QVINCIA CDA'ers: tekort mag hoger Tunnel dit jaar klaar Frankrijk dreigt met veto tegen landbouwbeleid M Zangeres op klompen CDA en LPF zien niets in verlofsparen Zware kritiek op bezuinigingsplannen kabinet Patrouille bij verkiezingskantoor Veel geld voor brief De Ruyter Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk Vrouw tevreden met oudere man Koetsjma moet weg WINTERTIJD STUDIETIJD! Immigratie inzet verkiezingsstrijd Onderzoek gunning containerkade Karelse zit tijd uit in Newcastle Alles gericht op hiphop Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- (Si) AutoTrack.nl 18° I ir NW 3 Vrijwel droog. Flinke wolkenvelden met slechts af en toe opklaringen. Bij een matige noordwesten wind maxima rond 18 graden. 245e jaargang no. 220 dinsdag 17 september 2002 los nummer 1,00 M internet: www.pzc.nl ■BW! MÊÊmuBmam DEN HAAG - De regeling voor verlofsparen die het kabinet vandaag voor stelt, komt zwaar onder vuur te liggen. Bij de alge mene beschouwingen de ze week zal niet alleen het CDA, maar ook de LPF al ternatieven aandragen. Beide coalitiefracties vin den het voorstel van het kabinet te schamel. Het CDA liet al eerder we ten niet akkoord te gaan met de verlofregeling zo als het kabinet die voor stelt. Per 1 januari zou het populaire spaarloon ver vallen. In de plaats daar van komt een systeem waarbij werknemers tot maximaal 600 euro per jaar opzij mogen zetten voor later op te nemen on betaald verlof. Het kabi net keert dan een bonus van 30 procent uit. In 2003 mag eenmalig 2400 euro worden ingelegd. CD A-fractieleider Verha gen wil dat werknemers en zelfstandigen voortaan tijdens hun volledige werkzame leven vrijwillig een deel van hun bruto inkomen kunnen vastzet ten, vergelijkbaar met de manier waarop nu het pensioen wordt opge bouwd. Met het opge spaarde geld kunnen deel nemers maximaal twee jaar vrijaf nemen, uit gaande van een spaarpe riode van veertig jaar. LPF-fractieleider Wijn schenk is voorstander van een soort lijfrente-rege ling. GPD door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Twee pro minente financieel-eco- nomische adviseurs van het CDA kraken het eco nomisch beleid van het kabinet-Balkenende. Ze noemen de zware bezuini gingen en lastenver zwaringen in 2003 'onver antwoord' en schadelijk voor de Nederlandse eco- Lastenverzwaringen zullen lei den tot extra werkloosheid, waardoor het risico bestaat dat de economie in een neerwaartse spiraal terechtkomt. De kritiek is afkomstig van twee Tilburgse hoogleraren, Eijffin- ger en Bovenberg. Zij hebben als externe deskundigen een belangrijke stem bij het vast stellen van de financieel-econo- mische keuzes in het CDA-pro- gramma. Ze hekelen de nadruk die volgend jaar wordt gelegd op het beheersen van de rijks uitgaven. Eijffinger vindt het 'heel ver antwoord' als het tekort in 2003 wat zou oplopen. Hij verwijt CDA-premier Balkenende dat deze de verplichtingen van het Stabiliteitspact aangrijpt om hard te bezuinigen. Dit pact schrijft aan de eurolanden voor dat ze moeten streven naar be grotingsevenwicht. Eijffinger wijst erop dat Nederland daar al aan had voldaan. Ons land zou het tekort tijdelijk kunnen laten oplopen, zoals andere eurolan den (onder meer Frankrijk, Duitsland en Italië) ook doen. Nederland gaat volgend jaar opnieuw een vrij mager econo misch jaar tegemoet. Volgens het Centraal Planbureau, dat z'n groeiraming neerwaarts heeft bijgesteld, zal sprake zijn van een aarzelend herstel. Dat gaat gepaard aan een sterke stij ging van de werkloosheid, die extra kosten met zich mee brengt. Bovenberg zou er de voorkeur aan hebben gegeven de ombuigingen over meer jaren uit te smeren. Hij vreest boven dien weer nieuwe bezuinigin gen, als de economische groei verder tegenvalt. Bovenberg pleit ervoor pas nieuwe ombui gingen te realiseren als het fi nancieringstekort boven de 1 procent uitkomt. Het kabinet rekent nu met een tekort van 0,5 procent in 2003. De CDA-economen staan met hun kritiek niet alleen. Ook bin nen het kabinet wordt verschil lend gedacht over het financi- eel-economisch beleid. LPF- minister Heinsbroek (Economi sche Zaken) heeft aangegeven dat hij de economie in 2003 meer zou willen stimuleren door de lastenverlichting naar voren te halen, die nu