Natuur voeding niet altijd gezond Moeders stoppen vaak te snel met borstvoeding PZC Weg met de lespoepers ID Gezonde verwerking van schokkende gebeurtenissen Onbespoten groente soms gevaarlijker dan voedsel met landbouwgif f spreekuur Op zoek naar geheim ouderdom Twee uurtjes wandelen is genoeg Einde dementie voorspeld Test voorkomt chemotherapie opvoeding dinsdag 17 september 2002 door Peter de Jaeger DEN HAAG - Vroeger was er le vertraan, tegenwoordig puilen de schappen van supermarkt en drogisterij uit met gezondheids bevorderende producten die niets van doen hebben met gangbare voeding. De fabrikan ten varen er wel bij, maar dra gen de natuurlijke producten echt iets bij aan onze gezond heid? De consument wordt tegen woordig om de oren geslagen met talloze voedingsclaims. Zelfs groente en fruit wordt op de markt gepresenteerd als rijk aan anti-oxidanten, stoffen die afrekenen met schadelijke ver bindingen in ons lichaam. To maten bevatten lycopeen, een verbinding die prostaatkanker zou voorkomen. Er zijn yog hurts in de handel met melk zuurbacteriën die de darmflora en dus de stoelgang verbeteren. Margarines zijn verrijkt met plantensterolen die het choles terolgehalte in ons bloed zou den verlagen en daarmee de kans op een hartaanval verklei- Drop Naast deze gewone voedings middelen komen er steeds meer voedingssupplementen bij, veelal op plantaardige basis. Zo zou kruidnagel olie bevatten die voorkomt dat bloedplaatjes sa menklonteren. In plaats van da gelijks een aspirientje tegen een hartaanval te nemen zou de hartpatiënt een paar kruidna gelen kunnen eten. Drop is niet alleen lekker, maar ook goed voor lijf enleden. Oorzaak is het wortelbestanddeel licochalcone van de 'dropplant' dat zou afre kenen met ziekteverwekkende bacteriën en schimmels. En chocola is goed voor je tanden. Van sommige kruiden wordt be weerd dat ze, net als vitamine E, een anti-oxiderende werking hebben. Bekende voorbeelden zijn oregano, bonekruid en lau rierblad. Hier worden poeders en pillen van gemaakt. Sterk in opkomst zijn heilzame padde stoelen uit de tropen. Zo zou een extract van de agaricus blazei een wondermiddel bevatten te gen alle vormen van kanker. Een product uit de gingko biloba, een Chinese boom, zou het ge heugen bij oudere mensen ver beteren. En zo kunnen we door gaan. „Was er aan medicijnen voor zieken al flink te verdienen, de echte goudpot is medicijnen voor gezonden", zei ooit bioloog Midas Dekkers. De cijfers liegen er niet om. Vorig jaar werd in ons land volgens multinational Numico 250 miljoen euro uitge geven aan gezonde pillen. En jaarlijks groeit dit bedrag met tien procent. Vreemd eigenlijk, want de vermeende heilzame werking van voedingssupple menten, zoals vitamineprepa raten, is nooit bewezen. Dat weerhoudt de fabrikant er niet van om zich hieraan te verrij ken D e klant koopt zij n product toch wel, uit angst ziek te wor den. Fabrikanten hoeven overigens niet te liegen om hun waren te slijten. Ze vertellen alleen niet de volledige waarheid. Journa list Rob Sijmons spreekt in zijn boek Etenschap over 'creatieve etikettering'. Het etiket meldt niet precies wat het produkt be vat. Dat zou de consument kun nen afschrikken. Mogelijke bijwerkingen worden niet ge noemd. Voedingssupplementen zijn bovendien makkelijk op de markt te brengen. Medicijnen vergen jarenlange toetsing, ter wijl vitamines en mineralen on der de Warenwet vallen en dus als voeding worden gezien. Libido Als de gedraaide pillen als na tuurlijk worden aangeprezen gaat de consument al gauw overstag. Natuurlijk staat im mers voor gezond. Maar dat is lang niet altijd het geval. Zo is een broodje gezond ronduit flauwekul. Een blaadje sla en een radijsje staan wel sierlijk, maar voegen niets toe aan de voedingswaarde van een brood- jekaas. Een alternatief voor sui ker is zoethout. Maar de werk zame zoetstof glycyricine heeft een bewezen slechte invloed op door Marjan de Smit Een vliegtuig dat neerstort op een woonwijk. Een vuurwerkopslagplaats die ontploft. Een horecagelegen heid waar brand uitbreekt, terwijl honderden mensen aan het feestvieren zijn. De eerste reacties na een ramp of ongeval zijn schrik, ongeloof en verbijstering. 