Toch kans op binnenbak manege Zorgoverleg wint aan waarde Buitenaardse wezens op Zierikzeese weekmarkt Zuidwellebrug week dicht voor verkeer Zakkenrollers slaan slag in Middelburg Maandelijks rondje kunst op Schouwen Alleen gekozen bestuur krijgt zegen landelijk LPF Bouwcorporatiegemeente en zorgkoepel vinden elkaar zeeuwse almanak Manhaftig Deze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp Dagbladen (oplage 2.1 miljoen ex.) Meer informatie: e-mail; inkriïNRp.nl o.v.v. Nieuws getipt voor u) STUNTVERKOOP TUINMEUBELEN Teak en eikenhout collectie 2002 Gilde weg 17 Vlissingen (t.o. Miro parkeerterrein) Geopend op donderdag en vrijdag van 12.00-18.00 uur en op zaterdag van 12.00-17.00 uur. ALLES MOET WEG!! Paarsblauwe wezens mengden zich donderdag onder het publiek in de binnenstad van Zierikzee. door Ali Pankow ZIERIKZEE -Vier ferme buitenaardse wezens paradeerden gisteren met plof fende passen door Zierikzee. Af en toe hielden de aliens halt voor een knuffel met enkele verbijsterde bezoekers van de weekmarkt op het Havenplein. De wezens behoren tot straattheater groep Close Act en openden gisteren het Festival Muziek Monumentaal in Zie rikzee. Rond het middaguur steekt de eerste alien zijn kop buiten de deur van het monumentale stadhuis aan de Meelstraat. Weldra volgen zijn drie makkers. Passanten blijven verbaasd stilstaan bij het zien van deze opmerke lijk paarsblauwe wezens met hun hoe pelachtige lijven, spiraalachtige lange nekken en grote bolle ogen. De lange flappers aan hun voeten produceren een staccato plofgeluid dat tevens hun tempo aangeeft. De groep gaat in op tocht naar de Schuithaven voor een presentatie in hun opmerkelijke kos tuums. Een Duitse toerist maant zijn wouw snel zijn Photoapparat te pakken. Hij wil dit fraaie tafereel graag even vast leggen. Een chauffeur van Van Gend en Loos blijkt aanzienlijk minder enthou siast. Hij zet zijn vrachtwagen midden op de Schuithaven stil. Als organisator Harry van der Wekken van Muziek Mo numentaal informeert of dat werkelijk moet, laat de man kortaf weten hier nou eenmaal een doos moet bezorgen. Meer ruimte voor hun optreden hebben de leden van Close Act op het Haven plein. Vanaf het terras bij restaurant Concordia stijgt applaus op als de bui tenaardse wezens zich vriendelijk bui gend presenteren. De ene alien krijgt een koekje, de ander kriebelt met zijn snavel een blonde man uitbundig in de haardos. Een klein keffend hondje laat vanuit een fietsmandje overtuigend zijn afkeer tegen deze rare figuren ho ren. Veel kleine kinderen sluiten me teen vriendschap met de paars-blauwe marktbezoekers. Vol vertrouwen legt een meisje haar hand in de grote de klauw van één van de wezens en wan- foto Marijke Folkertsma delt spontaan met hem mee rondom de markt. Later op de middag maken de leden van Close Acts opnieuw een ron de door Zierikzee. Het Festival Muziek Monumentaal wordt vandaag voortge zet met een concert van Duitse chan sons door Patricia Beijsens en haar ensemble in de Vierschaar van het stad huis. Zaterdag zijn er op diverse loca ties in de binnenstad optredens van on der meer Kindertheater Rijn en Trijn, Blaasorkest Waarschuwing voor de Scheepvaart en het Tango-ensemble El Conjuncto. Het Vocaal Ensemble St. Laurens geeft korte concerten in de Lu therse kerk in Zierikzee, in de ridder zaal van Slot Haamstede en in de ker ken in Renesse en Brouwershaven. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOU WEN-DUIVELAND vrijdag 13 september 2002 rijk op elke laatste zondagmid dag van de maand. Corry van Rees en Liesbeth Mullemeister introduceren het 'Rondje Kunst in Schouwens Westhoek', omdat het volgens beide initiatiefneemsters in de wintermaanden na de Kunst- schouw opvallend rustig bleef in de galeries en ateliers. „Buiten de Kunstschouw werd er te weinig bekendheid gege ven aan de Schouwse kunstwer ken. Dit vonden wij betreurens waardig, omdat er hier in de buurt veel galeries en ateliers te vinden zijn", zegt Van Rees. El ke laatste zondagmiddag van de maand zijn de deuren van tien deelnemende ateliers en gale ries van twaalf tot vijf uur open voor publiek. De punten zijn herkenbaar aan de speciale 'Rondje Kunst' vlag. Volgens Van Rees moeten belangstellen den het 'Rondje Kunst' niet ver warren met de Kunstschouw. „Wij willen in tegenstelling tot de Kunstschouw uitsluitend Schouwse kunst tentoonstel len." De brochure voor het Schouwse kunstrondje wordt dinsdag 24 september gepresenteerd in ga lerie Borsboom in Burgh- Haamstede. Het eerste exem plaar wordt door wethouder A. van der Wouden van Cultuur in ontvangst genomen. Deze bro chure is binnenkort verkrijg baar bij de WV-kantoren in de regio en bij de deelnemende ate liers en galeries. Advertentie door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Zuidwelle brug in Zierikzee is volgende week afgesloten voor de aanleg van de nieuwe rotonde tegen over het gemeentehuis. De aan sluiting van de Zuidwellestraat op de Laan van Saint Hilaire wordt ruim twee maanden aan het verkeer onttrokken. De aanleg van de rotonde die het kruispunt Haringvlietstraat- Laan van Saint Hilaire gaat ver vangen begon half augustus. Als alles volgens planning verloopt, is het karwei in december dit jaar geklaard. De eerste fase, het verleggen van het laatste ge deelte van de Haringvlietstraat, is bijna afgerond. Donderdag 19 en vrijdag 20 september wordt het nieuwe stukje Haringvliet straat geasfalteerd. Diezelfde week wordt de ruimte voor de Zuidwellebrug en de in gang naar het parkeerterrein bij het gemeentehuis aangepast aan de nieuwe situatie. In die week is het gemeentehuis alleen via de Laan van Saint Hilaire bereikbaar. De tweede fase begint maandag 23 september. Vanaf die datum wordt het gedeelte van de Laan van Saint Hilaire tussen de Ha ringvlietstraat en de Schelde- straat afgesloten voor alle ver keer. Kassa weg uit geparkeerde auto VLISSINGEN - Uit een gepar keerde auto, die niet afgesloten was, is gisteren omstreeks 18.45 uur een kassa weggenomen. De bestuurder, een 39-jarige man uit Roosendaal, had net de kassa in de auto gezet, die aan de Scheldestraat te Vlissingen stond. Hij ging even terug de winkel in waaruit hij de kassa had gehaald. Toen hij enkele mi nuten later bij zijn auto terug keerde was de kassa weggeno men. De waarde van de kassa bedraagt enkele honderden eu ro's. Het verkeer dat Zierikzee in wil, wordt omgeleid via Boerenweg, Grevelingenstraat en Schelde straat. Verkeer dat vanuit de stad richting Westhoek wil, wordt via Scheldestraat, Greve lingenstraat en de dan net geas falteerde Haringvlietstraat ge stuurd. Voor de Boerenweg geldt tijdens de omleidingsperiode éénrich tingsverkeer. Omwille van de veiligheid wil de gemeente daar zelfs geen fietsers die tegen het verkeer inrijden. Fietsers uit de omliggende dor pen worden aan de ene kant van Zierikzee via de Grachtweg om geleid en aan de andere kant van de stad via de Klerksweg. MIDDELBURG - Zakkenrol lers hebben gistermiddag op de Middelburgse weekmarkt omstreeks half twaalf een por temonnee en een rijbewijs weg genomen uit de tas van een 31-jarige vrouw