m Provincie wijst bezwaren WCT af PC Politie krijgt een onvoldoende Zin in zon Met oitzic/it of> zee? Mogelijk lid Al Qaeda op Schiphol gepakt Vissers gaan werken als vuilnisman op zee Gedeputeerde Staten willen besluit containerterminal niet uitstellen Haider berijdt zijn stokpaardje Kortere zomerdienst voetveer Derde ritzege Mario Cipollini Chirurgie op vierkante millimeter Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Dat is een heel ander geluid (/e y//rr /cü/'/r//v//y JAGUAR Irak heeft weinig bedenktijd meer Olieschip dreigt te breken voor Zuid-Afrika Aardverschuiving bedelft dorp in Guatemala dz&eeA, Cui+uur en zon aan de Turfcre RivTèra v«a. €99?- 20° Wolkenvelden Vanuit het noorden bewolkt. Matige wind uit het noorden bij maximaal 20 graden. 245e jaargang no. 218 zaterdag 14 september 2002 los nummer 1,50 Het verlies waarop de Oostenrijkse FPÖ in de peilingen staat, zal voor man Jörg Haider (foto) proberen teniet te doen door een felle anti-EU campagne te voeren, ver wachten waarnemers. Veel Oostenrijkers zijn bezorgd over de toetre ding van landen als Tsje chië, Slowakije, Honga rije en Slovenië tot de Europese K Unie. Met een kortere zomerdienstregeling van het fiets/ voetveer kunnen volgens het provinciebestuur kosten worden be spaard. Gedeputeerde Staten waarschuwen dat pas in laatste instantie gedacht mag worden aan een ho- U gere prijs van de kaartjes. Mario Cipollini heeft in de Ronde van Spanje zijn derde ritze ge geboekt. De Italiaan klopt in de zevende etappe in Malaga de Duitsers Zabel en Teutenberg in de massasprint. Jeroen Blijlevens mengde zich in de sprint en werd vijfde. De leiderstrui bleef om de schouders van de Span- C jaard Oscar Sevilla. In maart trad in het VU Medisch Centrum in Amsterdam de eerste en tot nu toe enige Nederlandse hoogleraar handchi- rurgie aan. Het tekent de betrekkelijke onbekendheid van handchirurgie. Betrekkelijk nieuw zijn ook de handenteams. Doorgaans zijn ze alleen te vinden bij academische ziekenhuizen. Maar de ziekenhuizen in Zeeland heb ben ze ook: gepruts op de vierkante millimeter. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 21; reportage: 23, 24, 25,27 en 28; reizen: W1, W2 en W3; mobiel: W4; trends: W11 en W12; wonen: W15 door Arthur't Hart DEN HAAG - De marechaussee op Schiphol heeft donderdag een Koerdische fundamentalist aangehouden die waarschijn lijk banden onderhoudt met le den van het terreurnetwerk Al Qaeda van Osama bin Laden. Het gaat om mullah Mohammed Krekar, leider van de radicale beweging Ansar al-Islam (Hel pers van de Islam) die opereert in het noordelijke, Koerdische gedeelte van Irak. De Amerikanen vermoeden dat hij niet alleen contact heeft met Al Qaeda-leden, maar ook op goede voet staat met het regime van Saddam Hoessein. Indien Krekar inderdaad als verbin dende schakel tussen beide op treedt, zou dat aantonen dat de Iraakse dictator relaties onder houdt met Bin Ladens terreur organisatie. De VS zitten dringend verlegen om zulk bewijs, dat een extra rechtvaardiging zou vormen om Saddam aan te vallen. Tot dus ver is het de Amerikanen niet gelukt, aan te tonen dat Saddam samenwerkt met het moslimter rorisme. Het NOS Journaal bracht de aanhouding gisteravond naar buiten. De ministeries van Jus titie en van Binnenlandse Za ken willen zo goed als niets over de zaak kwijt. De woordvoerder van Justitie bevestigde gister avond slechts dat 'een persoon Noord-Irak' is gearresteerd en dat die nog steeds wordt vastge houden. De formele reden tot aanhouding is dat de Koerd als ongewenste vreemdeling wordt beschouwd Justitie en de Alge mene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst voerden gister avond druk overleg met de VS en Noorwegen (waar Krekar de vluchtelingenstatus geniet, al verblijft hij er zelden) over wat er met hem gaat gebeuren. GPD (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 15,- rtraat. nf Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:.... nen zes maanden) telefoon:gLnoteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen afschrijving van mijn (postbankrekening- per maand met nummer: T automatische incasso 19,25). handtekening: 73 Per kwartaal met automatische incasso 52,-). «Si per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- vers. In de colofon treft u nadere informatie aan. automatische incffio 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "7Ï32Ï4"ÖÖÖÖÏ 9" ™,0,2w?ummer 123 4380 VB Vlissingen di wo do vi M 3 (postzegel niet nodig) v/b Biltlaan 69. Kapelle. 