Buurt bestrijdt sloopvergunning PZC Leiding Total lekt olie in grond bij Nieuwdorp Na 60 jaar nog steeds gelukkig LPF'ers verwerpen verkiezing bestuur Schap verbetert weer drie gemalen 13 Rechtbank neemt vrijdag beslissing over Berghuijskazerne Middelburg Verzameldag in Zeeuws Museum Citybloem wint film-etalagewedstrijd agenda Veerse is portemonnee kwijt Computerapparatuur weg Tegen de lamp met gloeilamp Cd-wisselaar weg uit auto Sierhek gestolen in Vogelwaarde Winkeldief weg met scheermesjes Blikschade door voorrangsfout Voor duizenden schade aan ruiten Abonnementstarieven dinsdag 17 september 2002 HoorNadia Berkelder MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg beslist vrijdag of de gemeente Middelburg mag beginnen met de sloop van de Generaal Berghuijskazerne aan de Zuidsingel. Omwonenden en andere belanghebbenden vroe gen de rechtbank gisteren de sloop tegen te houden tot een beslissing is genomen over het beroep dat is ingesteld tegen het verlenen van de sloopvergun ning. De Berghuijskazerne moet wor den gesloopt omdat de gemeen te op die plaats het nieuwe thea ter wil bouwen. De sloop had vorige week moeten beginnen, maar is in afwachting van de uitspraak van de rechtbank stil gelegd. De belangenvereniging van omwonenden had bij de ge meente bezwaar gemaakt tegen de sloopvergunning. Het college vanB en W wees de bezwaren af, waarna de vereniging naar de rechter stapte. In afwachting van dat oordeel geeft de recht bank vrijdag een tussentijds oordeel. Niet bevoegd De belangenvereniging vindt dat het besluit om de vergun ning te verlenen onrechtmatig was. Het college heeft dat be sluit twee keer genomen. Het eerste besluit is door de gemeen te herroepen, omdat de vergun ning was verleend door een ambtenaar die daar niet toe be voegd was. De vereniging vindt dat de gemeente na het tweede besluit de aanvraagprocedure opnieuw had moeten voeren. Op die manier hadden belangheb benden opnieuw hun bezwaren kenbaar kunnen maken. Naast de formeel juridische be zwaren heeft de vereniging ook Advertentie St. Janstraat 32 - Middelburg inhoudelijke argumenten tegen de verleende sloopvergunning. De vereniging vindt dat de ver goeding van eventuele schade aan omliggende gebouwen niet goed geregeld is. Verder houdt de gemeente geen rekening met de aanwezigheid van asbest in de woningen in de omgeving van de kazerne. De bewoners zijn bang dat er asbest vrijkomt bij trillingen als gevolg van de sloop. Bovendien zou de ge meente de risico's die de sloop met zich meebrengt niet goed hebben ingeschat. Overlast Een eigenaar van een slagerij in de Korte Noordstraat maakt zich zorgen over het voortbe staan van zijn winkel. Een sla gerij moet aan allerlei wettelij ke eisen voldoen en de eigenaar is bang dat hij dat niet kan als de kazerne wordt gesloopt. Hij vreest overlast van stof en onge dierte uit de bouwput. Boven dien denkt hij dat zijn winkel tijdens de sloop en de daarop volgende bouw slecht bereik baar is. De ondernemer wil dat de gemeente van tevoren toe zegt alle schade te vergoeden. Zowel de belangenvereniging als de slagerij vinden dat ze door de gemeente niet goed geïnfor meerd zijn. De stukken die de gemeente na het eerste besluit aan het dossier heeft toege- VLISSINGEN - Het Zeeuws Museum in Middelburg houdt op zaterdag 28 september een familie-verzameldag. Van elf uur 's morgens tot drue uur 's middags kunnen mensen hun fossielen- of schelpenver zameling tentoonstellen. Be zoekers kunnen ook schelpen monsters en maskers maken en puzzelen met fossiele beende ren. Verder kunnen belangstel lenden griezelen in het museum met slangen, draken, krabben en duivelsklauwen en Egypti sche mummies. voegd, hebben ze niet kunnen beoordelen. Ze hebben er ook geen bezwaar meer tegen kunnen maken. Nog steeds is het dossier niet volle dig, betoogden ze bij de recht bank. Een vertegenwoordiger van de gemeente zei gisteren dat er geen gevaar bestaat dat er as best vrijkomt in de woningen. Alleen als er in de asbest ge zaagd en geboord wordt, be staat dat risico. Verder bestreed hij dat de gemeente de veilig heidsrisico's niet goed inschat. De gemeente wees erop dat de sloop in september moet begin nen om het theater op tijd af te kunnen krijgen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Twee weken lang