'Hoe kan zoiets gebeuren!' Later, wanneer het puin is geruimd en de samenleving de schrik weer te boven is, begint voor de getroffenen de moeilijke taak om hun leven weer op te pakken. De schokkende er varingen hebben vaak een verstrekkende negatieve in vloed. Een ramp of ongeval heeft voor getroffenen nogal wat gevolgen voor de geestelijke gezondheid. Niet alleen bij grote rampenmaar ook bij (verkeers-)ongevallen. Tal van emotionele en lichame lijke reacties kunnen optre den na een schokkende gebeurtenis. Hevig verdriet is normaal, zeker wanneer er doden of gewonden te be treuren zijn, of wanneer er sprake is van enorme mate riële schade. Een optimisti sche kijk naar de toekomst maakt plaats voor diepe te leurstelling en pessimisme. Ontspannen wordt moeilijk, evenals het concentreren. Heftige gevoelens van woede komen plotseling opzetten en extra spanningen worden veroorzaakt door het herbe leven en nachtmerries. Naast emotionele reacties kunnen er ook lichamelijke reacties optreden, soms on middellijk na de schokkende gebeurtenis, maar soms ook pas vele maanden later. Ver moeidheid, gespannen spie ren, hartkloppingen, zweet- aanvallen, beven en trillen, maagpijn en darmklachten zijn het meest voorkomend. Al deze reacties kunnen be schouwd worden als normale reacties op abnormale ge beurtenissen. Bij een deel van de getroffenen nemen de klachten na verloop van tijd vanzelf weer af; natuurlijk is steun van familie, vrienden en collega's daarbij onmis baar. Bij een ander deel zijn de klachten na drie maanden nog niet afgenomen. Soms komen er zelfs nog verschijn selen bij zoals meer roken, eten en drinken of het ge bruik van slaap- of kalme ringsmiddelen. Deze laatste categorie getroffenen loopt een groot risico op het ont wikkelen van verwerkings stoornissen en wordt geadvi seerd om professionele hulp in te schakelen. Nazorg Om verwerkingsstoornissen zoveel mogelijk te voorko men en om een 'gezonde' ver werking te stimuleren is er door de GGD Zeeland, in sa menwerking met Emergis, het Algemeen Maatschappe lijk Werk, Slachtofferhulp en het Leger des Heils een plan opgesteld. Dit plan treedt in werking meteen nadat er een ramp of een groot ongeval heeft plaatsgevonden en voorziet in psychosociale na zorg voor zowel de direct als de indirect getroffenen van rampen en grote ongevallen. Gelukkig is een gecoördi neerde inzet van psychosoci ale hulpverlening in Zeeland nog' niet nodig geweest. We konden opgelucht ademha len: bijna was er vorig jaar een grote gifwolk ontsnapt bij een bedrijf in Goes; een kettingbotsing op de A58 le verde met name blikschade op en de touringcar die begin dit jaar in de sloot belandde, had geen passagiers aan boord. Maar met Enschede en Volendam nog vers in het geheugen weten we hoe be langrijk psychosociale na zorg is en een goede voorbe reiding daarop. Marjan de Smit is stafmedeioer- kervoorde Openbare Geestelij ke Gezondheidszorg bij de GGD Zeeland. de bloeddruk. Tevens verlaagt dit het testosterongehalte in het bloed van mannen en is daarmee een aanslag op het libido. Onbespoten groente, fruit en medicinale kruiden zijn soms zelfs gevaarlijker voor de volks gezondheid dan voedsel dat is bestraald of behandeld met landbouwgif. Die boude uit spraak doet James Collman, hoogleraar chemie aan de Stan ford universiteit, in zijn boek Naturally Dangerous. Met ver rassende voorbeelden prikt hij de mythe door over voedsel, ge zondheid en milieu. Zo zijn sommige biologische etenswa ren niet veilig in gebruik door bacteriële besmetting. Er zijn vijftig stammen bekend van de gevaarlijke E.coli bacte rie in voedsel die kunnen leiden tot ernstige diarree, nierproble men en zelfs de dood. Sommige van die ziekteverwekkers zitten in de mest