Macedonië stemt in grimmige sfeer Juridische samenwerking tussen Europa en de VS gaat vooruit PZC China treurt om tientallen doden door vergiftiging Vijftien illegalen dood door bootramp Sicilië Opnieuw dode op dag voor de verkiezingen Haider wil toch geen voorzitter FPÖ worden Italianen schreeuwen om linkse leider Bergers proberen brand op vrachtschip Jolly Rubino te blussen Geweld in Baskenland NIEUW: de Ford Transit Business en Cool Edition TDCi 2002 Prins Harry in voetsporen Diana VS gelasten inspectie Boeings 737 Auteur Houellebecq voor rechter Bomaanslag op bus in Pakistan Russen gedood in Tsjetsjenië 13: maandag 16 september 2002 door Cees van Zweeden SKOPJE - In een sfeer van ge weld hebben honderdduizen den etnische Macedoniërs en Albanezen gisteren hun stem uitgebracht. Een dag voor de parlementsverkiezingen viel opnieuw een dode, toen de poli tie een tweetal Albanezen wilde arresteren. WENEN - De rechtse Oosten rijkse politicus Jörg Haider heeft zaterdag verrassend mee gedeeld dat hij toch geen voor zitter van de rechts-liberale FPÖ wil worden. Drie dagen geleden had het be stuur van de partij hem aange wezen als kandidaat voor het voorzitterschap. Dat zou op 21 september op een buitenge woon partijcongres worden be krachtigd. Volgens Haider liggen menings verschillen over het toekomsti ge partijprogramma aan de ba sis van zijn beslissing. Hij acht zichzelf niet in staat zijn ideeën aan de partij op te leggen.De regeringsleden van de FPO en de lobby's en de belangengroe peringen rondom hen hebben voortaan de mogelijkheid om hun beleidslijn in de hele partij in te voeren", aldus Haider. Haider zou Susanne Riess-Pas- ser, zijn rivale die onlangs ontslag nam als partijleider en vice-kanselier, opvolgen. De partij verkeert in een crisis sinds sterke man Haider zich tegen Riess-Passer keerde door vast te houden aan de belastinghervor ming die zij wilde uitstellen om hulp aan de slachtoffers van de wateroverlast te financieren. Uiteindelijk namen Riess-Pas ser en twee andere FPÖ-minis- ters ontslag, waardoor de coalitie met de ÖVP uiteenviel. Daardoor werden vervroegde verkiezingen nodig. DPA/AFP door Hans Geleijnse ROME - „Sergio, Sergio, je bent onze verlosser." Een vrouw, tra nen in de ogen, omhelst zater dag de Italiaanse vakbondslei der Sergio Cofferati. Plaats: het plein voor de basiliek Heilige Jan van Lateranen in Rome. Aanwezig: zeker tweehonderd duizend demonstranten tegen de man die volgens hen Italië te schande maakt, premier en me diamagnaat Silvio Berlusconi. Cofferati van de linkse vakbond CGIL is de onbetwiste ster van deze manifestatie van buiten parlementair links. De grijzen de bebrilde vijftiger wordt door alles wat een rood hart heeft ge zien als de man die een progres sieve coalitie weer aan de macht kan helpen. De aanleiding voor het protest zijn de pogingen van Berlusco ni's parlementaire paladijnen om een wet door het parlement te jagen die het mogelijk maakt rechters als bevooroordeeld te wraken. De wet, zo betogen Ber lusconi's vele tegenstanders, heeft slechts één doel: Berlusco ni's advocaten het gereedschap geven om twee tegen hem lopen de corruptieprocessen in Mi laan uit de handen van 'rode juristen' te wrikken. Die proces sen zouden dan naar Brescia moeten verhuizen, waar de rechters volgens Berlusconi wel zuiver op de graad zijn. Het bijzondere aan deze zoveel ste demonstratie tegen de pre mier is dat de organisatoren politici van het podium hebben geweerd. De drijvende kracht achter het straatprotest is film regisseur en