p: 1JU naar obstakels Veere Speurtocht 11 Principe-akkoord over verkoop IPV Project respect op school begint Slikborden veranderen van naam Tweemaal binnen een etmaal bestolen BMfWi P E N x 1 O u s E zeeuwse almanak Zwaaien Regeling spreekrecht veranderd Stichtingen inventariseren problemen voor invaliden WALCHEREN donderdag 19 september 2002 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De vakbonden hebben met de eigenaars van voormalig Hoechst-onderdeel Industrial Park Vlissingen (IPV) een principe-akkoord bereikt over het opsplitsen en verkopen van het bedrijf. Van de 120 werknemers worden er zeven tien gedwongen ontslagen. Voor hen is een sociaal plan opge steld. Alleen de onderhandelin gen met SGS kunnen nog een obstakel vormen voor een defi nitief akkoord. IPV is in 1997 ontstaan na de te loorgang van het voormalige Hoechst-concern. Na de op splitsing ervan in zelfstandige ondernemingen is IPV opge richt. De aandeelhouders zijn Thermphos, KoSa, Seaway Chemicals en Delta NV. Het be drijf moest diensten gaan leve ren aan de andere voormalige Hoechst-bedrijven, zoals Thermphos en KoSa. Op termijn zouden alle bedrij ven in het Sloegebied gebruik moeten kunnen maken van de diensten van IPV, zoals beveili ging, brandweer en laboratori um. Dat is nooit van de grond geko men, omdat de directie in het korte bestaan vijf keer van sa menstelling heeft gewisseld en omdat de aandeelhouders tege lijkertijd klant zijn. Beide heb ben niet altijd dezelfde belan gen. Een jaar geleden kwam de di rectie tot de conclusie dat het bedrijf geen toekomst meer heeft. De aandeelhouders van de facilitaire onderneming wil len zich eruit terugtrekken om kosten te besparen. Ze willen geen geld meer betalen voor diensten waarvan ze geen ge bruik maken. Opsplitsen De algemene raad van aandeel houders besloot IPV te verko pen aan één koper: Delta NV. Dat is niet gelukt, omdat IPV bestaat uit een aantal specialis tische afdelingen. Delta had al leen interesse in de onderdelen die zijn gerelateerd aan energie en energietransport. Daarom heeft de directie ervoor gekozen het bedrijf op te splitsen en de delen afzonderlijk in de etalage te zetten. Vakbonden en aandeelhouders hebben nu een akkoord gesloten over de verkoop van de onder delen. IPV blijft op papier be staan, omdat alle terreinen en gebouwen in bezit zijn van die onderneming. Aandeelhouders beraden zich nog, wat daarmee te doen. Personeel Het opsplitsen van IPV betreft met name het overnemen van personeel. Simpel gesteld: werknemers van IPV krijgen een andere werkgever. Voor zo ver bekend blijven ze op hetzelf de terrein werkzaam. Voor de zeventien werknemers die wor den ontslagen, is een sociaal plan opgesteld- Kopers van IPV-onderdelen zijn: Thermphos (magazijn- en technisch medewerkers), Sodexho (catering en wasruim te), Atos Origin (ICT en telefo nie), Delta (energie) en SGS (la boratorium). CAO Vakbonden onderhandelen morgen nog met SGS over de verkoop. De bonden willen dat SGS het nieuwe personeel laat werken onder een CAO. Het be drijf wil geen CAO voor werk nemers. „Dat betekent dat elke werknemer apart moet onder handelen over de eigen arbeids voorwaarden", zegt FNV-be- stuurder J. Plat. „Niet de vakbond, maar de onderne mingsraad speelt bij dat soort gesprekken een rol. De vakbon den kunnen een onafhankelij ker positie innemen en ook de arbeidsvoorwaarden regelen voor mensen die niet zo goed zijn in onderhandelen." De vakbonden zetten in op het afsluiten van een CAO. „Onze leden bepalen uiteindelijk wat ze willen. Als ze voortaan zelf w illen onderhandelen, kunnen we niets anders dan ermee akkoord gaan." