Casper Ovaa is toe aan pieken Geen paniek bij Frieslands trots PZC Boksen op badstrand De peer is nog niet rijp Forthomme bezorgt Ockenburgh puntje 26 Brekebeen Ruttinger denkt even aan podium terugblik Souburger rijdt naar vierde plaats in Strandcross Vertekend beeld maandag 16 september 2002 rr.-, door Roeland van Vliet VLISSINGEN - Zijn knie was wat dik geworden, maar verder was de eerste race van Arno Ruttinger in drieënhal ve maand meer dan geslaagd. Hij werd vijfde in de klasse 250/500cc op het Vlissingse strand en was daarmee de tweede Zeeuw. „Dit is voor mij een overwinning", zei hij. Ruttinger raakte aan het be gin van het jaar geblesseerd aan zijn linkerknie. Hij reed daar een tijdje mee door tot dat hij weer een keer op het gevoelige gewricht viel. Voor de Goese vrachtwagen chauffeur zat er niet veel an ders op dan opereren. Zijn been verdween voor ruim drie maanden in het gips en dat mocht er pas vorige week af. Ruttinger: „Mijn revali datie is in een recordtijd ge gaan. Ik heb me de hele tijd op de strandcross gericht. Hier wilde ik weer rijden en dat ging niet eens zo slecht. Het ging zelfs boven ver wachting." In de eerste manche eindigde Ruttinger op de vierde plaats. In de tweede manche kwam daar een achtste plaats bij. „Ik ging die twee de keer heel goed van start, maar reed in op iemand die gevallen was. Daardoor viel ik ook. Vooraf hoopte ik nog even dat ik bij de eerste drie zou komen, maar dat lukte door die val net niet", aldus Ruttinger. Een bokser van DOS in actie op het badstrand. fotoarchief PZC door Koen de Vries Sinds jaar en dag is vechten op het Vlissingse badstrand verboden maar het is weieens anders geweest. Op zater dag 9 juli 1966 stond er namelijk een boksring opgesteld. Het idee om wedstrijden op het strand te organiseren kwam van de Vlissingse boksvereniging DOS, die op die manier de bokssport probeerde te promoten. DOS was destijds een actieve vereniging met veel leden en bracht vele mensen op de been. De club werd opgericht op 11 October 1945 en hield regelmatig wed strijden in het Scheldekwartier. In de be ginjaren trok een boksavond wel dui zend toeschouwers. Ook werd er ooit een toernooi georganiseerd op de Grote Markt, op 27 juli 1957 om precies te zijn. Ook het gala op het badstrand werd druk bezocht. Toen het in de pauze begon te regenen en de temperatuur met vele gra den daalde, waren er slechts weinig toe schouwers die het voor gezien hielden. Voor de Vlissingse club kwam - onder de bezielende leiding van trainer Henk Dik - onder meer 'mister DOS' Izaak de Meij in de ring. Tegen Rotterdammer De Hoo- ge ging hij in de eerste ronde naar de grond en in de tweede ronde opnieuw, De strijd werd op advies van de dokter ge staakt. Piet Jansen deed het een stuk be ter. Hij versloeg Piet van Brussel op pun ten, maar die was daar niet tevreden mee. Hij wilde Jansen na afloop van de partij opnieuw te lijf gaan. Andere bok sers van DOS die in de ring kwamen wa ren André Step, Willem Mondt, Paul Windt en Roel Tiessens. Laatstgenoemde verdiende de stijlprijs. Fortis-trainer Leonard Debbaut zucht te en steunde aan het einde van het korfbalduel tegen KCC/Van Santen. Hij zag de voorsprong van zijn ploeg slinken van 16-12 naar 16-15. Hij gebaarde her haaldelijk naar de scheidsrechter dat het tijd was, maar arbiter Spijkers wilde nog van geen ophouden weten. Fortis stond on der druk, maar hield stand. Toen alle spe lers en speelsters zich na afloop verzamel den bij de dug out, kreunde Debbaut: ,,Ik had het al twee minuten over tijd!Waarop de speelsters van Fortis in koor riepen: „Weet je ook eens hoe dat voelt." Casper Ovaa scheurt over het lange rechte stuk langs de waterlijn. Hier haalden de coureurs