Korthals wist toch wel van een schikking af Claus wil grens stellen voor journalistiek Opstelten geeft politie ruimere bevoegdheden Vakbonden eisen tot 3,5 procent meer loon Bewindslieden voor enquêtecommissie Bouwnijverheid Filipijnse asielzoeker krijgt geen toelage meer Amsterdam maakt geld vrij voor leraren Massa-ontslag dreigt bij PCM Prince in Ahoy' ING's nieuwste optrekje Met wentelwiek naar Bevrijdende Vleugels Bereikbaarheid VROM nog steeds slecht Agenten uit functie wegens drugs Elektronisch straatverbod opgelegd Inbrekers vluchten in politieauto Laren houdt diefstal ketting stil Venray voorkomt straatraces dinsdag 17 september 2002 n onze redactie binnenland DEN HAAG - De (oud-)minis- ters Korthals en Jorritsma wis ten zich gisteren bij de parle mentaire enquêtecommissie Bouwnijverheid belangrijke ge beurtenissen niet meer helder voor de geest te halen. Korthals had de grootste moeite om de commissie uit te leggen dat hij niet gelogen had in een Kamer debat over bouwfraude. Het verhoor van Jorritsma wek te veel irritatie bij de enquête commissie. Zij werd verhoord als oud-minister van Economi sche Zaken, maar kreeg ook vragen over haar ministerschap van Verkeer en Waterstaat. >9en Jorritsma bleek allerlei gebeur tenissen vergeten te zijn, waar onder het besluit over een veel besproken extra subsidie voor 'ries. ele de bouw van de Schipholspoor- tunnel. Daarnaast weigerde Jorritsma haar beleid van indertijd te be oordelen. Ze is nu immers 'ge woon' Tweede-Kamerlid voor de WD en vindt dat er een rare situatie ontstaat als zij hardop evalueert. „Als Kamerlid moet ik straks juist een oordeel geven over uw werk", hield zij de com missie voor: ,,U moet feiten vra gen en geen opinies." De huidige minister van Defen sie Korthals moest toegeven dat hem, in zijn functie als minister van Justitie, al juli vorig jaar was verteld dat een schikking in de zaak van de valse facturen bij de bouw van de Schipholtunnel onvermijdelijk leek. Voorzitter J. deWijkersloothvanhet colle ge van procureurs-generaal had hem dit zelf verteld. Tijdens een debat in de Tweede Kamer ont kende Korthals echter van de schikking te hebben afgeweten. Saillant Samen met de onthulling van de schaduwboekhouding van Koop Tjuchem was de tunnel fraude een belangrijke reden voor de Tweede Kamer om een parlementaire enquête in te stellen. Zeer saillant is daarom de onthulling van De Wijker- slooth dat een simpel misver stand over het woord 'schik king' er toe heeft geleid dat het college van procureurs-gene raal niet aan de rem heeft ge trokken bij de voorgenomen schikking. Het college dacht dat het parket Haarlem november 2000 aan kondigde op een zogenaamde ontnemingsvordering uit te zijn, terwijl het onderzoeks team op een 'transactie' uit was. Beide acties staan onder de naam schikking bekend. Toen het misverstand was ophelderd was het parket al te ver in zee met HBW en Strukton om van de transactie terug te komen. De Wijkerslooth gaf gisteren verder toe dat oud-directeur A. Bos van Koop Tjuchem 'een beetje aan het lijntje is gehou den'. Justitie onderhandelde vanaf april '99 met Bos over de schaduwboekhouding. „Het was van het begin duidelijk dat hij uit was op geld", aldus De Wijkerslooth. Hier kwam nooit overeenstem ming over, omdat Bos mogelijk verdachte zou kunnen worden en hem dus niet een keiharde be lofte gedaan kon worden over een vergoeding. