PZC Oude waarden met nieuw elan tegen plan bedrijventerrein Transportleiding Total lekt olie Kamerlid op bres voor kleine ziekenhuizen GroenLinks maakt zich sterk voor milieu en ruimtelijke ordening Ossenisse wil kerk behouden agenda Oostburg verwerpt protest 14 Groot Hulst wil De Lieve losmaken van Stichting Welzijn Feestmiddag voor 25-jarig SWO Fancy-fair Motorrit Zappa-covers en rock tijdens concert in Eeklo Langs de Linie kampt nog altijd met imago dinsdag 17 september 2002 door René Hoonhorst TERNEUZEN - Evelien Ton kens, lid van de Tweede Kamer voor GroenLinks, zal zich sterk maken voor het behoud van kleinere ziekenhuizen. Ze zal bovendien stelling nemen tegen de ongebreidelde komst van pri- véklinieken, die alleen de veel geld opleverende krenten uit de pap pikken en de ziekenhuizen laten opdraaien voor de calami teiten. Tonkens bracht gisteren op uit nodiging van Zeeuwse partijge noten een bezoek aan streekzie kenhuis De Honte in Terneuzen. De haar al eerder ter ore geko men voordelen van een kleiner ziekenhuis - waaronder bereik baarheid, gebruiksvriendelijk heid en arbeidsvreugde - wer den bevestigd. Bovendien werd ze overtuigd van de mening dat Zeeuws- Vlaanderen door de geografi sche ligging en de demografi sche bevolkingsopbouw een zie kenhuis met meerdere locaties nodig heeft. Bij discussies over verdere schaalvergroting in de gezond heidszorg zal Tonkens haar in zichten aan de mede-parlemen tariërs overbrengen. Ze zal bovendien bepleiten om Zeeuws-Vlaanderen tot proef regio te bombarderen. Als het kabinet wil onderzoeken hoe gezondheidszorgmodellen in de praktijk werken, kan de Zeeuws-Vlaamse brede samen werking tussen het ziekenhuis, Thuiszorg, de verschillende ver zorgingshuizen en de universi teitsziekenhuizen over de grens model staan. Bedreigingen van privéklinie- ken - een particuliere hartkli- niek probeerde zich al eens op een steenworp afstand van het Terneuzense streekziekenhuis te vestigen - worden, als het aan Tonkens ligt, zoveel mogelijk bezworen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - GroenLinks presenteert voor de verkiezin gen voor de nieuwe gemeente Terneuzen nieuwe gezichten, een nieuw motto en een op de ge hele Kanaalzone toegesneden programma. De nieuwe kandidaten en de nieuwe presentatie zullen niet leiden tot het verkwanselen van oude waarden, belooft de 'be ginselpartij'. 'Groen' en 'Links' blijven termen waarop Zeeuws- Vlamingen de partij mogen af rekenen en de basisprincipes so lidariteit, openbaarheid en duurzaamheid staan nog fier overeind, meldt het partijpro gramma. Dat programma heeft de titel 'Omdat we het gezond willen houden' meegekregen. D ie titel refereert niet alleen aan het streven om ziekenhuisloca ties met 24-uurszorg in de regio te handhaven, maar ook aan de kwaliteit van het milieu, de openbare ruimte en tal van voorzieningen. Het bijelkaar voegen van de huidige gemeenten Terneuzen, Axel en Sas van Gent in één ge meente Terneuzen geeft het nieuwe gemeentebestuur de kans een integrale visie op de Kanaalzone los te laten. De be drijvigheid moet worden gecon centreerd op plaatsen waar al veel industrievestigingen en an dere bedrijven zitten. De Mos- selbanken en de Braakmanha ven bij Dowde Axelse Vlakte en de Koegorspolder zijn prima lo caties voor (nieuwe) bedrijven. „Vooral bedrijven die aanhaken bij bedrijven die er al zijn, door halffabrikaten te verwerken of OSSENISSE - De bewoners van Ossenisse maken zich sterk om de kerk, die beeldbepalend is voor het dorp, te