Hoeve van Huygens is een juweel Gras overwoekert ingezaaide bloemranden Weer 'n zeune van 'n oönbekènde moeder doad ^EK\ Of FózeK maandag 16 september 2002 De zeventiende eeuw staat bol van de symbo liek. Dat zie je - als je er iets van weet - op alle schilderij en van onze grote meesters. Je ziet het ook op de juwelen van boerderijen die in Zee land in de Gouden Eeuw ge bouwd zijn. Harten, kruisen, wybervormige tekens, le vensbomen, zonneraderen, paarden, opgaande zonnen en zo meer. Eén van de mooi ste hoeves van Zeeland staat in de verafgelegen polders achter Sint-Annaland, hoog in het noorden van Tholen. 1 "N. erfgoed De hoeve is in 1662 gebouwd door de familie Huygens en aanverwanten. Bepaald veilig is het daar nou nooit geweest. Hoewel de Anna Vosdijkpolder en het aangrenzende Mogger- shil al omstreeks 1430 zijn inge polderd, ken ik geen gebied in Zeeland waar de zee zo vaak en zo heftig tekeer is gegaan als daar. Als je gaat turven in de pe riode tussen de eerste droogleg ging in het begin van de vijftien de eeuw tot en met de twintigste eeuw, kom je op het respectabe le aantal van negen of tien dijk doorbraken. Soms bleef de pol der meer dan dertig jaar drijven voor men weer begon met droogmaken. Maar altijd weer kwamen er toch nieuwe dijken, mensen en hoeves. Zo ergens, dan is hier onze wapenspreuk van toepassing: 'Lukt et vandaege nie, dan merrege wè'. In 1953 stond het water nog een paar meter hoog rond en in de gebouwen van de boerderij. Maar hoe dan ook, de Huygens' durfden het omstreeks 1660 aan om in deze zeer calamiteuze pol der een boerderij te bouwen. Ze schijnen daarvoor nog wel de binnendijk (naar de Mogger- shilpolder, die het gevaarlijkst lag) en de buitendijk naar het Mastgat versterkt te hebben. Maar risico's nemen lag wel in de aard van de HuygensZe wa ren bij de Oranjes in die tijd niet anders gewend. Drie generaties Huygens hebben de Oranjes gediend. Opa Huygens als secre taris/geheimraad van prins Maurits. Constantijn - de be kendste - in dezelfde functie voor Frederik Hendrik en Wil lem II. Daarnaast was hij ook president van de Domeinraad; dat betekende dat hij alle eigen dommen van de Oranjes be stuurde en beheerde. In feite - naar hedendaagse maatstaven omgezet - was hij een soort mi nister van Binnenlandse Zaken. Zijn zoon, Constantijn jr., volg de hem weer op en kreeg dezelf de functies bij Koning Willem HL De Oranjes waren wel eens in Den Haag, maar trokken meestal door de hele republiek of vochten in het zuiden. Zee land werd vaak bezocht. Door de Oranjes en door de Huygens', soms samen, soms apart. Con stantijn sr. kende Zeeland al sinds zijn jeugd, toen hij als 21- jarig beginnend advocaat in de leer was bij mr. de Hubert in Zie- rikzee en Middelburg. Vruchtbaar De polders boven Sint-Anna land waren uitermate vrucht baar. Ze mochten dan in de gevaarlijke flessenhals van Mastgat en Krabbekreek liggen; daardoor waren ze ook niet zo duur in aankoop. En via de Oranjes, die een aantal heerlijke (ambachts)rechten van de van Borsseles hadden overgenomen (de oorspronkelijke bezitters), kwamen de polders bij de Huy gens'. In naam kwamen ze in ei gendom van Philips Doublet, maar dat was de zoon van Huy gens' zuster, voor wie hij ook de zakelijke belangen behartigde. Bovendien werd Suzanne, de dochter van Constantijn, hevig verliefd op haar neef Philips en trouwde uiteindelijk met hem. Niet voor lang, want Philips Doublet overleed al op 32-jarige leeftijd. In ieder geval was de bruiloft van Suzanne en Philips in 1660 dé society-gebeurtenis van Den Haag in dat jaar. Tout La Haye was aanwezig, de Franse ambassadeur was ere gast, en er was een onwaar schijnlijk mooi cadeau voor de bruid: een te bouwen hoeve in de Anna Vosdijkpolder. Niet om permanent in te wonen, maar als aardig zomerverblijf om af en toe eens naar toe te gaan. De Huygens' hadden er al meerde re. Pa Constantijn had naast zijn riante woning op het Bin nenhof