f Twijfel over bod op afvaldienst Jongerenbus gaat in oktober rijden Fietsenstalling gesloten na brand Lrü HOEKMm.* Middelburg legt grens bij dertig kilometer Mogelijk colibacterie in water raadhuis Oost-Souburgse punaise gevaar in verkeer Parkeergarages zijn 's nachts weer dicht zeeuwse almanak Scheiden Z Middelburg wil zekerheid van Delta over deelname overige gemeenten Aanrijding in Middelburg Te snel ING BANK door Miriam van den Broek VEERE - De oude bibliotheek bus die wordt verbouwd tot jon gerenbus gaat in oktober voor het eerst in de gemeente Veere rijden. Jongeren hebben zelf de bus leeggehaald en schoon ge schuurd. De buitenkant van de wagen wordt door een profes sioneel bedrijf opnieuw gespo ten en voorzien van een gezellig interieur. De bus krijgt een bank, een ge luidsinstallatie en misschien een televisie. Ook komt er een kleine bar in waar frisdrank kan worden gekocht. Jongeren kun nen elkaar in de bus ontmoeten, maar ze kunnen er ook terecht met vragen over seksualiteit, al cohol en drugs. Ook met vragen over allerlei andere zaken zoals het opzetten van een kleinscha lig tafeltennistoernooi kunnen ze in de bus komen. De jonge renwerker of een vrijwilliger die speciaal daarvoor meerijdt in de bus, kunnen informatie over die onderwerpen geven of verwij zen de jongeren door naar de juiste instellingen. Voordat de bus op pad kan, zijn er nog vrijwilligers nodig. De gemeente zoekt een chauffeur die in het bezit is van rijbewijs C en iemand die met de bus wil meerijden als vraagbaak voor de jongeren. Het handigste is dat deze persoon uit hetzelfde dorp komt als waar de bus heen gaat. Hij of zij kan dan een duidelijk aanspreekpunt vormen. Boven dien is die persoon bekend met de jongeren in de bus. Voor de dorpen Koudekerke, Zoutelan- de, Meliskerke en Aagtekerke zijn geen vrijwilligers meer no dig. Voor alle andere kernen wel. De Veerse jongerenwerker Judith Eckhardt, blijft altijd verantwoordelijk en oproep baar voor problemen of lastige vragen. SRV-wagen Aanvankelijk zou al in 1999 een bus gaan rij den. In dat j aar werd een oude SRV-wagen aange kocht. Maar het klussen aan de bus lag verschillende keren stil. Bovendien was het afwachten of de bus door de APK-keuring zou komen. Begin dit jaar bood de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg een APK-gekeurde bi bliotheekbus aan. De gemeente besloot die aan te kopen omdat de bus veel sneller klaar zou zijn en omdat de bibliotheekbus tachtig kilometer per uur mag rijden in plaats van veertig kilo meter per uur, zoals de SRV-wa gen. De twee Middelburgse vriendjes zijn in een ernstig gesprek verwikkeld. Daarbij vertelt Peter tegen Stef dat zijn vader binnenkort ver huist naar een woning aan de andere kant van de stad, want hij ligt in scheiding'. Maar mijn moeder, zo zegt hij met een zekere opluchting, die gaat niet scheiden, die blijft gewoon bij mij wonen. Advertentie HnnrNadia Berkelder MIDDELBURG - De Middel burgse politiek twijfelt over de verkoop van de gemeentelijke reinigingsdienst aan Delta NV. De gemeenteraad wil zekerheid over het aantal deelnemende I huishoudens in de rest van Zee- land. Behalve het financiële voordeel ziet de raad nauwelijks argumenten om de dienst van de hand te doen. De overdracht aan de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD), een dochter van Delta, werd gister avond besproken tijdens de commissie stadsbeheer. Een de legatie van het personeel deed een beroep op de gemeenteraad om de dienst te behouden. „Wat ons bij de ZRD te wachten staat is moeilijk te overzien", zei W. Maas, chauffeur bij de dienst. Hij wees de raad erop dat het minimum aantal aansluitingen in Zeeland niet wordt gehaald. Het personeel maakt zich bo vendien zorgen om de verhalen rond een overname van Delta. „Waar blijft dan onze zekerheid voor de toekomst?" Watertanden De ondernemingsraad van cle gemeente is het eens met de overdracht, mits voor het eind van het jaar een schriftelijke toezegging wordt