snelheden van rond de 130 kilometer per uur. foto Lex de Meester door Roeland van Vliet VLISSINGEN - Casper Ovaa weet het ook: hij moet opschie ten. De topjaren voor een mo torcrosser liggen tussen het 22e en 25e levensjaar en hij is al 22. Hij wil nu grote wedstrijden gaan winnen en minstens tien plaatsen stijgen op de Neder landse ranglijst. Gisteren liet hij weer van zich horen in de Vlis singse Strandcross. Hij werd vierde bij de 250/500cc. Ovaa is geen kleintje meer, ze ker niet in Zeeland. In de club wedstrijden van zijn vereniging MSV De Uitlaat is hij heer en meester en de RES-crossen in Axel zet hij ook met zekere re gelmaat naar zijn hand. „Je mag het eigenlijk niet van jezelf zeg gen, maar ik ben het niveau van de Zeeuwse motorcross ontste gen" vertelde de Souburger wat bescheiden. „Zeeland heeft niet zoveel crosswedstrijden en daarom zijn er ook niet zoveel goede coureurs. Maar in Bra bant zijn veel races en heel veel concurrenten." De Souburger rijdt dan ook veel wedstrijden buiten de provin cie. Ovaa moet nog wel wat er varener worden. Af en toe is hij nog wat te lief, vindt hij zelf. „Ik rijdt nu al een tijdje mee in wed strijden door heel het land en ook in België. De coureurs in die wedstrijden zijn veel brutaler. Willen ze jou voorbij, dan krijg je gewoon een schouderduw. In het begin moet je daar even aan wennen, maar na een tijdje geef je die douwtjes ook terug. Want als je dat niet doet, denken ze dat ze gewoon over je heen te kunnen lopen. En dat moet je niet laten gebeuren. De coureur ziet wel dat - nu hij iets brutaler is - zijn prestaties verbeteren. „Ik ben geen groen tje meer." Maar echte aanspre kende resultaten moeten nog wel komen. „Het is nog een beetje wisselvallig af en toe. Ik moet races gaan winnen en ik wil richting de vijftiende plaats in Nederland." Gisteren reed de Souburger in zijn thuiswedstrijd niet onver dienstelijk race, maar de winst ging aan hem voorbij. Jarno Meijer uit Amsterdam was over twee manches gezien de beste. Ovaa: „Ik kom hem vaak tegen in races. Het is niet vreemd dat hij vandaag heeft gewonnen. Hij is een stuk beter dan ik, dat komt door zijn ervaring." In de eerste manche lag Ovaa lange tijd tweede. In de wed strijd over twintig minuten plus één ronde zat hij dicht achter Meijer, totdat hij twee keer in de fout ging. „De eerste keer ging een achterblijver onderuit en daar kon ik niet meer omheen komen. Bij de tweede val was het helemaal mijn eigen fout." Ovaa viel zodoende terug naar de vijfde plaats. Vooruit In de tweede manche verging het de jonge coureur een stuk beter. Van begin af aan lag hij derde, achter Erwin Robins (die in de eerste manche derde was geworden) en Jarno Meijer. De ze positie gaf hij niet meer af. Ovaa dacht na afloop van de ra ce dat hij ook derde overall was geworden. Immers, de Belg Jim my Huismans, die in de eerste manche tweede was geworden, was in de tweede manche ner gens te bekennen. Zo dacht Ovaa tenminste. Huismans lag inderdaad lange tijd zestiende, maar stoomde in de slotronden nog op naar de vierde plek. Daarmee eindigde hij in het eindklassement nipt voor Ovaa. De rijder van MSV De Uitlaat passeerde door zijn goede twee de manche nog wel Goesenaar Arno Ruttinger. Daardoor werd hij de beste Zeeuw in de 250/500cc. De beste Zeeuw bij de 125ccwas Stijn Kouwenberg uit Axel. Na een twaalfde en een tiende plaats in de manches eindigde de Zeeuws-Vlaming op de tien de plaats. De strijd om de eerste plek ging tussen Ralph Hubers uit Middelaar en Patrick Roos uit Etten-Leur. Hubers won de eerste manche, maar kreeg het daarna in de tweede omloop heel moeilijk. Uiteindelijk won hij die ook, maar Roos zat con stant op zijn nek. In de klasse 4-takt/OTR reed