Melchers loopt wereldbeker mis Blijlevens laat kans liggen in Vuelta Het duiveltje in Van Barneveld is terug Robbie McEwen is klaar voor WK Volleybalsters Italië verslaan Amerikanen in finale van WK Ferrari's schitteren op thuiscircuit 25 Rossner maait Nederlandse het gras voor de voeten weg Bart Voskamp eindwinnaar na bizarre slotrit Petrov winnaar Toekomstronde Bart Brentjens derde in Lugano Kafelnikov wint in Tasjkent Kanopoloploeg tweede op WK Koernikova verliest weer finale David winnaar Darts Trophy maandag 16 september 2002 door Peter van Leeuwen BRUSSEL - Robbie McEwen keerde vorige week in de Delta Profronde terug in het wielerpe- loton na een periode van rust en training. De Australiër won me teen en was daarover hooglijk verbaasd. Een week later liet McEwen met een sprintzege in Parijs-Brussel zien dat hij over een maand in Zolder een serieu ze kandidaat voor de wereldti tel is. Mario Cipollini heeft zich van- uit Spanje gemeld als topfavo riet voor het WK dat op een par koers wordt verreden waar alle sprinters van dromen. De Itali aan ging met drie ritzeges in de eerste week naar huis en kon digde aan nu vooral voor speci ale trainingsvormen te kiezen. Robbie McEwen doet het an ders. De Australiër nam rust, deels gedwongen vanwege een knieblessure, en werkt nu aan het verkrijgen van wedstrijdrit me. Dat gaat hem bijzonder goed af. In de Delta Profronde won hij meteen zijn eerste seri euze koers, halverwege de week liet hij de winst in de GP Rik van Steenbergen net glippen. Pa rijs-Brussel was een mooie koers om aan de kilometers te werken, kondigde hij tevoren aan. De Australiër stond in het verleden bekend als een renner van wie in koersen van meer dan 200 kilometer niet veel verno men werd. Het WK gaat over 260 kilometer, Parijs-Brussel telde zaterdag zelfs 270 kilome ter. Peter van Petegem leek in de fi nale de troef van de ploeg die volgend jaar fuseert met Domo. Van Petegem was mee met vijf renners. De ontsnapping was in gang gezet door Erik Dekker. De Belgen Capelle, Planckaert en Scheirlinckx en de Italiaan Nardello completeerden de groep. Dekker ontsnapte op twee kilometer voor de streep in Brussel en leek op weg naar zijn eerste grote zege sinds de Tirre- no-Adriatico. Maar op 500 me ter van de finish denderde als nog het volledige peloton over de Rabo-renner heen. Het was het sein voor McEwen alsnog voor de zege te gaan sprinten. „Ik dacht dat het be slist was toen die zes wegwaren, maar gelukkig heeft het peloton kunnen terugkeren. Ik heb het wiel van Baden Cooke gezocht en ben op het juiste moment aangegaan." McEwen was net iets sneller dan de Duitser Olaf Pollack en de Nederlander Jans Koerts. ANP door Cilya van der Kooy ROTTERDAM - In de laatste ki lometer deed Mirjam Melchers nog een ultieme poging. Maar toen de renster van Farm Frites Hartol concurrente Petra Ross ner direct in haar wiel zag sprin gen, wist ze dat de wereldbeker opnieuw aan haar zou voorbij gaan. De Duitse was op de Cool- singel oppermachtig in de mas sasprint. Ze maakte met haar zege in de Rotterdam Tour haar achterstand van dertien punten op Melchers in de wereldbe kerstand meer dan goed. „Ik hoopte Rossner in de laatste kilometer te verrassen, maar helaas was ze te scherp", baalde Melchers. „Dit zal nog wel een paar dagen door mijn hoofd spoken. Het doet pijn als je zo dicht bij bent. Maar we hebben als ploeg alles gegeven. We wis ten dat we een massasprint moesten voorkomen, maar he laas is dat niet gelukt." Melchers moest in de finale