PZC Lucia belicht de duistere VOC Zangeres op klompen 23 dinsdag 17 september 2002 Pas op het laatste moment vallen alle stukjes van de puzzel op hun plek. Dat is de magie van het theater. Zeker bij een voorstelling als Lucia de Moucheron, waarin ver schillende disciplines één emotioneel geheel moeten vormen: de muziek van Flairck, de zang en het spel van de dramatische persona ges en de acrobatiek van Corpus. De komende (niet openbare) try-outs wordt daar, onder leiding van regisseur Koen Schyvens, hard aan gewerkt in de Middelburgse Stadsschouw burg, waar dit muziektheater spektakel, met de Zeeuwse hoofdstad als centrum van de VOC-wereld, zaterdagavond in première gaat. Het idee ontsproot aan het brein van schouwburgdirecteur Ge rard Peijs en Flairck-voorman Erik Visser, aanvankelijk als openluchtspel, maar om finan ciële redenen nu in theatervorm. Aanleiding vormt de herden king van 400 jaar VOC, maar ook het feit dat Middelburg in die tijd een belangrijke stad was. Erik Visser: „Ik heb veel ge sprekken gehad met de Middel burgse historicus Peter Sijnke. Daardoor kwam ik te weten, dat in 1596 Zeeuwse kapers voor de kust van Duinkerken een Spaans slavengaljoen verover den. Die slaven werden naar Middelburg gebracht, waar de burgemeester hen vrij liet. Ik stuitte op Balthasar de Mouche ron, een reder die vanuit Ant werpen voor de Spanjolen was gevlucht naar Middelburg. Over één van zijn kinderen, Lucia, gaat ons verhaal. Een belang rijk jaar daarin is 1621, toen Jan Pietersz Coen in Indonesië 15.000 inlanders, Molukkers, over de kling joeg, omdat ze ge waagd hadden handel te drijven met de Spanjolen. Dat is welis waar 400 jaar geleden, maar heeft zijn invloed tot in deze tijd. Dat maakt het zo interes sant en geeft ons aanleiding om langs die historische gebeurte nissen te wandelen." Entertainment Er zijn vier rollen: Lucia de Moucheron (gespeeld door de Zeeuwse zangeres Marjon van Iwaarden) en haar geliefde, een wat macabere bootsman en Bal thasar de Moucheron, die gita rist Erik Visser als verteller voor zijn rekening neemt, de andere rollen worden gezongen. Het stuk speelt gedeeltelijk in Mid delburg. Erik: „Die stad heeft de basis gelegd voor de huidige welvaart, we leven op de rente van de Gouden Eeuw. Het ver haal gaat over de liefde tussen de twee hoofdpersonen, maar ook over armoede en rijkdom. De dochter wordt door haar va der uitgehuwelijkt omdat ze verliefd is op een Indische jon gen die niet bij haar stand past. Ze wordt naar Indonesië ge stuurd om met de handschoen te trouwen. Daar komt ze in aan raking met de grove praktijken van Coenwat een beetje een on dergeschoven feit is in de vader landse geschiedenis. Ze vlucht naar Holland, waar het stuk een verrassende wending krijgt. We belichten de meer duistere kan- Scène uit de voorstelling Lucia de Moucheron. ten van de VOC en brengen een aantal afschrikwekkende zaken naar voren. Maar het blijft wel entertainment." „De één ziet vooral de show, de ander pakt de kritische noten mee, maar het wordt er niet in geramd van kijk eens hoe fout dat was", meent Koen Schy vens, die in zijn regie onder meer zijn ervaring inbrengt om zan gers een dramatisch verhaal te laten vertellen. „Dat vraagt een heel aandachtige inhoudelijke concentratie van de zanger. Het moet zijn alsof hij voor het eerst bedenkt: dit zeg ik nu tegen jou. Lucia maakt nogal wat mee en dat heeft invloed op haar ma niervan zingen. Doordat het een doorlopend verhaal is (voor het eerst in een productie van