Hogeschool bouwt Kenniswerf Symbolische actie bij kerncentrale Kinderopvang in de kijker Ondernemers tussen angst en hoop over W es terscheldetunnel Studie moet twijfel over aanbesteding WCT wegnemen JUMBO 15 Veerse Meer in digitaal debat Auto's gekraakt in Middelburg Sieraden gestolen in Tholen Stapper is jas kwijt Botsing met tegenligger Boete voor niet dragen gordel Samenwerking met ROC en gemeente Vlissingen op locatie bij vismijn CBS schat oogst aardappels en uien hoog in Jumbo is ruim 12% goedkoper dan de 'grootste supermarkt' van Nederland.* VLISSINGEN - De Week van de Kinderopvang is begonnen. De ze week voeren kinderdagverblijven en hun organisaties cam pagne om meer kinderleiders aan te trekken en de opvangmogelijkheden voor kinderen aandacht te geven. Het aantal kinderdagverblijven groeit, maar nog niet genoeg om de groeiende vraag bij te houden. Ook goed personeel wordt lastiger te vinden. Er zijn verschillende kinderdagverblijven die open dagen houden, zoals Kiekeboe in Kloosterzande. Daar mag za terdag 21 september van 10.00 tot 16.00 uur binnengekeken wor den. De medewerkers van de dagverblijven, peuterspeelzalen en bui tenschoolse opvang zelf worden morgen in het zonnetje gezet. Oudercommissies zijn opgeroepen om dan te zorgen voor feeste lijke blijken van waardering. foto Mechteld Jansen MIDDELBURG - Belangstellenden kunnen vanaf morgen zes weken lang via internet meepraten over de toekomst van het Veerse Meer. Er wordt gediscussieerd aan de hand van stellin gen, op het adres wwxu.zeeland.nl/veerse_meer- Het digitale debat wordt gehouden in het kader het gebiedsplan waaraan wordt gewerkt. Dat geeft aan hoe de toekomst van het gebied rondom het Veerse Meer er uit kan zien. Over de toekomst van het meer wordt gepraat met de betrokken overheden en maat schappelijke organisaties op het gebied van natuur, land schap, recreatie en toerisme. Via internet kunnen nu ook in woners en gebruikers van het Veerse Meer hun mening geven. Gedeputeerde G. van Zwieten poneert morgen de eerste stel ling: 'Het Veerse Meer te vol? WelneeEr is genoeg ruimte voor watersporters die willen genieten van het Veerse Meer.' MIDDELBURG - In Middelburg zijn gisteren drie auto's opengebroken. Maandag tussen 8.20 en 16.40 uur werd op de Helm in Middelburg een personenauto opengebroken. Er werd een toilettas met verschillende toiletartikelen weggeno men. De waarde is onbekend. In de nacht van zondag op maandag was een auto op de Rotterdamsekaai het doelwit. Er werd onder meer fotoapparatuur, een autoradio/cd-speler en een radardetector weggenomen .Ook verdwenen persoonlij ke papieren. De waarde van de gestolen goederen bedraagt en kele honderden euro's. In De Stoppelaarstuin in Middelburg werden diezelfde nacht uit een auto de autoradio/cd-speler, een j as en enkele euro 's weggenomenDe waarde van de gesto len goederen bedraagt enkele honderden euro's. THOLEN - Bij een woninginbraak zijn zaterdag tussen 17.40 en 2305 uur uit een woning in de Meanderlaan in Tholen-stad sieraden ontvreeemd. De toegang werd geforceerd. Het is niet bekend wat de waarde van de gestolen goederen was. VLISSINGEN - Een bezoeker van een horecagelegenheid aan de Nieuwendijk in Vlissingen is in de nacht van zondag op maandag van een koude kermis thuisgekomen. De man stapte het etablissement omstreeks 00.30 binnen. Toen hij om 3.00 uur wilde vertrekken en zijn jas wilde pakken, greep hij mis. De jas, met een waarde van