pm. Forse achterstand bij schuldhulp vute™Xrït™.. Thoolse pomp terug op markt Dieren ter adoptie aangeboden Hulp met computer dankzij cadeaubon Bodemsanering nodig voor bouw op kavel De Groene in Goes OY~ IA/1 Tientallen mensen wachten maanden op oplossing financiële problemen Veere StiUlkt verzet Elf inzendingen dingen mee naar Toekomstprijs Alleen gekozen bestuur krijgt zegen landelijke LPF zeeuwse almanak Manhaftig Advertentie STUNTVERKOOP TUINMEUBELEN Teak en eikenhout collectie 2002 Gilde weg 17 Vlissingen (t.o. Miro parkeerterrein) Geopend op donderdag en vrijdag van 12.00-18.00 uur en op zaterdag van 12.00-17.00 uur. ALLES MOET WEG!! BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 13 september 2002 Hnor Rolf Bosboom GOES - Gebrek aan personeel heeft geleid tot forse achter standen bij het bureau schuld hulpverlening van de gemeente Goes. In totaal 57 mensen heb ben vijf maanden of langer moe ten wachten voordat hun aan vraag was afgehandeld. De fractie van GroenLinks, die de kwestie gisteren heeft aange kaart, spreekt van een onaan vaardbare situatie. Wie in financiële problemen zit en niet meer in staat is zijn schulden te voldoen, kan zich melden bij het bureau schuld hulpverlening, onderdeel van de gemeentelijke afdeling soci ale zaken. Het bureau bekijkt welke stappen kunnen worden ondernomen, zoals doorverwij zing naar de Gemeentelijke Kredietbank. Door ziekte van een van de twee medewerkers van het bureau is een deel van de aanvragen lang door Inge Heuff ZIERIKZEE - De cadeaubon- nenmarkt is uitgebreid met een nieuw exemplaar. De pc-hulp- bon waarmee je een collega, vriend of jarige kennis een uur lang deskundige pc-hulp aan huis aanbiedt. Information Lighters uit Zierikzee introdu ceerde onlangs deze cadeaubon, waar blijkbaar behoefte aan is. „Hier kan ik het wel, maar thuis lukt me dat nooit." Dat is een hartenkreet die de computerin structeurs van Information Lighters regelmatig ter ore komt. „En dat klopt vaak ook", verklaart eigenaresse B. van de Sande-Troost. „Meestal is het snel op te lossen omdat er slechts enkele instellingen an ders staan. Maar als je weinig kennis hebt van computers is dat een bijna onoverkomelijk probleem." Problemen Information Lighters is een softwarebedrijf dat naast het produceren van softwarepak ketten en functionele websites voor het MKB, gespecialiseerd is in pc-trainingen aan werkne mers van bedrijven en aan par ticulieren. Dat gebeurt zowel één-op-één als groepsgewijs. Het zijn vooral de particuliere cursisten die soms in de proble men komen. Van de Sande: „Die mensen vol gen enthousiast in een wijkcen trum een cursus om vervolgens thuis niet uit de voeten te kun nen. De computerinstellingen staan dan net zo, dat de zaken die zij geleerd hebben niet toe pasbaar zijn. Voor deze onerva ren computeraars is dan de computer kapot." „Zie je nou wel dat-ie het niet doet?" is een kreet die Van de Sande en haar man vaak te ho ren krijgen als ze een kijkje thuis nemen. Dat valt eigenlijk altijd mee. Maar als een profes sioneel bureau naar een ver meende kapotte computer komt kijken, kost dat aardig wat aan voornjkosten. „Met een ca deaubon helpen we de mensen thuis deskundig in een uur tijd op streek. Het is niet bedoeld om er een reparatie mee te betalen. Het gaat puur om deskundige begeleiding op de eigen compu ter. Bijvoorbeeld als aanvulling op de cursus die eerder gevolgd is." De pc-hulpbonnen zijn vooralsnog bij Information Lighters en bij De Lichtboei in het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee te verkrijgen. blijven liggen. Daardoor ver keerden mensen lange tijd in onzekerheid. Twee