PZC Crisisopvang loopt subsidie mis Volop ideeën servicepunt Kerkwerve PZC PZC Kweekvijver voor jeugdig theatertalent Hulp met computer dankzij cadeaubon Aanklager ziet af van strafeis tegen palingvisser uit Bruinisse Leger des Heils heeft gemeentelijke bijdrage te laat aangevraagd 11 Autokraker neemt laptop mee Vervoer naar school kan beter Auto's opengebroken Politie neemt rijbewijs in Boetes bij verkeerscontrole Auto van Duitser beschadigd Rondrit met huifkar in Wemeldinge Doedag op kinderboerderij in Zierikzee PZC-Voordeeldag! Zondag 15 september vrijdag 13 september 2002 delijk onderdak aan uitgepro cedeerde asielzoekei's die tussen wal en schip dreigen te raken. Volgens hem lukt het dankzij de spreiding van vestigingen in Zierikzee, Goes, Middelburg en Vlissingen tot nu toe nog steeds aan de vraag te voldoen. „De noodopvang in Zierikzee zou zonder die subsidie van de gemeente niet geheel op zijn kont liggen, maar we hebben dat geld natuurlijk niet voor niks aangevraagd. We kunnen het uiteraard heel goed gebrui ken", zegt de officier. De Griezelbus is één van de hoogstandjes die de jeugdtheatergroep Op Drift Schouwen-Duiveland komend voorjaar op de planken zet. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde RENESSE - „Eindelijk", verzucht Ri- nus Pankow, „éindelijk wordt ingezien dat Schouwen-Duiveland hopeloos achterloopt wanneer je het hebt over jeugdtheater. Er is hier niks op dit ge bied, geen professioneel kader waaraan bepaalde initiatieven kunnen worden getoetst. Voor het eerst is er een wet houder achter ons gaan staan. Die 1250 euro subsidie die we nu hebben gekre gen, is in feite een startlicentie. Het be gin van iets moois." Een broedplaats voor serieus jeugdthe ater, een kweekvijver voor jong talent, zo zien de initiatiefnemers én de ge meente de opzet om kinderen vanaf een jaar of tien vertrouwd te maken met to neel en dans. En dat moet vooral niet te vrijblijvend worden aangepakt, vinden ze. Dus wordt zo veel mogelijk gebruik gemaakt van professionele ondersteu ning. De reeds bestaande verbintenis met de geschoolde dansdocente Nicole Meijsen wordt verder benut, naast een tiental ervaren productiemedewerkers, artistiek leiders en technici. Daarnaast wil het bestuur van Jeugd theater Op Drift Schouwen-Duiveland bij gelegenheid externe beroepskrach ten uit de toneelwereld inhuren, om hun kennis en kunde op de jonge spelers over te brengen, vertelt voorzitter en re gisseur Hans de Hamer. Dat moet ge beuren aan de hand van speciale work shops, legt Pankow uit, maar eveneens is het de bedoeling gelouterde acteurs en docenten in te schakelen voor advies bij bijzondere producties. Als voor beeld noemt hij de Griezelbus 1, naar het boek van Paul van Loon. Twee jaar geleden haalde Pankow de originele voorstelling in try-outvorm naar Re- nesse, mede dankzij de contacten met hoofdrolspeler en streekgenoot Jerry Rijstenbil. Op Drift brengt komend voorjaar een eigen versie van het spookverhaal op de planken. Rijstenbil heeft toegezegd te willen 'coachen', al dus Pankow en ook kan gebruik wor den gemaakt van de originele kleding en attributen uit die professionele pro ductie. De Griezelbus wordt opgevoerd door kinderen van dertien tot en met zestien jaar. De jongere leden (tien tot en met dertien jaar) storten zich op Dolfje Weerwolfje, eveneens van de hand van Paul van Loon. Dansdrama Als extraatje werkt de jeugdtheater groep aan een dansexpressie over de watersnoodramp van 1953, een choreo grafisch hoogstandje van Meijsen op muziek van de Carmina Burana. Het plan is het dansdrama 1 februari vol gend jaar uit te voeren in de caissons bij Ouwerkerk, ter gelegenheid van de of ficiële herdenkingsplechtigheden. „En dan hebben