uit Benschop. Toen de vrouw aangifte deed van diefstal bleken de weggeno men spullen al gevonden te zijn. Ze waren afgegeven bij het poli tiebureau. De vrouw miste al leen een geldbedrag van enkele tientallen euro's. Gisteren tussen 13.00 uur en 14.00 uur is tij dens het winkelen in de Middelburgse Langeviele de portemonnee van een 63-ja- rige vrouw uit Wezep gerold. De vrouw wilde in een winkel iets afrekenen en greep toen mis. Ze- bemerkte dat haar portemonnee met daarin enkele (bank)pas- sen, identiteitskaart en een geldbedrag van ruim 100 euro miste. Ook een 52-jarige vrouw uit Ar- nemuiden is gisteren beroofd in Middelburg. Rond 13.30 urn- werd in een winkel aan de Lange Delft uit haar tas geld weggeno men en enkele (bank)passen. Ze mist enkele tientallen euro's. BURGH-HAAMSTEDE - Gale riehouders en kunstenaars uit Burgh-Haamstede en omstre ken bieden het kunstminnend publiek vanaf zondag 29 sep tember eenmaandelijkse kunst- route aan langs de diverse gale ries en ateliers in de Westhoek MIDDELBURG - De landelijke partijleiding van de Lijst Pim Fortuyn (LPF) erkent vanaf dinsdag 17 september in Zee land alleen nog het bestuur dat de Zeeuwse leden dan kiezen. De vereniging die zich nu pre senteert onder de naam LPF Zeeland, geleid door Middel burger L. Sturm, valt dan bui ten de boot. Als het nieuwe, ge kozen bestuur niet wordt geac cepteerd, zal de LPF zonodig ju ridische maatregelen nemen. Dat laat E. Maas namens de lan delijke LPF weten in een brief aan de leden in Zeeland. Medicinale kruidentuin WOLPHAARTSDIJK - Maria Vermue uit Wolphaartsdijk houdt morgen van 10 tot 17 uur open dag in haar modeltuin met medicinale planten uit zowel de I oosterse als westerse genees- 1 kimde. Ook wordt haar nieuwe praktijkruimte in gebruik geno men. Het adres is Perponcher- polderweg4. door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Manege Luti- nahoeve in Zonnemaire staat aan de vooravond van een felbe geerde uitbreiding. Eigenaresse Lutina van der Bijl-Wattel hoopt nog de komende winter de beschikking te hebben over een binnenbak waar gehandicapten paardrijles kunnen krijgen. Zij kan daarbij rekenen op de steun van de speciaal opgerichte stichting Paardrijles Gehandi capten Zonnemaire. Voor Van der Bijl betekent de totstandkoming van deze stich ting zo'n beetje het bewijs dat 'de wonderen de wereld nog niet uit zijn'. „Op het moment dat ik op het punt stond dat hele plan voor die binnenbak maar te la ten varen, werd er ineens van onverwachte kant een helpende hand uitgestoken." Van der Bijl is jaren bezig ge weest met de voorbereiding voor de bouw van een binnen bak. De vergunning daarvoor van de gemeente liet lange tijd op zich wachten. „Al die tijd probeerden we in de winter dan maar zo lang mogelijk buiten paardrijles te geven, maar dat is eigenlijk geen doen. De paarden kunnen het wel hebben, maar de mensen krijgen koude spieren en dan is het gewoon afzien", zegt Van der Bijl. Toen ze einde lijk de gemeentelijke vergun ning binnen had, liet de bank Lutina van der Bijl leidt de paarden van de Lutinalioeve in de bruiloftstoet van Zonnemaire naar Brou wershaven. foto Marijke Folkertsma het afweten. „Ze walden geen krediet verstrekken. Ze vonden dat we de afgelopen winters te weinig hadden verdiend." Op dat moment raakten de onder nemers van de manege in mi neur en overwogen dan maar helemaal af te zien van hun uit breidingsplannen. Enkele fami lieleden en begeleiders van ge handicapten die al regelmatig rijles kregen bij de Lutinahoeve betreurden dat zeer. Ze besloten