regende het complimenten over de 'bijzondere aankleding van de etalage van Citybloem bloemdecoraties'. „Al die reac ties waren op zich al een prijs", zegt Erik Malcorps van de bloe menwinkel in de Vlissingse Walstraat. Malcorps won met zijn creatie de hoofdprijs voor de etalage wedstrijd, die de Vlissingse winkeliersvereniging en de or ganisatie van Film by the Sea hadden georganiseerd. Muziekwinkel Enteny eindigde op de tweede plaats en Silhouet- te, bad- en balletmode op de derde. De etalagewedstrijd was een van de activiteiten die Film by the Sea in de Vlissingse stra ten moest laten leven. Vorig jaar nog kon een toerist of toevallige passant onwetend blijven over het festival. Maar deze editie was er geen ontko men aan. Restaurants gebruik ten placemats waarop het beeldmerk van het filmfestival, de zeemeermin van Erwin Olaf, was afgebeeld. In het winkel centrum doken tijdens het festi val, dat zondag zijn slot beleef de, overal filmbussen, -rollen, banieren en andere afgeleiden van de filmwereld op. „Ik geloof dat we in onze opzet zijn ge slaagd. Door het breder te trek ken, door het filmfestival niet alleen rond Cinecity te laten plaatsvinden, hebben we mee geholpen aan de promotie van Vlissingen", reageert Malcorps. Erik Malcorps en Mirjam Boone kregen veel reacties op hun in Film by the Sea-sfeer aangekle de winkel. foto Lex de Meester door Britta Janssen MIDDELBURG - Zestig jaar getrouwd zijn ze. Maar het echt paar Meijers uit Middelburg kent elkaar al bijna zijn hele le ven. Ze zijn opgegroeid in Zou- telande, een dorp waar iedereen elkaar kent. De trouwdag werd gisteren rustig gevierd met fa milie en een bezoek van de bur gemeester. Zaterdag vindt een feest plaats in Zoutelande. „Geen groot feest hoor, als het maar gezellig is", aldus de 82- jarige C. Meijers-Dingmanse. Wie er op wie een oogje had, we ten ze niet meer. „Dat is zo lang geleden. We waren er al vroeg Het echtpaar Meijers uit Middelburg vierde het zestigjarig huwelijk gisteren met familie en de burgemeester. foto Lex de Meester bij", zegt Meijers-Dingemanse. „Op zondag gingen we altijd wandelen en zo is het gekomen." Ze waren ongeveer zeventien en negentien toen ze verkering kre gen en 22 en 24 jaar oud toen ze trouwden. Zes weken later moest de kersverse echtgenoot naar Duitsland. „Het was ten tijde van de oorlog, in 1942. Ik ben tweeënhalf jaar wegge weest. We zagen elkaar maar eens in de paar maanden. We hielden contact door te schrij ven." Een jaar lang hebben ze niets van de ander vernomen omdat er geen post werd be zorgd. Ze wisten zelfs niet of de ander nog in leven was. „Dat was een spannende tijd", zegt het echtpaar zoveel jaren later. Na de oorlog ging C. Meijers bij de PTT werken. Daar bleef hij uiteindelijk veertig jaar. Het echtpaar verhuisde naar Mid delburg. C. Meijers-Dinge manse zorgde altij d voor de kin - deren en het huishouden. Ze hebben drie kinderen en zeven kleinkinderen. Bijna allemaal wonen ze in de buurt. Een dui delijke formule voor een succes vol huwelijk hebben ze niet. „We zijn nog steeds gelukkig met elkaar." REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Het lek in de leiding van Total is nog niet ontdekt; wel zijn inmiddels zes containers met mogelijk ver vuilde grond afgevoerd. foto Dirk-Jan Gjeltema door René Hoonhorst TERNEUZEN - De verkiezin gen voor een gewestelijk be stuur van de Lijst Pim Fortuyn (LPF) in Goes worden al voor er een uitslag bekend is ongeldig verklaard door twee Zeeuws- Vlaamse bestuursleden. Hulstenaar R. Muste en Terneu- zenaar C. Freeke claimen de enige twee leden van het zitten de bestuur van LPF Zeeland te zijn. Een bestuursverkiezing zou volgens hen slechts uitge schreven mogen worden door bestuursleden van bij de Kamer van Koophandel ingeschreven verenigingen met volledige rechtsbevoegdheid. Dat top man E. Maas namens het lande lijke hoofdbestuur zijn goed keuring aan een provinciale Zeeuwse bestuursverkiezing geeft, kan volgens 'provinciaal contactpersoon' Muste hele maal niet. Freeke liet gisteren, mede na mens zijn collega-bestuurslid Muste, dan ook weten dat het tweetal vanavond niet komt. De uitslag van de eventueel te hou den verkiezingen zullen door de leden van de drie Zeeuws- Vlaamse afdelingen echter niet worden erkend. Freeke voegde er aan