Hulst moet investeren in toerisme PZC Wethouder woest op kerkbestuur PZC PZC Waterschap test slotenmaaiers Barbé: verantwoorde veiligheid tunnel Moddersmijterij D66 en SGP Terneuzen ergert Axelse raad ii Raad Sas akkoord met bouw nieuw cultureel centrum Volgens Toeristisch Ontwikkelingsplan is miljoen euro nodig Opnieuw pleidooi voor versmarkt op Markt Inbraak in Sas Alleen gekozen bestuur krijgt zegen landelijk LPF PZC-Voordeeldag! Zondag 15 september Kritiek op wegversmalling Sas Schot in verkoop villa's Sluis CDA wil buitenbaden houden Jeugdsoos in Sint Jansteen vrijdag 13 september 2002 door René Hoonhorst TERNEUZEN - Als de eerste auto's over een half jaar door de Westerscheidetun- nel rijden, bieden de gemeenten Terneu- zen en Borsele de gebruikers 'verant woorde veiligheid'. De gewenste maximale aanrijtijd van elf minuten voor de hulpdiensten kan nog niet in alle gevallen worden gegaran deerd, maar binnen een kwartier kunnen goed getrainde brandweermensen im mer ter plekke zijn, verzekerde burge meester R. Barbé gisteravond de Terneu- zense raadsleden. De gemeenten hebben samen met de plaatselijke brandweer korpsen en de Regionale Brandweer een schema opgesteld waarbij in 2005 de hulpdiensten ideaal voor hun taak bere kend zijn. De conclusie van het onafhankelijke raadslid P. Nieuwenhuijzen, die onlangs D66 de rug toekeerde, dat de gemeenten de eerste twee j aar gedogen dat de veilig heid niet optimaal is, werd door zijn col lega-raadsleden niet onderschreven. Nieuwenhuijzen legde er cle nadruk op dat 'pas in 2005 eerste-klas-veiligheid' kan worden geboden. Barbé hamerde er juist op dat de twee gemeenten hun ver antwoordelijkheid nemen en druk in overleg zijn met de provincie en het Rijk om een steentje bij te dragen. De commandanten van zowel de Regio nale Brandweer als de twee gemeentelij ke korpsen hebben daarnaast beaamd dat de tunnel in maart volgend jaar open kan als de gemeenten doen wat noodza kelijk is. De gemeente Terneuzen steekt daartoe miljoenen euro's in een nieuwe brandweerkazerne voor Terneuzen en een rigoureuze opknapbeurt voor de ka zerne van Hoek. Daarnaast worden vele tonnen uitge trokken voor de aanschaf van nieuw ma terieel en opleidingen en oefeningen die speciaal gericht zijn op calamiteiten in de tunnel. Al tijdens de bouw oefent de brandweer in de Westerscheldetunnel. foto Charles Strijd door Jean-Lou de Gucht HULST - Als Hulst de komende jaren op toeristisch gebied wil scoren, moet er voor zo'n mil joen euro worden genvesteerd in allerlei projecten. Dat blijkt uit de tweede fase van het Toeristisch Ontwikkelings plan Hulst, een gezamenlijk project van de gemeente Hulst, de ondernemersvereniging Hulst Reynaertstad en de loca tie Hulst van de VW Zeeuws- Vlaanderen. Bijna een half mil joen euro komt voor rekening van de gemeente Hulst. De ge meenteraad moet zich deze maand nog uitspreken over het gewaagde krediet. Het plan is er op gericht Hulst als koopstad te versterken en daarnaast meer de aandacht richten op de vestingwerken. Fase een van het Toeristisch Ontwikkelings Plan Hulst be stond uit het restaureren van een aantal monumenten en is vorig jaar afgerond. De tweede fase bestaat uit het tot stand brengen van een koppeling tus sen de koopstad en de cultuur historie van Hulst. Strijd en handel zijn daarbij als centrale I thema's gekozen. Pluist mikt I met het plan op het aantrekken TERNEUZEN - De suggestie van burgemeester R. Barbé om een raadplegend referendum te houden over het inrichten van een versmarkt