is gepland voor 2004 en 2005. GPD pagina 4: bezuiningingen ridicuul WEESP - Een brief van Michiel de Ruyter uit 1657 heeft gister avond op een veiling in Weesp 13.750 euro opgebacht. Dat is het hoogste bedrag dat ooit voor een Nederlandse brief is betaald. In de brief bericht De Ruyter de Admiraliteit in Mid delburg vanuit het Spaanse Ca diz over de verovering van twee Franse schepen. Volgens directeur Muis van de Nederlandsche Postzegel- en en Muntenveiling, komt het zelden voor dat een brief uit de 17e eeuw van een hooggeplaatst persoon onder de hamer komt. De brief ging naar een particu lier. Richtprijs was €3500. ANP DARDPORA - Indiase militairen patrouilleren op een heuveltop bij een verkiezingskantoor in het dorp Dard- pora. Bewoners van Jammu en Kashmir mochten giste ren stemmen voor de eerste verkiezingsronde. Volgens de kiescommissie lag de opkomst rond de 44 procent, aanzienlijk hoger dan was verwacht. Alle veiligheids maatregelen ten spijt kwam een zestienjarige jongen om bij een raketaanval op een stembureau in Seri Khwaja. Bij een granaatexplosie in Shalal raakten twee mensen gewond. Separatistische moslimrebellen heb ben aangekondigd de verkiezingen met meer geweld te boycotten. foto Pawel Kopczynski/RTR Vroege oplevering levert bouwer 16 miljoen bonus op door Wout Bareman TERNEUZEN - De Wester- scheldetunnel is in december zo goed als gereed. De tunnelbou- wers van Kombinatie Middel plaat Westerschelde verwach ten dat de afbouw in de loop van die maand kan worden afge rond. Wat dan nog rest is het aanbren gen van de asfalttoplaag op het wegdek en de belijning. De tun nel gaat overigens niet eerder open. KMW neemt ruim de tijd voor het uittesten van de appa ratuur en ook de NV Wester- scheldetunnel houdt voorals nog vast aan de officiële openingsdatum van vrijdag 14 maart 2003 De opening wordt verricht door koningin Beatrix. Direct na haar vertrek wordt de tunnel opengesteld voor het verkeer. Projectmanager O. Dalmijn van KMW gisteren: ..Zoals de zaken er nu voorstaan, zijn we eind de cember klaar met de eigenlijke afbouw. Dan rest enkel nog het aanbrengen van de laatste as- faltlaag. De wegen en kunst werken op het tunneltracé zijn, helemaal volgens de oorspron kelijke planning, half november al gereed, al moet dan nog wel de laatste hand worden gelegd aan één van de aansluitingen op Zuid-Beveland. We werken vol gens een uiterst strakke plan ning en hebben weinig speel ruimte. Maar we zitten op alle fronten op schema en hebben hier en daar zelfs een kleine voorsprong." Afspraken Vast staat dat KMW een flinke bonus kan incasseren. In de cember 2000 maakten de opdrachtgever NV Wester schei - detunnel en KMW nieuwe af spraken over oplevering van de tunnel. Voor elke dag dat de tun nel eerder in gebruik kan wor den genomen dan 15 november 2003 strijkt KMW een bonus op van ruim 68.000 euro. Vooral dankzij het versnelde boorpro- ces en andere ingrepen wordt nu acht maanden tijdwinst ge boekt. Dat levert KMW een bo nus op van ruim 16 miljoen euro. Dalmijn: ,,We nemen ruim de tij d voor het testen van de appa ratuur en alle systemen in de tunnel. Die tests kunnen voor spoedig uitpakken, maar ook flink wat tijd vergen. Daarom wordt niet geschoven met de openingsdatum." De versnelde afbouw van de tunnel biedt wel de mogelijkheid om komend voorjaar een omvangrijke ram penoefening te houden. Inmid dels staat ook vast dat op zater dag 8 maart een open dag wordt gehouden. Woordvoerder I. de Moor van de NV: „Het program ma staat nog niet helemaal vast. Als vooraf mocht blijken dat er enorm veel belangstelling is, kan het ook zijn dat we beslui ten twee open dagen te houden De tunnelexploitant presen teert naar verwachting in okto ber de tarieven. pagina 15: ondernemers tussen angst en hoop Advertentie MAASTRICHT - In huwelijken waarbij de man ouder is dan de vrouw heerst een hoge mate van tevredenheid bij beiden. Dat stellen de hoogleraren Wim Groot van de Universiteit Maas tricht en Henriëtte Maassen van den Brink van de Universiteit van Amsterdam. De twee hebben onderzoek ge daan naar het effect van leef- tijds- en opleidingsverschillen op de mate van geluk in relaties. Vrouwen geven de voorkeur aan financiële zekerheid boven fy sieke aantrekkingskracht, con