Buitenkansje in Aardenburg Kaf en koren van een oude Zeeuwse dichter Muzikaal kerkepad doorkruist eeuwen Zeeland wordt steeds veiliger voor fietsers Veel getoeter tijdens vijftiende Truckroll Organisatoren Open Monumentendag tevreden over opkomst Grote verkeerscontrole Honderden op pad in Hulst Drankstarter gepakt Keukenmes in beslag genomen Dure geurtjes gepikt Dure apparatuur gestolen Ruiten Houtenkwartier ingegooid Man struikelt na beledigen van agenten Stoet paarden en koetsen trekt door de streek kunst cultuur Boudeling nationaal kampioen ploegen Gouden plakken voor twirlster Daphne Russens maandag 16 september 2002 TERNEUZEN - Honderden automobilisten werden tussen vrijdagmiddag twee uur en zaterdagmorgen twee uur be keurd tijdens een grote verkeerscontrole op verschillende plaatsen inTerneuzen. 344 bestuurders reden te hard op demi' F. J. Haarmanweg, de Binnenvaartweg en de Guido Gezelle- straat. De grootste snelheidsduivel reed 95 kilometer per uur, terwijl ter plaatse op de Haarmanweg vijftig kilometer is toe gestaan. Vijf automobilisten werden op verschillende plaat sen in Terneuzen aangehouden, omdat ze te diep in het glas hadden gekeken. Op de Guido Gezellestraat werden ook een aantal auto's gecontroleerd. Enkele automobilisten kregen boetes voor het voeren van te veel verlichting, een verlopen APK-bewijs, gladde banden en onnodig lawaai veroorzaken, HULST - De 22e editie van de Reynaertmars bracht zondag 240 wandelliefhebbers op de been. De organiserende buurt vereniging Den Dullaert had de tocht een maand eerder op de wandelkalender gezet. Mede door het prachtige weer waren er ook ruim 20 deelnemers meer dan vorig jaar. De wandelaars konden een keuze maken uit vier afstanden. Bijna de helft van de deelnemers koos voor vijftien kilometer. Voor de wande ling van zeven kilometer gingen 68 personen op pad. De route van 25 kilometer werd aangepakt door 51 wandelaars. Hel langste traject van 40 kilometer trok 21 wandelfanaten. TERNEUZEN - Een 48-jarige Terneuzenaar die met vijf keer de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed wilde wegrij den, kreeg zaterdagavond de kans niet. De man probeerde zijn auto in de Rooseveltlaan in zijn woonplaats te starten, maar werd al aangehouden voor hij weg kon rij denHij moest zijn rijbewijs inleveren en kreeg een dagvaarding mee. TERHOLE - Tijdens een controle op de N60 bij Terhole zon- damorgen om 1.00 uur trof de politie een keukenmes aan in de auto van een 23-jarige Terneuzenaar. Het mes werd in beslag genomen en de man kreeg een proces-verbaal. HULST - Uit een winkel in de Gentsestraat in Hulst verdwe nen in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een inbraak enkele tientallen flesjes parfum en lotion. De waarde van de geurtjes en smeerseltjes bedraagt enkele duizenden euro's. BRESKENS - Uit een bedrijfskantoor in Breskens is bij een inbraak voor ruim tienduizend euro aan computers, foto- en communicatieapparatuur ontvreemd in de nacht van vrijdag op zaterdag. De inbrekers namen ook een kluis mee, maar die is, zonder dat er iets wordt vermist, opengebroken op het be drijfsterrein teruggevonden. HULST - Enkele ruiten van activiteitencentrum 't Houten kwartier in Hulst zijn in de nacht van zaterdag op zondag in gegooid. Het schadebedrag is nog niet bekend. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst AARDENBURG - De behoefte om via schriftelijke of teken- kunstige uitingen te laten weten dat je ergens geweest bent, wordt vaak gezien als een schreeuw om aandacht van een zame of gefrustreerde zielen in het huidige, jachtige tijdsge wricht. Maar ook in de negen tiende eeuw lieten mensen al graag weten dat ze ergens waren geweest. W. G. Trapman 1887 staat er op het houten kotje in het torenkamertje van de Aar- dpnburg.se Kaaipoort. Wat Trapman destijds in het to renkamertje deed, is niet be kend. De functie van het houten hokje is zelfs niet duidelijk meer. „Sommige mensen den ken te weten dat het heeft ge diend voor het carillon. Bewij zen zijn daar echter niet meer voor", zegt mevrouw C. Klijn- tunte, die zaterdag samen met haar man uitleg geeft in de Kaaipoort. Het echtpaar Klijn- tünte is gids bij de Stichting Cultureel Aardenburg en laat de Historische schoonheden van de k'ikkerstad graag zien tijdens de Open Monumentendagen. TERNEUZEN - Een 18-jarige Terneuzenaar werd vrijdag avond vlak voor middernacht aangehouden, nadat hij enkele agenten had beledigd. De man beledigde de agenten toen hij ze passeerde in de Nieuwstraat in zijn woonplaats. Toen de politiemensen hem op zijn gedrag wilden aanspreken, rende hij - na eerst zijn middel vinger te hebben opgestoken - weg. Het kostte de agenten niet veel moeite om hem te achterha len, omdat hij tijdens zijn 'vlucht' over een betonnen paal tje struikelde. Na het opmaken van proces-verbaal kon de man zijn weg vervolgen. Een bezoekje aan de Kaaipoort is een buitenkansje. Het kamer tje in de poort is de rest van het jaar niet toegankelijk, de monu mentendag is dus een uitgelezen gelegenheid om te zien hoe het uit 1650 daterende bouwwerkje er aan de binnenkant uitziet. Het echtpaar De Rooijen uit Dronten viert vakantie op een recreatiecentrum in Hengst dijk. Het Land van Hulst ver kenden ze de afgelopen weken al per fiets. „Vanochtend leek het weer in eerste instantie wat minder. Vandaar dat we de auto hebben gepakt en eens naar het westen van Zeeuws-Vlaande- ren zijn gereden. De omgeving hier kenden we nog niet zo goed", legt mevrouw De Rooijen uit, terwijl zij met haar man uit het raampje van de torenkamer de Weststraat inkijkt. De Vlaamse graaf Gwijde van Dampierre liet al in 1299 een versterking om Aardenburg heenleggen. De westelijke stadspoort lag destijds iets noordelijker, bij de toenmalige haven van Aardenburg. Maar net als de huidige, ter herinne ring aan prins Maurits opge richte, Kaaipoort heeft die stadspoort geen krijgsgeweld hoeven te doorstaan. De twee West-Zeeuws-Vlaamse ge meenten vrolijken de monu mentendag sinds vorig jaar op met dichters, die op verschillen de plaatsen in de streek hun tek sten declameren. Zes dichters lieten zaterdag op zes plaatsen hun, al dan niet op het thema 'koopmansgeest' betrekking hebbende, verzen aan het pu bliek horen. Daarnaast konden belangstel lenden in heel Zeeuws-Vlaan deren kerken, molens en andere monumentale gebouwen bezoe ken en op vele plaatsen stads- of dorpswandelingen maken on der begeleiding van een histo risch onderlegde gids. Musea, galerieën en kunsthandels hiel den open huis. Veel organisato ren van festiviteiten en rond wandelingen toonden zich tevreden over de opkomst van het publiek. Zo trok het school museum in Terneuzen zo'n hon derd bezoekers, vijf keer zoveel als op een gewone zaterdagmid dag. Ook de werkgroep Zwar- tenhoekse Zeesluis was uiter mate content. Schoonheid De historische sluis - waar pas santen vaak ongemerkt aan voorbijgaan, omdat de schoon heid van de sluis onder het weg dek gezocht moet worden - was opgenomen in een fietsroute vanaf bezoekerscentrum De Baeckermat. Veel toevallige voorbijgangers kwamen echter op de bonnefooi op de wild wap perende Nederlandse driekleur af, die de werkgroep had opge hangen. „Veel bezoekers waren aangenaam verrast dat er onder de oude weg van Westdorpe naar Axel een monument uit 