Protest torens weer bij rechter Sociale kaart leidt tot betrokkenheid Wijn uit de Zeeuwse polder Eis tien maanden cel wegens drugshandel Nieuwe raad Sluis moet keuze maken voor raadsgriffier Omwonenden Waterfront verwijten gemeente kunstgreep voor doorzetten bouw zeeuwse almanak Manhaftig Rijbewijs ingevorderd Drie inbraken in woningen Breskens ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 13 september 2002 door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie A. Flikweert heeft giste ren bij de rechtbank in Middel burg tegen een 33-jarige inwo ner van Graauw voor handel in verdovende middelen vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voor waardelijk, geëist. Een 23-jarige vrouw uit Axel hoorde 240 uur werkstraf en vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf tegen zich ei sen. Het aandeel van een 28-ja- rige inwoner van Hulst werd door de officier vertaald in een eis van 240 uur werkstraf en vier maanden voorwaardelijk, ter wijl de rol van zijn 24-jarige vriendin uit Sint Jansteen nog beperkter was gezien de eis van 90 uur werkstraf en een maand voorwaardelijk. De verdachten vertelden dat ze xtc-pillen en cocaïne onder een stel vrienden in het uitgaanscir cuit verdeelden en een deel zelf gebruikten. „De ene keer reed ik, de andere keer een ander", zei de Hulstenaar In elk geval stond het vast dat hij 2 decem ber 2000 naar Antwerpen was gereden om coke te halen. De man uit Graauw, die door de of ficier als de hoofdverdachte werd gezien, had hem 15.000 Belgische francs meegegeven. Toen de Belgische politie de Hulstenaar aanhield had hij ze ven gram cocaine bij zich. Bij een huiszoeking in Graauw trof de politie 368 gram synthe tische drugs en 444 gram hen nep aan. De Axelse had op ver zoek van haarvriend drie zakjes met verdovende middelen door het raam naar buiten gegooid. „De drugs had ik in bewaring voor een ander", verklaarde de hoofdverdachte Telefoontaps De officier achtte bewezen dat de verdachten zich in 2000 en vorig jaar een aantal maanden hadden bezig gehouden met de handel in xtc-pillen, cocaïne en softdrugs. Over de frequentie moest hij het antwoord schuldig blijven. „De intensiteit valt moeilijk te bepalen. Zo zijn er opvallend veel telefoontaps van harddrugs geweest." Het bewijs kon hij niet helemaal hard ma ken. Volgens de 28-jarige ver dachte mocht uit de gesprekken niet worden afgeleid dat die transacties zijn doorgegaan. „Ik zie me niet als een handelaar. We hielden van feesten en uitgaan. Daarbij werd wel eens een pille tje en een lijntje coke gebruikt, maar ik was meer geld kwij t dan dat ik eraan verdiende", zei hij. Zijn partner gaf toe een keer vijftig xtc-pillen aan iemand in het uitgaanscircuit te hebben verstrekt. De officier had de meeste moeite met de houding van de Graauwse verdachte die zijn rol bagatelliseerde. Flik weert nam het hem ook kwalijk dat hij zijn vriendin had mis bruikt door haar te laten dealen. Het geld (1536 euro) dat in be slag was genomen wilde Flik weert verbeurd verklaard zien. De raadslieden A. Bals en A. Sol vonden dat het Openbaar Mi nisterie de zaak te lang op zijn beloop had gelaten. Zij vroegen rekening te houden met het tijdsverloop en de persoonlijke omstandigheden van hun cliën ten. Strafpleitster R. Drent be streed dat haar cliënt, de hoofd verdachte, op grote schaal had gedeald zoals de officier sugge reerde. Uitspraak op 25 september. Advertentie STUNTVERKOOP TUINMEUBELEN Teak en eikenhout collectie 2002 Gilde weg 17 Vlissingen (t.o. Miro parkeerterrein) Geopend op donderdag en vrijdag van 12.00-18.00 uur en op zaterdag van 12.00-17.00 uur. ALLES