Nu al meer plaatsen minicampings Jazz by the Sea weer een maatje groter Monument hoeft niet mooi te zijn Baas ijssalon looft 2000 euro uit voor tip parasolpyromaan O Auto kantelt bij Vrouwenpolder Man rijdt in op politieagent in Vlissingen Grootscheepse alcoholcontrole op Walcheren Drankrijder veroorzaakt aanrijding Middelburgse brandweerteams succesvol bij wedstrijd zeeuwse almanak Verslapen Damestrio voelt zich niet thuis op knoerthard festival Partij DTV Veere wil dat gemeente tijdelijk meer kamp eerplaats en gedoogt Gewonde na fout op rotonde Aanrijding op Weyevlietweg Het eerste groepsabonnement voor 1 personen. How are you? door René Hoonhorst BRESKENS - De eigenaar van ijssalon De IJspiraat in Bres- kens looft tweeduizend euro be loning uit voor de gouden tip die leidt tot aanhouding van de vandaal, die zaterdagmorgen vroeg een grote terrasparasol voor zijn zaak in brand stak. Uitbater Danny Fencioen van de ijssalon annex broodjeszaak kan voor tweeduizend euro na tuurlijk ook gewoon een nieuwe grote parasol kopen, maar het in de fik steken van de sierlijke zonweerder is hem het geld waard. „Het in brand steken van spullen gaat gewoon te ver. Als de brandweer later komt, of de wind de verkeerde kant op staat, vliegt mijn zaak of een an der pand in de buurt ook in brand." Verdachte In Breskens gingen zaterdag al verhalen rond dat Fencioen een verdachte pyromaan op het oog had, maar de horeca-exploitant ontkent dat. „Ik zou niet weten wie het heeft gedaan. Het kan VROUWENPOLDER - Een dronken bestuurder is vrijdag avond rond elf uur met zijn be drijfswagen gekanteld op de Vrouwenpolderseweg in Vrou wenpolder. De politie vermoedt dat het on geluk is ontstaan omdat de wa gen in de rechterberm terecht kwam. Na een stuurcorrectie raakte de wagen een verkeers bord, waarna de auto omviel. De 40-jarige bestuurder kon op ei gen gelegenheid uit de wagen komen. De politie nam een blaastest af. Daaruit bleek dat hij teveel gedronken had. De man kreeg een rij verbod van vijf uur en een proces-verbaal. iemand zijn, die het op mij heeft gemunt, maar het kan ook ge woon een kwajongensstreek zijn. Hoe het ook zij, ik wil ge woon dat de dader wordt ge pakt. Als ik honderd euro belo ning beschikbaar stel, doet niemand moeite, Misschien dat tweeduizend euro getuigen wel in beweging zet", hoopt Fencioen. De Zeeuwse politie heeft Fenci oen ontraden een beloning uit te loven, meldt woordvoerder A. Don desgevraagd. „We hadden de indruk dat de uitbater in zijn woede de zaak wilde forceren. Het uitloven van een beloning genereert natuurlijk wat meer aandacht dan gewoonlijk, maar brengt de oplossing van de zaak niet dichterbijDe politie neemt alle brandstichtings- en vanda- lismezaken serieus. De uitbater van de ijssalon kan er dan ook vanuit gaan dat het onderzoek naar brandstichting serieus wordt genomen, ook zonder dat hij een beloning uitlooft." VLISSINGEN - Een 45-jarige Vlissinger is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingereden op een politieagent. De man kreeg rond één uur op het Bellamypark een stopteken van een agent voor een alcohol controle. Na het stopteken zette de agent zijn fiets voor de auto. De man weigerde mee te werken en reed vol gas weg. Daarbij reed hij een andere agent bijna omver. De fiets van die agent werd onder de auto meegesleept. De man verloor in de Spuistraat de macht over het stuur. Hij ging er te voet vandoor, maar kon even later worden aangehouden. VLISSINGEN - In de nacht van zaterdag op zondag zijn zes be stuurders met teveel drank op betrapt bij een grote alcohol controle op Walcheren. De politie controleerde in totaal 430 motorvoertuigen. De con trole vond plaats op de Schroeweg en de Kanaalweg in Middelburg, de Spuistraat in Vlissingen, de Middelburgse straatweg in Koudekerke en de Veerseweg in Veere. Alle zes betrapte bestuurders kregen een rijverbod, variërend van één tot vier uur. KOUDEKERKE - Een 19-jari- ge Vlissinger is vrijdagavond rond elf uur aangehouden om dat hij onder invloed van alco hol een ongeluk veroorzaakte. De man botste op de Ter