Tegenvallers voor Middelburg PZC Slechtvalk leert weer vliegen Kweekvijver voor jeugdig theatertalent Thoolse jeugd laat van zich horen met negenkernenslag 12 Gemeenteraad moet nog twee jaar wachten op uitvoering nieuwe plannen Barbé: verantwoorde veiligheid in tunnel Tien maanden geëist wegens drugshandel weekenddiensten Euterpe speelt Open dag fort Rondrit met huifkar in Wemeldinge vrijdag 13 september 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het college van bur gemeester en wethouders in Middel burg is er niet in geslaagd geld vrij te maken voor de nieuwe plannen van de gemeenteraad. Dat bleek gisteren bij de presentatie van de miljoenennota Over volgend jaar. Door een aantal te genvallers kunnen de plannen die in het raadsprogramma zijn afgesproken op zijn vroegst pas over twee jaar wor den uitgevoerd. Bovendien stijgen de lasten voor de inwoners van Middel burg. ,,We hadden heel graag meer gedaan", zei wethouder P. Bruinooge van finan ciën. „Maar op dit moment kan dat he laas niet." De inkomsten vallen tegen. De gemeente krijgt minder geld van het Rijk dan waar op was gerekend. Som mige posten slokken extra gelei op. Door de grote vraag naar voorzienin gen en vervoer stegen de kosten voor de uitvoering van de Wet Voorziening Ge handicapten (WVG). Daar wordt vol gend jaar 800.000 euro extra voor uit getrokken. De miljoenennota bevestigt wat in het voorjaar al werd gevreesd: er is geen geld voor nieuw beleid. De lasten voor de burger worden hoger. De rioolheffing stijgt met bijna 7 pro cent, de afvalstoffenheffing met ge middeld ruim 11 procent. Oorzaak zijn de stijgende kosten voor afvalverwer king en de milieustraat.,Het storten en verbranden van huisvuil is duurder ge worden", verklaart Bruinooge de hoge re lasten. „De milieustraat is een groot succes. Die is wel gratis, maar dat leidt tot ho gere tarieven achteraf." De hoeveel heid afval die bij de milieustraat wordt aangeboden, is de afgelopen jaren verdubbeld. Als de gemeentelijke rei nigingsdienst wordt overgenomen door Delta NV, levert dat voor elk huis houden alsnog een voordeel van elf eu ro op. De gemeenteraad had het college van B en W gevraagd geld vrij te maken voor sociaal beleid. Dat is nog niet gelukt. Het college verwacht pas in 2004 geld over te hebben voor nieuw beleid. Om alle punten uit het raadsprogramma te kunnen uitvoeren, moet bezuinigd worden op andere zaken. „Er valt niet aan te ontkomen dat er pijn moet wor den geleden", aldus de wethouder. „Er moeten keuzes worden gemaakt." Het college komt in het voorjaar met con crete plannen. „Daar is over gefilosofeerd", zei wet houder Bruinooge.. „Maar daar zeg ik nu nog niets over. We sluiten niets uit, we moeten dat afwegen tegen het wen- door René Hoonhorst TERNEUZEN - Als de eerste auto's over een half jaar door de Westerscheldetunnel rij den, bieden de gemeenten Terneuzen en Borsele de ge bruikers 'verantwoorde vei ligheid'. De gewenste maximale aan- rijtijd van elf minuten voor de hulpdiensten kan nog niet in alle gevallen worden gega randeerd, maar binnen een kwartier kunnen goed ge trainde brandweermensen immer ter plekke zijn, verze kerde burgemeester R. Barbé gisteravond de Terneuzense raadsleden. De gemeenten hebben samen met de plaatselijke brand weerkorpsen en de Regionale Brandweer een schema op gesteld waarbij in 2005 de hulpdiensten ideaal voor hun taak berekend zijn. De conclusie van het onaf hankelijke raadslid P. Nieu- wenhuijzen, die onlangs D66 de rug toekeerde, dat de ge meenten de eerste twee jaar gedogen dat de veiligheid niet optimaal is, werd door zijn