een buitenverblijf in Voorburg (Hofwijck) en een landgoed met boerderij in Zuili- chem. Broer Christiaan, de ge niale geleerde, woonde meestal in Parijs, en had tussen Den Haag en Parijs ook een paar huisjes voor de tussenstops. Su- zanna kreeg haar herenboerde rij met de polders eromheen in Tholen. Dat lag mooi op de (vaar)weg naar het zuiden. Ook handig voor pa Constantijn als hij naar Zeeland ging en voor Christiaan als eerste pleister plaats op weg naar Frankrijk. De boerderij werd toepasselijk Zeezicht genoemd en was een fraai geheel, helemaal omgeven door grachten, en gebouwd met een grote schuur. Het pronkstuk werd echter de woning. Groot en hoog, met een prachtige trapge- Meisen, noe mö je toch 's komme luustere, 't is ge woon verschrikkelijk, riep omoe Bijloo naè benee. Mien toekomstige moeder in nog 'npaèr taantes, aollemaaèle op jeugdige leeftied, rènden de trap op. Vö 't daèkraèm stieng mien groatmoeder mee 'n ver drietig gezicht. De meisen ver drongen zich om d'r eene. Ssst, deeje ze tegen mekaore. Stille weze... 't Was 'n rustige lènteaèvend, zöas je die vroeger kon De stil te wier nog niet verscheurd deü automotoren in brommers. Ho- agstens 't gekries van 'n eênzaè- me reiger verbrak de stilte. Aèdemloas stienge mien groat moeder in d'r dochters vö 't zol- derraèm van 't ouderlijk uus, op de Boagerdwèg in Dreister. Toen oarden ze 't aomaè. Vèrrewèg achter den zuudelijken orizon kloönk 'n dof gerommel. ,,'t Is t'geluud van de kanonnen an't westelijk front", zei mien groatmoeder dramaotisch. ,,Op dit zèllefde oagenblik stèrreve d'r jongemannen die mekoare vel en rijk versierd met vele or namenten. Geen typisch boe renhuis, maar een echt stedelijk patriciërshuis in de rijke stijl van de welvarende regenten van de Gouden Eeuw. Gebouwd van gele ijsselsteentjes en rijkelijk voorzien van allerlei sierele- menten. Spiegelschrift En daar wordt het huis echt in trigerend. Om te beginnen met het bouwjaar. 'Anno 1662' is nog noait ezien Misschien ao- de ze kameraodjes van mekaore kunnen weze as d'r nie persoa- nen waère, die ze wies emaèkt da ze mekaores vieaanden bin. As de kanonnen even stoppe, vechten ze vérder mee de bajo netten. Ze stèrreve mee ver schrikkelijke buukwoönden in 't slik van delanderieën. 'tEêni- ge dat overbluuft is 'n geweer, mee de bajonet in de groönd estoke in 'n helm d'r bovenop. Weer 'n zeune van 'n oónbekèn de moeder doad. In dat zoönder dat die moeder 't zélf weet." M'n zaète an taèfel in de groate woonkeuken van oöns uus. M'n moeder ao vo de zöveeste keer 't veraèl uut der eige jeugd ver téld. 't Gieng over de oorlog 14-' 18. 't Begrip oorlog in gevèchten in de blubber van 't laand kénden we alleêne uut de boeken. Ma de wèrkelijkeid gieng oöns toe vér re boven oöns petje. Ma as mien moeder 't vertélde, was 't of je d'r zèllef bie was. Meêsta ein digde ze mee 't zienge van een lied. M'n ao die liederen a zö met rode steentjes ingemetseld aan de achterkant van het huis. Het staat alleen in spiegel schrift, behalve het laatste cij fer, de 2 dus. Net alsof de metse laar dronken was tijdens het werk, en pas ontnuchterde bij het laatste stuk. Een komisch effect geeft het wel. Aan de an dere kant van het huis zit het on der de dakgoot vol met harten en wybertjes, ook weer in rode steen. Allemaal vruchtbaar- heidssymbolen, de wens om veel dikkels oard da m'n ze konde droame. Ma iedere keer was 't moai. Geef mij water kameraden Want die kogel trof mij goed En op gindse groene heuvel Stroomde voor het eerst mijn bloed. Ik voelde de traènen prikke ach ter mien oagen. Ik had gin woard uut kunne brienge. In toe mien moeder 'n volgend couplet zong, droop 't waèter over mien kaèken. Gelukkig was 't toe nét 'n bitje doönker oare, zöda ze 't nie konde zie. en gezonde kinderen. Het was gebruikelijk in de zeventiende eeuw die oude voor-christelijke symboliek op het huis (en de schuur) aan te brengen, maar ik weet geen huis in Zeeland waar men zo kwistig met harten en dergelijke strooide als hier. De eindgevel is een juweel van am bachtelijke metselkunst. Ver schillende steensoorten rond de ramen, en een mooie uitge- schulpte sierrand. Het meest intrigerend echter is Arme moeder, sprak de zuster Ach uw zoon, hij leeft niet meer En hij heeft zo trouw gestreden Hij stierf op het veld van eer. As je dae nie aardop bie zou gaè janke mos je wè 'n aide van steên In toe 't licht boven de taèfel an gieng zag ik da ze aomaè 'n bitje roaje oagen aode. 