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Commissaris van de koningin W. van Gelder heeft gisteren op basisschool de Piramide in Terneuzen de Zeeuwse aftrap gegeven voor het landelijke project 'Respect op school.nl'. Het streven is dat op termijn minstens de helft van alle Zeeuwse basisscholen aan deze campagne tegen geweld meedoet. Tegen geweld en voor respect. Dat is het motto van de campag ne, die als doel heeft een groter gevoel van veiligheid te schep pen in en rond basisscholen. De werkwijze is eenvoudig. Leer lingen van basisscholen meten de veiligheid van de school en de schoolomgeving met behulp van een vragenlijst, de zoge naamde veiligheidsthermome ter. Vervolgens komen de leer lingen met ideeën om geweld en gebrek aan respect tegen te gaan en zelf te werken aan hun nor men en waarden. De ideeën worden ingediend bij de website www.ikhebeenidee.nl. Een jon gerenforum kiest uit al die sug gesties per school de beste idee- en uit. Van Gelder las gisteren bij de start van de campagne in Ter- neuzen een fragment voor uit het boek Spijt van kinderboe kenschrijfster Carry Slee. Dat boek gaat over pesten. „Een vorm van geweld die heel vaak op scholen voorkomt", aldus Van Gelder. Samen met leerlingen uit de hoogste klassen bracht percus sionist Menno de Bruin een pro gramma met muziek, verhalen en toneel. Daarin werden ver schillende vormen van geweld belicht, zoals vechten, ruziema ken, discriminatie en het aan richten van vernielingen. Ook was er een knipoog naar het ge drag van ouders. Problemen be ginnen vaak thuis en daarom wil het project ook de ouders er bij betrekken. Na het uitvoeren van ideeën om de veiligheid te verbeteren vol gen opnieuw metingen om te zien of maatregelen effect heb ben. De laatste fase van het project bestaat uit het door leer lingen en leerkrachten opstellen van spelregels, waaraan ieder een zich op school moet houden. Scholieren maken samen con crete afspraken over hoe ze el kaar op hun gedrag gaan aan spreken. Want om een veilig klimaat te scheppen moet je el kaar wel durven aan te spreken. Andere Zeeuwse gemeenten waar het project begint zijn Vee- re en Tholen. Advertentie TOPMERKEN! TRUSSARDIJEANS SCAPA (SPORTS) GIGUE(S) CP COMPANY ROBERT FRIEDMAN LATRAM0DA CHACOK Penthouse Langeviele 18 Middelburg Tel. 0118-641511 Zijn vriend nam haar man mee voor een rondvlucht bo ven Zeeland. Zelf bedankte de Souburgse voor de gele genheid: vliegen deed ze wel eens, maar met niet minder dan vier straalmotoren. In zo'n geval met maar één mo tor en twee van die ielige vleugeltjes zag ze niks. Maar ze zou zwaaien, als de twee aviateurs in het lucht ruim boven hun huis zouden verschijnen. Op het geschat te tijdstip van overkomst hield ze woord en stond in de tuin met volle overgave het toestel toe te wuiven. Ze za ten wel erg hoog, vond ze. Hoe hoog zag ze vijf minuten later, toen het vliegtuigje volgens afspraak boven Oost-Souburg cirkelde. Zouden ze haar gezien heb ben, de passagiers van de KLM-lijnvlucht naar Brus sel? De buren in elk geval wel.... Advertentie De Drvkkery blijft vernieuwen dé verbouwing is bijna vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu tomatensoep en couscous of gevulde paprika's (vegetarisch) en cappuccino-bavarois voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch Aangenaam klassiek zaterdag 21 september 14.30-16.30 uur Gert de Meijer 6 12 strings guitars kijk ook op wwwdrukkeriimiddelbure.nl Advertentie) In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Leiden C-Alphen a/d Rijn 20 sep t/m 13 okt Alphen a/d Rijn-Gouda 21 en 22 sep Groningen-Leeuwarden 21 sep (NoordNed) Amersfoort-Amsterdam C Amersfoort-Schiphol Weesp-Naarden-Bussum 21 en 22 sep Amsterdam C-Utrecht C 21 op 22 sep Groningen-Roodeschool/Delfzijl 22 t/m 26 sep (NoordNed) Breda-Roosendaal 23 t/m 26 sep Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754 Kijkopwww.