Blackspots worden aangepakt PZC 350.000 kinderen blijven de hele zomer thuis |®1 llfll i Argentijnse tango Hollands omlijst Kaf en koren van een oude Zeeuwse dichter Koppel Maljaars wint sjezenrijden Muzikaal kerkepad doorkruist eeuwen www.pzc.nl/telefoongids JantjegBeton 12 Fietsen steeds veiliger Brandje in portiek Arnemuiden Rijverbod voor drankrijder kunst cultuur Freek Boudeling nationaal kampioen wentelploegen Vijfentwintig bekeuringen bij controle Jantje Beton stuurt ze graag op vakantie. Helpt u? Geef gehoor aan de roep van de grutto www.pzc.nl/recepten maandag 16 september 2002 - g -J door Emile Calon MIDDELBURG - Het wordt steeds veiliger fietsen in Zee land. De gemeenten hebben de afgelopen jaren namelijk tal van voor fietsers gevaarlijke kruisingen beveiligd of staan op het punt om tot actie over te gaan. Zo blijkt dat van de dertien ge vaarlijkste kruisingen er tien zijn of worden aangepast. Al leen de rotonde Torenweg- Roozenburglaan en de kruising Laan der Verenigde Naties- ARNEMUIDEN - In een portiek van een woning aan de Oranje Nassaustraat in Arnemuiden is gistermiddag even na vijf uur brand uitgebroken. Omdat in het portiek vaak jon geren rondhangen, wordt ver moed dat de brand is aange stoken. De woningen zijn niet beschadigd, wel werden een paar fietsen vernield. De po litie heeft de zaak in onder zoek. ZIERIKZEE - Een 24-jarige automobilist uit Zierikzee is in de nacht van vrijdag op zater dag in zijn woonplaats bekeurd wegens rijden onder invloed. De man kreeg een rijverbod van drie uur en een proces-verbaal. /Sandberglaan in Middelburg alsmede de fietsersoversteek van de N60 ter hoogte van Notendijk nabij Terhole wach ten nog op de komst van een aannemer en zijn medewerkers. Op de lijst van blackspots over de periode 1995/1999 nemen die drie kruisingen de plaatsen twee, tien en zes in. Alle andere tien zijn of worden onder han den genomen. Wat wel opvalt in het lijstje uit het jaarverslag van het Zeeuws Coördinatiepunt Fiets is het ho ge aantal ongevallen op de be wuste Middelburgse rotonde: vijftien. Daarmee scoorde die rotonde het negatiefst van alle blackspots. Als echter gekeken wordt naar het aantal gewon den scoort alleen de kruising Poelendaeleweg/De Ruyter- straat in - eveneens - Middel burg hoger. Daar vielen in depe- riode '95-'99 acht gewonden, één meer dan op de bewuste ro tonde aan de Torenweg. Groene golf Die gevaarlijkste kruising is in middels al aangepast. De ver- keerscirculatie in de omgeving is aangepast en ter plaatse mag door automobilisten nog maar maximaal dertig kilometer per uur worden gereden. Ook ande re blackspots in de gemeente Middelburg kregen in de afgelo pen jaren een beurt. Zo geldt er weer een groene golf voor de fietsers die vanaf de Schroeweg, over de Schroebrug en de Blau- wedijk richting het Groene Woud. rijden. Ook de gevaarlijke situatie bij de kruising Langevielebuiten- brug/Langeveilesingel is via een reconstructie en aanpassing van de maximumsnelheid aan gepakt. door Rolf Bosboom NUMANSDORP - Freek Boudeling uit Anna Jacoba- polder is zaterdag tijdens de Nationale Ploegkampioen- schappen in Numansdorp eerste geworden in de cate gorie 2 schaar wentelploe gen. Het was zi jn zesde natio nale titel in die klasse. Hij werd ook eerste in 1994, 1997,1998,2000 en 2001. Boudeling vertegenwoordig de Nederland gisteren ook tijdens de Europese Ploeg- kampioenschappen, die eveneens in Numansdorp plaatsvonden. Hij behaal de een verdienstelijke zes de plaats. Winnaar werd Bernard Altmann uit Oos tenrijk. Aan de nationale titelstrijd deden nog vier Zeeuwen mee: Peter Hanse uit Kerkwerve, Cees de Bree uit Zonnemaire, Gert Jan de Jager uit Anna Jacobapolder en Frank Standaert uit Terneuzen. Zij kwamen alle uit in de cate gorie 3 schaar wentelploe gen. Hanse scoorde het hoogste van het kwartet met een tien de plaats, in een veld van ze ventien deelnemers. door Sandra van de Vreugde Onder de artiesten die Muziek Monumentaal in Zierikzee tot een sfeervolle gebeurtenis maakten, was ook Bibi Maizoon. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Duitse chansons, Franse accoi'deonmuziek, op zwepende dansmuziek uit de Balkan en gepassioneerde Ar gentijnse tango's. Variatie was er zaterdag volop tijdens het Festival Muziek Monumentaal in Zierikzee. Het concert van de zangeres Pa tricia Beijsens met haar ensem ble in De Vierschaar van het stadhuis bracht vrijdagavond al een hoogtepunt van het festival. Zij beschikt over brede zangre- gisters om de liederen van onder meer Brecht, Weill, Dessau, Hollander en Eisler spanning te geven. Daarnaast beschikt ze ook over humoristisch talent, zoals blijkt uit haar uitvoering van liedjes als Eine dicke Fami lie, Die hysterische Ziege en Die Klemptomanin. Met veel gevoel voor dramatische expressie weet zij ook een gevoelige snaar te raken met het lied Der lange Brief. Ze bezingt daarin een vrouw die door haar minnaar aan de kant wordt gezet. Het kan echter nooit een afscheid voor eeuwig zijn, denkt ze. Dan zou hij toch niet zo'n lange brief schrijven? Angst Bijna beklemmend actueel blijkt het Vielleicht Lied, waar in ze treffend de angst en onze kerheid bezingt van mensen die voor oorlog en vervolging op de vlucht zijn. Beijsens kreeg bij deze Duitse chansons fraaie be geleiding van Frans Vercruysse (piano), Tcha Limberger (viool, klarinet, gitaar) en Griet van Regenmortel (cello). Theaterduo Rijn en Trijn lokte zaterdagmiddag als volleerde rattenvangers kinderen van het Zierikzeese centrum naar de Vismarkt waar sprookjes Repel steeltje en Hans en Grietje wer den opgevoerd. Op dat moment was Vocaal Ensemble Sint Lau rens aan haar Schouwse tour nee begonnen tijdens welke achtereenvolgens de NH-kerk in Haamstede, de Jacobuskerk in Renesse, de Nicolaaskerk in Brouwershaven en tenslotte de Lutherse Kerk in Zierikzee wer den aangedaan. Show Zaterdagmiddag zorgden ach tereenvolgens de Zierikzeese percussiegroep Tak 'n Djola, duo Bibi Maizoom, koperbla zersensemble Waarschuwing voor de Scheepvaart en Tango ensemble El Conjuncto voor muzikale verstrooiing in Zie rikzee. Waarbij de koperblazers enige show niet schuwden en oud-Zierikzeeënaar en ex-Mu- ziek Monumentaal-program- meur Huibert J an Vader leerlin gen van zijn tango-dansschool liet dansen op de Manken van het mede door hem opgerichte tango ensemble. „Heel bijzon der", volgens H. van der Wek ken van de organiserende Stich ting Muziek Monumentaal, die de fors gestegen populariteit van de tango grotendeels toe schrijft aan de komst in het ko ningshuis van Maxima Zorre- guieta. Van der Wekken en mede-organisator H. Erbrink toonden zich na afloop van het festival bijzonder tevreden. „We hebben bewezen dat we ook zonder subsidie van de pro vincie een heel goed programma neer kunnen zetten." GOES - Sjeesjesrijden en Mo numentendag. Van die prachti ge combinatie kon het publiek in Goes zaterdag genieten. De twaalf koppels in de sjezen kwamen extra goed uit en ook het niveau van de wedstrijd was bijzonder hoog. EstherLous en Ha ns Malj aar uit Oostkapelle wisten maar liefst alle negentig te steken ringen mee te nemen. Zij werden daar mee onbedreigd dagkampioen, want geen enkel ander koppel deed hen dat na. Wel waren er achtervolgers die de koplopers weinig ruimte gaven. Uiteinde lijk eindigden Marije Schrij en- berg en Remko Heyboer en Con- nely en Jaap Sturm, op een gezamelijke tweede plaats met 89 van de 90 ringen. De strijd om de pollepel werd uitgevochten in de boerenron- de, waarbij de dames de leidsels overnemen en de heren moeten steken. Dennis en Adrietta Wil- leboordse kwamen hierbij als winnaar uit de bus. Doen Leny en Simon Lous uit Oostkapelle mee, dan weet de concurrentie dat het moeilijk wordt om hen te verslaan in het versieringklassement. En ook deze keer was er niemand tegen dit koppel opgewassen, das zij wonnen de prijs voor het mooi ste geheel. Het koppel Liane Va- lentijn en Hans Vos