Naar een gewelddadiger wereld Vriendschap tussen volkeren in Rusland voorgoed voorbij PZC PZC Verkiezingen geven Macedonië slechts schijn van harmonie Verenigde Staten moeten bereid zijn zelf het eerste schot te lossen te gast Natuurlijk beïnvloedt 11 september de Nederlandse politiek 13 september 1952 vrijdag 13 september 2002 Wat men de regering- Bush ook wil verwijten in de kwestie-Irak, toch niet dat zij het debat schuwt. Veel, zo niet alles in de huidige discussie over Saddam Hoessein en zijn regime komt voort uit de onverholen wens van Bush een andere regering in Bagdad te installeren. De toespraken vaji vice- president Dick Cheney waren slechts nieuwe ui tingen van een bestaand verlangen. door Ruud van Dijk Al veel eerder dit jaar vestig de Washington de aandacht op Irak, wat afgelopen voorjaar uitmondde in nieuwe gesprek ken tussen de Verenigde Naties en Bagdad over een terugkeer van wapeninspecteurs. Natuur lijk liepen deze gesprekken op niets uit, maar toch roept de hal ve wereld dat nieuwe inspecties echt de oplossing zijn voor het probleem Irak. Veel Amerika nen luisteren echter als hun president zegt dat er andere maatregelen nodig zijn omdat, misschien het meest cruciale as pect van de hele discussie, de tijd niet in Amerika's voordeel werkt. Sommige buitenlandse critici zien Saddam wel als een gevaar en begrijpen ook dat effectieve wapeninspecties een illusie zijn, maar ze verbinden daar niet de conclusie aan dat er snel iets an ders moet gebeuren. Integen deel, zij bekritiseren Bush juist omdat hij wel voor ingrijpen is. Een begrijpelijke, maar daarom niet minder irrationele en ge vaarlijke aversie tegen het idee van oorlog lijkt aan deze kritiek ten grondslag liggen. Zij verge ten dat het Amerika's zonen en dochters (tevens vaak vaders en moeders) zijn die in een oorlog tegen Irak de hoogste prijs zou den betalen. Of zouden buiten landse critici zich in deze kwes tie meer laten leiden door anti- Amerikanisme dan door een nuchtere analyse van de situa tie? De twee hoofdvragen in de kwestie-Irak zijn: wat is de aard van de bedreiging die er van Saddams regime uitgaat; en, af hankelijk van het antwoord op die vraag, hoe moet er op die be dreiging gereageerd worden? Amerika ziet het gevaar van Saddams regime veel duidelij ker dan Europa. Ten eerste is er Saddams traditionele verlan gen het Midden-Oosten te over heersen en Israël te vernietigen. Ten tweede zijn wens alle re stricties die hem zijn opgelegd na de Golfoorlog van zich af te schudden en massavernieti gingswapens te ontwikkelen. Ten derde zijn er gevoelens van wraak j egens de VShet land dat hem de Golfoorlog deed verlie zen en zijn expansionistische plannen frustreerde. Daarnaast zijn er mogelijke banden tussen Bagdad en organisaties zoals Al Qaeda. Wensen zijn nog geen daden, maar Saddam Hoessein heeft ook als handelend veroveraar en massamoordenaar een hui veringwekkende staat van dienst. Genezen Bush heeft daarom besloten dat het te riskant is om te vertrou wen op de afschrikkende wer king van het vermogen van Ameri ka (of Israël) om Irak in de as te leggen mocht Saddam, zelf of via een terroristische organi satie, weer eens toeslaan. In plaats daarvan, aldus de 'Bush- Doctrine' van afgelopen juni, moeten de VS bereid zijn zelf het eerste schot te lossen. Voorko men is beter dan genezen, in de eerste plaats voor de VS en zijn vrienden, maar uiteindelijk voor iedereen. Deze nieuwe kijk komt groten deels voort uit de ervaring van 11 september. Ondanks de aan vankelijk brede solidariteit met Amerika raakt het westerse de bat steeds meer verdeeld tussen zij die geloven dat 11 september de wereld blijvend heeft veran derd en anderen voor wie de aanvallen op NewYork en Was hington niet meer dan een inci dent zijn. Voor de eerste groep, Bush en de zijnen horen erbij, net als de meerderheid van het Congres, zal