Paviljoens ook open in winter Giro 860 iiï Sé*- Poppentheater Sim Bolus viert feest Bestelbus vliegt uit bocht bij Souburg LATEN JE NIET LOS. STARTPROBL De NSGK geeft vakantiepret... giro 55 2000 N- ~Xs Gemeente gedoogt strandtenten Munitiestort Zierikzee geen gezondheidsrisico Hersenstichting Nederland Er zijn al werkgevers gesignaleerd die er tijd voor vrijmaken Wi ui i .Ir»)i di ks; Giro 860 Hersenstichting Nederland gehandicapte kind Jarigen worden bij poppentheater Sim Bolus altijd even extra in het zonnetje gezet. foto Dirk-Jan Gjeltema door Steffan ter Maat GOES - In het Ambachtscentrum in Goes heerst een nerveuze spanning. Het is ex- aardedonker, totdat er langzaam een spotlicht aangaat. Zo'n twintig kinderen houden hun adem in. Dan gaat het doek open en is het nieuwe seizoen van poppen theater Sim Bolus begonnen. Een feeste lijke opening, want het theater van Hans van der Haar bestaat vijftien jaar. Van der Haar voert het stuk Wat een schat op. Een verhaal van een Duitse schrijver, dat hij heeft bewerkt voor zijn poppen theater. „Je moet zo'n stuk helemaal kne den en vormen om het uiteindelijk uit de poppenkast te kunnen krijgen. Ik heb in de loop der jaren tien producties gemaakt, en daarvan speel ik er nu nog zeven", ver telt de poppenspeler. Van der Haar is zestien jaar geleden met de poppenkast begonnen. In zijn eerste jaar had hij een voorstelling waar hij mee rondtrok. Na een jaar kwam hij in het ambachtscen trum terecht. „Tijdens het seizoen speel ik elke woensdagmiddag en af en toe op za terdag. Ik doe dat altijd met veel plezier, maar met het vorderen van de leef tij d vind ik het fysiek wel steeds zwaarder worden. Ik geef ook nog gewoon les op een school, en bovendien is het poppenspel een zeer intensieve bezigheid, omdat ik alles al leen doe." De voorstellingen worden vaak door groepjes kinderen bezocht, meestal in het kader van een verjaardagsfeestje. Van der Haar zet de jarigen altijd even in het zon netje voor hij begint. „Je moet direct alle aandacht proberen te krijgen, anders heb je kans dat de kinderen te veel worden af geleid, omdat ze met elkaar bezig zijn. Het mooiste is als er direct een soort van swing- in zit." Van der Haar speelde ook een keer een rol met zijn poppenkast in een toneelvoor stelling. Een dergelijke zijsprong wil hij in de toekomst nog wel een keer maken. „Als ik een keer de kans krijg om als poppen speler iets bijzonders te doen, ga ik daar wel op in. Het lijkt mij bijvoorbeeld leuk als dat voor volwassenen zou zijn. Daar naast wil ik er in het ambachtscentrum nog één of twee producties bij hebben, want ik wil hier de komende jaren graag doorgaan." door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het college van Schouwen-Duiveland wil ko mende winter de strandtenten langs de kust gedogen, die op de nominatie staan voor een jaar- rondvergunning. In de praktijk betekent dit dat De Schaar in Westenschouwen en De Zomer zon in Renesse kunnen blijven staan. De overige drie pavil joenhouders die in aanmerking komen, zijn nog niet klaar om dit jaar al te overwinteren. Öeze geste van het college bete kent volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde niet dat de 'gemeente de handdoek in de ring gooit. De gerechtelijke uit spraak van vorig jaar blijft het gemeentebestuur aanvechten om zo de regie in deze kwestie vast te houden en geen rechten te verspelen. De Vereniging Strandpavilj oenhouders Schouwse Kust (VSSK) is tevre den met het gedoogbeleid al vindt secretaris P. Fierens wél dat de gemeente ook het 'geëm- mer' van 2001 zou moeten af sluiten. Met het besluit de twee strand tenten ook in de winter te dul den, lijkt in ieder geval een eind gekomen aan de jaarlijkse gang naar de Middelburgse rechter. Herhaaldelijk hebben de onder nemers tevergeefs het winter verblijf op het strand juridisch proberen af te dwingen. Vorig jaar kregen de eigenaren van De Zomerzon en De Schaar voor het eerst tegen de zin van de ge meente in toch toestemming. Omdat het strandbeleid, waar mee het college vijf permanente strandtenten mogelijk wil ma ken, in de steigers stond. Schouwen-Duiveland is inmid dels een paar stappen verder. Niet alleen is die strandnota vastgesteld, ook de voorberei dingen voor het bestemmings plan zijn in volle gang. Daar naast hebben verschillende raadsfracties aangegeven dat de paviljoenhouders snel gehol pen moeten worden. Wethouder Van de Velde (strandzaken) zit daarom niet te wachten op een nieuwe confrontatie. Het colle ge heeft besloten de twee pavil joenen dit jaar te gedogen. „Maar wel met behoud van onze rechten", zo stelt de wethouder. Want zolang de vijf permanente strandtenten planologisch ge zien niet definitief zijn goedge keurd, wil de gemeente de mo gelij kheid open houden het plan aan te passen. „Het bestem mingsplan kan altijd nog stran den bij de Raad van State. Samen met het gedoogbesluit heeft de gemeente de gevraagde duidelijkheid gegeven aan de paviljoenen Duin en Strand bij Scharendijke en Blasa Bloesa in Renesse. Deze ondernemers kunnen komende winter inves teren in stormvaste strandten ten en zo nodig later (volgend