Stoiber zet in op immigratie rol PZC VS bestoken nu ook vaste doelen in Irak Werken waar u wilt. Oppositie in Macedonië eist overwinning op Doden door aanslag in centrum Grozny Taaladvies voor Britse immigranten valt verkeerd Duitse conservatieven staan op achterstand in opiniepeilingen Opknapbeurt voor Michelangelo's David Lek in olieschip deels gedicht Pakistan draagt kopstuk van Al Qaeda over aan Amerika Verstekeling vriest dood Erdogan buitenspel bij verkiezing Maoïsten leggen Nepal lam Betoger in Pakistan doodgeschoten Megawati moet doorwerken Balkenende moet Fransen en Belgen helpen in strijd drugs How are you? dinsdag 17 september 2002 LONDEN - Een advies van de Britse minister van Binnenlandse Zaken Da vid Blunkett aan immi granten om thuis Engels te spreken heeft gisteren stevige kritiek ontlokt aan het Labour-parle- mentslid en voormalig staatssecretaris Keith Vaz. Hij beschuldigde de minister ervan niet van de feiten op de hoogte te zijn en nodigde hem uit een avond door te brengen bij een Aziatisch gezin. Blunkett schreef in een es say in het onlangs uitge komen boek Reclaiming Britishness dat 30 procent van de Britse immigran ten uit Pakistan, India en andere Aziatische landen thuis geen Engels spreekt. Hij vindt dat ouders van Aziatische afkomst wel Engels moeten spreken met hun kinderen, om een 'schizofrene relatie' tus sen de verschillende gene raties binnen het gezin te helpen voorkomen en de ouders beter te laten inte greren. Volgens Vaz, die in Aden werd geboren en veel immigranten in zijn kies district Leicester verte genwoordigt, verdraait Blunkett de feiten. „Geen enkel Aziatisch gezin in Leicester spreekt thuis geen Engels", zei hij. „In veel gevallen spreken ze het beter dan de heer Blunkett zelf." Labour-parlementariër Parmjit Dhanda schoot Blunkett echter te hulp. De minister bedoelde vol gens hem slechts te zeggen dat mensen beter een baan zullen vinden als ze het Engels beheersen. Ook brak hij een lans voor een politieke discussie over de kwestie. „Als wij niet over deze zaken praten, zullen mensen in cafés en clubs en in provinciale kiesdis tricten als het mijne er wel over praten", waar schuwde hij. AP van onze redactie buitenland BERLIJN - De Duitse conserva tieven, die tegen een achter stand in de opiniepeilingen aan kijken, hebben het onderwerp immigratie op de agenda ge plaatst. Gisteren maakten zij bekend dat, mochten zij de verkiezingen winnen, ze immi gratie willen beperken en de in tegratie gaan bevorderen van buitenlanders die al in Duits land wonen. In de aanloop naar de parle mentsverkiezingen (22 septem ber) lijkt bondskanselier Schro der veel stemmen te winnen met zijn ferme standpunt tegen een aanval op Irak. Hij ligt dan ook 2 tot 3 procent voor in de peilin gen. Schröders rivaal Stoiber (CDU/CSU) pakte in een inter view met de ZDF-televisie uit tegen 'onbeperkte' immigratie, een onderwerp dat in de Duitse verkiezingscampagne nog maar weinig aandacht kreeg. Stoiber leek de zaak uit de weg te gaan, om bij de kiezers niet al te hard over te komen. „Wanneer je meer dan vier miljoen werk lozen hebt, is het onverant woordelijk de markt voor ie dereen open te stellen", zei Stoi ber. Mocht hij de verkiezingen win nen, dan zal Stoiber die markt deels weer dichtgooien, beloof de hij. Ook zal hij krachtiger optreden bij de uitwijzing van potentieel gewelddadige isla mitische extremisten. Drie van de zelfmoordkapers bij de aan slagen op 11 september woon den enige jaren in Duitsland. Wanhopig SPD-leider Schroder noemde Stoibers uitlatingen een 'teken van hulpeloosheid' van de op positie. „Het is een wanhopige poging om een onderwerp te vinden waarmee je de emoties kan aanwakkeren, maar ik denk dat de bevolking er doorheen kijkt", zei Schroder. Voor het eerst in de gescheidenis van de Duitse journalistiek heeft een krant kleur bekend. De primeur van een stemadvies is voor de Financial Times Deutschland. Volgens de zakenkrant is het tij d voor 'een wisseling van de wacht' in het Bundeskanzler- amt in Berlijn. Maar de keuze op de redactie verliep niet eenvou dig. Meer dan zes uur discussie ging er op de redactievloer aan vooraf. Uiteindelijk heeft de hoofdredacteur de knoop door gehakt ten gunste van de oppo