Boer draait op voor waterschade 4,2%. Ons Nootje maakt nieuwe start 11 Tienjarige blinkt uit in paling vissen S-Duiveland en Oostburg hebben wel actueel rampenplan Z-Vlaamse LPF'ers verwerpen verkiezing bestuur LPF Zeeland Regels voor vergoeding niet van toepassing op situatie in Z-Vlaanderen Viering van Axelse bevrijding Diekentoer Sparen tot bi ING BANK Vergadering van KVO Westdorpe zeeuwse almanak Scheiden ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 17 september 2002 door Raymond de Frel PHILIPPINE - Boeren uit mid den Zeeuws-Vlaanderen hoe ven vooralsnog niet te rekenen op de Wet Tegemoetkoming Schade (WTS) bij rampen en on gevallen. Commissaris van de koningin in Zeeland W. van Gel der inventariseerde gisteravond samen met de stuurgroep Wa terschade de schade die veel landbouwers eind augustus le den door hevige regenval. De stuurgroep Waterschade werd op initiatief van land bouworganisatie ZLTO in het leven geroepen. Naast van Gel der en ZLTO-voorzitter J. van Waes maken ook de burgemees ters R. Barbé (Terneuzen), P. van der Baar (Sas van Gent), E. Brommet (Oostburg) en dijk graaf W. de Graaf van het wa terschap Zeeuws-Vlaanderen deel uit van de groep. Na een overleg in restaurant De Zwaan in Philippine verplaats te het gezelschap zich naar de percelen van de getroffen boe ren Piet Dieleman en Martin de Meyer. Zij gaven tekst en uitleg over de consequenties van de re genbuien. .,In vier jaar tijd ben ik drie keer door wateroverlast getroffen. Dat begint toch echt door te tikken. 1998 was een rampjaar, maar dit is net zo erg", aldus Dieleman, die zijn schade op zo'n 35.000 euro schat. Zompig Commissaris Van Gelder liet zich uitvoerig informeren, bur gemeester Barbé constateerde dat het oppervlak nog steeds ronduit zompig was en de boe ren haalden al ploegend en wroetend rotte aardappelen naar boven. Van Gelder moest de landbouwers echter teleur stellen. „Het ministerie van landbouw ziet geen kans om de WTS toe te passen. De schade is inschaal beperkter dan in 1998, toen de WTS wel werd aange sproken. De criteria die voor de ze rampenregeling gelden, zijn AXEL - De viering van 58 jaar bevrijding in Axel wordt het ko mende weekeinde ingevuld met een korenavond, feestmarkt en taptoe. Vrijdagavond 20 september be gint in de Gregoriuskerk om 19.30 uur een korenfestival. Me dewerking verlenen het kinder koor de Regenboog, de Christe lijke drumfanfare Hosanna en de gemengde koren Revelation en Gregorius. De weekmarkt op zaterdag krijgt eveneens een feestelijk tintje. Er staat in het centrum een groot aantal leger voertuigen opgesteld. Belang stellenden kunnen 's middags meerijden tijdens de rondrit, 's Avonds musiceren vanaf 20.00 uur vier showbands in sporthal 't Sportuus. Het publiek krijgt optredens voorgeschoteld van de Christelijke drumfanfare Hosanna en de showbands New Adventure, Blue Phoenix en Jong Axel. hier niet helder van toepassing. Op de dagen van de regenval is er bijvoorbeeld geen rampenor ganisatie opgetuigd. De situatie was en is een ramp voor deze in dividuele boeren, maar niet voor de hele regio. Het ministe rie is logischerwijs ook bang om de WTS toe te passen, want het kan volgend jaar wel weer pre cies zo zijn. Maar de provincie, het ZLTO en de gemeenten zul len samen bekij ken of er nog we gen te bewandelen zijn. Ons in zetten, meer kunnen we niet doen", aldus Van Gelder. De ZLTO heeft nog steeds hoop op de WTS. Voorzitter P. de Koeyer van cle ZLTO Zeeland wil dat de getroffen provincies gezamenlijk een aanvraag in dienen bij het ministerie. „Dan praat ik over Friesland, Flevo land, Noord-Brabant, Gronin- gen, Drente en Zeeland. Van een gecoördineerde inzet is in Zeeuws-Vlaanderen inderdaad geen sprake geweest. In Noord- Brabant wel, maar daar is de schade voor veel boeren net zo groot als hier. Het zou dus heel sneu zijn als zij de tegemoetko