toe dat de leden de uitslag desnoods door de rechter nietig zullen laten verklaren. STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; MIDDELBURG - Zeeuwse Bibliotheek, 10.15 uur: praatmorgen voor hartpatiën ten OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur, 13.00 - 15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmïddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peu termorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 - 12.00 uur: Koffie contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal; ZOUTELANDE - Zaal Middendorp, 20.00 uur: Openbare vergadering Dorpsraad; door Jeffrey Kutterink BORSSELE - Eén van de acht leidingen van Total Raffinaderij Nederland (TRN) in Nieuwdorp lekt. Het gaat om een olie/gas leiding die loopt van het bedrijf naar de aanlegsteiger in de Wes- terschelde. Het lek is ontdekt tijdens grondwerkzaamheden. Onderzoeksbureau SGS Ecoca- re heeft oliesporen aangetroffen op het grondwater. Hoe groot de verontreiniging is, moet nog uit nader onderzoek blijken. Medewerkers van Delta die lei dingen legden langs een land- bouwperceel aan de Ossenweg in Borssele, ontdekten olie in de sloot. De olie lekte uit een drai- nagepijp, afkomstig van een aangrenzend perceel land bouwgrond. Het lek heeft, ver zekeren provincie en Total, geen verband met de graafwerk zaamheden. Na het slaan van alarm is direct begonnen met het opnemen van de schade en het zoeken naar het lek. Inmiddels zijn zes contai ners met mogelijk verontreinig de grond afgevoerd naar het terrein van Total. Als de grond inderdaad is vervuild, moet To tal zorgen dat die wordt schoon gemaakt. Het lek zelf is nog niet ontdekt. Wel worden alle oliesporen di rect verwijderd. Total heeft daarvoor twee bedrijven inge schakeld. De eigenaar van de landbouwgrond waaronder de leiding ligt heeft inmiddels een advocaat ingeschakeld. Die overlegt met Total over vergoe ding van schade. „Total moet zorgen dat de grond schoon wordt opgeleverd", zegt H. Jon ker, coördinator milieuhandha ving bij de provincie. Op de grond staan geen gewassen. Het waterschap en de gemeente zijn, net als de provincie, direct geïnformeerd over de vervui ling. Inspecteurs van de provin cie zien nauwlettend toe op het afgraven. Total meldt dat de lekkende lei ding niet in gebruik is en dat die zover mogelijk leeg wordt gela ten. De inhoud van de leiding is volgens het bedrijf niet licht ontvlambaar en levert geen di rect gevaar op voor de volksge zondheid. Toch heeft SGS Eco- care volgens Jonker oliesporen aangetroffen op grondwaterni veau. Jonker: „Olie verspreidt zich niet zo snel in kleigrond. De olie in de sloot is er terechtgekomen via een drainagepijp. Deson danks wordt onderzocht hoe veel olie is weggelekt en waar dat zich bevindt." VLISSINGEN - In het centrum van Vlissingen is zaterdag middag tussen half drie en kwart over vijf de portemonnee van een inwoonster van de gemeente Vèere uit haar tas gesto len. In de portemonnee zaten enkele tientallen euro's en per soonlijke papieren. MIDDELBURG - Uit een woning aan de Oude Koudekerkse- weg in Middelburg is tussen zaterdag en gisterochtend acht uur computerapparatuur gestolen. De waarde van de appara tuur is onbekend. OOST-SOUBURG - Een potje groente en een gloeilamp, met een totale waarde van €2,67. Daarom was het een 39-jarige winkeldief maandag te doen geweest. De inwoner van Oost- Souburg werd om 11.40 uur aangehouden in een supermarkt in de Glacisstraat in Vlissingen. De man kreeg een dagvaar- ding. BRESKENS - Tussen zondag 19.00 uur en gisterochtend zijn er uit een auto van een negentienjarige Duitser op een par keerplaats aan de Langeweg te Breskens spullen weggeno men. De man mist een autoradio en een cd-wisselaar met tien cd's. Er is voor enkele honderden euro's schade aangericht. VOGELWAARDE - Een sierhek van meer dan vier meter lang en enkele meters hoog is tussen zaterdag en maandag 13.00 uur gestolen in de Bossestraat in Vogelwaarde. Het hek heeft een waarde van een paar honderd euro. BRESKENS - Maandag omstreeks 12.30 uur werd in een win kelpand aan het Spuiplein in Breskens door een onbekende een doosje met scheermesjes ter waarde van 17,99 gestolen. De man ging er na de diefstal vandoor in de richting van de Boulevard. TERNEUZEN - Op de kruising