Poorte- weg in Koudekerke frontaal te gen de auto van een 21-jarige Rotterdammer. Omdat hij naar alcohol rook, nam de politie een blaastest af. Daaruit bleek dat hij ruim twee zoveel gedronken had dan is toegestaan. De Vlissinger kreeg een rijverbod van vier uur en een dagvaarding. De twee auto's raakten beschadigd. Niemand raakte gewond. MIDDELBURG - Twee teams van de Stadsgewestelijke Brandweer Vlissingen Middel burg hebben uitstekend gepres teerd tijdens landelijke brand weerwedstrijden. In de finale in de klasse 112 die zaterdag in Houten werd gehouden, haal den ze de derde en de vijfde plaats. De klasse 112 is nieuw. De deel nemers horen pas tijdens de wedstrijd wat hun opdracht is. Zo wordt ingespeeld op de dage lijkse brandweerpraktijk. In Houten rukten de ploegen uit naar een nieuw winkelcentrum in de stad. Voor de opening van het centrum was een tank inge huurd. Vlak voor de opening reed er een personenauto tegen de tank. De brandweerteams moesten slachtoffers uit de tank en de personenauto bevrijden en de in brand geraakte voertuigen blussen. Bovendien moesten ze een journalist, die tijdens het filmen van het ongeval van een steiger viel, helpen. Aan de wedstrijd deden tien ploegen mee. Ze waren door middel van provinciale en ge westelijke voorrondes geselec teerd. De post Overloper uit Middel burg eindigde als derde. De post Looierssingel uit Mid delburg werd vijfde. Een ploeg uit Standaardbuiten won de wedstrijd. Ze ivas moe, Sylvia uit Ter- neuzen. Het op orde houden van de groente- en fruitafde- ling van de supermarkt gaat je nu eenmaal niet in de kou- we kleren zitten. Zeker niet als je ambitieus bent en via bananen, appels en peren ho gerop wilt in het vak. Dat be tekent datje extra cursussen moet volgen, liefst op je werkplek en beter nog buiten voor openingstijd, om zeven uur 's morgens. Dus was ze na een week heel vroeg opstaan uitgeput. Donderdag zeeg ze aan het eind van de middag meer dood dan levend neer op de bank, met een para- cetamolletje tegen de opko mende hoofdpijn. En jaioel, ze viel in een diepe slaap. Toen ze daaruit ontwaakte en op de klok keek, ivas ze di rect klaarwakker. Te laat! Ze greep de telefoon, belde haar baas en vroeg die met een muizig stemmetje waarom hij haar niet had gebeld; ze was immers te laat. Het bleef even stil aan de andere kant van de lijn. Toen werd haar met een stem vol verbazing gevraagd of ze soms te veel gedronken had. Jawel, het ivas kwart voor acht. Maar om nu te zeggen dat ze zich had verslapen?! Over een kwartier ging de supermarkt dicht. Dan viel de avond. doorNadia Berkelder HENGELO - De Zeeuwse in zending voor het Streek Song festival heeft de rest van het land niet kunnen overtuigen. Het Westkappelse trio 'De Meissen' eindigde zaterdag in Hengelo als tiende en laatste. De Friese groep Three-ality won het festival. Emke Sonius, die samen met Willy van Wage- ningen en Dineke Sanderse 'De Meissen' vormt, is teleurge steld. „We hoorden daar abso luut niet thuis. De andere deel nemers waren popgroepen. Dat is een heel ander genre." De Westkappelse dames zijn ook niet gewend om versterkt te spelen. „Het ging knoer thard, door microfoons, terwijl wij liever wang aan wang spe len voor een klein publiek." Toch ging het optreden naar wens, zegt Sonius. „We hebben het goed gedaan, maar we wis ten gewoon niet waar we aan meededen." Het Streek Song festival werd voor de vierde keer gehouden. Tien regionale omroepen vaardigden deelne mers af. Vorig jaar verliep het festival voor Zeeland aanmer kelijk beter. De band Nota Be ne won toen de eerste prijs. WALCHEREN maandag 16 september 2002 Minicampinghouders mogen nu tien kampeerplaatsen hebben. Tijdens negentig dagen wordt op die regeling een uitzondering gemaakt en worden vijf extra tenten of caravans toegestaan. Per 1 januari 2003 verandert de wet. Vanaf dat moment mogen kampeerboeren het hele jaar door vijftien kampeerplaatsen hebben. R. van der Meer van DTV vindt de regels rond het aantal kampeerplaatsen ver warrend. „Die negentig dagen zijn in zes of zeven blokjes ge kapt. Met