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. niet in of uit met zijn rolstoel. Er is toen een één meter brede baan van klinkers aangelegd. Op zich een goed plan, maar omdat de baan maar tot meneers voor deur loopt, is het maar een halve oplossing. Was de baan doorge trokken, dan was de hele straat begaanbaar geweest." In 1994 maakte de stichting fo to's van probleemsituaties in de kern. Die foto's zijn naar het toenmalige gemeentebestuur gestuurd. Daarmee is volgens Ten Voorden weinig gedaan. Om de problemen deze keer daad krachtiger op te pakken, zocht de stichting welzijn ouderen contact met Het Klaverblad en de werkgroep gehandicapten Walcheren. „Voor een gezond mens is het toch moeilijk om dingen te zien die voor mensen met een functiebeperking heel lastig kunnen zijn. Ik let nor maal niet op drempels. Om te voorkomen dat we dingen over het hoofd zien, gaan we met een deskundige volgende week een dag lang door Veere lopen. We zullen niet bij winkels en andere openbare gebouwen naar bin nengaan. Wel kij ken we of de in gang toegankelijk is. De eigena ren of beheerders van de panden waar we langs komen, worden van tevoren op de hoogte gesteld van onze komst." De problemen worden geïnventariseerd en op volgorde van belangrijkheid ge legd. Daarna gaat de prioritei tenlijst naar de gemeente Veere, die het toegankelijkheidson- derzoek subsidieert. J. Plansoen kan het zelf nauwelijks geloven: binnen een dag werd hij twee keer van een portemonnee bestolen. door Ron Magnée VROUWENPOLDER - Binnen een et maal is de Middelburger J. Plansoen tweemaal bestolen. Zowel in Kamper land als in Vlissingen was de gepensio neerde schipper de klos. De schade be draagt meer dan duizend euro. Zondagmiddag rond half vier. Plan soen zet zijn zilvergrijze wagen op het parkeerterrein bij natuurgebied Schotsman Ruiterplaat op Noord-Be veland. Hij gaat een stukje wandelen met zijn vriendin. Nog geen half uurtje later arriveren ze weer bij de wagen. Nietsvermoedend keert het paar terug naar de boot. Plansoen en zijn partner zijn de trotse bezitter van een tweemas ter die op dat moment in Vrouwenpol der ligt afgemeerd. Bij de boot aangekomen blijkt de tas van Plansoen uit zijn auto te zijn gesto len. Tal van persoonlijke spullen is hij kwijt: bankpassen, een creditcard, zijn rijbewijs, het kentekenbewijs van zijn auto en een reservebril. Bovendien zit er toevallig een behoor lijk bedrag in de tas, ruim driehonderd euro. Dat is hij dus ook kwijt. Het is dat Plansoen toevallig zijn telefoon in zijn jaszak heeft gestoken, anders was die ook weg. Blokkeren Diezelfde zondagmiddag laat Plansoen alle passen blokkeren. De dag daarna gaan hij en zijn vriendin naar de politie om aangifte te doen. Gelukkig heeft Plansoen nog zijn paspoort, waarmee hij bij de bank geld kan opnemen. Met ruim 250 euro op zak in een oude porte monnee kunnen ze weer even vooruit. Tot slot melden Plansoen en zijn vrien din zich bij het postkantoor in Vlissin- foto Lex de Meester gen voor een nieuw kentekenbewijs. Eenmaal buitengekomen merkt hij dat hij andermaal is bestolen. De oude por temonnee is gerold, met de zojuist op genomen euro's. Een dag na het tweede vergrijp kan Plansoen het nog steeds niet begrijpen. Liefst 35 jaar heeft hij op een schip ge werkt, is in de meest sinistere plaatsen ter wereld geweest, maar dit heeft hij nog nooit meegemaakt: „Ik heb zo'n beetje alle steden op aarde gezien. En al die tijd ben ik nog nooit iets kwijtge raakt. Dat me dit j uist hier moet gebeu- Advertentie VLISSINGEN - Personen die gebruik willen maken van het spreekrecht tijdens raads- of commissievergaderingen van de gemeente Vlissingen, hoeven dat niet langer 48 uur van tevo ren te melden. In de praktijk bleek deze ter mijn niet haalbaar te zijn. Het gemeentebestuur wil daarom dat mensen zich voortaan 's och tends op de dag van de raads vergadering aanmelden. Zij kunnen dat doen vóór twaalf uur bij cle griffier. De gemeente raad zal deze wijziging tijdens de raadsvergadering van 26 september vaststellen. door