Tribuut aan een archeoloog In de grotere huizen links was het armenhuis V ernieuwing landbouw vraagt om idealisme tz Nieuwe Raadkaart V maandag 16 september 2002 Johannes Adriaan Hubregtse foto uit archief Hubregtse Een eenzame speurder naar het verleden. Zo is de in 1940 overleden Schouwse amateur-archeo loog en onderwijzer Johan nes Adriaan Hubregtse ooit getypeerd. Hij verzamelde dertig jaar lang aardewerk, munten en andere metaal- resten, vooral in de Kop van Schouwen, maar ook elders in Zeeland (behalve Zeeuws- Vlaanderen). Na zijn verscheiden ging de collectie naar het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Hubregtse liet ook een grote hoeveelheid persoonlijke aantekeningen na, niet alleen over archeologie, maar ook over dialect en folk lore. Voor een deel zijn die uitgewerkt door wijlen J. L. Borghouts (van het Administra tief Dienstencentrum Zeeland). Het hele archief is afgelopen vier jaar geordend door vrijwil liger Dicky de Koning-Kaste- lijn. Het is daai'door veel beter toegankelijk geworden voor belangstellenden. Na ruim zestig jaar een tribuut aan Hubregtse. Als bestuurslid van de Archeo logische Werkgemeenschap Ne derland, afdeling Zeeland, is Dicky de Koning-Kastelijn uit 's-Gravenpolder volop bezig met archeologie en geschiede nis. Dat is extra gevoed door de studie die haar zoon volgde voor archeoloog. „Mijn interesse gaat uit naar wat je niet meer ziet en wat er toch geweest moet zijn", zegt ze. Vooral grasduinen in de archieven heeft haar be langstelling. Ze verdiept zich onder meer in de vliedbergen - oude verhogingen in het land schap, die ten onrechte wel wor den beschouwd als vluchtplaat- sen tegen het water. „Dat is een hardnekkige vergissing", weet De Koning inmiddels. Het was haar onderzoek naar de vliedbergen dat haar bij Hub regtse deed belanden. Bekend was dat hij veel werk had gesto ken in onderzoek van vliedber gen. „Hij is zo'n beetje begon nen toen de vliedberg van Duivendijke op Schouwen werd afgegraven. Dat gebeurde in die tijd gewoon. Daar vond hij ook aardewerk, waaronder Romein se scherven. Hij heeft er ontzet tend veel over opgeschreven, compleet met tekeningen", ver telt De Koning. „Ik kreeg inte resse in Hubregtse. Het bleek echter dat zijn archief niet erg toegankelijk was. Het zat wel netjes in hangmappen in kasten, maar was niet geordend. Het was enorm moeilijk iets te vin den." Jan Kuipers van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, af deling archeologie, zag een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. „We hadden al lang het verlangen om het archief Hub regtse te ordenen, maar door ge brek aan menskracht en geld kwam het er niet van. We heb ben hier meer spullen die goud waard zijn aan kennis, waar wat mee moet gebeuren. Als je ie mand met talent en vaardighe den kunt vinden die daar mee aan de slag wil, dan moet je dat dankbaar aangrijpen. Dicky de Koning was bereid in het archief Hubregtse te duiken. Een hele klus, het is een heel omvangrijke verzameling. Ze is er vier jaar één dag in de week mee bezig ge weest." Geologie Volgens Kuipers steeg Hubregt se boven de gemiddelde ama teur-archeoloog uit. „Zijn be langstelling was voornamelijk middeleeuws gericht, maar ging ook uit naar het ontstaan van Zeeland - de geologie eigenlijk. Hij probeerde betekenis aan zijn vondsten te geven. Het is heel positief dat hij allerlei ver schijnselen met elkaar in ver band bracht. Daarin was hij zijn tijd een beetje vooruit. Wel hield hij van brede theorieën en dat is altijd gevaarlijk. Ze blijken nu ook gedateerd te zijn, maar dat is vaak zo. De wetenschap schrijdt steeds voort." De Koning begon met alles uit te