collega-raadsleden niet onderschreven. Nieuwenhuijzen legde er de nadruk op dat 'pas in 2005 eerste-klas-veiligheid' kan worden geboden. Barbé ha merde er juist op dat de twee gemeenten hun verantwoor delijkheid nemen en druk in overleg zijn met de provincie en het Rijk om een steentje bij te dragen. Kazerne De commandanten van zo wel de Regionale Brandweer als de twee gemeentelijke korpsen hebben daarnaast beaamd dat de tunnel in maart volgend jaar open kan als de gemeenten doen wat noodzakelijk is. De gemeente Terneuzen steekt daartoe miljoenen euro's in een nieu we brandweerkazerne voor Terneuzen en een rigoureuze opknapbeurt voor de kazer ne van Hoek. Daarnaast worden vele ton nen uitgetrokken voor de aanschaf van nieuw materi eel en opleidingen en oefe ningen die speciaal gericht zijn op calamiteiten in de tunnel. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Vogel- en egelopvang De Mikke in Mid delburg heeft een nieuwe logé. Een in Zeeuws-Vlaanderen aangetroffen slechtvalk is in een van de hokken aan het bijko men. De vogel had volgens be heerster Coby Louwerse een blokkade van het zenuwstelsel in zijn rug, waardoor hij niet meer kon lopen of vliegen. De slechtvalk werd enige tijd geleden gevonden langs de weg in IJzendijke. De vogel werd naar de dierenarts in Breskens gebracht, maar die had te wei nig ruimte. „De slechtvalk kon zijn poten niet meer bewegen, hij was verlamd en lag als een hoopje ellende op de grond", weet Louwerse. „Met veel zorg en moeite hebben we hem weer op de been gekregen. Wij zijn nu bereiden ons er nu op voor hem weer los te laten." Louwerse is zestien j aar beheer- Het verblijf in De Mikke heeft de slechtvalk goed gedaan; hij is bijna klaar voor uitzetting. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Officier van ustitie A. Flikweert heeft giste- en bij de rechtbank in Middel- >urg tegen een 33-jarige inwo- van Graauw voor handel in middelen vijftien gevangenisstraf, vijf maanden voor- vaardelijk, geëist. len 23-jarige vrouw uit Axel Loorde 240 uur werkstraf en maanden voorwaardelijke tegen zich ei- en. Het aandeel van een 28-ja- inwoner van Hulst werd de officier vertaald in een is van 240 uur werkstraf en vier laanden voorwaardelijk, ter- zijl de rol van zijn 24-jarige riendin uit Sint Jansteen nog eperkter was gezien de eis van 0 uur werkstraf en een maand oorwaardelijk. verdachten vertelden dat ze te-pillen en cocaïne onder een tel vrienden in het uitgaanscir- uit verdeelden en een deel zelf ebruikten. „De ene keer reed de andere keer een ander", de Hulstenaar. In elk geval het vast dat hij 2 decem- er 2000 naar Antwerpen was om coke te halen. De ïan uit Graauw, die door de of- cier als de hoofdverdachte rerd gezien, had hem 15.000 elgische francs meegegeven, de Belgische politie de aanhield had hij ze gram cocaïne bij zich. ij een huiszoeking in Graauw •of de politie 368 gram synthe- sche drugs en 444 gram hen- ep aan. De Axelse had op ver- Dek van haar vriend drie zakjes verdovende middelen door raam naar buiten gegooid. drugs had ik in bewaring een ander", verklaarde de e officier achtte bewezen dat e verdachten zich in 2000 en Drig jaar een aantal maanden bezig gehouden met de in xtc-pillen, cocaïne en Over de frequentie het antwoord schuldig „De intensiteit valt oeilijk te bepalen. Zo zijn er Dvallend veel telefoontaps van irddrugs geweest." Het bewijs Dn hij niet helemaal hard ma- Volgens de 28-jarige ver mocht uit de gesprekken worden afgeleid dat die ansacties zijn doorgegaan. „Ik e me niet als een handelaar. We .elden van feesten en van uit- aan. Daarbij