Othene krijgt een dijkpark Verkeersles voor asielzoekertjes Herinnering aan Lutherse Salzburgers Twee gewonden bij botsing Terneuzen Baas ijssalon looft 2000 euro uit voor tip parasolpyromaan Krediet Oostburg voor plan Groede Podium Wethouders openen jubileum bibliotheken Compensatie hoogbouw Damestrio valt uit de toon Het eerste groepsabonnement voor 1 personen. How are you? Vechtersbazen aangehouden File na botsing bij Vlaketunnel Dragline in brand zeeuwse almanak Verslapen PZC ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 16 september 2002 doorRené Hoonhorst TERNEUZEN - De door velen verfoeide flats op de Basaltpro menade leveren de bewoners van de Terneuzense wijk Othene onverwacht een wandel- en speelpark op. Aan de binnenzij de van de dijk, als contrast met het 'overweldigende' uitzicht op de Westerschelde, voorzien de stedebouwkundigen een 'ro mantische parkzone' met bloei ende heesters, bomen, een vijver en slingerende paadjes. De uitvoering van de zeven ap partementengebouwen is de af gelopen jaren nogal eens veran derd. Enkele maanden geleden kwamen gemeente, projectont wikkelaar en een afvaardiging van bezwaarmakende bewo ners overeen dat de onderste twee bergingslagen van de flats aan het zicht worden onttrok ken. Omdat de dijk is verbreed en de bebouwing volledig op het dijklichaam ligt, ontstond ruimte voor een park. Burge meester en wethouders besloten daarom opdracht te geven voor de creatie van een 'aantrekkelij ke verblijfsruimte', waarin mensen kunnen zitten, wande len en spelen. Wandelpaden De wandelpaden in het dijk park slingeren zich straks door een afwisselende, groene omge ving, belooft de folder die de wijkbewoners onlangs in de bus kregen. Bij de entrees tot het park komen wat grotere bomen. Schanskorven - constructies van gaas, gevuld met brokken kalkzandsteen - moeten de hoogteverschillen op een aantal plaatsen in het park overbrug gen. De kalkzandsteen zal op termijn leiden tot spontane gras- en plantengroei in de kor ven. De onderkant 'plint' voor de bouwers van de flatgebou wen wordt weggewerkt door het ophogen van grond en beplan ting met groenblijvende hees ters. Het is de bedoeling dat het park na voltooiing van de apparte mentengebouwen geen jaren op zich laat wachten. Zo zullen er een aantal bijna volwassen bo men worden geplant, zodat het park sneller volgroeid moet zijn. Overigens staat de definitieve vorm van het park nog niet vast. Het college heeft met de bewo nersvertegenwoordiging afge sproken dat er een onderzoek naar windhinder plaatsvindt als de flatgebouwen op de Ba saltpromenade klaar zijn. Re sultaten van dat onderzoek kunnen eventueel leiden tot een aangepaste inrichting van het dijkpark. Het dagelijks bestuur van Ter- neuzen wil een werkgroep van bewoners mee laten denken over de vorm van het park en de aan te planten soorten bomen, struiken en planten. Belangstel lenden kunnen zich op het ge meentehuis melden. De aanleg van het dijkpark heeft de be zwaren tegen de 'hoogbouw' op de dijk doen verstommen. Eén bewoner ijvert nog steeds voor een andere invulling van de dijk en het park. Hij heeft al aange kondigd eventueel opnieuw naar de rechter te stappen. door Frank Gijsel SLUIS - In de Lutherse kerk in de Molenstraat in Groede vond zaterdag de overdracht plaats van het herinnerings beeld voor de Lutherse Salz- burger emigranten aan de Stichting Monumentenbe- houd Groede. De emigranten streken in de achttiende eeuw vanwege de geloofsvervolging in West-Zeeuws-Vlaanderen Het beeld is van