sitionele CDU/CSU met lijst trekker Edmund Stoiber. Het financieel dagblad prijst in een paginagroot commentaar het werk van Schroder op het terrein van de pensioenhervor mingen. Maar de sociaal-demo craat heeft de werkloosheid onvoldoende aangepakt. Bo vendien heeft de krant forse kri tiek op Schröders categorische weigering om mee te werken aan een militaire interventie in Irak. Het voordeel van de twijfel is voor de kandidaat uit Beieren. Volgens de krant bestaat bij Stoiber ten minste de hoop dat hij in de komende vier jaar de het sociale stelsel zal hervor men. RTR/ANP KAAPSTAD - Bergers van Smit Tak hebben gisteren het groot ste deel van het lek in het vrachtschip Jolly Rubino ge dicht. Hierdoor loopt er veel minder olie de zee aan de Zuid- Afrikaanse oostkust in dan de afgelopen dagen, heeft een woordvoerder van Smit Tak gis teren gezegd. ANP FLORENCE - De Italiaanse restaurateur Agnese Parronchi poetst de hand van het marnieren beeld van David in Florence. Het opknappen van het meesterwerk van Michel angelo gaat circa zes maanden in beslag nemen. David krijgt zijn eerste opknapbeurt sinds 1873. foto Fabrizio Giovannozzi/AP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse en Britse luchtmacht hebben hun taktiek in Irak gewijzigd. Zij bestoken voortaan vaste doelen en ge bouwen van de Iraakse luchtafweer om daarmee grotere schade aan te richten. Het betreft onder meer mili taire vliegvelden, comman docentra en gebouwen. Tot op heden werden alleen mo biele installaties beschoten. Dat heeft de Amerikaanse minister van Defensie Rums feld gisteren aangegeven. Boven het noordelijk en zui delijk deel van Irak is een zo geheten 'no-fly-zone' van kracht. Iraakse gevechts vliegtuigen mogen zich hier niet vertonen. De maatregel is genomen om de Koerden in het noorden en de sji'ieten in het zuiden van het land te be schermen tegen Iraakse luchtaanvallen. De Amerikaanse en Britse gevechtsvliegtuigen die bo ven deze gebieden patrouil leren worden vaak door de Iraakse radar in het vizier ge nomen en vervolgens bescho ten. Ook gisteren gebeurde dat. De bemanningen van de toestellen, die dat onmiddel lijk in de gaten hebben, be stookten vervolgens de Iraakse mobiele radar- en luchta f weerinstallaties. De afgelopen jaren is dit na genoeg een vast ritueel ge worden. De Amerikanen hebben besloten hun taktiek te wijzigen, omdat de Irake zen een grotere bedreiging zijn geworden voor de Britse en Amerikaanse piloten. Vol gens Rumsfeld is besloten tot een wijziging van de strate gie omdat de Iraakse be schietingen doeltreffender zijn worden. Arabische functionarissen verwachten dat Saddam Hoessein zal instemmen met de terugkeer van wapenin specteur. Dat heeft de Franse minister De Villepin van Bui tenlandse Zaken gisteravond gezegd. „De laatste dagen en zeker de laatste uren, doen die geruchten de ronde", al dus De Villepin. Lawrence Lindsey, de be langrijkste adviseur voor economische zaken van pre sident Bush, maakte gisteren bekend dat een aanval op Irak de Verenigde Staten tus sen honderd en tweehonderd miljard dollar gaat kosten. Hij zei geen economische te rugval te verwachten als ge volg van de strijd, al zullen op korte termijn wel de olie prijzen stijgen. Bush beschuldigt Irak er on der meer van dat het kernwa pens wil produceren. De Iraakse nucleaire weten schapper in ballingschap, dr. Khidir Hamza, denkt dat het nog een kwestie van maan den is voordat Irak over deze wapens beschikt. Volgens Hamza, die in 1994 naar het Westen overliep, heeft Bag dad een Duitse centrifuge nagebouwd waarmee urani um kan worden verrijkt. „Ik geloof dat er vandaag de dag honderden van die kopieën zijn", zegt hij in de Britse krant The Times.RTR/AFP van onze redactie buitenland SKOPJE - De linkse oppositie lijkt zondag de parlementsver kiezingen in Macedonië met ge mak te hebben gewonnen. De Sociaal-Democratische partij (SDSM) zou volgens de laatste tellingen ongeveer 44,9 procent van de stemmen hebben gekre gen, tegen 27,7 procent voor de coalitie van de regerende VM- RO-DPMNE van premier Geor- gievski. Die feliciteerde SDSM-leider Branko Crvenkovski. „Werk aan de winkel", reageerde Cr venkovski, die de overwinning al heeft opgeëist. De overwin ning bleek al snel