gedupeer den hebben bij de fractie van GroenLinks aan de bel getrok ken. Die ging de signalen na bij de afdeling zelf, die aangaf dat het om 57 mensen ging van wie de aanvraag langer dan vijf maanden in behandeling is geweest. Door de tijdelijke in schakeling van een externe me dewerker is het probleem voor lopig opgelost. Voor GroenLinks is de zaak daarmee niet afgedaan. „We moeten dit ook in de toekomst voorkomen", zegt raadslid R. van den Boom. „Mensen moe ten al een drempel over voordat ze zich aanmelden voor schuld hulpverlening. Het mag het niet zo zijn dat ze vervolgens maan den moeten wachten." Bureaula Van den Boorn vindt het vooral zorgwekkend dat lopende za ken bij afwezigheid van een van de ambtenaren niet zonder meer worden overgenomen door col lega's. „Je verwacht toch dat aanvragen dan niet in een bu reaula blijven liggen. Die moe ten centraal zijn opgeslagen en volgens een urgentielij st wor den afgewerkt." Het raadslid vraagt zich af in hoeverre dat op andere afdelingen van de ge meente de praktijk is. De gang van zaken bij het bu reau schuldhulpverlening noemt GroenLinks 'zeer schrij nend en volkomen ontoelaat baar'. De fractie heeft schrifte lijke vragen gesteld en wil onder meer weten of excuses zijn aan geboden aan de gedupeerden, of eventueel gemaakte kosten zijn of worden vergoed en of het ge- meenbestuur bereid is 'voor de gedupeerden als pleister op de wonde 'iets' terug te doen'. Bij de gemeente Goes kon giste ren niemand reageren op de za ken die GroenLinks naar voren heeft gebracht. Ziekteverzuim De kwestie versterkt de zorgen die de partij al enige tijd heeft over de ontwikkeling van het ziekteverzuim bij de gemeente. Dat steeg vorig jaar tot zorg wekkende hoogte, van 4,8 tot 8,2 procent. Het gemeentebe stuur verklaart de stijging door het hoge aantal langdurig zie ken. Voor een deel wordt het verzuim veroorzaakt door 'niet door de gemeente te beïnvloe den factoren', zo staat in de jaarrekening 2001. Er zijn maatregelen genomen om het aantal ziektegevallen te beper ken, zoals extra aandacht voor de arbeidsomstandigheden en het gedrag van medewerkers en leidinggevenden. Ook hebben ambtenaren deelgenomen aan een cursus gezond werken. door Ab van der Sluis DOMBURG - B en W van Veere verzetten zich niet langer tegen de aanleg van een groot wind molenpark op de Vlakte van de Raan ter hoogte van Knokke. Het college schaart zich niet achter de provincie en de kust- gemeenten Sluis-Aardenburg en Vlissingen die beroep aante kenen tegen het besluit van mi nister M. Aelvoet (Leefmilieu) om een vergunning te verlenen voor de bouw van het eerste deel van het park. Het college van Veere vindt dat de Belgische mi nister voldoende rekening heeft gehouden met de inspraakreac ties. Electrabel heeft de Belgische overheid om een vergunning ge vraagd voor de bouw en exploi tatie van een windturbinepark op het Belgische deel van de Vlakte van de Raan. Het plan moet uiteindelijk voorzien in tweehonderd windmolens met een vermogen van 400 mega watt. Het park komt op 15 kilometer afstand van Westkapelle en op 26 kilometer van Vlissingen te liggen. Het eerste deel omvat veertig tot vijftig turbines, te beginnen met een proef van tien turbines. Kritiek De provincie en de kustgemeen- ten Sluis-Aardenburg, Vlissin gen en aanvankelijk ook Veere hebben grote moeite met het windmolenpark. Kritiek is er met name op het feit dat diverse onderzoeken naar de gevolgen van de windmolens niet vooraf worden gehouden, maar pas als het project al in gang is gezet. Dat geldt onder meer voor on derzoek met betrekking tot de vogeltrek en de visbestanden. In de nieuwe