de hand van de Breskense pastoor Omer Giel- liet en staat bij de Doddenhoek in de buurt van Nummer Een tussen Hoofdplaat en Bres- kens op de plaats waar de bij na achthonderd emigranten met achttien schepen in 1733 aankwamen. Dat de over dracht in de Lutherse kerk plaats vond was bepaald geen toeval. De kerk is nog een le vendige herinnering aan de emigranten, die de kerk sticht ten. Een eerder geplaatst beeld uit 1973, eveneens een creatie van Gielliet, verdween op mysterieuze wijze. Initiatief neemster Jenny van der Meu- len-van de Sluis uit IJzendijke verzamelde sponsorgelden om het beeld te doen vervaardi gen. „Dat het nog zo leeft ver wonderde mij. Op verschillen de plaatsen in heel Nederland Het beeld staat in de buurt van Nummer Eén, op de plaats waar de emigranten aankwamen. foto Peter Nicolai wonen nog nazaten van de Salzburgers. Uit verschillende reacties is gebleken dat ze dit initiatief zeer op prijs stellen." Ook wethouder R. Leenfaar gaf de nodige complimenten aan de initiatiefneemster. „Het is goed dat we door de plaatsing van het beeld de ge schiedenis van de Salzburgers levend kunnen houden", zei hij. Pastoor Gielliet be schouwt zijn werk als een soort goedmakertje voor alle ellende die de katholieken de Lutheranen hadden aange daan. Het herinneringsbeeld, vervaardigd van een ruim vijf duizend jaar oud stuk eiken hout, stelt de tocht vanuit Salzburg naar dit gebied voor. In november wordt bij Dod denhoek nog een infopaneel geplaatst. TERNEUZEN - Twee automo bilisten raakten zaterdagmid dag omstreeks kwart voor drie gewond bij een frontale aanrij ding in de Guido Gezellestraat in Terneuzen. Beide bestuurders hadden klachten over pijn in de borst en de nek, maar konden na onderzoek in streekziekenhuis De Honte naar huis. Een 25-jarige Temeuzenaar was na een trottoirband te heb ben geraakt op de verkeerde weghelft terecht gekomen en bovenop een tegemoetkomend voertuig, bestuurd door een 46- jarige Groninger, gebotst. Een automobilist uit Hulst, die ach ter de aangereden auto reed, kon niet op tijd remmen en bots- HENGELO - De Zeeuwse inzending voor het Streek Songfestival heeft de rest van het land niet kunnen overtuigen. Het Westkap- pelse trio 'De Meissen' eindigde zaterdag in Hen gelo als tiende en laatste. De Friese groep Three- ality won het festival. Emke Sonius, die samen met Willy van Wagenin- gen en Dineke Sanderse 'De Meissen' vormt, is te leurgesteld. „We hoorden daar absoluut niet thuis. De andere deelnemers waren popgroepen. Dat is een heel ander genre." De Westkappelse dames zijn ook niet gewend om ver sterkt te spelen. „Het ging knoerthard, door micro foons, terwijl wij liever wang aan wang spelen voor een klein publiek." Toch ging het optreden naar wens, zegt Sonius. „We hebben het goed ge daan, maar we wisten ge woon niet waar we aan meededen." Het Streek Songfestival werd voorde vierde keer gehouden. Tien regionale omroepen vaardigden deelnemers af. Vorig jaar verliep het festival voor Zeeland aan merkelijk beter. De band Nota Bene sleepte toen de eerste prijs in de wacht. te op zijn voorganger. De Hul stenaar en zijn passagier bleven ongedeerd. De rijbanen van de Guido Gezellestraat richting centrum, tussen de rotonde Rooseveltlaan en het kruipunt met Alvarezlaan/Oude Vaart, bleven meer dan anderhalf uur gestremd. De veroorzaker van het ongeval reed over de Guido Gezellestraat richting Roose veltlaan. Hij was de kruising met Oude Vaart net gepasseerd, toen hij een trottoirband raakte en de controle over zijn voertuig verloor. Na nog een boompje in de middenbei'm te hebben ge raakt, belandde hij op de linker rijbaan voor tegemoetkomend verkeer. Volgens ooggetuigen, tientallen kijkers verzamelden zich binnen korte tijd op het drukke kruispunt, reed de ver oorzaker van het ongeval veel te hard. De politie gaf gisteren echter geen resultaten van het sporenonderzoek prijs. Mustafa was een van de kinderen die verkeersles kreeg. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst SLUISKIL - De tiener Rafat doet net of hij politieman Adrie Leijs niet ziet als hij op zijn skel ter een kruispunt nadert. Maar Leijs stuurt hem terug en laat hem extra lang wachten. Bij het volgende rondje geeft Rafat als een echte heer in het verkeer voorrang aan een van rechts ko mend knulletje en vervolgt daarna keurig zijn weg. Rafat is zaterdag één van de vele kinderen die een verkeersdiplo- ma ontvangt tijdens de ver- keersdag van de Aanvullende Advertentie Vodafone BusinessConnect N is het abonnement voor ondernemers die vooruitkijken. Als uw bedrijf groeit, groeit het abonnement gewoon mee. Dat is interessant voor hele grote, maar zeker ook voor hele kleine bedrijven. Meer weten? Bel 0800 -1258 of kijk op www.vodafone.nl Vodafone BusinessConnect. Het meest persoonlijke groepsabonnement Opvang voor asielzoekers. De kennis van de verkeersregels en het verkeersgedrag van de in Hotel Sluiskil verblijvende asielzoekers liet tot voor kort nog wel eens te wensen over, constateerden de inwoners van het kanaaldorp. Vandaar dat het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers, op voorspraak van de omwonendencommissie, een parkoers voor fietsers en skelteraars had uitgezet. Het parkoers was bedoeld voor jong en oud, maar de volwasse nen lieten het afweten. De jeug dige asielzoekers en een enkel autochtoon Sluiskillenaartje stapten echter enthousiast op de fietsjes en vooral de skelters. Serieus Hoewel een enkeling de contro lerende agenten en dorpsraad leden net als Rafat even uittest te, legden ze de proeven over het algemeen serieus en geconcen treerd af. Verkeersspecialist Han van Op- dorp van de Zeeuwse politie reikte uiteindelijk zo'n veertig verkeersdiploma's uit aan trotse jeugdigen. De verkeersveilig heid in Sluiskil kreeg zaterdag dus een flinke injectie door de groei van gediplomeerde ver keersdeelnemers Hoewel de volwassenen zich niet lijfelijk lieten aanschou wen op de parkoersen, lieten ze zich wel voorlichten door verte genwoordigers van verschillen de hulpdiensten, 3VO, de ANWB en Vluchtelingenwerk. Ook de ouderen zullen daardoor het nodige hebben opgestoken van de Verkeersdag, verwacht opvangmedewerker Pachu Brugge. In asielzoekerscentrum Hede- nesse in Cadzand werd zaterdag open dag gehouden. Een kleine honderd belangstellenden keek rond in de leslokaaltjes, de re creatiezalen en de kantoortjes van Vluchtelingenwerk. Een door René Hoonhorst BRESKENS - De eigenaar van ijssalon De IJspiraat in Bres- kens looft tweeduizend euro be loning uit voor de gouden tip die leidt tot aanhouding van de vandaal die zaterdagmorgen vroeg een grote terrasparasol voor zijn zaak in brand stak. Uitbater Danny Fencioen van de ijssalon annex broodjeszaak kan voor tweeduizend euro na tuurlijk ook gewoon een nieuwe grote parasol kopen, maar het in de fik steken van de sierlijke zonweerder is hem het geld waard. „Het in brand steken van spullen gaat gewoon te ver. Als de brandweer later komt, of de wind de verkeerde kant op staat, vliegt mijn zaak of een an der pand in de buurt