Strijd om macht in LPF-bestuur PZC PZC Wereld gaat niet aan terreur ten onder Samen één millennium oud CliniClowns en frituur dupe van afblazen daneeparty Citroën DS zweeft als een vliegend tapijt 11 Zeven kandidaten voor vijf plaatsen Gewond bij aanrijding Heertje legt link tussen WCT en bouwfraude Verlies en rouw Keuken uitgebrand Propjesgooiers floppen bij NK Goes' korps vierde in Duitsland Verkeershinder in Goes lezers schrijven Joy Abonnementstarieven maandag 16 september 2002 doorNadia Berkelder VLISSINGEN - LPF-leden in Zeeland bepalen morgen of de groep Sturm of de groep 'ver ontruste leden'het voor het zeg gen krijgt in het Zeeuwse partij bestuur. Zowel L. Sturm als enkele verontruste leden heb ben zich kandidaat gesteld. Ook de uit Fortuynlijk Zeeland ge zette R. de Nooijer is kandidaat. De belangrijkste taak van het nieuwe bestuur is de voorberei ding van de verkiezingen van Provinciale Staten in maart vol gend jaar. De officiële website van de Lijst Pim Fortuyn meldt dat er zeven kandidaten zijn voor een plaats in het bestuur. Vier van hen pre senteren zich ook op de website. De partij laat weten geen infor matie van de andere drie kandi daten te hebben ontvangen. In het bestuur is plaats voor vijf personen. Vier kandidaten zijn zogenaam de 'verontruste' LPF-leden. Zij kwamen voor de zomer in verzet tegen het zittende bestuur on der leiding van L. Sturm. Vol gens hen was dat bestuur niet rechtmatig tot stand gekomen. De landelijke leiding van de LPF deelt die mening. De partij heeft laten weten dat alleen het bestuur dat morgen wordt geko zen, officieel door de partij wordt goedgekeurd. L. Sturm, nu nog - volgens de dissidenten onrechtmatig voorzitter van LPF-Zeeland, is opnieuw kandidaat voor het voorzitterschap. Op de vraag hoe hij de eventuele samenwer king met de 'dissidenten' in een nieuw bestuur ziet, antwoordt hij ontwijkend. „Daar heb ik nog geen idee van." Hij weigert vooruit te lopen op de situatie. „Het kan zijn dat er nog kandi daten bij komen." De officiële inschrijvingstermijn is inmid dels echter verstreken. D .Quist, één van de 'verontrus te' leden die zich kandidaat heeft gesteld, denkt wel met Sturm te kunnen samenwerken in één bestuur. „Ik heb Sturm altijd gezien als voorzitter van Fortuynlijk Zeeland, hij ging ervan uit dat hij de LPF verte genwoordigde. Hij is geen ve rtegenwoordiger van de LPF- Zeeland. Dat heeft het lande lijk bestuur ook laten weten. Maar als hij wordt gekozen, heb ik daar geen probleem mee." Quist verwacht wel moeilijkhe den tussen Sturm en De Nooijer. De onenigheid tussen die twee ontstond bij Fortuynlijk Zee land, toen De Nooijer uit de par tij werd gezet. Quist vindt dat jammer. „De LPF krijgt een slechte naam door hun proble men." De Nooijer was giste ren niet bereikbaar voor een toelichting op haar kandida tuur. De verkiezing vindt dinsdag avond, tijdens een besloten bijeenkomst, plaats in hotel Goes. Negen broers en zes zussen Hamelink. door Rol Bosboom WEMELDINGE - Een bijzonder feest gisteren in Wemeldinge. De familie Hamelink, bestaande uit negen broers en zes zussen, vierde dat ze gisteren samen precies duizend jaar oud zijn geworden. 's Ochtends in de kerk werd al het 'Lang zullen ze leven' gezongen; 's middags was er een receptie in dorpshuis De Wemel, waar honderden mensen de 'jarigen' kwamen feliciteren. Het idee ontstond zo'n twee jaar geleden, toen men bij een onderzoek naar de familiegeschiede nis de leeftijden eens bij elkaar optelde. De mijl paal van duizend jaar bleek toen te naderen. Enig rekenwerk leerde dat bij de 62e verjaardag van A. Hamelink, op 15 september 2002, die grens zou worden bereikt.. Er werd een 'feestcommissie' van drie broers en twee zussen benoemd, die ervoor zorgde dat de duizendste verjaardag gisteren uit gebreid werd gevierd. Dergelijke feesten zijn zeldzaam. Er is bijvoor beeld wel een recent soortgelijk initiatief bekend in Raalte, maar daar waren inmiddels twee leden van de familie gestorven. De familie Hamelink is nog compleet. De jongste is 56, de oudste 75 