behouden. Grote zorgen maken de inwo ners zich over de verkeersveilig heid in en rondom het dorp. Dat zijn de belangrijkste con clusies die getrokken kunnen worden uit de concept-kernbe schrijving van Ossenisse. De be schrijving maakt deel uit van het project Burgers in de nieuwe gemeente. Het is opgezet door de gemeenten Hulst en Honte- nisse en wordt uitgevoerd door 'Scoop, het Zeeuws instituut voor zorg, welzijn en cultuur. De resultaten werden gisteravond besproken op een bewoners avond in dorpshuis Hof ter Nes se. De toestand van de kerk, die enkele jaren geleden is gesloten, gaat de inwoners aan het hart. „De kern van ons dorp is ziek. Als er niets aan gedaan wordt gaat de patiënt dood", vatte een van de bewoners de situatie sa men. De kerk lijdt aan achter stallig onderhoud en dit kan in de nabije toekomst gevaarlijke situaties opleveren voor omwo nenden en voorbijgangers. De bewoners pleiten voor een brede oriëntatie bij het vinden van alternatieve bestemmin gen. Ze denken dan bijvoor beeld aan appartementen, een restaurant of een antiekhandel. „Als de buitenkant van het ge bouw maar behouden blijft. Ideeën voor invulling zijn tot op heden afgeketst op bezwaren van de eigenaar van de kerk, het Bisdom Breda, of van de ge meente. Het gemeentebestuur van Hontenisse heeft onlangs toegezegd bereid te zijn om mee te werken aan de verbouw van de kerk tot drie of vier apparte menten. Ook willen zij een bij drage leveren in de kosten van achterstallig onderhoud van de kerktoren. De verkeersveiligheid in en rondom het dorp is volgens de bewoners dringend aan verbe tering toe. De toegangswegen naar Ossenisse en de Grindweg naar Hontenisse in het bijzon der worden als gevaarlijk be schouwd. De smalle polderwe gen zijn onveilig door de slechte kwaliteit van de weg in combi natie met het gebruik door vracht- en landbouwverkeer. De inwoners denken dat de vei ligheid aanmerkelijk verbeterd kan worden door de aanleg van fietspaden en verlaging van de maximumsnelheid. grondstoffen te leveren, passen hier goed. Zulke bedrijven zor gen voor minder extra milieu last en kunnen de werkgelegen heid een impuls geven", betoogt de Terneuzense lijsttrekker P. Clijsen. Een bedrijventerrein als Drie- schouwen. ten zuiden van Axel mag in de nabije toekomst nooit meer worden aangelegd in de ogen van GroenLinks. „Het ty pisch Zeeuws-Vlaamse open landschap tussen Westdorpe en Hulst wordt echt verpest door zo'n industriële uitstulping, omdat ook Axel zo nodig een ei gen extra bedrijfsterrein moet hebben. Elders in de Kanaalzo ne zijn echter veel geschiktere locaties te vinden", stelt voor man M. Vereecken van de Wel- zijnsraad Sas van Gent, num mer twee op de kandidatenlijst. Het in de gaten houden van de milieubelangen, het opkomen voor de minder bedeelden en het stimuleren (en eventueel subsi diëren) van betaalbare open baar vervoersmogelijkheden blijven speerpunten van Groen Links. Daarnaast moet er speci ale aandacht zijn voor de eigen heid van Zeeuws-Vlaanderen en het met historisch besef ver fraaien van de omgeving. Clijsen droomt al van een 'Sas van Vlaanderen', compleet met gerestaureerde molen en opge knapte wallen en versterkingen Een pizzaboot in het Terneu zense Zij kanaal A is niet het eerste waar de Terneuzense lijsttrekker aan denkt. Visres taurant j es aan en over het water, verkoop- en verhuurbe- drijfjes van watersportartike len moeten van kanaal en jacht haven een soort Fisherman's Wharf van Gent maken naar het voorbeeld van de originele