De sopraan contra de grunt Kristjana zingt jazzdiva's Met Psalmen tot Gods eer dinsdag 17 september 2002 Het verweven van gitaar muziek met klassieke thema's is verre van nieuw. Symfonische rock van bands als Marillion en Genesis be staat al sinds het eind van de jaren zestig. Metalbands als Paradise Lost, en in eigen land, Orphanage, The Ga thering en Within Tempta tion, gebruiken ook strijkers en al dan niet klassiek ge schoolde zangeressen. Het Limburgse After Forever is harder en eigenzinniger. De muziek van de groep zou je kunnen omschrijven als sferi- sche darkmetal. Typerend voor de sound is het contrast tussen de grunt van Sander Gommans en de fraaie sopraanstem van Floor Jansen. Mark Jansen en Sander Gom mans leerden samen gitaar spelen door nummers van Iron Maiden mee te spelen. Ze ont wikkelden al snel een eigen repertoire en met drummer, toetsenist en bassist Luuk van Gerven maakte de band in 1996 deathmetal met een klassiek tintje. Met de komst van zange res Floor Jansen namen de klas sieke invloeden toe. After Fore ver wist via een demo een label te interesseren en in 2000 ver scheen het debuut Prison Of De sire. De combinatie van deathmetal en gothic, grunts en sopraan zang kreeg alom lof toege zwaaid en het debuut verscheen wereldwijd. Drummer en toet senist maakten plaats voortoet- senist Lando van Gils en drum mer André Borgman (ex-Blind Justice). In de zomer van 2001 nam After Forever het tweede album Decipher op met produ cer Stephen van Haestregt (Am- beon) in de Waalwijkse studio RS29. Oscar Holleman verzorg de de mix. De groep blijkt ge groeid. Met klassiek koor, or kest en de eerdergenoemde vocale veelzijdigheid ontstaat een welhaast mythische sfeer De gothic-rock annex metalband After Forever met zangeres Floor Janssen. die bij Tolkiens Lord Of The Rings niet zou misstaan. Sander (grunts en gitaar) vindt dat de band gegroeid is. „Ik denk dat de nieuwe nummers compositorisch veel beter lopen doordat iedereen zijn onder steunende rol kent. Muzikaal is het één geheel. Op Decipher staan een hoop technische en moeilijke stukken. Hoewel har der en meer metalgericht, denk ik dat het grootste deel van de cd makkelijker wegluistert dan de eerste. En dat is precies wat we wilden." De rolverdeling is duidelijk. Mark (gitaar en zang) schrijft doorgaans het sferische deel van de muziek, Sander verzorgt de ritmes en de hardere partijen en Floor de melodielijnen van de zang. Sander: „We hebben altijd bijna een nummer klaar en dan gaan Mark en Floor over de tek sten nadenken. Eerst de sfeer voelen en dan kijken waar een koor, welke stem en welke tekst goed past. Mark schrijft vaak over etnische problemen, zoals dat gedoe nu met de Verenigde Staten. De teksten van Floor gaan over menselijke eigen schappen, mysterieuze dingen en levensvragen." After Forever zoekt graag de te genstelling, de paradox die ook in de bandnaam zit. Het con trast tussen zijn vocalen en die van Floor is groot, vindt Sander, het verschil tussen metal en klassiek is minder aanzienlijk. „Klassiek en metal hebben heel veel raakvlakken. Het verschil zit vooral in de instrumenten, niet in de schema's. De dreiging van Bach zie je ook bij veel me talbands, die ook steeds meer met koren en orkesten werken. Metallica heeft veel oude num mers later met orkest uitge