1788 schuilgaat." SLUIS - Gisteren trok vanaf 's morgens een stoet van paarden en aangespannen koetsen door een gebied van West Zeeuws Vlaanderen. De route liep langs Sint Anna ter Muiden, Cadzand en Retran- chement naar de Schaapskooi in Heille waar een tussenstop werd gehouden. Rond de klok van 17.00 uur arriveerde het ge zelschap weer terug in Sluis. Daar werd door het centrum nog een rondgang gemaakt. Aan het eind van de geslaagde rit kregen de deelnemers een af sluitende borrel aangeboden. De tocht was een initiatief van de Sluisse ondernemer Luc van Landschoot. Hij wil er graag in samenwerking met de Midden standsvereniging Sluis een jaarlijks terug kerend evene ment van maken. De Aardenburgse Kaaipoort PHILIPPINE Concerten Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen: Egidius Kwartet in PhilippineBlindman Kwartet in IJzendijke, Beethoven Academie in Aardenburg en Daniël Ploeger in Groede. door onze kunstredactie Een overvol concertprogram ma, zaterdag en zondag in Zeeuws-Vlaanderen. Met een muzikaal kerkepad dat zater dag van Philippine via IJzendij ke naar Aardenburg leidde en 's zondags als toetje een fringe- concert in Groede. In Philippine vertolkte het Egi dius Kwartet heel toepasselijk zestiende-eeuwse huismuziek, bestaande uit drie- en vierstem mige chansons en Nederlandse liedekens, verzameld door Hier- onymis Lauweryn, stichter van de plaatsen Watervliet en Phi lippine. Plet was een dik uur genieten van vier perfecte stemmen, die op onderhoudende, vaak humo ristische manier deze juweeltjes vertolkten. Veel lof voor coun ter-tenor Peter de Groot. De polyfonie was perfect met aan dacht voor grote lijnen. In IJzendijke ging het repertoire nog verder terug, namelijk naar de Notre Dame-school met de •organum-stijlen van Leoninus en Perotinus, maar dan ge bracht door vier saxofoons. Het Blindman Saxofoonkwartet haalt meer uit de sax, dan de maker destijds ooit heeft kun nen vermoeden. Zo ook dit pro ject 'Multiple voice'. Oude mu ziek in een hedendaagse context. Ontdaan van de religi euze geladenheid ontstaat dan een puur auditieve klankwe reld. Door de werken te mani puleren met eigentijdse techno logie (delay-systeem) komt men ■zelfs tot een ruimtelijk effect van vierentwintig- tot zesen- dertigstemmige werken van Oc- keghem, en Josquin des Prez '(16e eeuw). Dat de grote lijnen van deze polyfonie wel eens wat 'verloren gingen en de echte grootsheid van de meerstem migheid soms wat bescheiden bleef, is onvermijdelijk bij zo'n compromis met de techniek. De Beethoven Academie legt zich toe op de uitvoering van muziek van rond 1800. Dat be tekent een kleiner orkest dan we gewoonlijk gewend zijn bij wer ken uit het tijdperk van Hay dn, Mozart en Beethoven. Deze drie componisten stonden zaterdag avond in Aardenburg op het programma. Het streven naar authenticiteit pakte bij Symfo nie no.98 van Haydn niet zo goed uit. De koperblazers zor gen, geheel naar de gewoonte in Haydns tijd, samen met de pau ken voor de ritmische accenten. Staan daar, zoals bij dit orkest, weinig strijkers tegenover, dan willen deze nog wel eens wegge- trommeld worden. Dat gebeurde zaterdag in een verder nauwkeurige maar brave Haydn. De vertolking van Bella mia Fiamma, de eerste van twee aria's van Mozart, maakte een gespannen indruk, omdat de stem van sopraan Patricia Rozario niet zo goed past bij de lagere noten uit dit werk. Maar Voi avete un cor fedele zong ze met overtuiging, in haar eentje het orkest reducerend tot een rol ver op de achtergrond. Bij Beethovens Zevende Symfo nie vielen de raderen ineen. Beethoven gebruikt de ritmiek van pauken en koper veel effec tiever