Gotcha! is helemaal terug PZC ipsja Bij verspringen moetje afzet loepzuiver zijn Bak de vis aan beide kanten bruin de jon&c ondefEOEKER 0,® GEBOEKT Cd met jouw ID Wie fors betaalt krijgt voorrang bij de Stones dinsdag 17 september 2002 -O* - foto's Susan Schuls, uit Patatje Zwaardvis Vraag je vader en moeder naar dierbare herinnerin gen uit hun eigen kinderjaren en ze beginnen 'in geuren en sma ken' over de tijd dat ze op een stoel aan het aanrecht 'hielpen' koken. Trouwens, ook zelf weet je vast nog wel hoe plezierig het was als je op de arm van een van je ouders bij het fornuis in een pruttelende pan mocht kijken. Zulk simpel genot is voldoende om er een levenslange passie voor lekker eten aan over te houden, want jong geleerd is oud gedaan. Angela Prins is zo iemand die met de paplepel kreeg ingegoten dat goed en lekker eten belang rijk is. In haar kinderkookboek Patatje zwaardvis vertelt ze hoe leuk ze het vond om op zaterda gen helemaal alleen een potje te mogen koken, voor wel twaalf personen soms: ,,Ik denk dat het voor mij daar is begonnen. Ik heb geleerd dat het belangrijk is om goed voor je eten te zorgen. Want dan zorg je ook goed voor jezelf en voor anderen." Al een jaar of zes heeft ze een ei gen kinderkookcafé en sinds kort dus haar eigen kookboek. Uit al het lekkers dat elke dag in 'De Kinderkeuken van Stamp pot Janssen' door jongens en meisjes op het vuur wordt gezet en aan tafel opgediend, koos ze met tien van haar koksmaatjes 28 favoriete recepten. Van alle recepten samen mag je zeggen dat het om lekkere dingen gaat die gezond zij n en zo zij n samen gesteld dat jij er alleen mee aan de slag kunt, als je dat zou wil len. Je wilt voorbeelden? Wat dacht je van een Oeuf en cocotte a la crème (spreek uit 'uf an koolcot a la krèèm', een ontbijt- eitje in een schaaltje dus), een Panzarotti (gefrituurd broodje gevuld met ham, kaas en broc coli), Empanadillas de carne (vleespasteitjes), Siciliaanse plaatpizza, Geroosterde kip voor durfals, Gevulde flensjes met prei- en kaassaus, Geroos terde paprika met basilicum en ui, Tarte Ta tin (omgekeerde ap peltaart), Lavendelmeringue met lavendel-ijs of een Wit bol letje van Kinderkeuken Stamp pot Janssen? Als voorproefje het recept dat ook de titel is van dit (zegt de uitgever) leukste kookboek voor kinderen. Om vier perso nen te verwennen met een Pa tatje zwaardvis heb je nodig: 2 kilo aardappelen, plantaardige olie, zout, mayonaise, 4 moten zwaardvis, 1 kilo tomaten, 2 teentjes knoflook, 1 eetlepel kappertjes, oregano, zout, zwarte peper en olijfolie. Zo doe je het: Schil de aardap pelen en was ze. Snijd ze in blokjes, schijfjes of frietjes. Droog alles goed af. Bak alle aardappelstukjes in kleine hoe veelheden in een frituurpan op 160°C gaar tot ze beginnen te verkleuren. Haal ze uit de pan en schud ze in een schaal met keukenpapier. Maak de moten zwaardvis droog met keuken papier en bestrooi ze aan beide kanten met zout en peper. Ver warm in een koekenpan een paar flinke lepels olijfolie. Bak de vis aan beide kanten bruin. Leg de vis op een schaal en dek die af met aluminiumfolie. Haal het velletje van de tomaten en snijd ze in kleine stukken. Hak de knoflookteentjes fijn en bak ze op een klein vuurtje even in de koekenpan. Doe de tomaten- stukjes erbij. Strooi er peper over en voeg de kappertjes toe. Roer de oregano door de toma tensaus. Laat de saus aan de kook komen en leg dan de vis- moten in de saus. Terwijl je alles een kwartiertje met het deksel op de pan zachtjes laat prutte len, bak je in de frituurpan de aardappelstukjes af op 180°C tot ze goudbruin zijn. Dien alles mooi op en houd er rekening mee dat je gasten van bewonde ring paf staan: „Dat jij dat kunt." Het spreekt vanzelf dat de recepten in Patatje zwaard vis (met voorafjes, hoofdgerech ten, bijgerechten, toetjes en lekkernijen) duidelijk zijn be schreven. Handig is dat het boek soepel openvalt. Een getekend koksmutsje waarschuwt je (als het nodig is) hulp te vragen. Leverworst Een mooi voorbeeld van liefde die door de maag gaat vind je in Mevrouw Dientje en het lever worstmysterie van Stern. Vol gens de Griffeljury behoort het opvallende prentenboek over een typische dame die eten en drinken graag laat staan voor leverworst van slager Jon en het vreemde meneertje dat het liefst zijn tanden in haar zet tot de mooiste