Heras heeft in Vuelta vrije rol PZC Oranje als asociale ploeg afgeschilderd Van Grunsven niet uit op hoofdprijs In Europees voetbal gaat tien miljard om Schotse clubs kampen met torenhoge schuld 17 Ian Thorpe breekt met zwemtrainer Laiseka verlaat ziekenhuis met 42 hechtingen in gezicht Israëlische clubs willen duels thuis spelen De Mos wil KV Mechelen opkopen Zes arbiters in Europa Cup FIA laat Arrows onbestraft Fifa biedt werkloze spelers hulp Van Barneveld in halve finale CAO-akkoord Betaald voetbal vrijdag 13 september 2002 SYDNEY - Drievoudig wereldrecordhouder Ian Thorpe heeft gebroken met zijn vertrouwde zwemtrainer Doug Frost. De negentienjarige Au straliër was het plezier in het zwemmen onder lei ding van Frost, die hem vanaf zijn negende jaar begeleidde, kwijt geraakt. De meervoudig olym pisch- en wereldkampi oen gaat verder met de 2 9- jarige Tracey Menzies, die de laatste jaren assistent van Frost was. Zij is van beroep lerares kunstge schiedenis. „Het was stoppen met Doug of stop pen met zwemmen", legde Thorpe gisteren uit. „Ik kon niet meer van de trai ningen en de wedstrijden genieten. Ik moest iets veranderen om mijn moti vatie terug te vinden. Doug was zeer verrast toen ik het hem vertelde. Het viel me ook heel zwaar. Ik was heel opge lucht toen het hoge woord er eindelijk uit was." Aan de hand van Frost bracht Thorpe zeventien wereldrecords op zijn naam. „Hij heeft me alles geleerd", bekende de ri vaal van Pieter van den Hoogenband. „Ik zal ook altijd contact met hem blijven houden. Niemand heeft zoveel invloed op mijn zwemleven gehad als hij." Thorpe stelde zichzelf vo rige maand teleur bij de Gemenebest Spelen in Manchester. De Australi sche tiener won welis waar het recordaantal van zes gouden medailles, maar hij was ontevreden over zijn tijden en zijn zwemtechniek. In de aanloop naar de Olympische Spelen van Athene in 2004 wil hij meer gaan trainen in Eu ropa. „Nu ik van trainer ben veranderd, durf ik zelfs alweer aan Peking 2008 te denken." RTR/D- PA vari onze sportredactie SIERRA DE LA PANDERA - Roberto Heras is meesterknecht van Lance Armstrong in de Tour de France. Maar in de Vuelta a Espana is de Spanjaard abso luut de kopman van de Ameri kaanse US Postalploeg en rijdt hij voor de winst. Gisteren stel de Heras nadrukkelijk zijn kanditatuur voor de eindzege in de Ronde van Spanje. Hij won de zesde etappe met aankomst op de lastige berg La Pandera. Heras was niet de enige die in druk maakte in de Sierra Neva da, de woeste bergketen in het zuiden van Spanje. Zijn landge noot Oscar Sevilla reed net als in de etappe van woensdag heel hard omhoog. De 27-jarige kop man van Kelme verloor op de af en toe venijnig steile flanken van La Pandera slechts achttien seconden en nam de amarillo leiderstrui over van Mikel Zar- rabeitia. De ONCE-renner ver loor meer dan twee minuten. Aan het tempo van de 153 kilo meter lange koers van Granada naar Sierre de la Pandera was niet af te lezen dat het om een bergetappe ging. Heras was bin nen de vier uur over de meet, wat duidt op een gemiddelde snelheid van tegen de veertig ki lometer per uur. Het was dan ook alleen de La Pandera die lastig was. In acht kilometer klimmen moesten de renners ze venhonderd meter hoogtever schil overbruggen. Eerherstel Aanvankelijk leek Gilberto Si- moni de man van de dag te wor den. De Italiaan zoekt in de Vuelta sportief eerherstel. Si- moni werd in mei uit de Ronde van Italië gezet omdat hij tot twee keer toe was betrapt op co caïnegebruik. De Seaco-cou- reur koos in de slotklim de aan val en kreeg de sterke klimmers Vinokoerov, Jeker en Mayo mee. Het duurde even voordat de 28- jarige Heras op gang kwam, maar toen de winnaar van de Vuelta van 2000 het juiste ritme had gevonden, stoof hij naar bo ven. Hij danste voorbij