dan Haydn en laat boven dien de koperblazers ook an dere dingen doen. De dansan te zevende werd een feestelij ke ervaring, vol vaart gebracht door een enthousiaste, uit zijn hoofd dirigerende Jan Caey- ers. Dat Daniël Ploeger een meester op de trombone is, bewees hij zondagmiddag in Groede met een programma waarin hij, naast lyrische kwaliteiten en een fraaie toonvorming in mu ziek van negentiende eeuwse componisten, de gelegenheid had een staalkaart aan technie ken en speelwijzen te demon streren in meer hedendaagse werken. In Fünf Stücke van Ernst Krenek wordt geen mogelijk heid van de trombone onbenut gelaten met vele varianten qua toonvorming, alle soorten dem pers en het gebruik van de trombone als slag- en zelfs (in combinatie met de piano) strijk instrument. De hoofdrolspeler bleek zo veel- zijdig als zijn programma. In het indringende Sequenza V van Berio kwam zijn uitstraling van 'jonge hond' zelfs nog van pas bij de uitbeelding, auditief en visueel, van een tragikomische clown. Bijdragen vanArie Karreman, Dou- we Eisenga en Jos Verpoorten. door Gino van den Broecke SAS VAN GENT - Luid getoeter begeleidde vijftiende Truckroll Zeeland die afgelopen zaterdag plaatsvond in Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Vanaf De Vlaande- renhal in Sas van Gent vertrok ken 244 vrachtwagens met 260 gehandicapten als bijrijder voor een tocht van zo'n tachtig kilo meter over de wegen van Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Chauffeurs van verschillende transportbedrijven uit Zeeuws- Vlaanderen en België waren weer in groten getale naar Sas van Gent gekomen om de vele verstandelijke en lichamelijke gehandicapten deelnemers een onvergetelijke dag te bezorgen, Veel chauffeurs hadden hun trucks opgefleurd met grote bloemstukken, vlaggetjes en al lerlei teksten, waaruit eens te meer bleek, dat velen in de loop der tijd een persoonlijke band hebben opgebouwd met 'hun' bijrijders. De wagens reden in drie kolonnes toeterend en claxonnerend langs diverse stadjes en dorpen. Tijdens de rit die ongeveer tachtig kilometer lang was, stonden overal men sen om de trucks en hun inzit tenden toe te zwaaien. Vooral in Hulst en Clinge stond er erg veel publiek langs de kant van de weg. Dat het deze keer prima weer was zal hieraan ook hebben bijgedragen. Vorig jaar viel het water immers nog met bakken uit de lucht, maar tijdens deze feestelijke jubileu meditie was het prachtig weer. Voorzitter Jaap Ocke was dan ook erg te spreken over de dag. „Alles is goed gegaan, het weer zat mee, er was veel publiek en de sfeer was geweldig. Ik ben dan ook erg tevreden". De blikvanger van deze lus- trumtocht was een prachtige gitzwarte 'Mack'. Deze vracht wagen was helemaal uit Gro ningen gekomen om deel te nemen aan de Truckroll. Hij vertrok daarom als eerste wa gen vanaf De Vlaanderenhal. Na terugkomst in Sas van Gent werden de deelnemers muzikaal onthaald door dweilband TandsjenBei. Ze konden daarna gezamenlijk lunchen in een grote sfeervol in gelichte feestzaal in De Vlaan deren. Na de lunch was er nog een feestelijk en muzikaal mid dagprogramma. Erelid Tijdens de opening van de Truckroll kreeg Jeanine van Hecke van Stichting Tragel uit Clinge een herirmeringsbord van de gemeente Sas van Gent. Dit voor haar inzet tijdens alle vijftien de edities van de Truck roll. Later op de dag werd ze ook nog worden benoemd tot erelid van de Stichting Truckroll Zee land. Ze is hiermee het tweede erelid van de Stichting. Eerder viel oud-burgemeester Van Es deze eer te beurt. door Emile Calon MIDDELBURG - Het wordt steeds veiliger fietsen in Zee land. De gemeenten hebben de afgelopen jaren