in Rotterdam dertien punten op Rossner verdedigen om als eer ste Nederlandse de wereldbeker te veroveren. Die opgave leek niet al te moeilijk. De vrouwelijke Cipollini wist zich na het wegvallen van titel verdediger Millward en Bruck ner in Rotterdam slechts ge steund door drie ploeggenotes. Het team van Melchers was daarentegen op volle sterkte en kon in elk geval ook rekenen op de medewerking van de oplei- dingsploeg. De Nederlandse op hef over haar optreden vorige SCHIJNDEL - Na een bizarre etappe liet Bart Voskamp zich gisteren huldigen als winnaar van de Ster Elektrotoer. De slot rit werd ontsierd door een nood zakelijke jurymaatregel. Omdat de kopgroep en het pelo ton in de plaatselijke omlopen in Schijndel dreigden samen te smelten werd de grote groep, met daarin Voskamp, opgedra gen af te sprinten. Zo eindigde de vijfdaagse rittenkoers als een criterium en won Rik Reinerink, terwijl ploeggenoot Voskamp al drie kwartier van de fiets was, de rit. De renner van Bankgiro loterij klopte Richard Slabbe- koorn in de sprint. Richard Slabbekoom, uit Ka- pelle, was ondanks zijn tweede plaats niet te spreken over het gedrag van ritwinnaar Reine rink. „Hij was ontsnapt uit een kopgroep van vijf en een ronde later ben ik naar hem toegere den", vertelde de Zeeuw na af loop. „Maar Reinerink deed daarna geen meter kopwerk meer. Als hij mee had gewerkt, had ik hem kunnen hebben in de sprint. In het algemeen klassement speelde de 21-jarige Slabbe koom geen rol van betekenis. Door grote achterstand in de etappe van maandag was hij al ver teruggeworpen. Voskamp vond het merkwaar dige koersverloop op de slotdag jammer, maar hij mocht zich natuurlijk wel een terechte win naar noemen. week bij de GP van Zwitserland had Rossner echter op scherp gezet. De Duitse zou op de klim- metjes regelmatig zijn geduwd en mede daardoor elf punten voor de wereldbeker hebben verdiend. Ondanks de protesten bleef de uitslag gehandhaafd. „Door dat gedoe was ik nog ge motiveerder dan anders", aldus de Duitse. „Het is allemaal enorm overdreven, maar ik weet nu dat vooral Melchers' partner Van Poppel hier achter zit. Het is jammer dat op deze manier de sport door het slijk wordt ge haald. Ik heb hier hopelijk bewezen dat ik de beker ver dien." Ingeslikt De aangeslagen Melchers moest tijdens de race regelmatig aan vorige week terugdenken. „Een paar keer was ik van plan iets tegen haar te zeggen, maar ik heb mijn woorden weer inge slikt. Het heeft toch geen zin. Ooit zal ik toch revanche op haar nemen." Na een valpartij na tachtig kilo meter koers groeide even de hoop bij Melchers. Het peloton brak in tweeën en Rossner zat in het achterste deel. Met hulp van Leontien Zijlaard-Van Moorsel en twee andere teamgenoten probeerde Melchers een gat te slaan. De groep van 27 kreeg een maximale voorsprong van een halve minuut, maar kon deze niet vasthouden. „De groep was te groot", ver klaarde Melchers het mislukken van de ontsnappingspoging. „Er was wel steun van de Neder landse rensters uit andere ploe gen, maar de organisatie ont brak. Dan gaf die er weer een 'snok' aan en dan weer die. Bo vendien werd er op een gegeven moment door een paar rensters verzaakt en toen ging het helaas mis." Met haar drie teammaten reed Rossner het gat dicht. Van Moorsel, Grimberg en Melchers zelf probeerden in de laatste ki lometers tevergeefs een massa sprint te voorkomen. Met over macht maakte Rossner een prachtig staaltje 'teamwork' op de Coolsingel af. De 35-jarige renster uit Leipzig, die