ming wel krijgen." In Zeeuws- -Vlaanderen werden zo'n zestig boeren getroffen door de water overlast. De Koeyer schat de to tale schade op ruim 1,4 miljoen euro. De ZLTO had zich wel op het negatieve oordeel van het ministerie voor-bereid. „In 1998 Tom Hubregtse ving vijf palingen in zeven dagen. En zó dik waren ze. door Frank Gijsel SLUIS - De tienjarige Tom Hubregtse uit de Kloosterstraat in Sluis verstaat de kunst van het vissen als geen ander. In de afgelopen week wist hij maar liefst vijf keer een paling met een ge wicht van rond de achthonderd gram naar boven te halen. Door zijn geslaagde vangsten raakt de diepvries van zijn ouders inmiddels al aardig vol. Zoals het een echte Kaai- spuger betaamt is Tom regelmatig met zijn vriendjes aan de Kaai te vinden om zijn favoriete hobby te beoefenen. Ech te geheimen, die ten grondslag liggen aan zijn succes heeft hij helemaal niet. ,Ik heb drie keer met een stukje kaas de palingen boven gehaald. De andere ke ren met een worm en een voorntje. Meestal zit ik gewoon op de plek waar de waterfietsen liggen. Ik wacht ge woon rustig tot ik beet krijg en dan moet je alleen maar rustig ophalen. Meer niet", meldt hij laconiek. Volgens Jan Clijncke, al jaren lid van de visclub Jantje van Sluis, is de vangst van Tom toch wel bijzonder te noemen. „Het is een absoluut unicum dat je in zo'n korte tijd zo veel grote palingen boven haalt, en dan zeker op zo'n jeug dige leeftijd. Wel is bekend dat de grootste palingen gevangen kunnen woi-den met een stukje kaas aan de haak. Deze tijd is ook de tijd van de pa- foto Peter Nicolai lingtrek. De gunstigste periode om gro tere te vangen." Een echte verklaring voor de aanwezig heid van dergelijke palingen in de Kaai heeft Clijncke niet. Wel is algemeen be kend dat ze niet erg van koud water houden. Vooral in de winter zijn ze niet actief en moeilijk te vangen. Pas na warmere periodes, aan het eind van de zomer, komt er meer beweging, waar door ze ook makkelijker gevangen kun nen worden. ZAAMSLAG - De motorclub Zeeuws-Vlaanderen houdt op 28 september de twintigste Die kentoer. Deze toerrit wordt ge reden vanaf camping 't Hellegat nabij Zaamslag. Na afloop is daar een mosselmaaltijd en vindt er een optreden van de Temeuzense band 505 plaats. Advertentie De ING Bank heeft een breed assortiment spaar- producten. Wij adviseren u graag. Open vandaag nog een spaarrekening en ontvang een alarmklokje gratis. Maar wees wel snel, want op op. Deze aclie loopl lol I december 2002. Remewijzigingen voorbehouden. Meer weten? Bel 0800-7012 of kijk op www.ingbank.nl oitJintleel van ING door René Hoonhorst OTHENE - Ze zijn er voor Ons Nootje, de buurtvereniging die moet opkomen voor de belangen van de als kool groeiende wijk Othene. De bewoners van het oude 'Noten' en de wijk Nieuw- Othene moeten nauw betrokken blijven bij de ontwikkelingen in de wijk. Daarnaast dreigde de speeltuin, de trots van Othene, een beetje te verloederen en moet er actie worden onderno men om dat te verhinderen. Secretaris Corrie van den Berge en penningmeester Bart Man- have willen even duidelijk stel len dat ze niet voor eigen glorie opnieuw zitting hebben geno men in het dagelijks bestuur van Ons Nootje. De oude buurt schap en de groeiende wijk gaat hen aan het hart en daarom wil len ze, samen met de eveneens teruggekeerde voorzittter Jan Verschelling, de zaken weer op poten zetten. Het nieuwe (en dus tevens oude) dagelijks bestuur wil niet met modder gooien of met de be schuldigende vinger naar voor- gangei-s wijzen. Maar het verhaal dat zij het trapveldje achter de speeltuin hebben ver kwanseld, willen ze voor eens en altijd rechtzetten. Van den Ber ge: „Natuurlijk zijn wij niet te gen een trapveldje. De locatie aan de weg, vlakbij woningen was echter niet geschikt. Er zou een hek van zeven meter rond het veldje moeten staan om het als