Arabische druk op Irak groeit a Groot aantal Al Qaeda-leden opgepakt Internetter kaapt kopij Prinsjesdag Vlissingse Strandcross verloopt vlekkeloos Tachtig kuub pallets in vlammen Montgomery de nieuwe sprintkoning Saoedische regering steunt militaire actie Verenigde Staten Links wint stembusgang in Zweden Doden Kashmir aan vooravond van verkiezingen Harde kritiek ex-ministers Macedonië brengt stem uit Yerseke Moer in landschapsweek Feyenoord krijgt vleugels 17 en 18 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 18° jl1° Soms zon Af en toe perioden met zon en droog. Matige wind uit het noorden bij een maxi mumtemperatuur van 18 graden. 245e jaargang no. 219 maandag 16 september 2002 los nummer 1,00 van onze redactie buitenland DUBAI - Saoedi-Arabië heeft verklaard mee te «erken aan een eventuele militaire actie van de Ver enigde Staten tegen Irak op voorwaarde dat de Ver enigde Naties die operatie steunen. Ook andere Arabische landen voerden dit weekeinde de druk op Irak op om tegemoet te ko men aan de eis van de Ameri kaanse president Bush om de re soluties van de VN na te leven en wapeninspecteurs toe te laten. De Saoedische minister van Buitenlandse Zaken, Al Faisal, toonde zich gistei'en optimis tisch over een oplossing van de vraag of de VN-wapeninspec- teurs kunnen terugkeren naar Irak. Saoedi-Arabië heeft eer der meermalen gezegd tegen een aanval op Irak te zijn en gezegd dat de Amerikanen hun militai re operatie niet vanuit hun ba ses in het land mogen uitvoeren. Bush eiste donderdag in zijn toespraak in de Veiligheidsraad van de VN dat Irak onmiddellijk alle medewerking moet verle nen aan de VN. De Libische minister van Bui tenlandse Zaken, Hammoud, zei dat de Arabische ministers van Buitenlandse Zaken de Iraakse leider Saddam Hoessein zullen vragen de VN-inspec- teurs weer toe te laten. „Wij wil len dat Irak de resoluties van de Veiligheidsraad naleeft", aldus Hammoud die voorzitter is van de Arabische Liga. VN-secretaris-generaal Annan had de Arabische landen zater dag opgeroepen een nieuw ge wapend conflict in hun regio te vermijden en de door de VS ge- eist VN-wapeninspecties in Irak te steunen. De chef van de VN-wapeninspecteurs, de Zweed Blix, zei echter hun te rugkeer 'erg onwaarschijnlijk' te achten. Helemaal uitsluiten wil hij die echter niet, omdat Irak in het verleden wel vaker van mening is veranderd. De Italiaanse premier Berlusco ni zei te verwachten dat een Amerikaanse aanval op Irak be gin volgend jaar begint als Bag dad de inspecteurs blijft weren. Maar hij verwacht dat de Iraak se leider Saddam zal inbinden. Berlusconi zei dit zaterdag na zijn ontmoeting met president Bush. Rapport Volgens de Britse krant The Daüy Telegraph staat in een door de Britse premier Blair aangekondigd rapport over de Iraakse betrokkenheid bij ter rorisme dat Saddam enkele me dewerkers van Bin Laden heeft getraind. In een ingekorte versie van het rapport dat Blair later deze maand wil presenteren, staat dat de Al Qaeda-kopstuk- STOCKHOLM - Links lijkt na de parlementsverkiezingen van gisteren in Zweden te kunnen blijven regeren. Desociaal-democraten van pre mier Goeran Persson en de voormalige communisten en de groenen hebben volgens een peiling onder kiezers bij de uit gangen van stemlokalen samen 52,4 procent van de stemmen gekregen. De vier rechtse partij en kregen samen 44,3 procent, aldus de Zweedse televisie. Overige partijen bleven met sa men 3,3 procent ver verwijderd van de drempel van 4 procent om in de 'Riksdag' gekozen te worden. Tevoren was een nek- aan-nekrace voorspeld. AP SRINAGAR - Bij een aanslag op de minister van Toerisme, Saki- na Itoo, in de Indiase deelstaat Kashmir zijn gisteren een bur geren een politieman om het le ven gekomen. De minister bleef ongedeerd. Vandaag begint in Kashmir de eerste verkiezingsronde. In to taal zijn bij verschillende inci denten in de deelstaat zeker twaalf mensen om het leven ge komen. Lashbar-Jabar, een groepering die afhankelijkheid van Kashmir nastreeft, heeft de ver antwoordelijkheid voor de aan slag op de minister opgeëist. De Indiase regering heeft 40.000 man veiligheidstroepen opge trommeld die moeten toezien op een rustig verloop van de ver kiezingen. De verkiezingen worden op vier dagen gehouden in de periode van vandaag tot 8 oktober. Se paratistische groeperingen hebben aangekondigd de ver kiezingen te boycotten. AFP door Roeland