MOET WEG!! door Harold de Puysseleijr SLUIS - De procedure voor de benoeming van de (beoogd) raadsgriffier in de nieuwe ge meente Sluis is stopgezet. De gemeenteraad van de nieuwe gemeente Sluis mag zich begin volgend jaar buigen over de in vulling van deze vacature. De gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg zijn er vol gens burgemeester B. Straats- ma van Sluis-Aardenburg niet in geslaagd tot een eenduidige voordracht te komen voor de be noeming van deze hoge ambte lijk functionaris. ,Het is j ammer dat we er niet uit zijn gekomen, daar waar er wel twee geschikte kandidaten wa ren. Maar bij gebrek aan een duidigheid hebben we besloten de benoeming van de griffier als erfenis mee te geven aan de nieuwe raad", zegt Straatsma. De sollicitatieprocedure voor de baan van raadsgriffier verkeer de in de eindfase. Uit een grote groep sollicitanten waren PvdA-wethouder Eric Kerck- haert van de gemeente Terneu- zen en de Sluis-Aardenburgse ambtenaar Paul Claeys (voor malig CDA-raadslid) uiteinde lijk als meest geschikte kandi daten overgebleven. Beiden doorstonden ook met succes het deskundig onderzoek om ant woord te geven op de vraag in hoeverre ze geschikt waren voor de functie. De selectiecommis sie die tot een voordracht aan de beide gemeenteraden moest ko men, bereikte aan het eind van de rit echter geen overeenstem ming over de meest geschikte kandidaat. „Ze waren allebei benoembaar, maar vervolgens kom je op de vraag waar je het accent legt bij de kwaliteiten waarover de raadsgriffier moet beschikken", zegt Straatsma, die zich overigens niet uitlaat over de namen van de twee over gebleven kandidaten. Vast staat echter dat het om Kerckhaert en Claeys gaat. Bei den bevestigen desgevraagd dat ze gesolliciteerd hebben naar de functie. „Ik betreur het dat er uit de selectieprocedure zaken naar buiten zijn gelekt. Maar verder geef ik geen commen taar", voegt Kerckhaert daar aan toe. Claeys onthoudt zich in het geheel van een verdere reac tie op de ontwikkelingen. Volgens Straatsma is nog niet te zeggen of de nieuwe gemeente raad straks een keuze maakt uit het tweetal of dat er een volledig nieuwe sollicitatieprocedure wordt begonnen. Wel is het mo gelijk, aldus de burgemeester, dat beide gemeenten nog voor de ingangsdatum van de fusie (1 januari 2003, red.) besluiten een interim-griffier te benoemen. Tien is hij nu, die Middel burgse jongeman, en met weemoed ziet zijn moeder de eerste tekenen die voorspel len dat hij weldra zijn kin dertijd achter zich zal laten. Maar voorlopig zit hij nog heerlijk op de wip tussen pu beren kind. Zodat hij na een dag vol stoe re, ernstige en belangrijke bezigheden nog even gezellig naast zijn moeder kan krui pen in bed, voor wat brood nodig bijkletsen. Het gesprek kioam laatst op eten. Hoe kwam het toch, vroeg hij, dat zijn moeder precies wist wat wel en wat niet voor te schotelen aan opa en oma, ook als ze bij voorbeeld taco's nog niet ge proefd hadden? „Tja, als je iemand al heel lang kent, weet je ongeveer wat ze lekker zullen vinden en wat niet,legde ze uit. Blijkbaar was dat aanleiding voor Thim om de paar voed- selaversies waar hij zelf nog aan onderhevig is te overwe gen. En het bleek weer tijd voor grensverlegging. Een nieuwe stap in zijn toekomst. Hij ver mande zich en verklaarde dapper: „Volgens mij ben ik nu wel klaar voor spruiten." Maaltijd+ ook prima ontbijt! Dere rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp Dagbladen joplage 2.1 miljoen ex.) Meer informatie: e-mail:inlo@NRp.n|o.vA'. Nieuws gelipt voor u! p door Arjan Schuilinq e DEN HAAG - Om de bouw van r twee