Strandtenten ook in winter open 11 Slikborden veranderen van naam T u s Drie genomineerden monumentenprijs Graven in Zierikzee doelwit van vandalen Water gemeentehuis nog steeds licht besmet met bacterie Kritiek op plan deels afsluiten Hogezoom l Gemeente Schouw en-Duiv eland gedoogt paviljoens De Schaar en De Zomerzon Halfjaar cel voor stelen van werkgever P E N 1 c Werkstraf voor breken rijverbod zeeuwse almanak Zwaaien IPZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 19 september 2002 rioorFamke van Loon ZIERIKZEE - Het college van Schouwen-Duiveland wil ko mende winter de strandtenten langs de kust gedogen, die op de nominatie staan voor een jaar- rondvergunning. In de praktijk betekent dit dat De Schaar in Westenschouwen en De Zomer zon in Renesse kunnen blijven staan. De overige drie pavil joenhouders die in aanmerking komen, zijn nog niet klaar om dit jaar al te overwinteren. Deze geste van het college bete kent volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde niet dat de gemeente de handdoek in de ring gooit. De gerechtelijke uit spraak van vorig jaar blijft het gemeentebestuur aanvechten om zo de regie in deze kwestie vast te houden en geen rechten te verspelen. De Vereniging Strandpaviljoenhouders Schouwse Kust (VSSK) is tevre den met het gedoogbeleid al vindt secretaris P. Fierens wél dat de gemeente ook het 'geëm- mer' van 2001 zou moeten af sluiten. Met het besluit de twee strand tenten ook in de winter te dul- Advertentie Grand Hotel Arion Tel.: 0118-410502 den, lijkt in ieder geval een eind gekomen aan de jaarlijkse gang naar de Middelburgse rechter. Herhaaldelijk hebben de onder nemers tevergeefs het winter verblijf op het strand juridisch proberen af te dwingen. Vorig jaar kregen de eigenaren van De Zomerzon en De Schaar voor het eerst tegen de zin van de ge meente in toch toestemming. Omdat het strandbeleid, waar mee het college vijf permanente strandtenten mogelijk wil ma ken, in de steigers stond. Bestemmingsplan Schouwen-Duiveland is inmid dels een paar stappen verder. Niet alleen is die strandnota vastgesteld, ook de voorberei dingen voor het bestemmings- MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 46-jarige inwoner van Goes wegens verduistering van geld bij zijn werkgever een jaar cel opgelegd, waarvan de helft voorwaardelijk. De man was hoofd financiële administratie en personeelsza ken bij Schelde International BV uit Goes toen hij vorig j aar in korte tijd 125.000 euro achter over drukte. De verduistering kwam uit toen het bedrijf in li quiditeitsproblemen raakte en een onderzoek startte. De Goe- senaar verhoogde uit eigen be weging zijn salaris en sluisde geld door naar rekeningen van gefingeerde bedrijven in België. De man was eerder voor een fraudezaak in Zwitserland ver oordeeld. Een deel van de schuld heeft hij aan het gedu peerde bedrijf kunnen aflossen. Rest nog een bedrag van 69.187 euro, dat de Goesenaar nog aan Schelde International moet te rugbetalen. HBHHHHHiHHHi door Famke van Loon ZIERIKZEE - Voor de derde keer in vier maanden tijd heb ben vandalen vernielingen aan gericht op de algemene begraaf plaats in Zierikzee. Vazen en beelden die op de graven ston den, moesten het deze keer ont gelden. Ze zijn kapotgesmeten. Volgens J. Bolier, beheerder van Advertentie De Drvkkery blijft vernieuwen de verbouwing is bijna afgerond vanavond vanaf 17.30 uur BraaSeriemenu tomatensoep en couscous of gevulde paprika's (vegetarisch) en cappuccino-bavarois voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) Nieuwe Titels Van o.a. Donna Tartt, Conny Palmen, Adriaan van Dis, Maarten 't Hart, Isabel Ailende Bij onze afdeling cds: Aangenaam klassiek zaterdag 21 september 14.30-16.30 