PZC De grutto waakt over het weiland Ingewikkelde relaties in het buitendijks gebied 15 15 16 16 weerwoord Eenzame speurder naar het verleden Week van het Landschap Innovatie noodzakelijk bij boeren Eén van de mooiste hoeves Vérre wèg kloónk 'n dof gerommel bijzonder blauw Schijnt herfstmaandzon met zomerkracht, maakt veelal de wintermaand ook zacht. Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC. postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118- 470102, e-niail redactie@pzc.nl De Yerseke Moer, het laatste grote poelgebied van Zeeland. foto's Het Zeeuwse Landschap De door verdroging be dreigde Yerseke Moer staat centraal tijdens de jaarlijkse Week van het Landschap, die de laatste week van september wordt gehouden. Na een voorzich tig begin is het initiatief van de twaalf provinciale land schappen, waaronder stich ting Het Zeeuwse Land schap, uitgegroeid tot een evenement dat kan bogen op enige traditie. Elk j aar wordt voor de Week van het Land schap een speciaal thema uitgekozen. Vorige keer was dat Thuis in het landschap en Ik kan niet zonder jou is dit jaar het uitgangspunt. Het doet denken aan de titel van een vrolijke meezinger, met een melancholieke onder toon. Iets voor Frans Bauer mis schien? Het thema Ik kan niet zonder jou roept ook nieuwsgie righeid op. Dat is precies de be doeling, zegt Jos Neve, mede werker van stichting Het Zeeuwse Landschap. De nieuwsgierigheid moet prikke len tot deelname aan één van de zes excursies die in het kader van de nationale Week van het Landschap in de Yerseke Moer worden georganiseerd. Het the ma verwijst naar de manier waarop de natuur als vanzelf sprekend en meestal onopval lend het leven van planten en dieren regelt. Neve geeft aan dat mensen moeilijk zonder elkaar kunnen. In de wereld van planten en die ren is dat niet anders en dit wordt handzaam samengevat onder de noemer 'ecologie'. Tij dens de excursies in de Yerseke Moer, het laatste grote poelge bied van Zeeland, wordt de sa menhang - het een kan niet be staan zonder het ander - aan de hand van praktische voorbeel den duidelijk gemaakt. Daarbij blijkt trouwens ook hoe allerlei planten en dieren afhankelijk zijn van de mens. In het bijzonder in de Yerseke Moer is heel goed te zien dat de menselijke activiteiten niet al tijd een desastreuze invloed hoeven te hebben op de natuur, maar ook een verrijkende in vloed kunnen hebben. Het poel landschap in de moer is nadruk kelijk, vele eeuwen geleden, gevormd door de mens, die er veen afgroef (moernering) voor turf en zoutwinning. De grote aantallen weidevogels die er le ven, zijn te danken aan langdu rige agrarische activiteiten. Van grutto, tureluur en kievit zijn in de Yerseke Moer dichtheden, die innatuurlijke gebieden als step pen en schorren nooit bereikt worden. Een bekende vorm van zelfrege ling in de natuur is die van 'eten en gegeten worden', maar de mooiste vorm van samenwer king is toch die waarbij beide partijen voordeel van elkaar hebben. Dat demonstreren in de moer de weidevogels, waar de grutto als de 'wekker' van het weiland optreedt. Zittend op palen, ziet de vogel eerder dan zijn soortgenoten, een belager als een bunzing of een rat opdui ken. Hij laat prompt een alarm roep horen, waardoor andere soorten gewaarschuwd worden. En net als bij de mens, telt een gewaarschuwde vogel voor twee. Dat bewijst de scholekster die, zeker in de broedtijd, als een straaljager op belagers af- duikt. De samenwerking tussen orga nismen kan zó hecht zijn, dat ze niet zonder elkaar kunnen voortbestaan. Dat is bijvoor beeld bij korstmossen het geval, groeivormen die bestaan uit