Toekomst ruimtestation onzeker PZC Schelpen ontsluieren geheimen van het leven Activiteiten in het sinds enkele jaren om de aarde cirkelende ISS op laag pitje Vinlandkaart weer betwist Paddestoelen tegen kanker Lianen verstikken het regenwoud Tocht door het menselijk lichaam postzegels swb maandag 16 september 2002 door Ben Apeldoorn NEW YORK - De activiteiten in het sinds enkele jaren om de aarde cirkelende Internationale Ruimtestation ISS (Internatio nal Space Station) zijn op een laag pitje gezet. Tegelijkertijd wordt de uitbouw van liet ISS vertraagd, en zal hij niet zo uit gebreid worden als aanvanke lijk gepland. De kosten zijn ge woon te hoog, en de mondiale economie zit in een dip. Er is een lichtpunt: de drie as tronauten, die nu al enkele maanden in het ISS werken, la gen op 25 augustus met hun werkzaamheden ruim vijf werkuren voor op het geplande schema. Minder leuk is dat het drietal, twee Russen en een Amerikaanse, daar voorlo pig gedwongen zal moeten blij ven. Ongeveer een maand geleden ontdekte men haarscheurtjes in de toevoerleidingen naar de brandstofpompen van de com plete vloot space shuttles. On derzoek toonde aan dat dit 'waarschijnlijk geen gevaren' tijdens lanceringen zou opleve ren, maar als er iets is waar ze bij de Nasa niet op zitten te wach ten, dan is dat wel een herhaling van de ramp met het ruimteveer Challenger op 28 januari 1986, die zeven astronauten het leven kostte. Daarom worden de aan getaste leidingen in alle vier be schikbare ruimteveren, waar mee astronauten van en naar het ISS worden vervoerd, vervan gen. Dat houdt de shuttle-vloot naar verwachting tot en met ok tober aan de grond. Uitbreidingen Ondertussen zal er zo goed als zeker niets terecht komen van het enorme, honderden meters grote ruimtestation, zoals men zich dat nog tot enkele jaren ge leden voorstelde. Het ISS zal de komende jaren amper half zo groot worden. De thans geplan de uitbreidingen zullen boven dien in een sterk veilraagd tem po worden gerealiseerd, ook al omdat het aantal vluchten naar het ISS zo ongeveer gehalveerd door Martijn Hover LONDEN - Een hernieuwde discussie is losgebarsten over de 'Vinlandkaart', een vermeend middeleeuwse landkaart waar op niet alleen Europa en Noord- Afrika, maar ook Groenland en een stuk van Noord-Amerika te zien zijn. Omdat de kaart, die in het bezit is van de Amerikaanse Yale uni versiteit, is aangetroffen in een manuscript dat dateert van vóór 1492, zou ze aantonen dat Ame rika niet door Columbus is 'ontdekt', maar door de Vikin gen Leif en Bjarni in de elfde eeuw. Dat laatste wordt niet betwij feld, maar of de Vinlandkaart er het authentieke bewijs van is welIn de j aren zeventig werd de inkt waarmee de kaart is gete kend geanalyseerd, met als uit komst dat hij titaniumdioxide bevatte, een component dat pas in de jaren twintig van de vorige eeuw aan inkt werd toegevoegd. Halverwege de jaren negentig werd het perkament onderzocht waarop de kaart is getekend door Jacqueline Olin van het Smithsonian Institution in Washington. Zij concludeerde dat het perkament waarschijn lijk dateert uit omstreeks 1434, bijna 60 jaar vóór Columbus' eerste reis naar Amerika. Een nieuw onderzoek van Robin Clark van het University Colle ge in Londen bevestigde deze maand echter de bevindingen van het eerdere onderzoek naai de ouderdom van de inkt. Wat Jacqueline Olin betreft is het debat echter nog niet voor bij. Zij denkt dat het titanium dioxide dat in de inkt op het per kament is aangetroffen, wel degelijk het product kan zijn van het chemische verval van een of andere, op ijzerverbin dingen gebaseerde inkt uit de Middeleeuwen. Olin wijst erop dat slechts weinig inktsoorten uit die tijd daadwerkelijk op hun chemische samenstelling zijn onderzocht. Historici blijven er intussen van overtuigd dat de kaart een ver valsing is. Zo bevat de Latijnse tekst op de kaart ongebruikelij ke fouten. Ook is de oriëntatie van de