Netelenbos ontkent bemoeienis Bush geeft Irak en VN laatste kans Antiek Vrijdag koopavond Dé Beurs voor FNV Bondgenoten schrapt 200 banen Moslimwereld schrikt van verdachte moskee 3HÜ Honduras in een fotosprookje Oud-Kamerlid Van Gijzel beticht minister van schikking spoortunnel Woning nog steeds domein van vrouw Met een Grand Cafémenu voor €4,95 morres Cameratoezicht Volkert mag Macedonië nerveus naar stembus Verwachtingen WCT realistisch Van Grunsven in bescheiden rol Verzekeraars: ziektepremie fors omhoog Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- mmm mmmmm 23° i w NO 4 Veel zon Zonnig en aangenaam warm met maxi maal 23 graden. Matige wind uit het noordoosten. i 245e jaargang no. 217 t vrijdag 13 september 2002 1 los nummer 1,00 door Peet Vogels en Alex Bogers DEN HAAG - Oud-minis ter Netelenbos van Ver keer en Waterstaat heeft gisteren ontkend dat ze zich heeft bemoeid met de schikking tussen de bouwbedrijven en het Openbaar Ministerie over de fraude rond de Schip- holspoortunnel. Die be schuldiging uitte oud-Ka merlid Van Gijzel eerder die dag tegenover de par lementaire enquêtecom missie die onderzoek doet naar de bouwfraude. i „Ik heb zelf een deal met de NS l gesloten over terugbetaling van 150 miljoen gulden subsidie. Daar is Huisinga, de toenmalige president van de NS, onder pro test mee akkoord gegaan", al dus Netelenbos. „Met het Open baar Ministerie heb ik me nooit bemoeid. Dat ligt op het terrein van de minister van Justitie." Reconstructie De commissie was gisteren vooral bezig met de politieke re constructie van de gebeurtenis sen rond het bekend worden van de schaduwboekhouding en de schikking met bouwbedrijven en de NS rond de fraude bij de aanleg van de spoortunnel. Veel belangstelling was daarbij voor de getuigenis van PvdA'er Van Gijzel. De ex-parlementariër Roltrap metro slaat op hol ROTTERDAM - Vier me troreizigers zijn gister ochtend gewond geraakt door een op hol geslagen roltrap. Het voorval gebeurde in het Rotterdamse metro station Leuvehaven aan de Schiedamsedijk. Volgens een ooggetuige ging de roltrap steeds sneller draaien en was er geen gelegenheid om af te stappen. Hierdoor ont stond een opstopping en vielen mensen achterover en op elkaar. De politie heeft geen idee wat de ooi-zaak is van de overac tieve roltrap. Een Rotterdamse vrouw liep een hoofdwond op en moest naar het zieken huis. Een vrouw uit Stel lendam klaagde over pijn in haar borst. Twee andere wouwen liepen diverse wonden en rugpijn op. ANP zwengelde de bouwfraude vorig jaar als eez-ste aan. De politieke verontwaardiging werd groot toen op 9 november klokkenlui der Bos met zijn schaduwboek houding naar buiten kwam in het programma Zembla. Nog groter was de verontwaardiging toen op dinsdag 13 november bleek dat de bouwbedrijven die fraudeerden bij de aanleg van de Schipholtunnel, Strukton en HBG, niet vervolgd zouden worden door het OM. Van Gijzel zei voor de commissie dat Netelenbos achter de schik king zat. „Op zaterdag, de dag na de uitzending van Zembla, heeft haar secretaris- generaal de baas van Strukton gebeld met de mededeling dat de schik king direct rond moest komen. Hij sprak in opdracht van de mi nister. Waarschijnlijk zijn er ambtenaren van Verkeer en Wa terstaat omgekocht in de fraude rond de Schipholspoortunnel. Dat deed bij mij het vermoeden rijzen dat ze de zaak in de doof pot wilde stoppen." In het debat over de zaak eiste een Kamermeerderheid dat de schikking zou worden terugge draaid en dat de bouwbedrijven alsnog zouden worden ver volgd. De avond na het debat zei Van Gijzel op tv dat desnoods de minister van Justitie moest af treden als hij de motie niet wilde uitvoeren. Die opmerking kostte hem zijn woordvoerderschap. „Melkert zei dat we geen ministers in de problemen gaan brengen door deze affaire." Van Gijzel zei dat hij vermoedde dat Netelenbos achter zijn roy ement zat. „Netelenbos heeft gezegd dat Van Gijzel gestopt moet worden." GPD Inwoners van Bagdad, zoals deze vrouwen bij het heiligdom Al Kazem, wachten af na de dreigende woorden van president Bush. foto DamirSagolj/RTR AMSTERDAM - De vrouw zorgt voor de aankleding van de woning, de man voor de muziek in huis. Dat is de uitkomst van een Nipo-onderzoek in op dracht van Woonbeurs Amster dam. Bij de aankoop van badkamers, keukens, vloeren, banken, gor dijnen en bedden spelen vrou wen een doorslaggevende rol. Ze oriënteren zich met name in speciaalzaken (54 procent) en diverse winkels' (43 procent). De woonboulevard