werd wel eens een illetje en een lijntje coke ge- itspraak op 25 september. door Marcel Modde RENESSE - „Eindelijk", ver zucht Rinus Pankow, „éinde lijk wordt ingezien dat Schou- wen-Duiveland hopeloos ach terloopt wanneer je het hebt over jeugdtheater. Er is hier niks op dit gebied, geen profes sioneel kader waaraan bepaal de initiatieven kunnen worden getoetst. Voor het eerst is er een wethouder achter ons gaan staan. Die 1250 euro subsidie die we nu hebben gekregen, is in feite een startlicentie. Het begin van iets moois." Een broedplaats voor serieus jeugdtheater, een kweekvijver voor jong talent, zo zien de ini tiatiefnemers én de gemeente de opzet om kinderen vanaf een jaar of tien vertrouwd te maken met toneel en dans. En dat moet vooral niet te vrijblij vend worden aangepakt, vin den ze. Dus wordt zo veel mo gelijk gebruik gemaakt van professionele ondersteuning. De reeds bestaande verbinte nis met de geschoolde dansdo- cente Nicole Meijsen wordt verder benut, naast een tiental ervaren productiemedewer kers, artistiek leiders en tech nici. Daarnaast wil het bestuur van Jeugdtheater Op Drift Schou- wen-Duiveland bij gelegen heid externe beroepskrachten uit de toneelwereld inhuren, om hun kennis en kunde op de jonge spelers over te brengen, vertelt voorzitter en regisseur Hans de Hamer. Dat moet ge beuren aan de hand van speci ale workshops, legt Pankow uit, maar eveneens is het de be doeling gelouterde acteurs en docenten in te schakelen voor advies bij bijzondere produc ties. Als voorbeeld noemt hij de Griezelbus 1, naar het boek van Paul van Loon. Twee jaar geleden haalde Pankow de ori ginele voorstelling in try-out- vorm naar Renesse, mede dankzij de contacten met hoofdrolspeler en streekge noot Jerry Rijstenbil. Op Drift brengt komend voorjaar een eigen versie van het spookver haal op de planken. Rijstenbil heeft toegezegd te willen 'coa chen', aldus Pankow en ook kan gebruik worden gemaakt van de originele kleding en at tributen uit die professionele productie. De Griezelbus wordt opgevoerd door kinde ren van dertien tot en met zes tien j aar. D e j ongere leden (tien De Griezelbus is één van de hoogstandjes die de jeugdtheatergroep Op Drift Schouwen-Duiveland komend voorjaar op de planken zet. foto Marijke Folkertsma tot en met dertien jaar) storten zich op Dolf je Weerwolf je, eveneens van de hand van Paul van Loon. Dansdrama Als extraatje werkt de jeugd theatergroep aan een dansex- pressie over de watersnood ramp van 1953, een choreo grafisch hoogstandje van Meijsen op muziek van de Car- mina Burana. Het plan is het dansdrama 1 februari volgend jaar uit te voeren in de caissons bij Ouwerkerk, ter gelegen heid van de officiële herden kingsplechtigheden. „En dan hebben we natuurlijk ook nog ons Sinterklaasstuk, waarmee we alle dorpen langs willen", completeert De Hamer het vol le programma van de jonge honden. „Wie nog aan één van die stukken wil meedoen, kan zich voor eind september aan melden." De jeugdtheatergroep (voor heen Jong Op Drift) telt mo menteel veertien actieve leden. De financiële steun én de ge meentelijke aanduiding 'broedplaats voor een vol waardig jeugdtheater' wordt door bestuur en productieteam als een waardevolle erkenning gezien van een initiatief dat drie j aar geleden begon als 'een probeersel' voor groep acht van de basisschool in Renesse. „Van lieverlee is het steeds meer geworden en bieden we een compleet aanbod van thea ter, zang en dans." De drempel voor aanmeldingen wordt be wust laag gehouden, zegt pro ductiemedewerker Frans Du- dok. „Je hoeft geen audities te