PZC Boer werkt aan veiliger verkeer Ouderenwerk wil verder bouwen PZC Gezellig op schoot bij de buren Koorschool begeleidt bedevaart Bisdom Breda naar Rome 13 Programma muziekfestival Heikant goed gevuld Cd-wisselaar weg uit auto Brede steun voor verkeerscampagne Landbouwverkeer Opvallend Beter CDA opent seizoen in Reynaertshof Autokraak in Axel mislukt Sierhek gestolen in Vogelwaarde Winkeldief weg met scheermesjes Blikschade door voorrangsfout Voor duizenden schade aan ruiten Computerapparatuur weg Tegen de lamp met gloeilamp Abonnementstarieven dinsdag 17 september 2002 rinor Eugene Verstraeten HEIKANT - Het driedaags mu ziekfestival in Heikant kent ook dit jaar weer een goed bezet concertprogramma. Vrijdagavond 4 oktober tre den in gemeenschapscentrum 'tHeike zes jeugd- en oplei dingsgezelschappen op. De per- cussiegroep van St. Jan uit Sint- Jansteen opent om 19.30 uur het muziekfestival. Achtereenvol gens treden op Elk naar zijn Krachten uit Hoek, de slag werkgroep van de Scheldezo- nen uit Nieuw-Namen, de Ko ninklijke Stedelijke Harmonie Hulst, Weldoen door Vermaak uit Clinge en het opleidingsor kest van de muziekvereniging Heikant. Op zaterdagavond begint het festival met een optreden van de slagwergroep Heikant, gevolgd door de muziekvereniging Har monie uit Oostburg en de Ko ninklijke Harmonie uit Bier vliet. Op zondag 6 oktober staat het eerste concert al om 14.00 uur op het programma. Dan treedt de Vliegende Hollander uit Ter- neuzen op, gevolgd door de Scheldezonen uit Nieuw-Na men, St. Jan uit Sint-Jansteen, Eikels worden Bomen uit West- dorpe en Weldoen door Ver maak uit Clinge. Tussen 17.30 en 19.00 uur volgt een pauze, waarna het avondprogramma wordt geopend door de fanfare van de organiserende muziek vereniging Heikant. Daarna treedt de Koninklijke Stedelij ke Harmonie op en het festival wordt besloten door de Verenig de Vrienden uit Sas van Gent. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Zeeuwse land bouwers en loonwerkers wer ken massaal mee aan de ver- keersveiligheidscampagne 'Landbouwverkeer Opvallend Beter'. Van de bijna drieduizend aangeschreven agrariërs doen er tweeduizend mee. Ze hebben een pakket met re flecterende stickers gekregen om hun voertuigen mee te be plakken. De actie is een initia tief van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ), 3VO, de politie, de pro vincie, de loonwerkersorgani satie Cuwela en de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisa tie. Deelnemers aan de actie hebben ook een kortingsbon gekregen voor de aanschaf van extra stic kers. Landbouwvoertuigen die beplakt zijn met de stickers, zijn beter zichtbaar in het verkeer. Dat verkleint de kans op onge vallen. De zes belangrijkste ongevalsoorzaken met land bouwvoertuigen zijn: afslaand landbouwverkeer, slecht zicht baar landbouwverkeer, uitste kende delen, oversteken, slecht zicht en vuil wegdek. Slik In dat laatste kader geeft gede puteerde en voorzitter van het ROVZ Jaap Hennekeij morgen het startsein voor een andere verkeersveilig'heidsactie die in verband staat met de landbouw. 'Modder op de weg' is bedoeld omweggebruikers attent te ma ken op de gevaren die gladde wegen met zich meebrengen. Het begin van deze campagne valt samen met het begin van de bietencampagne. Traditioneel HULST - CDA-Zeeland houdt morgen in Hulst de startavond van het politieke seizoen. In Het Reynaertshof presente ren Marja van Bijsterveldt- Vliegenthart en Jan Krapels zich aan de Zeeuwse CDA'ers. Beiden zijn in de race voor het landelijk partijvoorzitterschap. Wie de functie mag bekleden, wordt duidelijk op 2 november tijdens het partijcongres. Tij dens de avond worden ook de Zeeuws-Vlaamse CDA-lijst- trekkers voorgesteld aan het publiek. Voor Terneuzen is dat Adhemar van Waes, voor Oost burg Rein Leentfaar en voor Hulst Ben Pauwels. De openba re bijeenkomst begint