Oscarwinnaar Nanni Moretti. Hij en mede standers uit de wereld van me dia en kunst willen Berlusconi als doelwit gebruiken om op straat te tonen dat het versnip perde links wel degelijk een krachtige en verenigde opposi tie kan zijn. Met succes. Tweehonderddui zend demonstranten - de organisatoren overdrijven schandelijk naar de achthon derdduizend - is niet gering in het in Italië heersende klimaat van politieke apathie. Maar Berlusconi is zo'n platge slagen Kop van Jut dat het za terdag nooit een echt anti-feest wordt. Sfeer komt er pas als Cofferati zich te voet in de menigte stort op weg naar zijn een paar stra ten verder op geparkeerde auto. De arrestatiepoging in Celopek ten westen van de hoofdstad Skopje liep uit op een schietpar tij, waarin een van de Albane zen werd gedood. Daarmee kwam het aantal do den tijdens de verkiezingscam pagne op negen. De verkie zingsdag zelf was relatief rustig. In een Albanees dorp werd een kaderlid van een partij met een geweerkolf tegen de grond ge werkt, in Tetovo werd een me dewerker van een stembureau in elkaar geslagen en werden de stembussen gestolen, en in Ohrid raakte een cameraman gewond toen hij een ruzie tussen politici filmde. De eerste onofficiële uitslagen worden vandaag verwacht. Al gemeen wordt aangenomen dat de DUI van ex-rebellenleider Ahmeti als grootste Albanese uit de bus komt. Als tegelijker tijd de nationalistische VMRO van premier Georgievski de steun van etnische Macedoniërs verliest, zou de weg open liggen naar een regering met Ahmeti. Waarnemers zeiden gisteren een dergelijk scenario het meest te vrezen, omdat dat tot een ge welddadige reactie van ultra- nationalistische Macedoniërs zou kunnen leiden. Bijna 100.000 nationalisten over spoelden eind vorige week het centrum van Skopje om hun held, minister Boskovski van Binnenlandse Zaken, toe te jui chen. Boskovski herhaalde bij die ge legenheid zijn dreigement om Ahmeti te laten arresteren. De voormalige rebellenleider an nuleerde daarop zijn verkie zingsbijeenkomst in Skopje. De verkiezingen waren de eerste sinds een gewapende opstand van etnische Albanezen het kleine Balkanland vorig jaar naar de rand van de burgeroor log voerde. Slechts onder zware druk van de Navo en de Europe se Unie konden de partijen ertoe worden gebracht een vredesak koord te sluiten. Akkoord Dat akkoord voorzag in een grondwet die de Albanezen meer rechten gaf. De relaties tussen beide gemeenschappen zijn desondanks verder ver slechterd. Zowel aan Albanese als aan Macedonische kant zou den haviken hun kans afwach ten om de draad van de oorlog weer op te pakken. Extremisti sche Albanezen hebben al een nieuwe rebellenorganisatie ge formeerd, ANA. Maar president Tïajkovski, die de gematigde stroming binnen de VMRO vertegenwoordigt, sloeg gisteren een optimistische toon aan. „Tot nu toe verlopen de verkiezingen in een goede at mosfeer", zo zei hij na het uit brengen van zijn stem. „De op komst is groot, wat er op wijst dat de democratie de strijd te gen de oorlog aan het winnen is." GPD KAAPSTAD - Bergers van het Rotterdamse bedrijf Smit Tak proberen de brand te blussen op het vracht schip Jolly Rubino voor de Zuid-Afrikaanse oostkust. Tot nu toe belemmerden harde wind en de hoge tempe raturen op het schip de werkzaamheden. De brand op de Jolly Rubino brak 10 september uit. De bemanning slaagde er niet in het vuur te blussen en verliet het schip. Donderdag liep het verlaten schip in zwaar weer aan de grond bij Cape St Lucia. Het nabijgelegen natuurgebied St Lucia Wetlands