4,2%. Invloed voor cliëntenraad bepleit 11 Transportleiding Total lekt olie Dringen op het startblok Oostburg en Schouwen ontkennen ontbreken actueel rampenplan Mogelijk colibacterie in water Zierikzees gemeentehuis ontdekt Sparen tot Initiatiefgroep geeft vorm aan Gildenproject zeeuwse almanak Scheiden Lnl HOEKMAN**"^ Seniorenraad steekt energie niet langer in verzet tegen ziekenhuisfusie Inbraak in horecapand Seniorenraad ff.lJH'JJUJ.k ING Al BANK werkt mee aan opzet hospice J waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND door Raymond de Frel en Piet Kleemans OOSTBURG - De gemeenten- Oostburg en Schouwen-Duive- land en de commissaris van de koningin W. van Gelder zijn ver baasd over een bericht in het NRC Handelsblad van afgelo pen zaterdag. Het landelijk dagblad meldt volgens alle par tijen ten onrechte dat Schou- wen-Duiveland en Oostburg niet over een actueel rampen plan beschikken. Volgens de gemeente Oostburg berust het verontrustende be richt op één groot misverstand. „Het NRC heeft waarschijnlijk een oude brief van commissaris Van Gelder gebruikt. Wij heb ben immers op 3 september een brief van de commissaris gekre gen, die aan de staatssecretaris is gericht. Daarin zegt hij dat al le Zeeuwse gemeenten voldoen aan de gestelde eisen", aldus ge meentewoordvoerster S. de Kievit. Oostburg actualiseerde het rampenplan enigszins te laat (de deadline was 1 april, de gemeenteraad keurde het be sluit 18 april goed), maar inmid dels is er volgens De Kievit geen vuiltje meer aan de lucht. „Daarom is het ook heel verve lend dat wij zo in de landelijke pers komen. Dit voorval komt vandaag in de college van b en w zeker aan de orde. En we moeten samen met de provincie eens achterhalen hoe dit mis heeft kunnen gaan." Ook Commissaris van de Ko ningin W. van Gelder snapt niet waar het bericht vandaan komt. „Het is dus in ieder geval on juist. Ik verwacht dat de staats secretaris binnenkort zegt dat alles in orde is. Ook de provincie zal binnenkort een kwaliteits oordeel naar buiten brengen." Burgemeester J. Asselbergs van Schouwen-Duiveland is 'hoogst verbaasd' over het bericht. Schouwen-Duiveland heeft, benadrukt Asselbergs, wel de gelijk een actueel rampenplan. Sterker nog, het Schouwen- Duivelandse rampenplan is al lang en breed klaar. „Het is mij dan ook volstrekt een raadsel waar het verhaal vandaan komt. Toen ik het bericht in de NRC las heb ik onmiddellijk ge beld met het kabinet van de Commissaris van de Koningin en daar begreep men er ook he lemaal niets van." De gemeente Schouwen-Duive land heeft behalve het rampen plan - onderverdeeld in dertien deelplannen - ook een oefenbe leidsplan opgesteld. Aan de hand daarvan worden de te vol gen procedures getest. Het oe fenbeleidsplan is niet gericht op hulpverlening door brandweer, politie en ambulance maar is toegespitst op de rol van de ge meentelijke organisatie zelf. Het Schouwen-Duivelandse rampenplan is gebaseerd op een draaiboek uit 1997. Om de vaar digheden van de 'rampenstaf' op peil te houden worden regel matig opleidingen en trainin gen gevolgd. ZIERIKZEE - Een initiatief groep bestaande uit vrijwilli gers en bestuursleden van de Stichting Welzijn Ouderen en de Seniorenraad gaat gestalte ge ven aan een Gildenproject op Schouwen-Duiveland. Het houdt in dat vijftigplussers desgewenst adviezen verstrek ken op allerlei gebied op basis van hun arbeidservaringen en andere deskundigheden. Bin nen de initiatiefgroep heeft zich inmiddels een coördinator ge meld die bereid is vraag en aan bod bij elkaar te brengen. Het Gildenproject Schouwen- Duiveland zal een jaar proef draaien en wil zich in die perio de op scholen richten met lezingen door ouderen over bij voorbeeld de Tweede Wereld oorlog in deze regio, de situatie tijdens de inundatie, maar ook verdwenen beroepen. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het water in het gemeentehuis in Zierikzee is mogelijk besmet met de colibac terie. De bacterie kwam aan het licht na een leidingbreuk vrij dag. Na de ontdekking van de bacterie zijn, uit voorzorg, di verse maatregelen genomen. Nieuw onderzoek moet morgen uitsluitsel geven over de huidige stand van zaken. De colibacterie is geen levens bedreigende bacterie, maar kan bij mensen met een slechte weerstand wel diarree tot ge volg hebben. Dat is reden voor Delta NV en voor de gemeente om direct maatregelen te ne men. Delta NV heeft vrijdag bemonsterd. Dit is een stan daardprocedure nadat er een leidingbreuk is geconstateerd. De breuk was een gevolg van de werkzaamheden tegenover het gemeentehuis waar een rotonde wordt aangelegd. Delta heeft meteen voor aansluiting op een noodwatertank gezorgd. Volgens districtsmanager G. Fokker van Delta NV in Zierik zee is alleen de aansluitleiding die het gemeentehuis verbindt met de hoofdleiding in het ge ding. Andere in de buurt gelegen gebouwen en woningen lopen geen enkel risico op besmetting. Met het onderzoek van het ge nomen monster in het laborato rium is een dag of twee gemoeid Zondagmiddag rond vijf uur kwam het bericht bij de ge meente van mogelijke besmet ting binnen. Tot een uur of elf 's avonds zijn medewerkers van de gemeente die dag, vertelt mi lieu-inspecteur R. Tichem, be zig geweest met het treffen van maatregelen. Zij hebben koffie zetapparaten uitgeschakeld en her en der waarschuwingsbor den geplaatst. Alle medewer kers hebben daarnaast via e- mail informatie ontvangen. Er is een zogenaamd 'kookadvies' uitgegaan. Dat houdt in dat het water alleen geschikt is als drinkwater als het van tevoren gekookt wordt. Bij ander ge bruik is die voorzorgsmaatregel niet nodig. Met het water zelf is overigens niets meer mis. Wel is het moge lijk dat de bacterie ergens in de installatie van het gemeente huis huist. Om daar een einde aan te maken is de leiding door gespoeld. Gisteren zijn nieuwe monsters genomen. Morgen is de uitslag daarvan bekend. Advertentie MUZIEKTHEATER LUCIA DE MOUCHERON Met Flairck, Erik Visser, Erik Vaarzon Morel, CorpUs en de Zeeuwse Marjon van Iwaarden. Landelijke première in de Stadsschouwburg Middelburg Zondag 22. dinsdag 24 en woensdag 25 september start landelijke tournee in de Stadsschouwburg Middelburg Daarna tournee in 50 theaters in Nederland Stadsschouwburg Middelburg drie weken lange productiestudio RESERVEER NU (0118) 659659 De twee Middelburgse vriendjes zijn in een ernstig gesprek verwikkeld. Daarbij vertelt Peter tegen Stef dat zijn vader binnenkort ver huist naar een woning aan de andere kant van de stad, 'want hij ligt in scheiding'. Maar mijn moeder, zo zegt hij met een zekere opluchting, die gaat niet scheiden, die blijft gewoon bij mij wonen. (Advertentie) Wij richter» kantoren in Noordzandsiraal 6 Yerseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 dinsdag 17 september 2002 Hoor Ali Pankow ZIERIKZEE - De Seniorenraad Schouwen-Duiveland dringt aan op invloed van de cliënten raad bij de uitwerking van de fusie tussen de Stichting Oos- I terscheldeziekenhuizen en de Stichting Ziekenhuis Walche ren. Vooral bij de invulling van de verschillende poliklinische voorposten in de regio's rond Goes, Middelburg/Vlissingen en Zierikzee wordt de inbreng van de cliëntenraad van groot belang geacht. in Zeeland maakt het van be lang dat de specifieke belangen van de verschillende regio's on der woorden worden gebracht", aldus Cohen Stuart. Hij ziet hier een uitgelezen kans voor stich ting Het Klaverblad die beleids beïnvloeding via de cliënten raad te bepleiten. In de optiek van de senioren raad biedt de cliëntenraad de enige mogelijkheid als 'outsi der' binnen te komen in de zie kenhuisorganisatie. Andere groeperingen die een belangrijk aandeel hebben in de beleids voering van het ziekenhuis, zijn Raad van Toezicht, Raad van Bestuur, Maatschappelijke Raad, Medische Staf en Onder nemingsraad. Daarbinnen is vanuit de bevolking geen in vloed uit te oefenen. Dat zou uitsluitend kunnen via de cliën tenraad. De seniorenraad dringt er daarom met klem op aan de cliëntenraad zodanig te laten functioneren dat de ver schillende regio's die bij de fusie zijn betrokken, een duidelijke eigen stem kunnen laten horen. Volgens vice-voorzitter J. Hen- drikse staat de seniorenraad niet alleen in dit pleidooi. Van de kant van de vakbonden van FNV en