uit een peiling bij de uitgangen van de stembu reaus. Plaatselijke media dicht ten de partij zelfs aanvankelijk meer dan 50 procent van de stemmen toe. De regeringslei der erkende in de nacht van zon dag op maandag de verkiezin gen te hebben verloren. „Op dit moment is het duidelijk dat de VMRO en de Liberale Partij geen nieuwe regering zullen vormen", aldus Georgievski. Crvenkovski op zijn beurt zei gisteren dat 'deze verkiezingen hebben aangetoond dat Mace donië trots is en voor eeuwig'. „We gaan aan de slag. Er is veel werk te doen voor dit land." Cr venkovski was al eerder pre mier, van 1992 tot 1998. Bij de Albanese kiezers is de BDI van oud-rebellenleider Ah- meti de grote overwinnaar. Die zou 70 procent van de Albanese kiezers achter zich hebben ge kregen. De leider van de andere Albanese partij, de DPA, felici teerde Ahmeti zondagavond met diens overwinning. Aanhangers van de BDI gingen de straat op in de stad Tetovo en vierden de overwinning van hun partij met schoten in de lucht en champagne. Voor de kiesgang verklaarde Ahmeti dat 'verzoe ning het belangrijkste doel is van het toekomstige parle ment'. „Het proces is al in gang gezet door bemiddeling van de Verenigde Staten, de Europese Unie en de NAVO", aldus Ahme ti in zijn woonplaats Zajac. Ver der zei Ahmeti dat het van groot belang is dat een Albanese par tij aan een regeringscoalitie deelneemt. Democratisch De Macedonische kiescommis sie heeft gemeld dat de verkie zingen, waarbij 1,6 miljoen kiezers hun stem konden uit brengen, 'eerlijk en democra tisch' zijn verlopen. Het bleef zondag over het algemeen rus tig. De opkomst ligt ergens tus sen de 50 en 70 procent. De dagen voorafgaand aan de ver kiezingen was de spanning op gelopen als gevolg van geweld en intimidatie. De afgelopen twee weken kwamen zeker vijf tien mensen om het leven. De verkiezingen waren de eerste sinds er vorig jaar een einde kwam aan de opstand van et nisch Albanezen. De NAVO- troepenmacht Task Force Fox, die onder bevel staat van de Ne derlandse generaal De Jonge, moest toezien op een ordelijk verloop van de verkiezingen. De militairen beschermden onder anderen de ongeveer duizend internationale waarnemers, die een eerlijk verloop van de stem busgang controleerden. RTR/DPA KARACHI - De Pakistaanse re gering heeft het kopstuk van het terreurnetwerk Al Qaeda, Ram- zi Binalshibh, overgedragen aan de Amerikanen. Dat heeft een Amerikaanse functionaris gisteren gezegd. Een woordvoerder van de Pa kistaanse regering bevestigde dat Binalshibh met vier andere vermeende leden van Al Qaeda onder Amerikaans toezicht is geplaatst. De vijf hebben volgens Pakis taanse regeringsfunctionaris sen Pakistan inmiddels verla ten. Waar zij naar toe zijn gebracht is niet bekendge maakt. Volgens de correspon dent van de BBC in Karachi be treft het waarschijnlijk een Amerikaans oorlogsschip of een Amerikaanse basis in de regio, bijvoorbeeld in Oman. Binalshibh had eigenlijk de twintigste kaper van 11 septem ber moeten zijn, maar kreeg tot vier keer toe geen visum voor de VSHi j legde zich daarom toe op Een aanhanger van de Sociaal-Democratische partij (SDSM) bespeelt de trompet, terwijl anderen met de logistieke organisatie van de de Servische vlag zwaaien, om de overwinning te vieren. foto Srdjan Ilic/Ap aanslagen. RTR/DPA/AFP PARIJS - In de wielruimte van een vliegtuig van Air France is het doodgevroren lichaam aangetroffen van een Afrikaanse verstekeling. De politie zei dat de dode, een man van tussen de 25 en 30 jaar, zich in Douala in Kameroen moet hebben ver stopt. Het vliegtuig vertrok daar gistermorgen naar Parijs. Het lichaam werd ontdekt op vliegveld Charles de Gaulle. In juli werd in het landingsgestel van een ander vliegtuig van Air France, dat uit Rio de Janeiro naar Parijs was gevlogen, een dode verstekeling uit Kameroen gevonden. AP ANKARA - Het Turkse hooggerechtshof heeft gisteren be paald dat de populaire Turkse politicus Tayyip Erdogan niet mag meedoen aan de verkiezingen van 3 november. Erdogan leidt de conservatief-islamitische AK-partij. Deze partij is de enige die in de opiniepeilingen steevast meer krijgt dan de benodigde 10 procent van de stemmen om in het parle ment te kunnen komen. Maar de machtige strijdkrachten