Eiland kent veel stille armoede PZC PZC PZC Fotograaf pleit voor behoud museum Waterschappen blijven knokken tegen mega-fusie Wandeltocht leidde tot 65 jaar huwelijk Schap verbetert weer drie gemalen Recreatieverdeelweg gepaard met extra ingrepen Nieuwe aanpak adviesgroep brengt schrijnende gevallen boven water Concert Zebrass in Renesse agenda Wrangler 13 Aanhangwagen gestolen Negentigjarige gewond bij ongeluk Voor duizenden schade aan ruiten Tegen de lamp met gloeilamp Cd-wisselaar weg uit auto Autokraak in Axel mislukt Sierhek gestolen in Vogelwaarde Winkeldief weg met scheermesjes Jongerenbus gaat in oktober eindelijk rijden in Veere Abonnementstarieven dinsdag 17 september 2002 rinorEsme Soesman i bURGH-HAAMSTEDE - De s aanleg van de recreatieverdeel- weg lussen Haamstede en Re- •I nesse gaat gepaard met een aan tal verkeersmaatregelen in het omringende gebied. Op een in loopavond kunnen belangstel lenden zich morgen laten infor meren. Zo zijn er een aantal drempels op de Lage Zoom voorzien. Daarnaast worden onder meer de Omloopsweg, Kooij mans weg en Hoge Zoom - al dan niet in het geheel - voor gemotoriseerd verkeer gesloten. Met ditpakket aan maatregelen moet worden voorkomen dat automobilisten ongewenste sluiproutes verkie zen boven de nieuwe weg. Om de verkeersveiligheid te waarbor gen is het de bedoeling dat deze maatregelen gelijktijdig met de openstelling van de recreatie- verdeelweg-zuid in werking treden. De planning is maart 2003. De weg wordt de nieuwe hoofd verbinding in Schouwen-West. De aanleg gaat gepaard met het schrappen van de Vroonweg en met een pakket maatregelen op andere betrokken wegen. Be langstellenden kunnen zich tij dens de inloopavond laten informeren over die extra maat regelen. Het gaat om een voor stel. Met suggesties over exacte uitvoering en locatie kan in dit stadium nog wat worden ge daanOm mensen daartoe de ge legenheid te geven, liggen for mulieren klaar. Daarnaast zijn medewerkers van de betrokken instanties (gemeente, provincie, waterschap, Dienst Landelijk Gebied) aanwezig om informa tie te geven. De inloopavond wordt gehou den in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede en duurt van 20.00 tot 22.00 uur. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er bestaat veel verborgen armoede onder de bevolking op Schouwen-Duive- land; in sommige gevallen is zelfs sprake van een schrijnende situatie. Die conclusie trekken de vrijwilligers van de advies werkgroep voor bijstandverle ning en andere vormen van fi nanciële ondersteuning. De werkgroep houdt tweemaal per maand spreekuur voor men sen die behoefte hebben aan nadere informatie over de mo gelijkheden van bijstand. De af gelopen maanden kwamen daar tientallen reacties op. Die respons blijkt veel groter dan tijdens een eerdere poging de verborgen armoede boven ta fel te krijgen. Dat betrof een rondje langs alle dorpshuizen in de gemeente. Onder de titel De Brug hielden vrijwilligers van vakbonden, kerkelijke organi saties en van de Stichting Wel zijn Ouderen bij toerbeurt spreekuur in de dorpshuizen. De bedoeling was dat mensen in een vertrouwelijk gesprek hun persoonlijke, financiële proble men op tafel zouden leggen, waarna ze advies kregen. De vrijwilligers werden vooraf ge schoold om mensen op juiste wijze te kunnen adviseren. Slecht zeer weinig mensen kwa men op de spreekuren af. Werkgroep De Brug besloot na twee gesprekrondes langs de dorpshuizen het roer om te gooi en. De nieuwe methode met de spreekuren tweemaal per maand in het kantoor