om 20.00 Advertentie REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl is dat een drukke tijd in de land bouw. Boeren zijn van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat met hun voertuigen op de weg te vin den. De kans dat er modder op de weg ligt, is dan uiteraard groot. De landbouwers moeten de weg weliswaar zo snel moge lijk schoonmaken, maar het kan gebeuren dat een weggedeelte even onder de modder ligt. In 2000 werden 254 mensen slachtoffer van onoplettend- huis. Jaarlijks overlijden vijf heid van bestuurders van land- tien mensen ten gevolge van een bouwvoertuigen. Bijna de helft ongeval waarbij een landbouw- van hen belandde in het zieken- voertuig is betrokken. TERNEUZEN - „Wanneer komen de opa's en oma's nou?" Het groepje peuters van kinderdagverblijf De Wipwap in Terneuzen kijkt er elke maand naar uit. Dan gaan leidsters van De Wipwap met een groepje kinderen op bezoek bij de buren van verzorgingshuis De Blide. De kinderen vinden het prachtig om bij de opa's en om a's op schoot te zitten, samen met hen te knutselen of een spelletje te doen. En de ouderen genieten er net zo intens van. Gisteren kwamen de ouderen uit De Blide voor de eerste keer op bezoek bij De Wipwap. „Al twee jaar lang gaan we elke maand een keer met de kinderen naar De Blide. Maar ze wilden ook wel eens bij ons op bezoek komen", vertelt leidster Rita de Mul. „En toevallig viel dat nu samen met de week van de kinder opvang." De driejarige Elmar deelt een koek voor bij koffie uit, en de kinderen krijgen een beker limonade. „Da's wel eens gezellig, om nu een keer hier op visite te komen", zegt een bewoonster van De Blide. En tegen de peuter die naast haar zit: „Lekker hé, zo'n koek. Eet 'm maar lekker op hoor." foto Wim Kooyman Jubilerende SWO Axel onzeker over toekomst na herindeling door Eugèrte Verstraeten AXEL - „We willen graag ook na de gemeentelijke herindeling het ouderenwerk in Axel voort zetten, zoals we dat hier in al die jaren hebben opgebouwd." Me dewerkers Greet van Driessche en Gabri van Esch van de Stich ting Welzijn voor Ouderen Axel (SWO) spreken die hoop uit in een terugblik op 25 jaar oude renwerk in de gemeente Axel. Het jubileumjaar wordt ener zijds gekenmerkt door een fees telijke stemming, maar ander zijds is er onzekerheid. Want wat brengt de toekomst als de gemeenten Axel, Sas van Gent en Terneuzen vanaf volgend jaar één nieuwe gemeente gaan vormen? De werkwijze van de SWO Sas van Gent is dezelfde als in Axel. Maar in Terneuzen valt het ouderenwerk al sinds jaar en dag onder de vlag van de brede Stichting Welzijn. De uit voering van activiteiten in de kernen is in handen van allerlei kleine stichtingen Welzijn voor Ouderen, die draaien op vrijwil ligers. Er wacht dus nog een heel karwei om het ouderenwerk in de drie gemeenten op elkaar af te stemmen. Het ouderenwerk in Axel kreeg 25 jaar geleden gestalte met de oprichting van de toenmalige Stichting Gecoördineerd Be- jaardenwerk. „De activiteiten lagen toen meer in de sfeer van het buurthuiswerk", weet Greet van Driessche, die al elf jaar in dienst is van de SWO Axel. „Denk aan kaarten, biljarten en dergelijke. In de jaren tachtig werd ons pakket langzamer hand uitgebreid met bijvoor beeld de warme maaltijdvoor- ziening tafeltje-dek-je en het alarmeringssysteem voor oude ren. Sinds het begin van de jaren negentig is er toch een duidelij ke verschuiving geweest van soosactiviteiten richting zorg en Gabri van Esch (r) en Greet van Driessche hangen posters op voor de ouderenbeurs 55+ in de Vlaande- renhal. foto Wim Kooyman hulpverlening." De ontspan ningsactiviteiten vallen nog steeds onder de vlag van de SWO, maar ze zijn verzelfstan digd. In de verschillende dorpen en wijken is de organisatie er van in handen van zogenaamde locatiecommissies, die bestaan uit vrijwilligers. Typerend voor de Axelse situatie is