haar loopbaan zeker met nog een jaar verlengt, droeg haar eindzege op aan haar voor malige ploeggenote Nicole Reinhard die precies twee jaar geleden overleed. ANP Joseba Beloki, de kopman van Once, probeert in de etappe van zaterdag met een versnelling de klassementsleider Oscar Sevilla uit het wiel te rijden. foto Den is Doy Ie/AP Spanjaard Lastras snelste in korte rit van onze sportredactie CORDOBA - Na het afstappen van superman Mario Cipollini en wereldkampioen Oscar Frei- re, die pijn in de rechterknie als reden opgaf, leek gisteren in de Ronde van Spanje de tijd geko men voor overgebleven sprin ters als Erik Zabel of wellicht Jeroen Blijlevens. De negende etappe, een korte rit over 130 ki lometer in en rond Cordoba, leek zich daarvoor te lenen. De Spanjaard Pablo Lastras zette de specialisten van de massale aankomst in de wachtkamer. De beslissing viel op de laatste klim, zeventien kilometer voor de eindstreep en niet echt moei lijk. Even daarvoor waren drie vluchters achterhaald. Op de flanken van de Alto de San Jero- nimo probeerden om de haver klap coui-eurs weg te komen. Dat lukte uiteindelijk pas in de razendsnelle afdaling. De 26- jarige Lastras was de handigste stuurmanmet de meeste lef. Hij arriveerde alleen bij de finish. Zabel, die in de groep achtervol gers de steun had van Aleksan- der Vinokoerov en Matthias Kessler, kon het gat op het laat ste vlakke stuk niet dichtrijden. Luis Perez en Fabian Jeker, die met Lastras waren ontkomen maar zijn tempo niet konden bijhouden, kregen ze ook niet meer te pakken. In de strijd om de punten liet Zabel zich vervol gens ook nog verrassend door Alejandro Valverde. Hij verste vigde wel zijn leidende positie in het puntenklassement. Blijle vens eindigde op ruim twaalf minuten in de achterhoede. Zabel zei na afloop ervan uit te gaan dat hij meer kansen krijgt. Het volgens plan afhaken van plaaggeest Cipollini, een dag eerder dan gepland, is een hele opluchting. „Tegen hem was geen kruid gewassen. Voor een prof die zijn carrière al had be ëindigd, was-ie knap snel." Oscar Sevilla behield de gouden leiderstrui zonder al te veel moeite. Hij gaat vandaag der halve in Cordoba als laatste van start voor de tijdrit van ruim 36 kilometer. Die zal, hoewel er nog bijna twee weken koers met zware opgaven volgen, een be langrijk scherprechter zijn. Vo rig jaar stond Sevilla er even goed voor, maar moest hij de Vuelta toch aan de betere tijd- rijder Angel Casero laten. Deze heeft nu al wel erg veel tijd ver loren om zich opnieuw kans hebber te mogen noemen. Dat geldt niet voor Aitor Gon zalez. Hij was zaterdag de beste in de achtste etappe. De Kelme- renner achterhaalde kort voor de streep zijn ontsnapte landge noot Luis Perez. Ook David Et- xebarria ging Perez nog voorbij Gonzalez won eerder dit jaar twee ritten in de Ronde van Ita lië. Daarin eindigde hij als zesde in het eindklassement. Met zijn ploeggenoot Sevilla in de leiderstrui verblijft Gonzalez nog in de schaduw. „Maar ik denk dat ik de Vuelta zou kun nen winnen. Er is geen probleem tussen ons." De Kazachstaan Vinokoerov, op veertien tellen van de leider tweede, is een an dere gevaarlijke opponent. De achtste rit kende een lange ontsnapping van vier renners: de Spanjaarden Igor Gonzalez de Galdeano en Aitor Osa, de Italiaan Massimiliano Lelli en de Kroaat Miholjevic. Deze moest als eerste lossen. De an dere drie werden tijdens de be klimming van Las Palomas (le categorie) ingerekend door de beste klassementsrijders. De Italiaan Gilberto