't Zou nie eêns vee jaèren mi du re tot ok wilder van dichtebie mee bommen in granaoten ken nis zouwe maèke. Nauweliks eenentwintig jaèr laèter zaète m'n ier midden in de mobilisao- tie. Ik erinner mien eige dat as 'n spannende tied. Overa wiere de soldaoten op eroepe. De meês- ten in Zeeland waère bie paèrevolk. Ze droege lange wieë jassen in lere koönten in d'r broek. Aan d'r laèzen rienkel- den de sporen. Uut oönze kraèkerige radio's kwaème dappere liederen: 'Bloönde Mientje ei 'n art van prikkel draèd. Bluuf ma tuus. Prikkeldraèd.' 'Rats kuch en boanen. Is 'tsoldaotediner.' 'Wie een opvallende, ingewikkelde ster, half in en half op de gevel precies in het midden van het huis. Een stralende ster in het middelpunt van het huis dus. Niemand heeft of had een idee wat die ster daar voorstelde. Niet te vangen onder de beken de symbolen. Geen grapje van de metselaars. Ook Ysseldijk, die eerder heel wat publiceerde over deze boerderij, zwijgt over de ster. En toch zit die opvallen de versiering daar niet voor niets centraal in de eindgevel. Toen ik ging zoeken in de ge schiedenis van de bouwheren was ik er snel uit. Constantijn Huygens was niet alleen een be kend staatsman, hij was ook musicus en dichter. Sterker nog, hij is één van onze beroemdste dichters. Zijn liefdesgedichten hebben de eeuwen overleefd en worden nog steeds in moderne bundels opgenomen. Suzanne van Baerlen was zijn geliefde, en later zijn vrouw. Hij heeft haar bezongen van zijn eerste ontmoeting tot haar dood op nog geen veertigjarige leeftijd. Zijn koosnaam voor haar was Sterre. Haar naam leeft voort in de prachtige Sterre-gedichten. Toen zij stierf bij de geboorte van hun jongste kind, was hij ontroostbaar en dichtte: 'k Ver- langh in 't eeuioigh licht te sa men te sien Mijn Heil, mijn Lief, mijn lijf, mijn God, mijn Sterre en mij. Dochtertje Suzanne, zijn vrouw, was zijn Sterre. Het dochtertje dat bleef leven bij haar dood in het kraambed werd naar haar moe der Suzanne genoemd. En de diepbedroefde vader noemde haar zijn hele leven lang - hij zou na de dood van zijn vrouw nog meer dan vijftig jaar leven - 'mijn liefste kind, mijn jonge Sterre'. Toen die dochter Suzan ne op jonge leeftijd ook een kind kreeg, werd ze ook weer Suzan ne genoemd - de jongste Sterre - tot groot genoegen van de oude Constantijn. De ster op het Thoolse huis van de Huygens' is een verwijzing naar de eerste ei genares, haar moeder en haar dochter. Overigens heet de hoeve, die nu voortreffelijk beheerd en onder houden wordt door Mireille en Arne Geluk, al weer een hele poos Nooitgedagt. Daar zit ook weer een merkwaardig verhaal aan vast. Rond 1830 woonde het geslacht Geluk er al. De boer overleed echter op jonge leef tijd. De boerin bleef achter met een stel jonge kinderen en trouwde al snel met de knecht. Die laatste, Barend Meerman, had er nooit van gedroomd nog eens boer op een kapitale hoeve te zullen worden, en veranderde de naam van Zeezicht in Nooit gedagt. Gerard Smallegange eit 'r suuker in de ertesoep edaè. Wie eit dat edaè. (bis)' In toe ze over de oastgrèns naè binnenmarcheerden, waère m'n mee z'n aollen nie stérk genoeg om weerstand te bieden. M'n ao oöns 'n bitje tevee zurgen emaèkt over wie d'r suuker in de ertesoep edaèn ao. In miljoenen kopspiekers an oönderduzenden laèzen ramden oönze straèten. Uut vierkantige smoelen kloönke onnoazele schoolliedjes. In bie 't ziengen van 'holderie, joechi