kreeg de prijs voor het mooist geklede paar. Agenda Z.R.V.: Zaterdag 21 september, grote sjezenrijderij in Aagtekerke aan het Dorps plein van 9.30 tot 17.00 uur. Te vens afsluiting van het seizoen van de Z.R.V. MIDDELHARNIS Bij een grootscheepse verkeers- en al coholcontrole op achtereenvol gens de Langeweg bij Middel- harnis en de N215 bij Oude Ton- ge heeft de politie zaterdag avond en zondagmorgen 25 bonnen uitgedeeld. Eén be stuurder kreeg een proces-ver baal wegens rijden onder in vloed. De andere bekeuringen hadden betrekking op het niet dragen van de gordel en het on terecht voeren van mistlampen. In totaal werden 233 automobi listen gecontroleerd. PHILIPPINE Concerten Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen: Egidius Kwartet in Philippine, Blindman Kwartet in IJzendijke, Beethoven Academie in Aardenburg en Daniël Ploeger in Groede. door onze kunstredactie Een overvol concertprogram ma, zaterdag en zondag in Zeeuws-Vlaanderen. Met een muzikaal kerkepad dat zater dagvan Philippine via IJzendij ke naar Aardenburg leidde en 's zondags als toetje een fringe- concert in Groede. In Philippine vertolkte het Egi dius Kwartet heel toepasselijk zestiende-eeuwse huismuziek, bestaande uit drie- en vierstem mige chansons en Nederlandse liedekens, verzameld door Hi er- onymis Lauweiyn, stichter van de plaatsen Watervliet en Phi lippine. Het was een dik uur genieten van vier perfecte stemmen, die op onderhoudende, vaak humo ristische manier deze j uweeltjes vertolkten. Veel lof voor coun ter-tenor Peter de Groot. De -polyfonie was perfect met aan dacht voor grote lijnen. In IJzendijke ging het repertoire nog verder terug, namelijk naar de Notre Dame-school met de organum-stijlen van Leoninus en Perotinus, maar dan ge bracht door vier saxofoons. Het Blindman Saxofoonkwartet haalt meer uit de sax, dan de -maker destijds ooit heeft kun nen vermoeden. Zo ook dit pro ject 'Multiple voice'. Oude mu- ■ziek in een hedendaagse context. Ontdaan van de religi euze geladenheid ontstaat clan een puur auditieve klankwe reld. Door de werken te mani puleren met eigentijdse techno- logie (delay-systeem) komt men izelfs tot een ruimtelijk effect van vierentwintig- tot zesen- dertigstemmige werken van Oc- keghem, en Josquin des Prez (16e eeuw). Dat de grote lijnen van deze polyfonie wel eens wat verloren gingen en de echte -grootsheid van de meerstem migheid soms wat bescheiden bleef, is onvermijdelijk bij zo'n compromis met de techniek. De Beethoven Academie legt -zich toe op de uitvoex-ing van xnuziek van rond 1800. Dat be tekent een kleiner orkest dan we gewoonlijk gewend zijn bij wer- -ken uit het tijdperk van Haydn, .Mozart en Beethoven. Deze drie l componisten stonden zaterdag avond iix Aardenburg op het programma. Het streven naaf- authenticiteit pakte bij Symfo nie no.98 van Haydn niet zo goed uit. De koperblazers zor gen, geheel naar de gewoonte in Haydns tijd, samen met de pau ken voor de ritmische accenten. Staan daar, zoals bij dit orkest, weinig strijkers tegenover, dan willen deze nog wel eens wegge- trommeld worden. Dat gebeurde zaterdag in een verder nauwkeurige maar brave Haydn. De vertolking van Bella mia Fiamma, de eerste van twee aria's van Mozart, maakte een gespannen indruk, omdat de stem van sopraan Patricia Rozario niet zo goed past bij de lagere noten uit dit werk. Maar Voi avete un cor fedele zong ze met overtuiging, in haar eentje het orkest reducerend tot een rol ver op de achtergrond. Bij Beethovens Zevende Symfo nie vielen de raderen ineen. Beethoven gebruikt de ritmiek van pauken en koper veel effec tiever dan Haydn en laat boven- dien de koperblazers ook an dere dingen doen. De dansan te zevende wei'd een feestelij ke ervaring, vol vaart gebracht door een enthousiaste, uit zijn hoofd dirigerende Jan Caey- ers. Dat Daniël Ploeger een meester op de trombone is, bewees hij zondagmiddag in Groede met een programma waai'in hij, naast lyrische kwaliteiten