kaart noordwaarts, ter wijl de meeste kaarten in de be treffende periode oostwaarts gericht waren. Volgens de Amerikaanse onder zoekster Kirsten Seaver is de vervalsing het werk van de Oos tenrijkse monnik Joseph Fi scher. Die zou de kaart in de ja ren dertig van de vorige eeuw hebben getekend. GPD is. Men gaat nu uit van maxi maal vier vluchten per jaar. Dat heeft ook consequenties voor de aantallen astronauten, die het ISS gezamenlijk moeten bemannen: geen 'tientallen', maar 'liever drie'. Uiteraard is dat ook van invloed op de aan tallen experimenten die men oorspronkelijk in het ISS had gepland. Minder ruimte bete kent immers minder toestellen, en minder mensen, minder han den. Het huidige onderzoek in het ISS spitst zich toe op de invloed van gewichtloosheid op tal van (te maken) materialen, en op het menselijke lichaam. Daarnaast zijn geautomatiseerde camera's en gevoelige sensoren continu op de onderliggende aarde ge richt, om de vele processen te land, ter zee en in de lucht te re gistreren. Dit in het kader van Nasa's Earthwatch-project, waarin vele honderden weten schappers en instituten over de gehele wereld samenwerken, maar waarvoor de noodzakelij- De Amerikaanse astronaute Peggy Whitson maakt zich klaar voor een ruimtewandeling. foto NASA/ISS ke middelen vanaf volgend jaar door de VS vrijwel zeker nog verder worden gekort. Vorig j aar al werd Nasa door het Witte Huis verordonneerd te streven naar een ruimtestation met een permanente bemanning van drie. Grotere bemanningen stond het Witte Huis alleen toe als Nasa erin zou slagen dat te realiseren binnen het afge slankte budget voor drie astro nauten. Behalve in ruimte vaartkringen in de Verenigde Staten zelf, staken ook stormen van kritiek en protest op bij we tenschappers over de gehele we reld en bij de Europese ruimte vaartorganisatie Esa en de Japanse Nasda. Die doen ook mee in het ISS-project. Controles De belangrijkste klacht is dat een driekoppige bemanning niet in staat is al het werk aan boord te verrichten. Veel expe rimenten vinden weliswaar gro tendeels automatisch plaats, maar er zijn toch veel geregelde, deels steekproefsgewijze con troles nodig voor de voortgang. Astronauten besteden overi gens maar een deel van hun werktijd aan puur wetenschap pelijk onderzoek. De hardware van het ISS vereist ook geregel de, intensieve controles. Soms zijn zeer tijdrovende ruimte wandelingen nodig voor het aanbrengen van toestellen aan de buitenkant van het station. Bovendien moeten de astronau ten veel lichaamsoefeningen doen om enigszins in conditie te blijven. Het ISS is geregeld ook vanuit Nederland aan de avond- en nachthemel te zien, als een vrij heldere 'ster' (als gevolg van er op schijnend zonlicht), die zich ongeveer net zo snel aan de he mel verplaatst als een hoogvlie gend vliegtuig. Op welke tijden het ISS te zien is, kan men na gaan op http://spaceflight.nas- a.gov/station/ en helemaal aan het eind, onder RealTime Sta tion Data, te klikken op Can I see the space station from my back yard? Het maakt namelijk nogal wat uit of u kijkt vanuit Groningen of vanuit Maastricht. Tussen beidesteden liggenbijna 300 ki lometers, en dat is ook zo onge veer de hoogte waarop het ISS rond de aarde draait. Tot enige tijd geleden ging men er vanuit dat het bewegende 'sterretje' binnen enkele jaren zou uit groeien tot een oogverblindende ster. De komende jaren kunt u met eigen ogen constateren dat de groei daarboven maar heel langzaam gaat.GPD Medio juni van dit jaar werd deze foto van het ISS gemaakt. Op de voorgrond de Russische Zvezda-module; daarachter de twee grote Unity- en Destiny-verblij ven. Op de ach tergrond ontkoppelt de space shuttle Endeavour zich net van het ISS. De Endeavour bracht de bemanning, die nu nog steeds in het ISS zit. foto NASA/ISS door Peter de Jaeger WAGENINGEN - De evolutie verloopt volgens economische wetten van vraag en aanbod. Dat idee komt van Geerat