Simoni, Mayo en Jeker en pakte op de top zijn vijfde etappezege in de Ronde van Spanje. Achter Heras rukte Sevilla op. De kleine Spanjaard kwam achttien seconden na Heras over de finish en pakte de gou den leiderstrui. „Sevilla is mijn gevaarlijkste concurrent", zei Heras na afloop. Twee andere favorieten voor de eindzege ver loren gisteren. Joseba Beloki, de ONCE-kopman die tweede werd in de afgelopen Ronde van Frankrijk, en Angel Casero, de Vuelta-winnaar van vorig jaar, kwamen anderhalve minuut na Heras binnen. De ongelukkige Roberto Laise ka mocht gisteren het zieken huis verlaten. De Baskische kopman van de Euskaltelploeg kwam woensdag zwaar ten val en brak daarbij zijn elleboog. Laiseka gaat gehavend naar huis met liefst 42 hechtingen in zijn gezicht. ANP TEL AVIV - Israël verwacht bin nenkort weer internationale voetbalwedstrijden in eigen huis te kunnen spelen. Het gaat ervan uit dat het dagelijks be stuur van de Europese voetbal federatie, de Uefa, volgende week op een vergadering in Is tanbul zal besluiten het sinds maart geldende speelverbod in Israël op te heffen. De benarde veiligheidssituatie, I destijds de reden voor het ver bod, is de afgelopen maanden aanzienlijk verbeterd. Een op heffing van het speelverbod in Israël wordt binnen de Uefa openlijk bepleit door Neder land, Duitsland, Luxemburg en Cyprus. Als de voetbalorganisa tie akkoord gaat kan Israël zijn eerstvolgende wedstrijd voor Euro 2004, op 16 oktober te gen Cyprus, al afwerken in Tel Aviv. „We kunnen er niet langer om heen dat de toestand in Israël sinds maart, toen we het speel verbod instelden, drastisch is veranderd", vertelde een hoge Uefa-functionaris het Israëli sche dagblad Ha'aretz. „Door gaan met het negeren van die nieuwe realiteit zou een grove schending betekenen van het 'fair play' dat de Uefa de laatste jaren zo hoog in het vaandel voert." GPD US Postal-renner Roberto Heras mag in de Vuelta voor de winst gaan. Gisteren stelde hij zich nadrukkelijk kandidaat voor de eindoverwinning. Hij won de rit naar Sierra de la Pandera. foto Denis Doyle/AP Nieuw-Zeelandse bondscoach Borren hekelt speelwijze hockeysters door Edwin Alblas DEN HAAG - De Nederlandse hockeysters hebben momenteel internationaal gezien een slech te naam. De bondscoach van Nieuw-Zeeland, Jan Borren (géén Nederlander), doet name lijk zijn best om de Oranje-in ternationals door het slijk te ha len. Hij verwijt ze onsportief gedrag en verkondigt dat Oran je inmiddels bij internationale topscheidsrechters te boek staat als het slechte voorbeeld. Borren wordt geciteerd op de si te www.fieldhockey.com. Hij beweert dat er naar aanleiding van de laatste Champions Tro phy in Macau een cd-rom is samengesteld, waarop de genie pigheden en het verdere onfat soenlijke gedrag van de Neder landse hockeymeiden perfect in beeld is gebracht. Dat schijfje zal volgens hem door de Inter nationale Hockey Federatie (FIH) worden opgestuurd naar alle scheidsrechters, die straks bij het wereldkampioenschap in Perth in actie zullen komen. Oud-scheidsrechter Peter von Reth, in Macau de baas van de scheidsrechters, moet er om la chen. „Er is wel een cd-rom ge maakt, maar daar staat niet één moment op waarbij scheids rechters hebben gefaald door niet tegen Nederland op te tre den. Het ging juist om positieve coaching, beelden van goede be slissingen. Die kregen de scheidsrechters bij een seminar. De rest van het verhaal is grote onzin", aldus de Eindhovenaar. Borren zegt niettemin niet al leen te staan in zijn kritiek, maar van veel andere collega's bijval te hebben gekregen. „De Nederlandse speelsters hebben hun verantwoordelijkheid naar de sport toe om het spel op een waardige manier te spelen. Ie dereen wordt doodziek van dat dramatische gedoe als er nau welijks iets aan de hand is en