komt met 26 procent op een derde plaats, peur, uiterlijk en model van »et meubilair zijn meestal het domein van de vrouw. Mannen beslissen daarentegen veelal °ver comfort, duurzaamheid en Prijs. Het te besteden budget wordt in 80 procent van de ge vallen wel in overleg bepaald. Dat geldt niet voor de muziekin stallatie. Die wordt meestal door de man aangeschaft. En snel. Kost de aanschaf van een badkamer of keuken gemiddeld bijna vijf maanden, 47 procent van de ondervraagden heeft binnen twee weken nieuwe ge luidsapparatuur in huis. GPD door Ans Bouwmans NEW YORK - De Amerikaanse president Bush heeft de Iraakse leider Saddam Hoessein een laatste kans gegeven al zijn af spraken met de VN na te komen. Bush zei gisteren daarbij samen te willen optrekken met de in ternationale gemeenschap, maar hij waarschuwde de 190 VN-lidstaten dat de organisatie zijn geloofwaardigheid verliest, (Advertentie 13,14 en 15 september als ze niet afdwingt dat Irak zijn wapenprogramma stopt en zijn chemische en biologische wa pens en langere-afstandsraket- ten vernietigt. Saddam breekt al zijn beloften en toont minachting voor de VN", aldus Bush, die zei dat de VN voor een bepalend moment in hun geschiedenis staan. „Wordt naleving van resoluties afgedwongen of wordt verzet beloond?" Tijdens zijn toespraak tot we reldleiders bijeen voor de jaar- Advertentie DISCOUNT DÈ COMPUTER KOOPJES BEURS lijkse Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York zei de Amerikaanse presi dent dat de VN al te vaak het Iraakse regime hebben gewaar schuwd, zonder vervolgens de weigerachtigheid van Saddam af te straffen. Al tien jaar trot seert de Iraakse leider de eisen van de VN, aldus Bush. Als de VN-Veiligheidsraad niet zorgt dat zijn Golfoorlog-resoluties worden nagekomen, dan wordt het een irrelevante organisatie, zo waarschuwde de Ameri kaanse president. VN-secretaris-generaal Annan waarschuwde Amerika gisteren niet in zijn eentje Irak binnen te vallen, zonder steun van de in ternationale gemeenschap. Maar Bush kaatste de bal terug. „Wij willen dat de VN slagen en dat hun resoluties worden ge respecteerd." Volgens Annan moet de Veiligheidsraad nu zijn verantwoordelijkheid nemen. Bush waarschuwde dat de Ame rikaanse regering anders de 'ernstige en toenemende drei ging' van een Saddam mét kern wapens alleen het hoofd te bie den. Want dat 'is een risico dat we niet mogen nemen'. Limiet Bush stelde geen tijdslimiet en beperkte zijn eisen aan het Iraakse regime niet tot de on voorwaardelijke terugkeer van de VN-wapeninspecteurs. On danks herhaalde oproepen van de Veiligheidsraad blokkeert Irak al bijna vier jaar de terug keer van de inspecteurs die erop moeten toezien dat er geen bio logische, chemische en kernwa pens worden ontwikkeld in Irak. Bagdad zegt dat ze niet over die wapens beschikt, maar volgens de Amerikaanse rege ring heeft Saddam de beschik king over biologische en chemi sche wapens en blijft de Iraakse ZEELANDHAUEN-GOES Zeelandhallen - Goes ■Ia,erda914 SEPT'1016 UUR vrijdag 17.00 tot 21.00 uur zaterdag en zondag 11.00 tot 18.00 uur HARD- SOFTWARE INTERNET GSM DVD GAMES DIREKTE VERKOOP INFORMATIE DEMONSTRATIE Advertentie WOIMEN van onze redactie economie UTRECHT - FNV Bondgenoten schrapt per 1 januari tweehon derd banen. De grootste vak bond van Nederland moet door een miljoenentekort flink be zuinigen en maakte gisteren in Utrecht de reorganisatieplan nen bekend. In de tweehonderd voltijdsba- nen (ongeveer 210 mensen) zijn de zeventig ontslagen die enkele weken geleden werden aange kondigd, meegenomen. Ge dwongen ontslagen zijn niet uitgesloten, zei bestuursvoor zitter H. de Vries gisteren. In to taal werken bij Bondgenoten 750 mensen. Bij een eerdere re organisatie zijn al 170 banen verdwenen. FNV Bondgenoten kondigde naast het banenver lies ook een bezuiniging op de huisvesting met 4 miljoen euro aan. Een aantal regiokantoren wordt ingekrompen tot een vak bondscentrum. Er komen zes tien van deze centra met vier re giokantoren, inclusief het hoofdkantoor. Nu zijn ernog ze ven regiokantoren. Overigens is het nog steeds de bedoeling dat het hoofdkantoor verhuist naar Woerden. De leden gaan er ook op achter uit. Ze moeten, naast de regulie re verhoging van 3,5 procent, eenmalig 6,5 procent meer con tributie gaan betalen en krijgen minder service. Nu al maken minder leden gebruik van FNV Ledenservice. ANP De camera in de cel van Volkert van der G. mag daar blijven, zo heeft de Raad voor de Strafrechttoepassing en Jeugdbe