op de Terneuzen- se Markt, zorgde gisteren voor hilariteit onder de raadsleden. Zo ver wilden wethouder J. Baart en W. Broekhuysen (WD) het niet laten komen. Maar de meerderheid van de raad deelde de mening van de toekomstig WD-voorman dat een zater- dagse versmarkt in Terneuzen op de Markt thuishoort. Ver schillende raadsleden krijgen zowel van ambulante handela ren als van potentiële klanten regelmatig de vraag wanneer groente-, fruit-, vis-, zuivel- en bloemenkramen zaterdags weer op het centrale plein zijn te vin den. Baart hoort die wens nooit 'ter wijl ik elke zaterdag door de huidige marktstraatjes loop en de mensen me intussen toch wel zullen kennen'. van nieuwe bezoekers, vooral jonge gezinnen met kinderen en 5 5-plussers. Een van de projecten bestaat uit het uitlichten van de monumen ten, de stadspoorten en de bol werken. De twee aanwezige fonteinen worden uitgebreid door Raymond de Frel en Frank Gijsel SLUIS - Frustratie en woede overheersten gisteravond bij wethouder J. Boogaard tijdens de raadsvergadering van de ge meente Sluis-Aardenburg. De botte weigering van het katho liek kerkbestuur om een bijdra ge van 150.000 euro te leveren voor de realisatie van een multi functioneel centrum in de Kloosterstraat in Sluis zat hem dwars. De burgemeester en wethouders vroegen de raad in te stemmen met. het voorstel om voor de rea lisatie van het centrum een kre dietvan 5.192.489 euro beschik- door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het bestuur dat de Zeeuwse leden van de Lijst Pirn Fortuyn (LPF) op 17 september kiezen, krijgt het als enige het keurmerk 'officieel goedgekeurd' van de landelijke partijleiding. E. Maas laat dit namens de LPF weten in een brief aan de leden met een derde aan de Bagijne- poort. Om de binnenstad aan trekkelijker te maken, wordt een beeldenroute met zes beel den aangelegd. Verder wordt er naar gestreefd om het kleine ei land dat in de binnenvest ligt bij de Ravelijnen, toegankelijk te baar te stellen. In het centrum is ook de katholieke St. Janschool voorzien. De enige onzekere financiële factoren in het voorstel waren een beraamde, maar nog niet toegekende provinciale subsi die van ruim 400.000 euro en de bijdrage van 150.000 euro van het katholiek kerkbestuur en de Stichting Katholiek en Inter confessioneel Onderwijs (Skio). Op de provinciale subsidie heeft Boogaard goede hoop. Maar dat het kerkbestuur niet wil mee werken, is een regelrechte te genvaller. „Het is heel frustre rend dat je na vele gesprekken via een 'mager maütje' op de hoogte wordt gebracht van hun standpunt. Het Skio heeft op het in Zeeland. Vanaf dat moment worden andere besturen niet meer als zodanig erkend, ook niet de vereniging die zich nu presenteert onder de naam LPF Zeeland en geleid wordt door Middelburger L. Sturm. Als het nieuwe bestuur niet als zodanig wordt geaccepteerd, zal de lan delijke LPF zonodig juridische stappen nemen. maken door middel van een brug. Ook wordt hier een speel- voorziening voor kinderen, ver bonden met het thema strijd, aangelegd. Bij de Kelder manspoort is een ophaalbrug gepland. Een aan te stellen be zoekersmanager moet meer toe- laatste moment een bijdrage van 25.000 euro toegezegd, maar het kerkbestuur werkt dus niet mee. Ik ben hier boos over, want ik vind de gevraagde bij drage echt gerechtvaardigd. Er is nu een bedrag van 150.000 eu ro nodig, anders moeten we wel licht beslissingen nemen die niemand leuk vindt", stelde Boogaard aan het begin van de vergadering. door Sheila van