van melkkoeien dat terechtkomt op ecologische groentevelden. Die hardnekki ge bacteriën blijven zonder te spuiten overeind en belanden op het bord van de milieubewuste consument. Een broodje gezond is ronduit flauwekul. door Daniëlle Molenaar GRONINGEN - Het geven van borstvoeding verloopt voor de meeste moeders anders dan ze zich vóór de bevalling hadden voorgesteld. Een groot aantal vrouwen stapt om die reden vroegtijdig over op kunstvoe ding, waardoor baby's niet opti maal kunnen profiteren van de voordelen van moedermelk. Dat blijkt uit een onderzoek van de pas afgestudeerde verpleeg kundige Rita Bakker (39) uit Warffum. Volgens Bakker worden aan staande moeders niet adequaat begeleid en voorbereid op het geven van borstvoeding, „De vrouwen zijn vaak erg onzeker en gaan bij een geringe tegen slag over op kunstvoeding, ter wijl het voor de gezondheid van het kind juist zo belangrijk is dat het tot op de leeftijd van zes maanden uitsluitend moeder melk krijgt," Bakker heeft een enquête ge houden onder ruim honderd moeders uit de regio Loppersum (Groningen) die kortgeleden zijn gestopt met borstvoeding. Daaruit blijkt dat slechts 1.5 procent van de moeders hun ba by tot de zesde maand uitslui tend moedermelk gaf. Bijna een vijfde stapte al binnen een maand over op kunstvoeding. De verpleegkundige vindt het schrikbarend dat zo veel jonge baby's geen borstvoeding krij gen. „Moedermelk beschermt een kind zowel op korte als lan gere termijn tegen allerlei ziek tes. Het heeft een negatieve in vloed op de gezondheid van het kind als het verstoken blijft van moedermelk." Meer begeleiding In haar afstudeeronderzoek Be ter aan de Borst concludeert Bakker dat vrouwen meer bege leiding nodig hebben tijdens de zoogperiode van hun baby. Vol gens haar is het bovendien no- Moedermclk beschermt een kind tegen veel ziektes. foto G PD dig om aanstaande moeders be ter voor te bereiden op het geven van borstvoeding. „De meeste vrouwen hebben een te roos kleurig beeld van de zoogperio de. Ze houden er geen rekening mee dat moeder en kind op de borstvoeding ingesteld moeten geraken." Tijdens haar deeltijdstudie ver pleegkunde ontdekte Bakker tot haar verbazing dat veel vrouwen in een vroeg stadium stoppen met het geven van borstvoeding. De verpleegkun dige: „Ik vroeg me af waarom vrouwen niet langer doorgaan met het geven van moedermelk. De voordelen van borstvoeding zijn immers legio, zowel voor moeder als kind. Vrouwen die borstvoeding geven, lopen min der risico op borstkanker en kinderen die het eerste half jaar- van hun leven alleen moeder melk krijgen, hebben daar tot op hoge leeftijd profijt van." Bakker besloot te onderzoeken waarom vrouwen zo snel over stappen op kunstvoeding. Via haar stageplaats Ouder- en Kindzorg van Thuiszorg Gro ningen in Loppersum kwam ze in contact met ruim honderd moeders die recentelijk gestopt waren met borstvoeding. Ze vroeg de vrouwen mee te doen aan een uitvoerige enquête, Slechts weinig vrouwen weten dat kinderen alleen optimaal profiteren van de voordelen van moedermelk als ze de eerste zes maanden uitsluitend borstvoe ding krijgen, zo blij kt uit het on derzoek. Een kwart van de ondervraagde moeders stopt met de borstvoe ding voordat zij weer aan het werk gaan. Zij voorzien proble men op het werk. Vrouwen we ten niet dat ze het recht hebben om tijdens het werk borstvoe ding te geven. Verreweg de meeste moeders zijn binnen enkele maanden ge stopt, omdat ze problemen on dervonden met het geven van borstvoeding. Bij eenderde van de vrouwen kreeg het kindje on voldoende voeding binnen, ter wijl daar geen lichamelijke oor zaak voor was. „Als een baby niet genoeg drinkt, kan een moeder het va ker aan de borst leggen. Veel vrouwen weten niet dat ze bijna altijd zelf het stopmoment van de zoogperiode kunnen bepa len. Het ontbreekt aan kennis en kunde met betrekking tot het zogen van kinderen, mede door dat moeders er weinig voorbeel den van zien." Vrouwen krijgen