wharf van San Francisco. De kandidaten voor Groen Links Terneuzen: 1. Peter Clijsen, Terneuzen; 2. Maurice Vereecken, Zand straat; 3. Jack d'Hooghe, Axel; 4. Mieke de Bruijn, Axel; 5. Cees Scheele, Axel; 6. Roman Gelderland, Terneuzen; 7. Frans van Kollem, Zuiddorpe; 8. Lex Willems, Terneuzen; 9. Conny Bakker, Terneuzen; 10. Erwin de Bruin, Terneuzen. Het lek in de leiding van Total is nog niet ontdekt; wel zijn inmiddels zes containers met mogelijk vervuilde grond afgevoerd. door Jeffrey Kutterink BORSSELE - Eén van de acht leidingen van Total Raffinaderij Nederland (TRN) in Nieuwdorp lekt. Het gaat om een olie/gas-leiding die loopt van het bedrijf naar de aanlegsteiger in de Wes- terschelde. Het lek is ontdekt tijdens grondwerkzaamheden. Onderzoeks bureau SGS Ecocare heeft oliesporen aangetroffen op het grondwater. Hoe groot de verontreiniging is, moet nog uit nader onderzoek blijken. Medewerkers van Delta die leidingen legden langs een landbouwperceel aan de Ossenweg in Borssele, ontdekten olie in de sloot. De olie lekte uit een drainagepijp, afkomstig van een aan grenzend perceel landbouwgrond. Plet lek heeft, verzekeren provincie en To tal, geen verband met de graafwerk zaamheden. Na het slaan van alarm is direct begon nen met het opnemen van de schade en het zoeken naar het lek. Inmiddels zijn zes containers met mogelijk verontrei nigde grond afgevoerd naar het terrein van Total. Als de grond inderdaad is vervuild, moet Total zorgen dat die wordt schoongemaakt. Het lek zelf is nog niet ontdekt. Wel worden alle oliesporen direct verwij derd. Total heeft daarvoor twee bedrij ven ingeschakeld. De eigenaar van de landbouwgrond waaronder de leiding ligt heeft inmiddels een advocaat inge schakeld. Die overlegt met Total over vergoeding van schade. „Total moet zorgen dat de grond schoon wordt op geleverd", zegt H. Jonker, coördinator milieuhandhaving bij de provincie. Op de grond staan geen gewassen. Het waterschap en de gemeente zijn, net als de provincie, direct geïnfor meerd over de vervuiling. Inspecteurs van de provincie zien nauwlettend toe op het afgraven. Total meldt dat de lek kende leiding niet in gebruik is en dat die zover mogelijk leeg wordt gelaten. De inhoud van de leiding is volgens het bedrijf niet licht ontvlambaar en levert geen direct gevaar op voor de volksge zondheid. Toch heeft SGS Ecocare vol gens Jonker oliesporen aangetroffen op grondwaterniveau. Olie Jonker: „Olie verspreidt zich niet zo snel in kleigrond. De olie in de sloot is er terechtgekomen via een drainagepijp. Desondanks wordt onderzocht hoeveel olie is weggelekt en waar dat zich be vindt." Vanaf de raffinaderij in Vlissin- gen lopen in totaal acht leidingen. Zes leidingen verbinden de onderneming met de aanlegsteiger in de Westerschel- de. Eén leiding gaat van Total naar de Rotterdamse Maasvlakte en een ■J, V '••e.'VzV ftrAV-,}-'- y.-v. tfV VS foto Dirk-Jan Gjeltema (Nafta)leiding loopt van Total naar Dow Chemical in Terneuzen. De lekkende leiding ligt er volgens technisch directeur C. Wullems sinds het begin, dus 27 jaar. „Om de veertien dagen vinden vanuit de lucht controles plaats. Dan wordt gekeken of in het landschap tekenen te zien zijn die er op duiden dat iets niet in orde is. Een aan tal keer per jaar controleren we de lei dingen op roestvorming." Bij de reguliere controles is geen lek ontdekt. „De oorzaak is nog niet be kend. Wa arschij nlij k weten we dat vrij - dag. Die bevindingen kunnen aanlei dingzijn de controles aan te scherpen of