cluderen de hoogleraren na on derzoek in 37 landen. GPD Advertentie Rijkse Zwemer Accountants -4ccounlanls-en Alviesgroeo Rijkse i.v.m. onze personeelsreis zijn wij woensdag 18 september gesloten. Torenstraat 15 - Serooskerke Tel. (0118) 592610 Advertentie KIEV - Oudere aanhangers van de oppositie in het centrum van Kiev roepen om het aftreden van de Oekraïense president Leonid Koetsjma. Tienduizenden mensen door het hele land namen giste ren deel aan een van de grootste demonstraties sinds de afscheiding van de voormalige Sovjet Unie. In het voorjaar werd Koetsjma nipt herkozen als president. De oppostie bestrijdt de uitslag. foto Viktor Pobedinsky/AP ruim 300 cursussen starten op 30 september. 0800-699 99 99 of schrijf nu in: www.rovc.nl Edmund Stoiber, op de fo to met zijn echtgenote Ka rin, werpt het thema 'im migratie' in de strijd om de gunst van de Duitse kiezer. De CDU/CSU- kandidaat zei gisteren dat, mocht zijn partij win nen, de immigratie wordt beperkt en de integratie van allochtonen wordt bevorderd. Stoibers partij loopt in de peilingen ach ter op de SDP van Gerhard K Schroder. Voorzitter D. Bruinooge van havenschap Zeeland Seaports is de insinuaties dat er iets mis zou zijn met de aanbesteding van de Westerschelde Container Terminal zat. Hij wil dat de on derzoekscommissie van de provincie onderzoekt hoe de bouwopdracht is gegund. Dat onderzoek zal volgens Bruinooge aantonen dat alles is gegaan zoals het moet gaan. John Karelse, derde kee per van Newcastle Uni ted, vloog gisteren mee naar Kiev. Daar speelt zi j n club vanavond tegen Dy namo Kiev in de Champions Lea- Q gue. I Hiphop leeft meer dan ooit. Dat is de stellige overtuiging van de drie Middelburgse musici die de formatie 111 Productionz vormen. Zaterdag treedt de groep op tijdens het Today-Ever- day Festival in Goes. Op een van de Jong-pagina's in de bijla ge Uit - die vandaag al verschijnt in verband met de bijlage over Prinsjesdag op woensdag - vertelt 111 Productionz hoe hun muziek totstandkomt. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; gezondheid: 10; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 21; uit: 23, 24 en 25; jong: 26 en 27. door Mare Peeperkorn BRUSSEL- Frankrijk dreigt ie dere snelle hervorming van het miljarden kostende landbouw beleid in de Europese Unie met een veto te treffen. Parijs meent dat de EU zich 'niet egoïstisch' mag opstellen tegenover de boe ren, ook niet na de uitbreiding van de Unie met tien nieuwe landen. De Nederlandse minister Veer man (Landbouw) daarentegen wil het landbouwbudget tot 2014 bevriezen op ruwweg het huidige niveau van 42 miljard euro per jaar. De Franse premier Raffarin, gisteren op bezoek in Brussel, maakte duidelijk dat Veermans voornemen kansloos is. „Aan het huidige landbouwbeleid wordt voorlopig niet getornd", aldus Raffarin. Pas na 2006 zijn in de Franse visie bescheiden aanpassingen van de Europese landbouwsubsidies mogelijk. Veerman meent dat de EU-rege- ringsleiders nog dit najaar de steun aan de boeren moeten in perken. Gebeurt dat niet, dan voorziet Nederland een explo sieve groei van de landbouwuit gaven als tien nieuwe lidstaten in 2004 tot de EU toetreden. De harde opstelling van Frank rijk is niet alleen een tegenvaller voor Den Haag. Ook het voor stel van de Europese Commissie om het landbouwbeleid te her vormen, komt in de problemen. De Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - wil volgend voorjaar een besluit over een ef ficiëntere besteding van de boe- rensubsidies. Zonder steun van Frankrijk wordt dat zeer moei lijk. GPD (Advertentie) V-.: - naam.r noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15'~ n(. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de e-mail:S -.1 krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- per maancj met nummer. automatische incasso 19,25). handtekening: L P*'kwartaal met automatische incasso 52,-). c. per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- «era. In de colofon tref. u nadere InformTtie aan 1 S',0™: '"CaSS0 (fc 198.-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" J—123 di wo do vr za (postzegel niet nodig) De autosite voor heel Nederland 'B1HI1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1