ook in brand." In Breskens gingen zaterdag al verhalen rond dat Fencioen een verdachte pyromaan op het oog had, maar de horeca-exploitant ontkent dat. „Ik zou niet weten wie het heeft gedaan. Het kan iemand zijn, die het op mij heeft gemunt, maar het kan ook ge woon een kwajongensstreek zijn. Hoe het ook zij, ik wil ge woon dat de dader wordt ge pakt. Als ik honderd euro belo ning beschikbaar stel, doet niemand moeite, Misschien dat tweeduizend euro getuigen wel in beweging zet", hoopt Fenci oen. De Zeeuwse politie heeft Fenci oen ontraden een beloning uit te loven, meldt woordvoerder A. Don desgevraagd. „We hadden de indruk dat de uitbater in zijn woede de zaak wilde forceren. Het uitloven van een beloning genereert natuurlijk wat meer aandacht dan gewoonlijk, maar brengt de oplossing van de zaak niet dichterbij. De politie neemt alle brandstichtings- en vanda- lismezaken serieus. De uitbater van de ijssalon kan er dan ook vanuit gaan dat het onderzoek naar brandstichting serieus wordt genomen, ook zonder dat hij een beloning uitlooft." door Raymond de Frel OOSTBURG - Het college van burgemeester en wethouders van Oostburg wil een voorberei dingskrediet van 150.000 euro beschikbaar stellen voor het project Groede Podium. Groede Podium bouwt voort op een aantal ingezette beleidslij nen zoals de Recreatievisie en het rapport Integraal Kustzone- beheer West Zeeuwsch-Vlaan- deren. Het project moet Groede- dorp met Groede-Bad en het daartussen gelegen hertenpark verbinden door een groene 'cor ridor'. Deze strook is de eerste in een reeks om de kustzone vorm te geven van dorp naar bad (naast Groede, Cadzand en Nieuwvliet). De gemeente kreeg voor het plan een TIPP-subsidie van één miljoen gulden en ook uit andere potjes heeft Oostburg geld weten binnen te halen. Nu is het tijd om het plan concreet te maken. De gemeente wil in eerste instantie ideeën beden ken die kunnen leiden tot nood zakelijke aanpassingen van het programma. Deze worden voor gelegd aan een beoogde klank bordgroep van bewoners, aan gevuld met gemeentelijke en externe adviseurs. Dat moet zorgen voor een beginnend draagvlak voor het project, het schrappen van ideeën en het be denken van nieuwe. Het totale gemeentelijke aandeel in Groe de Podium bedraagt 453.780 aantal van de 350 bewoners pre senteerde hapjes van hun land van herkomst. Door een paar verschillende gerechtjes te pro beren, maakten de bezoekers een beetje een culinaire wereld reis en dat paste mooi in het the ma (Wereldreis) van de Cad- zandse open dag. Het samen musiceren op verschillende etnische trommels vond op- vangmedewerkster Alita Chris- tiaanse één van de meest ge slaagde onderdelen van de dag. „Blond, blank, zwart, gekleurd, geverfd, alles door elkaar zit ontspannen en gedreven muziek te maken. Prachtig." Ook communicatiemedewerk ster Edith Mostert van het CO A- Zeeland, betrokken bij de acti viteiten in zowel Cadzand als Sluiskil, is tevreden. Alleen het aantal bezoekers zou nog wat hoger mogen zijn. „Het was heel gezellig op beide plaatsen. De bedoeling van dit soort dagen is omwonenden en belangstellen den vertrouwd maken met de. centra in de nabijheid. De meer waarde van zo'n dag kan dan natuurlijk nog groter zijn als we meer mensen bereiken. We zul len vóór de open dag in het Zuiddorpse centrum De Lin- denhof toch nog eens bekijken of we de opzet van de open dag kunnen veranderen om de parti cipatie van de dorpsbewoners verder te verhogen." TERNEUZEN - Drie Terneuze- naren van 19 tot 21 jaar raakten