voerd. Het blijkt goed te wer ken, maar ze verliezen aan krachtHet gebruik van klassie ke elementen moet wel een echte toevoeging zijn, geen trucje. Wij schrijven in feite metal voor klassieke instrumenten." Ingmar Griffioen After Forever speelt zaterdag in Brogum in Zierikzee, met als support Black Forest (22 uur). Jubilate Deo...met Psalmen tot Gods eer! luidt het the ma van het concert van De Troyesangers, zaterdag in de Hei-vormde Kerk in Kloetinge. Het motto ruikt naar zendings drift, temeer omdat de toe schouwers worden uitgenodigd om enkele psalmen mee te zin gen. Kees Nieuwenhuyzen die het programma met zijn koor leden heeft ingestudeerd, spreekt dit onmiddellijk tegen. Het mannenkoor De Troyesan gers werkt op projectbasis. De veertien zangers, onder wie maar liefst vijf koordirigenten, hebben allemaal een ruime zangervaring. Dit koor geeft ze de gelegenheid aan de slag te gaan met wat pittiger repertoi re. Hoewel er enkel bewerkingen van psalmen op het program ma staan, is het concert vol gens Nieuwenhuyzen geen kerkdienst: „We zien de psalm als onderdeel van ons cultureel erfgoed en proberen het pu bliek mee te nemen in een reis door de tijd. In het eerste blok zingen we muziek uit de zes tiende, zeventiende en negen tiende eeuw. Daarna stappen we al snel over op de twintigste eeuw. Tussen deze blokken draagt Leo Kosten poëzie voor die betrekking heeft op de ge zongen psalmen. Daarnaast speelt Jan Wisse orgelsolo's." Er zit inderdaad een gezonde dosis hedendaagse muziek in het programma. Op een psalm variatie van Jan Pieterszoon Sweelinck na, brengt Jan Wis se uitsluitend muziek uit de vorige eeuw. Ook het koor be perkt zich grotendeels tot wer ken van na 1900. Van Nicolaas H. Andriessen en diens zoon Hendrik klinken respectieve lijk Psalm 84 en Laudate Do- minum. Het derde 'programmablok' is geheel gewijd aan Henk Ba- dings. Deze componist is door het vervullen van diverse openbare functies tijdens de Tweede Wereldoorlog in Ne derland in opspraak geraakt. In het buitenland echter is hij een van de meest gespeelde Nederlandse componisten. De leden van De Troyesangers kunnen in hun streven naar het zingen van wat moeilijker ma teriaal bij Badings hun hart ophalen. Nieuwenhuyzen: „Badings verklankt elke emo tie die er in de psalmtekst zit, daar zitten best moeilijke pas sages, zoals stevige clusterak koorden, bij." Jubilate Deo in een verfrissend modern jasje dus. Dat mag ook wel eens. Het is per slot van re kening al weer een eeuw gele den dat een Amerikaanse do minee de vooruitstrevende componist Charles Ives gerust stelde met de opmerking dat Onze Lieve Heer in zijn alles omvattende liefde ook waarde ring voor een flinke dissonant kon opbrengen. Douwe Eisenga Concert De Troyesangers zater dag Hervormde Kerk Kloetinge (20.00 uur), vrijdag 4 oktober Koorkerk Middelburg (20.00 uur). Bert Klunder met De Aanklager Voor de ware cabaretlief hebber is Bert Klunder een aanrader. Hij maakt al jaren bijzondere voorstellingen die bij een groeiend publiek in de smaak vallen. Anders dan an dere cabaretiers is Klunder op het podium niet zichzelf maar een personage. Zo was hij de afgelopen jaren onder andere tc zien in de magistrale rol van de overspannen schoolmeester, meneer De Windt. In De Aanklager is Klunder de officier van justitie, Oscar