gezamenlijk hun schouders te zetten onder het plan. De stichting Paardrijles Gehan dicapten Zonnemaire is inmid dels een feit en het belangrijkste doel is de circa 60.000 euro bij een te krijgen die nodig is voor de bouw van een binnenbak in een tijdelijke loods. „We hebben een vergunning van de gemeen te om voor vijf jaar hier op het erf een loods te gebruiken. In die periode kunnen we bekijken of het haalbaar is een definitieve binnenbak te bouwen", zegt Van der Bijl. Zij heeft inmiddels de eerste 10.000 euro als schenking in ontvangst mogen nemen tij dens een golftoernooi op Greve- lingenhout in Bruinisse. De volgende gift is in oktober te verwachten, als ook de Kiwa- nisclub Schouwen-Duiveland de opbrengst van een golfwed- strijd beschikbaar stelt voor het goede doel. De bestuursleden van de stichting doen verder via hun eigen relaties hun uiterste best sponsors te vinden om vol doende geld voor de binnenbak bijeen te krijgen. Geduld Lutina van der Bijl is als in- structrice specifiek getraind in het lesgeven aan gehandicap ten. Angst wegnemen en met veel geduld en rust instrueren acht zij van belang bij deze les sen. De jongste cursist bij deze manege is nog maar vier jaar, de oudste deelnemer is zestig. „De mensen vinden het geweldig om bovenop een paard te zitten en eens over anderen heen te kun nen kijken", zegt Van der Bijl. Zij heeft zelf nog wat twijfels over de haalbaarheid van de ac tie, maar de leden van de stich ting hebben er het volste ver trouwen in dat de binnenbak nog deze winter in gebruik kan worden genomen. Tien is hij nu, die Middel burgse jongeman, en met weemoed ziet zijn moeder de eerste tekenen die voorspel len dat hij weldra zijn kin dertijd achter zich zal laten. Maar voorlopig zit hij nog heerlijk op de wip tussen pu ber en kind. Zodat hij na een dag vol stoe re, ernstige en belangrijke bezigheden nog even gezellig naast zijn moeder kan krui pen in bed, voor wat brood nodig bijkletsen. Het gesprek kwam laatst op eten. Hoe kwam het toch, vroeg hij, dat zijn moeder precies wist wat wel en wat niet voor te schotelen aan opa en oma, ook als ze bij voorbeeld taco's nog niet ge proefd hadden? „Tja, als je iemand al heel lang kentweet je ongeveer wat ze lekker zullen vinden en wat niet", legde ze uit. Blijkbaar was dat aanleiding voor Thim om de paar voed- selaversies waar hij zelf nog aan onderhevig is te overwe gen. En het bleek weer tijd voor grensverlegging. Een nieuwe stap in zijn toekomst. Hij ver mande zich en verklaarde dapper: Volgens mij ben ik nu wel klaar voor spruiten." Maaltijd+ ook prima ontbijt! Advertentie door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het overleg tus sen de woningbouwvereniging, gemeente en zorgkoepel Arcus op Schouwen-Duiveland begint na een moeizame start vorm te krijgen. Dat concludeert Arcus- directeur A. Schouw op basis van de recente gesprekken tus sen de drie organisaties. Schouw schrijft de betere over legsituatie, over nieuwbouw- plannen en de mogelijke invul ling van de 'zorgcomponent' binnen dat kader, in belangrijke mate toe aan de regierol die de gemeente gaandeweg op zich heeft genomen. Arcus had daar op aangedrongen, omdat het in een vroeger stadium bij eventu- i ele wijkuitbreidingen wilde worden betrokken, j „Het is in ieders belang om daar waar huisvesting komt, ook te kijken of er een goede zorginfra- structuur aanwezig is. Wat ik de laatste tijd merk, is dat de goede wil om daarover mee te denken, bij de gemeente en Zeeuwland I aanwezig is. We zitten met enige I regelmaat met elkaar