Minder banen weg bij Atofina Bij noordwest negen was het patat PZC Zeemeerminnen prikkelen fantasie Vier eeuwen historie uit de grond 13 Directie en vakbonden bereiken principe-akkoord over sociaal plan Eerste Zeeuwse bowlingtoernooi voor doven Werkstraf wegens ontucht Auto-inbraken in Arnemuiden Eén jaar wegens poging doodslag Man steelt kabelslot Brandweeroefening in Koudekerke Kaarten maken Straf voor overtreden rijverbod Tussen Kunst en Kitsch filmt in Middelburg Loofhuttenfeest in Good Times Vlissingen agenda Werkt de manier waarop we werken eior K Wt donderdag 19 september 2002 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Bij Atofina ko men door de reorganisatie Atoperformance naar verwach ting minder werknemers ge dwongen op straat te staan dan verwacht. Dat komt door het verloop on der het personeel. De vestiging heeft minimaal 160 werkne mers nodig om veilig te kunnen werken. Dat betekent dat tus sen de twintig en dertig van de circa tweehonderd medewer kers worden ontslagen. Vak bonden en directie hebben een Drankrijder mag negen maanden niet achter stuur MIDDELBURG - De Middel- burgse politierechter heeft gis teren een 44-jarige drankrijder - uit de Zeeuwse hoofdstad ver- - oordeeld tot negen maanden rij- ontzegging, waarvan vijf maan den voorwaardelijk en duizend euro boete. Hoewel er geen sprake was van een voltooide blaastest erkende de Middelburger op 8 juni dit jaar in zijn woonplaats dronken te zijn geweest. Volgens de poli tierechter had hij het nodige ge luk bij een ernstig ongeluk gehad. De man was met hoge snelheid op een T-splitsing rechtdoor gereden. Een pijp doorboorde zijn auto, maar raakte niet de bestuurder. Toen de politie ter plaatse kwam bleek de verdachte onder het bloed te zitten. Een ambulance werd opgeroepen, maar de ver wondingen vielen mee. De eer ste blaastest gaf een score van 1050 microgram aan. Een twee de blaastest, om zekerheid te j krijgen over het alcoholpercen tage in zijn bloed, lukte niet meer. „Ik was dronken. Ik kon niet meer blazen", zei hij. In de uitspraak werd niet alleen rekening gehouden met de on voltooide blaastest, maar ook met zijn werkomstandigheden. principe-akkoord bereikt over een sociaal plan. Atofina in Vlissingen zit in zwaar weer. Het Franse moe derbedrijf eist aanzienlijk bete re resultaten. Het hoofdkantoor in Parijs heeft een rendements eis gesteld van veertien procent. Het rendement bedraagt nu en kele procenten. De reorganisatie Atoperfor mance is volgens het bedrijf on der meer noodzakelijk door het verbod op de verkoop van anti- algenverf voor schepen. Daar bovenop komt de rendementseis die het hoofdkantoor heeft ge steld. Eén van de onderdelen in het sociaal plan is een afvloei ingsregeling voor werknemers van 55 jaar en ouder. Donderdag en vrijdag besluiten de leden van de bonden of ze met het ak koord kunnen leven. Marge „Het gekke is dat de vakbonden nog steeds niet precies weten hoeveel arbeidsplaatsen zullen verdwijnen", zegt FNV-be- stuurder J. Plat. „Daarom is er met de directie in elk geval een marge afgesproken. Het bedrijf heeft minimaal 160 mensen no dig om veilig te kunnen draaien. Dat is de grens. Meer mensen worden niet ontslagen, is de af spraak." In april leidde de aankondiging van de reorganisatie nog tot hef tige emoties onder het perso neel. Volgens Plat zal, nu er meer duidelijkheid is, een meer derheid van de leden akkoord gaan. Atofina neemt wereldwijd de derde plaats in van producenten van hulpstoffen voor plastics. De bedrijfsleiding in Frankrijk kondigde twee jaar