17 I I Montgomery met dank aan Jones Djamel Buy se heeft superdag Feyenoord speelt voetbal om van te watertanden I 23 24 26 Amerikaanse sprinter naar een nieuwe wereldtijd: 9,78 Ook titel voor Marion Jones Vrouw Rumsas had spuiten met Epo-restanten Lurling Kezman maakt indruk bij PSV Terneuzen klopt de koploper Kloetinge nog niet uit miserie maandag 16 september 2002 SSV'65 is nog een beetje bleu Derk Thijs lacht toch na zege Fortis wordt volwassen Ovaa schittert in strandcross door Pim van Esschoten DEN HAAG - En altijd komt de dag dat het nog sneller kan. Drie jaar na dat Maurice Greene in Athene 9,79 se conden nodig had voor de 100 meter - een evenaring van het ongeldige (do- ping)record van Ben Johnson in Seoul - zorgde Tim Montgomery voor een nieuwe schok. Want zo werd de nieu we toptijd op een zonnige zaterdag in Parijs beleefd. Een schok van 9,78 se conden. Nooit liep een mens harder. De verbijstering viel in de ogen van Greene af te lezen. En Linford Chris tie kreeg als commentator bij de BBC bijkans kippenvel bij 'de mooiste race' die hij ooit had gezien. Lyrisch was hij, over de perfecte start, de techniek en snelheid van Montgomery. Wat is de wind, was het eerste wat Greene zich afvroeg. Maar ook dat ap paraat kon zijn oude record niet red den. Met 2.0 meter/per seconde gaf de wind precies de maximaal toegestane duw in de rug van Montgomery. Zoals ook zijn explosie uit de electronische startblokken nog net legaal was: zijn reactietijd van 0,104 seconde was slechts 0,005 verwijderd van een valse start. Tim Montgomery (27) speelde ooit - zoals veel Amerikaanse sprinters - football. Totdat hij zijn arm brak en naar de atletiek uitweek. Hij liep als 19-jarige al 9,96 seconden, een we reldrecord voor junioren dat echter niet werd erkend omdat de windmeter op een verkeerde plek bleek te staan. De atleet uit South Carolina was in die jaren een fragiel mannetje, dat slechts drie keer in de week trainde. Op gras, want een tartanbaan kende Norfolk State University niet. Drie jaar later in 1997 werd Montgo mery derde op de WK. Achter winnaar Maurice Greene dus, die in Athene zijn eerste mondiale goud pakte. Montgomery beleefde daarna een te rugval. ,,Ik leefde als een rock star, geen track star," vertelde hij een jaar geleden in Edmonton, waar hij op de WK tweede werd. Weer achter Gree ne. Montgomery was dat jaar terugge keerd aan de top, dankzij zijn over stap naar trainer Trevor Graham en vooral Marion Jones. Zij had zijn ogen geopend. „Marion is een kampioene die traint alsof ze blut is. Je kunt haar elke dag zien trainen, of het nu regent of sneeuwt. Ik was als sprinter écht blut, maar trainde alsof ik rijk was." Vorig jaar liep hij in een koud en win derig Oslo 9,84 seconden. Op spikes die hij had geleend van Jones, omdat zijn bagage op het vliegveld was zoek geraakt. Montgomery ontpopte zich vervolgens ook als een verbale uitda ger van Greene. Hij zou zijn record aanvallen, die zomer nog. En dit voor jaar zei hij zelfs dat Greene zijn beste tijd heeft gehad. Het antwoord kwam in juni, tijdens de Amerikaanse titel strijd. In de semi-finale draaide Gree ne tien meter voor de meet het hoofd richting Montgomery en schreeuwde: dit is geen spel, dit is echt! In Zürich, vorige maand, versloeg Montgomery zijn grote rivaal pas voor de eerste keer. Een mentale barrière werd geslecht, al is Greene uit vorm en zat hij daarom zaterdag ook op de tri bune. Tatoeages Na de geleende spikes in Oslo een jaar geleden, startte Montgomery zater dag pal na de race van Jones in dezelf de baan vijf en besloot hij niet eens de stand van haar startblokken te veran deren. Montgomery was naar de finale van de Grand Prix gekomen om Dwain Chambers 