Te weinig huizen voor ouderen My ra van Loon is nog altijd verwonderd PZC Van der Giessen wil lijst D66 aanvoeren Pleidooi voor steun aan mantelzorgers Voorzitter LPF wil alleen nog naar toekomst kijken Lokale partij bepleit aanleg spoortunnel onder Westerschelde Grootste tekort aan huisvesting in Noord-Beveland en Hontenisse Mishandeling bestraft met 60 uur werkstraf 15 Stoter nieuwe voorzitter omroep Verkrachter negen maanden cel in Ramkraak bij juwelier in Oostburg Dwangverpleging voor Axelaar Drugsdealer moet €55.000 betalen V rou wenmorgen in Oostkapelle Boete voor veroorzaken aanrijding donderdag 19 september 2002 De ouderenbonden ANBO, PCOB en Unie KBO presenteer den gisteren bij de opening van de vijftigplus-beurs in Utrecht de uitkomsten van het zogehe ten woonzorgonderzoek. Dit was een vervolg op een in 1998 gehouden enquête. De gemeen ten springen onvoldoende in op A -KV Hedwig Smits, de nieuwe voorzitter van LPF Zeeland. door Ingrid Huibers KAMPERLAND - 'Compleet blanco' en met de 'blik naar voren gericht' wil de dinsdag gekozen voorzitter Hedwig Smits van de LPF Zeeland de komende maanden de partij in de provincie op de kaart zetten. „Ik weet helemaal niets van de strubbelingen in het verleden en ik wil er ook niets van weten", zegt ze stel lig. „Het gaat om de toe komst." Toch zal het een hele kluif worden om de her en der in de provincie al dan niet uit ruzie ontstane groeperinkjes rond om de Zeeuwse LPF binnen- boord te houden. Smits, die net een lang telefoongesprek met het landelijk partijbu reau achter de rug heeft, is echter vol vertrouwen. „Zo lang we ons niet te veel gaan verdiepen in alle perikelen uit het verleden, maar vooruit blijven kijken, moet het goed komen", vindt ze. Die mening waren blijkbaar ook de 33 leden van de LPF toegedaan die dinsdagavond bij de bestuursverkiezing hun stem uitbrachten. Zij kozen met name voor bestuurders die redelijk onbevooroordeeld aan hun taak kunnen begin nen. De verkiezing was een di rect gevolg van een actie van een groep 'verontruste' LPF- leden. Zij wisten het landelijk bestuur van de LPF ervan te overtuigen dat het bestuur van de LPF Zeeland, voortge komen uit Fortuynlijk Zee land, niet op democratische wijze tot stand was gekomen. Verkiezingen Eén van de eerste klussen voor Smits en haar medebestuurs leden is het samenstellen van een kieslijst voor de Provinci- ale-Statenverkiezingen die volgend jaar maart worden gehouden. „We zullen zo snel mogelijk een commissie be noemen die een kieslijst sa menstelt", zegt Smits, in het dagelijks leven werkzaam als presentatrice bij ZeelandNet. „Ook zal er een commissie moeten komen die een verkie zingsprogramma schrijft." foto Dirk-Jan Gjeltema Voor beide commissies gaat ze op zoek naar 'geïnteresseerde LPF-leden. De partij telt in Zeeland op dit moment 91 leden, maar ieder een 'mits zijn verleden oké is' en die 'achter de partijfiloso- fie staat' is welkom. „Hoe ik het verleden van aspirant-le den ga checken?" Het blijft even stil. „Ja, dat is natuurlijk best lastig." En dan: „Het lijkt me niet meer dan billijk dat mensen een bewijs van goed gedrag overleggen." Smits, nu nog voorzitter van het bestuur van Noord-Beve- lands Belang (NBB), legt die functie per direct neer. Fractievoorzitter Arie Ouds hoorn van NBB zegt 'blij' te zijn met het. vertrek van Smits. „Sinds die dame voor zitter is, zijn er constant strubbelingen", zegt hij. Smits: „Ik heb structuur in de partij gebracht, een bestuur gevormd, dat was