0113-330330 www dendekkermuziek.com Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende J muzikant en de professional! DEN DEKKER MUZIEK ZEELANDHALLEN-GOES zaterdag 14 SEPT. 10-16 UUR Dressual Clotking "natuurlijk goed" I leronslraal 5. Miililolliurg, U-I 650665, il.it1. geopend, géén koopavond, géén /.omlagen Uii' Iiegiunanl jaguar Centrum: Bogaers Jaguar Breda B.V. Mon Plaisir 100, ETTEN-LEÜR Tel.: 076 - 5263800 WASHINGTON -In de resolutie over Irak van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties zal sprake zijn van 'dagen en weken' en niet van 'maanden' om te voldoen aan de eisen van de VN. Dat zei de Amerikaanse president Bush gisteren. Bush en minister Powell van Buitenlandse Zaken verwach ten dat in de VN-resolutie een datum komt te staan waarop Irak zich aan de wil van de in ternationale gemeenschap moet hebben onderworpen. Bush zei nog wel te hopen, maar er sterk aan te twijfelen, dat de Iraakse president Saddam Hoessein de ontwapeningseisen van de VN en de VS zal inwilligen. Rusland is inmiddels bereid mee te werken aan een onvoorwaar delijke terugkeer van de wapen inspecteurs naar Irak. ANP/AFP/RTR Advertentie zaken in de samenleving. De be volking heeft twee grote klach ten over de prestaties van de po litie: agenten zijn te weinig zichtbaar op straat aanwezig en de criminaliteit wordt onvol doende aangepakt. Liefst 71 procent van de ondervraag den zegt dat de politie vaker de straat op zou moeten gaan. 66 procent zegt minder dan eens per week een agent in de eigen woonwijk te zien. Veruit de meeste Nederlanders hechten groot belang aan betere misdaadbestrijding. 85 procent er-vaart criminaliteit als een probleem en meent ook dat de misdaad al jaren toeneemt. 45 procent geeft aan dat de poli tie te weinig doet om daders in de kraag te vatten. Ideeën Heel verrassend zijn deze SCP- cijfers niet, want ze verschillen maar weinig van de uitkomsten van voox-gaande rapporten. RICHARD'S BAY - Een Itali aans schip dat voor de kust van Zuid-Afrika aan de grond is ge lopen is gisteren olie beginnen te lekken en dreigt in tweeën te breken. Het schip heeft gevaar lijke chemicaliën aan boord. Het 190 meter lange schip liep dinsdag voor een beschermd moerasgebied bij Kaap St. Lu cia aan de grond, nadat de be manning was geëvacueex-d om dat er brand was uitgebroken in de machinekamer. AP De ideeën van de bevolking over criminaliteit stemmen vaak niet overeen met de feiten. Zo steeg tussen 1970 en 1985 het aantal misdaden inderdaad fors, maar al vanaf begin jaren negentig daalt het aantal inbraken en diefstallen. Geweldsmisdrijven en vernielingen vertonen in de politiestatistieken nog wel een groei, maar dat komt mede door een grotere aangiftebereidheid door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Acht Zeeuwse en vijf Goereese vissers gaan vanaf 1 december meewerken aan een project om de Noordzee schoner te maken. Alle rommel die zij in hun netten en aan boord krijgen, gaan ze straks in hun havens Breskens, Vlissin gen en Stellendam aanvoeren. De inzamelkosten worden be taald. Het afval wordt nu meest al overboord gezet. Het enthousiasme onder vissers voor het project is groot, ook al kost het hen extra werk. Ze moeten het afval aan boord op slaan in grote zakken, bigbags, die elke vrijdag - na terugkeer van de schepen van zee - worden opgehaald. „Het is grotendeels rommel van een ander", aldus visser B. Marijs uit Arnemui- den, „maar wij hebben er last van. Het is daarom goed dat het wordt opgeruimd." Buiten de boot Het project is opgezet door de internationale milieu- en veilig heidsorganisatie KIMO en wordt bekostigd met Europese subsidie, althans voor tien deel nemers uit Vlissingen, Arne- muiden, Stellendam, Goederee de en Ouddorp. Rijkswaterstaat Zeeland draagt de kosten van de inzameling in Breskens. Anders wax-en de vis sers van drie grote kotters uit Breskens buiten de boot geval len, terwijl ze graag wilden deelnemen. B. Veerman, KIMO-vertegen- woordiger in Nederland, prijst Rijkswaterstaat Zeeland uit bundig voor het beschikbaar stellen van geld. Dat biedt vol gens hem perspectief voor uit breiding naar andere vissers plaatsen. Een vergelijkbaar project loopt ovex-igens al sinds maart 2000 in Den Helder en Texel. Dat was een initiatief van Rijkswaterstaat. Sinds de start van het Heideree project is er al zo'n 280 ton afval uit zee aange voerd, voornamelijk hout, verf blikken, touwwerk en spuitbus sen. Het is de bedoeling dat vissere schepen uit Vlissingen en Arne- muiden om beurten aan het vuilvisproject meedoen. Het idee is, vertelt Marijs, om het halfjaar te rouleren, zodat de werkdruk wordt verdeeld. Het project heeft een looptijd van drie jaar met kans