langetermijnvisie voor het Schelde-estuarium is de Vlakte van de Raan aange merkt als belangrijk foerageer- en rustgebied voor vogels en als belangrijk paaigebied voor de visstand in de Westerschelde. Minister Aelvoet van Leefmi lieu hakte in juni de knoop door en verleende een vergunning. De provincie besloot vorige maand de Belgische Raad van State om een verbod voor aan leg van het windmolenpark te vragen. GS gingen ervan uit dat Sluis-Aardenburg, Veere en Vlissingen dat initiatief zouden steunen. B en W van Veere hebben nu be sloten af te zien van de verdere procedure. Volgens het college valt het allemaal wel mee met de bezwaren. De afstand tussen de Vlakte van de Raad en de kust bij Westkapelle is ongeveer vijf tien kilometer. De horizonver vuiling is volgens de gemeente niet zo groot. Bovendien is de exploitant van plan om een proef te nemen met camouflage- kleuren. Positief Veere noemt het in zijn besluit zelfs 'zeer positief' dat het win nen van windenergie op zee on derzocht wordt, gezien de be perkte mogelijkheden op land. Energie winnen met behulp van wind past bovendien in het Veerse milieubeleidsplan. B en W van Veere stellen boven dien dat minister Aelvoet reke ning heeft gehouden met de Zeeuwse inspraakreactie. De negatieve effecten van de aan leg en exploitatie van het wind- park wordt nauwlettend in de gaten gehouden. In opdracht van de Belgische overheid wordt een studie uitgevoerd naar de impact van windmolen parken in zee op de Scheldera- darketen. Als de radarketen in de problemen komt, dan moet de exploitant van het windmo lenpark voor een oplossing zor gen. Aelvoet verwacht overigens niet dat de effecten op de vogels en vissen schrikbarend zijn. Mocht dat wel het geval zijn, dan kan de minister de aanleg tijdelijk stilleggen of in het uiterste geval de vergunning intrekken. door Rolf Bosboom GOES - Voordat er woningen kunnen worden gebouwd op ka vel-De Groene in Goes, moet eerst een bodemsanering wor den uitgevoerd. Het gaat niet om ernstige verontreinigingen. De Groene Groep, die het pro ject wil ontwikkelen, heeft in middels een saneringsplan in gediend. Dat ligt tot en met 10 oktober ter inzage bij onder meer de gemeente Goes. Onderzoek door het Rotterdam se bureau Royal Haskoning heeft verontreiniging met mine- KORTGENE - De Noord-Beve- landse Toekomstprijs heeft dit jaar elf inzendingen opgeleverd. Vier van deze personen, bedrij ven of organisaties zijn geno mineerd. Nominaties en prijs winnaar worden donderdag 19 september bekend gemaakt. Dat gebeurt tijdens de socië teitsavond van Sociëteit Noord- Beveland in de Korenbeurs in Kortgene. Een vierkoppige jury heeft zich over de inzendingen gebogen. Een schaapskudde, natuureducatiecentrum, een doolhof en milieuvriendelijke sloepen zijn enkele van de plan nen die meedingen naar de hoofdprijs. Alle inzendingen worden doorgestuurd naar de landelijke variant op de Toe komstprijs. Initiatieven moeten een economische, ecologische, inspirerende en sociaal-cultu rele waarde hebben. Om aan de eilandelijke variant te kunnen meedoen, moet het plan op Noord-Beveland kun nen worden uitgevoerd. Alle deelnemers krijgen een speciaal voor de gelegenheid ge maakt kunstwerk van de Noord-Bevelandse Marion Kamper. De winnaar krijgt dui zend euro, die gestoken moeten worden in realisatie van het project. De sociëteitsavond wordt verder benut om van gedachten te wisselen over zo genaamde servicehuizen in dorpskernen. Deze verzamel punten van diensten (postkan toor, bank) moeten bijdragen aan behoud van de leefbaarheid op Noord-Beveland. De socië teitsavond begint om 20.00 uur. rale olie aangetoond in de buurt