de wereld in de 2 le eeuw niet alleen gevaarlijker en geweld dadiger zijn dan we een jaar ge leden nog dachten. De aard van de dreiging is eveneens nieuw. Minder dan met staten en legers hebben de VS nu te maken met wereldwijde, ondergronds ope rerende, terroristische organi saties die op verschillende ma nieren door staten ondersteund worden. Zoals Al Qaeda in Af ghanistan en misschien ook Al Qaeda en Irak. Ondenkbaar Maar de belangrijkste conclusie die deze groep uit 11 september heeft getrokken is dat we nu verplicht zijn het ondenkbare te denken. En niet alleen dat: we moeten ons er ook op voorberei den. De tijdsdruk is hiermee toegenomen. De opties van Washington zijn minder talrijk en in hun geheel onaantrekke lijker, en oorlog is een dagelijk se realiteit. Oorlog tegen Irak is dus een ge rede mogelijkheid, om naar de tweede hoofdvraag over te gaan. Niet alleen ontwerpt Was hington momenteel de plannen, het is ook bereid zo nodig alleen te handelen. Uiteindelijk gaat er niets boven het nationale be lang, zeker geen vage en onbe trouwbare fenomenen als de 'in ternationale gemeenschap of zelfs internationaal recht. Hier vertegenwoordigt de regering- Bush zonder twijfel de meerder heid van het Amerikaanse volk. Tegelijk begrijpen Bush en de zijnen dat het nationale belang ook voorschrijft dat de VS zich, als het even kan, niet isoleren. Washington wil het Amerikaan se leiderschap in de wereld, en zeker inzake Irak, graag erkend zien. Vandaar dat het Irak-de- bat nog wel even zal voortgaan, want er zijn veel mensen die de overstap uit de jaren negentig, uit de tijd voor 11 september, nog niet hebben gemaakt. GPD Ruud van Dijk is historicus en is verbonden aan de University of Wisconsin-Milwaukee. door Cees van Zweeden Als een miljoen etnische Ma- cedoniërs en Albanezen zondag hun tocht maken naar het stemhokje, is hun keuze be perkt. Aan Macedonische zijde lonkt de VMRO, de partij die werd gesticht door Gotse Del- chev. Voor de Albanezen is er de DUI van Ali Ahmeti. Beiden waren terroristen. Gotse Delchev plaatste in het kader van de strijd tegen de Ot- tomanen bommen in cafés en stationshallen. Dat was welis waar honderd jaar geleden, maar op de Balkan is de geschie denis nimmer verleden tijd - Delchevs portret prijkt nog in ieder VMRO-kantoor aan de wand. Ali Ahmeti is van recen ter datum. Als commandant van het rebellenleger NLA ontvoer de hij vorig jaar onschuldige burgers en schoot op alles wat een blauw of groen uniform droeg. Ahmeti was de man die Macedo nië vorig jaar bijna mede in een burgeroorlog dompelde, toen hij met enkele honderden - me rendeels Kosovaarse - kompa nen een gewapende rebellie be gon. De opstand kon te elfder ure worden gesmoord. Westerse onderhandelaars sloegen de Macedonische en Albanese kop pen tegen elkaar en dwongen hen tot vrede. ."Het Akkoord van Ohrid, dat op 13 augustus van het vorig jaar getekend werd, voorzag in een grondwet die de Albanese min derheid meer rechten gaf. In ruil daarvoor zouden de Albanezen hun wapens inleveren. Sluit stuk zou de gang naar de stem bus worden. De nieuwe grondwet kwam er, zij het te laat. De Albanese re bellen leverden hun wapens in, hoewel slechts een fractie. En straks vinden ook de verkiezin gen plaats, ofschoon in een kli maat van intimidatie en geweld. In de aanloop werden twee poli tieagenten gedood, een groep etnische Macedoniërs gegijzeld, en talloze aanslagen gepleegd. Enkele van die bomaanslagen waren tegen Ahmeti gericht, die er nu door sommige Albanezen van wordt beticht een pact met de duivel te hebben gesloten. Ahmeti is tevens het mikpunt van de ultra-nationalistische VMRO-minister van Binnen landse Zaken, Ljoebe Bos- kovski, die een arrestatiebevel tegen hem heeft uitgevaardigd. Met andere ex-rebellen werd Ahmeti weliswaar uitgesloten van strafvervolging toen hij de wapens neerlegde, maar vol gens Boskovski werden niet al zijn 'misdaden' door de am nestieregeling gedekt. Een arrestatie van Ahmeti, die volgens de opiniepeilers de po pulairste Albanees is, zou zeker de doodsteek zijn voor de ver kiezingen. Maar Ahmeti is niet de enige die het geluid van nachtelijke voetstappen op het grind moet vrezen. Boskovski heeft ook gedreigd om andere critici, zoals onafhankelijke journalisten, op te pakken. 