dat alleen al in de kern Axel drie ouderen bonden actief zijn die elk hech ten aan hun zelfstandigheid en dus ook ieder een eigen activi teitencentrum hebben. „Dus kan het gebeuren dat er bijvoor beeld op drie plaatsen ouderen- gymnastiek wordt gegeven", zegt Gabri van Esch. „Eigenlijk zouden ze uit prak tisch oogpunt dat soort activi-. teiten beter samen kunnen doen, maar het is nou eenmaal een historisch gegroeide situa tie." Spreiding Om de kerk in het midden te houden, spreidt SWO Axel ei gen activiteiten, zoals informa tiemiddagen, over de verschil lende centra. „Daarmee willen we benadrukken dat het oude renwerk er voor de hele gemeen te is", zegt Van Esch. Met diezelfde gedachte in het achterhoofd werd dit voorjaar bijvoorbeeld ook de reünie ter gelegenheid van het 25-jarig ju bileum in Koewacht gehouden. Op 27 september is er in De Hal le in Axel een feestmiddag voor alle ouderen, met optredens van onder andere Piet Brakman, het Seniorenorkest en het ouderen- koor Koewacht. De SWO Axel is voortdurend opzoek naar ideeën die het leven van ouderen veraangenamen er eraan kunnen bijdragen dat ou deren langer zelfstandig thuis kunnen blijven wonen. Voor beelden zijn de oppasservice voor familieleden en verzorgers van dementerende ouderen en het nieuwe project geactiveerd huisbezoek. Daarbij worden mensen die hun partner verlo ren hebben geholpen om de draad van hun sociale leven toch weer op te pakken. Hetzelf de geldt voor alleenstaande ou deren die verhuisd zijn en nog weinig contacten hebben. „Wij pakken die zaken op waar gaten vallen in de reguliere zorg", zegt Van Driessche. „Maar we waken er wel voor dat we niet het ver lengde worden van thuiszorg of maatschappelijk werk. Per slot van rekening zijn zij professio nele zorgverleners en werken wij met vrijwilligers." Binnen de gemeente Axel is er een goede samenwerking tussen SWO, verzorgingshuis De Vurs- sche, de woninbouwvereniging en de ouderenbonden om de problemen in de ouderenzorg aan te pakken. „Vroeger had je zelfstandige poten wonen, zorg en welzijn", stelt Van Esch. „Je ziet nu dat poten steeds in el kaar overlopenWat we nu doen is een sociale kaart maken, zo dat iedere instelling van de an dere weet wat die doet. Daar mee voorkom je dat je onnodig opnieuw het wiel gaat uitvin den. Dat overleg is hard nodig, want in de praktijk blijkt toch dat de verschillende organisa ties niet goed van elkaar weten wat ze doen en wat er leeft. Greet van Driessche en Gabri van Esch hopen dat ook in de nieuwe gemeente het ouderen werk op dezelfde voet kan wor den voortgezet. „Het is aan de nieuwe gemeenteraad om te be palen hoe de toekomst van het ouderenwerk eruit ziet." Op dit moment steken alle SWOs in de kanaalzone de koppen bijeen om van gedachten te wisselen over de toekomst. „We willen proberen een geza menlijke visie op papier te zet ten, hoe we met z'n allen de toe komst van het ouderenwerk zien." Volgend jaar verandert er in ie der geval nog niets, want de fu- siepartners hebben besloten de besluitvorming over het oude renbeleid uit te stellen. „We zijn doorgeschoven naar de periode na 2003, We hebben, zeg maar, de tweede prioriteit." BRESKENS - Tussen zondag 19.00 uur en gisterochtend zijn uit een auto van eën negentienjarige Duitser op een parkeer plaats aan de Langeweg te Breskens spullen weggenomen. De man mist een autoradio en een cd-wisselaar met tien cd's. Er is voor enkele honderden euro's schade aangericht. AXEL - In de nacht van zondag op maandag werd in de Thor- beckelaan in Axel een personenauto opengebroken. Er werd een mislukte poging gedaan om de autoradio weg te nemen. Daarbij werd nogal wat schade aangericht. Het schadebe drag is onbekend. VOGELWAARDE - Een sierhek van meer dan vier meter lang en enkele meters hoog is tussen zaterdag en maandag 13.00 uur gestolen in de Bossestraat in Vogelwaarde. Het hek