doen." Maar het verwach tingspatroon ligt hoog, bena drukt artistiek leider Pankow. „We waken er voor een soort opvangcentrum te worden voor kindertjes die door hun ouders een paar uur worden uitbesteed. Als je je bij ons aansluit, dan moet je echt to neel willen leren spelen of met dans aan de gang willen. Heb ben kinderen die basisinstel- ling niet, dan pikken we die er snel genoeg uit." Brogum Het gezelschap steunt het plan van wethouder Aad van der Wouden om de jeugdtheater werkplaats onderdeel te ma ken van het cultuurhuis dat hij in Zierikzee wil openen, in een 'Brogum nieuwe stijl'. Het ver laten van de huidige basis in het Renesser dorpshuis is vol gens geen van de betrokkenen een probleem. Meer dan de helft van de leden woont ver spreid over de regio. De Ha mer: „Als we tegen een over stap naar Zierikzee zouden zijn, creëer je daarin feite je ei gen concurrentie. Daarmee gooi je je eigen glazen in. Als je ziet waar dit toe kan groeien, dan zou dat eeuwig zonde zijn." De theatervereniging werkt aan een vijfjarenplan voor ver dere uitbouw van de professio neel aangestuurde 'werk plaats'. Scoop heeft inmiddels ondersteuning toegezegd bij het vergaren van extra subsi dies om de inzet te kunnen ver breden, aldus Pankow. Ook wordt een beroep gedaan op het bedrijfsleven en fondsen. senlijstje. De gemeenteraad zal tijdens de begrotingsbehandeling in november zelf ook wel met ideeën komen." Stemming Vorig jaar was de stemming bij de pre sentatie van de begroting heel anders. Toen kon de gemeente ruim drie mil- j oen euro extra verdelen. Dat geld is be steed aan onder meer sportvoorzienin- gen en onderwij shuisvesting. Bruinoo ge is door de tegenvallers voor komend jaar niet meteen pessimistisch. „We hebben een sluitende begroting, we hebben een goede reservepositie. Er zijn alleen nieuwe wensen geformu leerd." ster van De Mikke. „Dit is pas de tweede keer dat ik een slecht valk binnen heb gekregenEn de eerste werd dood binnenge bracht." Dat de vogel- en egel- opvang nu weer een roofvogel verzorgt, is volgens haar een duidelijk teken dat de slecht valk zich weer aan het nestelen is in de provincie. Dwangmatig voeden De slechtvalk is met behulp van een antibioticakuur weer op de been geholpen. „We hebben hem wel dwangmatig moeten voeden, want hij kon zijn prooi niet vasthouden." De vogel kreeg in stukjes geknipte muis, maar is inmiddels weer zover opgeknapt dat er wordt getest of hij levende prooi kan vangen. Volgende week mag de slecht valk laten zien hoe het staat met zijn vliegprestaties. Louwerse hoopt de roofvogel in overleg met de Roofvogelwerkgroep weer in Zeeuws-Vlaanderen los te laten. Morgen houdt De Mikke open dag van 10.00totl6.00 uur. Vrij - willigers van de vogel- en egel- opvang vertellen over hun werk Voor kinderen zijn er allerlei ac tiviteiten. 14 en 15 september CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Goes/Kloetinge Patiënten huisartsen Huysman, Posthumus, Joosse, Slager, van Straalen en v.d. Werff, vrij. 18.00- zon. 19.00 uur: J.A.N. Huysman, Van Dusseldorpstraat 3, Goes, tel. (0113) 272001 Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00-17.30 Patiënten huisartsen Kooiman, Oort- man. Rijken, Schmeitz, Schruer, Van der Stoep en Thijssen, vrij. 17.00-zon. 19.00 uur: D. W. Thijssen, Heernisseweg 87, Goes, tel.(0113)215003. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00-17.30 Wolphaartsdijk,'s-H. Arendskerke, Hein- kenszand,Nieuwdorp, vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: J. J. Harten en A.M.A. Harten-Heilig, Cla ras Pad 12, Heinkenszand, tel. (0113) 561234. Heinkenszand e. o.vrij. 17.30-ma. 08.30 C. T. Miermans, Clara's pad 38, Hein kenszand, tel. (0113)561677. Hansweert, Schore, Yerseke en Kruinin- gen, vrij. 18.00-zon. 22.00 uur: C Ammerlaan, Zeeburg 1, Yerseke (0113) 573520 Spreekuur 11.00-11.15en 17.00-17.15 Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath, vrij. 19.00-zon. 22.00 uur: A. Plaisier, B. Vogelaarstraat 2a, Kruinin- gen, tel. (0113) 381566. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 Driewegen, Borssele, Hoedekenskerke, 's-Gravenpolder, Ovezande, 's-Heeren- hoek: A. Korstanje, Langeweg 40, 's-Graven- polder, tel. (0113)311747. Kapelle en Wemeldinge, vrij. 18.00-zon 23.00 uur J. A. de Jong, Kapelle, tel. (0113) 341290. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 Noord-Beveland: Kortgene, Colijns- plaat, Kamperland en Wissenkerke: H. L. N. van der Veen, Wissenkerke, tel. (0113) 372565. Spreekuur 11.00-11.30 uur. Goes, tel (0113)213419. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huis- kes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molen- laan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Wijkverpleging: Oosterschelde Thuiszorg. Voor geheel Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen- I Duiveland, Tholen en St. Phïlipsland via tel.(0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland via tel (0113)229003. Verloskundige Maatschap Goes, vrij 20.00-zon. 20.00 uur: M. de Winter, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118414444. Tholen en St. Philipsland Huisartsen: Voor geheel Tholen van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen: Voor geheel Tholen van zat. 08.00-zon, 24.00 uur: M. Bomas, Zijpestraat 9, St, Philipsland tel. 0167-573232. Spreekuur zat. en zon. van 17.00-17.30 uur. Dierenartsen: Tholen: W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poort vliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uurop Botermark 10, Oosterschelde Thuiszorg: Tholen en St. Philipsland: Tel. (0113) 249111. Tandartsen: Noord- en Zuid-Beveland: J. M. Chilla, Burg. Elenbaasstraat 1a, Kruiningen, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandartsen Houg, Koster, Smit en de Wit tel. (0113) 220034. Apotheken: Weekenddienst zat. 10.00-18.00, zon. 10.00 -12.00 en 16.00 -18.00 uur: Apo theek de Pijlers, v. Dusseldorpstraat 1 Goes, tel. (0113) 227104. De avond- en nachtdiensten worden ver zorgd door De Zeeuwse Apotheek, Sta- tïonspark35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen: Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruinin gen en Krabbendijke: M.A.R. v.d. Boomgaard, tel. (0113) Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: P.C. Stokman, 's Gravenpolderseweg 39, HEINKENSZAND - In het ka der van de serie Manhuistuin- concerten treedt muziekvereni ging Euterpe uit Heinkenszand zondag 15 september op in de Manhuistuin in Goes. Tijdens het concert, dat om 12.30 uur begint, wisselen de fanfare en de slagwerkgroep van Euterpe el kaar af. Ook spelen ze enkele nummers samen. ELLEWOUTSDIJK - Vanwege Open Monumentdag is Fort El- lewoutsdijk morgen van 10.00 tot 16.00 uur geopend. Er zijn diverse informatiekraampjes en rondleidingen. Belangstellen den kunnen met de boswachter van Natuurmonumenten op ex cursie naar het Zuidgors en de inlagen. door Esme Soesman THOLEN - Achter de schermen zijn de jongeren van Joth (de Thoolse jeugdraad) al langer ac tief. Nu is het echter hoog tijd, vinden de jongeren, „dat we la ten weten dat we er zijn". Dat gebeurt met een groot feest én met een negenkernenslag. Uit alle dorpen worden teams (van een man of