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De Filipijnse asielzoeker Jose Maria Sison krijgt van de gemeente Utrecht geen toelage meer voor persoonlijke uitgaven, het betalen van woonruimte en verzekering tegen ziekte kosten. De dienst Sociale Za ken en Werkgelegenheid van Utrecht heeft dit besloten op verzoek van het ministerie van Financiën. Het ministerie heeft de ge meente Utrecht om stopzet ting van Sisons uitkering gevraagd op basis van het kabinetsbesluit 'Sanctiere geling terrorisme 2002 III'. Met deze regeling kan de Ne derlandse overheid mensen die banden hebben met ter roristische organisaties on der meer financieel aanpak ken. Sison, die al 14 jaar in Neder land woont is oprichter van de Communistische Partij van de Filipijnen (CPP). Vol gens de Verenigde Staten is de CPP een terroristische or ganisatie. Nederland steunt die opvatting. Eerder al wer den op verzoek van de VS de tegoeden van de CPP in Ne derland bevroren. Professor Sison (63) woont al 14 jaar in Nederland, maar heeft nog steeds geen vluch telingenstatus wegens zijn bemoeienissen met de CPP. Nederland kan hem op juri dische gronden niet terug sturen naar de Filipijnen, omdat hem daar de doodstraf wacht. Eten en drinken Sinds 15 augustus ontvangt Sison ook geen toelage meer van de gemeente Utrecht. Asielzoekers die in Neder land verblijven, krijgen vol gens de Regeling Opvang Asielzoekers geld voor per soonlijke uitgaven (eten en drinken), woonruimte, ver zekeringen tegen ziektekos ten en financiële gevolgen van wettelijke aansprake lijkheid. ANP I AMSTERDAM - De gemeente Amsterdam stelt twee miljoen euro structureel beschikbaar om het onderwijs in de hoofd- 1 stad voor leraren aantrekkelij ker te maken. Met het geld wordt de komende 1 vier jaar onder meer een vacatu- i rebank opgezet, parkeerver- gunningen geregeld en verhuis- kosten vergoed. Ook krijgen leraren voorrang bij het vinden van een huis. Wethouder Oudkerk van On derwijs wil dat in 2006 het lera rentekort is opgelost. Aan het begin van dit schooljaar zijn er 252 vacatures. Niet alleen leraren komen ech ter voor deze regelingen in aan merking. Ook politieagenten en verpleegkundigen kunnen in aanmerking komen. ANP HILVERSUM - Uitgeverscon cern PCM maakt zich op voor massaontslag doordat fors het mes wordt gezet in de dagblad- tak van het bedrijf. Ruim vier honderd van de 3600 arbeids plaatsen bij PCM staan op de tocht. Dagblad Het Parool verdwijnt, tenzij er voor half november een koper is, het Algemeen Dagblad en Trouw moeten flink bezuini gen op de totale organisatie. Ook valt het doek voor Carp, het weekblad voor jonge, hoog op geleide mensen. De directie van PCM maakt de ze en meer bezuinigingsplannen vanochtend bekend. Gister avond lekte veel van de plannen al uit. Gisteravond werd ook de instemming van de raad van commissarissen verkregen. Topman C. Smaling zei eerder dat 'orthodoxe maatregelen' nodig zijn om PCM weer gezond te krijgen. Het meest dramatisch vallen de bezuinigingen uit voor dagblad Het Parool. PCM wil de verlie zen niet langer aanzuiveren en vraagt deze winter collectief ontslag aan voor 280 mensen tenzij er een koper wordt gevon den. Er zijn verscheidene gega digden, maar of het tot eeh ver koop leidt, is maar zeer de vraag. Bij het Algemeen Dagblad moet in drie jaar tijd negen miljoen euro op het totale bedrijf wor den bezuinigd, zei hoofdredac teur Oscar Garschagen gisteren tegen zijn redactie. Daarbij zou het om een verlies van tientallen banen gaan. Ook Trouw moet de komende jaren enige tientallen mensen laten gaan. Bij de ande re dagbladtitels (de Volkskrant, NRC Handelsblad, Rotterdams Dagblad, Rijn en Gouwe en Dordtenaar) zijn de ingrepen minder drastisch, maar ook daar verdwijnen banen.GPD DELFT - De Amerikaanse pop ster Prince komt op 15 oktober voor een optreden naar Ahoy' Rotterdam. Dat heeft concertorganisator Mojo in Delft gisteren laten we- s ten. De artiest treedt op met zijn begeleidingsband (The New Po wer Generation) en ook Candy Dulfer blaast op de saxofoon een partijtje