Park loopt gevaar omdat de Jolly Ru bino olie lekt. Volgens de woordvoerder hopen de ber gers het lek snel te dichten. De Jolly Rubino, een 190 me ter lang roll-on-roll-offschip dat onder Italiaanse vlag vaart, heeft bovendien een gevaarlijke lading chemi sche stoffen aan boord. foto Rajesh Jantilal/EPA van onze redactie buitenland KOPENHAGEN - De Europese Unie en de Verenigde Staten zeggen grote vooruitgang te boeken op het gebied van juridi sche samenwerking. De Euro pese weigering onderdanen aan de VS uit te leveren, als die daar de kans lopen op de doodstraf, blijft de samenwerking echter bemoeilijken. Toch stelt huidig EU-voorzitter Denemarken dat er tegen volgende zomer al een akkoord met de VS over uitleve ring kan zijn. Verder zal eind dit jaar al een raamakkoord tot stand kunnen komen over betere uitwisseling van informatie om terroristi sche aanslagen te voorkomen. Dat zijn de EU-ministers van Justitie en hun Amerikaanse collega Ashcroft zaterdag over eengekomen tijdens informeel overleg in Kopenhagen. Ashcroft en de Deense minister van Justitie Espersen, voorzit ter van het EU-overleg, zeggen echter dat de sfeer tussen beide partijen dermate goed is, dat dit ook de hoop op een akkoord over uitlevering rechtvaardigt. Veel EU-lidstaten leveren nu BARCELONA - Een demon stratie van radicale Basken in Bilbao is zaterdag uitgemond in een veldslag tussen politie en nationalisten. Enkele tientallen mensen raak ten gewond. Vier activisten werden gearresteerd. De mani festatie was gericht tegen de on wettig verklaring van de radi cale nationalistische partij Batasuna, de politieke arm van de ETA.Tot op het allerlaatste moment was onduidelijk of de demonstratie mocht doorgaan. GPD geen eigen onderdanen of ande re verdachten uit als de dood straf in cle VS mogelijk is. Duitsland weigert zelfs infor matie door te geven als op grond daarvan een rechtszaak dreigt, die kan leiden tot de doodstraf. Ashcroft sprak echter over een 'open en constructieve sfeer'. Volgens Espersen is tegen het einde van het Grieks EU-voor- zitterschap, juni volgend jaar, een overeenkomst mogelijk. De Nederlandse minister Don- ner is beducht voor een te over haaste aanpak. Hij zegt dat er al verdragen zijn tussen de VS en de verschillende EU-landen. Hij verwacht dat de discussie over een akkoord met de VS leidt tot een breder debat over de Nederlandse wetgeving. Als de VS Nederland zouden vragen om de uitlevering van een verdachte van deelname aan de aanslagen op 11 septem ber vorig jaar, dan dreigen juri dische problemen. Die aansla gen vallen volgens Donner onder massamoord, een vergrijp dat niet is opgenomen in de Ne derlandse wet. „De vraag is nu: is ons rechtssysteem nog ade quaat genoeg om dit soort pro blemen te voorkomen", aldus Donner. Ashcroft dankte de Europese Unie voor de steun in de strijd tegen terrorisme, maar hij gaf duidelijk aan dat de VS een ei gen beleid blijven voeren. Zo zullen ook de Europese krijgs gevangen van de strijd in Af ghanistan, die vastzitten op de Amerikaanse basis Guantana- mo op Cuba, even lang in hech tenis blijven als alle andere ar restanten. De Zweedse minister van Justi tie Bodström overhandigde zijn Amerikaanse collega zaterdag een petitie waarin hij aandrong op een soepele behandeling van vijftien Europese krijgsgevan genen, onder wie een Nederlan der en een Zweed. ANP Advertentie tot €1.200,- introduktie voordeel BESIIHAUTO VAN HET/AAR Ultgciroepon door hol vakbiac Ford Transit Business Edition TDCi O 92 kW (125 pk) TDCi motor O stuurbekrachtiging O bestuurdersairbag O zeer comfortabele verwarmbare bestuurdersstoel met lendesteun 6.6 m3 laadruimte en.lage laadvloer Business Edition TDCi normaal 17.045,- Busness Edition voordeel 700.