Simoni onder scheidde zich in die klim, maar in de slotfase was het de Madri- leen Perez die op avontuur ging. Hij strandde op 200 meter voor de streep in Ubrique. ANP door Dennis Jansen UTRECHT - Het meisje met de blonde vlechtjes dat zaterdagavond langs de trap van de tribune staat, is hooguit twaalf jaar. Op haar witte t-shirt krioe len hanige, donkere strepen, handteke ningen vermoedelijk. Ze houdt met haar ene hand een viltstift vast, met de andere een fototoestel. Plotseling licht haar blik op als een forse gestalte traag de trap op schuifelt. „Raymond! Ray mond! Wil je met me op de foto?". De vragende woorden verdwijnen in de menigte, het antwoord reist zwijgzaam mee. Zonder op of om te kijken schui felt Raymond van Barneveld verder. Chagrijn is de grootste bezitter van zijn gezicht, in zijn lijf woedt een wrede oor log. Verliezen, dat kan Van Barneveld als de beste. Anderhalf uur eerder in de bomvolle schaatshal van de Vechtsebanen: vol komen onverwacht heeft Raymond van Barneveld afscheid genomen van het prestigieuze darttoernooi, de World Darts Trophy. Engelsman Tony O'Shea heeft hem verslagen in de halve finale na een adembenemende partij (5-4). Barney, de nummer één van de wereld, houdt zich groot voor de camera's van SBS6. Zegt keurig dat Tony beter stond te gooien, dat hij zelf z'n dubbels miste; allemaal klare taal. Netjes verwoord. Niks aan de hand. In het 'spelershome' zakt het masker keihard af. „Tweede, derde, goed ge gooid, goeie kijkcijfers, leuke partijen, 't zal me allemaal een zorg zijn. Het telt allemaal niet! Het enige dat telt is die eerste plek. Tref je Tony O'Shea in de eerste ronde van een toernooi, dan praat je over een goeie loting. Zo liggen de verhoudingen. Maar ik had liever Martin Adams gehad of Ted Hankey. Dan weet je dat je vol aan de bak moet. Nu ben je misschien toch iets minder scherp. Ik snap er niks van. Jouw toer nooij ouw toernooizeggen ze danWat nou mijn toernooi?" „Wat hebben we nu twee maanden ge leden afgesproken", spreekt manager Ad Schoofs hem toe alsof de meester de leerling een standje geeft. Barney zwijgt. Schoofs, later: „Ik heb Ray mond enkele maanden geleden al ge zegd dat zijn gedragspartoon weer moet veranderen. Weer gaan leven voor de sport als een prof. Iets aan z'n ge wicht doen, meer trainen. Logisch dat dat doorwerkt in z'n prestaties." Kluizenaar In het ons-kent-ons-wereldje van het darts is Raymond van Barneveld eigen lijk al jaren een kluizenaar. De polonai se is niet besteed aan de Hagenaar die van zijn hobby zijn beroep heeft ge maakt, maar het feesten (lees: drinken) liever aan zijn collega's overlaat. Je mag het niet zeggen, maar darts, hoe hoog de bedragen, kijkcijfers en toe schouwersaantallen ook zijn, lijkt voor hen een spelletje. Zoniet voor Barney, die te allen tijde partijen uitvecht op le ven en dood, die de hele wereld op z'n rug neemt, voor volk en vaderland strijdt, in de voorbereiding gebruik maakt van sportpsychologen, haptono- men, kettinkjes en stuivertjes. En bij verlies zit hij kapot. Als een echte ver liezer. In 2000 toen hij als wereldkampioen in de eerste ronde van de Embassy, het of ficieuze WK darts, sneuvelde tegen Chris Mason noemde hij zichzelf een 'loser'. „Als ik verlies", zei hij destijds, „dan heb ik mezelf niet in de hand. Dan neemt een duiveltje bezit van me". Af gelopen zaterdag zei Barney: „Het dui veltje is weer terug.GPD SAINT-FLOUR - De Rus Jevgeni Petrov heeft zaterdag de Ronde van de Toekomst gewonnen. De leidende positie van