joechi hei tralala', goönzden boven oöns oad in de blaauwe meilucht de vliegtuugen die de bommen an- brochten om strategische doe len in oöns land te vernietigen. Oe zouwe wilder 't oait kunne vergeve om wa ze mee Rotter dam edaèn In toch, 't leven normaoliseerde zich as van eigesIntussen bin de meêsten, die 't mee emaèkt overleden. An oönze naèbe- staènden komt de taèk toe om nieuwe vriendschappen te sluuten. Joop van Zijp De muren van de woning zijn rijk versierd met ornamenten, waar onder een ster precies in het midden van het huis. De Bierkreek tussen IJ- zendijke en Schoondijke is de eerste biologische ro zenkwekerij van Neder land. Wat begon als een hobby van vier vrienden, is drie jaar later een pro fessionele kwekerij, waar idealisme en dadendrang gelijk op gaan met zake lijk inzicht en behoefte aan perfectie. Wat blijft is het deeltijd-ondernemer- schap. Want Geertje van der Krogt, Eric de Millia- no, Marianne Lundahl en Hans van Hage hebben er allevier een baan bij. foto's Dirk-Jan Gjeltema Boerderij Nooitgedagt in de Anna Vosdijkpolder bij Sint-Annaland. Een akkerrand is een walhalla voor fazanten, muizen, hommels en vlinders. Althans, als de rand in een goede staat verkeert. Eric heeft zo'n drie hectare akkerranden onder zijn hoede, die hij onder het kopje 'fauna- randen' schaart. Margrieten, koren bloemen, klaprozen en verschillende soorten klavers krijgen er de vrije hand. Mooi gezicht en bovendien een leuke business, want via het overheids project agrarisch natuurbeheer krijgt Eric subsidie voor het stuk natuur op zijn lap grond. In de lente en zomer ge nieten talloze fietsers van de kleurrijke bloemenranden. „Mensen stappen re gelmatig af om bloemen te plukken. Soms midden in de nacht. Dan gaan ze heel sneaky te werk, want veel mensen denken dat het niet mag. Zie je ze met een grote bos bloemen weer vertrek ken. Maar van mij mogen ze hoor, ik vind het echt niet erg. Die randen zijn toch veel mooier om te bekijken dan een aardappelveld?", aldus Eric. Toch knaagt er iets bij natuurfreak Er ic. Tweederde van de faunaranden ligt er keurig bij. Ongerept, wild en daar door voor de echte natuurliefhebber oogstrelend. Maar de twaalf meter bre de rand langs de rijksweg N61 is alles behalve florissant. De toestand van dat stuk grond is Eric een doorn in het oog. „Het gras krijgt daar de overhand. Dat is niet erg voor het project, ik krijg im mers gewoon subsidie, maar het is echt geen zicht. Ik mag dat stuk grond vol gens de regels van het project wel op nieuw inzaaien. De beste methode is met behulp van chemische middelen. Echter, dat is in het kader van het pro ject uitgesloten. Een tweede manier is grondbewerking, maar die werkzaam heden mag ik volgens het programma alleen tussen 1 maart en 30 april uit voeren. Terwijl de maand mei de beste periode is voor de uitputting van die grond. Tegen beter weten in heb ik mij dit jaar toch aan de regels gehouden. Op 1 maart ging de ploeg erin. Ik heb -foto Peter Nicolai die grond acht keer omgewoeld, maar raad eens wat als eerste weer naar bo ven kwam: juist, gras. Dat is heel frus trerend. Je weet eigenlijk op voorhand dat het niet kan, maar toch doe je het. Puur omdat de regels zo zijn." Proefkonijn Eric laat het er niet bij zitten. „De ZLTO ziet nu ook in dat dit niet werkt. Nu mag het ministerie er over oordelen. Wij willen in deze zaak graag proefko nijn zijn, want het is natuurlijk dood zonde dat de kans van slagen van een dergelijk project wordt belemmerd door regels. Puur omdat iemand heeft bedacht dat je na 1 mei niet mag wer ken. Dat kan toch niet de bedoeling zijn? Ik ben echt blij dat de huidige re gels nu nader worden bestudeerd. Met behulp van ervaren boeren wordt er ge zocht naar de beste oplossing. Ik heb goede hoop dat het in de toekomst beter gaat." Raymond de Frel Van de klaprozen hebben slechts enkele het overleefd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 16