van Vliet VLISSINGEN - Grote stofwolken bij de start, luid motorgeronk en een boulevard vol toeschouwers. Dat was het plaatje van de zeventiende DGA Motor Strandcross die gisteren aan de Vlissingse Boulevard gehouden werd. In tegenstelling tot andere jaren verliep deze editie nagenoeg vlekkeloos. Duizenden mensen keken toe hoe zo'n 250 coureurs in drie verschillende klassen stre den. Bij de viertakt/OTR was Piek Cruson dicht bij een Zeeuwse zege. De coureur uit Breskens eindigde als tweede. In de klasse 250/500cc eindigden Casper Ovaa (Oost- Souburg) en Arno Ruttinger (Goes) respectievelijk als vierde en vijfde. Het enige smetje op de wedstrijd was een ongelukje met een baanofficial. Toen de man zijn gevallen vlag van de baan wilde oprapen, reed een coureur over zijn hand. De man werd naar het ziekenhuis gebracht, waar zijn hand gehecht werd. pagina 26: Ovaa aan begin topjaren VLISSINGEN - Een brand achter groothandel Sligro op bedrijventerrein Vrijburg in Vlissingen zorgde in de nacht van vrijdag op zaterdag voor spektakel. Een stapel pallets van tachtig kubieke meter ging rond vier uur in vlammen op. De brandweer had het vuur binnen een half uur ge blust. Er vielen geen gewonden. Wel was er schade aan een aantal voertuigen die op het terrein ston den. De oorzaak van de brand is niet bekend. foto Wouter Buijs van onze redactie buitenland WASHINGTON - Veiligheids diensten en de politie in ver scheidene delen van de wereld hebben de afgelopen dagen een groot aantal leden van Al Qaeda opgepakt. De aanhoudingen zijn een langverwacht succes in de strijd tegen het terreurnet werk van Osama bin Laden. In Pakistan kwam dit weekein de naar buiten, dat vorige week de Jemeniet Ramzi Binalshibh is gearresteerd. Hij is een van de hoofdverdachten van de aan slagen van 11 september 2001. Ook zou een ander hoog Al Qae- da-lid in handen van de politie zijn gevallen, maar zijn naam is niet vrijgegeven. Het zou gaan om een 'luitenant van Osama bin Laden'. In totaal heeft de Pakistaanse politie, in samenwerking met de Amerikaanse FBI en de lokale veiligheidsdienst tussen 9 en 11 september bij een reeks razzia's twaalf buitenlanders opgepakt die banden zouden hebben met Al Qaeda. De verdachten zijn overge bracht naar een streng bewaakt militair gebouw, en worden daar onderworpen aan een ver hoor door de FBI, zo hebben Pa kistaanse bronnen meegedeeld. De aanhouding had plaats na dat de Pakistaanse autoriteiten waren getipt door de Ameri kaanse inlichtingendienst, die een gesprek per satelliettele foon had opgepikt, zo meldden Amerikaanse functionarissen. Er heerst nog enige onduidelij k- heid over het verdere lot van Bi nalshibh. Duitsland heeft vorig jaar een internationaal opspo ringsbevel tegen hem uitge vaardigd, omdat hij in Hamburg heeft gewoond, samen met een van de kapers van de vliegtui gen uit 11 september, Moham med Atta. Binalshibh zou oorspronkelijk de 'twintigste kaper' zijn, maar hij kreeg tot vier keer toe geen visum voor de VS. Hij legde zich vervolgens toe op de logistieke organisatie van de aanslagen en sluisde geld door naar verschei- LEEUWARDEN - Vijf ex-mi- lieuministers hebben felle kri tiek op het milieubeleid van het kabinet. Ze vinden het vooral 'onbegrij pelijk' dat het kabinet de be staande fiscale heffingskorting van 1,3 procent over het rende ment van groene beleggingen wil afschaffen- Als dat plan doorgaat, dan geeft het kabinet 'uit oogpunt van duurzaam- heidsbeleid een totaal verkeerd signaal' af aan de hele maat schappij, schrijven de oud-be windslieden in een open brief aan het kabinet-Balkenende. ANP ken Abu Zubair en Rafih Fatah in Irak zijn opgeleid en nog al tijd banden met Bagdad onder houden. Verscheidene Duitse kranten meldden gisteren dat Irak een gevechtsvliegtuig heeft ontwik keld waarmee het over een af stand van 1000 kilometer biolo gische en chemische wapens kan inzetten. Het zou gaan om oude Russische MiG-23-toe- stellen die zijn omgebouwd tot onbemande vliegtuigen. De kranten baseerden zich op bronnen bij de Duitse inlichtin gendienst BND. AFP/ANP Honderdduizenden etni sche Macedoniërs en Al banezen hebben gisteren hun stem uitgebracht. De eerste onofficiële verkie zingsuitslagen worden vandaag verwacht. Alge meen wordt aangenomen dat de DUI van ex-rebel lenleider Ahmeti als grootste Albane se partij uit de K bus komt. De Yerseke Moer, het laatste grote poelgebied van Zeeland, staat