voetbalveld veilig te maken, anders blijf je als buurtvereni ging verantwoordelijk voor eventuele ongevallen. Behalve schade aan passerende auto's, woningen of tuinen moet je er toch niet aan denken dat een kind in het vuur van het spel on der een auto rent." De kinderen uit de wijk en voet- balliefhebbei-s van ver daarbui ten hoeven hun favoriete tijd verdrijf niet op te geven, want op elk groen overhoekje in Othene-zuid mag worden ge trapt. Het terreintje naast de rugstreeppaddenbiotoop in de hoek bij de kruising Vrijheids- laan/Margarethadijk wordt door de gemeente en de project ontwikkelaar zelfs speciaal aanbevolen, vult Manhave aan. Het dagelijks bestuur geeft prioriteit aan het opknappen van speeltuin Ons Nootje, de centrale voorziening in de wijk waaromheen de meeste activi teiten worden georganiseerd. Het rotte hout in enkele speel toestellen wordt zo snel moge lijk vervangen en de zandbak moet voor volgende zomer een geschiktere plaats op het teirein krijgen. De buurtvereniging, in het vorige decennium voortge komen uit een vroegere ijsclub, wil weer aanspreekpunt worden hing er al een sfeer van 'eens maar nooit meer'. Tja, er is in derdaad een kans dat het vol gend jaar weer hetzelfde liedje is. Maar dat weet je toch nooit? Schaatser Erik Hulzenbosch traint nu voor de Elfsteden tocht, maar of die lit volgend jaar kan worden gereden is toch ook nog niet duidelijk?" door Raymond de Frel en Piet Kleemans OOSTBURG - De gemeenten Oostburg en Schouwen-Duive- land en de commissaris van de koningin W. van Gelder zijn ver baasd over een bericht in het NRC Handelsblad van afgelo pen zaterdag. Het landelijk dagblad meldt volgens alle par tijen ten onrechte dat Schou- wen-Duiveland en Oostburg niet over een actueel rampen plan beschikken. Volgens de gemeente Oostburg berust het verontrustende be richt op één groot misverstand. „Het NRC heeft waarschijnlijk een oude brief van commissaris Van Gelder gebruikt. Wij heb ben immers op 3 september een blief van de commissaris gekre gen, die aan de staatssecretaris is gericht. Daarin zegt hij dat al le Zeeuwse gemeenten voldoen aan de gestelde eisen", aldus ge meentewoordvoerster S. de Kievit. Oostburg actualiseerde het rampenplan enigszins te laat (de deadline was 1 april, de ge meenteraad keurde het besluit 18 april goed), maar inmiddels is er volgens De Kievit geen vuiltje meer aan de lucht. „Daarom is het ook heel verve lend dat wij zo in de landelijke pers komen. Dit voorval komt vandaag in het college van B en W zeker aan de orde. En we moeten samen met de provincie eens achterhalen hoe dit mis heeft kunnen gaan." Ook commissaris van de konin gin W. van Gelder snapt niet waar het bericht vandaan komt. „Het is dus in ieder geval on juist. Ik verwacht dat de staats secretaris binnenkort zegt dat alles in orde is. Ook de provincie zal binnenkort een kwaliteits oordeel naar buiten brengen." Burgemeester J. Asselbergs van Schouwen - Duiveland is 'hoogst verbaasd' over het be richt. Schouwen-Duiveland heeft, benadrukt Asselbergs, wel degelijk een actueel ram penplan. Sterker nog, het Schouwen-Duivelandse ram penplan is al lang en breed klaar. „Het is mij dan ook vol strekt een raadsel waar het ver haal vandaan komt. Toen ik het bericht in de NRC las, heb ik on middellijk gebeld met het kabi net van de commissaris van de koningin en daar begreep men er ook helemaal niets van." De gemeente Schouwen - Dui veland heeft behalve het ram penplan - onderverdeeld in der tien deelplannen - ook een oe fenbeleidsplan opgesteld. Aan de hand daarvan worden de te volgen procedures getest. Het oefenbeleidsplan is niet gericht op hulpverlening door brand weer, politie en ambulance maar is toegespitst op de rol van de gemeentelijke organisatie zelf. Het Schouwen - Duive- landse rampenplan is gebaseerd op een draaiboek uit 1997. Om de vaardigheden van de 