CNV is een vergelijkba- re reactie te verwachten. Kopieën van de brief van de se niorenraad aan de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen gaan naar de gemeente, de Stichting Het Klaverblad Zee land en de vereniging 'Houd de zorg op Schouwen-Duiveland Kerngezond.' De seniorenraad besloot gister ochtend tijdens een openbare vergadering tot deze schriftelij ke reactie op het fusiebesluit aan de Stichting Oosterschelde- ziekenhuis. Volgens J. Cohen I Stuart van de seniorenraad I heeft het geen zin te strijden te- gen onvermijdelijke ontwikke lingen in de kader van deze I schaalvergroting binnen de zie kenhuissector. Hij omschrijft verder verzet tegen het samen voegen van de beide ziekenhui zen als 'trekken aan een dood I paard'. I Cohen Stuart dringt erop aan als adviesorgaan voor ouderen de energie vooral te richten op inspraak vanuit de regio's. „Juist de geografische situatie ZIERIKZEE - In een horecage legenheid aan de Engelse Kade in Zierikzee is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken. De toegang tot het pand werd geforceerd. De dader ging er vandoor met een geldbedrag van enkele tientallen euro's. In diezelfde nacht werd even eens ingebroken in een caravan die op een camping aan de Ho- geweg in Burgh stond. De buit bestond hier uit enkele ringen en een horloge met een gezame- lijke waarde van meer dan dui zend euro. De ING Bank heeft een breed assortiment spaar- productcn. Wij adviseren u graag. Open vandaag nog een spaarrekening en ontvang een alarmklokje gratis. Maar wees wel snel, want op op Dc/.c aclic loopt lot I december 2002. Rcntcwijzigingen voorbehouden Meer weten? Bel 0800-7012 of kijk op www.ingbank.nl onderdeel van ING Medewerkers van Delta die lei dingen legden langs een land- bouwperceel aan de Ossenweg in Borssele, ontdekten olie in de sloot. De olie lekte uit een drai- nagepijp, afkomstig van een aangrenzend perceel land bouwgrond. Het lek heeft, ver zekeren provincie en Total, geen verband met de graafwerk zaamheden. Na het slaan van alarm is direct begonnen met het opnemen van de schade en het zoeken naar het lek. Inmiddels zijn zes contai ners met mogelijk verontreinig de grond afgevoerd naar het terrein van Total. Als de grond inderdaad is vervuild, moet To tal zorgen dat die wordt schoon gemaakt. Het lek zelf is nog niet ontdekt. Wel worden alle oliesporen di rect verwijderd. Total heeft daarvoor twee bedrijven inge schakeld. De eigenaar van de landbouwgrond waaronder de leiding ligt heeft inmiddels een advocaat ingeschakeld. Die overlegt met Total over vergoe ding van schade. „Total moet zorgen dat de grond schoon wordt opgeleverd", zegt H. Jon ker, coördinator milieuhandha ving bij de provincie. Op de grond staan geen gewassen. Het waterschap en de gemeente Inmiddels zijn al inmiddels zes containers met mogelijk vervuilde grond afgevoerd. foto Dirk-Jan Gjeltema zijn, net als de provincie, direct geïnformeerd over de vervui ling. Inspecteurs van de provin cie zien nauwlettend toe op het afgraven. Total meldt dat de lekkende leiding niet in gebruik is en dat die zover mogelijk leeg wordt gelaten. De inhoud van de leiding is volgens het bedrijf niet licht ontvlambaar en levert geen direct gevaar op voor de volksgezondheid. Toch heeft SGS Ecocare volgens Jonker oliesporen aangetroffen op grondwaterniveau. Jonker: „Olie verspreid zich niet zo snel in kleigrond. De olie in de sloot is er terechtgekomen via een drainagepijp. Desondanks wordt onderzocht hoeveel olie is weggelekt en waar dat zich be vindt." Vanaf de raffinaderij in Vlissin- gen lopen in totaal acht leidin gen. Zes leidingen verbinden de onderneming met de aanleg steiger in de Westerschei de. Eén leiding gaat van Total naar de Rotterdamse Maasvlakte en een (Nafta)leiding loopt van Total naar Dow Chemical in Terneu- zen. Controles De lekkende leiding ligt er vol gens technisch directeur C. Wullems sinds het begin, dus 27 jaar. „Om de veertien dagen vinden vanuit de lucht controles plaats. Dan wordt gekeken of in het landschap tekenen te zien zijn die er op duiden dat iets niet in orde is. Een aantal keer per jaar controleren