we natuurlijk ook nog ons Sinterklaasstuk, waarmee we alle dor pen langs willen", completeert De Ha mer het volle programma van de jonge honden. „Wie nog aan één van die stuk ken wil meedoen, kan zich voor eind september aanmelden." De jeugdtheatergroep (voorheen Jong Op Drift) telt momenteel veertien actie ve leden. De financiële steun én de ge meentelijke aanduiding 'broedplaats voor een volwaardig jeugdtheater' wordt door bestuur en productieteam als een waardevolle erkenning gezien van een initiatief dat drie jaar geleden begon als 'een probeersel' voor groep acht van de basisschool in Renesse. „Van lieverlee is het steeds meer gewor den en bieden we een compleet aanbod van theater, zang en dans." De drempel voor aanmeldingen wordt bewust laag gehouden, zegt productiemedewerker Frans Dudok. „Je hoeft geen audities te doen." Maar het verwachtingspatroon ligt hoog, benadrukt artistiek leider Pankow. „We waken er voor een soort opvangcentrum te worden voor kinder tjes die door hun ouders een paar uur worden uitbesteed. Als je je bij ons aan sluit, dan moet je echt toneel willen le ren spelen of met dans aan de gang wil len. Hebben kinderen die basisinstel ling niet, dan pikken we die er snel ge noeg uit." Brogum Het gezelschap steunt het plan van wet houder Aad van der Wouden om de jeugdtheaterwerkplaats onderdeel te maken van het cultuurhuis dat hij in Zierikzee wil openen, in een 'Brogum nieuwe stijl'. Het veidaten van de huidi ge basis in het Renesser dorpshuis is volgens geen van de betrokkenen een probleem. Meer dan de helft van de le den woont verspreid over de regio. De Hamer: „Als we tegen een overstap naar Zierikzee zouden zijn, creëer je daar in feite je eigen concurrentie. Daarmee gooi je je eigen glazen in. Als je ziet waar dit toe kan groeien, dan zou dat eeuwig zonde zijn." De theatervereniging werkt aan een vijfjarenplan voor verdere uitbouw van de professioneel aangestuurde 'werk plaats'. Scoop heeft inmiddels onder steuning toegezegd bij het vergaren van extra subsidies om de inzet te kunnen verbreden, aldus Pankow. Ook wordt een beroep gedaan op het bedrijfsleven en fondsen. RENESSE - Uit de auto van een 35-jarige Duitser is donder dag tussen 11.30 uur en 140 0 uur een laptop en een fototoestel weggenomen. De auto stond op een parkeerplaats aan de Ramp weg te Renesse. De toegang tot de auto werd geforceerd OUDE TON GE - Kinderen op de verkeerde zitplaatsgeen ge bruik van autogordel en het neerzetten van de auto op een plek die hinderlijk is voor andere weggebruikers. Dat waren de overtredingen die de politie van het wijkteam Goeree- Overflakke woensdag in Oude Tonge en Dirksland vaststelde tijdens een controle op het vervoer van kinderen naar school. De controles werden gedaan in het kader van de actie 'Wij gaan weer naar school'. Er werd vooral gekeken naar de wijze waarop ouders hun kin deren per auto naar school brachten. Diverse ouders werden aangesproken op de overtredingen. Er werden geen boetes uitgedeeld. ZONNEMAIRE - Op een bedrijfsterrein in Zonnemaire is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken in twee voertuigen. De dieven gingen er vandoor met gereedschap en navigatieapparatuur. De exacte omvang van de schade is niet bekend. Ook in Bruinisse waren autokrakers actief. Uit een aan de Hageweg geparkeerd staande personenauto werd een tiental cd's met een totale waarde van enkele honderden eu ro's gestolen. VROUWENPOLDER - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag het rijbewijs ingenomen van een 39- jarige automobilist uit Emmen. De man reed 's nachts slinge rend over de Vrouwenpoldersweg. Uit een blaastest bleek dat hij ruim 3,5 maal te veel had gedronken. De politie nam daar op zijn