woontorens aan het Ooste- e lijk Bolwerk mogelijk te maken, r hebben B en W van Terneuzen t aannemer Van der Poel voor de tweede keer een bouwvergun ning laten aanvragen. Die kunstgreep' is alleen gebruikt 3 om een eerdere uitspraak van de j Middelburgse rechter te omzei- 3 Icn. J Dat stelden de omwonenden E. van Ooij-Ortelee en M. Steijns i gisteren tijdens een spoedpro cedure bij de Raad van State in I Den Haag. Van Ooij en Steijns verzochten het Haagse rechts- college de aan de Gebroeders J van der Poel BV verleende bouwvergunning te schorsen. De vergunninghouders staan te j trappelen om aan het werk te gaan met de bouw van de veertig appartementen en de 79 par- keerplaatsen (bekend als het project Waterfront) op de plek j waar vroeger de watertoren stond. De aannemer kreeg al eerder een bouwvergunning (in I december 2000), maar die ver- I gunning werd door de president van de arrondissementsrecht bank in Middelburg onderuit j gehaald, omdat er nogal wat procedurefouten waren ge- I maakt. Inmiddels is een voorberei- SCHOONDIJKE - Een 45-jari- ge automobiliste uit de gemeen te Oostburg is in de nacht van woensdag op donderdag in de Van der Slikkestraat aangehou den voor dronken rijden. Uit de blaastest bleek dat zij vier maal de toegestane hoe veelheid had gedronken. Zij moest haar rijbewijs inleveren. Hierna werd zij met een dag vaarding op zak weer in vrijheid 'gesteld. Druivenkweker Gino van Acker uit Absdale meet het suikergehalte van zijn wijndruiven. door Jean-Lou de Gucht ABSDALE - Een waterig zonnetje brandt de slierten nevel weg in de pol der bij Absdale. Niet bepaald een be toverend landschap onder een stralende zon waar je een wijngaard verwacht. En toch begint er zowaar iets moois in Zeeland te groeien. Wat velen niet we ten, is dat Zeeland een uitermate ge schikt klimaat heeft voor de wijnbouw. De laatste jaren is er dan ook een aantal wijngaardeniers opgestaan die serieus met hun vak bezig zijn. Zoals Gino van Acker in Absdale. Hij heeft tweehonderd wijnstokken staan, waarvan hij binnen enkele we ken de eerste oogst hoopt te plukken. De druiven zijn nu nog niet rijp. Het is de kunst om het juiste moment te bepa len. Wie te lang wacht met plukken kan wel eens van een koude kermis thuisko men. Een paar regenbuien of een zwerm vogels die zich tegoed doen aan de lek kernij en weg is een groot gedeelte van je wijnoogst. „Dat moet nog een heel stuk stijgen", zegt van Acker, terwijl hij met een me ter het suikergehalte van een druif meet. „Als we een aantal zonnige dagen hebben kan ik snel aan de slag om de oogst binnen te halen." Van Acker hoopt vijfhonderd flessen witte wijn te produceren. Wijn maken is Van Acker met de paple pel ingegoten. Vijftien jaar geleden be gon zijn vader met het maken van ap pelwijn. „Dat mislukte wel eens, maar meestal hadden we hele lekkere wijn. De laatste jaren produceren we zo'n zeshonderd tot zevenhonderd flessen. Dan komt er een moment dat je ook wel eens wijn van druiven wilt maken. Aan gezien het klimaat hier in Zeeland steeds warmer wordt hebben we beslo ten om als experiment tweehonderd wijnstokken te planten." Kwaliteitswijn Als het resultaat dit jaar bevredigend is, wil Van Acker de wijngaard de ko mende jaren flink gaan uitbreiden. „Ik denk aan een hectare van de tien hecta re die we nu met het fruitbedrijf tot on ze beschikking hebben." Van Acker streeft er naar om kwaliteitswijnen te gaan maken. „Wijnen worden onder verdeeld in tafelwijnen, landwijnen en kwaliteitswijnen. Als je je wijn een ei gen naam wilt geven, moet je minstens landwijnen produceren. Maar zover foto Wim Kooyman ben ik nog