zoeken en op trefwoorden onder te brengen. De niet overgetypte en toch belangrijke stukken zijn door haar geselecteerd en geko pieerd en ook opgenomen in wat nu heet Inventaris en Nadere Toegang transcriptie-archief Hubregtse. De toegang is een trefwoordenlijst op diverse on derwerpen met korte toelichtin gen. Er zijn vijf hoofdonderwer pen: munten, correspondentie, folklore, Haymanlanden en dia lect. Hubregtse correspondeer de met wetenschappers over zijn vondsten. Hij liet hen de vindplaatsen op het strand en in de duinen zien en beschreef daarna het besprokene. Gaandeweg kreeg Dicky de Ko ning belangstelling voor de mens Hubregtse. Snuffelen in iemands papieren heeft iets van een persoonlijke kennismaking. „Ik ben gaan denken: wat was het voor een figuur. In elk geval iemand die nieuwsgierig was en het lef had iedereen te benade ren om informatie. Hij praatte veel met mensen en daar komen de volksverhalen en aanteke ningen over het dialect uit voort." Het was ook iemand die het niet breed had. Hij gebruikte alles waarop geschreven kon wor den; ook de adresbandjes van Het Volk (krant van de SDAP) en De Radiogids (van de VARA) zijn benut en de achterkant van reclamefolders. Er zijn wel en kele achtergronden van Johan nes Adriaan Hubregtse bekend. Hij werd 22 maart 1878 in Scherpenisse geboren. Na zijn opleiding aan de Rijkskweek school in Haarlem begon hij als onderwijzer in Poortvliet. In 1907 belandde hij op de open bare lagere school in Burgh, waar zijn vader hoofd was. Het aantal leerlingen liep terug en meester Wannes werd in 1934 op wachtgeld gezet. Om aan geld te komen verkocht hij vondsten aan een antiquair aan de Kei- zersdijkin Goes. Hubregtse was ongehuwd en zijn archeologische en heem kundige activiteiten beteken den veel voor hem. Hij verwaar loosde zijn gezondheid en een uitgestelde operatie werd fataal. Hij overleed 10 juli 1940 in het ziekenhuis te Noord- gouwe. Passie Dicky de Koning vindt dat uit de vele aantekeningen blijkt met hoeveel passie hij bezig was. „Hij maakte heel precies aantekeningen, maar ik denk dat hij zelf ook wel eens moeite heeft gehad dingen terug te vin den." Zijn oude school in Burgh is nu museum; daar is een be scheiden expositie aan zijn ar cheologisch werk gewijd. Rinus Antonisse Een voortdurende zoektocht naar vernieuwing is een ab solute voorwaarde voor een vi tale Zeeuwse landbouw, stelt voorzitter Peter de Koeijer van de Zuidelijke Land- en Tuin bouw Organisatie Zeeland (ZLTO). Hij is dan ook blij met initiatieven van boeren voor vermindering van het gebruik van gewasbeschermingsmidde len en pogingen minder afhan kelijk te worden van die midde len, voor het bevorderen van het gebruik van dierlijke mest (ten koste van kunstmest) en voor het spaarzaam omgaan met zoet water. Dergelijke initiatieven vergen wel een flinke dosis idealisme, weet De Koeijer. „Het gevoel hebben dat het beter kan en dat vervolgens uitproberen." Hij wijst erop dat dit niet nieuw is in boerenland. Door de eeuwen heen zijn er altijd agrariërs ge weest die een pioniersrol ver vulden en vernieuwingen in gang zetten. De Koeijer: „Dank zij dat proces lopen we allang niet meer in berenvellen en zal de landbouw over tien jaar ook anders zijn dan de landbouw van nu. Hij vindt het van grote waarde dat het boeren zélf zijn (en geen wetenschappers vanachter hun bureau), die in de praktijk wer ken aan een andere bedrijfsvoe ring. Zijn vernieuwende ideeën eenmaal van hun kinderziektes ontdaan, dan zullen ze snel ge meengoed worden, verwacht De Koeijer. De ZLTO-voorzitter consta teert dat idealisme veel doorzet tingsvermogen vergt. „Binnen de smalle marges van het ren dement in de