Flairck) gaat die van de ene emotie naar de andere." Gevechten Als decor wordt er gewerkt met projecties van 17e-eeuwse schilderijen op gaasdoek, waar achter de acrobaten van de Marjon van Iwaarden (28) vormt een nuchter Zeeuws voorbeeld van hoe re latief wereldberoemd zijn is. Ruim twee jaar (1997-1999) toerde zij over de hele wereld als de helft van het immens po pulaire danceclubduo 2 Unli mited. Anno 2002 beschouwt zij het als een droom om met de muziekgroep Flairck drie maanden in de Nederlandse theaters te staan in de titelrol van het muziektheaterspekta kel Lucia de Moucheron. De in Kruiningen geboren Van Iwaarden maakt niet veel drukte over haar opmerkelijke verleden. „Ik heb er zelf voor gekozen uit 2 Unlimited te stappen. Ik heb er best van ge noten, maar na twee jaar trok het mij niet meer. Ik wilde din gen doen die mij meer interes seren. Het is een afgesloten periode in mijn leven. Wereld beroemd worden als jazzzan geres is een ambitie die ik dan weer wel heb. Alhoewel, wat is wereldberoemd, als ik lekker bezig kan zijn en op den duur erkend word als zangeres, een goede zangeres, ben ik blijer dan wanneer ik herkend word van een videoclipje." En daar werkt Van Iwaarden hard aan. Altijd heeft ze, zon der ooit te twijfelen, zangeres willen worden en neemt sinds Marjon van Iwaarden als Lucia. haar achttiende lessen, mo menteel bij de Rob van der Meule in Oost-Souburg. „Het is lekker dat ik in het Zeeuwse circuit aan de slag kon. Ik heb een eigen kwintet met een beetje jazz- en popinvloeden, met eigen arrangementen." Als gastzangeres treedt ze op met onder meer Surrender (onlangs nog op Abdijpop), Grandpa Nick Sessieband en The New Orpheans. „En nu met Flairck. Het is een droom om in het theater te staan. Als kind zag ik musicals op tv, met Fred As- taire, Singin' in the rain, en dan ging ik altijd naar dé schuur en deed dat na. Dat is ook een droom die ik ooit wil verwezenlijken, zingen in een musical, lijkt mij hartstikke gaaf. Maar met Flairck is even eens een uitdaging, met goede muzikanten om je heen en Cor pus achter je, geweldig om te zien." Van Iwaarden heeft weinig moeite om zich in te leven in de rol van Lucia de Moucheron, hoewel ze nog niet eerder het zingen combineerde met acte ren. „Het verloopt heel natuur lijk. Door de teksten die ik zing - in het Nederlands, dat is nieuw voor mij - kan ik mij een voorstelling maken van de emoties en die uitstralen en doorgeven aan het publiek." Met Van Iwaarden kan je alle kanten op. Ooit was ze wereld- bei'oemd en kon ze, voorname lijk in het buitenland, niet over straat lopen zonder herkend te worden. „Maar als ik terug kwam in Zeeland, was het weer op je boerenklompjes door de tuin wandelen en van doe maar gewoon." Frans Doeleman fotografie Mechteld Jansen groep Corpus, die al eerder met Flairck samenwerkte, hun kun sten vertonen en de afbeeldin gen tot leven wekken. Artistiek leider Vincent Michels: „Ik zoek choreografische beelden die bij het script passen, hoe wij dat acrobatisch kunnen vertalen." Zo ondersteunen zij met 'ge vechten' de solo van flamenco gitarist Eric Vaarzon Morel bij de verovering van het slaven schip. „Ons slangenmens moet de emotie laten zien dat hij gepijnigd wordt", verklaart Michels. „We hebben de tradi tionele vorm van acrobatiek verlegd naar het poëtische en symbolische. We doen in princi pe sensationele dingen, maar het gaat ons voornamelijk om het ondergeschikt maken aan het thema, de muziek of het beeld.Erik Visser heeft zich voor de composities