namelijk tal van voor fietsers gevaarlijke kruisingen beveiligd of staan op het punt om tot actie over te gaan. Zo blijkt dat van de dertien ge vaarlijkste kruisingen er tien zijn of worden aangepast. Al leen de rotonde Torenweg- Roozenburglaan en de kruising Laan der Verenigde Naties- /Sandberglaan in Middelburg alsmede de fietsersoversteek van de N60 ter hoogte van Notendijk nabij Terhole wach ten nog op de komst van een aannemer en zijn medewerkers. Op de lijst van blackspots over de periode 1995/1999 nemen die drie kruisingen de plaatsen twee, tien en zes in. Alle andere tien zijn of worden onder han den genomen. Wat wel opvalt in het lijstje uit NUMANSDORP - Freek Bou deling uit Sint Philipsland is za terdag tijdens de Nationale Ploegkampioenschappen in Numansdorp eerste geworden in de categorie 2 schaar wentel- ploegen. Het was zijn zesde na tionale titel in die klasse. Hij werd ook eerste in 1994, 1997, 1998, 2000 en 2001. Boudeling vertegenwoordigde Nederland gisteren ook tijdens de Europese Ploegkampioen schappen, die eveneens in Nu mansdorp plaatsvonden. Hij behaalde een verdienstelijke zesde plaats. Winnaar werd Bernard Altmann uit Oosten rijk. Aan de nationale titelstrijd de den nog vier Zeeuwen mee: Pe ter Hanse uit Kerkwerve, Cees de Bree uit Zonnemaire, Gert Jan de Jager uit Sint Philips land en Frank Standaert uit Terneuzen. Zij kwamen alle uit in de cate gorie 3 schaar wentelploegen. Hanse scoorde het hoogste van het kwartet met een tiende plaats, in een veld van zeventien deelnemers. het jaarverslag van het Zeeuws Coördinatiepunt Fiets is het ho ge aantal ongevallen op de be wuste Middelburgse rotonde: vijftien. Daarmee scoorde die rotonde het negatiefst van alle blackspots. Als echter gekeken wordt naar het aantal gewon den scoort alleen de kruising Poelendaeleweg/De Ruyter- straat in - eveneens - Middel burg hoger. Daar vielen in de periode '95-'99 acht gewon den, één meer dan op de be wuste rotonde aan de Toren- weg. Groene golf Die gevaarlijkste kruising is in middels al aangepast. De ver- keerscirculatie in de omgeving is aangepast en ter plaatse mag door automobilisten nog maar maximaal dertig kilometer per uur worden gereden. Ook ande re blackspots in de gemeente Middelburg kregen in de afgelo pen jaren een beurt. Zo geldt er weer een groene golf voor de fietsers die vanaf de Schroeweg, over de Schroebrug en de Blau- wedijk richting het Groene Woud rijden. Ook de gevaarlijke situatie bij de kruising Langevielebuiten- brug/Langeveilesingel is via een reconstructie en aanpassing van de maximumsnelheid aan gepakt. HULST - Twirlster Daphne Bussens uit Hulst behaalde zaterdag bij wedstrijden in sporthal de Lage Banken in Etten-Leur twee gouden plak ken. Zowel bij haar twirling en dance twirl in de categorie seni or intermediate pakte zij met respectievelijk 5.75 en 5.7 pun ten de eerste plaats. Dit was le vens voldoende voor deelname aan de voorronde voor het Ne derlands kampioenschap. Bus sens is lid van de de Showgirls uit 's Heerenhoek. Ook haai' clubgenote Judith Durinck uit Kloosterzande kwam met een twee baton in de categorie seni or intermediate (5.55 pt.) op de hoogste podiumtrede. Deze eer ste plaats betekende voor haar eveneens plaatsing voor de voorronde van de nationale ti telstrijd. VLISSINGEN, Bellamytent (Film by the sea) 'Rosette', een programma rond 'Roosje' van Jacobus Bellamy, m.m.v. de Zeeuwse Komedie, Stepanie Maer- tens en Wim van Moerbeke (piano) en Robert Valter door Willem Nijssen Een stad is trots op zijn beroemde inwoners, zelfs al zijn die al eeuwen dood. Vraag me niet waarom, mij lijkt het een volstrekt toevallig