negen) gevormd die onderling de strijd aanbin den op een parcours van deze tijd. „We wilden geen oubollige dingen als zaklopen of zo", ver telt Joth-lid Anika Boxhoorn (15). Dus werd er alles aan ge daan de centen bij elkaar te krij gen voor spectaculairdere zaken, zoals een opblaasbare hindernis- en klauterbaan. Na de opening van het jeugd- spektakel door burgemeester Nuis vangt om twee uur 's mid dags de negenkernenslag aan. Tussen vier en vijf uur is de prijsuitreiking. Daarna kan er op een rodeostier worden gere den.. Vanaf half acht 's avonds wordt er in de tent een feestje gevierd. Tot half twaalf is er dis co. Wensen Joth heeft geprobeerd zoveel mogelijk wensen waar te maken tijdens deze eerste activiteit. „Ik hou zelf van een feest met een band, de ander houdt van disco. Weer iemand anders vond iets sportiefs het allerleukst", zegt Boxhoorn. De jongeren hebben gezocht naar een zo ge varieerd mogelijk programma. Hulp kregen zij van de stichting STAD en Jeugd- en Jongeren werk Tholen. De gemeente Tho len en de stichting Pekoenja (die activiteiten van jongeren subsi dieert) steunen het initiatief financieel. De jongerenorgani satie J oth hoopt .zoiets organi seren kost veel geld en tijd") veel jeugdigen in de leeftijd van twaalf tot achttien op de been te krijgen. Dan is de kans groot dat er vaker een evenement op po ten wordt gezet. Behalve de or ganisatie van leuke dingen houdt Joth zich bezig met ge meentelijk beleid. De in januari opgerichte jeugdraad adviseert de gemeente op jongerengebied. Zo heeft de raad zich gebogen over de Nota jeugdbeleid. Daar over worden jongeren deze week nog geïnformeerd. Zij krijgen een infoflyer met een populaire versie van het jonge- renbeleid in de bus. De negenkernenslag met feest wordt zaterdag 21 september gehouden op de Oesterputten in Tholen-stad. In elke kern stop- pen bussen, voor de heen- en de terugweg. Retourtjes voor de I bus zijn in de voorverkoop ver- I krijgbaar in de plaatseüjke snackbars. Daar zijn ook kaar ten voor het feest te koop. In Tholen-stad zijn kaarten ver krijgbaarbij Pieters Image kap salon. In Sint-Annaland vindt de voorverkoop in cle boekhan del plaats. Het feest duurt van 14.00 tot 23.30 uur. WEMELDINGE - Wemeldinge staat morgen helemaal in liet te ken van de jaarlijkse Wemeldin- ge(n)dag. Vanaf io.00 uur zijn er vele activiteiten in het dorp. Na een défilé dat eindigt bij het oude gemeentehuis wordt om 10.00 uur het evenement offici- I eel geopend. Om 10.15 uur volgt een rondgang met oldtimers en j muziekgezelschap OKK. Vanaf i 10.30 uur zijn er een ambach- I tenmarkt in de Dorpsstraat en op het Dorpsplein, Oudholland- se spelen in de Wilhelmina- straat, een rommel- en kinder- i vrijmarkt op het Dorpsplein en de Wilhelminastraat en een old- i timershow op de Zandweg. Verder is het mogelijk rondrit- i ten met de huifkar of in oldti- j mers te maken. De hervormde I kerk is de hele dag open voor pu- I bliek. Ook fuchsiatuin en muse- um 't Waskot aan de Prinses Ju- lianastraat werkt mee aan de dag. Om 13.30'en 15.00 uur is er een show met nostalgische on- derkleding te zien. In de tent op het Dorpsplein worden demonstraties linedan- f cing gegeven. Tussen 13.00 en j 16.00 uur zijn er wedstrijden ringrijden in de Dorpsstraat. I Volksdansgroep Walacra treedt J. om 13.00 uur op. Mooi Zeeland presenteert om 16.00 uur kle- j derdracht in de feesttent. Vanaf 17.30 uur is er een boeren- maaltijd in de tent, om 20.30 uur gevolgd door een feestavond met muziek van The Corner Cats en Quincy's Sound.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32