gedaan dat het minimum aantal aansluitin gen wordt gehaald. Voor het personeel ziet de OR alleen I voordelen. „Het detacherings contract is om van te watertan den", aldus J. Nijsen. Het perso- neel houdt de komende tien j aar de ambtenarenstatus en werk- eld nemers die dan 56 jaar of ouder til tnt Advertentie Wij richten kantoren in Nóordzandslraai 6 Yersekc lel, (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 WALCHEREN dinsdag 17 september 2002 door Ron Mapnée MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat binnenkort in enkele wijken dertig-kilome terzones inrichten. Speciale in ritconstructies, cirkels op de grond en verhoogde kruispun ten moeten het verkeer gaan af remmen. Het betreft straten in de binnen stad, de Stromenwijk, Nieuw Middelburg, Breewijk, 't Zand en Arnemuiden. Op een aantal kruispunten in deze wijken ko men verkeersremmende maat regelen zoals plateaus en ver smallingen. Daarnaast plaatst de gemeente zo'n driehonderd nieuwe verkeersborden om het verkeer te herinneren aan de maximumsnelheid. In de nieu we dertig-kilometerzones heeft verkeer van rechts altijd voor rang. Kruispunten waar nu nog een voorrangsstituatie voor doorgaand verkeer is, worden gewijzigd. Bij speciale verhoog de uitritten geldt de voorrangs- regel echter niet. De nu geplande werkzaamhe den beginnen op 23 september en duren waarschijnlijk tot eind november. Het betreft klussen variërend van een uur tot maxi maal een week. Tijdens de werkzaamheden aan de Greve- lingestraat in Middelburg rijdt de busdienst over de Nieuwe Vlissingseweg. Als er aan de Oosterscheldestraat wordt ge werkt, rijdt de bus door de Ar- nelaan. Wanneer de busroutes exact worden omgeleid, is nog niet bekend. In de binnenstad zal zo veel mogelijk 's avonds na achten worden gewerkt om overlast tegen te gaan. De werkzaamheden worden in twee fases uitgevoerd. Tijdens de tweede fase, die ergens tus sen 2004 en 2008 zal plaatsvin den, komen de overige wijken van Middelburg aan bod. De in voering van de dertig kilometer zones vinden plaats in het kader van Duurzaam Veilig. door Esme Soesman ZEERIKZEE - Het water in het gemeentehuis in Zierikzee is mogelijk besmet met de colibac terie. De bacterie kwam aan het licht na een leidingbreuk vrij- dag. Na de ontdekking van de bacte rie zijn, uit voorzorg, diverse maatregelen genomen. Nieuw onderzoek moet morgen uit sluitsel geven over de huidige stand van zaken. De colibacterie is geen levens bedreigende bacterie, maar kan bij mensen met een slechte weerstand wel diarree tot ge volg hebben. Dat is reden voor Delta NV en voor de gemeente om direct maatregelen te nemen. Delta heeft vrijdag be monsterd. Dit is een standaard procedure nadat er een leiding breuk is geconstateerd. De breuk was een gevolg van de werkzaamheden tegenover het gemeentehuis waar een rotonde wordt aangelegd. Delta heeft meteen voor aansluiting op een noodwatertank gezorgd. Volgens districtsmanager G. Fokker van Delta NV in Zierik zee is alleen de aansluitleiding die het gemeentehuis verbindt met de hoofdleiding in het ge ding. Andere in de burnt gelegen gebouwen en woningen lopen geen enkel risico op besmetting. Met het onderzoek van het ge nomen monster in het laborato rium is een dag of twee gemoeid. Met het water zelf is inmiddels niets meer mis. Wel is het moge lijk dat de bacterie ergens in de installatie van het gemeente huis huist. Om daar een einde aan te maken is de leiding door gespoeld. zijn, krijgen de mogelijkheid vervroegd uit te treden. Nijsen vroeg de politiek een duide lijke keuze te maken. „Als de overdracht niet doorgaat, doet de OR een dringend be roep op de raad de discussie over de reinigingsdienst voor tien jaar te sluiten, Dit in ver band met de al jaren bestaan de onzekerheid onder het perso neel." De ZRD kan het huisvuil voor een vergelijkbaar bedrag opha len als de gemeente zelf of com merciële bedrijven. Het verschil zit in de overnamesom. De ZRD biedt de gemeente eenmalig een