van de FNV blijkt beter aan te slaan. Woordvoerder J. de Jonge schrijft dat toe aan het feit dat RENESSE - Op initiatief van de Stichting Concerten Schou- wen-Duiveland geven de koper blazers uit het Zeeuws Orkest onder de naam ensemble Ze brass zaterdagavond 21 sep tember een concert in de Jaco- buskerk in Renesse. Het concert biedt een zeer geva rieerd programma. Hetkopers- blazersensemble speelt vanaf 20.00 uur. STREEKACTIVITEITEN SCHARENDIJKE - De Putmeet, 20.00 uur: Openbare vergadering dorpsraad; ZIERIKZEE - Sportcentrum Onderdak, 18.00-20.00 uur: Schoolzwemtoernooi; ZIERIKZEE - MFC, 19.30 uur: Informatie avond Emotioneel Lichaamswerk. Advertentie JACKIE'S—m m JEANSSHOP St. Janstraat 32 - Middelburg redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famkevan Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl mensen hier minder opvallend kunnen binnenstappen. ,,In de plaatselijke dorpshuizen zijn ze waarschijnlijk bang' dat de bu ren achter de gordijnen zitten te kijken wie er naar binnen gaat." De Jonge juicht het enerzij ds toe dat er goed gebruik wordt ge maakt van het spreekuur, an derzijds betreurt hij het aantal schrijnende armoedesituaties waarin mensen blijken te verke ren. In de vergadering van de Senio renraad gisterochtend stelde L. Velthuijsen voor naar aanlei ding van de ervaringen van de werkgroep themamiddagen te beleggen. Volgens A. Landman, lid van de Seniorenraad én vrij williger van de werkgroep, is dat 'een stap te vei-'. Hij bena drukte dat het vooral gaat om de juiste doorverwijzing naar fi nanciële bijstandsmogelijkhe den. ,,In feite is het een taak van de sociale dienst van de gemeen te, die hier door vrijwilligers wordt verricht", vindt Land man. Hij waarschuwt ervoor die vrijwilligers te veel te belasten. Wel zal de werkgroep een evalu atie opstellen naar aanleiding van de praktijkervaring. Daarin wordt onder meer aangegeven hoe de informatievoorziening Leen Koper wijst wethouder Van der Wouden op een detail op de toverlantaarnprent die hij aan het museum heeft geschonken. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het Zierikzeese culture le erfgoed gaat fotograaf Leen Koper aan het hart. Hij greep daarom gister middag het tienjarig bestaan van zijn fotozaak aan om een warm pleidooi te houden voor behoud van de museumlo catie Gravensteen. Ook schonk hij het in dit gebouw gevestigde maritieme museum een afdruk van een toverlan taarnprent die rond 1900 door P.J. Ochtman is gemaakt. Musea hebben de taak zaken te bewa ren en ze hebben een publieksfunctie, onderwees Koper de aanwezigen. Van wege de ligging van Gravensteen is dit museum bij uitstek geschikt om een pu blieksfunctie te vervullen, meent hij. Het stadhuismuseum kan daarentegen worden gebruikt als opslaglocatie. Vol gens wethouder A. van der Wouden is van 'dichtgaan voor het publiek' ook absoluut geen sprake. Vraag is wel wel ke functie of functies in het gebouw ge vestigd zullen gaan worden. Daarover zal op korte termijn moeten worden be slist. Koper, die op persoonlijke titel sprak, maakt deel uit van de werkgroep stedelijke musea. Archivaris H. Uil nam de gelegenheid te baat de oorspronkelijk uit IJmuiden afkomsti ge fotograaf te roemen om zijn maat schappelijke inzet. Terug Koper zelf vindt het niet meer dan lo gisch een plaats in te nemen in de maat schappij. ,,Heb je iets te vieren, dan doe je iets terug." En dat deed hij middels de schenking van een fotoafdruk van de haven bij het Sas en de Scheepstimmer- dijk in Zierikzee. Op de foto, die om