lang niet. Dat lukt je niet in het eerste jaar. Voorlopig heb ik nog een hoop te leren." Over een aantal jaren wil Van Acker het hele productieproces in eigen hand houden. Nu wordt het ontstelen en het persen van de druiven uitbesteed. „Zulke ap paraten kosten meer dan 100.000 euro. J Dat is veel te veel geld voor het aantal flessen dat ik kan produceren." Een naam voor zijn wijn heeft van Ac- kernog niet. „Het bedrijf heet de Reyn- gaard en ik denk er aan om de naam ook in de richting van Reynaert de vos te zoeken. Misschien iets in de trant van Nobelwijn." Voorlopig is het nog niet zo ver. Van Acker verwacht pas over een jaar de eerste fles Absdaalse wijn te ontkur ken. dingsbesluit van kracht, is er een positief welstandsadvies en ligt er de nota Waterfront, maar volgens de omwonenden is er nog steeds geen urgentie. Het verlenen van de bouwvergun ning volgens de voorwaarden van de door het Rijk gewijzigde artikel- 19-procedure geeft dan ook geen pas, aldus de omwo nenden. Het aanvragen van een nieuwe vergunning werd ge rechtvaardigd doordat in het bouwplan twee appartementen en 23 parkeerplaatsen meer wa ren voorzien. Die veranderin gen zijn niet ingrijpend genoeg om intrekking van de oude bouwvergunning (waarvoor nog de strengere wetgeving gold te rechtvaardigen, vinden Steijns en Van Ooij. De be stuursrechter in Middelburg oordeelde vorige maand dat de handelswijze van Terneuzen wel door de beugel kon. De raadslieden van de gemeente Terneuzen en Van der Poel weerspraken dan ook dat de wetswijziging rond de artikel- 19-procedure is misbruikt en verzochten de Raad van State het schorsingsverzoek van bei de omwonenden af te wijzen. De aannemer wil snel met de voor bereidingen voor de bouw be ginnen, omdat er in het 'storm seizoen' - tussen oktober en april - niet mag worden gewerkt op de dijk. Als omheiningen en bekistingen, de houten vorm waarin beton gegoten wordt, deze maand al kunnen worden aangelegd, kan Van der Poel in het voorjaar echt beginnen met de bouw. In het stormseizoen kan de makelaar op zoek naar nieuwe kopers, want veel po tentiële geïnteresseerden zijn door de vertragingen inmiddels afgehaakt, betoogde raadsman J. Jacobs. Staatsraad R. Loeb hoopt zijn uitspraak binnen enkele dagen bekend te maken. BRESKENS - In Breskens is in de nacht van woensdag op don derdag in drie huizen ingebro ken. Aan de Galjoen werd een wo ning geheel doorzocht en wer den een televisie, mobiele tele foon, diverse (bank)passen, sleutels, portemonnee met daarin enkele honderden euro's weggenomen. De bewoner was wakker geworden van gestom- i mei in huis en heeft twee man- j nen buiten zien staan. Toen hij niets meer hoorde, belde hij de I politie. De televisie en mobiele telefoon werden later in een auto in de I straat aangetroffen, i De politie heeft de auto inbe- J slaggenomen. I Uit een ander huis aan de Gal- j joen zijn bij een inbraak diverse spullen waaronder een horloge, twee sieradendoosjes, enkele jassen, drie tassen met inhoud en een handcomputer gestolen. Ook in de auto van de bewoners werd ingebroken. Hieruit wer- I den een fototoestel (die een i buurman later in de bosjes terug i vond) en enkele brillen wegge nomen. Tenslotte hebben inbrekens te- vregeefs geprobeerd in een wo ning aan de Boeg in te breken. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De nieuwe ge meenten in Zeeuws-Vlaanderen doen er goed aan om in de toe komst om de vier jaar dorps- schouwen te houden. Op deze manier kunnen de gemeenten voeling houden met wat er leeft (Advertentie in de dorpen. Dit stelt project leider Dick van der Wouw van het Zeeuwse welzijnsinstituut Scoop. Scoop maakt in opdracht van de gemeenten Terneuzen, Sas van Gent, Axel, Hontenisse en Hulst sociale kaarten voor dorpen en wijken. Eerder deed Scoop dit op Schouwen-Duiveland. Voor het opstellen van zo'n soci ale kaart (die voor de politiek de basis kan vormen voor lokaal sociaal beleid) heeft Scoop een onderzoeksmethodiek ontwik keld. De methode bestaat in grote lijnen uit gesprekken met bewoners en belangengroepe ringen, het bundelen van sociale en demografische gegevens en het opstellen van wijk-of dorps beschrijvingen. Al die gegevens worden vervolgens vertaald in een sociale kaart of structuur schets. Daarna is het aan de po litiek om de aangedragen zaken in de sociale kaart te vertalen in verkiezings- dan wel college programma's. Tevreden De onderzoekers van Scoop hebben de voorbije maanden gesprekken gevoerd. Voor de meeste dorpen en wij ken zijn in middels beschrijvingen ge maakt.. Van der Wouw is uiter mate tevreden over het verloop van de sessies. Ook vindt hij het een goede zaak dat de Zeeuws- Vlaamse gemeenten voor de ei genlijke herindeling het initia tief genomen hebben om het kernenonderzoek uit te laten voeren. Hij is hij van mening dat Zicht op Lamswaarde vanaf de Baudeloodijk. het beter geweest was het on derzoek iets eerder op te pak ken. „Nu zie je dat sommige za ken uit de dorpsschouwen door politieke partijen worden opge pikt om als programmapuntjes te dienen in de verkiezings strijd. Onderzoeksresultaten worden dan verkeerd uitgelegd of geïnterpreteerd Een treffend voorbeeld vindt Van der Wouw het pleidooi van de Hulster PvdA-lijsttrekker Paul Weemaes, die vorige week het geringe aantal jonge kinde ren in sommige Oost-Zeeuws- Vlaamse dorpen direct in relatie bracht met het ontbreken van bouwmogelijkheden in kleine kernen. Volgens de onderzoeker kan en mag dat verband niet zo gelegd worden. „Dat politieke partijen zaken uit de dorps- schouwen oppikken en tot pro grammapunten bombarderen, daar hebben wij geen enkele moeite mee. Integendeel, die za ken kunnen per slot van reke ning de basis vormen voor het sociaal beleid van de nieuwe ge meenten. Als mensen uit de dor pen zien dat er met dingen die zij aandragen daadwerkelijk iets gedaan wordt, dan bevordert dit ook nog eens de betrokkenheid van die mensen met het lokale bestuur en dat is een goede zaak. Op Schouwen-Duiveland heb- foto Wim Kooyman ben we dat ook zien gebeuren en in Hulst kan dat straks ook het geval zijn." Dorpisme Volgens Van der Wouw kan het nu lopende onderzoek de har monisatieprocessen, die na een herindeling volgen, helpen be vorderen. „Als voor een herin deling duidelijk is wat de socia le beleidsvisie van de nieuwe gemeente kan gaan zijn, wat de gemeente met de vele dorpen aan wil op sociaal, maar ook op economische gebied kan wor den voorkomen dat dorpisme nog jarenlang de lokale politiek zal beïnvloeden." Voor iedereen die snel makkelijk en gezond wil afvallen is Maaltijd+ (caloriearme maaltijdshake) van Weight Care de ideale oplossing. Een shake bevat namelijk slechts 200 calorieën en alles wat u per maaltijd nodig heeft. Vervang naar keuze 2 maaltijden per dag door Maaltijd+ om af te vallen of vervang af en toe 1 maaltijd om op gewicht te blijven krijgt u 's ochtends geen hap door uw keel of heeft u geen tijd voor een ontbijt0 Ook hiervoor is Maaltijd* een prima oplossing Het is een makkelijk en compleet ontbijt Maaltijd* is in verschillende smaken verkrijgbaar Maaltijdis bij diverse supermarkten en drogisterijen verkrijgbaar Voor meer informatie surf naar wwwweightcare nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39