Doorsselaer AXEL - De Axelse raadsleden zijn woest om de moddersmijte- rij van D66 en de Terneuzense SGP-fractie inzake de beëindi ging van de windmolenproce dure in de Beoosten Bijpolder in Axel. De raadsleden vinden dat het na massale burgerprotesten op schorten van de, na jarenlange voorbereidingen genomen, pro cedure niet hen is aan te reke nen. De tegenstanders van het windpark zouden pas veel te laat geageerd hebben tegen de plannen. risten naar Hulst halen. Wet houder P. Weemaes: „Dit is de kans om Hulst wat steviger op de kaart te zetten. En dat is hard nodig om in de toekomst toeris ten te trekken. Het is zeker niet voor z'n tijd dat we dit oppak ken." Weemaes erkent dat het Gedachten om de St. Janschool nu helemaal buiten het multi functioneel centrum te laten, werden door vrijwel alle raads leden (alsmede de wethouder) van de hand gewezen.Na een korte schorsing van de vergade ring, waarin het college van b en w zich beraadde, nam Boogaard opnieuw het woord. „Wij den ken dat de financiële problemen binnen het krediet kunnen wor- Het commentaar van de Terneu zense SGP'er C. van Burg en D66-lijsttrekker J. Boogerd- Quaak, dat het afblazen van de windparkprocedure geen voor beeld zou zijn van helder be stuur en dat de Axelse raad zich wel erg makkelijk laat ompra ten door de bevolking, is bij de Axelse volksvertegenwoordi gers danig in het verkeerde keelgat geschoten. „Ik voel mij aangetast in mijn eer als raads lid, omdat mij van buitenaf zwakheid wórdt verweten", zei M. Murre (CDA) gisteravond tij dens de raadsvergadering. „Het is niet onze schuld dat burgers nas in het. verweer knmpn als het plan veel geld kost. „Maar deze investering verdienen we de ko mende vijf jaar dubbel en dwars terug." Als de raad eind deze maand ak koord gaat, is het grootste ge deelte van het plan volgend jaar mei gerealiseerd. den opgelost. We stellen voor het krediet te verlagen met 150.000 euro. De 'katholieke zijde' van het centrum zal daar door een sober karakter krijgen. Mocht het katholieke bestuur alsnog tot een andere conclusie komen, dan wordt deze bezuini ging echter niet doorgevoerd." Met die toevoeging werd het voorstel door de raad aangeno men. besluit zowat genomen is. Ze zijn laconiek. De SGP moet eerst maar eens kijken hoe het er in de eigen raad aan toegaat, al vorens ons te bekritiseren." Bijval Murre kreeg bijval van M. van Oyen (PvdA) die de SGP en D66 verweet geen kennis van zaken te hebben. „Zij hebben blijk baar geen oor voor de bevol king", sneerde hij. De WD vond het zeer positief dat de gemeente heeft geluis terd naar de stem van het volk. „De burger zal hierdoor weer vertrouwen krijgen in de in- snraaknrnpprliirf>c door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - De gemeente raad van Sas van Gent is gister avond pas na een uitvoerig debat met het college van bur gemeester en wethouders ak koord gegaan met de bouw van een volledig nieuw multifunc tioneel sociaal-cultureel cen trum op de plaats van het huidi ge cultureel centrum De Speye. Met het nieuwe centrum is een investering gemoeid die tussen de zes- en zesenhalf miljoen eu ro ligt. De fracties van D66 en de WD hadden weinig op of aan te merken over het voorstel van het college om te kiezen voor nieuwbouw in plaats van reno vatie van De Speye. Anders lag dat bij het CDA, de PvdA en Gemeentebelangen Groot Sas (GGS). Die laatste raadsfractie ging het meest ver in de kritiek en diende een amendement in op het college voorstel. GGS had een hele serie argumenten om de keuze