Veere stopt verzet tegen windpark Waarschuwingen geven we niet PZC PZC Buitenaardse wezens op weekmarkt Trekpaarden ploegen om de hoogste eer College vindt dat voldoende rekening wordt gehouden met Zeeuwse inspraak Gereedschap gestolen Watertoren gesloten op monumentendag Open middag voor 55-plussers ■■"■Yi'iiiii'l'i PZC-Voordeeldag! Zondag 15 september 11 Kassa gestolen uit auto Politie neemt rijbewijs in Boetes bij verkeerscontrole Kritiek op wegversmalling Sas CDA wil buitenbaden houden vrijdag 13 september 2002 door Ab van der Sluis DOMBURG - B en W van Veere verzetten zich niet langer tegen de aanleg van een groot wind molenpark op de Vlakte van de Raan ter hoogte van Knokke. Het college schaart zich niet achter de provincie en de kust- gemeenten Sluis-Aardenburg en Vlissingen die beroep aante kenen tegen het besluit van mi nister M. Aelvoet (Leefmilieu) om een vergunning te verlenen voor de bouw van het eerste deel van het park. Het college van Veere vindt dat de Belgische mi nister voldoende rekening heeft gehouden met de inspraakreac- ties. i Electrabel heeft de Belgische overheid om een vergunning ge- vraagd voor de bouw en exploi- tatie van een windturbinepark op het Belgische deel van de 1 Vlakte van de Raan. Het plan moet uiteindelijk voorzien in 1 tweehonderd windmolens met een vermogen van 400 mega watt. Het park komt op 15 kilo meter afstand van Westkapelle en op 26 kilometer van Vlissin gen te liggen. Het eerste deel omvat veertig tot vijftig turbi nes, te beginnen met een proef van tien turbines. De provincie en de kustgemeen- ten Sluis-Aardenburg, Vlissin gen en aanvankelijk ook Veere hebben grote moeite met het windmolenpark. Kritiek is er met name op het feit dat diverse onderzoeken naar de gevolgen van de windmolens niet vooraf VLISSINGEN - Uit een bestel auto die geparkeerd stond in de Glacisstraat in Vlissingen is woensdag omstreeks 23.00 uur een gereedschapskoffer gesto len. De eigenaar was bezig spullen vanuit de auto naar zijn woning te brengen en bemerkte dat er in die tussentijd de koffer was weggenomen. Het schadebe drag is onbekend. OOST-SOUBURG - De water toren in Oost-Souburg is mor gen tijdens Open Monumenten dag toch niet geopend voor publiek. De situatie in het gebouw is in verband met werkzaamheden voor de tentoonstelling The po tential for chaos van Gregory Green te gevaarlijk voor bezoe kers. Op zondag 15 september zijn belangstellenden wel wel kom tijdens de opening van de expositie. Een security pass wordt gratis verstrekt door de kunstenaar. Legitimatie is ver plicht. VLISSINGEN - De Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren houdt op 18 septem ber een open middag voor 55- plussers in Ons Huis in Melis- kerke. Van 14.00 tot ongeveer 16.30 uur kunnen bezoekers bil jarten en spelletjes spelen. Deze activiteiten vinden daarna ie dere woensdag plaats. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl worden gehouden, maar pas als het project al in gang is gezet. Dat geldt onder meer voor on derzoek met betrekking tot de vogeltrek en de visbestanden. In de nieuwe langetermijnvisie voor het Schelde-estuarium is de Vlakte van de Raan aange merkt als belangrijk foerageer- en rustgebied voor vogels en als belangrijk paaigebied voor de visstand in de Westerschelde. Minister Aelvoet van Leefmi lieu hakte in juni de knoop door door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Deze week werd bekend dat Middelburg een tegenvaller van vijf miljoen euro op het stationsgebied heeft. Gemeenteraadsleden reageerden verontwaardigd. Zij vinden dat het college hen eer der had moeten inlichten. Wet houder P. Bruinooge en ambte lijk projectleider H. Schild reageren op de commotie. Het bedrag werd terloops ge noemd tijdens een presentatie door de projectleider. Had