anders uit te voeren." Van de zes leidingen die liggen tussen Total en de steiger in de Westerschelde zijn er vier gecontroleerd. De lekkende pijpleiding staat, samen met een andere voor volgend jaar op het programma om te worden nagekeken. \~STREEKACTIVITEITEN AXEL- Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bil jarten en jokeren; 14.00 uur: Party dan sen 55*; De Halle, 13,30 uur: Aerobics; 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; CLIIMGE - Café de Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaarten; Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: Jokeren; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Biljarten en kaarten; HULST - Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek en zang; NIEUW NAMEN - Café St.Cecilia, 20,00 uur: Kaarten; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 16.30 uur: SAV koersbal, sjoelen, kaarten en handvaardigheden; SLUISKIL - Het Meulengat, 19.30 uur: Ca baretgroep Bonte Avond Club; ST.JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur: KBO biljarten; 13.30 uur: Ouderenkoor, TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Handwerken,soos en biljarten; 19.00 uur: Stijl en lijndansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gym nastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sjoelen; door Raymond de Frel OOSTBURG - Het college van burgemeester en wethouders in Oostburg wil de bestemmings planprocedure voor een bedrij venterrein in Nieuwvliet voort zetten. Dit ondanks bezwaren van rijksvertegenwoordigers van de Provinciale Planologi sche Commissie (PPC), die het terrein niet binnen de vijfde no ta ruimtelijke ordening vinden passen. Het overgangsbeleid uit die no ta verbiedt in veel gevallen eco nomische ontwikkelingen op het platteland. Vanwege ruim tachtig amendementen is het overgangsbeleid vóór de verkie zingen in mei in de Tweede Ka- mer niet meer behandeld. De vorige regering nam het stuk te rug, het huidige kabinet laat het stuk buiten behandeling. In een notitie aan de commissie planologie en volkshuisvesting stelt het Oostburgse college dat er over de afwikkeling van de bestemmingsplanprocedure een knoop moet worden doorge hakt. Het voortzetten van de procedu re neemt wel een risico met zich mee. Negatief De rijksvertegenwoordigers van de PPC kunnen zich immers negatief opstellen tijdens de goedkeuringsprocedure bij de Gedeputeerde Staten. Bij goed keuring door GS kan de PPC de minister adviseren het besluit te blokkeren en een vervangings- besluit aan te dragen. De gemeente Oostburg heeft echter goede hoop dat het zover niet komt. Die positieve instel ling baseert het college op een recente uitspraak van de Raad van State. Zij stelde de gemeen te Noord-Beveland en provincie Zeeland onlangs in het gelijk in het beroep tegen de beslissing van de minister van VROM om het door GS goedgekeurde be stemmingsplan 'Bedrijventer rein Cruijckelcreke' bij Wissen - kerke te vervangen. Het Rijk keurde dit plan af omdat het in strijd zou zijn met het bunde- lingsbeleid uit de vierde nota ruimtelijke ordening. De Raad van State oordeelde dat het Rijk niet bevoegd is om een goedkeuringsbesluit te ver vangen door een eigen beslis sing. Een vervangingsbesluit kan slechts in uitzonderlijke si tuaties worden toegepast. Bespreking Die uitspraak geeft de gemeente Oostburg dus moed. „Het Rijk zal moeten overwegen of het zware instrument van vervan ging op basis van een niet vast gestelde vijfde nota ruimtelijke ordening overeind is te