scherming gisteren besloten. Het permanente toezicht bete kent een aanzienlijke inbreuk op de persoonlijke le venssfeer van de gedetineerde, maar dat maakt zijn behandeling nog niet onmenselijk of vernederend. In Macedonië vinden zondag parlementsverkiezingen plaats, het sluitstuk van de onderhandelingen tussen Slavische Ma- cedoniërs en Albanezen die vorig jaar tot het ak koord van Ohrid leidde. Maar de rust in het Balkan- land lijkt bedriegelijk. De schatting dat de Westerschelde Container Terminal 2.200 tot 2.700 nieuwe arbeidsplaatsen oplevert, is aan delage kant. Dat vertelde een adviseur gisteravond tijdens een informatie avond voor Statenleden. Volgens hem zijn met enige voorzichtigheid gegevens, praktijkervaringen en cijfers gehanteerd. Dressuurrijdster Anky van Grunsven beschikt niet meer over een absoluut toppaard. Op de wereldruiterspelen in het Spaanse Jerez rijdt ze op Krack C in de schaduw van andere combinaties. Maar eigenlijk vindt ze dat ook wel eens lekker. Maar die bescheiden rol wil ze niet te - lang vervullen, ze komt terug. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 17,18,19 en 21; kunst cultuur: 23,24,25,27 en 28 leider proberen een kernraket of -bom te ontwikkelen. Volgens een Amerikaanse rege ringsfunctionaris gaat minister Powell van Buitenlandse Zaken nog deze week aan de slag met het opstellen van een resolutie waarin een ultimatum wordt gesteld. GPD pagina 4: wereld gewelddadiger DEN HAAG - De premie voor een ziektekostenverzekering zal volgend jaar 'met dubbele cijfers' stijgen. Dat voorspelde directeur M. Bontje van Zorg verzekeraars Nederland (ZN) gisteren. Ook de afgelopen jaren steeg de premie voor de particuliere ziektekostenverzekering met meer dan 10 procent. Voor ko mend jaar voorziet Bontje het zelfde. In een interview met het Finan- cieele Dagblad van gisteren wijst hij erop dat minister Bom- hoff van Volksgezondheid de zorg meer ruimte wil geven om te voldoen aan de vraag van de patiënt. „Als je de gezondheids zorg voor een deel vrijgeeft, dan moet je rekening houden met een forse stijging van de uitga ven op korte termijn", aldus Bontje. „Je praat dan over mil jarden." Hoe de plannen van Bomhoff uitwerken, valt volgens een woordvoerder van ZN niet te voorzien. Wat voor gevolgen dat voor de premie heeft, is dus ook moeilijk te zeggen. Voor het Ziekenfonds stelt de overheid de hoogte van het pro centuele deel van de premie vast. Minister Hoogervorst van Financiën liet al weten tegen premieverhoging te zijn. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederlandse moslimorganisaties zijn ge schrokken van het bericht dat via een Eindhovense moskee geld is doorgesluisd naar het terreurnetwerk van Osama bin Laden. De islam staat al in een kwaad daglicht door de aansla gen van een jaar geleden en dat wordt er niet beter op, stellen overkoepelende moslimorgani saties. De Stichting Islam en Dialoog probeert al jaren duidelijk te maken dat geweld en terreur niets met de islam te maken heb ben. De stichting zegt niets over de moskee te weten en heeft er ook geen banden mee. De reactie volgt op vermeende banden tussen een Eindhovense moskee en de Hamburgse cel van terroristennetwerk Al Qae- da. Een som geld, de omvang is on bekend, is contant van de reke ning van de moskee gehaald en rechtstreeks naar Hamburg ge bracht. Koerier was Al Qaeda-lid Mou- nir al Motassadeq, die wordt be schouwd als het financiële brein van de Hamburgse terreurcel. Dat zei een goed ingelichte bron uit kringen van de binnenlandse en buitenlandse veiligheids diensten gisteren. Het is een eer ste duidelijke aanwijzing dat de terreurgroep Al Qaeda vanuit Nederland wordt voorzien van financiële middelen. Het geld zou zijn gebruikt om de vliegles sen te betalen van de kapers, die vorigjaar verantwoordelij k wa ren voor de aanslagen in de Ver enigde Staten. Burgemeester Welschen van Eindhoven praat op 25 septem ber de fractievoorzitters in de gemeenteraad bij over de ban den die er zouden bestaan tus sen inwoners van die stad en het Al Qaeda-netwerk. GPD/ANP (Advertentie) naam:a noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- straat: nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I I I I iTTI handtekening: 8 713214 000002 Cl noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: 1 per maand met automatische incasso 19.25). n per kwartaal met automatische incasso 52,-). per jaar met automatische incasso 198.-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1