rijbewijs in. Met een dagvaarding op zakwerd de Emmenaar weer in vrij - heid gesteld. KOUDEKERKE - Bij een verkeerscontrole op de Middel burgsestraat in Koudekerke heeft de politie gisterochtend vijf bekeuringen uitgedeeld. Vier automobilisten kregen een boete voor het niet dragen van de autogordel. De politie slin gerde een fietser op de bon, omdat hij door rood licht reed. Op de Meindersweg/Zwagermansweg in Biggekerke/Grijpsker- ke werd ook gecontroleerd. Daar schreeft de politie één pro ces-verbaal uit aan een automobilist, die een inrijverbod ne geerde. VROUWENPOLDER - Een auto van een dertigjarige man uit Duitsland is donderdagmiddag door een onbekend gebleven voertuig aan de Vrouwenpolderseweg te Vrouwenpolder aan gereden. Toen de man van het strand terug kwam ontdekte hij aan de rechtervoorzijde van zijn auto een flinke deuk. Getuigen die de aanrijding zagen gebeuren staken een briefje met daarop het kenteken van de auto onder de ruitenwisser. De Duitser deed aangifte. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De noodopvang van het Leger des Heils in Zie rikzee dreigt volgend jaar 17.000 euro subsidie van de ge meente Schouwen-Duiveland mis te lopen. Het gemeentebestuur wil een strenge lijn volgen voor alle or ganisaties die dit jaar hun sub sidieverzoek voor 2003 te laat hebben ingediend. Dit jaar ont ving de afdeling sociale hulp verlening van het Leger des Heils nog 17.000 euro. Nu stelt het dagelijks gemeentebestuur de gemeenteraad voor, het ko mend jaar helemaal geen bij drage voor deze noodopvang te verlenen. „Dan zijn ze nog niet klaar met me", zegt officier H. Hoogendijk van de Leger des Heils korpsen in Goes en Zierikzee. Hij is nog niet officieel op de hoogte ge steld van dit voorstel en wil er daarom nog niet uitgebreid op ingaan. Het zou hem wel tegen vallen als die strenge lijn wordt gevolgd. Hoogendijk erkent dat het sub sidieverzoek aanvankelijk te laat werd ingediend. Dat bleek op een misverstand te berusten. De organisatie verkeerde in de veronderstelling dat de aan- vraag wel was gedaan. Hoogen dijk zegt die gang van zaken te hebben uitgelegd in een goed gesprek met een medewerker van de afdeling Welzijn bij de gemeente. Hij kreeg daar beslist de indruk begrip te ontmoeten voor de situatie. Het Leger des Heils heeft daarop alsnog half augustus het subsidieverzoek ingediend. Voor het dagelijks gemeentebestuur blijkt dat geen reden alsnog met een bij drage over de brug te komen. In het welzijnsprogramma 2003 staat een bedrag van 0 euro in gevuld voor de sociale hulpver lening van het Leger des Heils. Huurschuld Volgens Hoogendijk wordt met grote regelmaat een beroep ge daan op de noodopvang in Zie rikzee. Sinds de verbouwing van het eigen pand aan de Post- WEMELDINGE - In Wemeldin ge wordt morgen de jaarlijkse Wemeldinge(n)dag gehouden. Na de opening, om 10.00 uur, begint een een rondgang met oldtimers en muziekgezelschap OKK. Vanaf 10.30 uur zijn er een ambachtenmarkt in de Dorpsstraat en op het Dorps plein, Oudhollandse spelen in de Wilhelminastraat, een rommel en kindervrijmarkt op het Dorpsplein en de Wilhelmina straat en een oldtimershow op de Zandweg. Verder is het mo gelijk rondritten met de huifkar of in oldtimers te maken. De hervormde kerk is de hele dag open voor publiek. Ook fuchsia- tuin en museum 't Waskot aan de Prinses Julianastraat werkt mee aan de dag. Om 13.30 en 15.00 uur is er een show met nos talgische onderkleding te zien. Tussen 13.00 en 16.00 uurzijner wedstrijden ringrijden in de Dorpsstraat. Volksdansgroep Walacra treedt om 13.00 uur op. Mooi Zeeland presenteert om 16.00 uur klederdracht in de feesttent. Vanaf 17.30 uur is er een boerenmaaltijd in de tent en vanaf 20.30 uur muziek. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl straat beschikt de organisatie daar over een bescheiden, maar functionele ruimte om mensen die in een crisissituatie zijn be land voor enkele nachten on derdak te bieden. „De noodop vang is specifiek bedoeld voor een bepaalde doelgroep", bena- door Piet Kleemans KERKWERVE - De dorpsraad Kerkwerve maakt een plan voor de inrichting van een service punt in het dorpshuis. Het servi cepunt wordt een plek waar Kerkwervenaren terecht kun nen voor zaken die nu niet meer aanwezig zijn in de kleine kern. Hoog op het verlanglijstje van de dorpsbewoners staat een pinautomaat. Half oktober hoopt de dorps raad het plan te kunnen presen teren. Kerkwerve is in de loop der jaren heel wat voorzienin gen kwijtgeraakt. De buurtsu per sloot jaren geleden de deu ren, een poging om opnieuw een buurtwinkel te beginnen mis lukte, een postkantoor is er niet en een bankfiliaal zal men er ook vergeefs zoeken. Daarom werd afgelopen mei in het dorp enthousiast gereageerd op het plan van de gemeente Schou wen-Duiveland en cle provincie Zeeland om in Kerkwerve één van de drie pilotprojecten met servicepunten uit te voeren. drukt de officier. Als voorbeeld noemt hij mensen die door rela tieproblemen niet thuis kunnen blijven. Ook mensen die wegens een te hoog opgelopen huur schuld uit hun huis zijn gezet, kunnen soms voor zeer tijdelij ke opvang hier terecht. „Onze Voor de invulling van een servi cepunt in dorpshuis 't Zuuden- de leven in Kerkwerve volop wensen en ideeën, weet dorps raadsvoorzitter R. van Kan. „Maar om uit te zoeken wat haalbaar is en wat niet, daar door Frank de Klerk DEN HAAG - De advocaat van een 55-jarige palingvisser uit Bruinisse toonde gisteren bij het Haagse gerechtshof een foto van een bord met de tekst: 'Paling verkopen wij niet, tegenwoor dig doen wij aan nederweed'. Met de foto onderstreepte de ad vocaat dat zijn cliënt door de buurt al streng is gestraft. Zelf zei de man zich meer slachtoffer dan dader te voelen. „Ik ben erin gelopen. Het is stom." voorziening is niet in de eerste plaats bedoeld voor opvang van drugsverslaafden", zegt Hoo gendijk. Hij ziet de behoefte aan noodop vang vooral de laatste tijd flink toenemen. Met regelmaat ver leent het Leger des Heils ook tij - gaat een hoop tijd in zitten. Sommige dingen liggen erg ge voelig en daar moet je als dorps raad héél zorgvuldig mee om gaan." Als voorbeeld noemt hij de sug gestie van wethouder A. van der De Bruënaar vertelde over een nette man, die de loodsen op zijn bedrijf huurde. Maar toen de palingvisser er achter kwam dat er hasj in de loods werd ver bouwd, was de man niet meer zo netjes. Hij zou dreigende taal hebben uitgeslagen. Voor de politierechter in Mid delburg was deze bedreiging geen excuus. Hij legde de visser 180 uur werkstraf op voor de 66 kilo hennepdie de politie na een anonieme tip op 14 februari vo rig jaar in de loods aantrof. „Een veel te hoge straf voor iemand Wouden voor het realiseren van een soort boodschappen-bestel- punt in het dorpshuis. Tech nisch wellicht zeer wel moge lijk, maar de belangen van de winkelwagen die het dorp aan doet, mogen niet uit het oog ver die er niet bij betrokken is", vond de verdachte, die daarom in beroep was gegaan. HofaanWager J. Wesselink hield de man wel verantwoorde lijk voor wat er in zijn loodsen gebeurde. Hij gaf hem echter het voordeel van de twijfel, omdat niet duidelijk was op welk mo ment de man wist over de hen nep. „Ik krijg de indruk dat hij er inderdaad is ingeluisd"zei de aanklager. Daarom eiste hij de man schuldig te verklaren zon der oplegging van straf. Uitspraak over twee weken. loren worden, benadrukt Van Kan. „Het mag geen oneerlijke concurrentie