Raaf. Op de behandeltafel van de fysiotherapeut komt Raaf tot nieuwe inzichten. Dit levert een zeer geestige monoloog op over vrijheid, vrouwen en vaatdoekjes. Kees Prins deed de regie. Bert Klunder, donderdag, Vest- zak'99, Vlissingen (20.15 uur). In haar geboorteland IJsland is ze een beroemdheid. Ze mocht zelfs al een keertje zin gen in aanwezigheid van de president, op het jaarlijkse re geringsgala. In Nederland zul len weinigen haar kennen. Maar misschien komt daar nu verandering in, want jazz-zan- geres Kristjana Stefansdóttir maakt op dit moment een klei ne tournee door ons land, die haar ook naar Middelburg brengt. Woensdag treedt de IJslandse met een Nederlands kwintet op in jazzcafé Desafi- nado. Kristjana Stefansdóttir werd in 1968 geboren. Ze is een klas siek geschoolde zangeres, maar volgde ook enkele jazzoplei- dingen, onder meer aan de conservatoria van Amsterdam en Den Haag. „Ik heb er altijd dingen bij ge daan", zegt ze. „Dat zit in mij. Als tiener zat ik in een pop bandje dat covers speelde en toen ik studeerde verdiende ik een centje bij als achtergrond zangeres in opnamestudio's. Op die manier kon ik mijn stu die betalen. Toen ik na mijn klassieke opleiding in Neder land jazz ging studeren, had ik het gevoel dat ik thuiskwam. Jazz gaf me een heel goed ge voel." Kristjana is opgegroeid met muziek. Haar vader was een verwoed verzamelaar van jazz platen, haar moeder was pianiste en liefhebber van klassieke muziek. In Krist jana's familie komen ook nogal wat vocalisten voor. „Ik ben altijd omringd geweest door allerlei soorten muziek. Jazzzangeres Kristjana Stéfansdóttir. Pop, jazz, klassiek, ik houd van alle genres. Favorieten? Ik zou er zo gauw niet eentje kunnen noemen. Telkens als ik iets nieuws hoor en ik vind het goed denk ik: dit is mijn favo riet." Haar debuut-cd Kristjana ver scheen vorig jaar. De productie werd prompt genomineerd voor de jaarlijkse prijs voor het beste IJslandse jazzalbum. „Ik was de enige vrouwelijke geno mineerde", meldt Kristjana niet zonder trots. Project Op dit moment bereidt de zan geres een project voor met haar landgenote Sunna Gunnlaugs- dóttir, een jazzpianiste die in New York woont. „Het wordt een project waarin moderne, ly rische jazz de boventoon voert. We gaan gedichten uit IJsland op muziek zetten." Haar komende optreden i n Mid delburg staat echter in het teken van de traditionele jazz. Onder de titel Kristjana Swings the Di vas zal ze stukken zingen van le gendarische zangeressen als El- la Fitzgerald, Billie Holiday en Sarah Vaughan. „Het ritme en de ruimte die er in jazz zitten zijn voor mij een gro te bron van inspiratie", vertelt Kristjana Stefansdóttir. „Klas sieke muziek is prachtig - ik luister er thuis heel veel naar - maar het is formeler dan jazz. Wanneer je een klassiek stuk zingt weet je van tevoren precies waar je uitkomt omdat alles muzikaal vast ligt. Het aantrek kelijke van jazz is de improvisa tie. Je weet niet waar het naar toe gaat als je aan een nummer begint. Jazz is een spannende reis die je naar een plek brengt die je nog niet kent. Het is mu ziek die altijd weer fris en nieuw is." Jan Dirk van Scheyen Kristjana Stefansdóttir en het kwintet van saxofonist Jasper Staps spelen woensdag in jazz café Desafinado in Middelburg (21.00 uur). VLISSINGEN Cine City (Belbios 0900-9363) K-19 The Widowmaker. Do. t/m di. 13.45,19 en 22 u., za. ook om 24 u.; Reign of Fire. Do. t/m di. 13.45 en 21.45 u.; Signs. Vandaag (di.) en wo. t/m di. 13.45,16.15,19en21.45u.,za. ook om 24 u.; Resident Evil. Vandaag (di.) en wo. t/m di. 19 en 21.45 u., za. ook om24u.; Oesters van Nam Kee. Vandaag (di.) en wo. t/m di. 13.45,16.15, 19 en 21.45 u. (ma. niet om 13.45 u.); High Crimes. Vandaag (di.) en wo. 13.45 u.; Goldmember. Vandaag (di.) en wo. t/m di. 13.45, 16.15, 19 en 21.45 u., za. ook om 24 u.; The Sum of all Fears. Vandaag (di.) en wo. 19 en 21.45 u., do. t/m di. 19 u.; Sweetest Thing. Vandaag (di.) en wo. t/m di. 16.15,19 en 21.45 u., za. ook om 24 u., ma. niet om 21.45 u.; Eight legged Freaks. Vandaag (di.) en wo. 13.45 u.; Men in Black II. Vandaag (di.)en wo. 16.15 en 19 u.; 40 Days and 40 Nights. Vandaag (di.) en wo. 21.45 u., do. t/m di. 16.15 u.; Stuart Little 2 (Ned.). Vandaag (di.) en wo. t/m di. 13.45 en 16.15 u. Lilo Stitch (Ned.). Vandaag (di.) en wo. t/m di. 13.45 u. Sneak. Ma. 22 u. MIDDELBURG SCHUTTERSHOFTHEATER (0118 613482) Asterix en Obelix. Wo. 14 u.; Le lait de la tendresse humaine. Wo. 20 u.; Les Glaneurs et la Glaneuse. Vr. 19.30 u., za. 21 u. Hollywood Ending. Vr. 22 u., za. 19.30 u., zo. en di. 20 u.; The Goddess of 1967. Do. 20 u.; Chungking Express. Ma. 20 u. HULST DE KONING (0114 312030) K-19 The Widowmaker. Do. t/m za. 19 en 21.30 u., zo. t/m di. 20 u.; Signs. Vandaag (di.) 20 u., wo. 13.45, 16, 18 en 20 u., do. 19 en 21.15 u., vr. 16,19 en 21.15 u., za. 13.45,16,19,21.15 en 23.30 u., zo. 13.45,16,18 en 20 u., ma. en di. 20 u.; Oesters van Nam Kee. Vandaag (di.) en ma. en di. 20 u., wo. en zo. 18 en 20 u., do. en vr. 19 en 21.15 u., za. 19, 21.15 en 23.30 u.; Goldmember. Vandaag (di.) 20 u., wo. en zo. 16,18 en 20 u., do. 19 en 21.15 u., vr. 16,19 en 21.15 u., za. 16,19,21.15 en 23.30 u.; Eight Legged Freaks. Vandaag (di.) 20 u., wo. 13.45 en 20 u.: The Sum of all Fears. Vandaag (di.) en wo. 20 u.; Jimmy Neutron (Ned.). Wo., za. en zo. 13.45 u.; 40 Days 40 Nights. Wo. 18 u.; Men in Black 2. Wo. 16 en 18 u.; Stuart Little 2 (Ned.). Wo.,za. en zo. 13.45 en 16 u., vr. 16 u.; Sproet (Ned.). Wo. en vr. 13.45 u., za. en zo. 13.45 en 16 u.; Lilo Stitch. Wo., za. en zo. 16 u.; Sneak Preview. Vr. 19 u.; Filmclub. Ma. en di. première om 20 u. GOES 't BEEST (0113-228142) Chungking Express. Vandaag (di.) 20.30 u.; Donnie Darko. Do. t/m za. 20.30 u. BERGEN OP ZOOM CINEM'ACTUEEL (0164 254886) Reign of Fire. Do.,ma. en di. 20 u., vr. 18.30 en 21.15 u., za. 14, 18.30 en 21.15 u., zo. 14, 16.15 en 21.15 u.; Oesters van Nam Kee. Vandaag (di.) en wo. 20 u., vr. en za. 18.30 en 21.15 u., zo. 16.15,18.30 en 21.15 u., ma. 20 u.; Signs. Vandaag (di.), wo., do., ma. en di. 20 u., vr. en za. 18.30 en 21.15 u., zo. 16.15,18.30 en 21.15 u.; The Sweetest Thing. Wo. 14 en 20 u., za. en zo. 14 u.; Jimmy Neutron (Ned.). Wo. 14 u.; Stuart Little 2 (Ned.). Wo., za. en zo. 14 u.; Sneak Preview. Do. 20 u.; 8 Femmes. Vandaag (di.) 20.30 u. Monster's Ball. Zo. 19 u., di. 20.30 u.; Me, You, Them. Ma. 20.30 u. Onder de titel Monochrome/Po lychrome exposeert Eleanor Winters uit New York nieuw werk in Streekmuseum Het Land van Axel in Axel. De ten toonstelling, die tot en met 26 oktober duurt, omvat kalligra fie en