heeft een waarde van een paar honderd euro. BRESKENS - Maandag omstreeks half een werd in een win kelpand aan het Spuiplein in Breskens door een onbekende een doosje met scheermesjes ter waarde van 17,99 euro gesto len. De man ging er na de diefstal vandoor in de richting van de Boulevard. TERNEUZEN - Op de kruising Mr. F.J. Haarmanweg/Dok- weg vond maandag om 7.28 uur een aanrijding plaats tussen een 32-jarige Terneuzense automobilist en een fietsende plaatsgenoot. De Terneuzenaar reed over de Dokweg, vanuit de richting Alvarezlaan. Hij verleende op bovengenoemde kruising geen voorrang aan de hem van links naderende 33-jarige fietser, die op de krui sende weg reed. Bij de aanrijding raakten beide voertuigen beschadigd KRUININGEN - In de nacht van zaterdag op zondag zijn en kele ruiten van een winkelpand op de Snellemarkt in Krui- ningen met een scherp voorwerp bekrast. De schade bedraagt enkele duizenden euro's. MIDDELBURG - Uit een woning aan de Oude Koudekerkse- weg in Middelburg is tussen zaterdag en maandag 8.00 uur computerapparatuur gestolen. De waarde van de apparatuur is onbekend. OOST-SOUBURG - Een potje groente en een gloeilamp, met een totale waarde van €2,67. Daarom was het een 39-jarige winkeldief maandag te doen geweest. De inwoner van Oost- Souburg werd om 11.40 uur aangehouden in een supermarkt in de Glacisstraat in Vlissingen. De man kreeg een dagvaar- ding. door Mieke van der Jaqt GOES - Het Bisdom Breda maakt van 19 tot en met 27 okto ber een bedevaart naar Rome. Een bijzondere bedevaart, want omdat het bisdom 150 jaar be staat, gaan er 2000 mensen mee. En om het nog specialer te ma ken begeleidt de Zeeuwse Koor school de pelgrimage met con certen en gezongen missen. Hoogtepunt van de bedevaart is het opdragen van de mis door bisschop Muskens van Breda in de Sint Pieter in Rome. Bij hoge uitzondering mag de bisschop de eucharistie vieren op het zo genaamde Pausaltaar. Dat is het hoofdaltaar boven het graf van de apostel Petrus, aan wiens op volger de viering op dat altaar doorgaans is voorbehouden. Tijdens die mis zingen de 34 jon gens van de Zeeuwse Koor school, het Bredaas Mannen koor en een Romeins orkest de Krönungsmesse van Mozart. Ook een kinderkoor uit Ooster hout en het Goese katholieke mannenkoor gaan mee naar Ro- me.Op de terugweg doet de Bre dase bedevaart ook Assisië aan, waar ook in de Basiliek van Sint Franciscus een mis wordt ge vierd en gezongen. De reis gaat met een hele stoet bussen en de koorjongens worden, behalve door Evert Heijblok, al bijna 50 jaar directeur van de Zeeuwse Koorschool, en diens beoogd opvolger Marcel van Westen, begeleid door vrijwilligers. Advertentie Mede als gevolg van gestegen productie- en distributiekosten is een aanpassing van de abonnementstarieven noodzakelijk. Per 1 oktober 2002 zijn de abonnementsprijzen van de PZC als volgt: Maandabonnement Kwartaalabonnement Halfjaarabonnement Jaarabonnement bij automatische incassobetaiing 20.50 55,10 €110,20 €209,90 bij acceptgiro betaling n.v.t. 57,10 €112,20 €211,90 Per 1 oktober 2002 zijn de losse verkoopprijzen als volgt: Maandag t/m vrijdag 1,10 Zaterdag 1,65 Genoemde tarieven zijn van toepassing voor bezorging binnen het bestaande verspreidingsgebied van deze krant. Bij postabonnees worden portikosten doorberekend. Wij nemen graag aan dat abonnees die een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt, akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Voor meer informatie, bijvorbeeld over de nieuwe tarieven voor de postbezorging, kunt u contact opnemen met onze afdeling Lezersservice, bel gratis (0800) 0231 231 of (0800) dekrant. Recente restyling van het dagblad PZC met duidelijk herkenbare pagina's en thematische katernen stelt ons in staat u dagelijks te voorzien van een kwaliteitsproduct. Directie Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41