PZC Tholen ontkomt niet aan keuzes Dag van herinnering en verleden Nostalgisch tot op het ondergoed Echtpaars Bal-Ars viert diamanten huwelijksfeest Damestrio valt uit de toon tussen popgeweld Ambitieus beleidsprogramma strookt niet met economische tegenwind Drankrijders tegen de lamp Politiek café Het eerste groepsabonnement voor 1 personen. How are you? Zakkenrollers actief in Goes File door botsing bij Vlaketunnel zeeuwse almanak Verslapen BEVELANDEN/THOLEN maandag 16 september 2002 door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen krijgt er een zware taak aan om de komende jaren de gewekte verwachtin- i I gen waar te maken. Vooral de economische tegenwind die is opgestoken, maakt het lastig de vele plannen ook te realiseren. Dat staat in de 'beleidsbrief' die het college van B en W heeft op gesteld als 'discussiestuk' bij de gemeentebegroting 2003. Het nieuwe gemeentebestuur heeft, na de verkiezingen in maart van dit jaar, onder de naam Kleur bekennen een be leidsprogramma opgesteld vol ambitieuze voornemens. Die zouden in de periode tot 2006 moeten worden gerealiseerd. De uitvoering kost echter zoveel geld, dat de gemeente niet ont komt aan bezuinigingen en ver hoging van de belastingen. Zo is het de bedoeling dat de woon lasten op Tholen volgend jaar al gemiddeld vijftien procent stij gen. De economische teruggang, waarvan de effecten op korte termijn ook voor gemeenten voelbaar worden, dwingt Tho len er bovendien toe de komen de jaren een voorzichtig finan cieel beleid te voeren. B en W houden er daarom serieus reke ning mee dat er voor een aantal plannen gewoonweg geen geld zal zijn. Als voorbeeld wordt de mogelijke nieuwbouw van scholen in het voortgezet onder wijs genoemd. Het college wil desondanks ech ter samen met de gemeenteraad met 'vindingrijkheid en creati viteit een eind proberen te ko men'. „Waar nodig zullen er keuzes worden gemaakt", zo schrijft het in de beleidsbrief. Hoe dan ook is het de bedoeling de ingezette bestuurlijke ver nieuwing door te zetten. Op dat gebied 'heeft de Thoolse poli tiek zich durven onderschei den', aldus B en W. „Daarmee is ook het beeld van de gemeente naar buiten toe versterkt." Het gemeentebestuur hecht eraan dat de dienstverlening verder wordt verbeterd, dat burgers eerder en actiever bij plannen worden betrokken, dat de com municatie (onder meer via in ternet) op een hoger plan wordt gebracht en dat het bestuur meer in openheid gaat functio neren. Burgemeester W. Nuis gaat in een jaarverslag rapporteren over de kwaliteit van de ge meentelijke dienstverlening en de 'burgerparticipatie'. Ondanks de financiële beslom meringen staat de beleidsbrief nog bol van de ambities. Die lij ken inmiddels ook hun weerslag te hebben op de eigen organisa tie, gezien de personele onrust. Alleen al in de eerste zeven maanden van dit jaar vonden 52 personeelswisselingen plaats, op een totaal van 176 arbeids plaatsen. Er is sprake van een grote concurrentie met andere gemeenten en het bedrijfsleven. Het ziekteverzuim is hoog en steeg in de eerste helft van dit jaar tot 7,2 procent. Het college maakt zich verder nog steeds zorgen om de veilig heid van bestuurders en mede werkers. Het constateert dat er mensen zijn die vinden dat 'om hun doel te bereiken alle midde len, dus ook dreigementen en geweld, geoorloofd zijn'. B en W stellen dat 'verdergaande pre ventieve maatregelen getroffen moeten worden om de veilig heid van bestuurders en ambte naren te optimaliseren'. Ook de veiligheid van de Thool se burger baart het gemeentebe stuur zorgen. Het