'Staatsvijand nummer 1', aldus de minister, is mensenrechten activiste Mirjana Najchevska. Een klein leger van internatio nale waarnemers, beschermd door onder meer 350 Neder landse militairen, moet zondag avond een oordeel vellen over het democratisch gehalte van de verkiezingen. Maar zelfs als hun oordeel positief is, blijft de toekomst van Macedonië onge wis. Een opiniepeiling bevestigde dit voorjaar wat iedereen wist: nog nooit waren de verhoudin gen tussen Slavische Macedo niërs en Albanezen zo slecht ge weest. Hoewel de Albanezen op papier gelijke rechten hadden, was 48 procent nu voorstander van een Groot-Albanië. Dat was drie keer zo veel als een jaar eer der, toen de rebellie in volle gang was. Lokroep De lokroep van een Groot-Alba nië kan alleen maar luider wor den als het moment nadert waarop het naburige Kosovo onafhankelijk wordt. In Kosovo dreigen de Navo-militairen die in 1999 als bevrijders werden ingehaald, bezetters te worden. De afgelopen maanden waren buitenlanders in de provincie herhaaldelijk het mikpunt van betogingen en beschietingen door Albanezen. De Verenigde Naties zullen vrij wel zeker moeten aansturen op een vorm van onafhankelijk heid voor Kosovo, nu het ver langen naar een lang verblijf in de provincie snel slinkt. De ver leiding voor de Albanezen in Macedonië om dan dezelfde sta tus te eisen, zou daarmee on weerstaanbaar worden. GPD door Eric Engleman Iedere week komt de 18-jarige Maksim met een stuk of tien vrienden samen op een basket balveldje in een vervallen wijk in het noorden van Moskou. Net als Maksim hebben de jongens hun hoofd kaalgeschoren en dragen ze leren jacks en zwarte laarzen. Het doel van de bijeen komsten: training. De jongens gaan elkaar te lijf met bokshandschoenen en met houten messen. Tussendoor kij ken ze wie de grootste wonden en blauwe plekken heeft en be spreken ze de strijd tegen 'de vijand': Chinezen, mensen uit de Kaukasus en Afrikaanse stu denten. ,,Ik probeer hen sterker te ma ken voor de strijd", zegt Mak sim, die alleen zijn voornaam wil geven. „Het blanke volk, het blanke ras, moet sterk zijn." Maksim is lid van de Nationale Volkspartijéén van de bekend ste fascistische organisaties van Rusland. De partij bestaat sinds 1994 en streeft naar een raszui ver Rusland. Naar eigen zeggen heeft de partij tienduizend le den, van wie duizend in Mos kou. Officieel moedigt de partij het gebruik van geweld niet aan. „Maar als onze jongens op straat in aanvaring komen met een stel Aziaten, zien wij daar geen probleem in", zegt Semjon Tokmakov, de kaalhoofdige en in camouflagebroek gehulde vi ce-voorzitter van de partij. In Rusland vinden steeds vaker incidenten plaats zoals in okto ber vorig jaar in de wijk Tsarit- sino in het zuiden van Moskou. Zo'n driehonderd Russen be stormden daar een markt en vermoordden drie immigran ten. Tientallen mensen raakten gewond. Dit was een van de ern stigste incidenten. Hoeveel er precies plaatsvinden, is niet be kend: de politie schaart derge lijk geweld onder het kopje 'vandalisme'. Slachtoffer van het racistische geweld zijn vaak immigranten uit Centraal-Azië en de Kauka sus, die een relatief donkere huid hebben en wegens de ar moede in hun eigen land in gro ten getale naar Moskou en ande re grote steden in Rusland zijn getrokken - tot ongenoegen van de skinheads. „We wonen in be zet gebied", zegt Tokmakov. Een ander populair doelwit zijn Afrikaanse studenten. Aan de zuidelijke