worden." Van Kan vindt dat de openings tijden van het dorpshuis fors verruimd moeten worden als er een servicepunt in komt. „En ook in dit geval geldt dat je eerst moet kijken wat in de praktijk haalbaar is, voordat je met uit gewerkte plannen naar buiten treedt." De dorpsraad hoopt half okto ber een plan voor de inrichting van een servicepunt in 't Zuu- dende aan wethouder Van der Wouden voor te leggen, om dat vervolgens woensdag 23 okto ber tijdens de openbare verga dering van de dorpsraad Kerk werve aan de bewoners te presenteren. De ervaringen die in Kerkwerve worden opgedaan met het servi cepunt dienen als basis voor in tensiever gebruik van dorpshui zen elders op het eiland. Onder meer vanuit de dorpsraad Zon nemaire is aangedrongen op een breder gebruik van het dorps huis. door Inge Heuff ZIERIKZEE - De cadeaubon- nenmarkt is uitgebreid met een nieuw exemplaar. De pc-hulp- bon waarmee je een collega, vriend of jarige kennis een uur lang deskundige pc-hulp aan huis aanbiedt. Information Lighters uit Zierikzee introdu ceerde onlangs deze cadeaubon, waar blijkbaar behoefte aan is. „Hier kan ik het wel, maar thuis lukt me dat nooit." Dat is een hartenkreet die de computerin structeurs van Information Lighters regelmatig ter ore komt. „En dat klopt vaak ook", verklaart eigenaresse B. van de Sande-Troost. „Meestal is het snel op te lossen omdat er slechts enkele instellingen an ders staan. Maar als je weinig kennis hebt van computers is dat een bijna onoverkomelijk probleem." Information Lighters is een softwarebedrijf dat naast het produceren van softwarepak ketten en functionele websites voor het MKB, gespecialiseerd is in pc-trainingen aan werkne mers van bedrijven en aan par ticulieren. Dat gebeurt zowel één-op-één als groepsgewijs. Het zijn vooral de particuliere cursisten die soms in de proble men komen. Van de Sande: „Die mensen vol gen enthousiast in een wijkcen trum een cursus om vervolgens thuis niet uit de voeten te kun nen. De computerinstellingen staan dan net zo, dat de zaken die zij geleerd hebben niet toe pasbaar zijn. Voor deze onerva ren computeraars is dan de computer kapot." „Zie je nou wel dat-ie het niet doet?" is een kreet die Van de Sande en haar man vaak te horen krijgen als ze een kijkje thuis nemen. Dat valt eigenlijk altijd mee. Maar als een professioneel bureau naar een vermeende kapotte compu ter komt kijken, kost dat aardig wat aan voorrijkosten. „Meteen cadeaubon helpen we de men sen thuis deskundig in een uur tijd op streek. Het is niet be doeld om er een reparatie mee te betalen. Het gaat puur om des kundige begeleiding op de eigen computer. Bijvoorbeeld als aan vulling op de cursus die eerder gevolgd is." De pc-hulpbonnen zijn vooralsnog bij Information Lighters en bij De Lichtboei in het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee te verkrijgen. ZIERIKZEE - Op de eerste dag van de herfst, zaterdag 21 sep tember, houdt Kinderboerderij De Punt in Zierikzee van tien uur 's ochtends tot drie uur 's middags een herfst-doedag. De jeugd kan een herfstknutsel maken en wordt getrakteerd op limonade, kruidencake en di verse pompoengerechten. In de ochtenduren behoort een pony- rit tot de mogelijkheden, 's Mid dags kunnen de kinderen een paardenkarrit door de omge ving maken. Door middel van een doekaart kunnen de kinderen meer infor matie over de dieren op de boer derij verzamelen. Ook kan er overdekt worden gesprongen op een luchtkussen. Deelnemers betalen drie euro voor de doedag. Voor leden is het iets goedkoper, zij betalen één euro. Advertentie 9Wj Film by the Sea Entree slechts 5,00 per film! Kijk voor meer info op www.filmbythesea.wanadoo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35