'te vernietigen'. De Brit kwam tot een evenaring van het Europees record (9,87) van Linford Christie, maar kon Montgomery nooit bijhouden. Die had pas in de gaten dat hij het onwaarschijnlijke had gepres teerd, toen trainer Graham de baan opstormde om hem op te tillen. Montgomery en Jones vormen sinds deze zomer een heus paar, ze hebben eikaars namen op de arm laten tatoe ëren. Met recht mogen ze hun trai ningskamp in North Carolina nu Sprint Capital USA noemen. En dat zal het andere kamp van trainer John Smith in Los Angeles niet lekker zit ten. Zo zei Greene zaterdag, haast dreigend: „Het wordt heel interes sant, volgend jaar." En Tim Montgomery: „Records zijn bedoeld om te worden gebroken." Al tijd immers, komt de dag dat het nóg sneller kan. „Dat geldt voor alle re cords. Nou ja, behalve misschien die 19,32 seconden van Michael Johnson op de 200 meter." GPD De laatste meters van Tim Montgomery (links) in zijn duel met Dwain Chambers. foto Michel Euler/AP wereldtijd in Parijs. Tim Montgomery, de nieuwe sprintkoning, wordt omhelsd door zijn vriendin Marion Jones na de foto Remy de la Mavinière/AP PARIJS - De atleten Tim Mont gomery en Marion Jones hebben in Parijs de overall Grandprix- titels veroverd. Met zijn wereld record op de 100 meter (9,78) bleef de Amerikaan Montgome ry de Marokkaan Hicham El Guerrouj en Felix Sanchez uit de Dominicaanse Republiek voor. De drie atleten kwamen tot een totaal van 116 punten. Volgens de reglementen geeft in dat ge val de prestatie bij de laatste wedstrijd de doorslag. Het klas sement wordt opgemaakt aan de hand van de resultaten bij de Golden League en de GP I en GPII. Jones verzekerde zich van de eindzege met haar winst op de 100 meter. Ze eindigde voor haar landgenote Gail Devers. AFP PARIJS - In zes injectienaalden, die in de auto van Edita Rumsas zijn aangetroffen, bevonden zich restanten van het beruchte dopingmiddel Epo. Dat meldde de Franse sportkrant L'Equipe zaterdag. Een van de advocaten van de echtgenote van de Li touwse wielrenner Raimundas Rumsas, die derde werd in de Tour, zei verrast te zijn door het bericht. De raadsman zei dat hij een on derzoeksrapport heeft waarin staat dat in vijf naalden niets is gevonden. De zesde naald is on derwerp van aanvullend onder zoek. Vrijdag werd bekend dat in de auto van Edita Rumsas 37 ver schillende producten waren aangetroffen. Die varieerden van aspirines tot anabolica en hormomen. De Franse douane hield de vrouw in het slotweek- einde van de Tour aan. De renner en zijn vrouw, die nog altijd in een Franse cel zit, hou den vol dat de producten be stemd waren voor Edita's moe der. AFP Matchwinnaar van Hoek (1-0) wint later ook met Lokeren door Frits Bakker HOEK - Wie heeft Djamel Buyse zaterdag nog gezien? De Belg, die maar zelden scoort, kopte Hoek in de thuiswedstrijd tegen Rijnsburgse Boys naar een 1-0- overwinning en naar de koppo sitie in de hoofdklasse, maar was na afloop razendsnel ver dwenen. Toen alles wat Hoek was een klein feestje bouwde, was de matchwinnaar niet te vinden. Hij had zijn voetbaltas gepakt, had nog even dag ge zegd en was vertrokken. Voetballen en wegwezen. Dja mel is het niet gewend, want de joviale Belg houdt wel van een feestje na de wedstrijd. Zeker als het, zoals zaterdag, ook een beetje zijn overwinning is. Hij was de enige die scoorde, met een kopbal vlak voor de rust. „Het was ook nog mijn eerste winnende goal die ik ooit heb gemaakt", bekende Djamel, toen hij al onderweg was naar een ander voetbalfeestje. Djamel Buyse voetbalt niet al leen zelf, hij behoort ook tot de harde kern van supporters van de Belgische eersteklasser Lo keren. Ze zeggen in Hoek dat Djamel een hooligan is van het onschuldige