het zeuren bij scheidsrechters." Omarmd Borren wond zich tijdens de Champions Trophy in augustus enorm op over de handelwijze van de Nederlandse hockeymei den die in China achter het win nende thuisland en Argentinië als derde eindigden. In het bij zonder stoorde hij zich aan hun gedrag in de wedstrijd tegen zijn Nieuw-Zeeland. Bij de ge lijkmaker (2-2) werd één van zijn speelsters hardhandig 'om armd' door een Nederlandse speelster, zodat Fatima Moreira de Melo ongehinderd kon sco ren. De overtreding was het ar bitrale duo ontgaan. Bondscoach Mare Lammers reageert geërgerd op de nieuwe aanval van Borren, die vorig jaar ook al eens opmerkingen maakte over het harde spel van Nederland. „In heb in Macau natuurlijk wel zijn woede mee gekregen. Ik heb hem ook ver teld dat hij zich met zijn eigen team moest bemoeien. Ik dacht dat hij reageerde uit frustratie over onze late gelijkmaker, maar kennelijk is het nog verder gegaan. In elke wedstrijd ge beurt wel wat. Maar de speel sters van Nieuw-Zeeland zijn geen haar beter. En wat dat aan stellen betreft: Elles Verbakei heeft in die wedstrijd een tijdje op de grond gelegen. Bij terug keer in Nederland bleek dat ze haar neus had gebroken. Dus was er wel degelijk iets aan de hand. Als het zo is dat er zo'n cd- rom wordt verspreid, dan moet de hockeybond daartegen in ac tie komen." Ook speelster Minke Booij be strijdt de lezing van Borren. „Misschien moeten we soms wat meer op onszelf letten, dan op scheidsrechters, dat wil ik best toegeven, maar wij spelen niet harder of gemener dan andere teams. Je zoekt de grenzen van de regels op. Dat doet iedereen. Die man weet echt niet waar hij over praat." GPD van onze sportredactie JEREZ - Een van de grootste kampioenen van de Wereldruiterspelen doet dit keer niet mee in de strijd om de hoofdprijs. Anky van Gruns ven wist vooraf dat Jerez geen (individuele) medaille zou opleveren. „Eigenlijk vind ik het op deze manier ook geweldig leuk." Met Gestion Krack C leverde de winnaar van het olympisch goud van Sydney een gezien de omstandigheden bijzondere (69,52) prestatie. Weinigen zijn in staat zoveel te halen uit een nog zo onervaren paard. Pas dit jaar debuteer de Van Grunsven met Krack op het niveau van de Grand Prix. „Hij liep hier beter dan ooit. Het gaat de goede kant op. Ik ben er blij mee." Het zijn de alternatieve Spelen voor Anky van Grunsven. Ze is niet meer de grote favoriete sinds de legendarische Bonfire twee jaar gele den bij het absolute hoogtepunt in Australië uit de sport was gestapt. „Het geeft mezelf even een wat rustiger gevoel. Niet iedereen let op mijIk gun me ook wat meer de tijd naar an deren te kijken." Het is echter een tussenfase. Van Grunsven heeft, uiteraard, als doel terug te keren op het hoogste niveau. Eigenlijk als eerste slaagde ze erin de Duitse hegemonie in de dressuursport te doorbreken. Met het paard dat ze ooit op jonge leeftijd kreeg van haar vader. Ontelbare keren nationaal kampioen, de wereldtitel, de Olympische Spelen. Ze groeide uit tot een van de grote namen in de Nederlandse sport. Volgens de insiders gaat Van Grunsven op nieuw een grote toekomst tegemoet. Niet met Krack, waarmee ze in Jerez rijdt, maar met Salinero. Een paard als Bonfire zeggen de ken ners, maar voorlopig gaat dat Van Grunsven nog wat te ver. „Het is allemaal nog afwach ten. Voorlopig gaat het met Krack beter dan verwacht. Ook dit paard gaat straks tot de we reldtop behoren. Natuurlijk is het nu nog veel te vroeg om vooruit te blikken naar Athene 2004." Vergist „Ga maar na", vervolgt Van Grunsven. „Na Sydney heb ik het geprobeerd met Joker, Idool en Partout. Om uiteenlopende redenen liep het op niets uit. Soms weet je het niet. Salinero bij voorbeeld vond ik eerst helemaal geen paard voor mij. Te groot, grof, niet