Ver- meij, de internationaal be roemde schelpendeskundige. Deze week was hij in Neder land om zijn ideëen toe te lich ten. Geerat Vermeij (55) is blind, woont in Amerika sinds zijn negende jaar, en is wereldwijd vermaard om zijn kennis van de schelpen. Hij spreekt nog vloeiend Nederlands. Al op vierjarige leeftijd raakte hij het licht in beide ogen kwijt, maar ondanks - of misschien wel dank zij - deze handicap is hij uitgegroeid tot een wereld vermaarde bioloog. Voor de blinde wetenschapper zijn schelpen een draagbaar museum: tastbare beeldhouw werken die de geheimen van het leven ontsluieren. In zijn autobiografie Privileged handsschrijft hij: „Mijn bele vingswereld werd niet zwart of hopeloos. Het sprankelde als nooit tevoren, maar nu met ge luiden, geuren, vormen en tex turen". Zijn fascinatie voor schelpen begon al in de vierde klas op de lagere school in het plaatsje Dover, New Jersey. Zijn juf bracht schelpen mee uit Flori da en liet die door de klas gaan. „Ze waren totaal anders dan de schelpen die ik als kind langs de Groningse kust had verzameld. De tropische schel pen waren een esthetische ge waarwording die ik niet eerder had beleefd", herinnert hij zich. Vanaf die dag was zijn wetenschappelijke interesse in zeeschelpen geboren. Nu werkt Vermeij als hoogle raar biologie aan de universi teit van Californië in Davis. Hij is vooral bekend geworden om zijn theorie over de miljoe nen jaren durende wapenwed loop tussen zeeschelpdieren. Door onderlinge competitie passen roofdier en prooi zich in Schelpendeskundige Geerat Vermeij: „Alle planten en dieren ontwikkelen en bestaan in een wereld van vraag en aanbod, mogelijkheden en risico's." foto GPD de tijd voortdurend aan. Aan de hand van fossielen van maanslakken en mosselschel pen, van 300.000 tot zeventig miljoen jaar oud, stuitten zijn collega's op de eerste bewijzen. De maanslak boort een gat in de mossel om vervolgens het dode weekdier te verorberen. Het gat in het fossiel werd naar verloop van tijd steeds groter, terwijl het kalkdeksel van de mossel dikker werd. Zelf heeft hij bewijzen van de wapen wedloop gevonden bij mollus- ken (weekdieren) en schelp- brekende en indringende roofdieren als vissen, krabben en zeesterren. „De huidige weekdieren zijn beter gepant serd en de belagers zijn uitge rust met sterkere scharen en kaken". Volgens de bioloog is die evolu tionaire wapenwedloop in de natuur alleen mogelijk bij eco nomische groei. „Alle planten en dieren ontwikkelen en be staan in een wereld van vraag en aanbod, mogelijkheden en risico's. Als zij met elkaar con curreren wint de ene partij meer of verliest minder dan de andere. De winnaar verkrijgt op die manier meer macht. En die onderlinge machtsstrijd bepaalt het wankele even wicht in het ecosysteem". Volgens Vermeij is het goed mogelijk dat evolutie tijdelijk stilstaat. Tijdelijk betekent dan vele duizenden jaren of zelfs enkele miljoenen jaren. „Ik beschouw evolutie als een episodisch proces, dus met in gebouwde perioden van rust waarin er weinig gebeurt. In die rustfase is de situatie niet perfect, integendeel. Aanpas singen zijn nooit volmaakt, maar soms kan een verbetering in de ene richting een verlies betekenen op een ander ter rein. En als dat verlies te kost baar is, staat de evolutie voor lopig stil." Een andere tegendraadse op vatting heeft Vermeij over in vasies van vreemde soorten. Meestal worden die gezien als bedreigend voor de biodiversi teit, omdat het ten koste zou gaan van inheemse soorten. Maar Verweij denkt dat dit vaak een emotionele mening is, die nergens op is gebaseerd. „In sommige gevallen biedt in vasie zelfs voordelen. Zo is de fauna van de Noordelijke At lantische Oceaan veel rijker geworden toen drie miljoen jaar geleden honderden soor ten emigreerden vanuit de Grote Oceaan. Dat kon na het wegvallen van de natuurlijke barrière bij de Beringstraat. Op Hawaï is onbedoeld een boomsoort terecht gekomen, die