kinderboeken van vo rig jaar. Op 29 september krijgt het daarom een Zilveren Griffel. Jan Smeekens Angela Prins: Patatje zwaard vis. Lemniscaat; 17,95. Stern: Mevrouw Dientje en het leverworstmysterie. Luister; 13,95. Tien jaar geleden was het Haarlemse funkcollec- tief Gotcha! een van de be ruchtste en meest besproken rockgroepen van Nederland. Halverwege de jaren negen tig verdween de band van het toneel. Conflicten, verschil van inzicht, een internatio nale doorbraak die uitbleef. Maar nu is Gotcha! terug met een nieuwe plaat die morgen wordt gepresenteerd in De Melkweg in Amster dam. Maar zangers/rappers Robadope Ro en Rockattack Ten zijn er niet meer bijHoe Gotchais Gotchanog in 2002? Je moet accepteren dat Got cha! gewoon veranderd is, zegt toetsenman Pieter Smeenk - 'Pooper' in Gotcha!-taal. „Vroeger was het misschien de band rond de zangers Ro en Ten, maar dat is niet meer zo. Mensen komen, mensen gaan en mensen blijven plakken." Gotcha! is terug. De beruchte Haarlemse f unkbrigade van weleer. Met een nieuwe plaat. Met een nieuwe tournee. En met een nieuwe frontman. Of eigen lijk méér dan één. En dat is, op z'n zachtst gezegd, even wen nen. Nou, dat moet dan maar, vindt Gotcha! Het vierde album - en het eerste in zeven jaar - met de cryptische titel 5.259551/2200, wordt morgen gepresenteerd met een ambiti euze funk-revue in de Melkweg. „We zijn altijd een live-band geweest", zegt saxofonist Joep Gotcha!„We hopen weer heel snel bekend te staan als een van de beste live-bands van Nederland." foto Cynthia van Dijke/GPD Smeenk - 'Ube' voor de Gotcha -aanhang „En we hopen weer heel snel bekend te staan als een van de beste live-bands van Ne derland." Even recapituleren: Ooit - we schrijven 1991 - was het Haar lemse Gotcha! De 'hotste' rockband van ons land; een on verbiddelijke party-en f unk- machine rond de drie broers Smeenk - toetsenman 'Pooper', drummer 'Vince' en saxofonist 'Ube' - bassist Bone en de rap pers/zangers Robadope Ro en Rockattack Ten. De internationale doorbraak lag op de deurmat, maar werd niet binnengehaald. Kort na het verschijnen van de tweede plaat Gotcha! Gotcha!, in 1993, viel de band door interne botsingen uit elkaar. Twee jaar later wer den de brokstukken bijeenge- veegd en maakte de groep mét Ten maar zonder Ro een derde album - GotchaFour - en werd er nog een tijdje flink gespeeld, maar de 'hype' van 1991 was verdwenen. „Officieel zijn we destijds nooit gestopt", vertelt Ube. „Alleen iedereen ging op een gegeven moment z'n eigen weg en we traden steeds minder op." Afgelopen jaar was de oude in strumentale Gotcha!-kern al regelmatig op de Nederlandse podia te zien als begeleidings groep van Nicotine, de rapcrew rond de Haarlemse rapper Kid Crash. Op 5.259551/2200 blijkt Kid Crash de nieuwe vaste man aan de Gotcha!-microfoon. Tijdens de handvol eerste - in strumentale - maten van het nieuwe album kolkt de funk weer vet uit de cd-putjes. Na een minuutje of wat begin je echter naar wat melodie te snakken. Kid Crash is een technisch be kwame, maar bepaald geen kleurrijke of charismatische rapper. Gelukkig is erin het der de nummer zangeres Grazilla Hunsel met een lekker r&b-re- freintje. In het pakkende 'When our Love walks by' schitteren Beef-zanger I Repeat en het Haarlemse supertalent Senna. Kid Crash beleeft zijn 'finest moment' in de rap-ballad 'She loves me' met een opvallende gastrol voor de Amerikaan 'Sweet' Charles Charrell - een in Nederland verdwaalde 'side- man' van James Brown en Ma- ceo Parker. En tenslotte zorgen The Post- mens Rockarolla in 'Gotchaen wederom I Repeat in 'Please' voor de glorieuze hoogtepunten van de plaat, waarbij zij ook de instrumentale Gotcha!