streeks 1900 door RJ. Ochtman is ge maakt, zijn een scheepshelling en een platbodem te zien. De prent geldt als bijzonder omdat er - voor zover bekend - geen andere afbeeldingen van deze lo catie bestonden. De foto werd ontdekt tijdens een inven tarisatie van de ruim 3200 negatieven die door nazaat R. Ochtman aan het ge meentearchief zijn geschonken. Het gaat om een toverlantaarnprentje dat is afgedrukt op een vlak van één bij één meter. Koper sprak op zijn beurt lovend over de fotokwaliteiten van de oude fo tograaf Ochtman. „Een schitterende foto, daar geniet ik van. door Piet Kleemans MIDDELHARNIS - Vier klei- waterschappen langs de Zuid- Hollandse kust blijven strijden tegen de plannen van de provin cie Zuid-Holland de bestaande zes waterschappen en een zui veringsschap samen te voegen tot één waterschap Zuid-Hol land zuid. Ook een aantal Zuid- Hollandse gemeenten heeft be zwaar aangetekend tegen het plan. Voor de provincie geen re den het plan af te blazen. Provincie en klei-waterschap- pen (Goeree-Overflakkee, IJs- selmonde, Brielse Dijkring en De Groote Waard) staan lijn recht tegenover elkaar. De pro vincie wil eenheid van waterbe heer in haar grondgebied en probeert daarom al sinds 1999 één overkoepelend waterschap te vormen. De klei-waterschap pen zijn mordicus tegen dit zo geheten W7-project. Zij zijn bang dat er door zo'n mega-fu sie een te groot en moeilijk be stuurbaar waterschap ontstaat. Bovendien vinden de vier dat er beter gekeken kan worden naar de stroomgebieden van de wa terschappen dan naar de pro vinciegrenzen. De klei-water- schappen hebben vooral te maken met dreiging vanuit zee, maar voor de Alblasserwaard en Vijfherenlanden spelen juist de grote rivieren een belangrij ke rol. Met dat alles in het ach terhoofd pleiten de vier klei- waterschappen in een W4-plan voor het samenvoegen van de waterschappen Goeree- Overflakkee, De Brielse Dij kring, De Groote Waard en IJs- selmonde tot één organisatie. De provincie wil daar niks van weten, omdat het W4-plan naar haar idee geen totaaloplossing voor heel Zuid-Holland biedt. De provincie stelt zich in de vi sie van J. van Gerdingen, secre taris-directeur van Waterschap Goeree-Overflakkee en één van de geestelijk vaders van het W4- plan, veel te star op en houdt te krampachtig vast aan provin ciegrenzen. „Wij weten als wa terschap Goeree-Overflakkee ook best dat we nu te klein en te kwetsbaar zijn, maar wij vinden wat de provincie wil echt té groot." Bezwaar Dat valt volgens provinciaal projectleider J. Fioole wel mee. Tot en met gisteren, maandag 16 september, kon tegen het W7- plan van de provincie bezwaar worden aangetekend. Dat le verde totaal vijftien bezwaar schriften op, waaronder nauwe lijks inbreng van burgers maar merendeels bezwaarschriften van waterschappen en gemeen ten. Waterschapsbestuurder Van Gerdingen is teleurgesteld. Hij had op meer steun vanuit de bevolking voor het W4-plan ge hoopt. Het echtpaar Kristelijn foto Marijke Folkertsma door Marqritta van den Berge RENESSE - Het echtpaar W. Kristelijn en W. Kristelijn-Foe- ken uit Renesse heeft gisteren zijn 65-jarig huwelijk gevierd. De 91-jarige bruidegom en 86- jarige bruid hebben samen drie dochters, vier kleinkinderen en vier achterkleinkinderen. Het echtpaar leerde elkaar ruim vijfenzestig jaar geleden ken nen tijdens een wandeltocht in Dordrecht. De uit Tholen af komstige Kristelijn veroverde zijn Dordtse bruid tijdens zijn kostgangersperiode in de Zuid- Hollandse stad. Na een verlo vingstijd van één jaar traden zij