we de leidingen op roestvorming." Bij de reguliere controles is geen lek ontdekt. „De oorzaak is nog niet bekend. Waarschijnlijk we ten we dat vrijdag. Die bevin dingen kunnen aanleiding zijn de controles aan te scherpen of anders uit te voeren." Van de zes leidingen die liggen tussen Total en de steiger in de Westerschelde zijn er vier ge controleerd. De lekkende pijp leiding staat, samen met een an dere voor volgend jaar op het programma om te worden nage keken. de kleinere scholen, zoals obs Duiveland uit Sirjansland. Die doen mee met twaalf kinderen, zowat de halve school. Gewel dig toch?", zegt K. Vaes van de organiserende zwemsportver- eniging enthousiast. De deelnemers zijn op basis van hun leeftijd ingedeeld in drie af zonderlijke klasses. Er wordt gezwommen in teams van vier leden. Iedereen zwemt drie ver schillende slagen en als team moet ook een estafette worden afgelegd. Alle tijden worden aan het eind van de avond bij el kaar opgeteld en vormen de to taalscore van het team. De jong- sten zwemmen alleen heen, de kinderen vanaf groep vijf moe ten twee banen van iedere slag volbrengen. Een groot aantal deelnemers heeft vorige week gebruik gemaakt van de moge lijkheid om onder leiding van de zwemclub te trainen. Tijdens het toernooi worden de teams bovendien bijgestaan door een ervaren ploegleider, voor de laatste aanwijzingen over de juiste technieken. Een officiële scheidsrechter controleert of in elk van de vier banen op een cor recte manier wordt geklokt aan start en finish. Tot en met vrij dag worden voorronden gehou den. De acht snelste teams komen tegen elkaar uit in de fi nale, op zaterdag 28 september. Clubverband Het toernooi is, zo legt Vaes uit, opgezet om de schooljeugd te in teresseren voor het zwemmen in clubverband. „Veel mensen we ten eigenlijk niet hoe spannend een zwemwedstrijd kan zijn. Als je dat nu zo hoort", zegt de Zie- Advertentie) foto Marijke Folkertsma rikzeese met een knik naar het kabaal buiten het badmeester- hok, „dan is ons doel al een heel eind bereikt." Het eerste jaar heeft de club zeker twintig nieu we leden opgeleverd. „Het is ge woon hartstikke leuk! Winnaars van de eerste avond werden bij de groepen 3-4 de Willibrordusschool, bij 5-6 de Samuëlschool uit Kerkwerve en bij 7-8 eveneens de Willibror dusschool. De volgende avon den verschijnen andere scholen aan de start. ZIERIKZEE - De Seniorenraad Schouwen-Duiveland is na goed overleg met de initiatief nemers van een hospice in deze gemeente overtuigd van het feit dat op goede wijze wordt ge werkt aan de opzet van een ster vensbegeleidingshuis. De raad besloot daarom gister ochtend dan ook unaniem een brief aan het gemeentebestuur te richten met daarin het ver zoek alle medewerking te verle nen aan het realiseren van een hospice in de regio. Enkele deelnemertjes vertrekken voor hun baantjes. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het schoolzwem- toernooi van sportvereniging Onderdak heeft in twee jaar tijd z'n bestaansrecht bewezen. Was de organisatie vorig jaar bij de eerste editie al tevreden met de dik tweehonderd deelnemers verspreid over Schouwen-Dui veland, deze week gaan maar liefst 330 basisscholieren met elkaar de strijd aan. De eerste zeventig deelnemers van de scholenstrijd gingen gis teravond van start in zwembad Onderdak. Ze werden vanaf een volle tribune, aangevuld met losse stoelen, fanatiek aange moedigd door meegekomen ouders, danwel door hun klas genoten langs de kant. Hofleve rancier is De Meerpaal uit Brui- nisse, op de voet gevolgd door de Zierikzeese basisscholen 't Kof schip en Sint Willibrordus. „Maar wat wij minstens zo waarderen, is de deelname van door Jeffrey Kutterink BORSSELE - Eén van de acht leidingen van Total Raffinaderij Nederland (TRN) in Nieuwdorp lekt. Het gaat om een olie/gas leiding die loopt van het bedrijf naar de aanlegsteiger in de Wes terschelde. Het lek is ontdekt tijdens grondwerkzaamheden. Onderzoeksbureau SGS Ecoca re heeft oliesporen aangetroffen op het grondwater. Hoe groot de verontreiniging is, moet nog uit nader onderzoek blijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33