Piek Cruson uit Breskens erg sterk. De tweevoudig winnaar (1998 en 2000) van de Strand cross moest in beide manches alleen Eddy Lemmens uit Veld hoven voor zich dulden. Cruson werd dan ook tweede in het eindklassement. Steven Mang- nus uit Kloosterzande eindigde net buiten de toptien. Met een negende en een dertiende plaats belandde hij op de elfde stek. door Joop van den Oudenhoven GOES - De eerste thuiswed strijd van het driebandenteam van Brasserie Ockenburgh, gis teren tegen GSA Schiphol, ein digde na een zinderende slot- partij in een gelijkspel. Hiermee blijft Ockenburgh dit seizoen ongeslagen in de eredivisie, de hoogste klasse van Nederland. Al in de eerste wedstrijdhelft hielden de partijen elkaar in evenwicht. Frank Martens ver loor in een moeizaam gevecht van Ronny Daniëls, 44-50 na 57 beurten. John Tijssens had daarentegen een fabuleuze start in zijn partij tegen Frans de Vries. Na elf beurten had de on berekenbare artiest al 33 ca ramboles op het scorebord en liet hij zijn tegenstander ver twijfeld achter. Maar daarna volgde een fase die ook karakteristeik is voor Tijs sens. De Brabander kan van het ene op het andere moment zijn concentratie verliezen waar door een superscore plaats maakt voor een foutenfestival. Het zwakke optreden had giste ren echter geen negatieve gevol gen en Thijssen trok de partij met 50-28 na 46 beurten naar zich toe. Daarna kreeg Martin Spoor- mans van de uitstekend spelen de Dick van Uum geen schijn van een kans, 22-50 na 29 beur ten. Roland Forthomme moest daarop het punt veilig zien te stellen door zijn partij tegen de Argentijn Pedro Piedrabuena te winnen. Forthomme kwam op een 49-42-voorsprong en leek de partij met een vijf bander uit te maken. De stoot leek perfect; uitgevoerd, maar debal ging ra kelings mis. Piedrabuena rook zijn kans en! maakte het ene punt na het an dere. Bij 49-48 leek ook de ge lijkmaker maakbaar, maar de zenuwen speelden Piedrabuena te veel parten. Forthomme wist een moeilijke stoot met uiterste! precisie te klaren en stelde daar mee het gelijkspel in veiligheid.: Na één overwinning en drie ge lijke spelen is Ockenburgh nog altijd ongeslagen. men zit. De Friese ploeg streed vorig sei zoen lang om de landstitel, joeg in eigen huis de complete top-drie over de kling, maar heeft nu al drie keer verloren, waar van twee keer thuis. Na vier wedstrijden staan alleen de Groningse buren er nog slechter voor. De Haan ziet nochtans licht aan het einde van de tunnel. „Tegen RBC speelden we 'pijn-in-het-hoofd-voetbal', vanavond tegen NAC zat er weer beleving in. Hier kunnen we wel iets mee." Even later moet hij echter toegeven dat er structureel iets mis is met zijn ploeg. „We missen voorin een aanspeelpunt. Vorig sei zoen hadden we daar Ailback lopen. Vorm of geen vorm, die hield de bal altijd lang ge noeg vast zodat de middenvelders konden bijsluiten. Zo iemand hebben we nu niet." De Haan haalt zijn schouders op wanneer er wordt gesteld dat het aankoopbeleid van Heerenveen deze zomer gefaald heeft. „We hadden en hebben alle vertrouwen in het volk dat we in huis hebben. Ailback en Lurling zijn er niet meer, we zullen het an ders moeten oplossen. Misschien moeten we wel met twee spitsen gaan spelen." Zonder te schitteren neemt NAC in de eer ste helft een 2-0-voorsprong. De thuisclub kan er weinig tegenover stellen. De enige die aan Friese kant overtuigend op de been blijft is de nieuwe Zweedse middenvelder Abgar Barsom. „Een echte Zweed", grin nikt NAC-trainer Henk ten Cate, doelend op Barsoms mediterrane uiterlijk. „Maar wel een goeie..." Was het een fout in het computerpro gramma of ontstaan in de euforie over de derde overwinning op rij? De web site van Hoek voorziet de bezoekers