vindt de personele bezetting van het po litieteam in het gebied 'zowel qua continuïteit als qua om vang' een probleem. Verder moet binnenkort duidelijk wor den of de Thoolse brandweer onder de Zeeuwse paraplu komt. De gemeente vindt dat provincie en rijksoverheid met geld over de brug moeten komen als er voor de gemeente 'aange toonde nadelige financiële ef fecten' zijn. KATS - Bij een alcoholcontrole op de N256 ter hoogte van Kats werden gisternacht drie be stuurders betrapt op rijden on der invloed. Een van hen had zelfs drie keer de toegestane hoeveelheid op en moest daarom zijn rijbewijs in- leveren. Hetzelfde overkwam een automobilist op de Krabbe- I kreekweg bij Oud-Vossemeer, die ruim 2,5 keer de limiet over schreed. Ook een bromfietser op de Oostsingel in Goes kwam in die richting en hij moet het daarom voorlopig eveneens zonder rijbewijs stellen. GOES - In café Baarends aan de Voorstad in Goes wordt van daag een politiek café gehou den. Het onderwerp is deze keer het fietsbeleid in Goes, waarin de gemeente wil meer investe ren. De discussie, die onder lei ding staat van W. Koster, duurt van 17.00 tot 18.00 uur. Modellen showden voor Museum 't Waskot onderkleding uit de periode van circa 1880 tot 1950. door Rolf Bosboom WEMELDINGE - Nostalgie troef, zater dag in Wemeldinge. Vanwege de Wemel- dinge(n)dag pakte het dorp weer groots uit, daarbij sterk teruggrijpend op het verleden. Menig dorpsbewoner vertoon de zich in kleding van heel vroeger. Old timers reden door de straten. Het Dorps plein en wijde omgeving liepen vol voor de vele activiteiten en attracties. Zo was er een markt met oude ambachten, kon den kinderen Oudhollandse spelletje doen en probeerde zowel jong als oud tweehands spullen te slijten. Aan het eind van de middag schoven de inwoners aan voor een ouderwetse boerenmaaltijd in de tent, waar 's avonds ook een feest werd gehouden. Veel belangstelling trokken de mode shows van museum 't Waskot. Er werd door Rolf Bosboom 's-HEER ARENDSKERKE - Wie 's-Heer Arendskerke nu be zoekt kan het zich nauwelijks voorstellen, maar vroeger heerste de koopmansgeest er volop. De dorpsbewoners maakten dat zaterdag, tijdens Open Monumentendag, voor ie dereen duidelijk. Er werden rondleidingen geor ganiseerd, die vooral langs de huizen aan de Torenring en in de Vermetstraat gingen. Gids Ine ke van der Bijl vertelde, zich ba serend op de kennis van dorpshistoricus M. Geuze, dat er vroeger in elk pand wel vor men van bedrijvigheid zijn ge weest. „Hier werden potten en pannen verkocht, later kwam er een winkel in kleding en manu facturen in, vervolgens de Spar en daarna is het ook nog een (Advertentie groentezaak geweest", vertelde ze bij Torenring 10. Voor een aantal deelnemers was de rondwandeling een feest van herkenning. Vergeten herinne ringen kwamen boven ('O ja, dat is waar ook'), zeker op momen ten dat Van der Bijl ook foto's van vroeger liet zien. Op sommi ge punten bleek de informatie waarover zij beschikte niet vol ledig, volgens de deelnemers. Die wisten nog meer onderne mers op te noemen die ooit in een pandje waren gevestigd. 