voor een deel laten inspireren door mu ziek uit de 17de eeuw, maar het typische Flairck-geluid blijft herkenbaar: „Ik kan niet zo maar in een andere stijl gaan schrijven." De muziekgroep heeft een vaste opstelling in het toneelbeeld, maar past zich aan aan de sfeer. Schyvens: „Er ko men zoveel elementen bij el kaar, dat het een kwestie wordt van doceren. Overdrijven is heel gemaKkelijk, maar dat mag niet." Visser: „Je hebt ontzet tend veel om naar te kijken. In die zin is het een soort MTV. Maar in ons geval wordt het een opwindend emotioneel geheel." Frans Doeleman Lucia de Moucheron gaat zater dag in première in de Stads schouwburg in Middelburg (20.00 uur) en is daar ook te zien zondag (15.00 uur), dinsdag en woensdag (20.00 uur); vrijdag 27 september in het Scheldethe- ater in Terneuzen (20.00 uur), vrijdag 4 okt. in De Maagd in Bergen op Zoom (20.15 uur) en verder tournee door het land. 17 t/m 24 september DINSDAG Indians Stichting Nanai viert jubileum met de voorstelling The Indians are coming. Deze stichting, die dertig jaar bestaat, behartigt de belangen van de Noord-Amerikaanse indianen. De jubileumvoorstelling om vat het theaterprogramma De naakte mythe door vijf indianen uit Noord-Amerka, die een ingetogen show brengen met gespro ken woord, muziek en dans. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt Wat 'n schat! Deze zomer is het vijftien jaar geleden dat Sim Bolus het eigen minitheater opende. Van de eerste voorstelling in het nieuwe sei zoen wordt dan ook een speciale gebeurtenis gemaakt. Wat 'n schat! is een vrije bewerking van het boek Vooruit we gaan schatgraven van Janosch. Twee vrienden willen op een dag wel eens wat anders eten dan bloemkool uit eigen tuin. Daar is geld voor nodig. Dus gaan ze op zoek naar de grootste schat op aarde. Dit verhaal vol humor en muziek is geschikt voor volwassenen en kinderen vanaf 5 jaar en wordt gespeeld door Hans van der Haar. Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Grootkoor Het Grootkoor Zeeland geeft een concert met solisten. Medewerking verlenen de Nederlandse zangeres Miranda van Kralingen en de Australische zanger Kamahl, die onder meer be kend werd van zijn hit The Elephant Song. Beide solisten zingen hun eigen repertoire, maar treden ook op met het Grootkoor. Op het programma staan klassieke werken en musicalfragmenten. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Desafinado Regelmatig zijn er concerten in Desafinado. In deze jazzspecial wekt de IJslandse zangeres Kristjana Ste- fansdottir jazzdiva's als Ella Fitzgerald, Sarah Vaughan, Billy Holiday en Nancy Wilson tot leven. Zij wordt muzikaal terzijde gestaan door saxofonist Jasper Staps, trompettist Michel Vare kamp, pianist Rembrandt Frerichs, bassist Vincent Kuiper en drummer Klemens Marktl. Jazz en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Today Everyday Tot en met zondag wordt het muziekfestival Today Everyday ge houden. Deze dag staan op het programma UFI, 111 Productionz, Space- kees Terelekst, Opgezwolle en Gruesome Twosome. Daarnaast is er aandacht voor graffity, video, fotografie en schilderijen. Grote Markt, Goes, 20.00 uur Bert Klunder Kleinkunstenaar Bert Klunder brengt zijn programma De Aan klager. Wederom staat een mislukte eenling centraal. Officier van justi tie Oscar Raaf heeft als motto 'iedereen moet nou maar eens nor maal doen' en vecht voor de Goede Zaak. Vestzak '99, Vlissingen, 20.15 uur VRIJDAG Today Everyday Tot en met zondag wordt het muziekfestival Today