ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Kamer zet in op veiligheid Hë-êi Containeroverslag Sloegebied splijtzwam in Zeeuwse PvdA lKSiV Justitie België doet inval bij Airbus M Weisglas belooft meer bewaking Regeringspartijen en oppositie willen meer geld voor justitie Parijs beticht van klassejustitie Gevaarlijke klus aan vrachtschip -jrr WM rf éjr%: ll i/4 rt. >?yfe \;M j Extra krediet redt Gelredome Felgekleurde heide LPF Zeeland blikt niet achterom WINTER Feyenoord bedwingt Juventus 23,25,27 en 29 VS klaar voor actie Jemen Méér bellen voor minder. Immm Nu met ™€5°r 1 1 BelCoivipaiuv BBmM WINTERTIJD STUDIETIJD! PZC 19° NO 4 Wolkenvelden Afwisselend wolkenvelden en opklarin gen, meest droog. Bij een matige noord oostenwind maxima rond 19 graden. 245e jaargang no. 222 donderdag 19 september 200"Z los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl DEN HAAG - De toe gangscontrole tot de Tweede Kamer wordt 'waterdicht gemaakt'. Deze toezegging deed ka mervoorzitter Weisglas gisteravond nadat een mi lieuactivist van Green peace erin was geslaagd de vergaderzaal tijdens de algemene beschouwingen binnen te dringen. Een ludieke actie, vond de demonstrant zelf. Maar sommige ministers, en vooral de LPF-fractie, schrokken zich een onge luk. Het incident gebeur de vlak voordat WD- fractieleider Zalm het woord wilde nemen. De in pak gestoken activist wil de zich vastketenen aan het spreekgestoelte, maar werd voortijdig ingere kend en meteen afge voerd. Volgens Weisglas was hij vermoedelijk 'meegeglipt' met iemand die over een toegangspasje beschikte. „Ik heb er de smoor in dat dit heeft kunnen gebeu ren. Het is pijnlijk voor mij als gastheer van dit gebouw." De 26-koppige LPF-frac- tie kon het nog minder waarderen. Volgens frac tiesecretaris Eerdmans werden eerdere verzoeken van de fractie om ver scherping van de beveili ging nauwelijks serieus genomen. Tegen de man is aangifte gedaan wegens verstoring van een open bare vergadering. GPD door Hans van Soest DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat er volgend jaar meer geld wordt uit getrokken voor politie en justitie. Tijdens de alge mene politieke beschou wingen drongen zowel regeringspartijen als op positie er gisteren bij het kabinet op aan meer werk te maken van de crimina- liteitsbestrij ding. De grootste regeringspartij CDA vindt dat de aanpak van het tekort aan rechters niet mag vastlopen op te weinig geld. Het kabinet moet dan maar extra middelen vrijmaken. CDA- fractievoorzitter Verhagen sug gereerde een bezuiniging op di verse krijgsmachtonderdelen. „Is de onderzeedienst wel no dig? Moeten we niet wat fregat ten inruilen voor speedboten voor drugscontrole op de Antil len?" Ook zou met het vrijgeko men geld extra marechaussee op Schiphol kunnen worden aangesteld. Bolletjesslikkers Regeringspartij WD hield het kabinet gisteren een ander plan voor. WD-leider Zalm denkt 140 miljoen euro te kunnen vin den voor het verbouwen van ka zernes om bolletjesslikkers in op te sluiten. Dit geld kan onder meer worden gevonden door bijstandsgerechtigden geen ex traatje te geven als ze langdurig op het minimum zijn aangewe- door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgische justi tie heeft een inval gedaan bij de Franse vliegtuigbouwer Airbus in Toulouse. De speurders wil len weten of er in 1997 smeer geld is betaald aan de Zwitserse moedermaatschappij van Sabe na. In dat jaar plaatste Sabena een controversiële bestelling voor 34 Airbus-toestellen, die de Belgische luchtvaartonder neming aan de rand van de fi nanciële afgrond bracht. De inval is mogelijk dankzij de Belgisch-Franse afspraken over wederzijdse rechtshulp en ge beurt onder tijdelijke leiding van een Franse onderzoeks rechter. Aanleiding is een klacht die een ex-werknemer van Sa bena Technics heeft ingediend. Sabena ging eind vox-ig jaar fail liet. Een parlementaire onder zoekscommissie onderzoekt momenteel hoe het zo ver kon komen en wie verantwoordelijk zijn voor het debacle. Daarbij staat de omstreden aankoop van de 34 Airbustoestellen centraal. Veel vragen blijven echter onbe antwoord. Bijvoorbeeld waar om de bestelling voor (in eerste instantie) zeventien airbussen Advertentie Nieuw! Kneipp Douche-balsems Drie magische nieuwe douchegeuren, verrijkt met natuurlijke oliën uit de plant waar de douche-balsem ook zijn geur aan ontleent. Speciaal voor de verzorging van de droge en gevoelige huid. JL Nachtbloesem voedt intensief Duindoorn Wilde Roos vitaliseert ontspant KNEIPP Gezond genieten voor