Cameratoezicht mag blijven in cel Volkert Overleg sociale partners en kabinet begint slecht Twaalf jaar voor gruwelijke moord Kans op voortzetting hongerstaking groot Boeren op vrije voeten Criminologen bekritiseren veiligheidsbeleid Files kosten Nederlander zestig euro per jaar Brand treft drie basisscholen in Tiel Veel huishoudens diep in schulden Museum koopt Molukse barak Nieuwe naam SoW-kerken Montzen is alternatief IJzeren Rijn Eerste Ouderdag op 8 oktober Heinsbroek wil minder invloed van Financiën 93 Horeca moet prijsstijgingen verantwoorden vrijdag 13 september 2002 doorFerdi Schrooten DEN HAAG - Het is onduidelijk of Volkert van der G., de ver moedelijke moordenaar van Pim Fortuyn, doorgaat met zijn hongerstaking nu het perma nente cameratoezicht in zijn cel gehandhaafd mag blijven. Zijn advocaten hadden daar tegen geprotesteerd bij de Raad voor de Strafrechttoepassing en Jeugdbescherming (RSJ). Die verklaarde het bezwaar gister ochtend ongegrond. Het permanente cameratoe zicht betekent weliswaar een aanzienlijke inbreuk op de per soonlijke levenssfeer van de ge detineerde, maar dat maakt zijn behandeling nog niet onmense- MAASTRICHT - De boeren die dinsdag door justitie op verden king van illegale varkenshou derij waren opgepakt, zijn gisteren allemaal weer vrijge komen. Dat liet persofficier van Justitie Van Hilten van het Openbaar Ministerie in Maas tricht weten. Woensdag waren de eerste drie boeren op vrije voeten gekomen, de rest volgde gisteren. Justitie bekijkt wat er verder met de 39 boeren gaat gebeuren. Op het door hen volgens het OM begane delict staat een maxi mumstraf van zes jaar gevange nis of een maximumboete van 450.000 euro, aldus Van Hilten. De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw viel dinsdag 29 var kensbedrijven, voornamelijk in de Hoekse Waard, binnen. Op de boerderijen hield de AID 39 boeren aan, van wie 35 in de Hoekse Waard. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een grote groep vooraanstaande strafrechtdes kundigen en criminologen heeft flinke bezwaren tegen het voor genomen veiligheidsbeleid van het nieuwe kabinet-Balkenen de. Volgens hen schaadt die aan pak elementaire normen en be ginselen voor het bestrijden van criminaliteit. De 35 specialisten, verbonden aan tien verschillende universi teiten, schrijven dit in een open brief aan het kabinet en minis ter Donner van Justitie in het bijzonder. De brief staat in het Nederlands Juristen Blad. Ze constateren dat de drang naar een betere veiligheid in Nederland doorschiet. Daar door worden maatregelen geno men, die in strijd zijn met de Grondwet of mensenrechten verdragen waaraan Nederland zich heeft verbonden, menen ze. Het nieuwe regeerakkoord be oogt volgens de briefschrijvers een betere balans tot stand te brengen tussen het beschermen van samenleving en slachtoffers enerzijds en de rechten van (po tentiële) daders anderzijds. Om dat te bereiken wil de regering een algemene identificatie plicht, ruimere toepassing van DNA-onderzoek, meer camera toezicht, koppeling van compu terbestanden, een hardere aan pak van jeugdcriminaliteit en strafbaarstelling van illegaal verblijf in Nederland. „Zelfs het zwijgrecht van de verdachte lijkt geen vanzelfsprekendheid meer te zijn", concluderen de wetenschappers. Ondoordacht Die maatregelen zijn niet alleen onnodig repressief en in strijd met de fundamentele rechten van de mens, ze zijn ook ondoor dacht. Het is in hun visie een gevaarlij ke illusie dat je met meer straf recht, meer opsporingsbe voegdheden en minder rechten voor de verdachte de criminali teit kunt oplossen. -Niet alleen de ervaring, maar ook wetenschappelijk onder zoek wijst uit dat dit niet het ge val is", zo staat in