en een fraaie toonvorming in mu ziek van negentiende eeuwse componisten, de gelegenheid had een staalkaart aan technie ken en speelwijzen te demon streren in meer hedendaagse werken. In Fünf Stücke van Ernst Krenek wordt geen mogelijk heid van de trombone onbenut gelaten met vele varianten qua toonvoxming, alle soorten dem pers en het gebruik van de trombone als slag- en zelfs (in combinatie met de piano) stxijk- instrument. De hoofdx-olspeler bleek zo veel zijdig als zijn pi'ogi'amma. In het indringende Sequenza V van Berio kwam zijn uitstraling van 'jonge hond' zelfs nog van pas bij de uitbeelding, auditief en visueel, van een tragikomische clown. Bijdragen van Arie Karreman, Dou- we Eisenga en Jos Verpoorten. VLISSINGEN, Bellamylent (Film by the sea) 'Rosette', een programma rond 'Roosje' van Jacobus Bellamy, m.m.v. de Zeeuwse Komedie, Stepanie Maer- tens en Wim van Moerbeke (piano) en Robert Valter door Willem Nijssen Een stad is trots op zijn beroemde inwoners, zelfs al zijn die al eeuwen dood. Vraag me niet waarom, mij lijkt het een volstrekt toevallig en onbelangrijk gegeven dat Annie M.G. Schmidt lange tijd in Vlissingen heeft gewerkt. Dat Wim Hofman er woont en werkt. Of dat Jacobus Bella my (1757-1786) er geboren en getogen is. Maar - gerechtvaardigd of niet - trots is natuurlijk wel een belangrijke emotie. Die veel kwaad en soms ook een klein beetje goed in de wereld brengt. Laten we aannemen dat de Slib-reeks, een reeks van meestal Meine, zeer verzorgde uitgaafj es rond Zeeuwse kunstenaars, zoiets goeds is. Ik ken niet alle deeltjes en die ik wel ken, lijken me niet alle even belangwekkend. Maar toch, er zitten boeien de nummers tussen en sinds dit weekend zijn het er honderd. En dat is geen geringe prestatie! Er zxjn weinig series die zo lang worden volgehou den. Het is terecht, dat zo'n feit gevierd wordt. Nummer honderd heb ik alleen nog vanuit de ver te gezien. Het is voor de Slibreeks een Moek deel, op A4 formaat en meer dan 100 bladzijden dik. De inhoud draait om 'Roosje', een laat wei'kje van de jonggestorven dichter Jacobus Bellamy. Vlissin- ger van gehooide, rond zijn 20e naar Utrecht ver- huisd. 'Roosje' is een romance, passend in zijn tijd. Dat was immei's de tijd van de (aankomende) ro mantiek. Een cultuurstroming die zich interes seerde voor de oei'krachten die leven in de natuur, in basale menselijke emoties, die spreken uit roemrijke historie en diep gewortelde volkstradi ties. Je vindt dat allemaal tex-ug in 'Roosje'. Een jong meisje - enige hoop en toeverlaat van haar vader nadat haar moeder bij Roosjes gehooide is gestorven - wil meedoen aan de strandfeesten die de boerenbevolldng jaarlijks viert. Daarbij din gen jonge mannen hun verloofdes zo ver mogelijk de zee in om hun aanstaande huwelijk symbolisch te louteren in een strijd met de elementen. Roosje vindt haar Jan, maar ze wagen zich te ver in zee en worden door de golven verslonden. Van deze populaire romance - die indertijd al heel snel werd vertaald in het Duits, Frans en Italiaans - maakte de Franse dichter Paul Solanges in 1888 een toneelbewerking waar de componist Burg- mein een viertal stukken pianomuziek bij schreef. Peter Verstegen heeft deze 'Rosette' nu vertaald. De bekende Nederlandse dichter Ed Leeflang maakte een hedendaags kroeglied op het verhaal, dat door Robert Valter op muziek wei'd gezet. Dat alles is terug te vinden in het honderdste Slib- deeltje (compleet met muziek) en was het afgelo pen weekend te zien en te horen tijdens Film by the sea. 'Rosette' is geen toneelstuk geworden, maar een gedx-amatiseerde voordrecht, onder steund met videobeelden, veidolkt door leden van de Zeeuwse Komedie. De ooi'spi'onkelijke muziek wei'd (quatre-mains zoals bedoeld) vertolkt door twee studenten van het Koninklijk Consex*vatori- um te Gent en was veruit het meest interessante onderdeel. Het geheel werd afgesloten met het kroeglied 'Roosje of waarom ik geen vis eet', uit- gevoei'd door componist/zanger Robert Valter. 