's-Heer Arendskerke richtte zich helemaal op te landelijke thema 'koopmansgeest'. Ouder wetse bakkers- en groentekar ren reden door het dorp om etenswaar aan de man te bren gen. Op diverse adressen waren de etalages van vroeger in ere hersteld, zoals die van schoen makerij Van der Malen op Ver- metstraat 21. Gereedschap van weleer lag er uitgestald, evenals het orderboek en de prijslijst uit 1930. Het aanbrengen van 'ach terlappen op delflaarzen' kostte destijds bijvoorbeeld anderhal ve gulden. Overal in de regio werd Monu mentendag, op uiteenlopende wijzen, gevierd. Voor de liefheb bers van kunsthistorie is het een jaarlijks hoogtepunt, omdat fraaie en markante bouwwer ken die doorgaans gesloten zijn, eens van binnen kunnen worden bekeken. Zoals gebruikelijk openden vooral veel kerken en molens de deuren voor publiek. Eigen Haard Enkele particulieren stelden hun huis open. Zo kon de recent fraai opgeknapte villa Eigen Haard aan de Oostsingel in Goes worden bezichtigd. Belangstel lenden meldden zich vaak enigszins bedremmeld, maar de nieuwsgierigheid won het van de gêne. De huidige bewoners vertelden onder meer dat de vil la, jarenlang het huis van orga nist Adriaan Kousemaker van de Grote Kerk, in de jaren ze ventig wel erg uit de toon viel. „De gevel was zuurstokroze ge verfd, met hemelsblauwe goten en een knalgele voordeur", al dus J. Akkerman. Open Monumentendag was de laatste gelegenheid om het Mu seum voor Zuid- en Noord-Be veland in Goes in de huidige op zet te bezoeken. Het pand gaat dicht voor een even ingrijpende als noodzakelijke verbouwing. Tegelijk wordt er gewerkt aan een andere presentatie van de collectie. „We willen met dezelf de objecten het verhaal over de Bevelanden anders brengen, zo dat je het echt beleeft", zei wet houder C. Linssen, voorzitter van het museumbestuur. Het museum blijft zeker een jaar dicht voor publiek. Hij luidde de verbouwing in door samen met de medewerkers de twee schut- tersfiguren, die tot leven waren gewekt, in te pakken Vodafone BusinessConnect is het abonnement voor ondernemers die vooruitkijken. Als uw bedrijf groeit, groeit het abonnement gewoon mee. Dat is interessant voor hele grote, maar zeker ook voor hele kleine bedrijven. Meer welen? Bel 0800 - 1258 of kijk op www.vodafone.nl Vodafone BusinessConnecL Het meest persoonlijke groepsabonnement. vodafone™ Het echtpaar Bal-Ars. foto Diri door Rolf Bosboom 's-GRAVENPOLDER - Zij kwam van Borssele, hij van Kwadendamme. Ze leerden elkaar in augustus 1940 ken nen op de Molendijk in 's- Heerenhoek, een vermaarde ontmoetingsplaats voor jon geren die 'op zoek' waren. Nu viert het echtpaar Bal-Ars uit 's-Gravenpolder het dia manten huwelijksfeest. Voor de wet waren ze zater dag precies zestig jaar ge trouwd, maar die dag ging vrijwel zonder ophef voorbij „Zelfs onze kinderen weten niet beter dan dat we op 17 september zijn getrouwd. Dat was de datum van de kerkelijke inzegening." Dus is morgen pas echt de grote dag. Aanvankelijk gingen de ech telieden, beide van katholie ke huize, in Kwadendamme wonen. Later konden ze ech ter een huisje huren aan de Schoorkenszandweg in 's- Gravenpolder, de plaats waar ze nooit meer weg zijn gegaan. Vervolgens was het, wat afstand betreft, een klei ne stap naar hun woning aan de Nazareth, waar ze al tien tallen jaren verblijven. „We hebben hier altijd met ple zier gewoond. Zolang het nog gaat, blijven we hier." De heer Bal verdiende de kost vooral met het rooien van bomen. „Zes maanden per jaar was ik daarmee be zig, overal in Nederland." Het was zwaar werk. „Het ging nog allemaal gewoon met de bijl. De eerste motor- zaag kwam pas in 1958." In de resterende maanden werkte hij aan de dijken. „Daar was altijd wel wat te doen, zoals stenen leggen." Alleen de laatste tien jaar van zijn werkzame leven ver vulde hij een vaste baan, bij Total. Uit het huwelijk zijn vier kinderen voortgekomen: twee jongens en twee meis jes. De familie is nadien verrijkt met vijf kleinkinderen en in middels ook met