in staat is om stikstof te maken via bacteriën op zijn wortels. Dat is nuttig voor om ringende planten. Verweij werkt aan een boek over economie en evolutie. Dat zal pas in 2004 in de winkel lig gen. Op het gebied van onder zoek is hij op dit moment druk bezig het patroon van uitster ving van soorten in Florida en aangrenzend tropisch Ameri ka in kaart te brengen. Hij heeft onder meer gevonden dat de Atlantische Oceaan in de loop der tijd steeds minder voedsel bevat, terwijl de Grote Oceaan juist rijker is geworden aan plankton en algen. Wel licht is dat onderscheid te ver klaren door het ontstaan van de landengte bij Panama. „Opvallend is dat de soorten die het hebben overleefd klei ner zijn, omdat ze minder te eten hebben. Dat is duidelijk een aanpassing ingegeven door de economie." GPD LONDEN - Het eten van exotische paddestoelen luidt wel licht een nieuw tijdperk in van de strijd tegen kanker. Dat be weren onderzoekers van het Britse Kankerinstituut in een rapport. De wetenschappers baseren zich op resultaten die zijn behaald in Japan, Korea en China. Daar zijn proeven ge daan met geneeskrachtige paddestoelen, die tumoren tegen gaan en het afweersysteem stimuleren. Het rapport toont ook bewijzen van studies uit het Verre Oos ten dat sommige paddestoelen de neveneffecten van bestra tings- en chemotherapie verminderen. Tegelijk verhoogt het de levenskwaliteit van patiënten met kanker in een vergevor derd stadium. Chemische componenten in de paddestoelen zouden het leven van de patiënten verlengen. Richard Sulli van, leider van de studie, hoopt dat de resultaten uit Azië de westerse geneesheren aanzet tot nadere studie. Volgens professor Sullivan werken veel paddestoelen choles terolverlagend en zijn daarom gunstig voor preventie van hart- en vaatziekten. Uit een 14-jarige studie onder padde stoelenkwekers in het Japanse district Nagano blijkt dat mensen die regelmatig paddestoelen eten minder kans heb ben om te sterven aan kanker. Gemiddeld stierf in het district één op de zeshonderd inwoners aan kanker, terwijl dat per centage slechts één op de duizend is onder kwekers van eetba re paddestoelen. GPD LEEDS - De lianen waarmee Tarzan zich door de jungle placht te verplaatsen zijn in feite helemaal geen vervoermid del, maar een onkruid dat in toenemende mate de bomen van tropische regenwouden bedreigt. Dat melden onderzoekers in het tijdschrift Nature. De onderzoekers, onder leiding van Oliver Phillips van de universiteit van Leeds, constateren dat in het regenwoud van het westelijk Amazonegebied van Peru, Bolivia en Ecuador het aantal lianen de afgelopen twintig jaar is verdubbeld. De lianen, klimplanten die de omvang van een regenpijp kunnen krijgen, zijn zwaar genoeg om door hun gewicht alleen al tak ken van bomen te doen afbreken. Ook houden ze het zonlicht tegen, waardoor de groei van de bomen wordt gehinderd. GPD AMSTERDAM - Een reis door het menselijk lichaam, van de knieholte via de aderen naar de baarmoeder en de hersenen, Binnen een paar jaar moet dat mogelijk zijn. Dan is het de be doeling dat langs de snelweg in Amsterdam Zuidoost een 35 meter hoog lichaam staat dat uitkijkt over de stad, Corpusge- I naamd. Het idee komt van twee projectontwikkelaars, W. van de Vis van PBV Architecten in Den Haag en H. Remmers van Reco Productions in Amsterdam. De plannen en tekeningen liggen al klaar. Bezoekers komen via de knieholte binnen en lopen door aderen naar de baarmoeder, ruggenwervels en longen omhoog naar de hersenen. Bij de ruggenwervels kunnen mensen in een soort amfitheater plaatsnemen en kijken wat er met de rug gebeurt als je opstaat of bukt. In de longen moet duidelijk worden hoe teer neerslaat op de longblaasjes als je een sigaret rookt. Boven in het li chaam, bij het oog, wordt de wereld enorm groot. Daar kun nen bezoekers ervaren hoe een lens van een oog werkt, als ze door het oog naar buiten kijken. Professor P. Voute van