hemelvaart mag je vijftien eenheden hebben, de week erna weer niet meer. "Hij is dan ook gelukkig met de veran deringen. Nieuwe wet Eerder dit j aar besloot het colle ge van B en W nog niet vooruit te lopen op de wetswijziging en de regels toe te passen zoals in voorgaande jaren gebruikelijk was. De Tweede Kamer nam de nieuwe wet in juli aan. DTV ziet daarin aanleiding om het colle- gebesluit alsnog te herzien. doorNadia Berkelder DOMBURG - Minicampings in de gemeente Veere moeten in de herfstvakantie de mogelijkheid krijgen om vijftien caravans of tenten op hun terrein te ontvan- oen. De gemeenteraadsfractie van Dorpsbelangen en Toerisme Veere (DTV) heeft een initiatief voorstel ingediend om dat mo gelijk te maken. Volgend jaar wordt een wet van kracht die bepaalt dat vijftien eenheden zijn toegestaan. DTV wil daar vast op vooruitlopen. „Het was toen niet duidelijk of die wet erdoor zou komen", zegt Van der Meer. „Nu is die wet aangenomen. Daarop willen wij anticiperen. In de herfstvakan tie komen er nog veel toeristen. DTV vraagt het college te gedo gen dat kampeerboeren vijftien plaatsen hebben. Dat gedoog beleid zou van 20 september tot eind oktober moeten gelden. De minicampings gaan op 31 okto ber dicht. Het college van B en W is het met Van der Meer eens dat de huidi ge situatie verre van ideaal is. Door de regeling ontstaat ver warring bij kampeerders, die na bijvoorbeeld het hemelvaart- weekeinde, ineens niet meer welkom zijn bij kampeerboer. Bovendien zijn exploitanten niet gelukkig met de regeling. Veere heeft dan ook al besloten aan de nieuwe regeling mee te doen. Elke gemeente mag daar namelijk zelf over beslissen. Het Veerse college wijst de ge meenteraadsleden er in het raadsvoorstel op dat de beslis sing om een situatie al dan niet te gedogen, bij het college ligt. Er bestaat ook de kans dat om wonenden van minicampings met succes bij de rechtbank bezwaar maken tegen een ge doogbeleid. Tijdens de gemeen teraadsvergadering van aan staande donderdag komt het voorstel van DTV aan de orde. De Toetsie Foetsieband schuimt de straten af tijdens Jazz by the Sea in Domburg. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder DOMBURG - Het festival Jazz by the Sea wordt elk jaar groter. De afgelopen week vonden in zeven plaatsen meer dan zestig optredens plaats. Van kroegen tocht tot kerkdienst, van strandpaviljoen tot museum- tuin. Een van de jaarlijkse hoog tepunten is de streetparade, door het publiek gadegeslagen vanaf de Domburgse terrassen. De streetbands krijgen de stem ming er goed in. Het hele cen trum van Domburg swingt za terdagmiddag. Elke streetband krijgt een meisje mee, dat gewa pend met paraplu, het publiek tot dansen uitnodigt en de bands vermanend toespreekt als ze op één plek blijven han gen. Door het publiek volgen de bands braaf de blauwe paraplu, op naar het volgende terras. Advertentie De May Day Jazzband is meer dan muziek alleen. De muzi kanten met blauwe en paarse zonnebrillen maken er een show van. De twee trombonisten de monstreren samen hun coole dansje. De trommelaar gebruikt de schouder van zijn collega als slaginstrument. Bij een verlaten door Nadia Berkelder SEROOSKERKE - Dat een ge bouw niet buitengewoon mooi hoeft te zijn om monument te worden, bewijst 'Welgelegen' in Serooskerke. Het negentiende- eeuwse huis is in de loop der ja ren stevig vertimmerd. Toch vertelt ook dit monument een muziekstandaard blaast de kla rinettist een deuntje. De band applaudisseert. Als ze een ande re band tegenkomen, wordt het volume opgevoerd. Het publiek klapt mee. De eigenaar van de muziekstandaard komt terug. Hij doet een dappere poging om de jazzklassieker 'Take Five' te bijzonder verhaal. Tijdens de Open Monumentendag namen nieuwsgierigen een kijkje op het landgoed dat nu eigendom is van de IPA, de International Po lice Association. Sommige bezoekers brengen het niet op de hele rondleiding te voltooien. „Ik wil weg", zegt een wouw. „Ik heb zelden zoiets le lijks gezien." De anderen blij ven en horen het verhaal van een chique Haagse juffrouw die