-kern 'skyhigh' weten te stuwen. Peter Bruyn Gotcha!: morgen in Amsterdam (Melkweg) en verder onder meer op vr. 27 sept, in Tilburg (013), vr. 25 okt. Eindhoven (Effe naar), vr. 22 nov. Breda (Mezz). Verspringen. Dat doe je met een punaise. Flauwekul? Een broodje-aap verhaal? Zou je misschien kunnen denken, maar als je de uitleg van atlete Marlon Dek (15) hoort, tja, dan klinkt het allemaal heel logisch. „Bij verspringen gaat het om details. Je paslengte, je aanloop, maar vooral een loepzuivere af zet. Je moet honderd procent scoren op de afzetbalk. Teentje te ver? Jammer, ongeldige sprong. Te ver voor de balk? Scheelt je centimeters en wel licht een medaille of een titel. Jadat van die punaise klopt he lemaal. Die prik ik in het tartan van de aanloopbaan. Is voor mij een markeringspunt. Daar richt ik me op bij de aanloop. Gewoon een hulpmiddeltje dus." De atlete van AV '56 uit Goes is net terug van een jeugdinter- land in Duitsland. Samen met zus Dorien - zilver bij het NK op de 400 meter en Marije Jansen - de Nederlands kampioen 300 meter horden - droeg zij ruim schoots haar steentje bij aan de overwinning op de Duitse ploeg. „Voor het eerst deed ik mee bij het onderdeel hink-stapsprin- gen. In mei had ik wel eens geoe fend, maar ik ben niet echt een specialist.. Met 10 meter en 68 centimeter werd ik nog winnaar ook. Viel me dus niet tegen." Onder leiding van sprinttrainer Daan van Oosten en algemeen trainer Marius Dek bereidt de C-juniorenploeg van AV '56 zich deze week intensief voor op ko mend weekend. Dan reist de ploeg af richting Heerenveen. Daar wacht de strijd om de na tionale titel. Marius: „We heb ben op dit moment een zeer ta lentvolle juniorenlichting binnen AV '56. Daar zijn we ui teraard hartstikke blij mee. Het zou echt de kroon op het seizoen zijn, als die meiden de titel zou den pakken. Kansen? Zeker wel, in de competitie zijn we kampi oen geworden, dus kansrijk zijn we zeker." Of haar persoonlijke records op de 200 meter - 27.9 seconde - en de 519 meter bij het versprin gen zullen sneuvelen durft Mar lon niet bij voorbaat te stellen. „Ik ben toch altijd redelijk ge spannen voor aanvang van een wedstrijd. Beetje onrustig heen en weer lopen, je kent dat wel. Je weet dat je op die korte loopaf stand heel explosief en fel moet zijn. Klinkt gek, maar na die 200 meter ben je echt kapot." Kleine dingetjes, daar gaat het bij Marlon om. Zoals de ringen aan haar beide handen. „Die doe ik nooit af. Net zomin als m'n oorbellen. Bijgeloof? Nou nee, niet echt. Alles moet ge woon kloppen. Het gevoel, snap je?" Hans Segboer Atlete Marlon Dek: haar record verspringen ligt op 5 meter 19. foto Dirk-Jan Gjeltema Fans van de Rolling Stones hoeven niet langer in onze kerheid te verkeren over de vraag of ze concertkaarten kun nen bemachtigen. Want sinds kort kunnen ze zich verzekeren van voorrang bij de kaartver koop voor de Stonesconcerten. Daar moeten ze wel flink voor betalen: 95 dollar, inclusief de nieuwe cd Forty Licks en een fanclubpet. De aanbieding is te vinden op de internetsite van de Rolling Sto nes Official Fanclub. Voor alle duidelijkheid: dan heb je nog geen kaartjes, maar slechts het privilege om met voorrang kaartjes te kopen. De wereldtournee van de band is onlangs in de Verenigde Sta ten begonnen. De Rolling Sto nes Licks World Tour doet ook Nederland aan, waarschijnlijk in augustus volgend jaar. De er varing leert dat het aantal be schikbare concertkaarten niet opweegt tegen de belangstel ling. Veel liefhebbers slagen er dus niet in kaarten te bemachti gen. Maar wie zich nu bij de Official Fanclub opgeeft als 'Premium Member' verzekert zichzelf van de mogelijkheid om vier kaar ten te kopen voor een stadion- of arenaconcert, of twee kaarten voor een kleiner concert. De Premium-fan krijgt een paar dagen voordat de officiële kaartverkoop begint een mail- tje. „Pliermee heb je een voorsprong van een aantal dagen voordat de kaartverkoop aan het grote pu bliek begint!aldus de inter netsite. Het lidmaatschap van de fanclub loopt af met het ein de van de wereldtournee van de Stones. Binnenkort verschijnt een nieuw soort cd op de markt, de zogenaamde ID-CD. Hier mee krijgt de koper toegang tot meer dan alleen de muziek. Stel je voor. Je favoriete band heeft een nieuwe album uit. Na tuurlijk ren je vooral naar de winkel voor de muziek. Maar je krijgt een ID-CD, een 'erva- rings-cd'. Je cd vormt tegelij kertijd een digitale pas, waar mee je toegang krijgt tot aanbiedingen en in sommige ge vallen zelfs tot de artiest zelf. Zomba, de platenmaatschappij van Britney Spears en K-Otic, is de bedenker. Het idee ontstond naar aanleiding van alle discus sies rondom de 'dure'cd. Daar wil Zomba iets aan doen. Met een ID-CD kan kan een koper binnen twee maanden een groot deel van de aanschafprijs terug verdienen. C-n. 'IrTn/ÈA Iran. jrS-i/C&n. -2A. biuA/fib/lr,rJk. Gx WILLE. AA ALEXANDER S TERUGKERENDE DROOAA RONP PRINSJESDAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 26