houden. Daarom willen wij het bestem mingsplan doorzetten", aldus het college. Het voorontwerp van het bestemmingsplan wordt op donderdag 26 september be handeld in de commissie plano logie en volkshuisvesting. door Jean-Lou de Gucht HULST - Als het aan Groot Hul st/Gemeenschappelijke belan gen ligt wordt dienstencentrum De Lieve in Hulst losgekoppeld van de Stichting Welzijn voor Ouderen (SWO). Het is een van de twee speerpun ten van het ouderenbeleid waarmee de partij de gemeente raadsverkiezingen ingaat. „Het gebouw exploiteren behoort ei genlijk niet tot het takenpakket van SWO", betoogt lijsttrekker E. de Deeltere. „Het kan zelfs ten koste gaan van het eigenlij ke takenpakket en dat is het welzijn van de ouderen bevor deren. SWO dient zich toch niet bezig te houden met de prijs van een glas bier of andere aanver wante zaken. Dat moet de taak zijn van een nieuw op te richten stichting die de Lieve exploi teert." Van het dienstencentrum aan de Broodmarkt in Hulst wordt tot nu toe voornamelijk gebruik ge maakt door ouderen. Als het plan van Groot Hulst/Gemeen schappelijke Belangen ten uit voer wordt gebracht komt daar een einde aan. „Al wil ik hier wel stellen dat de ouderen over dag voorrang krijgen", zegt de Deckere. Als SWO niet meer het beheer voert is het ook niet meer nodig dat zij in het gebouw zit ten. „Dus komt er ruimte vrij om overdag extra activiteiten voor ouderen te organiseren." Doelgroep Volgens de Deckere moet er in Hulst afgestapt worden van het idee om de Lieve exclusief voor ouderen te reserveren. „De doel groep wordt met de dag groter. Op een gegeven moment kan dat niet meer in het huidige dien stencentrum. Activiteiten voor ouderen kunnen in alle gemeen schapscentra georganiseerd worden. In de avonduren kun nen er in de Lieve ook activitei ten voor andere doelgroepen ge organiseerd worden." Midden jaren negentig heeft SWO al eens aangegeven dat ze afwilde van de exploitatie van het dienstencentrum. Reden daarvoor was dat het beheer van de ruimten te veel tijd kostte. Het plan verdween echter in de ijskast. Het andere speerpunt van Groot Hulst Gemeen schappelijke Belangen betreft de decentralisatie van de oude renzorg. De partij onderschrijft de conclusie uit het rapport van de zogenaamde Task Force die op initiatief van Hulst en de pro vincie tot stand kwam; decen traliseren. De Deckere: „Oude ren moeten zo lang mogelijk in hun vertrouwde omgeving kun nen blijven wonen. Daaromzijn wij ook voorstander van een woonzorgcomplex in Sint-Jan steen. We mogen echter ook de andere kernen in de nieuwe ge meente Hulst niet vergeten." AXEL - Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Stich ting Welzijn voor Ouderen Axel is er een feestmiddag in cultu reel centrum De Halle op vrij dagmiddag 27 september. Aan het evenement werken mee: het Axelse seniorenorkest, het ou derenkoor Koewacht en Piet Brakman. De feestmiddag be gint om 13.45 uur, de zaal is open vanaf 13.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij SWO Axel. TERNEUZEN - Kinderopvang de Wip Wap in Terneuzen houdt op zaterdag 28 september een fancy-fair op het terrein aan de Anna Bijnsstraat. Van 9.30 tot 13.30 uur zijn er activiteiten als een rommelmarkt, spelletjes en schminken. De fancy-fair is voor iedereen toegankelijk. CLINGE - Vanaf café de Gou den Kroon in Clinge gaat op zondag 22 september een mo torrit van start. De deelnemen rijden een afstand van zo'n 180 kilometer door het Zeeuws- Vlaamse land. De eerste moto ren vertrekken om 9.30 