ver kering kreeg met een jongen uit het volk. Haar ouders besloten dochterlief weg te stoppen op het platteland en lieten in 1894 een huis bij Serooskerke bou wen. Ze noemden het 'Vre derust'. Maria Wilhelmina van Vollenhoven bleef er negen jaar. Toen vertrok ze naar Zwitser land en maakte kennis met een man uit de juiste kringen. Sa men woonden ze tot 1912 in Se rooskerke. Van Vollenhoven liet na haar dood een legaat na aan de ge meente Serooskerke. Van het geld werd een lijkkoets gekocht en werd een gebouw gezet voor de stalling van de koets. De mu ziekvereniging werd bok be deeld en liet van het geld een muziektent bouwen. De her vormde kerk kreeg 25.000 gul den. Daarmee werd in 1926 een kerkorgel aangeschaft. Ter her innering aan de weldoenster werd de weg tegenover het land goed naar haar vernoemd: de Van Vollenhovenweg. blazen, maar de straat is nu van de May Day's. De organisatie van het festival is dik teweden. Voorzitter H. Govers noemt de twaalfde editie 'bijzonder suc cesvol'. Hij schat het aantal be zoekers tussen de vijftien- en twintigduizend. „Maar dat is moeilijk in te schatten." Voor zit van het IPA, een internatio nale vereniging van politiemen sen die het huis gebruikt als va kantieoord. Er zijn dertien ka mers, met plaats voor 39 gasten. Het IPA probeert het huis zoveel mogelijk te restaureren, vertelt gids Theo Lageveen. Het is vaak niet mogelijk om elementen ori gineel te houden, mede omdat de brandweer speciale eisen stelt aan gebouwen die in ge bruik zijn als hotel of pension. De gastenkamers hebben de na men van politiedistricten in het land. Elk district onderhoudt jaarlijks de eigen ruimte. Zo is 'Brabant' vorig jaar nog hele- Govers was het optreden van Sammy Rimmington het hoog tepunt, samen met de jazzkerk- dienst in de Sint Jacobskerk in Vlissingen, die door duizend mensen werd bezocht. Alle op tredens bij Jazz by the Sea wa ren gratis, het festival werd vol ledig bekostigd door sponsors. maal opgeknapt. Het torentje is een aantal jaren geleden geres taureerd. Geld om het huis in stijl in te richten, is er niet. De meubelen, allemaal krijgertjes, zorgen voor een wat versleten uitstraling. Dat wordt goedgemaakt door de mooie omgeving en bijzondere details, zoals het originele trap penhuis. De rondleiding eindigt op het hoogtepunt. Theo Lage veen brengt de bezoekers via dat torentj e naar het dakwaar in de Tweede Wereldoorlog een af weergeschut op stond. Vanuit het park beneden werden V2's afgeschoten richting London. Sporen De latere gebruikers hebben hun sporen in het huis achterge laten. De vereniging kinder- zorg, die het huis in bezit had van 1947 tot 1986, vertimmerde het huis om het geschikt te ma ken voor de opvang van kinde ren. Kinderzorg veranderde ook de naam in 'Welgelegen'. Er werden extra dakkapellen ge plaatst en het huis werd hier en daar uitgebreid. Nu is het in be- Het torentje van Welgelegen. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Een 35-jarige Middelburger is zaterdagmid dag om half vijf gewond geraakt na een botsing op de rotonde op de Laan der Verenigde Naties in Middelburg. Een 18-jarige au tomobilist uit Yerseke nam de rotonde linksom in plaats van rechtsom. De motorrijder kon hem niet ontwijken. De motor rijder is met een gebroken arm naar het ziekenhuis vervoerd. VLISSINGEN - Een 70-jarige automobilist is gistermorgen gewond geraakt bij een ongeval op de Weyevlietweg in Vlissin gen. De man kwam van de Nieuw Zuidbeekseweg en wilde het kruispunt oversteken. Hij verleende daarbij geen voor rang aan een 25-jarige automo bilist uit Vlissingen. De 71-jari- ge man raakte gewond aan het hoofd. Beide voertuigen zijn be schadigd. Vodafone BusinessConnect is het abonnement voor ondernemers die vooruitkijken. Als uw bedrijf groeit, groeit het abonnement gewoon mee. Dat is interessant voor hele grote, maar zeker ook voor hele kleine bedrijven. Meer weten? Bel 0800 - 1258 of kijk op www.vodafone.nl Vodafone BusinessConnect. Het meest persoonlijke groepsabonnement. vodafonev

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9