van de voormalige tank voor huisbrandolie, ten zuiden van de showroom van het huidige garagebedrijf. In het grondwa ter zijn daar bovendien sporen van onder meer arseen aange troffen. Het terrein ter plaatse van het voormalige tankstation is in 1995 al schoongemaakt. Toch blijkt er nog een beperkte ver ontreiniging met minerale olie te zijn achtergebleven. Verder is in de noordwestelijke hoek van het perceel wat stortmateriaal achtergebleven dat licht ver ontreinigd is met minerale olie. Hoewel de vervuilingen niet ernstig zijn, moet er wel wat ge beuren om woningen met tuinen op de locatie te mogen realise ren. Dat geldt vooral voor de plaats bij de voormalige tank. Daar moet de grond tot een diepte van drie meter worden afgegraven, in totaal ongeveer 150 kuub. Om geen last te heb ben van het grondwater is bronbemaling tijdelijk noodza kelijk. Na afloop van het graaf werk wordt het grondwater op nieuw onderzocht om te bekij ken of dat ook gesaneerd moet worden. De locatie komt binnenkort vrij Autobedrijf De Groene, dat er nu gevestigd is, verhuist naar een nieuw pand op bedrijven terrein De Poel II, dat nu in aan bouw is. De Groene Groep wil op het huidige terrein in totaal 37 woningen en appartementen realiseren. Verzet Over de precieze uitvoering is herhaaldelijk overleg geweest met gemeente en omwonenden. Hoewel het leek dat de plan in middels dusdanig was aange past dat iedereen ermee kon le ven, bleek afgelopen voorjaar tijdens de eerste stap van de of ficiële planologische procedure dat er nog altijd veel verzet te gen het project is. Het ongenoegen richt zich voor al op de hoogte van de voorge nomen bebouwing. De grootste weerstand richt zich op het be oogde appartementencomplex op de hoek van de Oostsingel. De opzet van twee bouwlagen met kap aan de Anjelierstraat vinden de buurtbewoners even eens te fors. Ook de Provinciale Planologische Commissie van de provincie had bedenkingen bij het plan. De gemeente be raadt zich nu op de verdere pro cedure. Advertentie door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het bestuur dat de Zeeuwse leden van de Lijst Pim Fortuyn (LPF) op 17 september kiezen, krijgt als eni ge het keurmerk 'officieel goed gekeurd' van de landelijke par tijleiding. E. Maas laat dit namens de LPF weten in een brief aan de leden in Zeeland. Vanaf dat moment worden andere besturen niet meer als zodanig erkend, ook niet de vereniging die zich nu presenteert onder de naam LPF Zeeland. Als het nieuwe bestuur niet als zodanig wordt geaccep teerd, zal de landelijke LPF ju ridische stappen nemen. door Esme Soesman THOLEN - Na een lange reis staat-ie weer bijna compleet op z'n plaats: de stadspomp van Tholen-stad. Na een bezoekje aan een steenhouwerij in Maarssen en de droogka- mer in Duitsland is de pomp terug op de Thoolse markt. In gedeelten wordt het gerestaureerde mo nument op de oude plek geïnstalleerd. Voor de zomer was het de beurt aan de pomp in Sint-Maartensdijk. Het heeft al met al zo'n week geduurd voor de pomp op de Markt daar weer in elkaar zat. Naar verwachting komt de plaatsing van de oude watervoor ziening in Tholen-stad vandaag gereed. De pomp in Tholen-stad is vormgegeven in Loclewijk de vijftiende-stijl. In 1757 werd aan Nicolaas Muts uit Middelburg opdracht gegeven een dergelijk gevaarte voor de stad Tholen te vervaardigen. Door de jaren heen kreeg de pomp te maken met zaken als het weer en vandalisme. Dat ging ten koste van de steenkwaliteit en de vorm. Zo was onder meer de bekroning afgebroken. De steenhouwer in Maarssen heeft het mo nument gerestaureerd. Daarna is de pomp naar Duitsland vervoerd, waar door