er al jaren niet meer. Ik kan me voorstel len dat dat voor iemand als Oudshoorn, die gewend was zeer solistisch op te treden, vervelend is." Myra van Loon-Koomen in de Tweede Kamer: „Zeeuws-Vlaanderen is van mij." foto Harmen de Jong OOST-SOUBURG - Oud-directeur P. Stoter van Delta wordt de nieuwe bestuursvoorzitter van Omroep Zeeland. Hij volgt N. Ginjaar op. Zij was sinds 1995 voorzitter. Ginjaar is van wege haar leeftijd bezig al haar nevenactiviteiten geleidelijk af te bouwen. Stoter heeft het verzoek van het bestuur van Omroep Zeeland ingewilligd om de bestuurshamer over te ne men. Hij heeft in een gesprek met gedeputeerde G. de Kok (media) wel goede financiële vooruitzichten verlangd en ge kregen. „Ik heb gezegd: als steeds de kaasschaaf erover moet, blijft er niks over, dus dan begin ik er niet aan." De omroep wordt betaald door het Rijk, maar krijgt te weinig geld om te kimnen overleven. De provincie moet bij springen. „Men staat open om over financiering te praten", aldus Stoter. Het pro vinciebestuur moet de benoeming van Stoter, die per 1 okto ber ingaat, formeel nog bekrachtigen. De Kok verwacht daar bij geen problemen. MIDDELBURG - Een 47-jarige man uit Kapelle is gisteren door de rechtbank in Middelburg wegens verkrachting tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, veroordeeld. De Kapellenaar onderhield een knipperlichtrelatie met het slachtoffer. Toen ze 23 maart dit jaar na een avondje stappen met veel drank op naar haar wo ning gingen, verkrachtte hij de vrouw. De man is verplicht contact met het ZCAD opgelegd. Aan het slachtoffer moet hij 2114 euro vergoeden. OOSTBURG - Bij een ramkraak op juwelierszaak 't Gouddoppertje in de Burchtstraat in Oostburg is in de nacht van dinsdag op woensdag voor een aanzienlijk bedrag aan gouden sieraden en horloges buit gemaakt. Het rolluik van de winkel werd omstreeks half drie met een auto aan flarden ge reden. Bij het rammen van de zaak ging het alarm af. Enkele buurtbewoners kwamen op het geluid af, waarna de daders de ramauto achterlieten en in een donkere auto op de vlucht sloegen in de richting van de Oude Stad. De politie in Oost burg zoekt getuigen van het voorval,. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 24- jarige inwoner van Axel tbs met dwangverpleging opgelegd. Eerder was officier van justitie H. den Hartog tot dezelfde conclusie gekomen. De man was in 2000 en vorig jaar voor een behandeling in het psychiatrisch ziekenhuis Emergis in Kloe- tinge toen hij twee verplegers mishandelde en bedreigde. Uit een onderzoek van het Pieter Baan Centrum bleek dat de man sterk verminderd toerekeningsvatbaar was. Ondanks het feit dat het verpleegkundig personeel bij Emergis wordt opgeleid om met moeilijke patiënten om te gaan, bleek men niet in staat om te anticiperen op het gedrag van de Axelaar. MIDDELBURG - Een 37-jarige inwoner van Kapellebrug is gisteren door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot het betalen van 55.000 euro aan de Nederlandse Staat. De Zeeuws-Vlaming heeft dat bedrag eind jaren negentig ver diend met de handel in softdrugs. Als de man in gebreke blijft bij het betalen, riskeert hij tweehonderd dagen gevangenis straf. Twee weken geleden eiste de officier van justitie dat de man voor 246.500 euro geplukt zou worden. doorEmile Calon VLISSINGEN - De gemeenten Noord-Beveland en Hontenisse scoren op het gebied van senio renhuisvesting een zeer dikke onvoldoende. Axel, Middelburg en Sas van Gent hebben