in het huwelijk, waarna scheepsmachinist Kristelijn ja renlang de wereldzeeën bevoer. In 1961 verliet het gezin Dor drecht om een nieuw bestaan in Renesse op te bouwen. Mevrouw Kristelijn voelde zich als stads meisje direct thuis onder de Zeeuwen. „Ik heb het hier altijd heerlijk gevonden." Nu, veertig jaar later, is het echtpaar vol gens de kinderen nog steeds kras. Vader Kristelijn is slecht horend en moeder Kristelijn is onlangs aan haar heup geope reerd, maar kan met de rollator nog goed uit de voeten. „Wemo gen dus zeker niet klagen." De echtelieden vierden het huwe lijksfeest in besloten kring met een etentje. Burgemeester J. As- selbergs bracht het echtpaar gisteren een bezoek om hen per soonlijk te feliciteren. en de klantvriendelijkheid bij de balies van bijvoorbeeld ge meente en woningbouwvereni ging verbeterd kunnen worden. Volgens Landman is het daarna aan het Cliëntenplatform voor sociale zaken erop toe te zien dat die adviezen inderdaad tot ver betering lëidënT ZIERIKZEE -Tussen zondagen maandag 18.30 uur werd van de parkeerplaats 's-Heer Lauwendorp in Zierikzee een aan hangwagen gestolen. De aanhangwagen heeft een waarde van meer dan duizend euro. OOSTERLAND - Een negentigjarige fietster uit de gemeente Schouwen-Duiveland is maandagmorgen gewond geraakt bij een verkeersongeluk. De vrouw verleende op de kruising van de Molenweg met de N59 geen voorrang aan een voor haar van rechts komende au to bestuurd door een zestigjarige Schouwen-Duivelander. De negentigjarige werd met verwondingen aan hoofd en been overgebracht naar het ziekenhuis. KRUININGEN - In de nacht van zaterdag op zondag zijn en kele ruiten van een winkelpand op de Snellemarkt in Krui- ningen met een scherp voorwerp bekrast. De schade bedraagt enkele duizenden euro's. OOST-SOUBURG - Een potje groente en een gloeilamp, met een totale waarde van 2,67 euro. Daarom was het een 39-jari- ge winkeldief maandag te doen geweest. De inwoner van Oost-Souburg werd rond kwart voor twaalf aangehouden in een supermarkt in de Glacisstraat in Vlissingen. De man kreeg een dagvaarding. BRESKENS - Tussen zondag 19.00 uur en gisterochtend zijn er uit een auto van een negentienjarige Duitser op een par keerplaats aan de Langeweg te Breskens spullen weggeno men. De man mist een autoradio en een cd-wisselaar met tien cd's. Er is voor enkele honderden euro's schade aangericht. AXEL - In de nacht van zondag op maandag werd in de Thor- backelaan in Axel een personenauto opengebroken. Er werd een mislukte poging gedaan om de autoradio weg te nemen. Daarbij werd nogal wat schade aangericht. Het schadebe drag is onbekend. VOGELWAARDE - Een sierhek van meer dan vier meterlang en enkele meters hoog is tussen zaterdag en maandag 13.00 uur gestolen in de Bossestraat in Vogelwaarde. Het hek heeft een waarde van een paar honderd euro. BRESKENS - Maandag omstreeks 12.30 uur werd in een win kelpand aan het Spuiplein in Breskens door een onbekende een doosje met scheermesjes ter waarde van 17,99 gestolen. De man ging er na de diefstal vandoor in de richting van de Boulevard. VEERE - De oude bibliotheek bus die in Veere verbouwd wordt tot jongerenbus, gaat in oktober voor het eerst rijden. Jongeren hebben zelf de bus leeggehaald en schoon ge schuurd. De bus krijgt een bank, een ge luidsinstallatie en misschien een tv, Ook komt er een kleine bar in waar frisdrank gekocht kan worden. Jongeren kunnen elkaar in de bus ontmoeten, maar ze kunnen er ook terecht met vragen over seksualiteit, al cohol en drugs. Voordat de bus