voor verbouwing van De Speye te maken. Vooral de hogere kosten voor nieuwbouw (twee miljoen euro) en het feit dat 'het beeld bepalende gebouw van De Speye uit het stadsbeeld ver dwijnt' waren voor GGS zwaar wegende factoren. De PvdA legde vooral de nadruk op het behoud van het huidige gemeentehuis aan de Westkade. De toekomst van dat gebouw is indirect gekoppeld aan de bouw van het nieuwe multifunctione le centrum, omdat toekomstige gebruikers van dat gebouw mo gelijk ook onderdak kunnen vinden in het gemeentehuis. Zo wil de heemkundige kring graag een maritiem museum vestigen in het stadhuis, en zou de kring dan ook geen behoefte meer hebben aan een ruimte in het nieuw te bouwen centrum. Ook het CDA vond, dat de ge meente 'een zware verantwoor delijkheid heeft' om ervoor te zorgen dat het gemeentehuis na de fusie tussen de gemeenten Sas van Gent, Axel en Terneu zen een nieuw leven krijgt. In dat verband vonden zowel GGS als het CDA het nog niet zo'n gek idee om het gemeenteloket dat Sas na de herindeling krijgt onder te brengen in het gemeen tehuis in plaats van in de nieuwe Speye. Burgemeester P. van den Baai- wees er echter op, dat de raad eerder al de keuze maakte om het loket van de gemeente te huisvesten in het nieuwe multi functioneel centrum. Boven dien, zo zei Van den Baar, leunt het exploitatieplaatje voor dat gebouw zwaar op de financiële inbreng van cle gemeente als ge bruiker. De burgemeester herhaalde zijn eerder gedane toezegging om te zoeken naar nieuwe gebruikers voor het gemeentehuis. Daar mee toonden alle fracties met uitzondering van GGS zich te vreden. SAS VAN GENT - Tussen woensdagmiddag en donder dagmorgen is bij een inbraak in een pand aan de Oostkade in Sas van Gent computerapparatuur gestolen. De waarde van de buit is onbekend. Advertentie Film by the Sea Entree slechts 5,00 per film! Kijk voor meer info op www.filmbythesea.wanadoo.nl redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Een verhakselaar aan het werk. door René Hoonhorst PYRAMIDE - Het Waterschap Zeeuws- Vlaanderen probeert verschillende maaimachines uit om te kijken welk ap paraat het minst restafval op de oevers achterlaat bij het onderhoud van water lopen. Bij de buurtschap Pyramide wer den gisteren twee verschillende slóten- maaiers uitgetest. Bij een wegsloot langs de Smokkelweg werd een klepelmachine ingezet en bij een kavelsloot aan de aangrenzende Timmermansweg een walkantfrees. El ders in de regio worden nog andere kle pelaars, frezen, maaikorven en verhak- selaars uitgeprobeerd. Chemische onkruidbestrijding in waterlopen is bij het waterschap sinds een aantal jaren niet meer toegestaan. Als gevolg daarvan groeit er flink wat meer riet en moeten sloten vaker worden gemaaid. De toename van de hoeveelheid maaisel bezorgt veel eigenaren en gebruikers van de aanpalende landerijen, die verant woordelijk zijn voor het opruimen van het afval, hinder. Om die overlast te be perken, heeft het waterschap ruim acht tienduizend euro uitgetrokken om te onderzoeken hoe de hoeveelheid maai- afval zoveel mogelijk kan worden be perkt. De proeven met verschillende ma chines worden dit najaar (tijdens het 'op- Weigering bijdrage multifunctioneel centrum valt verkeerd SAS VAN GENT - Sas van Gent moet de drie mobiele wegver smallingen op de, Westkade direct weghalen. De politieke groepering Gemeentebelangen Kanaalzone doet dat 'drin gende verzoek' aan burgemeester en wethouders. Volgens ge meenteraadslid M. Hemelsoet 'maken vele inwoners van Sas van Gent zich