ook vol strekt onvoldoende woningen voor ouderen, zo blijkt uit een onderzoek in opdracht van de gezamenlijke ouderenbonden. Alleen Schouwen-Duiveland en Goes krijgen een voldoende. Hoe de tien overige gemeenten scoren is niet duidelijk, omdat die gemeenten geen of een on volledig antwoord gaven op de vragen van de bonden over ou derenhuisvesting. Wethouder C. Schippers van Noord-Beveland is verbaasd over de zeer lage score van zijn gemeente. Nog niet zo lang gele den kende zijn gemeente geen wachtlijst voor ouderenwonin gen. Nu zijn er enkele wachten den voor seniorenwoningen in twee kernen terwijl in de andere door Maurits Sep MIDDELBURG - De voormali ge Amsterdamse wethouder J. van der Giessen is kandidaat voor het lijsttrekkerschap van D66 bij de komende Provincia- le-Statenverkiezingen. Zij is de enige vrouw die de post am bieert. De huidige fractievoor zitter P. van Veen-de Rechter is niet in voor het lijsttrekker schap. Van Veen wil wel terugkeren in Proviniale Staten, maar niet als nummer 1Zij kan dat niet com bineren met haar werk. Van Veen wordt vestigingsmanager van het bankkantoor waar zij werkt. Om die reden was ze vier jaar geleden ook niet beschik baar als lijsttrekker. Ze kwam later toch als fractievoorzitter doorEmile Calon MIDDELBURG - Gemeenten en de provincie moeten mantel zorgers op allerlei manieren steunen. Want mantelzorgers, mensen die vrijwillig een ziek familielid, kennis of vriend hel pen, zijn de kurk waarop de ge zondheidszorg drijft. Dat meldt Scoop in het rapport Een mantelzorg er is ook (maar) een mens, dat gisteren wei'd gepresenteerd in Middelburg. De provincie moet regiona le samenwerking voor steun aan mantelzorgers stimuleren, vindt Scoop. Ook moet ze naar de vrijwilligers luisteren en re kening houden met hun behoef ten. Gemeenten moeten er voor zorgen dat er duidelijke aan spreekpunten voor mantelzor gers komen. Maar ze moeten er ook voor zorgen dat beleids maatregelen op het gebied van wonen, mobiliteit, welzijn en zorg beoordeeld worden op hun effecten voor mantelzorgers. De onderzoekers van Scoop ver- door Harmen van der Werf DEN HAAG - Stil zit ze in haar grote blauwe stoel, stoelnum- mer 115. Een stapel papier voor de neus. En luisteren, vooral luisteren. En kijken. Hoe ze het doen, die politieke kopstukken. Myra van Loon-Koomen uit Os- senisse, CDA-Kamerlid sinds 26 juli, volgt de algemene be schouwingen de eerste dag na Prinsjesdag als een schouwspel. Alsof ze er zelf nog geen onder deel van uitmaakt. „Af en toe knijp ik in mijn arm. Voor de ze kerheid." Super onverwacht haalde de Zeeuws-Vlaamse de Tweede Kamer. Het is bekend, het hoef de nog niet zo nodig van haar. Ze heeft opgroeiende kinderen thuis (10 en 12 jaar) en had een leuke baan bij de Rabobank in Terneuzen. Den Haag lonkte wel, maar niet zo snel. Ze wilde alleen op een verreweg onver kiesbare plaats staan. Flet is an ders gelopen. Het CDA boekte winst, veel winst. Thuis viel het gelu kkig in te passen. Haar man werkte al parttime. „Nog steeds ben ik verwon derd", zegt ze in het Kamerres- dorpen die woningen noodge dwongen worden verhuurd aan jongeren, omdat er onder oude ren te weinig belangstelling is. Ook stipt hij aan dat er volop aan wordt gewerkt om in Wis- senkerke een woonzorgcomplex neer te zetten. Hij geeft aan dat het onderzoek volgens hem ge baseerd is op gedateerde cijfers en dat in het geheel niet is geke ken naar allerlei plannen. Toename Steeds meer gemeenten kampen met een tekort aan seniorenwo