'ram penstaf' op peil te houden wor den regelmatig opleidingen en trainingen gevolgd. WESTDORPE - De afdeling Westdorpe van de Katholieke Vrouwen Organisatie (KVO) houdt maandag 23 september de algemene ledenvergadering. De bijeenkomst is om 19.00 uur in De Baeckermat. Na het officiële gedeelte neemt de afdeling afscheid van de hui dige voorzitter, Bernadette de Baets. De KVO houdt het ko mende jaar weer een aantal ac tiviteiten voor de leden. Zo is Marie Cecile Moerdijk dinsdag 15 oktober te gast bij de KVO om over haar boek te vertellen. De bijeenkomst is om 19.00 uur in de bibliotheek in Sas van Gent. Michèle de Smet komt op maan dag 4 november om 19.30 uur in De Baeckermat een lezing geven over podotherapie. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De verkiezin gen voor een gewestelijk be stuur van de Lijst Pim Fortuyn (LPF) in Goes worden al voor er een uitslag bekend is ongeldig verklaard door twee Zeeuws- Vlaamse bestuursleden. Hulstenaar R. Muste en Terneu- zenaar C. Freeke claimen de enige twee leden van het zitten de bestuur van LPF Zeeland te zijn. Een bestuursverkiezing zou volgens hen slechts uitge schreven mogen worden door bestuursleden van bij de Kamer van Koophandel ingeschreven verenigingen met volledige rechtsbevoegdheid. Dat top man E. Maas namens het lande lijke hoofdbestuur zijn goed keuring aan een provinciale Zeeuwse bestuursverkiezing geeft, kan volgens 'provinciaal contactpersoon' Muste hele maal niet. Muste heeft overigens al een aantal keren schriftelijk aan Maas laten weten dat de verkie zingen in Goes van vanavond onwettig' zouden zijn. En hoe wel hij voorspelde dat de pers weer zou smullen van nieuwe blunders van de LPF heeft hij geen reactie gekregen. De Zeeuws-Vlaamse LPF-leden balen er een beetje van dat zij nooit krediet krijgen voor het feit dat de 'zaakjes beneden de Westerschelde zonneklaar in orde zijn', terwijl de 'rest van Zeeland door R. de Nooijer to taal wordt ontwricht'. Freeke liet gisteren, mede na mens zijn collega-bestuurslid Muste, dan ook weten dat de Zeeuws-Vlamingen vanavond in Hotel Goes zullen schitteren door afwezigheid. De uitslag van de eventueel te houden ver kiezingen zullen door de leden van de drie Zeeuws-Vlaamse af delingen echter niet worden er kend. Freeke voegde er aan toe dat de leden de uitslag desnoods door de rechter nietig zullen la ten verklaren. Advertentie Wij richten kantoren in ifli! Kïs# Noordzandslraai 6 Yerseke lel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 Advertentie MUZIEKTHEATER LUCIA DE MOUCHERON Met Flairck, Erik Visser, Erik Vaarzen Morel, CorpUs en de Zeeuwse Mar.jon van hvaarden. Landelijke première in de Stadsschouwburg Middelburg Zondag 22, dinsdag 24 en woensdag 25 september start landelijke tournee in de Stadsschouwburg Middelburg Daarna tournee in 50 theaters in Nederland Stadsschouwburg Middelburg drie weken lange productiestudio RESERVEER NU (0118) 659659 Het bestuur van de speeltuin in Othene, vlnr Bart Manhave, Hans Hegeman, Corrie van den Berge en Marie Mentzij. foto Peter Nicolai voor eenieder in de wij k. Het be stuur telt ook een bewoonster van woonwagencentrum Noordhof en hoopt de komende tijd op aanvulling met één of twee leden uit Nieuw-Othene. Ons Nootje telt momenteel een kleine 250 leden - 'één lid heeft opgezegd sinds wij aantraden en twee nieuwe hebben zich aangemeld' - en heeft flinke groeipotenties met de bouw van zo'n elfhonderd woningen in Othene-zuid de komende jaren. De twee Middelburgse vriendjes zijn in een ernstig gesprek verwikkeld. Daarbij vertelt Peter tegen Stef dat zijn vader binnenkort ver huist naar een woning aan de andere kant van de stad, 'want hij ligt in scheiding'. Maar mijn moeder, zo zegt hij met een zekere opluchting, die gaat niet scheiden, die blijft gewoon bij mij wonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39