vier achter- kleinkinderen. Zaterdag wordt het zestigjarig huwe lijk in familiekring gevierd met een etentje in 's-Heer Hendrikskinderen. foto Dirk-Jan Gjeltema een bijzonder deel van de collectie ge showd: onderkleding uit de periode van pakweg 1880 tot 1950. De bezoekers leerden onder meer dat boeren soms gro te blauwe onderbroeken droegen, zodat ze tijdens warme dagen zonder proble men de bovenbroek uit konden doen. door Nadia Berkelder HENGELO - De Zeeuwse in zending voor het Streek Song festival heeft de rest van het land niet kunnen overtuigen. Het Westkappelse trio 'De Meis sen' eindigde zaterdag in Hen gelo als tiende en laatste. De Friese groep Three-ality won het festival. Emke Sonius, die samen met Willy van Wageningen en Dine- ke Sanderse 'De Meissen' vormt, is teleurgesteld. „We hoorden daar absoluut niet thuis. De andere deelnemers waren popgroepen. Dat is een heel ander genre", aldus Sonius. De Westkappelse dames zijn ook niet gewend om versterkt te spelen. Emke Sonius; „Het ging knoert- hard, door microfoons, terwijl GOES - Twee vrouwen werden zaterdagmiddag, afzonderlijk van elkaar, in de binnenstad van Goes het slachtoffer van zak kenrollers. Het gaat om een 63-jarige Vlis- singse en een 61-jarige vrouw van Noord-Beveland. In beide gevallen bestond de buit uit een portemonnee met daarin enkele tientallen euro's en diverse pas jes. wij liever wang aan wang spelen voor een klein publiek." Toch ging het optreden naar wens, zegt de Westkappelse. „We heb ben het goed gedaan, maar we wisten gewoon niet waar we aan meededen." Het Streek Songfestival werd voor de vierde keer gehouden. Tien regionale omroepen, waar onder Omroep Zeeland, vaar digden deelnemers af. Vorig jaar verliep het festival voor Zeeland aanmerkelijk be ter. De band Nota Bene sleep te toen de eerste prijs in de wacht. KRUININGEN - Een botsing zorgde gisteren rond het mid daguur voor een file bij de Vlaketunnel, op de noordbaan van de A58. Op de plaats waar de weg mo menteel wegens werkzaamhe den versmalt, kon een 25-jarige man uit Hoeven niet op tijd rem men en botste op de wagen van een 36-jarige man uit Kerkrade. Beide auto's raakten zwaar be schadigd. Het voorgaande weekeinde veroorzaakten onge vallen door files bij de Vla ketunnel ook al langdurige ver traging. Ineke van der Bijl (links) vertelt over de kerk van 's-Heer Arendskerke. foto Dirk-Jan Gjeltema Ze was moe, Sylvia uit Ter- neuzen. Het op orde houden van de groente- en fruitafde ling van de supermarkt gaat je nu eenmaal niet in de kou- we kleren zitten. Zeker niet als je ambitieus bent en via bananen, appels en peren ho gerop wilt in het vak. Dat be tekent datje extra cursussen moet volgenliefst op je werkplek en beter nog buiten voor openingstijd, om zeven uur 's morgens. Dils was ze na een week heel vroeg opstaan uitgeput. Donderdag zeeg ze aan het eind van de middag meer dood dan levend neer op de bank, met een para- cetamolletje tegen de opko mende hoofdpijn. En jawel, ze viel in een diepe slaap. Toen ze daaruit ontwaakte en op de klok keek, was ze di rect klaarwakker. Te laat! Ze greep de telefoon, belde haar baas en vroeg die met een muizig stemmetje waarom hij haar niet had gebeld; ze was immers te laat. Het bleef even stil aan de andere kant van de lijn. Toen werd haar met een stem vol verbazing gevraagd of ze soms te veel gedronken had. Jawel, het was kwart voor acht. Maar om nu te zeggen dat ze zich had verslapenOver een kwartier ging de supermarkt dicht. Dan viel de avond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27