opslag in een droogkamer alle in de steen opgeno men vocht kon worden afgevoerd. De natuurstenen pomp is daarna geïmpreg neerd, waardoor vochtopname in de toe komst voorkomen wordt. Steffan ter Maat Het in elkaar zetten van de pomp heeft een week geduurd. foto Dirk-Jan Gjeltema SINT-MAARTENSDIJK - Kin derboerderij 't Lamsoortje in Sint-Maartensdijk biedt sinds kort haar dieren ter adoptie aan. Dit houdt in dat de zogenaamde adoptievriend voor een jaar een dier heeft op de kinderboerderij en dat voor dezelfde duur het voer voor het dier betaald moet worden. Het bestuur van de kinderboer derij heeft met het plan twee doelen voor ogen: Meer inkom sten voor de boerderij en een grotere betrokkenheid van mensen uit de regio. „We willen op deze manier een basis voor het bestaan van de boerderij houden", legt bestuursvoorzit ter I. van der Zwan uit.,We heb ben zo'n honderd dieren en de kosten hiervoor zijn erg hoog. We zijn met het idee gekomen om deze kosten een beetje het hoofd te kunnen bieden. Daar naast willen we de boerderij meer aan de mensen geven. Op die manier hopen we dat de be trokkenheid groter wordt en dat er daarmee ook meer mensen komen die zich voor de boerde rij willen inzetten." Van een intensievere samenwer king met Scaldis Naturalis, de stichting die op hetzelfde ter- Door het voer te betalen kan iemand een dier van kinderboerderij 't Lamsoortje adopteren. foto Dirk-Jan Gjeltema rein als 't Lamsoortje een multi functioneel gebouw heeft, lijkt voorlopig nog geen sprake, 't Lamsoortje en Scaldis Natura lis zijn beiden initiatieven van Platform Leefbaar Platteland Tholen, maar de stichtingen werken zelfstandig. Het plat form had het idee voor een fusie; daar werd niet direct enthousi ast op gereageerd. Een intensie vere samenwerking leek wel mogelijk, maar daar wordt op dit moment nog niet heel hard aan gewerkt. Tien is hij nu, die Middel burgse jongeman, en met weemoed ziet zijn moeder de eerste tekenen die voorspel len dat hij weldra zijn kin dertijd achter zich zal laten. Maar voorlopig zit hij nog heerlijk op de wip tussen pu ber en kind. Zodat hij na een dag vol stoere, ernstige en be langrijke bezigheden nog even gezellig naast zijn moe der kan kruipen in bed, voor wat broodnodig bijkletsen. Het gesprek kwam laatst op eten. Hoe kwam het toch, vroeg hij, dat zijn moeder precies wist wat wel en wat niet voor te schotelen aan opa en oma, ook als ze bij voorbeeld taco's nog niet ge proefd hadden? „Tja, als je iemand al heel lang kent, weet je ongeveer wat ze lekker zullen vinden en wat niet,legde ze uit. Blijkbaar was dat aanleiding voor Thim om de paar voed- sel-aversies waar hij zelf nog aan onderhevig is te overwe gen. En het bleek weer tijd voor grensverlegging. Een nieuwe stap in zijn toekomst. Hij ver mande zich en verklaarde dapper: „Volgens mij ben ik nu wel klaar voor spruiten. Maaltijd+ ook prima ontbijt! Voor iedereen die snel makkelijk en gezond wil afvallen is Maa!tijd+ (caloriearme maaltijdshake) van Weight Care de ideale oplossing. Een shake bevat namelijk slechts 200 calorieën en alles wat u per maaltijd nodig heeft. Vervang naar keuï 2 maaltijden per dag door Maaltijd+ om af te vallen of vervang af en toe '1 maaltijd om op gewicht te blijven. Krijgt u 's ochtends geen hap door uw keel of heeft u geen tijd voor een ontbijt? Ook hiervoor is Maaltijd-» een prima oplossing, Het is een makkelijk en compleet ontbijt. Maaltijd-»- is in verschillende smaken verkrijgbaar. Maaltijdis bij diverss supermarkten en drogisterijen verkrijgbaar. Voor moer informatie surf naar www weightcare nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29