ningen. Vier jaar geleden had 71 procent van de gemeenten on voldoende huisvesting voor ou deren beschikbaar en dit jaar zit al 86 procent met dit probleem, zo blijkt uit het onderzoek van de bonden. Vooral het gebrek aan appartementen met een lift en aan woningen in de buurt van winkels en andere voorzienin gen is groot. Volgens het minis terie van VROM zijn er in Ne derland in totaal zo'n 140.000 ouderenwoningen te weinig. in PSomdat R. Bastiaanse weg ging. D66 heeft nu maar één ze tel. Van der Giessen was wethouder in Amsterdam, maar woont te genwoordig in Veere. Zij is één van de vijf mensen die zich kan didaat hebben gesteld voor het lijsttrekkerschap bij de Staten verkiezingen in maart volgend jaar. De andere kandidaten zijn J. van den Donker (raadslid in Tholen) uit Tholen, A. Hijge- naar (bestuurslid van de regio Zeeland) uit Bruinisse, R. Nak- man (oud-Statenlid) uit Mid delburg en D. Suijkerbuijk (po litiek secretaris van de regio Zeeland) uit Tholen. De lijsttrekker wordt gekozen op zaterdag 28 september. Dat gebeurt op een bijeenkomst in Hotel Terminus in Goes. Die be gint om 10.00 uur. moeden met grote zekerheid dat in Zeeland meer dan 45.000 in woners mantelzorg geeft. Want Zeeland is in vergelijking tot andere delen van het land meer vergrijsd, kent een beperkt voorzieningenniveau en velen vinden het niet meer dan nor maal om een helpende hand toe te stelen als een familielid, buurman of kennis ziek is. Ze voorzien in zeker tachtig pro cent van de zorg in de thuissitu atie. Mantelzorg wordt vanzelfspre kend maar ook als een verplich ting opgevat. Steeds meer zie kenhuizen nemen patiënten zo laat mogelijk op en staren ze zo snel mogelijk weer naar huis. De wachtlijsten en de vergrijzing hebben ook hun effecten en het is niet meer vanzelfsprekend dat vooral vrouwen tijd kunnen vrijmaken om te helpen. Als ge volg van al die factoren dreigt overbelasting, constateert Scoop. De onderzoekers vinden dat de overheid de mantelzorgers te hulp moet komen. taurant in de middagpauze van de algemene beschouwingen. Maar het begint te wennen. Aan de aandacht van allerlei lobby isten bijvoorbeeld. Sinds be kend is wat ze voor het CDA in het parlement gaat doen, weten ze haar feilloos te vinden. „Ik verbaas me daar al niet meer over." Wie haar ook benadert, ze zijn welkom, ook de vele lobbyisten die het Haagse circuit rijk is. „Je moet als Kamerlid toch van alle kanten voeding krijgen." Ze zal zich niet voor een karretje laten spannen. „Uiteindelijk moet je zelf alles wikken en wegen." Portefeuilles Over de taken die ze heeft gekre gen, is ze tevredenZe heeft geen minder interessante portefeuil les gekregen omdat ze pas na de kabinetsformatie in de CDA- fractie kwam. Haar onderwer pen zijn onder meer: betalings verkeer, de spreiding van bankfilialen, een deel van het inkomensbeleid, grensover schrijdende zorg en belasting zaken voor de landbouw. Het pakket past bij haar, vindt ze. Afkomstig uit de bankwereld en uit Zeeuws-Vlaanderen, met vlakbij de grens en veel land bouw. „En als het om de zorg gaat, ik heb ook nog in een zie kenhuis gewerkt." Het moment waar ieder Kamer lid naar uitkijkt, is de maiden speech, de eerste toespraak in de Tweede Kamer. Van Loon zit er niet direct op te wachten. „Maar ik vrees dat het wel snel gaat ge beuren. Het bankwezen komt begin oktober aan de orde." De eerste Kamervragen heeft ze ook in voorbereiding, over de buslijn Hulst-Breda, waar pro blemen zij n met de tarieven. Dat