Mr. F.J. Haarmanweg/Dok- weg vond maandag om 7.28 uur een aanrijding plaats tussen een 32-jarige Terneuzense automobilist en een fietsende plaatsgenoot. De Terneuzenaar reed over de Dokweg, vanuit de richting Alvareziaan. Hij verleende op bovengenoemde kruising geen voorrang aan de hem van links naderende 33-jarige fietser, die op de kruisende weg reed. Bij de aanrij ding raakten beide voertuigen beschadigd KRUININGEN - In de nacht van zaterdag op zondag zijn en kele ruiten van een winkelpand op de Snellemarkt in Krui- ningen met een scherp voorwerp bekrast. De schade bedraagt enkele duizenden euro's. door Mieke van der Jagt WAARDE - Waterschap Zeeuw se Eilanden heeft opnieuw drie gemalen aangepast. Daarmee is de kans op wateroverlast, zoals die van 1998, weer minder ge worden. De poldergemalen Prommel- sluis bij Kerkwerve, Zuidwate ring in Ritthem en het gemaal in Waarde zijn op hun maximale capaciteit gebracht; dat heeft ruim een miljoen euro gekost. Het gemaal Prommelsluis is in de elektrische installaties zoda nig aangepast dat de maximale capaciteit uit de twee pompen kan worden gehaald. Dat ge beurt door de toepassing van zo genaamde frequentieregelaars. Door de Prommelsluis kan voortaan twaaf kubieke meter water per minuut meer worden gepompt. Als het nodig is gaat er zeventig kuub water bij Kerk werve naar buiten. Bij het gemaal in Waarde bleek dat een van de twee pompen moest worden vervangen. Door tevens de elektromotor aan te passen is de capaciteit met an derhalve kubieke meter per mi nuut verhoogd. In Ritthem, bij het gemaal Zuid watering, kon de opbrengst van de pompen spectaculair worden opgekrikt met een aanpassing en de vernieuwing van de elek trische besturing. De pompen kunnen nu elk 21 kubieke meter met minuut de Westerschelde inpompen, wat neerkomt op een uitbreiding van 4,5 kubieke me ter per pomp. Het karwei is geklaard tussen april en september. Volgend sei zoen neemt Zeeuwse Eilanden de gemalen Boreel bij Middel burg en Den Osse bij Brouwer shaven onder handen. Advertentie Vanaf de raffinaderij in Vlissin gen lopen in totaal acht leidin gen. Zes leidingen verbinden de onderneming met de aanleg steiger in de Westerschelde. Eén leiding gaat van Total naar de Rotterdamse Maasvlakte en een (Nafta)leiding loopt van Total naar Dow Chemical in Terneu- zen. Controles De lekkende leiding ligt er vol gens technisch directeur C. Wullems sinds het begin, dus 27 jaar. „Om de veertien dagen vin den vanuit de lucht controles plaats. Dan wordt gekeken of in het landschap tekenen te zien zijn die er op duiden dat iets niet in orde is. Een aantal keer per jaar controleren we de leidingen op roestvorming." Bij de reguliere controles is geen lek ontdekt. „De oorzaak is nog niet bekend. Waarschijnlijk we ten we dat vrijdag. Die bevin dingen kunnen aanleiding zijn de controles aan te scherpen of anders uit te voeren." Van de zes leidingen die liggen tussen Total en de steiger in de Westerschelde zijn er vier ge controleerd. De lekkende pijp leiding staat, samen met een an dere voor volgend jaar op het programma om te worden nage keken. Mede als gevolg van gestegen productie- en distributiekosten is een aanpassing van de abonnementstarieven noodzakelijk. Per 1 oktober 2002 zijn de abonnementsprijzen van de PZC als volgt: bij automatische incassobetaling 20,50 55.10 €110,20 €209,90 bij acceptgiro betaling n.v.t. 57,10 €112,20 €211,90 Maandabonnement Kwartaalabonnement Halfjaarabonnement Jaarabonnement Per 1 oktober 2002 zijn de losse verkoopprijzen als volgt: Maandag t/m vrijdag 1,10 Zaterdag 1,65 Genoemde tarieven zijn van toepassing voor bezorging binnen het bestaande verspreidingsgebied van deze krant. Bij postabonnees worden portikosten doorberekend. Wij nemen graag aan dat abonnees die een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt, akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Voor meer informatie, bijvorbeeld over de nieuwe tarieven voor de postbezorging, kunt u contact opnemen met onze afdeling Lezersservice, bel gratis (0800) 0231 231 of (0800) dekrant. Recente restyling van het dagblad PZC met duidelijk herkenbare pagina's en thematische katernen stelt ons in staat u dagelijks te voorzien van een kwaliteitsproduct. Directie Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13