mee. In december 1998 was Prince het laatst in i Nederland. De voorverkoop voor het nieuwe concert begint zaterdag. ANP AMSTERDAM - Buiten het nieuwe hoofdkantoor van ING in Amsterdam, dat gisteren door prins Willem- Alexander werd geopend, demonstreren vijftig mensen van de actiegroep XminY. Ze protesteerden tegen de du bieuze rol die ING zou spelen bij de privatisering van water in Bolivia. Volgens XminY heeft een consortium van buitenlandse bedrijven in het Zuid-Amerikaanse land drinkwater opgekocht en vervolgens de prijs ver dubbeld. De Amsterdammer noemt het al de klapschaats, het ruimteschip, de glasbak of de kruimeldief. De bewo ner zelf noemt het ING House. Bestuursvoorzitter Ewald Kist vindt het in alle bescheidenheid 'het eer ste gebouw van de 21e eeuw'. foto Toussaint Kluiters/ANP Prins Claus zet zijn juri disch strijd tegen het weekblad Privé voort, bleek gisteren voor de Amsterdamse rechtbank. Hij wil een principiële uit spraak van de rechter. „Want wat echt privé is, moet privé blijven." door Bernice Breure DEN HAAG - Prins Claus pie kert er niet over genoegen te ne men met de uitgebreide excuses van Privé. Het weekblad zat er dit voorjaar compleet naast met het bericht dat de prins-gemaal zou zijn 'gevlucht' naar een Duitse sterfkliniek. Na eerder gesteggel over roddelpublica ties wil Claus nu per se een prin cipiële uitspraak van de recht bank om de grenzen voorgoed te markeren. Privé publiceerde het gewraak te artikel eind mei; Claus was na een maandenlang verblijf net ontslagen uit het Academisch Medisch Centrum in Amster dam. Volgens het blad had de prins zijn 'laatste krachten' ge bruikt om te 'vluchten' naar een kliniek voor terminale patiën ten in het Duitse Chiemsee. Diens besluit om in zijn vader land te sterven was in familie kring 'met ontsteltenis' ontvan gen. In werkelijkheid bevond de prins-gemaal zich gewoon op paleis Huis ten Bosch. De gekwetste Claus zette een bodemprocedure in gang. Een artikel met excuses in het vol gende nummer van Privé heeft hem niet op andere gedachten gebracht. Gisteren vond de zit ting in de Amsterdamse recht bank plaats. Duidelijk werd dat de prins de zaak niet onderling wil afhandelen. Het verhaal was namelijk niet alleen feitelijk onjuist, betoog de advocaat H. Boukema giste ren namens de prins tijdens de zitting. Het was onrechtmatig en een aantasting van de per soonlijke levenssfeer van de prins. Vooral de suggestie dat de prins zich had afgewend van 'zijn echtgenote, zijn gezin en de Nederlandse samenleving', heeft Claus (bekend als familie man) diep geraakt. Privé ging gisteren in de rechts zaal diep door het stof. „Dit had nooit mogen gebeuren", stelde hoofdredactrice Wilma Nan- ninga. De misser was ontstaan na 'een ongelukkige samenloop van omstandigheden'. Nannin- ga was destijds druk met het overnemen van de pagina Privé in dagblad De Telegraaf en de vervangende eindredacteur bleek niet ervaren genoeg. „Maar Privé verschuilt zich nergens achter", zei advocaat A. Ploeger van het Telegraafcon cern waar het tijdschrift deel van uitmaakt. Het bedrijf staat open voor het betalen van een schadevergoe ding. Maar zover is het voorlo pig niet. Advocaat Boukema nam gisteren helemaal geen be drag in de mond. De prins wil al lereerst een vonnis, over geld wordt later wel gesproken. Het 'mededoel' van deze zaak is im mers volgens Claus' raadsman dat 'wat echt privé is, ook privé moet blijven'. Rechtbankpresident W. Ton- kens doet op 2 oktober uit spraak. GPD BEST - Prins Bernard vertrekt per helikopter vanuit Best. Hij bezocht daar gisteren in de Brabantse plaats het Museum Bevrijdende Vleugels. In het museum is een tentoonstelling te zien van verschillen de militaire operaties. foto