het Academisch Medisch Centrum Amsterdam geeft Van de Vis en Remmers advies over hoe het lichaam in te vullen. Voute: „De attractie moet de mensen be wust maken hoe hun lichaam werkt en hoe zij gezonder kun nen leven." Remmers hoopt in 2005 Corpus te openen. ANP De Verenigde Naties hebben 30 augustus met de achtste serie Werelderfgoed een dub belslag geslagen. Twee van de zes zegels, die Italiaans erfgoed als onderwerp hebben, zijn na melijk tevens een gemeenschap pelijke uitgifte met Italië. Kort om een serie voor verzamelaars van het thema Werelderfgoed, gemeenschappelijke uitgiften en natuurlijk voor filatelisten die Italië in hun portefeuille hebben. Op de zegels beelden van zes van de 35 Italiaanse cultuur- en na tuurmonumenten die op de We relderfgoedlij st van de UNES- CO staan: Florence, sinds 1982 (37 dollarcent), de kust van Amalfi, 1997 (70c), Pisa, 1987 (0,90 Zwitserse frank), de vul kanische eilanden Isole Eólie o Lipari in de Thyrreense Zee, 40 km boven Sicilië, 2000 (1,30 Zw. fr.), Pompeii, 1997 0,51) en Ro me, 1980 0,58). zegels die op hun beurt zegels laten zien die in de loop der ja ren zijn uitgegeven. Op een 9 rappen-zegel bij voorbeeld de zegel die in 1927 verscheen naar aanleiding van de grootste na tuurramp (de overstromingen van de Rijn) die Liechtenstein in de twintigste eeuw trof; de an dere zegel (1,30 fr.) is geheel gewijd aan het vorstenhuis. Thema's: vorstenhuizen en ze gels-op-zegels. Er zijn ook drie zogenoemde prestigeboekjes uitgegeven, ge baseerd op de beelden van de zes zegels, maar wel in andere waarden. Het VS-boekje bevat een velletje met vier zegels van 5c en drie velletjes met 4 x 15e-zegels, het Zwitserse boek je telt een velletje met 4 zegels van 0,10 fr. en 3 velletjes met 4 x 0,20 fr.-zegels en het Oosten rijkse 4x0,07 en 3x4x0,15. Eei'dere VN-Werelderfgoedse- ries waren gewijd aan: 1984, het fort St. Angelo in Vittoriosa, Malta en het nationale park Los Glaciares, Argentinië; 1992, het nationale park Sagarmatha, Nepal en Stonehenge in Groot- -Brittannië; 1997, de terracot tastrijders uit het graf van kei zer Qin Shi Huangdi bij Xian, China; 1998, Slot Schönbrunn, Wenen; nationale parken in Au stralië; 2000, monumenten in Spanje, 2001, monumenten in Japan en op 1 januari j.l. monu menten in Oostenrijk. Op 1 februari 1912 werden in Liechtenstein de eerste postze gels uitgegeven. Negentig jaar Liechtensteinse zegels werd on der andere gevierd met de mul tilaterale postzegeltentoonstel ling Liba.02 die begin augustus in Vaduz werd gehouden en met de uitgifte (8 augustus) van twee Over het vorstenhuis gespro ken, op 3 juni verschenen twee portretzegels waarop vorstin Marie (3,00 fr.) en vorst Hans-Adam II (3,50 fr.); op 8 au gustus was het de beurt aan erf- prinses Sophie (2,00 fr.) en erf prins Alois (2,50fr.). De derde emissiedag van dit jaar (8/8) werd afgerond met de uitgifte van drie zegels waarop orchideeën pronken: pipogium aphyllum (70 rp.), Ophrysinsec- tifera (1,20 fr.) en Nigritella ni gra (1,30 fr.). De Verenigde Staten herdach ten op 19 augustus een van hun grootste dichters, Ogden Nash, die honderd jaar geleden werd geboren (overleden in 1971), met een (portret)zegel van 37c. De achtergrond van de zegels wordt gevormd door regels uit zes gedichten: The Turtle, The Cow, Crossing the Dorder, The Kitten, Limerick One en The Camel. The Ogden-zegel is de achttien de in de literaire reeks. Eerder verschenen: 1979, John Stein beck; 1980, Edith Wharton; 1983, Nathaniel Hawthorne; 1984, Herman Merville; 1986, T.S. Eliot; 1987, William Faulk ner; 1989, Ernest Hemingway; 1990, Marianne Moore; 1991, William Saroyan (een gemeen schappelijke uitgifte met Rus land); 1992, Dorothy Parker; 1994, James Thurber; 1995, Tennessee Williams; 1996, F. Scott Fitzgerald; 1997, Thorn ton Wilder; 1998, Stephen Vin cent Benet; 1999, Ayn Rand en 2000, Thomas Wolfe. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 8