lichaam en geest Oeze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van'NRp Dagbladen joplage 2.1 miljoen ex.) Meer informatie; e-mail: info® NRp.nlpv.v. Nieuws getipt voor ui zen. Iets wat Zalm op kritiek De derde regeringspartij, de len. Wel vindt LPF-fractievoor- van de andere partijen kwam te LPF, had geen eigen voorstellen zitter Wijnschenk dat het kabi- staan. om meer geld bijeen te sprokke- net voor veiligheid alle registers J f mv.; - A .4 ,)r pr:y;y,;-'</ werd verdubbeld naar 34 air bussen, terwijl daar geen geld voor was. Onduidelijk is ook waarom de voorkeur bij het vernieuwen van de vloot uitging naar Airbus in plaats van Boeing. Het lijkt erop dat de toenmalige raad van bestuur van Sabena bezweken is onder druk van Swissair, sa men met de Belgische staat eige naar van de Belgische nationale luchtvaartmaatschappij Swissair beloofde Sabena extra geld voor deze aankoop, maar kwam die belofte niet na. Oud werknemer van Sabena Tech nics en socialistisch vakbonds afgevaardigde Philippe Doyen vermoedt dat Airbus de Zwit sers commissielonen heeft be taald in ruil voor het in zijn ogen veel te dure contract. Volgens Doyen heeft Swissair Sabena kaalgeplukt, zonder dat de overheid ingreep. Ook de pi lotenvereniging Belgium Cock pit Association en andere oud werknemers delen die opvat ting. De klacht van Doyen is be halve tegen Swissair en de Bel gische staat ook gericht tegen de toenmalige raad van bestuur en de vroegere topman van Sabe na, de Zwitser Christoph Mül- ler. GPD DURBAN - Een berger klimt omhoog langs de zij - kant van het gestrande Italiaanse vrachtschip Jolly Rubino, om een scheur te inspecteren. Het schip kwam bij het Zuid-Afrikaanse natuurpark St Lucia Wetlands vast te liggen. De autoriteiten besloten ervan af te zien om het nog brandende vaartuig de oceaan in te trekken, in een poging om een olieramp in het kustgebied, dat onlangs door Unesco als Werelderfgoed is uitgeroepen, te voor komen. foto Mike Hutchings/RTR open moet trekken. „Dat staat bovenaan onze prioriteiten lijst." De meeste kritiek kwam, zoals verwacht, van de oppositie. PvdA, GroenLinks, SP en rege ringspartij LPF vinden dat het kabinet meer geld moet beste den aan de problemen in de samenleving. De broekriem moet losser, vinden zij. Daarbij mag het financieringstekort tij delijk iets oplopen. Zo wü de LPF de lasten voor het bedrijfs leven met een miljard euro ver lagen om de economie te stimu leren. De PvdA wil onder meer dat de ziekenfondspremie voor vol gend jaar niet wordt verhoogd om de lagere inkomens te ont zien. Verder wil de partij dat het kwartje van Kok wordt ge bruikt om de knelpunten in het verkeer op te lossen. Onderwijs en zorg GroenLinks-leider Rosenmöl- ler verwacht dat er minstens twee miljard gulden extra nodig is om bijvooi'beeld de salarissen voor leraren en verplegers te verhogen, anders lukt het vol gens hem niet de problemen in onderwijs en zorg aan te pak ken. SP-fractievoorzitter Marijnis- sen hekelde het geschreeuw van het kabinet over de staat van de economie. „In plaats van de vakbonden te vragen de lonen te matigen, zou de rege ring beter iets kunnen doen aan de prijzen die mede door de komst van de euro fors zijn ge stegen." GPD pagina 3: werkonderbreking onderwijs ARNHEM - De reddingsopera tie voor stadion Gelredome in Arnhem is rond. Provinciale Staten van Gelder land stemden gisteren met een nipte meerderheid in met een le ning van 4,5 miljoen euro aan het stadion. Eerder al stemde de gemeente raad van Arnhem in met een le ning van bijna 8 miljoen euro en aankoop van de grond rond het stadion. Het provinciebestuur gaat er vanuit dat Gelredome nu op ei gen benen kan staan en niet op nieuw hulp nodig heeft. De red dingsoperatie mag niet leiden tot een huxxx-verlaging voor Vi tesse. Provinciale Staten willen niet dat geld van de provincie ten goede komt aan een betaald voetbalclub. GPD door Ben Jansen VLISSINGEN - De PvdA in Zeeland is ernstig verdeeld over de aanleg van de Westerschelde Container Terminal. Een deel van de partij vindt dat de WCT een goed middel is om economie en werkgelegenheid in Zeeland te versterken, een aixder deel wijst de containerkade zeer be slist van de hand. Hoezeer de plannen voor de aanleg van de containerkade in Vlissingen-Oost een splijtzwam birxnen de Zeeuwse PvdA vor men, bleek gisteravond tij dens een discussiebijeen komst in Vlissingen. Gedepu teerde en havenschapsvooi-zit- ter D. Bruinooge kx-uiste er de degens met de Goese wethouder T. 