sensibel, zoals ik het graag heb. Ik dacht dat Sjef Janssen (part ner en trainer) er beter op kon gaan rij denUit- eindelijk bleek ik me te hebben vergist." Aan het WK 2002 had Van Grunsven eigenlijk niet meer gedacht. Met Krack debuteerde ze pas enkele maanden geleden op het hoogste (Grand Prix-)niveau. Op advies van dezelfde Sjef besloot ze twee maanden geleden toch met de 10-jarige hengst af te reizen naar Mos kou. Daar boekte ze twee keer winst, hetgeen chef d'équipe Ghislain Fouarge voldoende im poneerde haar mee te nemen naar Spanje. „Ik ben de vierde in rij", zei Van Grunsven, eerder in een vooruitblik. Goed voor het team, nog niet goed genoeg voor het individuele klassement. Van de Nederlanders was uitein delijk alleen Coby van Baaien beter in de Grand Prix. Voldoende voor het team was het allemaal niet. Voor het eerst in tien jaar sloot Nederland een internationaal dressuurkampioenschap af zonder medaille. Het Nederlandse team eindigde als vijfde. ANP Anky van Grunsven reed op Krack C een goede kür. foto Jacob Melissen/ANP ARNHEM - Karei Aalbers is door Aad de Mos benaderd om te investeren in KV Mechelen. Dat heeft de Nederlandse trainer gisteren verklaard tegenover Belgische pers. De Mos werd vo rige maand ontslagen als trainer van de Belgische club. De Hagenaar wil zijn ontslag via de juridische weg ongedaan la ten maken. De Mos wil de financieel noodlijdende club zelfs overnemen en is druk doende met het verzamelen van vol doende financiers. Zo heeft de Nederlander ook Karei Aal bers benaderd. Aalbers was tot januari 2000 voorzitter van Vitesse. Daar moest hij van de toenmalige hoofdsponsor Nuon het veld ruimen wegens de financiële problemen van de club. GPD RIJSWIJK - De Europese voetbalunie Uefa heeft zes Neder landse scheidsrechters aangesteld voor Europa-Cupwed strijden. Jan Wegereef, Dick van Egmond en René Temmink krijgen een nog nader te bepalen wedstrijd in de Champions League. Ruud Bossen, Eric Braamhaar en Jack van Huiten leiden een wedstrijd in de UEFA-beker. Bossen is aangesteld voor het duel AIK Solna (Zwe) - Fenerbahce (Tur) op 19 sep tember. Braamhaar fluit op die dag de wedstrijd FC Metalurh (Oek) - Werder Bremen (Dui). Van Huiten leidt op 3 oktober het duel Viking Sta vanger (Noo) - Chelsea (Eng). ANP PARIJS - De internationale automobielfederatie FIA zal de noodlijdende renstal van Arrows, die al twee grand prix ver stek liet gaan, niet straffen. De federatie maakte gisteren be kend dat er geen hard be wij s is dat de afwezigheid van Arrows het gevolg was van de schulden van het team. Zou dat wel het geval zijn geweest, dan had de FIA Arrows de racevergunning kunnen afnemen. „Onder de huidige om standigheden wacht de FIA af hoe de onderhandelingen tus sen Arrows en een nieuwe koper aflopen. Tot die tijd onder neemt de FIA geen formele actie," luidt een verklaring. Overigens is nu al duidelijk dat de racewagens van Arrows komend weekeinde niet zullen starten op het circuit van Mon- za voor de Grote Prijs van Italië. RTR/AFP ZURICH - De wereldvoetbalbond FIFA heeft het transferre glement aangepast in het voordeel van werkloze spelers. Voor hen is de sluiting van de transfertermijn, 31 augustus jongst leden, voortaan niet meer van toepassing. Profs zonder club mogen van de FIFA altijd een contract tekenen. Voor de spe lers die in dienst van een club zijn, geldt de transfertermijn wel. In de maand januari is het 'jachtseizoen' vervolgens weer geopend. DPA UTRECHT - Darter Raymond van Barneveld heeft zich giste ren geplaatst voor de halve finale van de World Trophy in Utrecht. Hij maakte in de kwartfinale gehakt van de Engels man Wayne Jones: 5-0. Jones maakte in vijf sets slechts vier legs. Van Barneveld was „verschrikkelijk" blij met zijn prestatie. Hij is als nummer één van de wereld