- TDCt introduktie voordeel 500 - nu voor 15.845,- Ford Transit Cool Edition TDCi O 92 kW (125 pk) TDCi motor O airconditionlg O 16 Inch licht metalen velgen O 2 airbags O centrale dubbele portiervergrendeling met afstandbediening O metaal lak O radio/cd-speler Cool Edition TDCi normaal 22.095,- nu voor 21.195,- LONDEN - Prins Harry, de jongste zoon van de Britse kroon prins Charles en prinses Diana wil zich evenals zijn overleden moeder inzetten voor de medemens. Ook wil hij af van zijn imago van wildebras. Dat kwam naar voren in zijn eerste in terview bij zijn achttiende verjaardag gisteren. Hij zei dat zijn moeder meer lef had dan ieder ander en dat hij de herinnering aan haar levend wil houden. „Ik wil verder gaan met de dingen die ze niet helemaal heeft afgemaakt." Hij sprak zijn bewondering uit voor de manier waarop ze mensen benaderde en zich inzette voor onderwerpen, zoals landmij nen in de Derde Wereld en aids. RTR/AFP WASHINGTON - De Amerikaanse luchtvaartdienst (FAA) heeft zaterdag de wereldwijde inspectie gelast van de nieuw ste generatie vliegtuigen van het type Boeing 737, om na te gaan of de vluchtcontrolecomputers goed werken. Als de 'Flight. Control Modules' niet naar behoren werken kan het moeilijk worden het toestel in bedwang te houden. Het noodbevel van FAA, dat betrekking heeft op de 93 Boeings 737 die na 21 mei zijn gemaakt, moet binnen tien da gen door de maatschappijen worden opgevolgd. AP PARIJS - De Franse auteur Michel Houellebecq moet morgen voor de rechter verschij nen. Houellebecq, een van de gerucht makendste Franse schrijvers van de afgelopen jaren, wordt voor de rechtbank geconfronteerd met de aanklacht die een aantal moslimorganisaties tegen hem heeft ingediend. Die vinden dat hij de islam heeft beledigd en dat hij heeft aange zet tot godsdiensthaat. Houellebecq zei vorig jaar september naar aanleiding van het uitkomen van zijn roman Plate-forme in het literaire tijd- schrijft Lire, dat de islam 'de grootste klotengodsdienst' in de wereld is. „De islam is een gevaarlijke godsdienst en is dat al sinds zijn ontstaan", meende de schrijver. AFP KARACHI - Bij een bomaanslag op een bus in het zuiden van Pakistan is gisteren één dode gevallen. Negen andere mensen raakten gewond. Een aantal van hen is er ernstig aan toe. Dat heeft een politiewoordvoerder gisteren bekendgemaakt. Volgens de autoriteiten was de bom verstopt onder een stoel in een bus die vanuit de zuidelijke stad Hyderabad op weg was naar Karachi, ongeveer 120 kilometer naar het westen. De aanslag is niet opgeëist. AP VLADIKAVKAZ - Bij schietpartijen zijn dit weekeinde twaalf Russische militairen en politieagenten om het leven gekomen in de opstandige republiek Tsjetsjenië. Dat heeft een zegsman van het pro-Russische bestuur gezegd. In de afgelopen 24 uur hebben de rebellen veertien keer het vuur geopend op Russische stellingen en vijf Russen gedood. Nabij het dorp Disjne-Vedeno vielen vier doden toen een kon vooi met mitrailleurs en raketwerpers werd aangevallen, al dus de zegsman. Twee agenten kwamen om bij een vuurge vecht met opstandelingen bij het dorp Gansoltsjoe. Een rebel kwam om het leven en een werd gevangen genomen. Bij de tweede stad in de republiek, Goedermes, kwam een sol daat om en raakten drie militairen gewond toen hun pantser wagen op een landmijn reed. AP Een van