op pad kan, zijn er nog vrijwilligers nodig. De gemeente zoekt een chauffeur die in het bezit is van rijbewijs C en iemand die met de bus wil meerijden als vraagbaak voor de jongeren. Als de vrijwilligers gevonden zijn, gaat de bus ein delijk rijden. Aanvankelijk zou dat in 1999 al gaan gebeuren. In dat jaar werd een oude SRV-wa- gen aangekocht. De bus zou door jongeren worden opge knapt en rijklaar gemaakt wor den. Maar het klussen aan de bus lag verschillende keren stil. Bovendien was het afwachten of de bus door de APK-keuring zou komen. Begin dit jaar bood de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg een APK-gekeurde bi bliotheekbus aan. De gemeente besloot die aan te kopen omdat de bus veel sneller klaar zou zijn en omdat de bibliotheekbus tachtig kilometer per uur mag rijden in plaats van veertig, zo als de SRV-wagen. door Mieke van der Jagt WAARDE - Waterschap Zeeuw se Eilanden heeft opnieuw drie gemalen aangepast. Daarmee is de kans op wateroverlast, zoals die van 1998, weer minder ge worden. De poldergemalen Prommelsluis bij Kerkwerve, Zuidwatering in Ritthem en het gemaal in Waarde zijn op hun maximale capaciteit gebracht, een klus die ruim een miljoen euro heeft gekost. Het gemaal Prommelsluis is in de elektrische installaties zoda nig aangepast dat de maximale capaciteit uit de twee pompen kan worden gehaald. Dat ge beurt door de toepassing van zo genaamde frequentieregelaax-s. Door de Prommelsluis kan voortaan twaaf kubieke meter water per minuut meer worden gepompt. Als het nodig is gaat er zeventig kuub water bij Kerk werve naar buiten. Bij het ge maal in Waarde bleek dat een van de twee pompen moest wor den vervangen. Door tevens de elektromotor aan te passen is de capaciteit met anderhalve ku bieke meter per minuut ver hoogd naar naar negentien- kuub. In Ritthem, bij het gemaal Zuid watering, kon de opbrengst van de pompen spectaculair worden opgekrikt met een aanpassing en de vernieuwing van de elek trische besturing. Het karwei is geklaard tussen april en september. In de winter kunnen dergelijke aanpassin gen niet worden gedaan. Volgend seizoen neemt het wa terschap Zeeuwse Eilanden de gemalen Boreel bij Middelburg en Den Osse bij Brouwershaven onderhanden. Sinds 1999 zijn al verschillende gemalen van het waterschap op topcapaciteit gebracht. Advertentie Mede als gevolg van gestegen productie- en distributiekosten is een aanpassing van de abonnementstarieven noodzakelijk. Per 1 oktober 2002 zijn de abonnementsprijzen van de PZC als volgt: Maandabonnement Kwartaalabonnement Halfjaarabonnement Jaarabonnement bij automatische incassobetaling 20,50 55.10 110,20 €209.90 bij acceptgiro betaling n.v.t. 57,10 €112,20 €211,90 Per 1 oktober 2002 zijn de losse verkoopprijzen als volgt: Maandag t/m vrijdag 1,10 Zaterdag 1,65 Genoemde tarieven zijn van toepassing voor bezorging binnen het bestaande verspreidingsgebied van deze krant. Bij postabonnees worden portikosten doorberekend. Wij nemen graag aan dat abonnees die een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt, akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Voor meer informatie, bijvorbeeld over de nieuwe tarieven voor de postbezorging, kunt u contact opnemen met onze afdeling Lezersservice, bel gratis (0800) 0231 231 of (0800) dekrant. Recente restyling van het dagblad PZC met duidelijk herkenbare pagina's en thematische katernen stelt ons in staat u dagelijks te voorzien van een kwaliteitsproduct. Directie Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35