bedrag van 59 euro per aanslui ting, bijna 1,2 miljoen in totaal. Samen met investeringen die niet meer nodig zijn als de dienst wordt overgedragen, levert dat jaarlijks een verschil op van 21 euro per huishouden. Het con tract met de ZRD zou lopen tot 2013. Daarna zou de ophaal dienst opnieuw worden aanbe steed. „Het is een puur financiële af weging", zei wethouder L. Luit- wieler (ChristenUnie) gisteren. Een aantal fracties in de raad denkt daar anders over. Ze vrezen dat het serviceniveau omlaag gaat, dat de kosten voor bijvoorbeeld gladheidbe strijding zullen stijgen en ma ken zich zorgen over de po sitie van het personeel. De raad wil alleen meedoen als het minimum aantal aanslui tingen wordt gehaald. En dat lijkt, met het afhaken van gro te gemeenten als Goes, Vlis- singen en Terneuzen onhaal baar. De gemeenteraad neemt maan dag een beslissing over de over dracht. MIDDELBURG - Een negen tienjarige bromfietster uit Vlis- singen is gistermiddag even na zes uur op de kruising Amnesty - laan Oude Vlissingseweg in Middelburg op een auto ge botst. De bestuurder van de auto, een achttienjarige inwoner van de gemeente Veere, reed over de Amnestylaan, komende uit de richting Gandhistraat. Op het moment dat hij de kruising wil de oversteken, sloeg de motor af, waardoor het voertuig stil kwam te staan. De Vlissingse vrouw op de bromfiets, die op de kruisende weg reed, botste hier door tegen de auto. De vrouw bleek niet in het bezit van een bromfietscertificaat, waarvoor zij een bekeuring kreeg en droeg, evenals haar 20- jarige passagier uit Oost-Sou burg, geen helm. Zowel de auto als de bromfiets raakten be schadigd. De bromfiets is voor technisch onderzoek in beslag genomen. Fietsers zouden de verkeersremmer bij de splitsing van de Middelburgsestraat en de Dongestraat in Oost-Souburg links passeren, waardoor gevaarlijke situaties ontstaan. foto Lex de Meester door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - De snelheidsremmers bij de T- splitsing van de Dongestraat en de Middelburgsestraat in Oost-Souburg hebben als bij-effect dat fietsers uit wijken naar de linkerkant van de weg. Automobilisten schrikken ervan en er ontstaan gevaarlijke situaties. „We zullen bekijken of we daar de juiste snelheids remmer gebruiken", zei wethouder R van der Ma den onlangs in de commissievergadering grondza ken. De 'punaises', zoals de snelheidsremmers in de Middel burgsestraat worden genoemd, nodigen fietsers haast uit om vroeg, even voor de splitsing, naar links af te bui gen. De bocht wordt scherp afgesneden. De gemeente Vlissingen is hierop intussen door enkele buurtbewo ners op geattendeerd. Verkeersambtenaar F. Slager: „We hebben bij meer T-splitsingen deze punaises, ver hogingen, aangelegd. Op zich is het een gewone snel heidsremmer, die overal in het land bij T-splitsingen wordt gebruikt." Slager zegt dat fietsers nu eenmaal niet aan de linker kant van de weg mogen rijden, maar hij geeft ook toe dat de punaise bij de Dongestraat/Middelburgestraat 'nog eens goed op effectiviteit moet worden beoordeeld'. „Als er uit de buurt veel wordt geklaagd over de grote hoogte van de punaise en over het rijgedrag van de fiet sers, moeten we kijken of er een andere oplossing is om de snelheid van auto's binnen de perken te houden." TERNEUZEN - De politie heeft gisteren in de Churchilllaan, Rooseveltlaan en Guido Gezel- lestraat in Terneuzen snelheids controles gehouden. In de Churchilllaan werd één bekeuring uitgeschreven en in de Guido Gezellestraat kregen vier personen een bekeuring. De hoogste snelheid bedroeg 86 km per uur waar 50 km per uur is toegestaan. Advertentie De ING Bank heeft een breed assortiment spaar- producten. Wij adviseren u graag. Open vandaag nog een spaarrekening en ontvang een alarmklokje gratis. Maar wees wel snel, want op op. Rck aclie loopt tot I december 2002. Rcnicwijiigingcn voorbehouden. Meer weten? Bel 0800-7012 of kijk op www.ingbank.nl door Ron Magnée ARNEMUIDEN - De