en onbelangrijk gegeven dat Annie M.G. Schmidt lange tijd in Vlissingen heeft gewerkt. Dat Wim Hofman er woont en werkt. Of dat Jacobus Bella my (1757-1786) er geboren en getogen is. Maar - gerechtvaardigd of niet - trots is natuurlijk wel een belangrijke emotie. Die veel kwaad en soms ook een klein beetje goed in de wereld brengt. Laten we aannemen dat de Slib-reeks, een reeks van meestal kleine, zeer verzorgde uitgaafjes rond Zeeuwse kunstenaars, zoiets goeds is. Ik ken niet alle deeltjes en die ik wel ken, lijken me niet alle even belangwekkendMaar toch, er zitten boeien de nummers tussen en sinds dit weekend zijn het er honderd. En dat is geen geringe prestatie! Er zijn weinig series die zo lang worden volgehou den. Het is terecht, dat zo'n feit gevierd wordt. Nummer honderd heb ik alleen nog vanuit de ver te gezien. Het is voor de Slibreeks een kloek deel, op A4 formaat en meer dan 100 bladzijden dik. De inhoud draait om 'Roosje', een laat werkje van de jonggestorven dichter Jacobus Bellamy. Vlissin- ger van geboorte, rond zijn 20e naar Utrecht ver huisd. 'Roosje'is een romance, passendinzijntijd. Dat was immers de tijd van de (aankomende) ro mantiek. Een cultuurstroming die zich interes seerde voor de oerkrachten die leven in de natuur, in basale menselijke emoties, die spreken uit roemrijke historie en diep gewortelde volkstradi ties. Je vindt dat allemaal terug in 'Roosje'. Een jong meisje - enige hoop en toeverlaat van haar vader nadat haar moeder bij Roosjes geboorte is Deelnemers aan de truckroll worden uitgezwaaid. foto Camile Schelstraete gestorven - wil meedoen aan de strandfeesten die de boerenbevolking jaarlijks viert. Daarbij dra gen jonge mannen hun verloofdes zo ver mogelijk de zee in om hun aanstaande huwelijk symbolisch te louteren in een strijd met de elementen. Roosje vindt haar Jan, maar ze wagen zich te ver in zee en worden door de golven verslonden. Van deze populaire romance - die indertijd al heel snel werd vertaald in het Duits, Frans en Italiaans - maakte de Franse dichter Paul Solanges in 1888 een toneelbewerking waar de componist Burg- mein een viertal stukken pianomuziek bij schreef. Peter Verstegen heeft deze 'Rosette' nu vertaald. De bekende Nederlandse dichter Ed Leeflang maakte een hedendaags kroeglied op het verhaal, dat door Robert Valter op muziek werd gezet. Dat alles is terug te vinden in het honderdste Slib- deeltje (compleet met muziek) en was het afgelo pen weekend te zien en te horen tijdens Film by the sea. 'Rosette' is geen toneelstuk geworden, maar een gedramatiseerde voordracht, onder steund met videobeelden, vertolkt door leden van de Zeeuwse Komedie. De oorspronkelijke muziek werd (quatre-mains zoals bedoeld) vertolkt door twee studenten van het Koninklijk Conservatori um te Gent en was veruit het meest interessante onderdeel. Het geheel werd afgesloten met het kroeglied 'Roosje of waarom ik geen vis eet', uit gevoerd door componist/zanger Robert Valter. 'Rosette' is een curiosum, een wonderlijk samen raapsel, geen wereldschokkende onthulling maar alleszins de moeite waard om eens uit het duister te worden gehaald. Het maakt weer iets wakker uit die merkwaardige pre-romantiek, laat er zo wel het kaf en als het koren van zien. Door zoveel mogelijk ervan te laten proeven (het origineel, de bewerking, het hedendaagse vervolg) maakt de voorstelling vanzelf duidelijk wat van waarde is en wat niet. Slibreeks no. 100 'Roosje en haar nazaten' is verkrijg baar in de boekhandel en bij uitgever Stichting Kunst uitleen ZeelandBalans 17, 4331 BL Middelburg. Prijs 21,00.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 40