rand van Moskou staat de Universiteit van de Vriendschap tussen de Volke ren. In de sovjettijd kregen studenten uit ontwikkelings landen daar gratis onderwijs. Wegens het lage collegegeld ko men er nog altijd veel Afrikanen naartoe. Veel Afrikaanse studenten ko men zelden van de zwaarbe waakte campus af. „We zijn bang om naar buiten te gaan en op straat te lopen", zegt de 22-jarige Abdallah Bachar uit Tsjaad, die in Moskou interna tionale betrekkingen studeert. De politie grijpt niet in als de skinheads aanvallen, zegt Ba char. „De skinheads slaan je in elkaar, je ligt een tijdje in het ziekenhuis en dat was het dan. Niemand stelt vragen." Volgens de politie zijn de skin heads in de eerste plaats voet balsupporters en komt hun agressie vooral voort uit over matige alcoholconsumptie. Deskundigen betwijfelen dat. Aleksandr Verchovski van het onderzoeksinstituut Panorama, dat diverse rapporten over rechts-extremistische organi saties heeft gepubliceerd, zegt dat het aantal skinheadorgani saties groeiende is en dat ze ook opduiken in steden waar ze nooit eerder zijn gesignaleerd. De meerderheid is afkomstig uit gezinnen die sinds het uiteen vallen van de Sovjet-Unie in 1991 grote moeite hebben het hoofd boven water te houden. Lidmaatschap van een groep skinheads vijzelt hun ego op, zegt Verchovski. Verbod President Vladimir Poetin on dertekende afgelopen zomer een wet die de mogelijkheid biedt voor een verbod op extre mistische organisaties. Mensen rechtenorganisaties zeggen echter dat die bevoegdheden zo ruim zijn, dat de wet kan worden ingezet tegen iedere or ganisatie die de regering onwel gevallig is. In hoeverre de marktkooplieden uit de Kauka sus en de studenten uit Afrika met de wet zijn geholpen, moet nog blijken. De regering doet echter meer. In het pas begonnen nieuwe schooljaar gaat de politie op scholen waarschuwen voor de gevaren van het lidmaatschap van een skinheadbeweging. „Het is niet alleen ons werk om skinheads op te pakken en in de gevangenis te zetten, we moeten er ook voor zorgen dat jongeren opgroeien tot gezagsgetrouwe burgers", zegt Sergej Smirnov van het ministerie van Binnen landse Zaken. Vice-voorzitter Tokmakov van de Nationale Volkspartij, die ooit in de gevangenis zat wegens het mishandelen van èen zwarte medewerker van de Ameri kaanse ambassade, wijdt zich ook aan de opvoeding van de jeugd. „We voeden hen op, trai nen hen, maken echte mannen van hen", zegt hij in het appar tement in Moskou dat de partij als hoofdkwartier gebruikt. Een stel tieners komt binnen en brengt de Plitlergroet. AP door Koos van Wees De vraag werd woensdag gesteld. Heeft 11 sep tember 2001 ook invloed ge had op de Nederlandse poli tiek? „Ik heb geen enkele behoefte daar vandaag over te speculeren", zei WD-lei- der Zalm op de herdenking in het Haagse stadhuis. Ster ker, hij vond de vraag alleen al 'niet netjes.' Vanwaar die angst om te be noemen wat zo overduidelijk is? Natüürlijk heeft 11 sep tember invloed gehad op de Nederlandse verhoudingen. Pim Fortuyn zou nimmer zo veel succes hebben gehad als de angst en afkeer van bui tenlanders geen legitimatie vond in de aanslagen op de VS. De altijd al sluimerende onrust over de multiculturele samenleving vond een uit weg in de aanwijzing van een gemeenschappelijke vijand, de islamiet. Fortuyn besefte dat als geen ander. Maar ook de toon van de andere politieke partijen veranderde. Van een gegeven werd de multiculturele sa menleving 'een probleem'. Het is een wijdverbreid mis verstand dat Fortuyn zijn aanhang vergaarde met zijn kritiek op 'de puinhopen van Paars'. Pas toen Fortuyn als lijsttrekker van Leefbaar Nederland het grondwetsar tikel dat discriminatie ver biedt, wilde schrappen, is lamieten de toegang wilde ontzeggen en het VN-Vluch telingenverdrag wilde op zeggen, groeide zijn schare Het kostte hem zijn lijsttrek kerschap, maar