landbouw zijn de grenzen snel bereikt. Kinder ziekten of een wegvallende vraag, zoals bij de bewerkte mest, bewijzen dat iets nieuws in aanvang dikwijls geld kost. Die wetenschap remt het ontwikkelen van experimen ten." Hij komt tot zijn ontboezemin gen in de brochure Boeren met het milieu, uitgegeven door het provinciaal bestuur van Zee land. Milieugedeputeerde Toine Poppelaars legt er in uit dat de provincie de ontwikkeling naar een duurzame landbouw na drukkelijk stimuleert en de voorlopers onder de boeren on dersteunt met geld. „Omdat de dagelijkse praktijk uiteindelijk van doorslaggevend belang is voor wat betreft het daadwer kelijk boeken van milieuwinst", betoogt Poppelaars. De brochure is bedoeld om aan de hand van voorbeelden uit de praktijk, duidelijk te maken wat er door individuele boeren wordt ondernomen en welke problemen zij op hun weg tegen komen. Dat is in elk geval een behoorlijke bureaucratische rompslomp. Het lijkt er soms op dat de pionier-boeren twee ba nen hebben: overdag op het land of in de stal en 's avonds achter een bureau als administrateur. Er moet aan veel voorschriften en voorwaarden worden vol daan en de praktijk blijkt nogal eens weerbarstiger dan de theo rie. De maatschap P. en H. Remijn uit Burgh-Haamstede gebruikt gezuiverd afvalwater uit de ri oolwaterzuiveringsinstallatie Westerschouwen als zoetwater bron, om akkerbouw-teelten te verbeteren. Dat hoeft dan niet op de Oosterschelde te worden geloosd. Het ei van Columbus, maar makkelijker gezegd dan gedaan. Alleen al het vinden van het juiste systeem voor druppelbevloeiing kost hoofd brekens (het is in Israël opge spoord). Vlasverwerkingsbedrijf Van Gremberghe bij Koewacht stond voor de vraag: modernise ren of stoppen. Door het project herinrichting vlasketens kon een nieuwe machine worden aangeschaft, die vele milieu voordelen biedt. Ook de ar beidsomstandigheden zijn een stuk beter. Elk stukje van de vlashalm wordt gebruikt. Zelfs het stof en het zand worden op gevangen en in kleine brokjes geperst. Die gaan terug op het land. Varkensboer Arie van Dam uit Aagtekerke heeft op zijn bedrijf een mestscheider geplaats, waarmee dunne en dikke mest gemaakt kan worden. Met name de dikke mest, die lijkt op pot grond, is goed voor het milieu, maar toch kost het Van Dam grote moeite die af te zetten. Voor afname van dunne of onbe werkte mest krijgt een akker bouwer geld toe, voor de dikke mest niet. Van Dam is erachter gekomen dat akkerbouwers vooral geïnteresseerd zijn in hun portemonnee en niet graag experimenteren. David Coppoolse uit Veere werkt mee aan een project voor mechanische onkruidbestrij- ding (die directe milieuwinst biedt boven de chemische). Een oude eg, nog van zijn opa, be wijst daar goede diensten bij. Hoewel Coppoolse twijfelt aan de omvang van het milieuvoor deel ('als ik weinig spuit, is er ook weinig schade') doet hij toch mee aan het project, omdat hij achter het streven naar ver mindering van chemische mid delen staat. Andere boeren die in de brochu re aan het woord komen, houden zich bezig met milieu bewust water geven in de fruit teelt, een gewasbeschermings- en weerinformatie-systeem en gebruik van apparatuur (fluo rescentiemeter) waarmee de toediening van bestrijdings middelen precies kan worden afgepast. Rinus Antonisse Boeren met het milieu. Milieu reeks nummer 23. Samenstel ling Kroese voor tekst, Middel burg. Uitgave provincie Zeeland, Middelburg. Biezelinge, het geboortedorp van premier Balkenende, die morgen zijn eerste rijksbe groting presenteert, stond vori ge week op de raadkaart in Bui tengebied. „De gewone weg met een bocht naar links is de Klinker. Het paadje rechtdoor is