de brief. „Het regeerakkoord miskent dat de effectiviteit van het overheids optreden niet noodzakelijk wordt vergroot door het verrui men van bevoegdheden. Die ef fectiviteit zal eerder zijn ge diend met het verbeteren van de organisatie van politie en justi tie." ANP lijk of vernederend, aldus de be roepscommissie. Minister Donner van Justitie heeft laten weten het goed te vinden dat de camera's mogen blijven hangen. „Het is helaas nog steeds nodig." Maar het is, zo benadrukt de CD A-bewinds man, 'niet iets om blij of tevre den over te zijn'. Het ministerie van Justitie liet gisteren weten dat er na de uitspraak van de be roepscommissie geen verande ring is gekomen in het consump tiegedrag van Van der G. Sinds 12 juli drinkt hij alleen vruch tensappen en gesuikerde thee en koffie. Donner heeft volgens ingewij den al verklaard dat hij over gaat tot dwangvoeding als het risico bestaat dat Van der G. zich doodhongert. Formeel wil het ministerie niet verder gaan dan te verklaren dat dwangvoe ding 'juridisch een optie is'. Vol gens een woordvoerster blijven de twee camera's in Van der G.'s cel voorlopig in ieder geval han gen. Een voortij dige hongerdood van de Harderwijker betekent dat het proces tegen hem als de eni ge verdachte van de moord op Fortuyn moet worden afgebla zen. Verdachten kunnen in Ne derland niet na hun overlijden berecht worden. Het Amster damse Openbaar Ministerie verwacht het onderzoek in de moordzaak pas eind oktober, begin november afgerond te hebben. Het is niet ondenkbaar dat de verdachte voor die tijd al in een kritieke gezondheid ver keert of zelfs al overleden is. Het is nog niet bekend wat de verdediging van Van der G. gaat doen. De advocaten overleggen met hun cliënt of bij het hof in Straatsburg een klacht wordt ingediend tegen de Nederlandse staat. Dat zal dan een spoedpro cedure moeten zijn, die soms al in een paar uur een voorlopige uitspraak kan opleveren. Een normaal beroep bij het Europe se hof jaren kan duren. Een spoedprocedure voor Van der G. in Straatsburg is bij voor baat heel bijzonder. Doorgaans vragen alleen vreemdelingen om zo'n 'interim-maatregel' als ze uitzetting vrezen naar land waar ze bijvoorbeeld ernstige mishandeling vrezen. In theorie is het mogelijk dat het Hof met een interim-maatregel tijdelijk het cameratoezicht op Van der G. schorst, omdat hij anders zichzelf zou kunnen doodhon geren. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Files kosten el ke Nederlander zestig euro per jaar door de extra kosten die de groothandel moet ma ken door het fileleed. Stil staande vrachtwagens en doorlopende lonen van chauffeurs kosten de groot handel jaarlijks zeven tot tien miljard euro, een stijging van ongeveer 10 procent. De ze last wordt doorberekend in de consumentenprijzen. Dat heeft het Nederlandse Verbond van de Groothandel (NVG) aan minster De Boer van Verkeer en Waterstaat geschreven. De bond baseert zich op berekeningen van on derzoeksinstituut EIM. De burger moet de komende jaren alleen nog maar meer gaan betalen, aldus het NVG. De toenemende verkeerscon- gestie, slinkende budgetten voor de infrastructuur en ho gere transportkosten zijn hier de oorzaak van. Het wegvervoer zal de ko mende jaren, zelfs bij een verdubbeling van het spoor vervoer, met zeker eenderde toenemen, aldus het NVG. Uit het onderzoek van EIM blijkt namelijk dat afnemers de komende jaren meer en kleinere leveringen wensen. Deze moeten op afroep be schikbaar zijn. Hiervoor zijn volgens het NVG meer vrachtwagens nodig. Volgens de algemeen secreta ris van de bond, L. Antonini, is het gevaar groot dat het transport van de groothandel tot stilstand komt. „De eco nomische gevolgen zijn enorm. Veel bedrijven zijn van