Kritiek op versoepelen van maximumsnelheid Jordanië vraagt uitlevering van Iraakse Koerd Krekar JACKPOT €4,2MILJOeN PZC Veel partijen noemen plan De Boer levensgevaarlijk Bende asielzoekers gaat in opdracht op dievenpad Duiken naar rotzooi Steun voor zorgboerderij verslaafden Cipier verdacht na ontsnapping Alphen beste groenbeheerder Boete voor begrafenisondernemer Mishandelde na dagen ontdekt Amsterdamse studenten traag 16 september 1952 Verkoop van aandelen helpt Aegon aan geld Artsen LPF-fractie bereid Volkert tot eten te dwingen maandag 16 september 2002 van onze redactie binnenland den HAAG - De plannen van minister De Boer van Verkeer en Waterstaat om automoblisten minder snel te beboeten als ze de maximumsnelheid iets over schrijden is door veel politieke partijen en verkeersveiligheids organisatie 3VO negatief ont vangen. Tegenstanders vinden het idee een marge van tien kilo meter per uur in te stellen le vensgevaarlijk en ondoordacht. De Boer zei zaterdag in de Volkskrant dat hij de marge nu tekrap vindt. „Je wordt wel heel snel beboet." Hij pleit voor een snelheid van 110 kilometer per uur op snelwegen waar honderd mag worden gereden en 130 op de plaatsen waar een maximum van 120 geldt. „En op de provin ciale autowegen waar het veilig harder kan dan 80 kilometer, mag er van mij 90 worden gere den." Tegelijkertijd stelt de bewinds man wel dat diegene die nog harder rijdt flink moet worden aangepakt. Ook wil De Boer geen snelheidsovertredingen binnen de bebouwde kom en wil hij de boetes voor agressief ge drag op de weg verhogen. Verkeersveiligheidsorganisatie 3VO is fel tegen versoepeling van de maximumsnelheid. Elke kilometer extra geeft volgens een woordvoerster 3 procent ex tra kans op een verkeersongeval en 5 procent meer doden en zwaargewonden in het verkeer. Ook het idee op tachtig-kilome terwegen een maximumsnel heid van negentig toe te staan wijst 3VO nadrukkelijk af. „Tachtig is nu al vaak te hard. De wegen zijn daarop niet inge richt. Op veel plaatsen zou de snelheid eerder terug moeten, bijvoorbeeld naar zestig." De PvdA is tegen het 'gedoogbe leid' van de minister. „Maxi mumsnelheid is maximumsnel heid", aldus Tweede-Kamerlid Rehwinkel. Hij prijst De Boer dat deze de nuance ziet, dat er maar ietsje harder mag worden gereden. „De 'Heinsbroeken' in het kabinet gaan veel verder. Die willen tientallen kilometers harder razen dan is toegestaan. Het wordt tijd dat Balkenende tussenbeide komt." GroenLinks vreest eveneens dat het plan van De Boer grote ge volgen heeft voor de verkeers veiligheid. „Niet handhaven leidt in de praktijk tot nieuwe grenzen van de maximumsnel heid", stelt Tweede-Kamerlid Duyvendak. Het CDA is ook geen voorstan der van het oprekken van de maximumsnelheid voor auto mobilisten. Wel vindt Tweede- Kamerlid Eurlings dat een overschrijding met enkele kilo meters niet onmiddellijk zwaar moet worden gestraft. De chris ten-democraten willen de auto mobilisten die een beetje te hard rijden eerst waarschuwen. Alleen ANWB-hoofddirecteur G. van Woerkom zei ten dele in het idee te kunnen meegaan, maar hij wil de maximumsnel heid wel in een groter kader plaatsen. „Je moet per weg be palen wat reëel is." Van Woer kom is voor een sanctiebeleid met een oplopende schaal. Eerst een waarschuwing, dan een boete die de helft van het bedrag is, de derde keer het volle pond en de vierde keer 150 procent. ANP van onze redactie binnenland GRONINGEN - Een groep bewoners van asielzoekers centra in de provincie Gro ningen pleegt op grote schaal in opdracht van derden win keldiefstallen. Het gaat om enkele tientallen personen, voornamelijk uit Azerbei dzjan en Mongolië. Dat heeft de politie zaterdag beves tigd. De politie heeft geen erva ring met georganiseerde winkeldiefstal van deze om vang. De politie in Gronin gen heeft bij justitie aange drongen op een landelijk onderzoek, omdat zij ver moedt dat het probleem zich ook elders voordoet. De politie heeft de afgelopen maanden vijftien verdachten aangehouden. Die zijn in middels op vrije voeten. Wie opdracht gaf voor de dief stallen is nog onduidelijk. De winkeldieven gebruikten speciale tassen en jassen om de beveiligingspoortjes te misleiden. De politie kwam