ook vaak te genstrijdige adviezen. De hele familie kijkt met moeder mee. „Als het even niet lukt met borstvoeding, krijgt ze te horen: 'ach, geef dat kind toch de fles, dat is net zo goed'. Terwijl kunstvoeding niet kan tippen aan moedermelk." GPD De hoogleraar wijst er voorts op dat planten zelf insecticiden maken, waarvan de helft carci nogeen. Elke dag krijgen we hiervan een tot anderhalve gram binnen. Een dosis die wel iswaar te laag is om kanker te veroorzaken, maar nog altijd 10.000 keer zo hoog dan wat we binnen krijgen aan chemische pesticiden. GPD LEIDEN - Hoe kan het dat opvallend veel mensen uit bepaal! de families de negentig jaar halen? Stom toeval? Leven ze zei gezond? Of hebben ze een erfelijke aanleg die hen een voor! J sprong op andere families geeft? Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) wil datoiv derzoeken en zoekt hoogbejaarden uit langlevende families Het ziekenhuis hoopt bij hen gemeenschappelijke kenmer ken te ontdekken die er voor zorgen dat zij zo lang blijven le ven „Onderzoekers denken dat er verschillende mogelijkhe den zijn waarom mensen binnen een bepaalde familie zeer oud worden", aldus een woordvoerder van het LUMC. Om hier achter te komen, zoekt het ziekenhuis mannen vat tenminste 89 jaar en vrouwen vanaf 91 jaar die bovendien eer nog levende broer van tenminste 89 of zus van tenminste91 hebben. Om die te vinden, valt niet mee, weet het ziekenhuis. „Hetto- tale aantal mensen dat binnen langlevende families zeerouc wordt, is beperkt." Opgave: 0800-5260000. GPD BOSTON - Wekelijks twee uur wandelen vermindert de kans op hart- en vaatziekten even sterk als intensief sporten. Da] concludeert J. Manson (Harvard medical School, Boston) in het medisch tijdschrift New England Journal of Medicine uil een onderzoek onder ruim 73.000 vrouwen ouder dan 50 jaar, GPD LEIDEN - Dementie kan in de toekomst mogelijk worden uit gesteld of zelfs worden voorkomen. Dat geloven wetenschap pers van het Leids Universitair Medisch Centrum na vijfjaar onderzoek onder honderden Leidenaars van 85 jaar en ouder, Met geneesmiddelen kunnen ziektes en aandoeningen wor den bestreden die dementie veroorzaken, aldus de onderzoe kers. Zij ontdekten dat dementie wordt veroorzaakt door hart- en vaatziekten (aderverkalking) en ontstekingen in de hersenen. Aderverkalking is nu al te bestrijdenmet lichaams beweging, beperking van overgewicht, bestrijding van hoge bloedruk en verlaging van 'slecht' cholesterol in het bloed Maar de Leidse onderzoekers verwachten veel van genees middelen die het 'goede' cholesterol (HDL-cholesterol) ver hogen omdat dit aderverkalking voorkomt. Verder kan met medicijnen die hersenontstekingen remmen dementie worden bestreden, aldus de onderzoekers van df sectie gerontologie en geriatrie van het LUMC. Het effect van bestaande ontstekingsremmende medicijnen op dementie is nog niet aangetoond, maar de onderzoekers gaan ervan uil dat nieuwe medicijnen wel succes kunnen hebben. GPD MUNCHEN - Een nieuwe test kan veel vrouwen met borst kanker een chemotherapie besparen. De test wordt uitge voerd op verwijderd tumorweefsel, waarna het toekomstigij verloop van de ziekte individueel kan worden vastgesteld Dat heeft Nadia Harbeek van de Technische Universiteit ii München bekendgemaakt. De test is aan de universiteit in München ontwikkeld en tot nu toe beschikbaar in München en Hamburg. „Ik raad elkf vrouw aan om zodra de diagnose is gesteld, erom te vragen'' zei Harbeck. Daarmee kan de kans op genezing volgens haaij preciezer worden vastgesteld. Van vrouwen van wie lymfeknopen in de oksels niet zijn aan-j getast, zou 40 tot 5 0 procent zonder aanvullende chemothera pie behandeld kunnen worden. DPA foto Ruben Oree! door Annie de Vreugd Jantje vloekt als de ziekte. Zijn vader en moeder hebben zich erbij neergelegd, en als ze er op school last van hebben, lossen ze dat probleem daar zelf maar op. Daar zit Jantje het grootste deel van de dag en juf fen en