jaar) meeliften in deze gedoog- regeling. VSSK-secretaris Fie rens vindt dat 'zeer positief en stelt dat de ondernemers hier mee 'vooruit kunnen'. Heikel punt voor de VSSK blijft wel dat de gemeente volhardt in het beroep tegen de voorlopige toestemming van 2001. Fierens snapt dat de gemeente bang is voor precedentwerking nu twee ondernemers een voorschot hebben kunnen nemen op een toekomstig bestemmingsplan. Anderzijds vormen de aanma ningen over de opgelegde dwangsom een 'ontzettende be lasting' voor paviljoenhouders. donderdag 19 september 2002 door Harmen van der Werf ZIERIKZEE - De munitiestort plaats in de Oosterschelde bij Zierikzee lijkt geen gevaar op te leveren voor de volksgezond heid. Onderzoeksinstituut TNO trekt die conclusie. Ook de ge volgen voor het milieu lijken ge ring. In de Oosterschelde bij Zierik zee is na de Tweede Wereldoor log 30.000 ton munitie gestort. In 1999 ontstond over de stort plaats veel commotie, nadat er op de stranden bij Katseveer chemische ontstekers voor landmijnen waren aangespoeld. Het idee kwam op dat die vondst iets te maken zou kunnen heb ben met de munitiestort. Voor zitter J. Lilipaly van Nationaal Park Oosterschelde vroeg om onderzoek. TNO heeft dit uitgevoerd in op dracht van het ministerie van Defensie. De resultaten van me tingen in 2001 zijn onlangs ge publiceerd. Die zijn bijzonder, omdat TNO voor het eerst nieu we technieken heeft toegepast om witte fosfor in het water en de bodem te kunnen meten. De vrees bestaat dat gevaarlijke stoffen uit het oorlogstuig, zoals witte fosfor, na verloop van tijd in het water terechtkomen, TNO heeft daar bij de metingen van vorig jaar nog bijna niets van gemerkt. De concentraties stoffen die iets met de munitie stort te maken hebben, zijn 'zeer laag'. Voorzichtig Hele harde conclusies trekt TNO niet. Het instituut formu leert voorzichtig. Volgens TNO zijn de resultaten van de studie naar de stort bij Zierikzee toe pasbaar voor andere locaties in zee en binnenwateren waar mu nitie is gedumpt. door Ron Maqnée VLISSINGEN - Een bestelbus is gisterochtend rond acht uur ter hoogte van Oost-Souburg van de A58 geraakt. De bestuurder ver loor tijdens een inhaalmanoevre de macht over het stuur, reedde berm in en belandde uiteindelijk in een watergang naast de snel weg. Brandweer en ambulancepersoneel hebben de man uit zijn be narde positie bevrijd. De bestuurder is met onbekende verwondin gen naar het ziekenhuis afgevoerd. foto Ruben Oreel Sanne is een intelligent meisje van 8 jaar oud. Toch dacht men daar eerst anders over. Het lukte haar namelijk niet om goed te leren lezen en schrijven. Sommigen noemden haar dom en anderen vonden haar maar lui. Tot de juf er achter kwam dat ze dyslexie heeft. Nu krijgt ze speciale oefeningen om beter met taal te leren omgaan. Maar het gaat nooit echt over. De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaan- doeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschap pelijk onderzoek en geven we voorlichting. leder kind verdient toch het beste? Help mee. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10, 2511 CD 's-Gravenhage - 070-360.48.16 - www.hersenstichting.nl giro' Alleen op de wereld. De straat als thuis en volledig aan het noodlot over gelaten. Kinderen in Midden-Amerika zonder familie, zwervend op zoek naar warmte en geborgenheid. Jong leven dat al eindig lijkt voordat het is begonnen. Door middel van s opvang, liefde en scholing kunnen we deze weeskinderen v; f 596890 wereldkansen bieden. Hel zijn de weeshuizen van WereldOuders die borg slaan voor zorg en ontplooiingskansen. WereldOuders vormen een brug die deze verloren kinderen weer hou vast en toekomst geeft. Nood- zakelijke steun die ons als WereldOuders nooit los laat. U toch ook niet! WereldOuders, voorheen Stichting Onze Kleine Weeskinderen. Achterom 152,1211 I'D Hilversum Telefoon: 035 626 4578 Fax: 035 626 4579 E-mail: info@wereldouders.nl www Sommige kinderen hebben een minder gelukkige start in hun leven. Bijvoor beeld omdat ze te vroeg geboren zijn. Dat kan leiden tot hersenaandoeningen. Ook in de loop van hun kinderleven. Voorbeelden zijn: autisme. ADHD, dyslexie, Gilles de la Tourette. De Hersenstichting Nederland finan ciert wetenschappelijk onderzoek om hersenaandoeningen bij kinderen te voorkomen ofte genezen. Ook voorlichting krijgt veel aandacht. Uw steun is daarbij nodig. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10, 2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360.48.16 - www.hersenslichting.nl voor meer info kijk op www.nsgk.nl nederlandse stichting voor het Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Vogelbescherming NEDERLAND Telefoon 030-693 77 77 www.vogelbescherming.nl Als de hartspier aan kracht verliest en de. pomp dus minder goed werkt, leidt dat tot een aantal;; lichamelijke klachten De duidelijkste, daarvan zijn snel moe,kortademig en dikke benen door achterblijvend vocht. Zo wordt èerf glas water een dikmaker. Vragen? Bel gratis 0800 3000 300 of kijk op www.hartstichTihg.hl Nederlandse\!/Hartstichting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14