uur Gert de Meijer 6 12 strings guitars kijk ook op wwwdrukkeriimiddelbure.nl Advertentie TOPMERKEN! TRUSSARDIJEANS SCAPA (SPORTS) GIGUE(S) CP COMPANY ROBERT FRIEDMAN LATRAM0DA 0 1 1 CHAC0K Penthouse Langeviele 18 Middelburg u Tel. 0118-641511 plan zijn in volle gang. Daar naast hebben verschillende fracties in de gemeenteraad kei hard aangegeven dat de strand paviljoenhouders snel geholpen moeten worden. Wethouder Van de Velde (strandzaken) zit daar om niet te wachten op een nieu we confrontatie. Het college heeft besloten de twee paviljoe nen de Schaar en De Zomerzon dit jaar te gedogen. „Maar wel met behoud van onze rechten", zo stelt de wethouder. Want zo lang de vijf permanente strand tenten planologisch gezien niet definitief zijn goedgekeurd, wil de gemeente de mogelijkheid open houden het plan aan te passen. „Het bestemmingsplan kan altijd nog stranden bij de Raad van State." Stormvaste tenten Samen met het gedoogbesluit heeft het gemeentebestuur de gevraagde duidelijkheid gege ven aan de paviljoenen Duin en Strand bij Scharendijke en Bla- sa Bloesa in Renesse. Deze on dernemers kunnen komende winter investeren in stormvaste strandtenten en zo nodig later (volgend jaar) meeliften in deze gedoogregeling. VSSK-secreta- ris Fierens vindt deze daadkracht van het college 'zeer positief en stelt dat de onderne mers hiermee 'vooruit kunnen'. Heikel punt voor de VSSK blijft wel dat de gemeente volhardt in het beroep tegen de voorlopige Vrijwilliger Bram Versluis van de Monumentenhaven Zeeland en bewoonster Renée Ramakers van huize 't Oude Anker in Burgh-Haam- stede maken beiden kans op de eerste Monumentenprijs van Zierikzee. foto Marijke Folkertsma de Zierikzeese begraafplaats, is de ellende vier maanden gele den begonnen. Toen ontdekte hij voor het eerst dat een groot aantal grafstenen vernield was. De koperen letters waren van de stenen afgetrapt. Even leken deze vernielingen een ongeluk kige toevalstreffer, totdat vori ge week de vandalen opnieuw toesloegen. En terwijl de scher ven van die vernielpartij nog maar net zijn opgeruimd, wer den er dus voor de derde keer graven vernield. Deze keer zijn de ornamenten, die op de grafstenen staan, ka pot gemaakt. Foto's en beeldjes zijn verdwenen, tussen de 'twin tig en dertig' vazen en vijftien beelden zijn stukgegooid op het kerkhof. Voor de beheerder is de maat nu vol. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt."Hij heeft de stukken nu deels opgeruimd en opgeslagen, omdat Bolier niet precies weet wat bij welk graf hoort. Door de gemeente Schou wen-Duiveland is inmiddels aangifte bij de politie gedaan van de vernielingen. Omdat iedere keer de betrekke lijk nieuwe graven in hetzelfde blok onder handen genomen, wordt denkt de beheerder dat het om één en dezelfde groep gaat. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter veroor deelde gisteren een 42-jarige in woner van Oostdijk tot 56 uur werkstraf voor het rijden tij dens een rijverbod. In de straf maat werd meegenomen dat hij in zijn proeftijd zat. De man werd 3 december vorig jaar bij een verkeerscontrole in Veere aangehouden. Toen de agent naar de overkant van de weg liep ging hij er vandoor. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Stichting Re nesse, vrijwilliger Bram Ver sluis van de Monumentenhaven Zeeland en bewoonster Renée Ramakers van huize 't Oude An ker in Burgh-Haamstede zijn genomineerd voor de eerste ge meentelijke Monumentenprijs die in december definitief zal worden toegekend. Wethouder A. van der Wouden maakte die nominaties gisteravond in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis bekend tijdens een te rugblik op de Open Monumen tendag 2002. Het gemeentebestuur wil de status van monumentenstad nadrukkelijker profileren. Eén van de middelen daartoe is de toekenning van deze tweejaar lijkse monumentenprijs. Vol gens Van der Wouden vormt de onderscheiding een toevoeging aan de prijs die de heemkundige vereniging Stad en Lande al ja renlang toekent aan particulie ren voor geslaagde woonhuis- restauraties. De gemeentelijke prijs heeft een bredere reikwijdte, zo blijkt uit de toelichting van de wethou der. De gemeente wil ook graag waardering laten blijken aan mensen of organisaties die zich op allerlei gebied inzetten voor de monumenten. „Bij een eerste inventarisatie kwamen er direct al tien a vijftien namen boven drijven. Ken je zo'n prijs om de twee jaar toe, dan zijn we dertig jaar verder voor iedereen aan de beurt is geweest. Daarom heb ben we er voor gekozen vooraf gaand eerst drie genomineerden aan te wijzen", luidde de moti vatie van de wethouder voor dit systeem. De Stichting Renesse is genomi neerd naar aanleiding van de wijze waarop deze organisatie zich bekommert om monumen ten als de houtloodsen in Zierik zee, het voormalig stadhuis in Brouwershaven en de molen in Moriaanshoofd. Van heel ande re vorm is de bijdrage die vrij williger Bram Versluis van de Stichting Museumhaven Zee land levert. „Hij zoekt het niet zozeer aan de bestuurstafel, maar staat bijna elke morgen vroeg op voor het uitvoerend werk in de monumentenhaven", aldus Van der Wouden. Be woonster Renée Ramakers is niet genomineerd simpelweg omdat zij een prachtig monu mentaal woonhuis bezit, maar wel voor het feit dat zij elk jaar met Open Monumentendag be reid is haar woonhuis open te stellen voor alle mensen die het willen zien. Afgelopen zaterdag ontving zij ruim 350 bezoekers. De gemeentelijke monumen tenprijs bestaat uit een bedrag van 2369 euro en een blijvend aandenken. Het geld mag naar eigen inzicht worden besteed, maar dient wel ten goede te ko men aan een monument. De uiteindelijke winnaar wordt in december dit jaar bekend ge maakt. Hoera-stemming Over het verloop van de Open Monumentendag 2002 op Schouwen-Duiveland verkeer de wethouder Van der Wouden in een hoera-stemming. Zijn op roep aan de vrijwilligers in mei dit jaar er eens wat extra moeite voor te doen mensen binnen te krijgen, heeft resultaat gehad. Er werden over het gehele ei land 10.415 bezoekers aan de monumenten geturfd. Dat is 117 procent meer dan het aantal van 4786 bezoekers vorig jaar. door Rob Paardekam WOLPHAARTSDIJK - De alom bekende borden die waarschu wen voor 'slik op de weg' maken dit jaar plaats voor borden die bestuurders attent maken op 'modder op de weg'. Het gaat om dezelfde actie, maar die is dit jaar voor het eerst landelijk, en het woord slik zou buiten Zee land niet bij iedereen bekend zijn. De actie, die in Zeeland al sinds 1993 bestaat, werd gisteren ge opend door gedeputeerde J. Hennekeij (verkeer) op de boerderij van de familie Van Strien even buiten Wolphaarts- dijk. Hennekeij benadrukte dat het aantal slachtoffers op 'be smeurde wegen' sinds het begin van de actie 'Modder op de weg' aanzienlijk is gedaald. Behalve Zeeland doen dit jaar zes andere plattelandsprovincies mee aan de actie. De actie, die samenvalt met de bietencampagne, richt zich op zowel landbouwers als andere weggebruikers. Die eerste cate gorie moet vervuiling van de weg zo veel mogelijk zien te voorkomen door de banden van trekkers en wagens af te krab ben of af te spuiten voordat ze erf of perceel verlaten. Als er toch modder op de weg valt, moeten ze het wegdek zo snel mogelijk schoonmaken. Zolang dat niet is gebeurd dienen de be kende borden, die waarschu wen voor slik, te worden neerge zet. Deze moeten zo'n vijftig tot 7 5 meter voor het vervuilde stuk weg worden geplaatst. Ook via de regionale radio en te levisie worden mensen gewaar schuwd voor met modder be vuilde wegen en het gevaar van landbouwverkeer in het alge meen. Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) presenteerde gisteren twee spots onder het motto 'Let meer op landbouwverkeer'. Vóór de actie begon vielen er in Zeeland jaarlijks gemiddeld drie doden door besmeurde we gen. Nadien is dat er gemiddeld 'slechts' één. „Er gebeuren niet zoveel ongelukken", consta teerde B. Vroonland van ver keersveiligheidsorganisatie 3VO gisteren. „Maar als er wat toestemming van 2001. Fierens snapt dat de gemeente bang is voor precedentwerking nu twee ondernemers een voorschot hebben kunnen nemen op een toekomstig bestemmingsplan. Anderzijds vormen de aanma ningen over de opgelegde dwangsom een 'ontzettende be lasting' voor paviljoenhouders. Fierens: „We hebben al een paar keer tegen de wethouder ge zegd dat ze daar mee moet stop pen." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het leidingwater in het gemeentehuis in Zierik zee is nog steeds licht besmet met de colibacterie. Dat is giste ren gebleken uit analyse van dinsdag genomen watermon sters. De besmetting is vorige week vrijdag ontstaan toen er een waterleiding brak tijdens graafwerkzaamheden bij een rotonde tegenover het gemeen tehuis. Direct nadat de leidingbreuk was geconstateerd, is nutsbe drijf Delta NV overgegaan tot bemonstering van het leiding water in het gemeentehuis. Daarbij kwam de besmetting met de colibacterie aan het licht. Zondagmiddag werd de gemeente gewaarschuwd en zondagavond werden vei ligheidsmaatregelen getrof fen. Ongemakken Levensbedreigend is de bacterie niet, maar hij kan bij mensen wel tot lichamelijke ongemak ken als diarree leiden. Om dat soort klachten te voorkomen, werden overal in het gebouw ge waarschuwd het kraanwater niet te drinken. Ook werden alle koffieautoma- ten in het gemeentehuis, die rechtstreeks op de waterleiding zijn aangesloten, buiten ge bruik gesteld. Koffiezetten gaat derhalve deze week in het ge meentehuis op de ouderwetse manier: water koken en opgie ten in het filter. Alleen nadat het gekookt is mag leidingwater mag alleen nadat het gekookt is gedronken of verder verwerkt worden. Voordeur De leidingen in het gemeente huis zijn inmiddels doorge spoeld, maar de besmetting is nog niet helemaal verdwenen volgens gemeentelijk milieu-in specteur R. Tichem. „Tot aan de voordeur is het schoon, maar binnen zit nog een lichte be smetting." Vandaag worden op nieuw monsters genomen en op het gemeentehuis wordt ervan uitgegaan dat morgen het sein veilig weer gegeven kan wor den. Mocht dat niet het geval zijn, dan wordt het leidingensysteem in het gemeenthuis vrijdag doorgespoeld met een chloorop- lossing. Tichem: „Dat laten we dan een weekendje in de leidin gen zitten en dan zondagavond of maandagmorgen de boel op nieuw doorspoelen. Ik kan me niet voorstellen dat het water dan nog niet schoon is." Advertentie fS Gewijzigd treinverkeer Yi<-'aan hel iponr van 20 - 26 sfpltnbtf In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Leiden C-Alphen a/d Rijn 20 sep t/m 13 okt Alphen a/d Rijn-Gouda 21 en 22 sep Groningen-Leeuwarden 21 sep (NoordNed) Amersfoort-Amsterdam C Amersfoort-Schiphol Weesp-Naarden-Bussum 21 en 22 sep Amsterdam C-Utrecht C 21 op 22 sep Groningen-Roodeschool/Delfzijl 22 t/m 26 sep (NoordNed) Breda-Roosendaal 23 t/m 26 sep Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord, door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Te gen het deels afsluiten van de Hogezoom tussen Renesse en Haamstede is in de Schouwse Westhoek veel weerstand. Dat bleek gisteravond tijdens een informatieavond over onder meer de aanleg