't Hart. Beiden zijn lid van de PvdA, maar dat was alles dat hen leek te binden. Bruinooge stelde dat de WCT een goed ant woord is op de kwetsbaarheid van Vlissingen-Oost, waar de werkgelegenheid sterk afhan kelijk is van een beperkt aantal industriële bedrijven, 't Hart zag meer in stimulansen voor bestaande bedrijven en ontwik kelingvan dienstverlenende be- drijven. Tijdens het debat lieten mede standers van 't Hart zich na drukkelijk horen. Ze vonden dat een herbezinning nodig is op de WCT-plannen. Daarvoor is noodzakelijk dat de uitgangs punten die aan de containerter- minal ten grondslag liggen, on afhankelijk worden getoetst. Daarbij dient onder meer te worden bekeken of de economi sche vooruitzichten van de WCT wel zo rooskleurig zijn als ha venschap Zeeland Seaports ze voorstelt, Bruinooge zei niets te voelen voor een brede discussie over de vraag of de logistieke functie van Zeeland moet wor den vei'sterkt. „We hebben nog maar net het Zeeland Debat ge- BEMMEL - Een medewerkster van bloemenveiling VON bekijkt nieuwe heideplanten in allerlei felle kleuren. In Duitsland, Frank rijk en Engeland is al van een nieuwe trend sprake. De planten wor den in een Duitse spuithal behandeld eix vervolgens op de markt gebracht. Volgens Bloemenveiling VON in Benxmel zal met de felge kleurde heide binnenkort ook de Nederlandse markt worden ver overd. foto ANP Klassejustitie: er zijn veel ziekere gevangenen dan Maurice Papon. Deze oorlogsmisdadiger komt alleen vrij omdat hij minister is geweest. Zo reageerde de joodse ad vocaat Klarsfeld gisteren op het besluit van het Franse gerechtshof om de 92-jarige Papon vrij te la ten. Hedwig Smits, deze week gekozen tot voorzitter van LPF Zeeland, wil alleen nog naar de toekomst kij ken. Eén van de eerste ta ken van het nieuwe bestuur is een kandida tenlijst samenstellen voor de naderende Statenverkiezin- r* gen. I J trappen voor de gelijkmaker. Feyenoord is de Europese campagne gestart met een gelijk spel tegen Juventus (1-1). Pierx-e van Hooijdonk zorgde na de rust met een van zijn fameixze vrije 19 De jaren zeventig bepalen deze winter het straat beeld. De wijde pijpen en ribfluweel zijn, weliswaar met een moderne inslag, helemaal terug. De bijlage Wintermode gaat in op de laatste ontwikkelingen en trends. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 19 en 21; mode: 23, 25, 27 en 29. van onze redactie buitenland NEW YORK - De Verenigde Staten zijn klaar voor het uit voeren van acties in Jemen om aanhangers van Al Qaeda te grijpen of te doden. Dat melden broixnen binnen de CIA. Meer dan achthonderd man zouden zijn vei'zameld in buurland Djibouti. Onder hen bevinden zich ook commando's die zich hebben toegelegd op het grijpen van criminelen op bui tenlands gx'ondgebied. Een regeringsfunctionaris in Jemen zei dat de legering alleen zijn eigen strijdkrachten zal in zetten om terroristen op te spo ren. Hij sprak tegen dat de Ame rikanen geheime operaties mo gen uitvoeren. ANP/RTR Advertentie) r- -v I MM toestelkorting} - Sony Ericsson I How are you? had en toen was de WCT al heel duidelijk inbeeld." T. van Mierlo van de Zeeuwse Milieufederatie plaatste kant tekeningen bij de verzekering van Bruinooge dat langs de A58 geen lintbebouwing van logis tieke bedrijven zal ontstaan. „De indirecte werkgelegenheid van de WCT zal van deze bedrij ven moeten komen. Als die wor den geweerd, gaat de indirecte werkgelegenheid naar Brabant. Dan kunnen we de WCT net zo goed niet aanleggen." Oosterschelde Aan het eind van het debat pleitte 't Hart ervoor dat voor- en tegenstanders van de WCT binnen de PvdA samen in ge sprek blijven over wat het meest wenselijk is voor de toekomst van Zeeland. „Laten we voor komen dat een schisma in de PvdA ontstaat", sprak hij be zwerend. Bruinooge zei daar niet zo bang voor te zijn. „Ik heb de discussie binnen de partij nog meegemaakt over de vraag of de Oosterschelde al dan niet moest worden afgesloten. Toen ging het er nog heel wat heter aan toe." Op verzoek van de Bevelandse afdelingen van de PvdA wordt zaterdag 28 september een spe ciale gewestelijke ledenverga dering aan de WCT-plannen ge wijd. Kijk voor de dichtstbijzijnde verkooppunten op www.vodafone.nl Select Dealer Advertentie Advertentie Profiteer van de speciale aanbiedingen! Tien r ef4d Marconistraat 13. Zandweg 1b. Goes Kruiningen tel. (0113) 22 4111 tel. (0113) 38 26 26 ruim 300 cursussen starten op 30 september. 0800-699 99 99 of schrijf nu in: www.rovc.nl (Advertentie) 8"713214"0000021 moandsg Vm vrijdag t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1