geleden aan te willen doorstoten naar een mondiale koppositie. De vesti ging van Atofina in Vlissingen speelt daarin een sleutelrol. Bassie en Adriaan naar Middelburg MIDDELBURG - Bassie en Adriaan komen op zaterdag 5 oktober naar Middelburg. Vanaf 14.00 uur vindt in sport hal de Kruitmolen de Lach- spektakelshow plaats. Kaarten voor deze voorstelling vol sketches, liedjes, goochelen en grappen zijn te koop bij speel goed winkel Intertoys in Mid delburg. VLISSINGEN - Bowling Club Zeeuwse Doven (B.C. Zeedo) houdt op zaterdag 5 oktober een bowlingtoernooi voor doven in bowlingcentrum de Kruitmolen aan de Kruitmolenlaan in Mid delburg. Er hebben zich in to taal twaalf teams uit heel Nederland ingeschreven. Het toernooi wordt gehouden 10.00 tot 19.00 uur. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeelde gisteren een 27-jarige inwoner van Vlissingen voor het plegen van ontucht met een meisje beneden de zestien jaar tot 240 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelij ke gevangenis straf. Het vijftienjarige slachtoffer was 7 januari dit jaar met de Vlissinger meegegaan naar zijn woning. Hij gaf toe ge meenschap met het meisje te hebben gehad, maar hij wist niet beter dan dat ze achttien jaar was. ARNEMUIDEN - In vier straten in Arnemuiden zijn in de nacht van dinsdag op woensdag vier auto's opengebroken. Het lukte de daders niet een vijfde auto open te krijgen. De au to's stonden in de Prins Clausstraat, Prins Bernhardstraat, Radermacherstraat en Oude Havenstraat. Er zijn cd's, twee autoradio's, een portemonnee met enkele tientallen euro's, autopapieren, een paraplu en een roze knuffelbeer gestolen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 23-jarige man uit Vlissingen wegens poging tot doodslag en afpersing veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf plus zes maanden voorwaardelijk. De Vlissinger was 27 april op een pompbediende ingereden. Hij had kort daarvoor getankt bij het pompstation Selnisse in Lewedorp zonder een cent op zak te hebben. Hij bood zijn verzekeringspapieren als onderpand aan, maar het slachtoffer weigerde het aanbod. Toen de man ervandoor wilde gaan ging de pompbediende voor zijn auto staan, met alle gevolgen van dien. Het slachtoffer kwam er met schaafwonden en kneuzingen vanaf. Drie weken na het incident perste hij geld af bij een junk. Dat ging met het nodige geweld gepaard. Het slachtoffer liep bot breuken op aan de oogkas. Aan de gedupeerde moet de Vlis singer 3154 euro betalen. VLISSINGEN - Een 20-jarige man is gisteren bij de Hema aan de Torenstraat in Vlissingen aangehouden voor winkel diefstal. De man had een kabelslot ter waarde van 11,50 euro gestolen. Hij kreeg een boete van 125 euro KOUDEKERKE - Het centrum van Koudekerke stond gister avond in het teken van een grote brandweeroefening. Gesi muleerd werd dat bij onderhoudswerkzaamheden aan een groot pand brand was uitgebroken. Er waren vier 'slachtof fers' te betreuren. Bij de oefening werd onder meer een hoog werker ingezet. De brandweeroefening duurde van half acht tot half tien. VLISSINGEN - Creativiteits centrum Multi Colour in Mid delburg houdt zaterdag een Doe Dag Kaarten Maken. Tussen 10.00 en 16.00 uur kan iedereen meedoen met het uit proberen en maken van nieuw uitgebrachte plaatjes, kaarten en snijmallen. De toegang is gratis. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 42-jarige inwoner van Oostdijk voor het rijden tijdens een rijverbod tot 56 uur werkstraf. In de straf maat werd meegenomen dat hij in zijn proeftijd zat. De man werd 3 december vorig jaar bij een verkeerscontrole in Veere aangehouden. Toen de agent naar de overkant van de weg liep ging hij er vandoor. „Ik wou naar huis", vertelde hij. De auto, die in beslag werd genomen, moet aan de eigenaar worden te- ruggegeven. VLISSINGEN - Het AVRO-te- levisieprogramma Tussen Kunst en Kitsch komt op maan dag 7 oktober naar het Middel burgse stadhuis om opnames te maken van het programma. Nieuwsgierigen kunnen hun mogelijk waardevolle schatten voorleggen aan doorgewinterde experts. Kaarten voor de opna mes die van 11.00 tot 16.00 uur duren zijn verkrijgbaar bij de AVRO via het telefoonnummer 0900-1330. VLISSINGEN - In het Good Ti- mes-gebouw aan de Vlissingse Voltaweg wordt op maandag 23 september om 19.30 uur een loofhuttenfeest gehouden. Aan de avond met informatie, zang, video, dans en verkoop van Israëlproducten werkt P. Bénard mee van de organisa tie Christenen voor Israël. redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE - Ons Huis. 09.30 uur: Koersbal; Ons Huis, 14.00 uur: open middag voor 55+ VEERE - Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur: Carillonbespeling door stadsbeiaardier Kees van Eersel; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; 20.00 uur: Vergadering, Vlis singse filatelistenvereniging; De Oude Stad, 09.30 uur: Peutergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 - 12.00 uur: Koffie contactochtend; Het Bolwerk, 13.00-13.45 uur en 14.00- 14.45 uur: Gymnastiek voor 50-plussers; Theo van Doesburgcentrum, Verkeersleider Geernaert neemt afscheid van Schelde Coördinatie Centrum door Edith Ramakers VLISSINGEN - In de jaren tachtig was het niet abnormaal wanneer er dertig schepen voor anker lagen op de Rede van Vlis singen. Ze wachtten op belood- sing of op het groene sein om te mogen laden en lossen in de ha ven van Antwerpen. „Het was druk hier voor de deur", zegt Max Geernaert (55) haast wee moedig. Hij neemt deze week af scheid als verkeersleider van het Schelde Coördinatie Cen trum in Vlissingen. „Heerlijke nachten heb ik meegemaakt." Bij noordwest negen a tien was 'het patat buiten op de Steen- banken'. Geernaert en zijn col lega zaten op hun uitkijkpost en zagen het ene na het andere schip op de Vlissingse rede op drift raken. Lachend: „Als je dit werk doet, houd je van kleine rampjes op het water. Dan moe ten er natuurlijk geen slachtof fers vallen." De schepen gingen voor zijn 'ogen op sjouw'. „We belden de sleepdiensten. Theo, van TMI, als eerste. Want je bent een Vlis singer of niet en ik gunde hem wel een mooie sleep." In de jaren tachtig heerste er een stevige concurrentiestri j d onder de ver schillende sleepbootorganisa ties. „Sleepboten voeren om het hardst om als eerste bij een drif ter te zijn. Ze konden bij nood weer veel geld verdienen. Gastankers In die tijd lagen er in het anker- gebied Wielingen-Zuid de grootste schepen voor anker en bij Wielingen-Noord, vlak voor het Nollestrand, 'van alles en nog wat'. „Dat betekent dat er ook gas- en ammoniaktankers tussen lagen." Verkeersleider Max Geernaert: „Als je dit werk doet, houd je van kleine rampjes op het water, maar dan moeten er natuurlijk geen slachtoffers vallen." foto Lex de Meester Nog maar een kleine tien jaren geleden werd besloten dat het anker niet meer vlakbij de kust mag worden uitgegooid. De schepen wachten nu buiten. „De veiligheid is de laatste jaren toegenomen op de Westerschel- de. Het aantal aanvaringen of aandrijvingen is minder gewor den en vastlopers maak je ook niet meer veel mee." Hij denkt aan