zondagmorgen vroeg slaags in de Noordstraat in hun woon plaats. Eén van de jongens was door de andere twee onder meer i n het gezicht geschopt en gesla gen. De reden voor de vechtpar tij was zondagavond nog niet bekend bij de politie. door Edy de Witte HULST - De wethouders F. van Driessche en P.Weemaes van Hontenisse en Hulst hebben za terdagmiddag in de leeszaal in Hulst het startsein gegeven voor de viering van de veertigste ver jaardag van de bibliotheken in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Bei de bestuurders lazen een stukje voor uit een boek. Hiermee openden ze tevens de expositie Oude Kinderboeken van 1800 tot 1940. In de jubile umperiode worden er tot 14 no vember tal van activiteiten ge houden in de jarige leeszalen in Hulst, Kloosterzande, Vogel waarde en de bibliobus. Na de officiële opening volgde een druk bezochte receptie. Taxateur P. Everaers van anti quariaat Secundus kreeg zo'n veertig lezers aan tafel om een boek te laten taxeren. De komende tijd worden voor basisschoolleerlingen en leer lingen van het Reynaertcollege respectievelijk een poppenkast en lezingen van auteurs opgezet. Zeer bijzonder is de px-esentatie van de video Streek verhalen in Dialect op dinsdag 29 oktober in de kerk van Hengstdijk. Bekende dorpelingen vertellen in negen dialecten een verhaal uit hun woonplaats. Deze unie ke video kan na de presentatie worden gekocht. Als afsluiting van de feest maanden komt woensdagavond 13 november René Appel, au teur van spannende boeken, naar de Hulster bibliotheek. De oost Zeeuws Vlaamse bibliothe ken hebben zo'n 6500 leden. Ze kunnen kiezen uit een collectie van ongeveer 60.000 boeken. Grensoverschrijdend is er een samenwerkingsverband met de bibliotheken in De Klinge en Kieldrecht. KRUININGEN - Een botsing zorgde gisteren rond het mid daguur voor een file bij de Vlaketunnel, op de noordbaan van de A58. Op de plaats waar de weg wegens werkzaamheden versmalt, kon een 25-jarige man uit Hoeven niet tijdig remmen en botste op de wagen van een 36-jarige man uit Kerkrade. KOEWACHT - Een aan de Klapstraat xn Koewacht gepar keerde dragline vloog zaterdag middag in brand. Het Koewachtse brandweerkorps bluste de brand, maar kon niet voorkomen dat de machine gro te schade opliep. Kortsluiting is vermoedelijk de oorzaak van het plotseling in brand vliegen van de dragline. Ze was moe, Sylvia uit Ter- neuzen. Het op orde houden van de groente- en fruitafde- ling van de supermarkt gaat je nu eenmaal niet in de kou- we kleren zitten. Zeker niet als je ambitieus bent en via bananen, appels en peren ho gerop wilt in het vak. Dat be tekent datje extra cursussen moet volgen, liefst op je werkplek en beter nog buiten voor openingstijd, om zeven uur 's morgens. Dus was ze na een week heel vroeg opstaan uitgeput. Donderdag zeeg ze aan het eind van de middag meer dood dan levend neer op de bank, met een para- cetamolletje tegen de opko mende hoofdpijn. En jawel, ze viel in een diepe slaap. Toen ze daaruit ontwaakte en op de klok keek, was ze di rect klaarwakker. Te laat! Ze greep de telefoon, belde haar baas en vroeg die met een muizig stemmetje waarom hij haar niet had gebeld; ze was immers te laat. Het bleef even stil aan de andere kant van de lijn. Toen werd haar met een stem vol verbazing gevraagd of ze soms te veel gedronken had. Jawel, het was kwart voor acht. Maar om nu te zeggen dat ze zich had verslapen?! Over een kwartier ging de supermarkt dicht. Dan viel de avond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37