Robert Vos/ANP DEN HAAG - Nog steeds krij gen vier van de vijf mensen die het ministerie van VROM bellen over de huursubsidie, de eerste keer geen gehoor. De slechte bereikbaarheid van het ministerie weerhoudt mi nister Kamp er voorlopig van onterecht uitgekeerde voor schotten terug te halen, zo laat hij de Kamer weten. Burgers die het ministerie bel len, hebben 20 procent kans dat zij direct doordringen tot de in-. formatielij n. De rest moet het tenminste nog eens proberen. Zolang dit probleem niet is op gelost, wil Kamp geen maatre gelen nemen die veel telefoni sche reacties kunnen oproepen, zoals het terughalen van de on terechte voorschotten. De slechte bereikbaarheid kwam aan het licht toen aan vragers van huursubsidie deze zomer massaal het ministerie AMSTERDAM - De korpsleiding van de regiopolitie Amster- dam-Amstelland heeft gisteren drie agenten buiten functie gesteld in verband met overtreding van de Opiumwet. Het gaat om een 23-jarige generaliste in opleiding, en twee hoofdagenten van 37 en 30 jaar oud. Het drietal wordt ver dacht van het gebruik en het onderling verstrekken van pil len. Dat zou buiten diensttijd zijn gebeurd. ANP ALMELO - Vitaminepreparatendokter Matthias Rath mag de Tweede Kamer en het departement van Volksgezondheid niet langer bestoken met e-mail. President J. Inden van de rechtbank in Almelo heeft het bedrijf van Rath gisteren een elektronisch straatverbod opgelegd. De zaak was aangespannen door de Staat der Nederlanden. De computers van Kamerleden en honderden ambtenaren raakten regelmatig verstopt door ongewenste e-mail, zoge noemde spam, van Rath en aan hem gelieerde bedrijven. De vitaminedokter baseerde zich op het recht van vrije me ningsuiting. Volgens de rechtbank is dat geen vrijbrief om an deren te overladen met ongewenste informatie. ANP OEGSTGEEST - De politie heeft gisteren in Oegstgeest ge zocht naar twee inbrekers die vluchtten in een rechercheauto. Agenten betrapten hen om 04.50 uur in Wassenaar bij een in braak in een fotozaak aan de Langstraat. De politie reed hen klem, waarop het tweetal inreed op de agenten. De agenten losten daarop enkele schoten, aldus de politie Haaglanden. Na een achtervolging reden de agenten de inbrekers opnieuw klem, waarop die wegrenden. Zij wisten in een politieauto te stappen waar de sleutels nog in zaten. Die wagen had geen ui terlijke politiekenmerken. De daders strandden in Oegst geest. De auto is teruggevonden, de inbrekers zijn spoorloos. De buit lieten zij bij hun vlucht in Wassenaar achter. ANP LAREN - De Larense ambtsketen is terug. Dat die gestolen was wisten overigens maar weinig mensen. Er zijn tenslotte van die dingen die je liever niet aan de grote klok wil hangen. Een inwoner van Laren ontdekte de ketting van burgemeester Hendriks bij het rooien van struiken naast zijn huis. Eerst dacht hij aan een carnavalsattribuut, maar het gemeentewa pen van Laren zag er toch wel erg officieel uit. Verbazing alom op het gemeentehuis, want ook daar was het niet algemeen bekend dat de ambtsketen die de burgervader om de schou ders droeg, niet het originele exemplaar was. GPD VENRAY - De gemeente Venray heeft in de strijd tegen straat races zondagavond het industrieterrein Smakterheide afge sloten voor alle verkeer. De politie Limburg-Noord maakte dat gisteren bekend. Smakterheide was een van de twee plek ken in Noord-Limburg waar honderden liefhebbers zich de afgelopen maanden 's zondagsavonds verzamelden om te ra cen of van daaruit op zoek te gaan naar andere plekken. Aanleiding voor de afsluiting vormde het gevaar voor het pu bliek, dat met duizenden toestroomde. De politie bekeurde 1449 automobilisten bij snelheidscontroles direct buiten het afgesloten gebied. Op de A73 naar Venlo flitste zij 1035 hard rijders. Een automobilist reed 190 kilometer per uur: absolute topscorer was een motorrijder met 212 kilometer. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Burgemeester Opstelten van Rotterdam heeft gisteren een gebied in de haven stad aangewezen waar de poli tie iedereen mag fouilleren. Zonder dat er sprake is van een verdenking mogen agen ten een maand lang voorbijgan gers controleren op het bezit van onder meer wapens en mu nitie. Het is niet de eerste keer dat Rotterdam met behulp van het zogenoemde preventief fouille ren het bezit en gebruik van vuurwapens een halt toe wil roepen. Twee jaar geleden pro beerde Opstelten iets soortge lijks in de Millinxbuurt in Rot terdam. De rechter floot de burgervader toen terug. Nu denkt Opstelten op basis van de artikelen 5 051 en 5 2 van de Wet wapens en munitie de actie te kunnen uitvoeren. Met de nieuwe maatregel kan de burgemeester formeel de offi cier van justitie toestemming geven in het zogenoemde veilig heidsrisicogebied de politie in een periode van twaalf uur ie dereen te laten fouilleren. Recent zijn in de Gemeentewet enkele veranderingen doorge voerd die de burgemeester meer bevoegdheden geven op het ge bied van de openbare orde. Het preventief fouilleren maakt daar, net als het inmiddels veel besproken wijkverbod, deel van uit. Met het wijkverbod kan de burgemeester er voor zorgen dat groepen overlastveroorzakende figuren, bijvoorbeeld drugsver slaafden, voor een periode een bepaald gebied niet meer in mo gen. Opstelten is de eerste bur gemeester die beide nieuwe maatregelen uitprobeert. ANP belden voor informatie over de uitbetaling. Op het hoogtepunt kreeg het mi nisterie in een week 234.000 te lefoontjes te verwerken; later daalde dat naar 60.000. Na de maatregelen behandelt het mi nisterie nu gemiddeld zo'n 13.000 telefoontjes ANP de 2,25 en 3,5 procent meer loon. CNV-voorzitter Doekle Terp stra gaat er daarbij wel van uit dat het kabinet de huidige spaarloonregeling in tact laat. „Of natuurlijk op de proppen komt met een regeling die daar gelijkwaardig aan is", zegt Terpstra. Doet het kabinet dat niet, dan kan de looneis bij de christelijke vakbonden oplopen tot 6,5 procent. Het CNV heeft namelijk bere kend dat de gemiddelde werk nemer er door de afschaffing van de spaarloonregeling 3 pro cent in koopkracht op achteruit gaat. De werkgevers reageren afwij zend op de looneisen van de vakbeweging. Ze roepen de bonden al maanden op om de looneis ongeveer te houden op het inflatieniveau. Dat wordt voor volgend j aar geschat op 25 procent. Minister De Geus (Sociale Za ken) zegt er vanuit te gaan dat de looneis kan worden bijge steld in het licht van het sociaal akkoord. Daarover praten kabi net en sociale partners dit na jaar. ANP/GPD door Sylvia Marmelstein AMSTERDAM - De vakcentra les FNV en CNV adviseren hun bonden volgend jaar maximaal 3,5 procent meer loon te vragen. Bij het CNV loopt de looneis mo gelijk op tot 6,5 procent als het kabinet de spaarloonregeling afschaft. Dat hebben de vakcentrales gis teren bekendgemaakt bij de presentatie van hun arbeids voorwaarden 2003. Volgens de werkgevers zijn de looneisen van de vakcentrales onverantwoord. De FNV noemt de looneis 'voorzichtig'. Als de vakcentrale de rekenformule invult die ze al tien jaar gebruikt om de looneis vast te stellen, zou de eis op 5 procent komen. „Maar dat eisen we expres niet, want dan lopen de loonkosten zo snel op dat het banen gaat kosten", zegt CAO-coÖrdinator Henk van der Kolk. Met een maximumeis die lager ligt dan 3,5 procent kan de FNV naar eigen zeggen niet aanko men. De vakcentrale CNV eist tussen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3