meest al van juiste informatie, maar zondagoch tend gaf de stan een nogal vertekend beeld. Hoek ging daarin aan de leiding, met negen punten uit drie. Dat was zowat het enige dat klopte. Het doelsaldo van de Zeeuws- -Vlamingen was indrukwekkend: 41-10. Verder was er sprake van een groot verschil in het aantal gespeelde wedstrijden. Zo was volgens de informatie op de website Ter Leede al zeven keer in actie gekomen. Het resultaat daarvan was ook opmerke lijk: twee keer gewonnen, geen enkele keer gelijkgespeeld en eveneens nog niet verlo ren. Die twee overwinningen leverden Ter Leede in de stand drie punten op. Katwijk was de productiefste formatie. In twee duels (één keer gelijk, één keer verlo ren, vier punten) werd maar liefst 51 keer gescoord. Wie de slaap nog niet uit de ogen had, moest geloven dat Kloetinge veruit over het slechtste elftal beschikte, In vijf wedstrijden kwamen de Bevelanders geen enkele keer tot winst, werd één keer een ge- lij kspel geboekt en overigens ook maar één keer verloren. Dat resulteerde in één punt en een bedroevend doelsaldo: 21-61. door Harry Arts Gek cluppie, dat Heerenveen. Bij een 2- 0-achterstand van de eigen favorieten gonst het van opwinding in het Abe Len stra-stadion als Korneev (van NAC) een aanval opzet. En het pompebleddevolk kreunt van teleurstelling als de slimme steekbal van de Rus in schoonheid sterft. De Friese positivo's hadden hun voormali ge idool wel een succesje gegund. Zelfs als het daardoor 3-0 was geworden. Frieslands trots kent de beroerdste compe titiestart sinds mensenheugnis. Maar trai ner Foppe de Haan hoeft echt niet over zijn schouder te kijken. De langst dienende coach in het betaalde voetbal - volgende maand viert hij zijn tienjarig jubileum als hoofdtrainer van Heerenveen - zit stevig in het zadel. Daar kunnen een paar nederla gen niets aan veranderen. „Ach ja, het hoort er allemaal bijzegt De Haan na af loop gelaten.,We moeten alleen zorgen dat we niet gaan panikeren." Hij heeft makkelijk praten. De Haan weet zich door dik en dun gesteund voorzitter Riemer van der Velde, sinds jaar en dag zijn boezemvriend. Na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Bossen spoedt de Hee renveen-preses zich naar de dug-out om de geplaagde coach een hart onder de riem te steken. En eega Annie gaat even later pon tificaal midden in de perskamer zitten om Foppe moreel te ondersteunen. Al die aandoenlijke loyaliteit kan niet ver helen dat Heerenveen zwaar in de proble- Het perceel heeft dan wel de bestemming gekregen als sportter rein - ook de nabijgelegen tennisvereniging zou een extra veld kunnen aanleggen - maar omwonenden hebben inmiddels tal van bezwaarschriften ingediend. „Het kan zijn dat we nog wel vijf zes jaar moeten wachten", stelt Louwerse. „En dat terwijl we al tien jaar wachten. We hebben bij de gemeente op spoed aangedrongen, omdat we ruimte tekortkomen. Ik moet er niet aan denken dat we straks een ledenstop moeten invoeren." Kloetinge telt momenteel 7 00 leden en heeft slechts drie velden en een trainingsterrein tot zijn beschikking. foto Dirk Jan Gjeltema De F-pupillen van de voetbalvereniging Kloetinge mochten zich zaterdag niet alleen op het veld uitleven, maar ook in de boomgaard. Samen met voorzitter Piet Louwerse en eerste elftal speler Johan de Goederen werden peren geplukt. Het was een lu dieke actie, met een serieuze ondertoon. Kloetinge hoopt dat de boomgaard ooit plaats maakt voor een vierde veld. „We wilden de jeugd de plek laten zien waar ze in de toekomst hopelijk ooit komen te voetballen", aldus Louwerse. Maar de peer is nog niet rijp, oftewel de zaak is nog lang niet rond. door Jan Dagevos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 26