jaar. De meesten wonen in Wemeldinge. De volledige familie telt 185 leden. doorRené Hoonhorst OOSTBURG - Professor A. Heertje roept zijn PvdA-partij- genoten in Zeeland op het be sluit over aanleg van de Wester- schelde Container Terminal (WCT) nog eens kritisch tegen het licht te houden. De lopende parlementaire en quête bouwfraude heeft al heel wat misstanden aan het licht ge bracht. Zo is in elk geval duide lijk dat Boskalis, één van de kandidaten voor aanleg van de WCT, 'nadrukkelijk deel uit maakt van de bouwfraude', schrijft Heertje in een brief aan gewestelijk PvdA-voorzitter L. Wille. Omdat niet uitgesloten is dat in de nabije toekomst 'ern stige vergrijpen' aan het licht komen tijdens de onderzoekin gen naar bouwfraudes moeten de sociaal-democraten hun 'bijzondere verantwoordelijk heid' nemen en zorgdragen voor een goed en zorgvuldig bestuur dat publieke gelden goed be heert. De Naardense econoom be schouwt dat overigens niet al leen als morele plicht van de PvdA. Want: „Als onze partij niets doet, vrees ik een grote ne derlaag bij de verkiezingen in maart, ook in Zeeland." door Rolf Bosboom ARNEMUIDEN - Het afblazen van de daneeparty Dance Intel ligence op De Piet heeft tot ver baasde en teleurgestelde reac ties geleid. Danceliefhebbers meldden zich zaterdag vergeefs op het terrein bij Arnemuiden, evenals de Zeeuwse ambassa drice van de CliniClowns, die een cheque in ontvangst zou ne men. Frituurzaak 't Dukeloen- tje overweegt een schadeclaim in te dienen. Op Dance Intelligence zouden zaterdag verschillende bekende DJ's optreden. De organisatie besloot echter donderdag het evenement af te gelasten. Als re den gaf zij op dat het bedrijf dat het licht en het geluid zou ver zorgen, op het laatste moment had afgehaakt. Vervanging was wel mogelijk, maar gezien de slechte kaartverkoop zou het fi nanciële risico te groot zijn. Mensen die een kaartje hadden gekocht werden telefonisch en via de website geïnformeerd. Niettemin kwamen vrijdag en zaterdag nog diverse belang stellenden naar De Piet, omdat zij niet wisten dat Dance Intelli gence niet doorging. Zij toon den zich verbolgen. CliniClowns Een belangrijk deel van de op brengst van de party was toege zegd aan de CliniClowns. E. Verbaan, die als ambassadrice voor Zeeland fungeert, was evenmin op de hoogte van de an nulering en ging daarom zater dag nietsvermoedend naar De Piet om de beloofde cheque offi cieel in ontvangst te nemen. „Bij ons is geen enkel signaal bin nengekomen dat het niet door ging. Dit is erg teleurstellend, want op zich was het een heel mooi initiatief." Frituur 't Dukeloentje, dat een vaste stek op De Piet heeft, was GOES - Slachtofferhulp Zee land houdt op 4 oktober vanaf 19.30 uur in Motel Goes een in formatieavond 'Verlies en rouw' voor nabestaanden van ver keersslachtoffers en misdrijven alsmede lotgenotengroepen. Pastor M. van den Berg uit Rot terdam, die over rouwverwer king publiceerde, spreekt er. volledig voorbereid op de komst van enkele duizenden party- gangers. „We hadden in overleg met de organisatie veel drinken en etenswaren ingeslagen, koel wagens en aggregaten gehuurd, twaalf man personeel geregeld en T-shirts laten drukken. Alles stond klaar", zegt J. Maat. „Dit kost ons duizenden euro's. We overwegen een schadeclaim." N. Geldof van Dance Intelligen ce zegt alles te hebben gedaan om betrokken partijen te infor meren over het afblazen van het evenement. Zij stelt dat het hoofdkantoor van CliniClowns vrijdag is gebeld. „Ik denk dat het daar is misgelopen." 't Du keloentje heeft, zo stelt Geldof, op eigen risico geïnvesteerd. In tegenstelling tot wat de frituur zaak stelt, was er volgens haar geen enkele afspraak met de fri tuurzaak. „Wij deden alleen za ken met Heineken." De richtingaanwijzer is een van de opvallende details van deze snoek. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans NEELTJE JANS - Aërodyna misch gezien was hij zijn tijd ver vooruit, en het veercomfort is nog steeds onovertroffen. Zeg gen de liefhebbers. Voor hen gaat er niets boven een Citroën ID of DS, beter bekend als 'snoek' of 'strijkijzer'. Naar schatting zevenhonderd ID/DS-rijders ontmoetten el kaar zondag op Neeltje Jans tij dens DS in de Delta H, het na jaarsevenement van de Citroën ID/DS-club Nederland. Een DS roept uitgesproken me ningen op. De één vindt het he lemaal niks en voor een ander is het simpelweg de mooiste auto die ooit gemaakt is. De eigenaar van de een roomwitte DS-ca- briolet een ontwerper uit Den Haag - valt in de laatste catego rie. De DS is altijd zijn droom auto geweest. „En tien jaar gele den kocht ik mijn eerste DS. Voor 4500 gulden en met het idee dat het rijden ermee mij wel van mijn ziekte zou genezen. Het pakte anders uit. „Het werd alleen maar erger. En uiteinde lijk heb ik deze cabrio erbij ge kocht, want dat vind ik toch nog steeds de mooiste uitvoering." De cabrio in kwestie werd inge voerd uit Canada en door een professioneel bedrijf gerestau reerd. Kost een paar centen, geeft de ontwerper grif toe. „Voor het geld kun je ook een dikke Mercedes of een Jaguar kopen. Maar ik ben nu eenmaal weg van de snoek, dus is het het dat geworden." Stijl Wie DS rijdt, vindt de Haagse ontwerper, moet dat in stijl doen. Een handsfree-set voor een GSM bijvoorbeeld kan niet in een DS. Alleen originele ac cessoires komen in aanmerking. Hij wijst op een piepklein rood verklikkerlampje op het dash board. „Dit vind ik al erg ge noeg, maar ik moest wel een alarmsysteem in laten bouwen anders kreeg ik deze auto niet verzekerd." Een goed gerestau reerde DS is, zegt coördinator van de regio Zeeland van de DS club H. Hutjes, een probleemlo ze auto voor dagelijks gebruik. De belangstelling voor de DS is de laatste jaren fors gegroeid. Het is, zeggen de mensen van de DS-club, voor sommigen een echte cult-auto. „In Den Haag zie je straten vol DS'en staan. En in Amsterdam en Arnhem zie je er ook veel. Veel liefhebbers van de DS vind je onder mensen die voor hun vak met vormge vingen design bezig zijn. "Geen enkele andere auto heeft vol gens de DS-liefhebbers het comfort van de snoek. Hutjes: „De CX had het nog, maar bij de XM werd het allemaal al een stuk stugger. Het vliegende ta pijt zoals de DS was, wordt niet meer gemaakt." door René Hoonhorst TERNEUZEN - Historicus en Amerikadeskundige Maarten van Rossem laat een vergelij king tussen de twee 'rampen' achterwege, omdat zelfs hij dat waarschijnlijk ongepast vindt. Maar de hoogleraar moderne geschiedenis steekt niet onder stoelen of banken dat de verkie zing van 'double U' tot presi dent van de Verenigde Staten nauwelijks een minder grote ca tastrofe is dan de aanslag in New York 11 september 2001. Ruim een jaar na de ramp legt Van Rossem zondag in het Ter- neuzense café Porgy Bess nog eens uit dat vorig jaar niet het startsein voor een Derde We reldoorlog is gegeven. De terro ristische aanslagen zijn ge pleegd door machtelozen, die de enige overgebleven wereld macht wilden treffen door sym bolische doelen als de Twin Towers in New York en het Pen tagon in Washington te besto ken. Amerika is niet aangevallen door een vijandige natie en de aanslagen komen ook niet voort uit een botsing der beschavin gen, zoals sommigen vorig jaar wilden doen geloven, stelde Van Rossem. Het bestaan van een westerse of islamitische bescha ving is volgens de histoxdcus so wieso discutabel. Fundamenta listen willen de macht in eigen land overnemen en zijn niet be zig met de omverwerping van de wereldorde. „TeiToristische aanslagen vormen dan ook geen bedreiging voor de samenle ving", stelt Van Rossem. Alleen een continue reeks van aansla gen zou tot permanente ont wrichting van de maatschappij kunnen leiden. „En dat gebeurt nergens, met uitzondering van Israël. Op wereldschaal gaat het dan om een buitenplaats." Veel paniek en angst in de maanden na de aanslagen zijn vorig jaar veroorzaakt door de media - 'die elke poederbrief van een gefrustreerde werkne mers als terroristische aanslag zagen' - en het optreden van de nog geen jaar in functie zijnde Amerikaanse px^esident George W. Bush, door Van Rossem