'Rosette' is een cui'iosum, een wonderlijk samen raapsel, geen wereldschokkende onthulling maar alleszins de moeite waard om eens uit het duister te worden gehaald. Het maakt weer iets wakker uit die merkwaardige pre-remantiek, laat er zo wel het kaf en als het koren van zien. Door zoveel mogelijk exwan te laten preeven (het origineel, de bewerking, het hedendaagse vervolg) maakt de vooi'stelling vanzelf duidelijk wat van waarde is en wat niet. Slibreeks no. 100 'Roosje en haar nazaten' is verkrijg baar in de boekhandel en bij uitgever Stichting Kunst uitleen Zeeland, Balans 17, 4331 BL Middelburg. Prijs 21,00. Jantje Beton vindt het heel belangrijk dat kinderen in hun vrije tijd spelen. Wanneer kinde ren spelen, hebben ze niet alleen op het moment zelf veel plezier maar doen ze ook nog eens aller lei indrukken en ervaringen op die goed zijn voor hun ontwikke ling. Op die manier wil Jantje Beton ze voorbereiden op een ac tieve deelname aan onze samen leving. Wanneer kinderen samen spelen, leren ze samenleven! Jaarlijks steunt Jantje Beton hon derden projecten. Eén van deze proecten willen wij nu het zomer vakantie is, graag extra aandacht geven. Kindervakanties? Zo'n 350.000 kinderen kunnen er alleen maar van dromen Wellicht kijken uw (kleinkinde ren altijd erg uit naar de zomer vakantie. Logisch, want niet al leen zijn ze vrij van school, ze gaan ook nog op vakantie! Maar wist u dat er jaarlijks zo'n 350.000 kinderen de hele zomer thuis zit ten? Omdat er bijvoorbeeld thuis geen geld is om op vakantie te gaan. Speciaal voor hen betaalt Jantje Beton kindervakanties. Een kindervakantie kan heel belangrijk zijn Zo kon Jimmy, die na de scheiding van zijn ouders in een Blijf-van- mijn-Lijfhuis verbleef, toch nog op vakantie. Hij vertelt: "Het vakantiekamp was een plek voor mij om te ontsnappen aan de rot situatie waarin ik zat. Op zo'n kamp kon ik dan gewoon weer lekker een balletje trappen of met andere kinderen spelen. Din gen die ik in het dagelijks leven niet kon doen. Ik keek er het hele jaar naar uit en nog steeds be waar ik mooie herinneringen aan deze vakanties." Inmiddels is Jim my een aantal keren zelf als vrij williger mee geweest. Hij weet als geen ander hoe belangrijk deze vakanties voor kinderen zijn. Help mee! Help Jantje Beton om zoveel mo gelijk kinderen op vakantie te kunnen laten gaan. Dit kunt u doen met een éénmalige bijdrage of door donateur te worden van Jantje Beton. Bel voor meer infor matie (030) 244 70 00 of via e- mail: info@jeugdfonds.nl. Of do neer direct een bedrag op giro 1247 ten name van Jantje Beton, onder vermelding van kinderva kanties. Namens alle kinderen: hartelijk bedankt! Postbus 85233, 3508 AE Utrecht (030) 244 70 00 www.jeugdfonds.nl "Je kind zal het maar hebben!" Een hersenaandoening bij kinderen is heel ingrijpend. Voor kind en ouders. Daarom wil de Hersenstichting Nederland investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor aangeboren hersenaandoenlngan bij kinderen, We doen it financieren van wetenschappelijk onderzoek en fcBFÉ het geven van voorlichting. Geef daarom gul. Hersenstichting Nederland Giro 860 Vogelbescherming Nederland wil zoveel mogelijk vogelsoorten vrij en zelfstandig laten leven. Zoals de grutto, die onze èn uw hulp hard nodig heeft. Word daarom lid en ontvang, naast een fraai welkomst pakket, regelmatig het magazine VOGELS. "-*T Ja, de vogels kunnen rekenen op mijn steun! Ik word lid voor (minimaal 18,16 p.j.) Ik machtig Vogelbescherming Nederland om bovenstaand bedrag jaarlijks |J tol wederopzegging af te schrijve in mijn bank/girorekening. ik betaal met de ac o die mij wordt toegestuurd. Handtekening: Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen naar Vogelbescherming Nederland, h Antwoordnummer 1974, 370Ö W8 Zeist USfy Kijk op www.vogelbescherming.nl VOSClbeSChcrniing Of bel 030-6937744 NEDERLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12