de dieven mede op het spoor dankzij aanwijzingen van particulie re beveiligingsdiensten. Bij huiszoekingen trof zij behal ve goederen ook bestellijsten aan. Het gaat vooral om dure kleding. In overleg met burgemeester Wallage van Groningen is voor de zomer een werkgroep opgericht. Daarin zitten ver tegenwoordigers van de poli tie, de Immigratie- en Natu ralisatiedienst van Justitie, het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers en de directeu ren van asielzoekerscentra uit de stad Groningen, Uit huizen en Ten Boer. De werk groep moet de werkwijze van alle betrokkenen op elkaar afstemmen. De politie bracht het bestaan van de werkgroep niet naar buiten, omdat zij vreesde voor negatieve beeldvor ming. ANP AMSTERDAM - Directeur J. Arnold van de belangenvereni ging voor drugsgebruikers vindt het een goed idee van plaatsvervangend korpschef Van Riessen om Amsterdamse drugsverslaafden onder te brengen in zorgboerderijen bui ten de stad. De drugshulpverlening in Am- sterdam is volgens Arnold zo waardeloos en bureaucratisch dat de verslaafden snel gebruik zullen maken van een aanbod om de stad uit te gaan. Een uit kering gaat op aan de kosten voor een pension van het Leger desHeils. ANP ROERMOND - Justitie heeft een 2 5 -j arige cipier van het Huis van Bewaring in Roermond opgepakt, omdat die vier bolle tjesslikkers zou hebben geholpen bij hun ontsnapping. Pers officier K. Janssen in Roermond bevestigde dat zaterdag. De cipier zou enkele weken geleden vier mensen die vastzaten zaagjes en een mobiele telefoon hebben geleverd in ruil voor een onbekende hoeveelheid geld. Hij was als uitzendkracht in dienst. De cipier is al enkele weken geleden aangehouden. De vier bolletjesslikkers ontsnapten in de nacht van 22 au gustus via het dak van het Huis van Bewaring. De politie pak te drie van hen koit na hun ontsnapping op. De vierde, een 25- jarige man, is nog steeds voortvluchtig. ANP ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen aan den Rij n mag zich als de beste groenbeheerder van Europa beschouwen. De stad be haalde zaterdag op de 27e internationale groencompetitie Entente Florale goud in de categorie Steden. Ommen kreeg in de categorie Dorpen brons toegekend. Ste den en dorpen uit tien landen namen deel aan deze verkiezing van de Groenste Stad en Dorp van Europa. Dit jaar was Nederland aan de beurt om de internationale prijsuitreiking te organiseren. Vorig jaar behaalde het Schouwse Dreischor goud. ANP BERGEN OP ZOOM - Een begrafenisondernemer uit Bergen op Zoom keek zaterdag wel erg vreemd op toen er onder de ruitenwissers van zijn lijkwagen en de volgwagen die daar achter stond een parkeerbon van veertig euro prijkte. Beide wagens stonden half op het trottoir voor de kerk een uitvaart plaatsvond. Volgens een woordvoerder van de ge meente waren de automobilisten in overtreding en had par keerbeheer volgens de regels gehandeld, maar was 'enige pië teit met de nabestaanden wel op zijn plaats geweest'. Om herhaling te voorkomen, heeft de gemeente aangekon digd de parkeerwachters met nieuwe instructies de straat op te sturen. De bekeuringen zullen worden verscheurd. ANP EINDHOVEN - Een 52-jarige Eindhovenaar die dinsdag ern stig werd mishandeld is pas donderdagavond in zijn huis ge vonden door een familielid. De Eindhovenaar werd dinsdagmiddag op zijn fiets vanach ter hard op het hoofd geslagen. Hij viel daarbij op de grond, waarna de dader hem nog een aantal keer tegen het hoofd schopte. Vervolgens zocht hij de zakken van het slachtoffer af, maar hij heeft volgens de politie niets meegenomen. Het slachtoffer is na de beroving alleen naar huis gefietst en op bed gaan liggen. Daarbij is de man onwel geworden. ANP UTRECHT - Studenten aan de universiteiten van Nijmegen en Maastricht zijn aanzienlijk vlotter dan hun collega's aan de Universiteit van Amsterdam (UvA). Na zes jaar studie is niet meer dan eenderde van de UvA-studenten klaar, bij de twee andere instellingen heeft dan 60 procent de studie voltooid. Dit blijkt uit cijfers van de verenigingen van universiteiten VSNU. Wonen in de hoofdstad wordt als aantrekkelijk erva ren. De studie is daaraan vaak ondergeschikt. Het langzame studietempo geldt overigens niet