op verlen ging. bij het publiek en een betere re gistratie bij de politie. Redenen tot klagen heeft het publiek niettemin wel: van de ongeveer 1,3 miljoen misdrijven die de politie jaarlijks ter ore komen, wordt tweederde niet eens in onderzoek genomen. Zo'n 191.000 zaken worden op gelost, ofwel een ophelderings percentage van 14,6 procent. Tweehonderd onderzoeken naar zware criminaliteit blijven per jaar liggen. Het SCP stelt vast dat 80.000 van de nu niet onderzochte zaken goede aan- knooppunten voor oplossing bieden. Om die wel in behande ling te nemen, zou de politie tweeduizend extra agenten no dig hebben. Andere ergernissen van het pu bliek zijn dat de politie slecht bei'eikbaar is, niet of niet snel genoeg komt opdagen wanneer zij te hulp is geroepen, te weinig tijd of aandacht geeft aan een aangifte of ixiet laat weten hoe een zaak is afgehandeld. Maar op de vraag of men meer belas tinggeld wil betalen voor een betere politie, antwoordt maar 25 procent 'ja'. De Raad van Hoofdcommissa rissen wijst bij monde van woordvoerder C. den Bakker er op dat de onvrede vooral komt doordat het publiek veel meer is gaan vexwachten van de politie, en niet doordat die haar werk slechter zou doen. Voorzitter H. van Duijn van de Nederlandse Politiebond is bang dat de 'emmer stront' van de ontevredenheid nu over de politiemensen op straat wordt uitgestort. „Zij verdienen dat niet want ze kunnen er ook niets aan doen. Niet de gewone agent, maar de overheid en justitie stellen de prioriteiten." GPD door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het da gelijks provinciebestuur wijst alle 1138 bezwaren af, die tegen de herziening van het Streekplan Zee land zijn ingediend. De herziening maakt de weg vrij voor aanleg van de Westerschelde Container Tèrminal in het Sloege- bied. Gedeputeerde Staten vinden dat woon- en leefklimaat in Zeeland door de WCT niet wezenlijk worden aangetast, dankzij compenserende en ver zachtende maatregelen. „De uitvoerbaarheid en financie ring van deze maatregelen is on dubbelzinnig komen vast te staan." GS voelen niets voor uitstel van de beslissing tot na de Staten verkiezingen van maart 2003. Discussie over de toekomst, met brede inbreng van de bevolking, is gevoerd via het Zeeland-de bat, uitmondend in de Strategi sche Visie waarin twee sporen zijn uitgezet: mikken op de woon- en leefkwaliteiten én xxit- breiding van bedrijvigheid, met name in de havengebieden. Over het WCT-plan heeft ieder een zijn zegje meerdere malen kunnen doen. De inspraak leid de al tot uitstel van de besluit vorming, omdat aanvullende onderzoeken nuttig werden ge acht. Nu moet gewoon de knoop worden doorgehakt. „Wij heb ben de overtuiging dat daarvoor voldoende informatie voorhan den is", aldus GS. Het college onderstreept dat door Zeeland Seaports met Hes- se Noord Natie goede contrac ten zijn afgesloten over de ex ploitatie. De operator zelf stopt er 250 miljoen euro in. Een ac countant onderzocht de con tracten. Het bedrijfsplan laat een positief saldo zien. De WCT levert nieuwe arbeids plaatsen op. GS zien het belang van de terminal echter vooral ook in het behoud van bestaan de werk gelegenheid. Een aantal in het Sloegebied gevestigde be drijven overweegt te vertrekken als de WCT er niet komt. Advertentie DISCOUNT DÈ COMPUTER KOOPJES BEURS EL PORVENIR-Een deel van een berghelling dat door hevige regen was losgeraakt is gekomen, onder wie veel kinderen. Vijfentwintig mensen worden nog vermist en gisteren terechtgekomen op een dorpje in Guatemala. veertien raakten gewond. In afwachting van tractoren begonnen honderden omwo- Dertig huizen van El Porvenir, 120 kilometer ten zuiden van Guatemala-Stad, wer- nenden alvast met hun handen te graven naar de slachtoffers. den door de modderlawine bedolven en zeker zeventien bewoners zijn om het leven foto Jaime Puebla/AP Advertentie) Advertentie) Advertentie Herfst winter Kinderkleding t/m maat 140 f) Baby-kinder speciaalzaak Kerkplein 8 Yerseke 0113-574210 Wwwbruundebeer.nl door Arthur't Hart DEN HAAG - De Nederlandse politie krijgt van het publiek een slecht rapport. Slechts 35 procent van de bevolking vindt dat de dienders hun werk goed doen. In geen van de ande re geïndustrialiseerde landen waarover cijfers bekend zijn, is het vertrouwen in de politie zo laag. Dit staat in het gisteren ver schenen Sociaal en Cultureel Rapport 2002, het tweejaarlijk se omvangrijke onderzoek van het Sociaal en Cultureel Plan bureau (SCP) naar de stand van Reizen en Recreatie GA OP VAKANTIE IN JE EIGEN ZATERDAGKRANT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1