een alg en een schimmel. Afzonder lijk overleven ze niet, maar ge zamenlijk vormen ze een soort plantaardige wezens, in vele kleuren en vormen. Voorbeeld in de Yerseke Moer is het ren diermos, dat groeit op niet meer in gebruik zijnde nesten van de gele weidemier. Sommige soor ten richten zich op één voedsel bron. De rups van de nachtvlin der astermonnik voedt zich alleen met bladeren of bloemen van de zulte of zeeaster. Ook onder wilde bijen is voed- selspecialisatie onmisbaar om als soort te blijven bestaan. In de moer vliegt de klaverdikpoot, die de honing en nectar bij de witte en rode klaver vandaan haalt. De paardebloembij zoekt, in tegenstelling tot wat zijn naam doet vermoeden, voedsel op de gele bloemen van het mui zenoortje, een plant die ten on rechte vaak voor paardebloem wordt aangezien. De rode heg- genrankbij zoekt uitsluitend heggenrank op, waarvan mid den in de Yerseke Moer tussen de meidoorns enkele planten groeien. Daar zijn de bijtjes elk jaar present. Je moet het wel weten te zien, maar in de moer kan met andere ogen naar de natuur worden ge keken, zeker tijdens de begelei de excursies in de Week van het Landschap. Paddestoelen als opruimers van organisch afval, zoals de franjevlekplaat, naast dodelijke parasieten als de ton- derzwam en de honingzwam. De koekoek die zijn ei legt in de nesten van kleine karakiet en graspieper en de koekoekshom mel, die hetzelfde doet in de ondergrondse nesten van de aardhommel. Dat alles in het 'openluchtmuseum' van het Zeeuwse polderland, de Yerseke Moer, waar natuur en cultuur van de laatste tweeduizend jaar worden weerspiegeld in de bij zondere flora en fauna. Expositie Uitvalsbasis tijdens de Week van het Landschap is de Se quoiahof bij Vlake, aan de rand van de moer. De grote tuin met een fraaie verzameling van planten en ornamenten, gaat voor bezoekers aan de land- schapsweek gratis open. In de oude boerenschuur kan een ex positie worden bekeken, opge zet rond het thema Ik hou van jou. Aangegeven wordt hoe de mens dat richting natuur in de praktijk kan brengen, door thuis in de eigen tuin wat te doen met bijvoorbeeld bijen flats, mezenkastjes, kunstnes ten voor de zwaluw en vleer- muiskasten. Daarnaast zijn er de rondleidingen. Het vervoer van de Sequoiahof naar de Yers eke Moer gebeurt met paard en wagen. Rinus Antonisse Week van het Landschap: 21 tot en met 28 september. Locatie: Sequoiahof, Kanaalweg, Vlake. Bezichtiging tuin en expositie van 10.00-16.00 uur (behalve zondag en maandag). Excursies door de Yerseke Moer om 10.30 en 13.30 uur op zaterdag 21 sep tember en op dinsdag 24 tot en met zaterdag 28 september. Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl Samenhang in de natuur be treft niet alleen de dieren wereld, maar ook voor planten doet het principe van onderlin ge afhankelijkheid opgeld. Niet alleen omdat planten door - al of niet op een soort gespecialiseer de - dieren worden opgegeten, maar planten hebben ook on derling hun vaak ingewikkelde relaties. Ook buitendijks op de schorren en slikken zijn er tal van voorbeelden van onderlinge relaties te vinden. Zo groeien er tussen de hoog- en Iaagwaterlijn wieren die erg ge voelig zijn voor uitdroging. Ze weten de laagwaterperiode slechts te overleven omdat ze overdekt worden door andere soorten die ervoor zorgen dat de wieren niet rechtstreeks aan het zonlicht worden blootgesteld. Weer andere wieren gedragen zich als parasiet. Ze groeien op andere wieren en voeden zich door voedingsstoffen aan de sapstroom van hun gastheer te onttrekken. Ook tussen hogere planten zijn er allerlei relaties, maar vaak is het niet zo