voor studenten aan de even eens in Amsterdam gevestigde Vrije Universiteit. ANP ONTWIKKELINGSPLAN - De provincie Zeeland heeft een ontwikkelingsplan opge steld. Vooral de werkgelegen heid moet worden verbeterd. Een conclusie uit het rapport is dat de uitbreiding van de werkgelegenheid verre is ach tergebleven bij de natuurlijke ontwikkeling van de bevol king, met alle gevolgen van dien. Men zou Zeeland kunnen vergelijken met een emmer melk, die voortdurend wordt afgeroomd. Ook is er meer technisch onderwijs in Zee land nodig. Zeer belangwek kend in het ontwikkelingsplan is het hoofdstuk dat gewijd is aan het verkeersvraagstuk. SCHUTTER - Tijdens schiet wedstrijden met pistool op de schietbanen in Rotterdam, be haalde de heer Beurskens uit Middelburg met 267 punten de vierde prijs op het nummer meesterkaarten zwaar ge wicht. Aan dit onderdeel namen veertig schutters deel. ZWANEN - De heer j. Watt el te Sint Laurens zag begin sep tember een groep van veertig wilde zwanen doortrekken in westelijke richting. Een wel zeer vroege melding, omdat trek van zwanen in de regel in ons land niet voor half oktober wordt geconstateerd. DEN HAAG - Verzekeraar Ae gon heeft gisteren een plan ge presenteerd waarmee de finan ciële positie van het concern per direct met ongeveer 2,35 miljard euro wordt verstevigd. Het geld komt vrij omdat de be langrijkste aandeelhouder, de Vereniging Aegon, aandelen verkoopt aan Aegon die het con cern zelf vervolgens doorver koopt tegen een prijs die de winst moet opleveren. Voor de aandeelhouders veran dert er niets, aldus Aegon. GPD LEEUWARDEN - Duikers halen fietsen uit de grachten van Leeuwarden. Onder de naam Duik Holland Schoon wordt ieder jaar op een plek in Nederland door vrijwillige dui kers gedoken naar afval. Dit jaar, het tiende jaar van de actie, doken gisteren tweehonderd mensen naar de rotzooi in Leeuwarden. foto Toussai rit Kluiters/AN P Advertentie van onze redactie binnenland UTRECHT - Twee artsen uit de LPF-fractie in de Tweede Kamer zijn, als hen dat zou worden gevraagd, bereid Volkert van der G. tot eten te dwingen. De Kamerleden Ju kema en Zvonar zeggen dat in de laatste editie van het tijdschrift Medisch Contact. Beide parlementariërs zou den de van de moord op hun lijsttrekker Pim Fortuyn ver dachte Harderwijker sonde voeding geven als hun dat werd gevraagd. Daarmee zouden ze de nu al ruim twee maanden durende hogersta- king van Van der G. breken. Met hun opvatting nemen Jukema en Zvonar afstand van de beroepsorganisatie KNMG die vindt dat artsen bij een hongerstaking niet mogen ingrijpen. "Ik zou zeker meewerken aan het geven van dwang- voeding", zegt Jukema. „Een mens die wordt verdacht van een dermate ernstig vergrijp, moet in ieder geval in leven blijven tot alle bewijslast bo ven tafel is en de rechter een oordeel heeft uitgesproken." Volgens Jukema heeft Van der G. zijn recht op zelfbe schikking verspeeld. „Ie mand die een ander mens het leven heeft beroofd, erkent de wilsbeschikking van een ander ook niet." Zelfstandig Ook Zvonar vindt de rechts zaak over de moord op de politieke leider van de LPF belangrijker dan het zelfbe schikkingsrecht van Van der G. „De zaak is nog niet afge sloten en het publiek heeft het recht om te weten of deze man schuldig is of niet." Van het standpunt van de KNMG trekt Zvonar zich niets aan. „Ik handel als arts zelfstan dig, ik bel hen ook niet op voor elke operatie om te vra gen of het allemaal wel mag. ANP door Arthur van 't Hart DEN HAAG - Jordanië heeft om de uitlevering verzocht van de Iraakse Koerd mullah Krekar, die donderdag op Schiphol door de marechaussee uit een vlieg tuig werd gehaald. De autoritei ten in Amman verdenken de moslimfundamentalist van drugssmokkel. Mullah Krekar bevindt zich in tussen niet meer in de vreemde lingencel op Schiphol, maar is overgebracht naar de Extra Be veiligde Inrichting (EBI) in Vught, de strengste en best be veiligde gevangenis in Neder land. Aanvankelijk was hij in gesloten omdat Nederland hem als ongewenst vreemdeling be schouwde. De reden tot gevan genhouding is vanwege het ver zoek van Jordanië nu veranderd in uitleveringsdetentie. In Ne derland wordt de man nergens van verdacht, gaf een woord voerder van het ministerie van Justitie gisteren toe. De Amsterdamse advocaat die Krekar in de arm heeft geno men, V. Koppe, spreekt van een bijzonder vreemde gang van za ken. Hij vermoedt dat het uitle- veringsverzoek een opzetje is tussen de Verenigde Staten, Jor danië en Nederland. Het ver zoek geeft Den Haag een excuus om Krekar maandenlang vast te houden, want zo lang duurt een uitleveringsprocedure door- Advertentie KOOP ZE NL 17 SEPTEMBER Koop nu uw Staatsloten bij o.a. Primera, Bruna en Postkantoren. Voor het dichtstbijzijnde verkooppunt bel met: 0900-300 49 50 0,35 p.m.) of kijk op www.staatsloterij.nl. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. gaans. In de tussentijd zouden Amerikaanse functionarissen dan de gelegenheid hebben de Koerd in zijn cel in Vught te ver horen. Geen details De VS zijn zeer geïnteresseerd in de fundamentalist, zei minis ter Donner van Justitie afgelo pen weekeinde in Kopenhagen. Hij woonde daar een ontmoe ting bij van de EU-ministers van Justitie, waarbij ook hun Amerikaanse collega Ashcroft aanwezig was. Donner erkende met Ashcroft over de kwestie-Krekar te heb ben gesproken, maar hij gaf daarover geen details prijs. Donner heeft de VS om meer in formatie over de achtergrond van Krekar gevraagd. Washington vermoedt dat mul lah Krekar, leider van de mili tante Iraaks-Koerdische strijd groep Ansar al-Islam (Helpers van de Islam), goede connecties heeft met zowel het terreurnet werk Al Qaeda van Osama bin Laden als met het regime van Saddam Hoessein. Als dat klopt en Krekar geeft het toe, dan kunnen de VS hard maken dat Saddam banden onderhoudt met Al Qaeda. Zulk bewijs zou de Amerikanen zeer welkom zijn als rechtvaardiging van de voorgenomen oorlog tegen Irak. De woordvoerder van Justitie zegt niet te hebben vernomen van een Amerikaans verzoek om Krekar te mogen ondervragen. Op de vraag of Nederland op zo'n verzoek ingaat, als het komt, wil hij geen antwoord ge ven. Hij geeft toe dat het uitle veringsverzoek van Jordanië 'pas later is binnengekomen' en donderdag dus geen rol speelde bij de arrestatie van de Koerd. Advocaat Koppe vindt het merkwaardig dat zijn cliënt zo'n streng regime is opgelegd. „Voor het vermoeden van heroï nesmokkel zetten ze je normaal niet vast in de EBI in Vught." Justitie gaat niet in op de vraag of het ministerie vreest voor een bevrijdingsactie door aanhan gers van Krekar. Koppe begrijpt ook niet waar om hij nog steeds niet is toegela ten tot Krekar. „Deze manier van doen is hoogst ongebruike lijk." Verdrag Nederland heeft geen uitleve ringsverdrag met Jordanië, het geen de overdracht van de radi cale geestelijke bemoeilijkt. Maar volgens de justitiewoord- voerder kan het Weens Drugsverdrag uit 1988 als rechtsgeldige basis voor de uit leveringsprocedure dienen. „Normaal wordt zelden of nooit van dat verdrag gebruik ge maakt", stelt Koppe daar tegen over. Mullah Krekar was volgens de zegsman van het ministerie vo rige week niet van plan Neder land binnen te komen. Hij deed Schiphol aan op doorreis van Teheran naar Noorwegen. Daar had de Koerd een verblijfsver gunning, maar de Noren zouden die onlangs hebben ingetrok ken, omdat Krekar volgelingen voor zijn beweging wierf. GPD Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AAVIissingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tol 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand: 19,25 per kwartaal: 52,-- perjaar; 798,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 7,-- zaterdag. 1.50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen- Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax-(0118) 470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het W9gener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)aüministratie en om u te (laten) intormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze inlormalie geen prijs stelt dan kunt u dit schriltelijk melden bij: PZC. afdeling --e. Postbus 18.4380 AAVIissingen Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel, (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 Ë-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8.30-17.00 uur Behoort tot ILIGCJEnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3