Everyday ge houden. Deze dag staan op het programma Air Sculptors vs. dj FFF, Ta- pharjeel, Electric Barbarian, dj Aardvarck en Wax Wankerz. Daarnaast is er aandacht voor graffity, video, fotografie en schilderijen. Grote Markt, Goes, 16.30 uur Adrie Oosterling Kleinkunstenaar Adrie Oosterling verzorgt een bijzondere avond. Hij brengt luisterliedjes en anekdotes, waarbij hij zichzelf bege leidt aan de piano of op accordeon. Boerderijgalerie de Ósseberg, Grijpskerke, 20.00 uur Rundfunkchor Berlin Het Rundfunkchor Berlin geeft een concert in het kader van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. Onder leiding van Simon Halsey worden werken uitgevoerd van Johannes Brahms en Charles Villiers Stanford. De orgelbegelei ding is in handen van Adrian Partington. Cuyperskerk, Sas van Gent, 20.00 uur Youp van 't Hek Youp van 't Hek brengt tweemaal Youp speelt Youp. Beide voorstellingen van de cabaretier zijn uitverkocht. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 en 22.00 uur De Dijk De Nederlandse band De Dijk geeft een concert. De groep rond zanger Huub van der Lubbe zal onder meer num mers brengen van de nieuwe cd Muzikanten Dansen Niet. In het voorprogramma staat de Bergse glamrockformatie 666. De Stoelemat, Bergen op Zoom, 20.45 uur ZATERDAG Muziekfestival Voor de negende keer wordt het tweejaarlijkse Muziekfestival voor koren en ensembles gehouden. Het evenement wordt om 10.00 uur geopend in de rk Maria Mag- dalenakerk (waar om 17,00 uur ook de slotmanifestatie begint) en wordt vervolgens daar, in het stadhuis en in de muziekschool voortgezet. Daarnaast is er het programma The Sound of Music- /The Music of Sound, een parcours van geluidskunstwerken in de binnenstad. Onder de naam The Big Whale wordt tussen 12.15 en 12.45 uur een optocht gehouden van ruim dertig 'boom cars', auto's met zeer zware geluidsinstallatie. Phons Bakx geeft van 16.00 tot 17.00 uur een workshop mondharp. Diverse locaties, Goes, 10.00 uur Gert de Meijer De Zeeuwse gitarist Gert de Meijer presenteert zijn nieuwe cd. Dit nieuwe gitaaralbum is getiteld Acoustickled en bevat vijf tien nieuwe composities op 6- en 12-snarige akoestische gitaren, die hij in de brasserie live ten gehore brengt. De Drvkkery, Middelburg, 14.30 uur Today Everyday Tot en met zondag wordt het muziekfestival Today Everyday ge houden. Deze dag staan op het programma Magie Circus, Lytrix, MTST en Thee Vaporizer. Daarnaast is er aandacht voor graffity, video, fotografie en schilderij enOm 13.00 en 15.00 uur is er een perfor mance Schouwvrouwen. Grote Markt, Goes, 19.30 uur Lucia de Moucheron Lucia de Moucheron is een muziektheaterspektakel rond de VOC. De voorstelling wordt op de planken gezet door het acrobatisch theater Corpus, de musici Erik Vaarzon Morel, Erik Visser en Flairck en de vocalisten Marjon van Iwaarden, Alex Siegers en Herman Pouderoyen. Landelijke première. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur De Troyesangers Mannenkoor De Troyesangers geeft een concert. Het thema luidt 'Jubilate Deo... met Psalmen tot Gods eer'. Lite ratuur, orgel- en koormuziek worden met elkaar in verband ge bracht. Jan Wisse begeleidt het geheel met orgelspel. Hervormde Kerk, Kloetinge, 20.00 uur Youp van 't Hek speelt vrijdag in Bergen op Zoom Assemblage Nolle van Jan van Lisdonk te zien in Vlissingen Miranda van Kralingen zingt met Grootkoor woensdag in Terneuzen Emmy Verhey speelt zaterdag viool in Bergen op Zoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23