soort, maar dat is van horen zeggen. „Ik sta met mijn vrienden in het vak van de harde kern. We zijn fanatiek, maar alleen omdat we zo achter de club staan." Vijand Mooier dan zaterdag kon het niet. Djamel Buyse (27) noemde de goal tegen Rijnsburgse Boys de belangrijkste uit zijn carrière tot nu toe en stapte na de wed strijd in Hoek met een heerlijk gevoel de tribune op voor de match van het jaar. Want Loke ren tegen Be veren, op het veld van de vijand, dat is zoiets als Feyenoord tegen Ajax in het klein. „Het is voor ons de mooiste wedstrijd om te winnen", droomde Djamel onderweg hardop. En het gebeurde nog ook. Lokeren won de beladen derby met 1-0. De Belgische matchwinnaar van Hoek had een superdag. Wat Ai-jan Human, Rieno van Oost, Marc Minnaert en Wesley de Smet zaterdag niet konden, deed de man die er eigenlijk niet staat om te scoren wel. Djamel Buyse is meer een afbreker dan een afmaker. Hij wordt doorzijn trainer ingezet om treffers te voorkomen, niet om ze zelf te maken. „Toch heb ik vorig jaar ook drie keer gescoord, niet slecht hè?" De winnende van zaterdag kwam als een bevrijding. Hoek viel bijna de hele wedstrijd aan, kreeg kansen om er minstens vijf in te leggen, maar was niet scherp genoeg en trof ook een formidabele keeper op zijn weg. Lennert Hegie, een magere slungel met een ongelooflijke reflex, ranselde alles uit zijn goal en bracht aanvallers tot wanhoop. „Hij is de beste die ik ooit heb gezien in Hoek", zei Patrick Naudts, de manager van de thuisclub. „Ik zou het wel weten als ik van een profclub was, dan zou ik hem onmiddellijk een aanbod doen." Geen schim Eén keer moest de Rijnsburgse keeper zich toch gewonnen ge ven, op de kopbal van Djamel Buyse, uit een hoekschop van Wesley de Smet. „We hadden er nog twee of drie meer verdiend", rekende Angelo Nijskens voor. „Dat het niet gebeurde, kwam door die geweldige keeper. Die heeft Rijnsburg gered voor meer." „Hoek speelde zo goed", rea geerde zijn collega Wim Schaap „omdat wij geen schim waren van wat we werkelijk in huis hebben. Ik weet nog niet wat er mis was met mijn elftal. We wa ren onherkenbaar, maakten veel te veel overtredingen." Die conclusie gold met name het begin van de wedstrijd. Harold van de Ketterijdie in Hoek wei nig goeds kan doen, wist niet wat hem overkwam, toen hij al Leon van den Ouden (midden), die in de slotfase inviel voor Rieno van Oost, soleert tussen twee verdedi gers van Rijnsburgse Boys. foto Peter Nicolai in de eerste minuut twee gele kaarten moest uitdelen voor Rijnsburgse tackles. Michael de Roode en Robbert van Wijk zet ten de toon voor het harde spel van de tegenstander, die op voetbalgebied geen beste in druk maakte. Voor zo ver de ploeg al kansen kreeg (bijvoorbeeld via Jasper Ketting in de laatste minuut), was Jürgen Belpaire attent met een prachtige reactie. En verder waren vooral Johan Mücher en Franky Standaert superieur in verdedigend opzicht en werd Hoek ook nog één keer gered door de paal, op een schot van Ketting. Twee kansen, tegen minsten acht voor Hoek. De thuisclub verdiende ook zeker een straf schop, die door Van de Ketterij ten onrechte werd weggewuifd. Wesley de Smet, uitblinker op rechts, ging in de 23e minuut voor rust het strafschopgebied binnen en werd gevloerd door een tegenstander. De arbiter stond er bovenop en liet door spelen. Het was de aanzet voor een per manente pressie, die in de twee de helft aanhield. Rieno van Oost (9e minuut), Wesley de Smet (15e), Thomas Ragut (21e), Ai-jan Human (22e), Rieno van Oost (23e), Wesley de Smet (84e) kregen kans op kans. Lennert Hegie, de onnavolgbare keeper van Rijnsburgse Boys, groeide naar een glorieuze dag en maak te alles onschadelijk wat binnen de palen kwam. IIoek-Rijnsburgse Boys 1-0 (1-0). 