eenvoudig om die op te sporen. Wat op het schor erg De PZC heeft een stuk Oosterscheldenatuur geadopteerd. Het gaat om de Rumoirtschorren en de Slikken in de Krabben- kreek, achterin de Oosterschelde. Ook het schorretje voor de Oesterput, langs de noordkust van Noord-Beveland behoort bij het geadopteerde gebied. De krant betaalt mee aan het be houd van dit bijzondere stukje Zeeland, door een sponsorbij drage aan Het Zeeuxose Landschap. In 'Bijzonder blauw' wordt het wel en wee van het reservaat belicht en bovendien komen er regelmatig vertegenwoordigers van de unieke flora en fauna ter sprake. opvalt is de zogenaamde succes sie. Dat wil zeggen dat planten tijdens het ontwikkelingsproces van een schor in een vaste volg orde verschijnen. Dat begint al op het ogenschijnlijk nog kale slik. Wie op droogvallende slik ken de bodem afspeurt ontdekt daar een bruinachtig of grijzig laagje van minuscule wier plantjes. Met het blote oog zijn ze niet als afzonderlijke indivi duen herkenbaar, maar wie ze onder de microscoop legt ont waart de meest fascinerende vormen. Deze kleine wiertjes vormen als het ware de wegbe reiders voor de vestiging van hogere planten. Ze leggen het slik dat aanspoelt laagje voor laagje vast, net zo lang totdat de bodem hoog genoeg opgeslibd is voor de vestiging van hogere planten als zeekraal of Engels slijkgras. En ook die verrichten op hun beurt weer voorberei dend werk voor andere planten om zich te kunnen vestigen. Naast die successie speelt zich ook een soort concurrentieslag af tussen de verschillende soor ten en individuen. De ijzeren natuurwet van het recht van de sterkste zorgt ervoor dat slechts Grote sterns in de kolonie verweren zich gezamenlijk tegen natuur lijke vijanden. illustratie Adri Karman de sterksten overleven en daar mee wordt tevens de toekomst van een soort zo goed mogelijk gewaarborgd. Relaties tussen de, in het bui tendijkse gebied, altijd talrijk aanwezige vogels zijn er in over vloed. Om te beginnen houden veel vogels er een territorium op na. Dat geldt niet alleen als het gaat om broedruimte, maar tal van vogelsoorten hebben ook een eigen voedselterritorium. De concurrentie betreft in dit geval vooral de eigen soortgeno ten. Maar evengoed bestaan er relaties tussen verschillende soorten. Het meest opvallend is dat bij de jagers; een familie van meeuwachtige vogels, die zich gedragen als zogenaamde klep- toparasiet. Dat houdt in dat ze aan de kost komen door andere dieren hun prooi afhandig te maken. Meeuwen die een vis of zeester bemachtigd hebben, worden net zo lang achtervolgd tot ze in arren moede hun buit prijsgeven. Zelfs als ze hun prooi al hebben doorgeslikt worden ze nog gedwongen om die op te braken voor hun bela ger. Maar meer vreedzame vormen van onderlinge verhoudingen zijn in de vogelwereld eveneens wijdverbreid. Een mooi voor beeld vormen de grote sterns. Die nestelen in grote kolonies in nesten die allemaal heel dicht bij elkaar liggen. Zo kunnen ze zich gezamenlijk verweren te gen allerlei belagers. Maar daarmee houdt het verhaal niet op. Zo'n kolonie grote sterns wordt vrijwel altijd gevestigd in de onmiddellijke nabijheid van een kokmeeuwenkolonie. De sterns profiteren mee van de weerbaarheid van de aanwezige kokmeeuwen. Het zijn maar een paar voorbeelden van de dui zenden onderlinge dwarsver banden die deel uitmaken van de levensgemeenschap buiten dijks. Genoeg in ieder geval om duidelijk te maken dat ingrij pen bij de ene soort grote en on verwachte invloed kan hebben op een andere. Chiel Jacobusse maandag 16 september 2002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14