quiltcollages. Winters studeerde onder meer kunst en kalligrafie aan het Brooklyn College en de New York Univer sity. Traditionele patchwork quiltpatronen worden in plaats van in lapjes stof uitgevoerd in kleine stukjes op maat gesneden papier. De opening wordt van avond (dinsdag) om 19.30 uur verricht door Joost Bakker, di recteur van galerie De Vier Ge meten in Middelburg. Het mu seum is geopend van woensdag tot en met zaterdag tussen 13.30 en 17.00 uur. Het Brouws Museum in Brou wershaven exposeert van vrij dag 20 september tot en met 3 november aquarellen van de Rotterdammer Ad Kikkert (1914-1995), onder de titel Het Schouwen-Duiveland van Ad Kikkert. De meer dan dertig werken die in hoofdzaak met het water verbonden zijn, date ren uit de periode 1946-1992. In 1946 bracht Kikkert zijn eerste vakantie door op Schouwen- Duiveland, dat hem steeds na der aan het hart ging liggen en waar hij zich in de jaren tachtig vestigde. Behalve op maandag is het museum dagelijks ge opend van 11.00 tot 17.00 uur. Wonen in weelde heet de ten toonstelling die van 20 septem ber tot en met 2 november be zocht kan worden in het Zeeuws Archief in Middelburg. In het monumentale stadspaleis waant men zich op bezoek bij een rijke VOC-bewindhebber en zijn voorname echtgenote. De rondgang door het imposan te Van de Perrehuis is alleen mo gelijk onder begeleiding van een gids, van dinsdag tot en met za terdag om 13.30 en 15.00 uur. Donderdag om 13.30 uur opent in galerie-atelier De Kaai in Goes de tentoonstelling Dich- ter-bij. Onder deze noemer ex poseren tot en met 18 december de Zeeuwse dichter Gerrit Knoester, dichteres Nelleke Ha- rinck en kunstenaars van De Kaai. Schilderkunst en dicht kunst komen hier dichter bij el kaar, evenals de reguliere dich ter en de dichter met een ver standelijke beperking. De expo sitie is geopend van maandag tot en met vrijdag tussen 9 en 16 uur. De Piek in Vlissingen opent het reguliere seizoen met de exposi tie Who The XXXX Is Remco van den Bosch? Het betreft een retake van de expositie die vorig jaar in de Willem3 te zien was. Door de foto's op billboardfor maat in een heel andere ruimte en context te plaatsen, veran dert ook de beleving van het werk. Als jongere vormen idea len, ambities en snelheid van het leven zijn inspiratiebron. De openingsavond begint om 21.30 uur. Anneke Schenk uit Middelburg en Emmy Luijendijk uit Burgh- Haamstede exposeren van 21 september tot en met 12 oktober in De Bewaerschole in Burgh- Haamstede. Schenk toont schil derijen en gemengde techniek, met als thema water, zee, rivier, aanspoelsels, enzovoort. Van Luijendijk is er keramiek, zoals schalen en vazen, waarvan de 'huid' bewerkt wordt met orna menten. De Bewaerschole is ge opend van dinsdag tot en met zaterdag tussen 13.30 en 16.30 Zondag wordt om 17.00 uur in café Soif in Vlissingen de ten toonstelling van de Brabantse kunstenaar Jan van Lisdonk ge opend. Deze bestaat onder meer uit assemblages die zijn opge bouwd uit aan de Zeeuwse stranden gevonden stukken wrakhout, touwen, kettingen, plastic en netten. Verder zijn er foto-installaties en foto's van door hemzelf gemaakte rots schilderingen in de Pyreneeën. De expositie is tot en met 9 no vember dagelijks, behalve op dinsdag, te zien vanaf 12.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25