topfavoriet voor de winst van het grootste dartstoernooi van Nederland: „Ik heb het vandaag iets anders aangepakt. Lekker in de whirlpool geze ten, stoombadje gepakt en lekker gegeten. Ik voelde me heel goed", zei hij op SBS 6, van onze sportredactie DEN HAAG - In het totale be taalde Europese voetbal gaat 10 miljard euro om. De waarde van de voetbalmarkt van de hoogste divisies in de vijftien grote lan den is 6,4 miljard euro. De ande re 36 UEFA-landen -de ukkies - doen daar 200 miljoen euro bij, maakt samen 6,6 miljard euro. Engeland is met 24 procent van die 6,6 miljard (1 miljard 584 miljoen euro) de grootste markt binnen Europa. Nederland scoort 4 procent (264 miljoen euro). De inkomsten in Neder land stegen tot en met 2001 met twintig procent per jaar. Maar dat zal nu anders zijn. Opvallend in Nederland is dat een derde van de inkomsten (34 procent) uit de kaartverkoop komt, 41 procent komt uit spon soring, 12 procent van de tv en 12 procent van elders. In Enge land en Italië zijn de tv-aande- len veel hoger (Engeland 39 pro centvan de inkomsten, Italië 54, Spanje en Frankrijk 51 pro cent). Dat maakt die landen op ook zo kwetsbaar, nu de tv- markt is ingestort. In de Champions League. In het eerste seizoen (1992-1993) ver dienden de clubs samen 28,63 miljoen euro, vorig seizoen was dat 524,54 miljoen euro. Wel met 32 teams, in plaats van 16 in het eerste jaar. Bekerwinnaar Real Madrid ver diende afgelopen seizoen 37.02 miljoen euro in de Champions League. Tot en met 1998-1999 werd al het geld verdeeld op ba sis van prestaties. Sindsdien gelden ook niet sportieve crite ria, zoals de inkomsten uit tv- rechten. Dat betekent groeiende inkomensverschillen tussen de grote landen (die veel tv-geld inbrengen) en de kleineren, zo als Nederland. PSV verdiende vorig seizoen in de Champions League 9.03 mil joen euro, Feyenoord 8.47 mil joen. Al heeft Rotterdam dat via de Uefa-Cup aardig gecompen seerd. Om de groei aan te geven. Ajax won in 1995 de Champions League en incasseerde dat jaar 10.03 miljoen euro. Real Madrid verdiende afgelopen seizoen dus bijna het viervoudige. GPD ERMELO - De komende drie jaar heeft het Nederlandse be taalde voetbal een nieuwe CAO. De 36 profclubs stemden giste ren in Ermelo tijdens een leden vergadering in met het nieuwe voorstel van de spelersvakbon den ProProf enWCS. Voor de clubs, vertegenwoor digd door de werkgeversfedera tie FBO, is het belangrijkste voordeel dat de CAO de flexwet uitschakelt. Dat voorkomt dat spelers met inachtneming van een opzegtermijn zonder af koopsom kunnen verkassen. van onze sportredactie GLASGOW - De twaalf Schotse voetbalclubs uit de hoogste di visie hebben samen een schuld van ruim 200 miljoen euro. Dat blijkt uit een rapport van de ac countants van Pricewaterhou- seCoopers, dat gisteren open baar werd. Vooral de hoge salarissen drukken de clubs in de financiële malaise. Dundee, Dunfermline Athletic en Motherwell gaven vorig sei zoen meer geld uit aan spelers- loon dan er überhaupt binnen kwam. Het rapport maakt dui delijk dat Celtic en Glasgow Rangers eigenlijk moeten ver kassen naar een grotere compe titie, de Engelse bijvoorbeeld. Hoewel de twee absolute top clubs veruit de meeste toe schouwers op de tribunes heb ben, maakten ze toch miljoenen euro verlies. „Het is duidelijk dat Celtic en Glasgow naar lucratievere vel den moeten. In het kleine Schot land kunnen ze gewoon niet ge noeg geld genereren", legt een woordvoerder van Pricewater- houseCoopers uit. „Het zal voor die clubs onmogelijk zijn hun selecties op peil te houden." Het advies luidt om aan te schuiven in de Engelse premier league. „Zelfs een middelmati ge Engelse profclub krijgt al ge garandeerd 16 miljoen euro uit televisierechten." RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17