de winkeliers naast het restaurant vertelde tegenover het persbureau Reuters, hoe een oude man na het nemen van en kele happen opstond en direct neerviel. Volgens de winkelier zou de man op weg naar het zie kenhuis zijn overleden. Andere omstanders meldden dat bij sommige slachtoffers bloed uit de mond en de oren kwam. De ministeries van Gezondheid en Publieke Veiligheid stuurden direct na de eerste melding van de vergiftiging inspecteurs naar Nanjing. Het onderzoek zicht zich ook op een bedrijfje in een steeg tegenover het restaurant. Daar zou een deel van de pro ducten die het restaurant ver koopt zijn gemaakt. Bij het onderzoek wordt niets uitgesloten, ook niet kwade op zet. Berichten over voedselver giftiging duiken regelmatig op in de Chinese media. Vorig jaar nog stopte een restaurateur rat- tengif in het voedsel van de con current, in de hoop hem weg te krijgen. Bij dit incident vielen geen doden. GPD door Gert-Jan Broere NANJING - Tientallen mensen zijn zaterdag in de Chinese stad Nanjing om het leven gekomen door voedselvergiftiging. Exac te cijfers ontbreken, omdat alle betrokkenen door de autoritei ten het zwijgen is opgelegd. Een eerste bericht van het Chi nese persbureau Xinhua sprak van 41 doden en vierhonderd zieken, voordat het werd inge trokken. Officieel zouden er nu 'tweehonderd gewonden zijn en enkele doden'. De slachtoffers liepen de voed selvergiftiging op bij een res taurant van de Heshengyuan- keten in het district Tangshan. Deze keten specialiseert zich in producten van sojabonen, zoals melk of gebakken sojabo nenslierten, die door de Chine zen vooral worden gegeten als ontbijt. Op het moment van de vergiftiging werd het restaurant vooral bezocht door middelbare scholieren en arbeiders van een lokale bouwplaats. er Is al een Ford Transit voor 995,- Prïzen exclusie! BTW en allevemgskosten Gem, txondstofvetnjk en COj-utstoot. kr 19.1-12.2 Her/iOO km- van 8,2-11,0. C02 Qr/km: van 216-282 door Hans Geleijnse ROME - Voor de tweede keer binnen twee weken is er een dra ma met immigranten die ille gaal Italië wilden binnenko men. Ten minste vijftien mensen verdronken gisterochtend voor de kust van Sicilië toen het gam mele tien meter lange houten bootje waarmee zij uit Noord- Afrika waren overgestoken, zonk. Van de 150 opvaz-enden zijn er 92 gered. De Italiaanse kust wacht zoekt nog naar vermis ten. Twee weken geleden werden bij Napels vijf Koerden dood aan getroffen in een vz-acht wagen. Zij zijn vermoedelijk in het laadz-uim gestikt tijdens de overtocht van de vrachtwagen per veez-boot van Griekenland naar Italië. De scheepsz-amp gis teren was het catastrofale slot van een kleine vreemdelingen invasie op Sicilië. Zaterdag wa ren vier boten geland met in to taal meer dan tweehonderd im migranten aan boord. De Egyptische kapitein van het bootje is aangehouden en wordt waarschijnlijk beschzzldigd van doodslag en hulp aan illegale immigratie. De autoriteiten vermoeden dat hij deel uit maakt van een bende mensen smokkelaars. Een team van ex perts is naar Agrigento, waar de overlevenden zijn opgevangen, gestuurd om de oorzaak van het drama te onderzoeken. Ver moed wordt dat de opvarenden overboord moesten springen toen een boot van de kustwacht naderde, een beproefde metho de van de smokkelaars. De geborgen lijken zijn van elf mannen en vier vrouwen; de jongste is een meisje van vijftien jaaz'. Duizenden mensen uit Afrika, het Midden-Oosten en Zuid-Azië landen jaarlijks aan de Zuid-Italiaanse GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5