de renner van Mapei kwam in de tiende en laatste etappe niet meer in gevaar. De Colombiaan Mauricio Ardila won op die slotdag de etappe over 138 kilometer met start en finish in Saint-Flour. Pieter Weening sloot de tiendaagse rittenkoers voor beloften af als zesde. „Dat is een superprestatie"vond ploegleider Ni co Verhoeven. Rabobank leverde in de koers met veel jonge, veelbelovende profs met de Belg Kevin de Weert ook de num mer vijf in het eindklassement. AFP LUGANO - Bart Brentjens is gisteren bij mountainbikewed strijd om de Swiss Cup in Lugano als derde geëindigd. Hij moest twee Zwitserse renners voor zich dulden. Christoph Sauser won overtuigend. Hij reed de 37,2 kilometer in 20130 Zijn landgenoot Thomas Frischknecht gaf 3.32 toe. Bart Brentjens kwam met een achterstand van 4.01 over de eind streep. Bij de vrouwen won de Russin Irina Kalentieva. ANP TASJKENT - Jevgeni Kafelnikov heeft voor het eerst het ten nistoernooi in Tasjkent op zijn naam gebracht. De Rus ver sloeg in de finale de Wit-Rus Vladimir Voltsjkov met 7-67-5. Kafelnikov moest vorig jaar in de eindstrijd nog buigen voor zijn landgenoot Marat Safin. Het was voor de dubbelpartner van Paul Haarhuis zijn tweede eindzege van dit jaar. Eerder won hij in Halle. Raemon Sluiter en Martin Verkerk slaagden er niet in het dubbeltoernooi op hun naam te brengen. Het Nederlandse tweetal verloor in de finale met 6-2 7-5 van het als eerste ge- plaatse Zuid-Afrikaanse koppel Adams/Koenig. ANP ESSEN - De Nederlandse kanopoloploeg is tijdens het we reldkampioenschap in Essen als tweede geëindigd. In de fina le verloor de ploeg van bondscoach Jeroen Bamink zondag van Groot-Brittannië (2-4). Een achterstand van 0-3 bleek niet meer goed te maken. Met de finaleplaats evenaarden de kanopoloërs, de sport is een mix van kanovaren en waterpolo, de prestatie van twee jaar geleden toen ze in Sao Paulo eveneens in de WK-eind- strijd voor de Britten moesten buigen. Door een zege op het gastland Duitsland (5-2) had Nederland de finale bereikt. ANP SJANGHAI - Bewonderd om haar uiterlijk en daardoor be kend in de hele wereld. Anna Koernikova komt maar niet af van het imago van het mooie meisje dat ook nog tennist. De Russische wacht na 117 toernooien nog steeds op haar eerste titel in het enkelspel. Gisteren tijdens het vrouwentoernooi van Sjanghai ging het opnieuw mis. Ze verloor de finale van de Israëlische Anna Smashnova: 2-6 3-6. Het was voor de vierde keer dat Koernikova in een eindstrijd van het enkelspel stond. Smashnova won haar zesde titel. Koernikova revancheerde zich nog wel in het dubbelspel. Sa men met de Taiwanese Janet Lee bleef ze het als eerste ge plaatste Japanse koppel Sugiyama/Fujiwara de baas: 7-5 6- 3. Het was de vijftiende toernooizege van Koernikova in het dubbelspel. ANP van onze sportredactie BERLIJN - De Italiaanse vol leybalsters zijn voor het eerst wereldkampioen geworden. Ze wonnen gistermiddag voor ruim 9000 toeschouwers in de uitverkochte Max-Schmeling- hal in Berlijn in de finale met 3- 2 van de Verenigde Staten: 18- 25 25-18 25-16 22-25 15-11. Rusland stelde zich zaterdag al tevreden met het brons. De vlinders uit Zuid-Europa hadden de eindstrijd tot ieders verrassing bereikt. Datzelfde gold, in iets mindere mate, voor de Amerikaanse vrouwen, die ook nog nooit een titel verover den op het hoogste niveau. Daar heersten de afgelopen decennia China, Rusland, Cuba en Brazi lië. Beide debutanten maakten er een mooie, enerverende show van. Daarvan was Angelo Frig- oni, de