enkele tientallen euro's, is weg. GOES - Op de kruising Nachtegaallaan Meeuwenweg in Goes heeft zich maandag om 15.50 uur een botsing voorge daan. Een 21-jarige Goese bestuurder van een bedrijfsauto met aanhangwagen reed over de Nachtegaallaan en sloeg rechtsaf de Meeuwenweg op in de richting van de Kievitlaan. Daarbij nam hij de bocht te ruim en kwam op de linkerzijde van de weg. Hij reed tegen een 35-jarige automobiliste op, die hem op dezelfde weg tegemoet reed. Hij en zijn plaatsgenote kwamen er zonder persoonlijk letsel vanaf. Wel raakten beide voertuigen beschadigd. GOES - Een 26-jarige automobiliste uit de gemeente Goes is maandag beboet op de Oude Rijksweg in Kruiningen. Zij had geen autogordel om. dinsdag 17 september 2002 1 I door Henk Postma :e I n VLISSINGEN - Vlissingen n heeft grootse plannen voor de realisering van een 'Kennis- werf' op de terreinen bij de eer- e 1 ste en tweede binnenhaven e rondom de vismijn. Het moet een toplocatie worden voor hoogwaardig technisch onder wijs en kennisintensieve bedrij- i ven. Hogeschool Zeeland, ROC Zee- I land en gemeentebestuur be- i krachtigden die ambitie giste- j ren door het ondertekenen van een intentieverklaring. Daarin is vastgelegd dat de drie partij en de handen ineenslaan om voortvarend tot planontwikke- 1 ling te komen. j De Hogeschool Zeeland en het ROC fungeren als aanjagers j voorde'Kenniswerf'. Ze willen 1 er voor gezamenlijk gebruik een technocentrum (werkplaatsen en laboratoria) bouwen. Daar naast wordt een 'campusachti- ge' ontwikkeling nagestreefd: studentenhuisvesting inclusief faciliteiten voor sport en wel- I zijn. Het project komt in de I plaats van eerdere plannen voor de realisering van een 'Kennis- 1 boulevard' die was gepland bij de Edisonweg, dichter in de buurt van de huidige schoolge bouwen. Landtongen Volgens de topman van de hoge school, voorzitter J. Mandos van het College van Bestuur, bieden de 'landtongen' bij de binnen- havens veel meer mogelijkhe den om tot een 'kwalitatief' hoogwaardige invulling te ko- i men, en is het een meer geëigen de plek voor zeevaartonderwij s Het is nog onduidelijk hoe men de plannen denkt te realiseren, 1 waar precies gebouwd kan wor- I den en in hoeverre (milieunor men parten spelen, i Er wordt nu eerst gewerkt aan een masterplan. Onderdeel daarvan is een haalbaarheids- I onderzoek. De drie partijen, ho- J geschool, ROC en gemeentebe- l stuur hebben er een stuurgroep 1 voor ingesteld. Daarin zitten -I twee wethouders, L. Poppe-de Looff als voorzitter en H. de Haas, en de hoogste bazen van de scholen: J. Mandos en A. de Buck namens de hogeschool, en A Rikken en M. Verhage-Van der Ent namens het ROC. Bovendien is een extern proces manager aangetrokken: inte rim-manager en organisatie adviseur' J. van Veghel uit Vlaardingen, ooit student aan de Vlissingse zeevaartschool. Hij wordt voor de helft door de gemeente betaald, en voor de andere helft door de twee scho len. „Daaruit mag blijken dat het ernst is", zei wethouder L. Poppe-de Looff tijdens de on dertekening van de intentiever klaring. Ze erkende dat 'er nog heel wat leeuwen en beren op onze weg zullen komen', maar verzekerde dat ze zich daar be slist niet door uit het veld wil la ten slaan. Havenschap Eén van de taken van de proces manager is het enthousiast ma ken van regionale en lokale be drijven om op de plannen in te spelen. Men heeft hoge ver wachtingen van de rol die het havenschap Zeeland Seaports, de