grote zorgen' over de verkeerssituatie op de Westkade. „Zij ondervinden negatieve effecten van de drie mobiele wegversmallingen. Het verkeer uit een van beide richtingen is meestal gedwongen te stoppen om tegenliggers de vernauwing te laten passeren. Dit gaat gepaard met veel herrie en stank, en vaak levensgevaarlijke situaties." De hele weg is volgens Hemelsoet regelmatig geblokkeerd, waardoor ambulances er niet goed door kunnen. Gemeentebelangen pleit voor een flitspaal om de snelheid in toom te houden. Wethouder R. Noët voelt hier niets voor. „Bij de evaluatie van de verkeersmaatregelen op de Westkade, zijn de meningen van belanghebbenden gepeild. En daaruit bleek dat de weg versmallingen niet weg moesten. Ze halen de snelheid er be hoorlijk uit en daardoor is de overlast verminderd." SLUIS - De verkoop van woningen in het ambitieuze villa park Groenevelt, aan de rand van Sluis, verloopt naar wens. Een kwart van de huizen is al verkocht. Het zag er een tijd naar uit dat het plan om honderd kapitale woningen aan de voet van de wallen neer te zetten, niet van de grond zou ko men. „Doordat er in de beginfase op een verkeerde manier met het project is omgegaan, is er enige vertraging ontstaan, met alle gevolgen van dien. De al gebouwde woningen ston den er te lang armoedig bij. Maar op dit moment kunnen we gerust spreken van een forse doorbraak", meldt wethouder F. van Dongen verheugd. Het merendeel van de nieuwe bewo ners komt van buiten Zeeuws-Vlaanderen. Volgens Van Don gen was dat ook een van de voorwaarden van de provincie. De wethouder hoopt nog dit jaar toestemming te krijgen voor uitbreiding van het plan. „In de eerste fase worden 65 wonin gen gebouwdLater willen we er graag nog eens 3 5 bij bouwen in de wat goedkopere prijsklasse." TERNEUZEN - De nieuwe gemeente Terneuzen moet de openluchtzwembaden in de regio in stand houden. Het CDA Midden-Zeeuws-Vlaanderen zegt dat in het verkiezingspro gramma. De partij is voorstander van het samenbrengen van een heleboel sportvoorzieningen in de kern Terneuzen, in Ou de Vaart. Daardoor onstaat er een hoogwaardige accommo datie met veel sportmogelijkheden. „Alle bestaande voorzie ningen in andere kernen moeten in stand gehouden worden. Zij dragen bij aan de leefbaarheid", aldus het verkiezingspro gramma. Aan de sportlaan in Axel moet volgens het CDA onderzocht worden of de voorzieningen beter op elkaar afge stemd kunnen worden. „Zodat wellicht plaats is voor uitbrei ding met bijvoorbeeld skeeler- of wielersportactiviteiten." De christen-democraten willen het sportcomplex van de V.V. Spui renoveren en vinden dat er in Sluiskil een dorpspark en speelgelegenheid moeten komen. SINT JANSTEEN - In gemeenschapscentrum de Warande in Sint Jansteen start vanavond het nieuwe jeugdsoos-seizoen. De maandelijkse bijeenkomst is bestemd voor kinderen uit de hoogste groepen van de basisschool tot en met zestienjarigen. De jeugd kan zich van zeven tot tien uur vermaken met spelle tjes als tafeltennis, biljarten, sjoelen en computeren. foto Charles Strijd schoningsseizoen') uitgevoerd, waarna het waterschap de resultaten in de winter evalueert. In de loop van volgend jaar moet het bestuur vervolgens besluiten op welke manier de sloten het beste kunnen worden gemaaid en welk materieel daar voor moet worden aangeschaft. Behalve de hoeveelheid afval, zullen ook de kos ten een grote rol spelen bij de uiteindelij ke keuze, voorspelt een woordvoerster van het waterschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41