een vastloper in medio jaren tachtig. Het ge beurde even voorbij de Zee vaartschool en de Gevangento ren op het Bakkershoofd. Het was een 'enorm en modern vrachtschip dat aan de grond liep'. „Het was geloof ik een Ma rokkaan. Hij had een gloed nieuw computersysteem. He laas werkte die computer niet altijd even goed, waardoor het besturingssysteem in de war raakte. We zagen het schip recht op de kust afkomen en vastlo pen." Makreel Geernaert kwam 26 augustus 1969 in dienst van het Loodswe zen. Hij was matroos en bracht loodsen naar de schepen. „Ik zat op de Wega. Dat schip willen ze nu ombouwen tot jacht. We wa ren met zo'n man of veertien twee weken op zee. Als ontspan ning visten we af en toe op ma kreel." In die tijd was het niet eenvoudig om de bestemming van een schip te achterhalen. Er werd met kapiteins gecommu niceerd via vlag- en lichtseinen. Geernaert kreeg een post aan de wal. Vanuit de Uitkijk, het ge bouw bovenop de Belgische Loodsensociëteit aan de Vlis singse boulevard, spotte hi] schepen. Hij luidde de bel wan neer er één in zicht was. „De loodsen en andere scheepvaart- begeleiders werden op die ma nier door ons geïnformeerd. Op de boulevard heb ik een mooie tijd beleefd. Ook daarna als loodsdienstregelaar." Na het Loodswezen werd het di rectoraat-generaal voor de scheepvaart en maritieme za ken (DGSM) opgericht. Een van de ideeën daarvan was om de nautische taken van de ver schillende ministeries te bunde len. De DGSM was geen groot succes. Douane, politie te water, marechaussee, Rijkswaterstaat en loodswezen wilden hun eigen taken, budgetten en verant woordelijkheden behouden. Deze organisatie ging in 1993 op in Rijkswaterstaat. „Er zijn in de loop der jaren veel verkeers leiders bijgekomen. We zijn be gonnen met zo'n 12 verkeers- ambtenaren, nu zijn dat er 35." In de Schelderadarketen rest hem nog een paar dagen voor zijn afscheid. „We geven hier in formatie door aan de kapiteins, zodat die zich een beeld van de omgeving kunnen vormen. He laas mogen we geen aanwijzin gen over koers en snelheid ge ven. Daar zijn we niet meer toe bevoegd. Dat mooie werk, vind ik, is weggelegd voor de lood sen." Met die 'inkrimping van taken', heeft Geeraert moeite gehad. We hadden vóór 1991, dus voor de opening van deze radarke ten, altijd heel wat schepen aan het lijntje. Soms wel twintig te gelijk en we zorgden dat ze koers hielden." En als het nu spookt op het water en de loods boten kunnen door de hoge gol ven niet uitvaren, schuift 'ook nog eens een loods aan achter een van de radarschermen in het Schelde Coördinatie Centrum'. „Als het leuk wordt, mogen de loodsen op afstand het schip be geleiden. Wij houden de grote lijnen in de gaten. Ik vind het jammer dat de regelgeving is aangepast en dat we die strijd met de loodsen hebben verlo- door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ze dacht aan Vlissingen, de zee en het film festival en kwam uit op een zee meermin die half in zeewater ligt, waarin schelpen en na- maakvisjes drijven. Janny Scholte uit Vlissingen won gis teravond met dat ontwerp de fotografiewedstrijd 'Maak het eigen droombeeld van een zee meermin'. Op de tweede plaats eindigde Ada Hommel uit Zierikzee en derde werd Anne Breel uit Mid delburg met een fotocollage. Het idee voor een fotowedstrijd rond het beeldmerk van Film by the Sea, een zeemeermin, werd geboren in het kantoor van Buro Beeldende Kunst (BBK) Vlis singen. Daarmee moest het filmfestival ook in de straten en onder de Zeeuwse bevolking gaan leven. Zo'n dertig deelne mers dienden 