huidige eigenaar van de ter reinen, kan spelen. Verwacht wordt dat huidige gebruikers van de terreinen, waaronder de Provinciale Stoomboot Dien sten en een bouwmarkt, op ter mijn zullen vei'd wijnen. De oude plannen voor de ont wikkeling van een Kennisbou levard zijn nooit verder uitge werkt omdat gewacht moest worden op gemeentelijk beleid. De nieuwe plannen, zei wethou der Poppe-de Looff, sluiten aan bij de inrichting die de gemeen te voor ogen heeft voor het hele gebied tussen de Rijksweg, de binnenhavens, het Kanaal door Walcheren en de spoorlijn. „De oude plannen zijn niet van tafel. Ze hebben nu een bredere im pact gekregen." Faciliteiten Topman J. Mandos van de hoge school prijst zich gelukkig met de nieuwe inzichten. „Er zijn nu ook betere afspraken met het ROC. Duidelijk is nu op welke gebieden we wel en op welke ge bieden we juist niet samenwer ken." Blijkens de intentieverklaring streven de twee scholen naar 'volledige integratie van de fa ciliteiten en infrastructuur voor de technische opleidingen'. In tegratie van enkele andere op leidingen of onderdelen daar van wordt niet uitgesloten. Wel zullen de scholen elk eigen faci liteiten behouden zoals de me diatheek en de kantine. Dit om verschillen van karakter en sfeer te behouden. door Jeffrey Kutterink GOES - Voor ondernemers die nog niet hebben nagedacht over de effecten van de Westerschel- detunnel, is het over en uit. Want vanaf 14 maart racen mensen in vijf minuten naar de overkant. Massaal gaan ze er uit, winkelen en werken. De tunnel biedt gigantische kansen. Althans, dat is de riedel die de Kamer van Koophandel al meer dan een j aar trompettert in het oor van iedere onderne mer die het wil horen. Maar de waarheid ligt zoals altijd in het midden. Natuurlijk verandert Zeeland, was gisteravond aanvankelijk de conclusie tijdens een bijeen komst in Hotel Goes. 'Is Zeeland klaar voor de Westerschelde- tunnel', was de hamvraag die de PHILIPPINE - De aardappel en zeker de zaaiuienoogst valt dit jaar hoger uit dan in 2001, verwacht het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ak- kerbouwbestuurder J. van Waes van de zuidelijke landbouwor ganisatie ZLTO vindt de ramin gen echter te voorbarig. Het CBS voorspelt dat de aard appeloogst op ruim vijf miljard kilo uitkomt, drie procent meer dan in 2001Voor zaaiuien voor zien de rekenmeesters een re cordopbrengst van 880 miljoen kilo: 15 procent meer dan in 2001. Van Waes noemt de x'amingen 'twijfelachtig'Er zitten volgens hem dit jaar minder knollen aan één aai'dappelstx-uik en de wa terschade van eind augustus is niet in de berekeningen meege nomen; dat laatste laat het CBS overigens zelf ook weten. Van Waes hoopt dat de ramin gen geen invloed zullen hebben op de prijsvorming. De kiloprij zen voor aardappelen en uien zijn al niet goed. Volgens Van Waes brengt een kilo aaxdappe- len momenteel twee a drie euro cent op, tegen vijf a zes cent vo rig jaar x-ond deze tijd. „En die prijs was al niet kostendek kend." Kamer van Koophandel op wierp. Meer dan tweehonderd ondernemers lieten zich nog eens voorspiegelen dat Zeeland na 14 maart niet meer de provin cie van voor die datum is. Za kenlieden die dat nog niet door hebben, kunnen wel inpakken. „Er zijn zo'n 200 transportbe drijven in Zeeland. Denkt u dat een ondernemer straks met al die bedrijven gaat onderhande len? Natuurlijk niet. Stem af. Dan biedt de tunnel meer kan sen dan bedreigingen. Door te veel