woning bouwvereniging Arnemuiden gaat de fietsenstalling van een flat aan de Oranje Nassaustraat volledig afsluiten. Zondagmid dag ging daar een aantal fietsen in vlammen op. In het trapportaal van de Arne- muidense flat is maandagoch tend de rommel van het brandje nog niet opgeruimd. De grond is zwart van het roet en nat van het bluswerk. Bovendien hangt er een penetrante rooklucht. Ach ter een houten traliewerk staat een aantal fietsen opgesteld. Op deze plek is de brand ontstaan, waarschijnlijk doordat één van de fietstassen is dangestoken. Het vuur is vervolgens op de an dere fietsen overgeslagen. Een van de fietsen is totaal verruï- neerd, een andere kan na wat oplapwerk nog wel rijden. Een rollator en een andere fiets, even verderop in de stalling, hebben de brand ongeschonden door staan. De 31-jarige eigenares van de uitgebrande fiets heeft bij de politie aangifte gedaan van brandstichting. In de flat aan de Oranje Nassau straat wonen verder vooral ou dere mensen. Ze hebben veel last van rondhangende jonge ren, weet een bewoonster te melden. „Er zijn vaak kinderen die in het hallet j e staanEn er zit vaak een rokende oudere man", verklaart ze. Het gaat om kinde ren in de leeftijd van vijf tot der tien jaar oud. De eerste verden king van de bewoners gaat dan ook naar baldadige jongeren uit. Volgens P. de Vos, opzichter bij de woningbouwvereniging Ar nemuiden, is de afgescheiden stalling in eerste instantie ge maakt voor het gemak van de bewoners. „Op de eerste verdie ping hebben bewoners geen berging. Voor hen is de stalling bij het trapportaal gemaakt." Dat neemt niet weg dat de flat eerder last heeft gehad van van dalisme. Zo staken onbekenden eens een stapel folders in de brand en is er al eens een fiets gestolen. Reden om de stalling met een houten traliewerk af te sluiten. Geen intercom Na de brand van zondagmiddag wil de woningbouwvereniging de stalling volledig afsluiten. „We gaan het met plaatmateri aal afdichten", verklaart De Vos. Een andere oplossing, na melijk het gehele portiek afslui ten, vindt hij maar niks. „Dat zou betekenen dat de brieven bussen aan de buitenkant moe ten worden geplaatst. Maar de woningen beschikken niet over een intercom. Dat zou voor veel problemen zorgen", aldus De Vos. „Bovendien is een portiek nooit volledig af te sluiten. Het zijn waarschijnlijk kleine jon getjes, die klimmen zo langs de regenpijp naar boven." De gevolgen van de brand in de Arnemuidse fietsenstalling waren gisteren nog goed te zien. foto Lex de Meester onderdeel van ING door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De parkeer garages in Middelburg zijn voortaan 's nachts weer dicht. De gemeente heeft de afgelopen drie maanden een proef gehou den met nachtelijke openstel ling in de weekeinden. Daaruit is gebleken dat er weinig be hoefte is om 's nachts in een ga rage te parkeren. Gemiddeld stonden er twintig auto's per nacht in de drie par keergarages. Alleen bij speciale evenementen waren het er meer. De gemeente besloot tot het ex periment na vragen van onder nemers in de binnenstad. „De mensen hebben er blijkbaar geen behoefte aan", concludeeit F. Polderman van de gemeente. „Er zijn 's avonds buiten genoeg plaatsen beschikbaar" Hij vindt het opvallend dat vooral mensen uit de omgeving weinig interesse hebben in parkeren in een garage. Dat is ook overdag zo. „Je ziet mensen zoeken naar een plaatsje, terwijl er in de garages plaatsen genoeg zijn." Vanaf nu zijn de garage's weer tot elf uur 's avonds open. MUZIEKTHEATER LUCIA DE MOUCHERON Met Flairck. Krik Visser, Erik Vaarzon Morel, CorpUs en de Zeeuwse Marjon van Iwaarden. Landelijke première in de Stadsschouwburg Middelburg Zondag 22, dinsdag 24 en woensdag 25 september start landelijke tournee in de Stadsschouwburg Middelburg Daarna tournee in 50 theaters in Nederland Stadsschouwburg Middelburg drie weken lange productiestudio RESERVEER NU ((1118) 659659

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11