meneren hebben er per slot voor gekozen om met kinde ren te werken. Toch? Jantjes juf denkt daar heel anders over. Zij is er om hem rekenen en lezen te leren, het opvoeden van Jantje vindt ze de taak van de ouders. En zo spreekt niemand Jantje meer aan op zijn hinderlijke ge vloek. Met andere woorden, nie mand voedt Jantje meer op. Zo gaat dat al enige jaren. Intus sen lijkt in het onderwijs lang zaam een licht op te gaan. Het toegeeflijke opvoedingsklimaat en het naar elkaar toeschuiven van opvoedingsverantwoorde lijkheid leveren veel uitvallers op. Professor W. ter Horst merk te tijdens nascholingscursussen tot zijn grote vreugde dat er on der leerkrachten een toenemen de belangstelling bestaat om de school weer te zien als een op- voedingsinstelling en niet al leen als instituut waar kennis en vaardigheden worden ge leerd. Met deze hernieuwde in teresse ontstond meteen de vraag hoe leerkrachten op school kunnen opvoeden in een inmiddels behoorlijk veranderd schoolklimaat. Ter Horst schreef er een boekje over On derwijzen is opvoeden. Hierin lucht hij zijn hart over zaken die veel leerkrachten slechts durven denken. Daarbij neemt hij pittig stelling, met zijn grote ervaring en theoreti sche kennis heeft hij alle recht van de wereld. Ter Horst werkte in het basis- en speciaal onder wijs, hij leidde leerkrachten op en was jarenlang hoogleraar pe dagogiek. Ouderparticipatie schijnt te genwoordig te moeten. Fout, vindt ter Horst. De school is het domein van kinderen en ouders hebben daar helemaal niets te zoeken. Ze hebben inspraak via schoolplan, schoolgids en me dezeggenschapsraad en ze mo gen best een keertje over het wel en wee van hun kinderen pra ten. Maar als ze eenmaal het groene licht hebben gegeven om hun kind les te laten geven, die-j nen ze zich spoorslag terug te trekken uit de school. Ter Hors! vindt het betreurenswaardig dat ouders nodig zijn om evene menten in goede banen te lei den. „Vrijwilligers zoalslees-en rekenmoeders, timmervaders, regelneven en regelnichtenzou een school niet nodig moeten hebben. Maar het gebrek aan formatieplaatsen, met alle ver plichte niet-onderwijsromp- slomp, maakt hun hulp soms noodzakelijk." En dan al die wisselende leer krachten voor de klas: partti mers, ATV-vervangers, onder wijsassistenten en wat dies meer zijLeerkrachten krijgen zo niet de kans opvoedingsge- zag op te bouwen in de klas en als ze dat niet hebben, komt er I volgen Ter Horst niets van de i broodnodige opvoeding op school terecht. Ter Horst keert zich ook fel tegen wat hij noem! 'lespoepers'; leerkrachten die hun lesje afdraaien en het liefst brave kinderen zien die hoge cijfers halen. Hij pleit voor het herinvoeren van de oude leer meester: leerkrachten die liefde voor hun vak én voor de kinde ren hebben. Een doorn in het oog van Ter Horst is de toenemende invloed van het bedrijfsleven in de scho len. „De greep van de ICT-lobby op de school is al zo groot, dat vierjarigen die in de poppen- hoek zouden moeten spelen nu met grote vierkante ogen en een muis in de hand naar een beeld scherm zitten te staren." Naast alle kritiek heeft Ter Horst een groot scala aan tips hoe het anders zou kunnen en hij doet dit op een vaak humoristi sche wijze. Het boekje is een pri ma aanzet om de vastgelopen discussie over de school als op voedingssituatie weer nieuw le ven in te blazen. Het lezen ervan' is een must voor elke leerkracht die geen lespoeper wil zijn én voor lespoepers. Voor ouders die voor het schoolraam blijven zwaaien en roepen dat ze nu echt weg gaan. Voor beleidsma kers die vanachter hun bureau maar niet kunnen begrijpen waarom grote scholen geheid problemen opleveren. Een must ook voor minister Heinsbroek die nog steeds meent met een oorvijg het op- voedingsgezagte kunnen her stellen. GPD Annie de Vreugd is orthopedagoge 'Onderwijzen is opvoeden'. Auteur Prof. Dr. W. ter Horst. ISBN 90 435 0556 0. Prijs 11,50 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10