concurrentie blijft er voor niemand meer een droge boter ham over." Onheilspellende woorden sprak directeur R. van Renterghem van de Kamer van Koophandel. Na een promotiefilm van de NV Westerscheldetunnel deden de ondernemers het pas echt in de bi'oek. Want na 14 maart is Zee land groter. De wereld is com pleet anders. Boodschap: in vijf minuten staat wie dat wil aan de ovei'kant en dan gaat er een we reld voor hem open. Maar de za kenman die wel nadenkt, ziet enkel de kansen: tijdwinst en de mogelijkheid om dag en nacht heen en weer te reizen. En: Bel gië ligt op loopafstand en valt zo te veroveren. Eitje. Psychologisch Pas in de discussie met onderne mers kwamen de gemoedex'en weer wat tot bedai'en. Met „We zijn helemaal niet bezig met de tunnel" joeg directeur S. Kwek- keboom van Istimewa een schokgolf door de zaal. „Het is allemaal waar: Zeeuws-Vlaan deren komt psychologisch dich terbij, transportkosten kunnen lager uitvallen. Maar als je za ken wilt doen met België, doe dat dan. Dat hangt echt niet van die timnel af." Haar collega bij Pechiney Ne- dexiand, H. Frijlink (directeur energie), had speciaal een ronde gemaakt door het bedrijf. „De afdelingen personeelszaken en inkoop reageerden enthousi ast", verklapte hij. „Ze kunnen mensen uit Zeeuws-Vlaanderen werven en diensten inhuren, met name in Gent. De mensen bij logistiek hadden er nog niet over nagedacht. Ze belden twee transporteurs. En die zeiden: we willen best door de tunnel, als de tarieven niet hoog zijn en het aan de andere kant niet bikke len, ofwel langzaam xijden en stilstaan, is." Kamerlid Krista van Velzen discussieert met mensen van de EPZ. foto Mechteld Jansen door Emile Calon BORSSELE - Een paar jaar ge leden ging ze Britse kernonder zeeërs nog met een voorhamer te lijf. Gisteren stond Krista van Velzen vreedzaam temidden van dex-tien andere SP-leden voor de kerncentrale bij Borsse- le te demonstreren tegen het plan van de regering om de cen trale nog tot tenminste 2007 open te houden. Want afspraak is afspraak, al dus het lid van de Tweede Ka mer „Die centrale moet eind dit jaar sluiten." Om die eis kracht bij te zetten blokkeerden veer tien leden van de Socialistische Partij een kleine drie kwartier een van de toegangspoorten naar de centrale. Van Velzen is geen softie gewor den, zo verzekerde ze gisteren voor de poort van de kerncen- trale. Telkens kiest ze het actie middel dat volgens haar het bes te past bij het gekozen doel. Dat was gisteren dus vreedzaam en kort demonsti'ei'en. Ze beloofde ook aan EPZ-ma- nager A. van Schaik om binnen kort nog eens terug te komen om nxstig te praten over de toe komst van de kerncentrale en kernenergie. Van Schaik wilde daar gistex-en al over praten. Hij vindt het namelijk belangrijk dat de verschillende partijen in gesprek raken met elkaar, om dat de vex-schillende kampen te lang alleen maar stellingen heb ben betx'okken. Hij was zelfs be reid om een tafel buiten voor de toegangspoort te zetten en ter plekke de discussie aan te gaan. Wijn Van Velzen en de andei'e SP'ers wilden gisteren nog niet met de vertegenwooi'digers van de kerncentrale rond de tafel. Ze waren alleen naar Borssele af gereisd om aandacht te vragen voor het 'onzinnige' plan van de regering om de kerncentrale langer open te houden. Volgens haar zijn er in het verleden wel degelijk sluitende afspraken ge maakt over de sluiting. Ze ver wacht dat de rechter in Den Bosch volgende week ook tot die