uur. door Raymond de Frel EEKLO - In het cultureel cen trum N9 in Eeklo treedt vrijdag 20 september de coverband Whatchamacallit op. Deze Gentse formatie richt zich vol ledig op het werk van Frank Zappa. Het zes koppen tellende Watchamacallit werd in okto ber 2000 opgericht door twee Gentse conservatorium-stu denten. De twee Belgen hadden een missie: Zappa's muziek moest weer tot leven worden ge bracht. De band speelt zowel vocale als instrumentale num mers uit Zappa's hele repertoire. Het accent ligt echter op zijn producties uit de zeventiger ja ren. Op zondag 29 september doet de rock-'n-rollband Tav Falco The Panther Burns Eeklo aan. De in Ai-kansas opgegroeide Falco staat al meer dan twintig jaar voor een mengeling van rauwe stadsblues, voodoobilly, mambo, samba en obscurerock- 'n-roll. Tav Falco mag worden gezien als een voorloper van be kende namen als Jon Spencer Blues Explosion en Southern Culture on the Skids. In eerste instantie was Falco vooral geïnteresseerd in film en video. Hij acteerde onder ande re in de Jerry Lee Lewis-film Great Balls of fire. Eind zeventi ger jaren ontmoette hij in Mem phis muzikant Alex Chilton, de vroegere frontman van The Box Tops en Big Star. Samen richt ten zij de The Panther Burns op, Na de debuutplaat Behind The Mongolia Curtain (1980) volg den tien volwaardige albums en drie compilaties. Beide concerten beginnen om 21.00 uur. door Jean-Lou de Gucht HULST - De wijk Langs de Li nie in Hulst kampt met een slecht imago. De wijkraad en de gemeente doen er alles aan om hier verandering in aan te bren gen. De eerste aanzet hiertoe is een wijkplan. Gisteravond vond er een inspraakavond plaats waar de bewoners hun zegje konden doen over het plan. Velen waren het er over eens dat Langs de Li nie niet anders is dan andere wijken. Een wijk waar te hard wordt gereden, waar drugshan del is, waar irritatie is over de schoolgaande jeugd en waar zwerfvuil in ruime mate aanwe zig is. Het slechte imago is nog steeds een gevolg van de situatie van enkele jaren geleden. Langs de Linie wist toen lande lijke bekendheid te halen als een wijk waar het als gevolg van drugsoverlast niet goed toeven was. De oprichting van de werk groep Tien voor de Moerschans en een wijkraad keerde de situa tie in de wijk ten goede, maar het imago van de wijk verbeter de niet. C. Steenbeek zette de maatrege len op een rijtje die de wijkraad voorstelt. Invoering van een dertig-kilometerzone moet de verkeersveiligheid verbeteren, „We denken daarbij niet aan verkeersdrempels, maar aan controle op te hard rijden." De schoolgaande jeugd wordt vol gens hem de laatste tijd aardig in het oog gehouden. „Het regent bekeuringen bij de jeugd. Er wordt gekeken naar hun verkeersgedrag, maar ook of ze geen afval op straat gooi en." Volgens wethouder P Weemaes heeft de gemeente de afgelopen jaren veel werk verzet in de wijk. „De lijnen tussen de wijk, de gemeente, de woonstichting en de politie zijn heel kort. Met dit wijkplan kun je de wijk bo vendien hoger op de politieke agenda zetten." Wijkgebouw Daar waren de meeste inwoners het wel over eens. Een eigen wijkgebouw is echter nog steeds een lang gekoesterde wens, „Dan kunnen we tenminste ook i eens activiteiten organiseren", j zei bestuurslid van de wijkraad1 B. Verbugt. „Er wordt van alles beloofd, maar er komt niets van i terecht." Weemaes heeft de moed nog niet opgegeven. „De architect kwam er niet uit, maar we zijn nu bezig met een nieuw plan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 42