de groothandel afhanke lijk voor het vervoer van hun producten." Bovendien is de kans groot dat ondernemingen hun heil in het buitenland zoeken, als het fileleed in Nederland niet wordt verzacht. „Als het ver voer de Maasvlakte niet af komt, dan worden havens in andere landen opeens erg aantrekkelijk", aldus Anto nini. Het NVG wil dat de overheid nu eindelijk het fi leprobleem aanpakt. ANP TIEL - Kinderen in Tiel kijken vol ontzetting naar de brand in hun basisschool. Het gebouw waar de brand gisterochtend uitbrak, be staat uit noodlokalen voor drie verschillende basis scholen in een nieuwbouwwijk. In de meterkast van die lokalen ontstond kortsluiting. Door de brand liep de bestaande Prins Mauritsschool op dezelfde locatie rook- en waterschade op. Kinderen en leerkrachten konden de gebouwen snel verlaten. Volgens de schooldirecties is het te danken aan regelmatige ont ruimingsoefeningen in de scholen dat er geen paniek uitbrak. Niemand raakte gewond. De brandweer had de brand na korte tijd onder controle. De kinderen van de drie basisscholen in de Gelderse plaats hebben vandaag vrij. foto William Hoogteijling/ANP DEN HAAG - Ongeveer een half miljoen Nederlandse huis houdens dreigt in de problemen te raken door grote financiële schulden. Eenderde van deze groep heeft kinderen en één op de zes is jonger dan- 25 jaar. Jaarlijks gaan maar zo'n 60.000 schuldenaren op zoek naar professionele hulp. Op het erkennen van schulden rust nog steeds een taboe, terwijl de behoefte aan hulp groot is. Van de mensen die na hulp bij schuldproblemen geen passende rege ling kunnen treffen, lost ongeveer de helft zijn financiële pro blemen uiteindelijk zelf op. Dit blijkt uit onderzoek van het Landelijk Platform Integrale Schuldhulpverlening. GPD ARNHEM - Een Molukse kampbarak uit Lage Mierde ver huist komend jaar naar het terrein van het Nederlands Open luchtmuseum in Arnhem. Het project is een initiatief van de Molukse gemeenschap, die de herbouw van de barak ziet als een blijvend aandenken aan de komst van de Molukkers naar Nederland in 1951. De barak moet midden volgend jaar te bezoeken zijn. De verhuizing van de kampbarak en het opnieuw inrichten kost 600.000 euro. Het Openluchtmuseum krijgt tweederde van dit bedrag als subsidie van de EU en de provincie Gelder land. Om de exploitatie zeker te stellen is nog eens 400.000 eu ro nodig. Een deel van dit bedrag is al via inzamelingen bij eengebracht. ANP UTRECHT - De toekomstige Samen-op-Wegkerk van her vormden, gereformeerden en lutheranen moet Protestantse Kerk in Nederland (PKN) heten. Het triomoderamen, het bestuur van de drie kerken, heeft die naam voorgesteld, zo bevestigde een woordvoerder gisteren bevestigd. De synode zal zich in november hierover uitspre ken. De SoW-kerken, die al ruim veertig jaar in een moeizaam ver enigingsproces verkeren, hebben grote moeite om een geza menlijke naam voor de verenigde kerk te vinden. ANP MAASTRICHT - Na wat aanpassingen is de spoorlijn van Antwerpen naar het Duitse Roergebied via het Belgische Montzen wel degelijk een alternatief voor de IJzeren Rijn. Dat blijkt uit een in opdracht van de provincie Limburg ge daan onderzoek door een Duits ingenieursbureau. Het oplappen van deze Montzenlijn is bovendien talloze ma len goedkoper dan het opnieuw in gebruik nemen van de ne- gentiende-eeuwse IJzeren Rijn door Midden-Limburg, waar voor dure verbouwingen nodig zijn, blijkt uit het rapport. De provincie Limburg ziet in het rapport steun in haar verzet tegen de reactivering van de IJzeren Rijn. ANP DEN HAAG - Op 8 oktober wordt voor het eerst in de geschie denis de Europese Ouderdag georganiseerd. Die dag moeten scholen overblijfmoeders, verkeersvaders of voorleesmoeders in het zonnetje zetten. Maar als medewer kers van scholen daar geen tijd voor hebben, moeten Neder landse ouders zelf een feest van die dag maken. Dat staat in het draaiboek dat de grote ouderorganisaties in Nederland samen hebben opgesteld. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 40-jarige Amsterdammer ver oordeeld tot twaalf jaar cel voor de gruwelijke moord op Anton van Pelt. Het slachtoffer werd in decem ber in zijn woning in Amster dam-Oost bewerkt met staven en flessen waarna de 40-jarige zijn keel doorsneed van oor tot oor. Zijn 28-jarige medeverdachte kreeg 5 jaar cel. Het tweetal woonde bij Van Pelt in. In de door Hans van Soest DEN HAAG - Het kabinet en de sociale partners zijn het giste ren tijdens een eerste overleg niet eens geworden over een pakket maatregelen om de eco nomie uit het slop te trekken. Na afloop toonden werkgeversor ganisaties en vakbeweging zich zwaar teleurgesteld in het kabi net. Volgens hen heeft de regering te weinig oog voor de problemen waar bedrijven en werknemers mee kampen. Minister De Geus van Sociale Zaken benadrukte na afloop dat alle drie de partij en het erover eens zijn dat de economie in zwaar weer ver keert. Een van de oorzaken daarvan is dat de loonkosten van bedrijven hier hoger zijn dan in de omringende landen. Daarom heeft de regering er bij de vakbonden weer op aange drongen de looneisen voor vol gend jaar bescheiden te houden. Volgens FNV-voorzitter De Waal en CNV-voorman Terpstra hoeft de regering dat antwoord voorlopig ook niet te verwach ten. De Waal: „Wij zijn niet van plan daarover te praten als door toedoen van dit kabinet de koopkracht van iedereen ach teruitgaat en er banen worden opgestookt in een tijd van oplo pende werkloosheid." Zowel De Waal als Terpstra zei behoud van werkgelegenheid belangrijker te vinden dan ho ger loon „Maar dan moet het kabinet wel over de brug ko men", vindt Terpstra. Zo wil de vakbeweging onder meer dat de regering afziet van de bezuini gingen op de Melkertbanen en het afschaffen van het spaar loon. Rekening Ook de werkgeversorganisaties toonden zich ontevreden na af loop van het overleg. Volgens voorzitter Schraven van VNO/NCW heeft het kabinet in het overleg geen duimbreed toe gegeven op het klemmende ver zoek van de ondernemers om de belastingen voor hen te verla gen. Volgens De Geus kan daar ook geen sprake van zijn. „Dat zou betekenen dat het financie ringstekort oploopt en daarmee ook de staatsschuld. Die reke ning moeten latere generaties betalen." De onderhandelaars hebben af gesproken later dit najaar ver der te praten. De Geus bood een voorzichtige opening om toch tot een akkoord te komen, door te suggereren dat de regering de sociale partners deels tegemoet zou kunnen komen op het ge bied van de WAO. Werkgevers en werknemers kwamen begin dit jaar in de So ciaal-Economische Raad tot overeenstemming over een nieuw WAO-stelsel. Tot hun grote woede besloot dit kabinet in het regeerakkoord dit plan grotendeels te negeren. De Waal zei weinig te verwach ten van de verdere gesprekken met dit kabinet. Ook Schraven sneerde naar het kabinet dat tij dens het overleg bleek dat het onderling verdeeld is. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Herman Heinsbroek van Economische Zaken vindt dat het ministerie van Financiën te veel invloed heeft op het beleid. „Financiën heeft vanaf Lieftinck (PvdA- minister van Financiën kort na de oorlog) een steeds groter machtspositie opgebouwd on der het motto: wij zitten op de centjes dus wij bepalen hoe het werkt", zei de LPF-minister gisteren in Het Financieele Dagblad. Volgens Heinsbroek heeft Fi nanciën jarenlang 'een goede rol' gespeeld om de overheidsfi nanciën op orde te houden. „Dat was lange tijd ook nodig toen al die PvdA-bewindslieden steeds de financiële grenzen opzoch ten." Maar Financiën moet niet beeldbepalend worden, vindt Heinsbroek. „Het is niet zo dat Financiën de rekening betaalt, maar de belastingbetaler: werk gevers en werknemers dus. Die betalen het hele spulOp Econo mische Zaken gaan wij ervoor zorgen dat hun belangen goed behartigd blijven." Volgens Heinsbroek kan het fi nancieringstekort best iets ho ger uitkomen, zodat er meer geld is voor lastenverlichting. Een tekort van tegen de 3 pro cent, zoals sommige grote EU- lidstaten kennen, gaat hem te ver. Minister Hoogervorst van Fi nanciën toonde zich gisteren verbaasd over de uitspraken van Heinsbroek. „Er is geen sprake van een grote macht van Financiën. Het hele kabinet is verantwoordelijk. Het is jam mer dat er bij Economische Za ken blijkbaar Calimero-achtige gevoelens leven." ANP Advertentie We kunnen niet langer bescheiden blijven. Heeft u hem al gezien? De geheel nieuwe Saab 9-3 Sport Sedan. Deze sportieve auto staat vanaf 14 september meer "voor", dan "in" onze showroom. Klaar voor een uitvoerige proefrit.Want de nieuwe Saab 9-3 Sport Sedan is een auto die zich echt helemaal waarmaakt tijdens de proefrit. Dan merkt u wat het nieuwe chassis en de nieuwe generatie benzine- en dieselturbomotoren betekenen voor het begrip rijplezier. Als u een proefrit wilt maken, kunt u het beste even reser veren. Wilt u hem eerst thuis bekijken? U bent van harte welkom op www.saab.nl. De Saab 9-3 Sport Sedan is leverbaar vanaf 29.900,- Leaseprijs vanaf 649,- per maand (48 mnd./20.000 km/jr.). CO2- uitstoot 199-231 g/km; verbruik 8.3-9-5 L/100 km. Nieuw: Saab Sport Sedan Autobedrijf Melse Goes B.V., Amundsenweg 35 (Industrieterrein de Poel II), 4462 GP Goes, telefoon 0113-271515. vroege ochtend van 21 decem ber keerden de mannen terug van een nachtje stappen, samen met een paar kennissen. Het ge zelschap had grote hoeveelhe den alcohol en cocaïne gebruikt. Er onstond een ruzie tussen het slachtoffer en zijn belagers die ontaardde in een orgie van ge weld waarbij de 40-jarige ver oordeelde de hoofdrol vervulde. Toen Van Pelt dood was, ver pakten de daders het lijk in lakens en vuilniszakken en stopten hem in een gangkast. De politie kwam het misdrijf op het spoor door de aangifte van een vrouw die getuige was geweest van de slachting. Beide mannen hebben een volledige bekente nis afgelegd. De rechtbank noemde de moord 'beestachtig' waarbij het slachtoffer vreselijk heeft gele den. De moord duurde langer dan een uur waarbij het duo tij dens onderbrekingen nog meer alcohol en cocaïne gebruikte. De officier van justitie eiste, twee weken geleden bij de be handeling van de zaak, tegen de verdachten respectievelijk vijf tien en negen jaar gevangenis straf. De rechtbank achtte het duo enigszins verminderd toe rekeningsvatbaar. ANP DEN HAAG - Minister Hooger vorst van Financiën roept de ho recabranche op het matje we gens de forse prijsstijgingen in cafés en restaurants sinds de in voering van de euro. Hij maakt zich 'ernstig zorgen' over deze ontwikkeling Hoogervorst baseert zich op onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). De reken meesters van het kabinet con cluderen dat de horeca een slaa tje probeert te slaan uit de invoering van de euro. De prijs stijging van een pilsje en andere versnaperingen is niet te ver klaren uit extra kosten en winstherstel, stelt het CPB. De prijzen in de horeca zijn in de eerste acht maanden van 2002 gemiddeld met 6,3 procent ge stegen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De gemiddel de prijsstijging van alle beste dingen bedraagt in 2002 3,6 pro cent. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3