45. Djamel Buyse 1-0. Scheidsrech ter H. van de Ketterij (Vlissingen). Gele kaart: Rieno van Oost, Patrick de Guchteneire (Hoek), Michael de Roode, Robbert van Wijk, Remco de Graaf (Rijnsburgse Boys). Aantal toeschouwers: 800. Hoek: Jürgen BelpaireThomas Ra- gut, Johan Mücher, Patrick de Guchteneire, Franky Standaert; Wesley de Smet, Djamel Buyse, Mu- sa Kanu, Mare Minnaert (89. Frank de Wispelaer); Arjan Human, Rieno van Oost (79. Leon van den Ouden). Ik heb me afgelopen week nogal verbaasd over het optreden van Anthony Lur ling. Wie vraagt er nou om een plaats op de reserve bankOké, hij had niet goed gespeeld tegen Excelsior, maar dan wil je in de wed strijd daarop toch revanche nemen Ik heb ook begrepen dat hij heeft geroepen dat de trainer hem tegen Excelsior mis schien nog wel tien minuten eerder had moeten wisselen. Kennelijk is de druk hem te veel geworden. Ik moet zeggen dat hij iets soortgelijks ook bij Heeren veen had. Toen was-ie op een gegeven moment geselec teerd voor het Nederlands elftal, maar liet hij verstek gaan omdat hij geblesseerd zou zijn. Nou, ik kan je zeg gen dat hij op datzelfde mo ment wel ge woon met Heerenveen mee kon spe len in een oe fenpartijtje. Het is iets van faalangst, denk ik. Ik zou zeifin elk geval nooit om een plek op de bank vra gen. Ik vind datje strijdend ten onder moet gaan. Dan maar weer opnieuw gewis seld worden. Ik denk dat hij nu ook spijt heeft van zijn ac tie. Feyenoord speelde zater dag tegen Twente de pannen van het dak. Wie weet had hij wel kunnen aanhaken als hij meegedaan had. Nu is het voorlopig even over voor hem bij Feyenoord. De ande ren hebben hun kans gegre pen. De druk is natuurlijk groot voor Lurling. Hij is bij Feye noord als opvolger van To- masson gepresenteerd. Daar komt nog bij dat-ie bij de sup porters van Feyenoord niet echt populair is na dat akke- „n.s fietje van vorig seizoen in Heerenveen. Die supporters vinden nog altijd dat hij in die wedstrijd van Heeren veen tegen Feyenoord Kalou een rode kaart heeft aange smeerd. Hij heeft er na zijn transfer naar Feyenoord van alles aan gedaan om in een goed blaadje bij de suppor ters te komen. Ik moet eerlijk zeggen dat ik dat nogal over dreven vond. Maar ja, mis schien is hij door die toestan den wel vergeten om gewoon lekker te blijven voetballen. Mido is natuurlijk weer het andere uiterste. Die jongen wordt tegen Groningen ge wisseld, dreigt in de ived- strijd erna op de bank te ko men en gaat dan maar roepen dat hij weg wil bij Ajax. Een domme actie. Als je zoiets roept, weetje dat de rapen gaar zijn, ze ker bij Ronald Koeman, die is behoorlijk rechtlijnig. Koeman heeft natuurlijk het grootste gelijk van de wereld als hij zegt dat in Italië en Spanje wel grotere spelers dan Mido op de bank zitten. In die landen wordt dat geac cepteerd. En als je nog maar negentien bent en eigenlijk dus nog maar net komt kij ken, heb je geen recht van spreken. Dan moetje gewoon je mond houden, niet zeuren en gewoon zien terug te vech ten. Ik denk dat het een teken van onvolivassenheid is. Mido heeft nu een boete gekregen en heeft zijn excuses aange boden. Hopelijk heeft hij er van geleerd en gaat hij weer lekker voetballen. Het zou zonde zijn als zo'n goede voetballer op die manier ver loren zou gaan. Dennis de Nooijer door Jaap van Essen ROTTERDAM - Feyenoord is zichzelf niet meer. Maar een re den voor ongerustheid over de Rotterdammers is dat niet. Inte gendeel. Het aloude werkvoet- bal heeft plaatsgemaakt voor een manier van voetballen die voorheen nog wel eens in de Amsterdamse voetbaltempels De Meer en het Olympisch Sta dion was te zien. Het arme FC Twente wist zater dag na één