pikt ze op, want: „Zeeuws- Vlaanderen is van mij." Drie dagen per week is ze van huis. Van dinsdag tot en met donderdag, als de Tweede Ka mer vergadert. In Den Haag heeft ze een gemeubileerde stu dio. De andere dagen van de week, maandag en vrijdag, wil ze zoveel mogelijk aan werkbe zoeken besteden. „Want je moet dicht bij de mensen blijven staan. Het gaat nu goed met het CDA. De verkiezingsuitslag was natuurlijk fantastisch. Dat merk je ook in de fractie, maar dit schept ook verplichtingen. Ons past bescheidenheid. Nog maar acht jaar geleden duikelde het CDA in een diep gat, hetzelf de gat waar de PvdA nu in zit. Zoiets moet je nooit vergeten." Onvergetelijk was ook Prinsjes dag. Voor het eerst sinds haar trouwen heeft ze er een hoed voor aangeschaft. Van Prinsjes dag heeft ze met volle teugen ge noten. „Pleel speciaal. Ik heb iets met het koningshuis en ik de toenemende vergrijzing, con stateren de verontruste bonden. Ruim tweehonderd gemeenten deden aan het onderzoek mee; dat is ruim veertig procent van het totaal. Zij beantwoordden allerlei vragen over hun lokale beleid en kennis op het gebied van ouderenhuisvesting. Op ba sis daaxvan wei'den rapportcij- fers toegekend. Slechts 38 procent van de ge meenten scoort een voldoende. Zo weet bijvoorbeeld i-uim een kwart niet hoeveel seniorenwo ningen er binnen de eigen ge meente zijn. Ver-der bleek dat de manier waarop gemeenten met dit onderwerp bezig zijn enorm verschillen. De gemeente Etten-Leur kwam met een 8,39 als beste uit de bus. Helemaal onderaan de lijst staat Roermond, met een score van 0,97. Schouwen-Duiveland scoorde 7,42, Goes 6,77; Sas van Gent 4,19; Middelburg 3,87 en Axel 2,9. Hontenisse en Noord- Beveland evenaren met een 1,61 bijna Roermond. J. van der Voet van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) noemde het groeien de tekort aan oudei-enwoningen zorgelijk. Hij wees erop dat de gemeenten het probleem niet al leen kunnen oplossen. Ze zijn daarbij afhankelijk van onder meer woningcorpoi'aties, zorg instellingen en projectontwik kelaars. Bovendien zou de rijks overheid allerlei bepei'kingen voor het bouwen van ouderen woningen moeten opheffen. VLISSINGEN - Christenvrou wen in Oostkapelle houden op woensdag 2 oktober van 9.00 tot 11.30 uur een vrouwenmor gen in de Zionskerk in Oostka pelle. Het thema van de bij eenkomst is 'zelfaanvaarding'. E. Schouten verzorgt het gesprek over dit onderwerp. Een kinderoppas en een boe kentafel zijn aanwezig. MIDDELBURG - Een 33-jarige inwoonster van Kapelle heeft gistermiddag van de kanton rechter in Middelburg een boete gekregen van 250 euro voor het veroorzaken van een aanrij ding. Ze kreeg ook een voor waardelijk rijverbod van vier maanden. De vrouw reed op 19 oktober 2001 op de Zuidweg in Krab- bendijke. Toen ze afsloeg, gaf ze geen voorrang aan een brom- fietser. De twee jongens op de brommer ï'aakten daarbij ge wond. De vrouw uit Kapelle erkende dat ze fout zat. „Maar ik heb echt goed gekeken en ze niet zien aankomen", vertelde ze. Het zicht zou voor een deel ont nomen zijn door een andere au to. ,Ik zie ook wel dat u geen onver antwoordelijke wegpiraat bent", zei kantonrechter B. Doorewaard Boekhout. „Waar het om gaat is dat de jongens wel dood hadden kunnen zijn. Ie dereen weet dat je voorzichtig moet zijn in het verkeer." ben erg gevoelig voor bepaalde tradities. En", klinkt weer die verwondering in haar stem door, „daar mag ik dan midden in zitten." doorWout Bareman TERNEUZEN - De nieuwe