zouden Erdogan vrijwel zeker niet als premier accepteren. Overigens beslist de nationale kiescommissie binnenkort de finitief over Erdogans kandidatuur. RTR KATHMANDU - Het openbare leven in Nepal is gisteren gro tendeels stilgelegd door een staking waartoe de maoïstische rebellen opriepen. De meeste winkels, bedrijven en scholen waren gesloten. Ambtenaren gingen wel naar hun werk. De politie en het leger waren in hoogste staat van paraatheid. Sinds de regering vorige maand de noodtoestand ophief, nam het geweld in Nepal sterk toe. De afgelopen week zijn zeker 247 rebellen, politieagenten en militairen omgekomen. De opstandelingen vechten sinds 1996 tegen de regering. Ze streven naar omverwerping van de constitutionele monarchie en de inrichting van de samenleving volgens de leer van de Chinese communistische leider Mao Zedong. De opstand eis te tot nu toe bijna vijfduizend levens. AP PESHAWAR - Honderden betogers die protesteerden tegen stroom- en watertekorten zijn gisteren in de Pakistaanse stad Peshawar slaags geraakt met de politie. Een van de betogers kwam om het leven en twee anderen raakten gewond. Ooggetuigen zeiden dat de rellen uitbraken nadat betogers waarschuwingen van de politie negeerden om een hoofdweg aan de rand van Peshawar niet te blokkeren. De politie open de vervolgens het vuur op de menigte, waarna verscheidene betogers terug schoten. AP JAKARTA - Volgens de voorzitter van het Raadgevend Volks congres, Amien Rais, hoeft de Indonesische president Mega wati Soekarnoputri niet op vakantie te rekenen, omdat dat niet past in de regeercultuur. Rais zei dat nadat Megawati opperde dat ze er wel eens even tussenuit wil. Volgens Rais, die hoopt zelf president te wor den, is het niet nodig dat de president of vice-president op va kantie gaat, want die heeft 'tenslotte elke zondag vrij'. Megawati keerde dit weekeinde terug na een vijftiendaagse reis waarin ze zes landen bezocht. De reis is niet overal goed gevallen, omdat er veel geld aan op gaat en de revenuen on duidelijk zijn. Bovendien wordt Soekarnoputri verweten dat ze op reis ging, terwijl er zoveel interne problemen zijn. GPD van onze redactie buitenland MOSKOU - In het centrum van de Tsjetsjeense hoofdstad Groz ny is gisteren een bom ontploft bij een drukke bushalte. Zeker elf mensen, waaronder twee kinderen, zijn gedood en een dertigtal mensen raakten ge wond. De bloedige aanslag is mogelijk gepleegd door extremistische separatisten. De aanslag had plaats tijdens oplopende span ningen tussen Rusland en het buurland Georgië over de rol van Georgië in het geweld in de Russische deelrepubliek Tsje tsjenië. Rusland beschuldigt Georgië ervan niets te ondernemen te gen Tsjetsjeense terroristen die van over de grens aanslagen ple gen in Tsjetsjenië. De Georgi sche president Edoeard Sje- vardnadze is onder druk met een plan gekomen om terroris ten in de Pankisi-vallei militair aan te pakken. Bij het plan zijn Russische en Amerikaanse spe ciale troepen betrokken, onder steund door Georgische solda ten. Er zijn al vier maanden Amerikaanse militairen gesta tioneerd in Georgië, maar die hebben voor zover bekend nog niet veel uitgericht. Volgens Sjevardnadze kan het probleem van de Tsjetsjeense rebellen met het actieplan binnen drie weken van tafel zijn. RTR/DPA/AFP BRUSSEL - De Belgische pre mier Verhofstadt en zijn Franse ambtenoot Raffarin, die giste ren op bezoek was in Brussel, hebben Nederland opgeroepen mee te doen aan een overleg te gen drugsoverlast, aldus de Vlaamse radio. Verhofstadt heeft Frankrijk ge vraagd om iets te doen aan de vele drugstoeristen die naar Antwerpen komen. Het gaat trouwens vaak om drugsgebrui kers die tot voor kort naar Rot terdam gingen, maar nu Ant werpen hebben ontdekt. De premiers kwamen tot de con clusie dat de komst van Balke nende nodig is om iets aan de problemen te kunnen doen, om dat de drugs vaak uit Nederland komen. ANP Advertentie 2-in-1 PACK Met de Sony Ericsson T68i en Compaq iPAQ H3870 heeft u de meest optimale combinatie in handen voor mobiel zakendoen. Internet E-mail Bluetooth™ MS Word en Excel Bel 0800 -1258 of kijk op www.vodafone.nl Business Point City Point Select Dealer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5