Rob Paardekam WOLPHAARTSDIJK - De alom bekende borden die waarschu wen voor 'slik op de weg' maken dit jaar plaats voor borden die bestuurders attent maken op 'modder op de weg'. Het gaat om dezelfde actie, maar die is dit jaar voor het eerst landelijk, en het woord slik zou buiten Zee land niet bij iedereen bekend zijn. De actie, die in Zeeland al sinds 1993 bestaat, werd gisteren ge opend door gedeputeerde J. Hennekeij (verkeer) op de boer derij van de familie Van Strien even buiten Wolphaartsdijk. Hennekeij benadrukte dat het aantal slachtoffers op 'be smeurde wegen' sinds het begin van de actie 'Modder op de weg' aanzienlijk is gedaald. Behalve Zeeland doen dit j aar zes andere plattelandsprovincies mee aan de actie. De actie, die samenvalt met de bietencampagne, richt zich op zowel landbouwers als andere weggebruikers. Die eerste categorie moet ver vuiling van de weg zo veel mo gelijk zien te voorkomen door de banden van trekkers en wagens af te krabben of af te spuiten voordat ze erf of perceel verla ten. Als er toch modder op de weg valt, moeten ze het wegdek zo snel mogelijk schoonmaken. Zolang dat niet is gebeurd, die nen de bekende borden, die De nieuwe borden waarschuwen chauffeurs voortaan niet meer voor slik op de weg, maar voor het meer algemeen bekende 'modder'. foto Dirk-Jan Gjeltema waarschuwen voor slik, te wor den neergezet. Deze moeten 50 tot 75 meter voor het vervuilde stuk weg worden geplaatst. Ook via de regionale radio en te levisie worden mensen gewaar schuwd voor met modder be vuilde wegen en het gevaar van landbouwverkeer in het alge meen. Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) presenteerde gisteren twee spots onder het motto 'Let meer op landbouwverkeer'. Vóór de actie begon vielen er in Zeeland jaarlijks gemiddeld drie doden door besmeurde we gen. Nadien is dat er gemiddeld 'slechts' één. „Er gebeuren niet zoveel ongelukken", consta teerde B. Vroonland van ver keersveiligheidsorganisatie 3VO gisteren. „Maar als er iets gebeurt, is het vaak ernstig." Tussen neus en lippen door liet hij ook nog even weten dat hij het onbegrijpelijk vindt dat tractoren zijn vergeten bij de verplichtstelling van de dode hoekspiegel. „Landbouwvoer tuigen worden steeds groter en hebben net zo goed met het pro bleem dode hoek te maken." Hoor Miriam van den Broek VEERE - Het stadje Veere wordt volgende week onderzocht op de bereikbaarheid van gebou wen en straten. De Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren (SWO) en de stich- ting Het Klaverblad Zeeland kijken samen of mensen die moeilijk ter been zijn of die in een rolstoel zitten, in Veere op problemen stuiten. Hoewel het onderzoek nog moet plaatsvinden, weet Huib ten Voorden van de SWO nu al dat er nog heel wat kan worden verbe terd. „Bij de bakker en de dokter liggen drempels voor de deur waardoor mensen moeilijk naar binnen kunnen. Ook hebben we 1 prachtig mooie straatjes met kinderkopjes die een drama zijn voor personen met een rollator. Wat we ook willen bereiken is dat er uiteindelijk tenminste j één restaurant komt waar rol- I stoelers goed naar binnen kun nen en waar zij zonder proble men gebruik kunnen maken van j het toilet. Het maakt ons niet uit welk restaurant dat wordt. Maar op dit moment ontbreekt I zo'n voorziening en in een toe ristische kern zoals Veere kan dat eigenlijk niet." Ten Voorden vertelt dat Veere straten heeft die voor mensen in een rolstoel volledig onbegaan baar zijn. „We zijn nu een paar jaar bezig om de kern toeganke lijker te maken. Er zijn al wat successen geboekt. Zo heeft de Rabobank een ongelofelijk mooie ingang gekregen. Maar er zijn ook vreemde situaties ont staan. Jaren geleden voerden we actie voor een bewoner van de Baljuwstraat. Hij kon door het soort bestrating zijn huis bijna

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11