Fortuyn nam zijn achterban gewoon mee naar de LPF. In mei gevraagd naar hun prioriteiten, noem de 44 procent van de LPF- kiezers een strenger asielbe leid. Thema's als verbetering van het onderwijs en de zorg (de 'puinhopen') werd maar door zo'n vier procent van de LPF'ers als prioriteit ge noemd. Buitenlanders, of lie ver de angst daarvoor, was de hoofdreden om op Fortuyn te stemmen. Maar was dit alles dan niet gebeurd zonder de gebeurte nissen van 11 september? Volgens Herman Heins- broek, LPF-minister, heeft het een niets met het ander te maken. Het is het antwoord van een amateurpoliticus. Het is waar dat er ook voor de aanslagen al sprake was van een omslag. De paarse partij en kondigden een strenger vreemdelingenbeleid aan, allochtonen werden gewezen op hun plicht tot inburge ring, imams werden terecht gewezen na discriminerende uitlatingen. Maar waar het politiek incorrecte tot 11 september beperkt bleef tot de borreltafel, maakte het daarna ook deel uit van het politieke spel. We vinden het terug in de reeks aan voorstellen vaii mi nister Nawijn, die allochto nen die hun vrouw slaan, wil uitwijzen, net als criminele Marokkanen met een Neder lands paspoort. Broosheid Ook het kabinet zelf ziet een verband tussen 11-9 en wat daarna in ons land gebeurde. „De aanslagen en de weer slag daarvan op onze samen leving hebben de broosheid van de maatschappelijke verhoudingen tussen bevol kingsgroepen van verschil lende herkomst blootge legd", staat in een brief die eigenlijk gaat over terroris mebestrijding. Het klinkt wat hypocriet, omdat politici medeschuldig zijn aan het ontstaan van die broosheid. Zéker de partijen die deel uitmaken van het zelfde kabinet dat nu die brief schrijft. Zonder 11 sep tember zou de LPF daar nooit in gezeten hebben. Maar misschien is het inder daad 'niet netjes' om dat tij dens de herdenking nog eens te constateren. GPD VLIEGVELD - Een Harvard van de rijksluchtvaartschool is gistermiddag in een wei land in Texel over de kop ge slagen en zwaar beschadigd. De piloot en zijn passagier kwamen er met een paar schrammen van af. De piloot zag het weiland voor het vliegveld Texel aan. PRIMEUR - Een mobiele ra darinstallatie wordt binnen kort langs de Westerschelde opgesteld. Proefnemingen bij alle mogelijke weerom- standigheben bewezen dat 'Raplot' een onverwoestbaar beeld geeft. Het langs draad loze weg overbrengen van ra- Extreem rechts, hier demonstrerend in Moskou, rukt ook in Rusland steeds verder op. foto Sergej Tsjirikov/EPA Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: darbeelden opent brede per spectieven. Het betekent voor scheepvaartverkeer dat in havens, langs kusten en ri vieren radarstations gezet kunnen worden, die hun beelden naar een centraal punt zenden. TELEURSTELLING - Het eerste jaar van de televisie bracht teleurstellingen. De belangstelling van tv-kijkers was er; de interesse bij om- roepvereningen bleek niet zo groot. De conclusie is dat televisie in ons land in het eerste van de twee experi mentele jaren niet is ge- Postbus 18 4380 AA Vlïssingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail. redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax. (0113) 273030 E-mail; redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail; redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag, van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,-) per maand- 19,25 per kwartaal: 52,- - per jaar: 198,- - Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,~ zaterdag€ 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties, Tel: (0118) 484240 Fax: (0118) 470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 kte gegevens hebben wij opgenomen i)adminislratie en om u le (laten) inforn g^en^jss^lM^ - a afl 3. Postbus 18,4380 AA Vlissingen.J Behoort tot tUSQGnGf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4