'allen eigenzinni ge zeemeerminnen in', oordeel de de jury, die bestond uit de vakfotografen Leo van Kampen en Remco van den Bosch. Alle collages, foto's, enscenerin gen en tekeningen worden bin nenkort opgehangen in De Glazen Pui in de Walstraat in Vlissingen. De gedachte aan de vrouw met een vissenstaart prikkelt blijk baar de creativiteit. Janny Scholte maakte een foto van haar dochter Anna, die als zee meermin naar de einder staart. Ze pakte de foto waterdicht in en wikkelde er een tweede laag plastic bolvormig omheen en vulde de bol met zeewater. „Ik wilde een soort 'sneeuwbol' maken. Als je de foto schudt, ontstaan er golven, gaat de zee meermin kopje onder en zwem men de visjes rond", zei ze. De jury honoreerde de Vlissing se Hedy Traas en Hans Bommel- jé nog met eervolle vermeldin gen. De winnaar krijgt 250 euro. De tweede prijs is 150 euro en de derde prijs honderd euro. Advertentie I Andeis gezegd kan i n Oow heel! zigheid voor verbeteringen' Deze ge spil van Dow's inspanningen op het gi ontwikkeling. Het Goede Buur-prograr bijvoorbeeld tot doel dat 80% van de inwoners, w de ons omringende gemeenschappen, ons beschouwt als een goe de invloed Ook belangri|k om op te motken voor hel tweede achtereenvolgende jaar is Dow een vari do kop lopers op de Dow Jones-mdex voor duurzame ontwikkeling. Deze index kijkt naar de economische prestaties, ecologi sche bescherming en sociale verantwoordeli|khe>d d>e be drijven bieden Dit is veelzeggend we zijn op de goede Living weg. maar het betekent ook dat we in beweging moeten blijven. 'ing. Improved daily. •Hnndclsmerk van the Dow Chemical Company door Ron Magnée VLISSINGEN - Op het Al- hambra-terrein in Vlissingen zijn archeologische resten uit 1600 gevonden. Dat hebben archeologen gisteren vastge steld. Of er genoeg tijd is om de overblijfselen goed te conser veren, is nog onbekend. „Het gaat om muren, plavui zen en tegels van een haard", legt mevrouw J. Hielkema uit van het bureau Archeological Research and Consultancy (ARC). Het is al de tweede keer dat dit archeologenbureau uit Gro ningen op het terrein actief is. Een maand geleden is een aan tal kelders blootgelegd. Daar in vonden de archeologen leren schoenen, bezems en stukken kokosnoot. Dit keer gaat het om restanten van een aantal huizen: muren, gewelven, een ondergrondse wateropslagplaats en veel Delftsblauw aardewerk. Het terrein lag vroeger niet ver van de haven. Er was veel bedrij vigheid op deze plek. Het team van archeologen wil nog een stuk dieper graven. „Waarschijnlijk zitten hieron der resten van de vijftiende eeuw of nog ouder", verklaart Hielkema. Om zo diep te kun nen komen, moeten de huidige opgravingen uit de zeventien de eeuw worden geconser veerd. „De resten worden naar Groningen gestuurd. Daar worden ze gewassen en door experts bekeken. Daarna ko men ze terug naar Zeeland", legt Hielkema uit. In de ideale situatie zou Hiel kema en haar collega's twee a drie weken nodig hebben om het hele gebied in kaart te brengen. Het bouwschema laat waarschijnlijk niet zo veel tijd toe. Hoeveel dagen de ar cheologen actief zullen zijn, is nog onbekend. Op de plek van de oude cinema Alhambra verrijzen 26 appar tementen en ruim 300 vierkan te meter aan bedrijfsruimte. Naar verwachting neemt de bouw van het complex een jaar in beslag. Alhambra wordt vijf lagen hoog. Op de bovenste verdieping komen twee pent houses. De archeologen hebben op het Alhambra-terrein resten van muren, plavuizen en een haard gevon den. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13