de recreatiever- deelweg die de dorpen in Wes- terschouwen in de toekomst moet gaan verlossen van onge wenst recreatieverkeer. Dat verkeer maakt nu nog ge bruik van de Hogezoom en de daaraan parallel lopende Vroonweg. Het is de bedoeling dat in het kader van het landin richtingsproject Schouwen- West en onder regie van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) de Hogezoom autoluw wordt en de Vroonweg uiteindelijk ver dwijnt. Recreatieverkeer wordt dan via een onderlangs de Hoge zoom lopende, nieuw aan te leg gen weg geleid. Die weg ontspringt bij Haam stede aan de Serooskerkeseweg en staat geprojecteerd tussen de Bouwmansweg en Omloops- weg. Bij de kruising met de Kooijmansweg komt een 'ovon- de', oftewel een ovaalvormige rotonde. Middels een tweede ro tonde wordt aangesloten op de Roelandsweg bij Renesse. Knip Om het gebruik van de Hoge zoom nog meer te ontmoedigen, wordt voorgesteld er - vanuit de richting Haamstede gezien - net voor de kruising met de Arm- hoekseweg een knip in te ma ken. Dat betekent in de praktijk dat wie toch via de Hogezoom vanuit Haamstede richting Re nesse wil, veel meer kilometers moet maken dan hij of zij via de parallel lopende recreatiever- deelweg zou hebben gemaakt. Op dat onderdeel van het plan kwam tijdens de informatie avond veel kritiek. „Het is dwaas", zegt M. van der Valk van camping Tentebosch. „Als ik vanaf Tentebosch naar Haamstede wil, moet ik ik weet niet hoever omrijden. En hoe moeten de klanten in vredes naam bij de camping komen?" Van der Valk stond niet alleen in zijn kritiek. „Nee, daar komen heel veel vragen over", stelt pro vinciaal ambtenaar E. Schuma cher. „Maar zo'n knip is wel no dig om sluipverkeer tegen te gaan. Ik denk alleen dat we moeten gaan bekijken of de knip niet op een andere plaats ge maakt kan worden, ergens waar het minder pijn doet." Fietsers Vertegenwoordiger van fiet sersbond ENFB J. Midavaine wil graag aandacht voor de vei ligheid van de fietsers. Die mo gen geen gebruik maken van de recreatieverdeelweg, maar wel van de die weg kruisende Kooij mansweg. „En die kruising is niet beveiligd met verkeerslich ten, maar alleen met een roton de. En je kunt je afvragen of dat voldoende veiligheid biedt." Het is de bedoeling dat de land inrichtingscommissie Schou- wen-West nog dit jaar een de finitief oordeel velt over de plannen met betrekking tot de aanleg van het eerste stukje van de recreatieverdeelweg. Met de voorbereidingen van de aanleg is inmiddels begonnen. Aan de buitenzijden het nieuwe waarschuwingsbord voor slipgevaar door slik op de weg. in het midden het oude. foto Dirk-Jan Gjeltema gebeurt, is het vaak ernstig." Tussen neus en lippen door liet hij ook nog even weten dat hij het onbegrijpelijk vindt dat tractoren zijn vergeten bij de verplichtstelling van de dode hoekspiegel. „Landbouwvoer tuigen worden steeds groter en hebben net zo goed met het probleem dode hoek te ma ken." Zijn vriend nam haar man mee voor een rondvlucht bo ven Zeeland. Zelf bedankte de Souburgse voor de gele genheid: vliegen deed ze wel eens, maar met niet minder dan vier straalmotoren. In zo'n geval met maar één mo tor en twee van die ielige vleugeltjes zag ze niks. Maar ze zou zwaaien, als de twee aviateurs in het lucht ruim boven hun huis zouden verschijnen. Op het geschat te tijdstip van overkomst hield ze woord en stond in de tuin met volle overgave het toestel toe te wuiven. Ze za ten wel erg hoog, vond ze. Hoe hoog zag ze vijf minuten later, toen het vliegtuigje volgens afspraak boven Oost-Souburg cirkelde. Zouden ze haar gezien heb ben, de passagiers van de KLM-lijnvlucht naar Brus sel? De buren in elk geval wel....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37