dit jaar centraal in de Week van het Landschap, die ko mende zaterdag begint. Thema is dit jaar: Ik kan niet zonder jou. Tijdens de week worden excursies gehouden in het na tuurgebied. In verband met Prinsjesdag (morgen) verschijnt het katern Buitengebied deze week op maandag in plaats van op dins dag. Ook de Uit-bijlage verschuift een dag naar vo ren; deze vindt u in de PZC van morgen. Woensdag wordt een katern gewijd aan de miljoenennota. Feyenoord voetbalt de laatste weken met een speelsheid die ooit het handelsmerk was van Ajax. De Japanner Ono (die twee keer scoorde) en de Koreaanse debutant Song gaven de Rotter damse club vleugels in de uitwedstrijd tegen FC Twente (1-5). Ook PSV (tegen RKC) en Ajax (te gen Zwolle) kwamen in de aanloop naar Europees voetbal tot winst. varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11 en 13; buitengebied: 14,15 en 16; sport: 17,18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 en 26 ■B van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Een onbekende heeft gisteren de ANP-bericht- geving over de begrot ing van het kabinet-Balkenende voortijdig op internet gezet. Het Algemeen Nederlands Persbureau spreekt van diefstal en zoekt de zaak uit. Het persbureau leverde zater dag een aantal berichten aan dagbladen en omroepen, opdat zij hun berichtgeving over Prinsjesdag kunnen voorberei den onder de voorwaarde dat deze pas morgenmiddag open baar wordt gemaakt. Een per soon die zich NH2BA noemt en blijkbaar toegang had tot deze kopij heeft de berichten echter op internet geplaatst. „Wij hebben de indruk dat ie mand bij onze afnemers de zaak op internet heeft gezet, maar we weten niet wie. De stukken over Prinsjesdag gaan naar een groot aantal afnemers, dat zijn vele honderden journalisten. We hebben de plicht om uit te zoe ken wie het embargo om zeep heeft geholpen", aldus adjunct hoofdredacteur W. ten Brink van het ANP in een reactie. Het Genootschap van Hoofdre dacteuren handhaaft het em bargo op de Prinsjesdagberich ten van het ANP, zei voorzitter P. Broertjes gisteren. „Media die voor de embargore geling hebben getekend hebben zich ook akkoord verklaard met de afspraak dat er geen vrije nieuwsgaring mogelijk is in de periode tussen het uitreiken van de Miljoenennota-stukken en het aflopen van het embargo, dinsdag kwart over drie", aldus Broertjes. „Het embargo zit er ook niet voor niets op. Het stelt de media in staat om goed en se rieus te berichten. Dat komt nu in gevaar", zegt de voorzitter van het genootschap. ANP dene kapers die de VS wel waren binnengekomen. Waarschijn lijk was Binalshibh ook betrok ken bij de aanslag op het Ameri kaanse oorlogsschip USS Cole in Jemen in 2 0 00Duitsland ver denkt hem ook van betrokken heid bij de aanslag op een syna goge op het Tunesische eiland Djerba, waarbij in april 21 do den vielen, onder wie veertien Duitse toeristen. Cel De FBI rolde vrijdagavond ook in de VS een vermoedelijke cel van Al Qaeda op. In de staat New York, in een buitenwijk van de stad Buffalo, zijn vijf mannen van Jemenitische af komst opgepakt. Zij zijn aange klaagd wegens steun aan Al Qaeda. Een woordvoeder van de FBI heeft verklaard dat er geen aanwijzingen zijn dat de vijf plannen hadden voor een aan slag op korte termijn. De krant The New York Times meldde gisteren dat zij wacht ten op een opdracht van de ter reurorganisatie. Volgens het blad hebben de mannen, allen met een Amerikaans paspoort, trainingen gevolgd in een Al Qaeda-opleidingskamp in Af ghanistan. De cel is de eerste ac tieve Al Qaeda-groep die in de VS is opgerold en zou worden geleid door een zesde persoon, die waarschijnlijk nu niet in de VS is. ANP/DPA/RTR pagina 3: Jordanië verzoekt om uitlevering mullah Krekar Advertentie HBHHii naam:a noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters.m/v 6 weken voor 15,- straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:O noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen' afschrijving van mijn (post)bankrekening- per maand met nummer: j j automatische incasso 19,25). handtekening: per kwartaal met automatische incasso 52,-). 3 per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- r vens. In de colofon tceft o nade.e info,mine aan (g "g™" Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" ,°,Sr,d,rUmmer 123 4380 VB Vlissingen di wo do vr 2a (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1