aan tafel I én we gaan eikaars taal steeds I beter begrijpen. We zijn hier I twee jaar mee bezig. De start is moeizaam geweest, maar ik 1 constateer dat het nu pas écht vorm begint te krijgen. Wat dat I betreft ben ik daar zeer optimis tisch over." Eén van de grotere bouwprojec ten waarbij Arcus Zorgcentra wordt betrokken, is de laatste uitbreiding van Poortambacht (11). Onderdeel van de goed driehonderd te realiseren wo ningen in de punt langs het Ha venkanaal, vormt een service complex voor ouderen, door Zeeuwland te bouwen. Ook is Arcus met de gemeente in on derhandeling over aangepaste huisvesting en 'zorg op maat' in de nieuwbouwwijk Noorder polder. Schouw wil bovendien op korte termijn met beide partners in conclaaf om de negentien zorg- plaatsen zeker te stellen die ver vallen bij nieuwbouw van In 't Opper in Bruinisse. Het verou derde complex wordt gesloopt. De voorbereidingen daartoe zijn reeds begonnen. In de hui dige situatie biedt In 't Opper 84 plaatsen. Dat worden straks 67 appartementen. „Die resteren de negentien moeten dus ergens anders in de regio worden inge vuld. Doe je dat niet, dan krijg je in de toekomst gezien een pro bleem. Want de vraag neemt voorlopig eerder toe dan af, daar zijn alle deskimdigen het wel over eens." Schouw heeft voorkeur voor (een blok) zelf standige woningen, gekoppeld aan een 'pakket verzorghuis- zorg'. „De huidige regelgeving biedt die mogelijkheid van een stukje flexabiliteit in vraag en aanbod. Dan moet je, denk ik, zeker voor zo'n vergrijzende re gio als Schouwen-Duiveland niet nalaten daar adequaat op in te spelen." Sloop De linkervleugel van het Brui- nisser zorgcentrum gaat kort na de jaarwisseling tegen de vlak te. De bewoners uit dat deel worden eind november onder gebracht in een tijdelijke huis vesting, die op het terrein wordt opgetrokken. Zodra de nieuw bouw van de eerste flank gereed is, begint de sloop en vervanging van het andere deel. Volgens planning moet In 't Opper eind 2004 geheel vernieuwd zijn. Het achterblijven van de helft van de bewoners in het gebouw, ver eist een strak schema, aldus Schouw. „De nutsvoorzienin gen kunnen niet zomaar worden afgesloten. Zo moet met tal van omstandigheden extra rekening worden gehouden. Wanneer de linkervleugel tegen de vlakte gaat, ontstaat er bijvoorbeeld een groot gat in de muur. Dat moet eerst dicht, voordat verder wordt gegaan. Al met al best spannend voor de bewoners, maar eveneens voor ons." De bewoners zijn volgens Schouw uitvoerig ingelicht over de werkzaamheden en de ver huizingen die dat met zich mee brengt. De geluidsoverlast voor hen zal, aldus de directeur, 'niet groter zijn dan voor iedereen die in de buurt van een bouwplaats woont'. De mensen krijgen een verhuispremie, voor nieuwe vloerbedekking, gordijnen, be hang en verf. Voor iedereen die snel makkelijk en gezond wil afvallen is Maaltijd* (caloriearme maaltijdshake) van Weight Care de ideale oplossing. Een shake bevat namelijk slechts 200 calorieën en alles wat u per maaltijd nodig heeft. Vervang naar keuze 2 maaltijden per dag door Maaltijd+ om af te vallen of vervang af en toe 1 maaltijd om op gewicht te blijven. Krijgt u 's ochtends geen hap door uw keel of heeft j u geen tijd voor een ontbijt? Ook hiervoor is Maaltijd+ een prima oplossing. Het is een makkelijkl en compleet ontbijt. Maaltijd+ is in verschillende smaken verkrijgbaar. Maaltijd+ is bij diverse supermarkten en drogisterijen verkrijgbaar. Voor meer informatie surf naar wwwwcightcarc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33