het Haven dijkje. De grotere huizen die links boven de kleinere uitste ken, waren het zogenoemde Ar menhuis. Vlak voordat ze afge broken werden, heb ik erin 1967 met mijn gezin tijdelijk in ge woond", schrijft A. Zuidweg uit Goes. I. Bouwens-van de Vrie uit Bie zelinge (haar geboortehuis is net HAVcNZICHT. E niet zichtbaar) voegt eraan toe dat de foto is genomen op het punt waar de Klinker overgaat in de Eversdijkseweg. Rechts ligt de gedempte haven van Bie zelinge; het dorp stond vroeger rechtstreeks in verbinding met de Westerschelde. De huizen links hebben plaats gemaakt voor enkele bungalows. Het grote huis dat rechts op de foto staat, was de pastorie en later woonde er de dokter, meldt J. J. Goeree uit Graauw. Nu wordt het bewoond door A. van der Have. De foto doet M. C. J. Rosmolen- Murre uit Zierikzee terugden ken aan de evacuatietijd febru ari 1944-april 1945 in Biezelin ge, geboortedorp van opa Arjaan Murre. „Eerst woonden we in de Nieuwe Kerkstraat, niet ver van de familie Balke nende, die daar een graanpak- huis had. Later verhuisden we naar het gehucht Eversdij k. Me nig keertje heb ik over de Evers dijkseweg gelopen, op weg naar school. Het schoolgebouw was gevorderd door de Duitsers, zo dat we ondergebracht waren in de consistories van de hervorm de kerk en de gereformeerde kerk." Zakje meel Het Havendijkje aflopend kwam deze inzendster op de Markt van Biezelinge, met naast de pastorie van de hervormde kerk de bakkerij van Smalle- gange, waar ze een zakje meel afleverde en na schooltijd enke le broden (vier ponders) ophaal de. „Links vooraan een wegje, waaraan drie huizen stonden. In het laatste woonde mijn school vriendinnetje Jo Boei. Gezien de elektriciteitsmasten schat ik de kaart van eind jaren twintig van de vorige eeuw." J. C. Schrijver uit Krabbendijke weet nog wie destijds in de hui zen links woonden: de familie Nieuwdorp, Je wanna de Regt en Jan enBerra Kloosterman, broer en zus die een winkeltje en bakkerij hadden. Het Armen huis bestond uit zes onderko mens, waarin ook grootmoeder Schrijver woonde. Net niet zichtbaar was de werkplaats van wagen- en laddermaker Lansen, die speciale ladders voor de hoge kersenbomen maakte. Op de foto is langs het Havendijkje - waar de twee kin deren voor staan - een elektrici- teitsmast met twee palen te zien „Daar tegenover zie je nog een stukje dak van een huisje. Voor de oorlog woonde er de heer Halover, kapper van beroep. Hij reed altijd op een motor", ver telt J. A. Berman uit Biezelinge. „Na de oorlog was hij spoorloos. Later bleek dat hij een zeer be langrijke spion was geweest voor de Duitsers." Deze inzen der noemt als bewoners van de huizen links nog de namen van Hubrecht Vossen (getrouwd met Johanna de Regt) en de familie De Jager. Eén inzender meende de Grind weg richting Ossenisse te her kennen. Voor de rest waren er alleen goede oplossingen, waar bij menigeen de 'verbinding' met premier Balkenende legde. De winnaars van de waarde bonnen zijn: E. A. Slabbekoorn, Zaamslag, J. de Vrieze-de Schipper, Wemeldinge en K. Kommer, Biezelinge. Rinus Antonisse Opnieuw uit de collectie van Hans Linden- bergh een foto van een plaats met een haven verleden. De vraag is: hoe heet deze plaats? Een nadere toelichting over de foto wordt zeer op prijs gesteld. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 21 september worden gezonden aan: redactie PZC Buitengebied, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, fax 0118-470102 of e-mail redactie@pzc.nl (gelie ve hierbij ook huisadres te vermelden). Voor de in zenders van goede oplossingen zijn drie waarde bonnen beschikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15