Nederlandse bondscoach, met gepaste trots getuige. Het betrof per slot van rekening ook zijn ploeg, al werd die vorig jaar overgenomen door Marco Bonitta. ,Het was heel speciaal hier bij te zijn, emotioneel", zei Frigoni. „Ik ken hen natuurlijk allemaal. Ik heb altijd gedacht dat dit ooit mogelijk zou zijn. Het is een proces van zes, zeven jaar. Ik hoop het ook met Nederland te bereiken." ANP UTRECHT - Dat er een Tony winnaar zou worden van de eer ste World Darts Trophy stond voor aanvang van de finale al vast. In die finale liet de Austra lische darter Tony David er geen twijfel over bestaan, welke Tony het zou worden. David liet geen spaan heel van naamgenoot To ny O'Shea en klopte de Engels man met 6-0. Toen David in januari de Em bassy wist te winnen spraken veel darters van een ééndags vlieg. Dat het winnen van het officieuze WK absoluut geen ge luk was, liet David deze week in Utrecht zien, met als mooie af sluiting de overwinning op O'S hea. Door de overwinning is Da vid 45000 euro rijker. Voor 'The Silverback' O'Shea lag als troost de helft van dat bedrag te wachten. van onze sportredactie MONZA - Alsof de overmacht nog niet voldoende was onder streept. In het zicht van de finish liet Rubens Barrichello gisteren even het gas van zijn Ferrari los. Zo kon ploeggenoot en wereld kampioen Michael Schumacher met zijn bolide wat dichterbij komen. Leuk voor de foto, twee rode wagens van Italiaanse ma kelij op het rood gekleurde thuiscircuit van Monza ver verheven boven de concurren tie. Rubens Barrichello verstevigde met zijn derde seizoenzege op het snelle circuit de tweede plaats in het tussenklassement. De Braziliaan verdedigt een voorsprong van zeventien pun ten op Juan Pablo Montoya die in de 34e ronde met pech uitviel De WK-cyclus telt nog twee wedstrijden, in Indianapolis en in Suzuka. Ruim 52 tellen na de winnaar fi nishte Eddie Irvine als derde. De Brit mocht zich de beste van de rest noemenAandacht kreeg hij nauwelijks. Ruim 140.000 Itali aanse autosportliefhebbers vierden de galavoorsteling van hun favorieten. Het Ferrari-fes- tival was geslaagd. Niks en nie mand legt de renstal dit jaar iets in de weg. Het was alweer de zevende keer dit seizoen dat beide Ferrari's als nummer een en twee eindig den. Schumacher, al lang zeker van de titel, leidt het WK-klas- sement met een recordaantal van 12 8 punten en Barrichello is eveneens veel sneller dan de rest. Bij Ferrari vindt niemand het een probleem dat de domi nantie van beiden slaapverwek kende wedstrijden oplevert. Sterker, de Italiaanse renstal wil niets liever dan het lopende contract met Schumacher openbreken en verlengen tot 2006. De twee jaar extra leveren de Duitser 150 miljoen euro op. Fl-baas Bernie Ecclestone is niet gebaat bij de suprematie van Ferrari. Ook de autosport heeft spanning nodig. Nog zo'n seizoen en de kijkcijfers kelde ren. Logisch gevolg is dat de re clame-inkomsten verminderen en het Formule-1-circuit het met minder geld moet doen. Michael Schumacher zal dat voorlopig een zorg zijn. „Dit was weer eens een droomuit- slag", jubelde de Duitser. „Wat kunnen we nog meer willen, wat kunnen we ons eigenlijk nog meer wensen. We zijn dolgeluk kig en trots. Wat we dit seizoen presteren is heel mooi." Rubens Barrichello kwam even eens superlatieven tekort. „De ze dubbele zege geeft mij een ongelooflijk gevoel. Ik geloof echt dat ik zoiets nooit meer mee zal maken. Het was vandaag in een woord geweldig." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25