par tij Gemeentebelangen Kanaal zone (GBK) pleit voor een on derzoek naar de haalbaarheid van de aanleg van een spoortun nel pal naast de Westerschelde- tunnel. De Kanaalzonepartij vindt dat met die mogelijkheid eigenlijk bij de uitwerking van de plan nen voor de verkeerstunnel al rekening gehouden had moeten worden. GBK pleit voor de haalbaarheidsstudie in een open brief aan het gemeentebe stuur van Terneuzen en tunnel exploitant NV Westerschelde- tunnel. Naast een tunnel voor het weg verkeer is ook een spoox-tunnel van groot belang voor een goede afwikkeling van de goederen stroom op de noord-zuidverbin- ding meent, GBK. Het goede renvervoer zal in de nabije toekomst explosief groeien door de aanleg van de Westerschelde Container Terminal in het Sloe- gebied. Kandidaat-wethouder A. Stoffels, tweede op de lijst achter lijsttrekker F. van Hulle, vergelijkt de Zeeuwse situatie met die in het havengebied van Antwerpen. Daar kwamen de havenautoriteiten, de Belgische Spoorwegen en de bedrijven en- door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 51-jarige man uit Grijpskerke is wegens het slaan met een honkbalknup pel door de Middelburgse poli tierechter veroordeeld tot zestig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenis straf. De officier van justitie had wegens deze poging tot het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel dezelfde straf geëist. De man sloeg 13 mei dit jaar in 's Heer Arendskerke een wanbe taler met de honkbalknuppel. Ook vernielde hij diens auto. Later bleek dat de arm van het slachtoffer was gebroken. De verdachte liet in het midden of de breuk het gevolg was geweest van zijn actie. „De bedoeling kele jaren geleden óók tot de conclusie dat een goede extra spoorverbinding tussen de ha vengebieden aan weerszijdèn van de Schelde onontbeerlijk was. Stoffels: „De Westerschei - detunnel is in de eerste plaats een korte verbinding tussen de Zeeuwse industriezones in het Sloegebied en de Kanaalzone. De spoorverbinding loopt straks een heel eind om via Ant werpen. Waarom is niet gekozen voor een veel kortere en snellere verbinding onder de Wester- schelde?" Goed alternatief In het Antweipen wordt de Liefkenshoekspoortunnel ge zien als een goed alternatief voor de huidige 37 kilometer lange verbinding tussen de rechter- en linker Scheldeoever die door de Kennedytunnel leidt. De aanlegkosten worden geraamd op 570 miljoen euro. De spoortunnel zou in 2012 ge- ï'eed moeten zijn. In 1999 lieten Delta Nuts, het havenschap Zeeland Seaports en de provin cie de mogelijkheid tot aanleg van een speciale leidingentun nel parallel aan de Westerschel- detunnel onderzoeken. De kos ten vielen anderhalf keer hoger uit dan de geschatte 120 miljoen gulden, waarna het plan werd afgeschoten. was alleen hem te laten beta len", voegde hij eraan toe. Het genezingsproces zou lajng duren, maar dat was volgens de Grijpskerkenaar gemakkelijk te verklaren. „Breuken en drank gaat niet samen", zei hij. Offi cier van justitie J. Groen spi'ak van een ernstig misdrijf. „Het slachtoffer is nog steeds niet; in staat om te werken." Hij hield rekening met de persoonlijke problemen van verdachte, die door een ernstig bedrijfsonge val niet meer in staat is om te werken. De politierechter had begrip voor de situatie van verdachte, maar achtte het niet zinvol om een voorwaardelijke gevange- nisstraf op te leggen. „De pro blemen lijken nog steeds niet opgelost."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15