slotsom komt. „Waarna de rege ring die conclusie zal negeren", voorspelde ze. Daar durft ze wel een aantal goede flessen wijn om te vei*wedden. Het was de bedoeling van de SP om de wisseling van de wacht bij de kerncentrale enigszins te hinderen, De socialisten arri veerden pas bij de poort toen al le werknemers van de middag- ploeg al binnen waren, zodat de actie een puur symbolische werd. Alleen één onderaanne mer moest gisteren even wach ten tot de demonstx-anten hun lint weer hadden opgerold. door Ben Jansen MIDDELBURG - Voorzitter D. Bruinooge van havenschap Zeeland Seaports wil dat de on derzoekscommissie van de pro vincie de gang van zaken bij de aanbesteding van de Wester- schelde Containter Terminal (WCT) onder de loep neemt. Bininooge is de zinspelingen beu dat er iets niet in de haak zou zijn met de tot dusver ge volgde procedure. Een onder zoek van de commissie zal vol gens hem duidelijk maken dat de aanbestedingsx'egels van de Europese Unie strikt zijn toege past. Aanleiding voor Bruinooges uitnodiging aan de onderzoeks commissie, is de brief die oud hoogleraar A. Heertje afgelopen weekeinde schreef aan voox-zit- ter L. Wille van de PvdA in Zee land. Daarin stelt Heertje dat de parlementaire enquête bouw fraude ex-nstige vergrijpen aan het licht heeft gebi'acht van bouwondernemingen, politici, ambtenaren en accountants. Hij schrijft: „Men mag het vermoe den uitspieken dat er met be trekking tot de WCT ook een re delijke kans is dat soortgelijke strafbare feiten en onjuiste han delingen een rol spelen." Daar bij wijst hij erop dat de naam van Boskalis is opgedoken in de parlementaire enquête. Bruinooge: „Dat was een bui tengewoon suggestief en insinu erend briefje van meneer Heer- tje. Op de procedure die we als havenschap hebben gevoerd om meteen na het onherroepelijk worden van de vergunningen voor de WCT over een aannemer te kunnen beschikken, valt niets aan te merken. Daar ben ik van overtuigd. Toch kan van dit soort verdachtmakingen mak kelijk iets blijven hangen bij de inwoners van Zeeland. Vandaar mijn voorstel om de provinciale onderzoekscommissie ernaar te laten kijken." Halve meter Afgelopen voorjaar heeft Heer tje zich ontpopt als tegenstan der van de WCT. Hij heeft daar bij alle stukken opgevraagd over de voorbereidingen die provincie en havenschap voor de WCT hebben getroffen. Bruinooge: „We hebben meneer Heertje een halve meter stukken opgestuurd en hem ervan verze kerd dat we te allen tijde bereid zijn verdere vragen te beant woorden en dan komt hij nu met dit soort briefjes." Advertentie "Bij de grootste supermarkt van Nederland' sta je vaak onnodig lang te wachten bij de kassa. Dat gebeurt bij mijn supermarkt niet! En die supermarkt is ook nog eens gigantisch veel goedkoper! Elke Dag!" supermarkten Product 'De grootste' Jumbo Olvarit gemengde groenten/rundvlees, potje 200 gram (8 maanden) 1,04 0,85 Senseo Crema regular, zak 130 gram 2,13 1,89 Calvé pindakaas, pot 350 gram 1,49 1,29 Lassie toverrijst, pak 400 gram 1,05 0,85 Bounty mini's melk, zak 300 gram 1,99 1,65 Paturain kruïdenkaas, kuipje 80 gram 1,49 1,29 Schouderham, vers van het mes 100 gram €1,15 €0,94 Verse braadworst, kilo 6,69 4,39 Champignons, bakje 250 gram 0,95 0,75 M Knip witbrood, heel brood 1,22 0,98 f Totaal €19,20 €14,88 1 Op dit pakket is uw voordeel zelfs ruim 20% f Jumbo is gegarandeerd de allergoedkoopste van Nederland! 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15