helftje voetballen al niet meer welke kant het diende op te spelen. De ploeg was volle dig dolgedraaid, weggespeeld en afgemat. Dat het uiteindelijk maar 1-5 werd, was een wonder. Decennia was voetbal bij de club in Rotterdam-Zuid syno niem aan hard werken, opge stroopte mouwen, vuile broek jes en doe maar gewoon dan doen we al gek genoeg". De eerste glimpen van een geheel nieuw Feyenoord waren te zien in de uitwedstrijd bij Roda JC. Een klein halfuurtje speelde Feye noord toen oogstrelend combi natievoetbal, gelardeerd met technische hoogstandjes. Zaterdag kwam de definitieve bevestiging dat het Feyenoord van 2002 een complete gedaan tewisseling heeft ondergaan. Negentig minuten lang was er maar één ploeg die bepaalde wat er gebeurde op het veld en in welk tempo: Feyenoord dus. Het Arkestadion is door de hardcore fans van Twente om gedoopt in 'de hel van FCT'. Voor Feyenoord was het echter een hemel op aarde, het was Twente dat zich in het vagevuur waande. Rondtikken Hulptrainer John Metgod van Feyenoord moest na afloop ook al de in Rotterdam niet zo gelief de vergelijking maken: „Dit lijkt op het spel van Ajax in die echt goede jaren. Gewoon altijd bepalen wat er gebeurt. In de tweede helft leek het misschien alsof de bal bij ons een beetje doelloos werd rondgetikt, maar zodra er dan een gaatje viel, stonden we telkens weer voor het doel." Een belangrijk ken merk voor goede elftallen die in vorm zijn, is dat debutanten uit het niets probleemloos mee kunnen draaien. Dat is ook wat de nieuwe Feyenoorders nu overkomt. Vorige week dinsdag startte Buffel voor het eerst in de basis en overtuigde volledig. Pardo en Bombarda mochten in die wedstrijd debuteren en scooi-den allebei. Zaterdag was het de beurt aan de Koreaanse international Song Chung-Gug om zijn kun sten te vertonen. Song wordt ongetwijfeld de smaakmaker van de Nederlandse velden. Hij spreekt en verstaat slechts Ko- reaans en is amper twee weken in Rotterdam. Maar van de eer ste tot de laatste minuut was hij weergaloos. Scoren deed hij zelf niet, maar zijn passes waaruit Ono en Van Hooijdonk scoorden waren van een ongekend kali ber: de eerste snoeihard met rechts getrapt, de tweede met links met heel veel gevoel. Tegen FC Twente startten Van Haaren, Song, Pardo en Buffel in de basis, allemaal min of meer nieuwkomers. De een was nog beter dan de ander, maar de al lerbeste Feyenoorder was de Ja panner Ono. Vorig jaar was hij nog een bescheiden mannetje, tegenwoordig trekt hij het spel doodleuk naar zich toe. Met twee doelpunten onderstreepte hij zijn klasse. En dan heeft Feyenoord ook nog eens reserve-spelers om van te watertanden. Kalou, Gyan en Lurling zaten gisteren op de bank. Uiteindelijk speelde Fey enoord zo makkelijk de wed strijd uit, dat Bert van Marwijk het zelfs aandurfde om twijfel kont Anthony Lurling nog een therapeutische invalbeurt te gunnen. Feyenoord lijkt in eigen land weinig te hoeven vrezen. De competitie draait nu al uit op een strijd tussen de traditionele top-drie. De subtop (Vitesse, Heerenveen vooral) haakte al weer af. Van de drie grote clubs maakt Feyenoord tot op heden veruit de beste indruk. FC Twente - Feyenoord 1 -5 (1-3). 25. Ono 0-1, 26. Booth 1-1,40. Buffel 1- 2, 45. Ono 1-3, 67. Van Hooijdonk 1- 4, 76. Buffel 1-5. Scheidsrechter: Van Huiten. Aantal toeschouwers: 13.250. FC Twente: Boschker (46. Paauwe); El Brazi, Grujic, Ouedraogo (23. Zo mer) en Heubach; Cziommer, Van der Doelen en Van der Leegte (72. Houwing); Cairo, Booth en Cavens. Feyenoord: Zoetebier; Emerton, Van Wonderen, Paauwe en Van Haa ren; Song, Bosvelt, Ono en Pardo (77. Lurling); Buffel (83. Kalou) en Van Hooijdonk. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17