con sequent betiteld als 'double U'. De hoogleraar geeft direct toe dat zijn hartgrondige hekel aan 'double U' ook voor hemzelf niet helemaal verklaarbaar is. Maar hij begrijpt nog steeds niet hoe een land met 280 miljoen inwo- nei-s een selectieprocedure heeft kunnen bedenken, die 'deze on gelooflijke minkukel' als presi dent heeft opgeleverd. Te bewijzen is het niet meer. Maar Van Rossem is ervan over tuigd dat de wereld heel wat be ter af was geweest met de De- mocraat Al Gore als president. Met Bush kozen de Amerikanen een man die, als hij zich niet bij een vooi'gekauwde speech op de autocue kan richten, slechts 'hakkelend, drie onafgemaakte zinnetjes van zes woorden ach terelkaar kan uitspreken'. Daarbij kijkt hij de mensen aan met een blik van 'ik weet ook niet precies wat ik er van moet vinden', stelde de spreker tot grote hilariteit van kennelijk veel gelijkdenkenden in het bomvolle jazzcafé. Oorlogstaal Maarten van Rossem: '...minkukel Bush...' foto Peter Nicolai De oorlogstaal van de aartscon servatieve 'double U' kan de we reld niet veel goeds brengen, verwacht Van Rossem. Het mag op het eerste gezicht niet zo gek lijken om krijgslustige taal uit te slaan tegenover al dan niet PHILIPPINE - Een 59-jarige automobiliste uit de gemeente Sas van Gent belandde zaterdag tegen de middag in het zie kenhuis met borst- en gelaatsklachten, nadat zij met haar au to tegen een boom in een tuin in de Zouterik in Philippine was gereden. De vrouw reed over de Zouterik in de richting van de Schorrekruidlaan toen ze door onbekende oorzaak de macht over het stuur verloor. De auto reed een tuin in, vernielde eerst een brievenbus en kwam vervolgens tot stilstand tegen een boom. Het voertuig werd geheel vernield. De auto van een 28- jarige automobiliste uit de gemeente Oostburg raakte ook ge heel vernield bij een eenzijdig ongeval in Zuidzande. De Oost- burgse verloor, op weg naar het doxqxscentrum, de macht over het stuur in de Mariastraat. De auto raakte enkele palen op de linkerweghelft, ramde een elektriciteitskast om vervolgens tegen de zijgevel van een huis tot stilstand te komen. Het was de politie zondag niet bekend of de bestuurster verwondingen opliep. foto Willem Mieras OOSTBURG - Een oververhitte frituurpan veroorzaakte zon dagmorgen omstreeks kwart over negen brand in de keuken van een woning aan de Brugsevaart in Oostburg. Met twee brandweerwagens werd het vuur geblust, maar de brandweer kon niet voorkomen dat de keuken geheel uitbrandde. AMSTERDAM - De Kabouters Pi-op uit Vlissingen zijn giste ren roemloos ten onder gegaan bij het eerste Nederlands kam pioenschap propjes gooien in het olympisch stadion in Am sterdam Ze eindigden op een gedeelde vierde plaats. Het Vlissingse team gooide vijf van de dertig proppen raak. De Kabouters Prop plaatsten zich voor het NK bij het Zeeuws kampioenschap dat in juni werd gehouden. Het NK is een ini tiatief van een fabrikant van kantoorartikelen die dit jaar vijftig jaar bestaat. Tijdens de wedstrijden moeten deelne mers over een afstand van twee en halve meter proppen pa pier in een prullenbak gooien. De opening van de prullenbak is slechts elf centimeter groot. Het team uit Gelderland is Ne derlands kampioen geworden. HAMELN - Showkorps Excelsior uit Goes heeft zaterdag een vierde plaats behaald tijdens kampioenschappen in Hameln in Duitsland. Er deden negen korpsen mee. Excelsior rondt zaterdag 5 oktober het seizoen af met een afsluitingsavond in Sportpunt Zeeland in Goes. Daar is de show die in Duitsland is opgevoerd, te bekijken. GOES - De gemeente Goes begint vandaag met de aanleg van een verkeersplateau op de kruising van de Zusterstraat en de Wijngaardstraat. Om de binnenstad bereikbaar te houden wordt het werk in twee fasen uitgevoerd. Deze week wordt, vanaf de Westwal gezien, de rechterhelft aangelegd; volgende week volgt het restei-ende deel. Deze week ondervindt het ver keer ook elders in de stad hinder van wegwerkzaamheden. In verband met de invoering van 30-kilometerzones is vandaag en morgen de Valckeslotlaan afgesloten, woensdag en don derdag de Bergweg en vrijdag de Van Dusseldorpstraat. Aan het eind van deze week gaat de kruising Zuidvlietstraat-Lo- rentzstraat dicht vanwege herbestrating. Deze werkzaamhe den duren ongeveer een week. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Sinds een aantal weken mag de PZC bogen op de columniste Selma Joyce. Waarschijnlijk een ironisch gekozen pseudo niem, want haar klaagzangen geven weinig blijk van 'joy'. Er deugt niet veel van Zeeland en de mensen die er wonen. Ik kan niet nalaten op haar laatste co lumn (11 september) te reage ren. Hierin beschrijft Joyce haar leven als weduwe, als getrouw de - en inmiddels gescheiden vrouw. Godlof heb ik met het weduwschap geen ervaring; ge trouwd was ik ooit ook, even eens gescheiden, alleenwonend en opnieuw samenwonend. Een beetje ervaringsdeskundige mag ik mij toch wel noemen. Nooit heb ik gemerkt dat ik als vrouw anders werd en wordt be handeld afhankelijk van mijn status. Mensen benaderden mij als getrouwde, gescheiden en al leenstaande vrouw aardig, soms minder aardig en heel af en toe onaardig. Nu ik samenwoon er vaar ik dat weer. Gelukkig kan ik zeggen dat een vriendelijke benadering me meest ten deel viel en nog valt. Het vex*zoek van Selma Joyce 'wees aardig tegen een gescheiden vrouw' vind ik, gelet op mijn eigen ervaring, be hoorlijk vreemd. Het lijkt mij wijs als Selma Joyce de hand eens in de eigen verbitterde boe zem steekt. Haar columns mo gen best ironisch blijven, maar goede ironie is nooit gespeend van zelfspot en humor. Strooi daarbij wat mededogen met de medemens en met jezelf en mis schien delen we dan ooit nog eens in de 'joy' van Selma Joyce. Tannie van Eek Luzacstraat 12 Vlissingen Advertentie vermeende agressors in Irak, Iran en Noord-Koi-ea. Maar de wereld - en Amerika in het bij zonder - vergeet dan wel dat groeperingen als Osama bin La- dens al-Qaeda groot geworden zijn met geld van de CIA. Ze kre gen destijds geld voor wapens om de strijd tegen Rusland in Afghanistan te kunnen voeren. Ook Saddam ontving in het ver leden bijdragen om tegenwicht te kunnen bieden aan het vol gens Amerika toen gevaarlijker regime in Iran. De onvoorwaar delijke steun aan Israël geeft Sharon de gelegenheid de on ontkoombare oplossing voor het Israëlisch-Palestijnse con flict - 'teruggave van de bezette gebieden' - nodeloos te rekken. Van Rossem wilde de aanwezige toehoorders niet depressief naar huis laten gaan en breide daarom op geheel eigen wijze een conclusie aan zijn toe spraak. Bush mag dan als 'be trekkelijk richtingloze sukkel een ramp in de schoot geworpen hebben gekregen, zijn regering zit er niet voor eeuwig'. Eigen lijk zouden de Nedei'landers in 2004 met de Amerikanen mee moeten stemmen, om er zeker van te zijn dat het tijdperk 'dou ble U Bush' over twee jaar tot het verleden behoort. Mede als gevolg van gestegen productie- en distributiekosten is een aanpassing van de abonnementstarieven noodzakelijk. Per 1 oktober 2002 zijn de abonnementsprijzen van de PZC als volgt: Maandabonnement Kwartaalabonnement Halfjaarabonnement Jaarabonnement bij automatische incassobetaling 20,50 55,10 €110,20 €209,90 bij acceptgiro betaling n.v.t. 57,10 €112,20 €211,90 Per 1 oktober 2002 zijn de losse verkoopprijzen als volgt: Maandag t/m vrijdag 1,10 Zaterdag 1.65 Genoemde tarieven zijn van toepassing voor bezorging binnen het bestaande verspreidingsgebied van deze krant. Bij postabonnees worden portikosten doorberekend. Wij nemen graag aan dat abonnees die een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt, akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Voor meer informatie, bijvorbeeld over de nieuwe tarieven voor de postbezorging, kunt u contact opnemen met onze afdeling Lezersservice, bel gratis (0800) 0231 231 of (0800) dekrant. Recente restyling van het dagblad PZC met duidelijk herkenbare pagina's en thematische katernen stelt ons in staat u dagelijks te voorzien van een kwaliteitsproduct. Directie Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39