u de raad ook ingelicht als dat niet was gebeurd? Bruinooge: „Dat was niet ter loops. Voor de commissieverga dering hebben we daar overleg over gehad. Twee weken gele den lagen die cijfers nog anders. We hebben toch besloten om die cijfers naar buiten te brengen. Als we wat weten, moeten we het melden. Anders krijg je - te recht - het verwijt dat je infor matie achterhoudt." Schild: „Er zijn twee forse tegenvallers. Voor de zomer hebben we het signaal gekregen dat we het met het budget niet redden. Hoe hoog dat bedrag is, weet je pas als het uitgevoerd wordt. Dat weten we nu nog niet precies. Zoals ik heb aangegeven: ergens tussen de vier en half en vi j f mil- joen euro." Bruinooge: „Ik heb de cijfers nog niet eens gezien. De sfeer tijdens de commissievergade ring was: 'we hadden eerder in gelicht moeten worden'. Er werd niet gevraagd waarom en verleende een vergunning. De provincie besloot vorige maand de Belgische Raad van State om een verbod voor aan leg van het windmolenpark te vragen. GS gingen ervan uit dat Sluis-Aardenburg, Veere en Vlissingen dat initiatief zouden steunen. Camouflage B en W van Veere hebben nu be sloten af te zien van de verdere procedure. Volgens het college men niet eerder geïnformeerd was. Er werden meteen conclu sies getrokken. Onze doelstel ling was om die tegenvaller op te nemen in het halfjaarlijks over zicht van de strategische projec ten." Had u de cijfers ook naar buiten gebracht als het stationsgebied niet op de agenda van de com missie had gestaan Bruinooge: „Dan hadden ze in het najaar in dat overzicht ge staan. Normaal ga ik pas met cijfers naar buiten die gewoon hard zijn, en dat zijn ze nu niet. Ik vind dat het zelfs nog vroeg was. Naar buiten komen met een waarschuwing dat er een te genvaller aankomt, doe ik niet. Dan vraagt iedereen meteen hoe hoog die tegenvaller is. Als je wat gaat vertellen, moet je vol ledig zijn. De omvang van de te genvallers wordt nu pas duide lijk. Dat ze er waren, wisten de gemeenteraadsleden al. Dat er problemen waren met die aan- vaarbeveiliging, heb ik ver schillende keren aangegeven in de commissie." Valt er nog iets te bezuinigen in het stationsgebied? „Dan moetje het project stilleg gen", zegt Bruinooge. „Maar dan zit je met claims. We hebben afspraken gemaakt met HBG over de oplevering van de grond voor de kantoren tussen de Schroebrug en de Stationsbrug. We kunnen het geld wel ergens anders slim terug verdienen. Geld van de provincie, met na- valt het allemaal wel mee met de bezwaren. De afstand tussen de Vlakte van de Raad en de kust bij Westkapelle is ongeveer vijf tien kilometer. De horizonver vuiling is volgens de gemeente niet zo groot. Bovendien is de exploitant van plan om een proef te nemen met camouflage- kleuren. Veere noemt het in zijn besluit zelfs 'zeer positief' dat het win nen van windenergie op zee on derzocht wordt, gezien de be- me voor de sanering, zou een zalfje op de wonde zijn. Middel burg en Vlissingen krijgen geld van het Rijk voor nieuwe wo ningen op Vinex-lokaties. De provincie heeft gezegd zich in te willen spannen om dat bedrag omhoog te krijgen." Schild: „Dat geld is bedoeld voor her ontwikkeling van binnenstede lijke lokaties. Daar valt het sta tionsgebied onder." Is het achteraf gezien een goede beslissing geweest om zelf het Stationsgebied te ontwikkelen? Bruinooge: „De projectontwik kelaars wilden wel ontwikke len, maar ze wilden alle risico's, perkte mogelijkheden op land. Energie winnen met behulp van wind past bovendien in het Veerse milieubeleidsplan. B en W van Veere stellen boven dien dat minister Aelvoet reke ning heeft gehouden met de Zeeuwse inspraakreactie. De negatieve effecten van de aan leg en exploitatie van het wind- park wordt nauwlettend in de gaten gehouden. In opdracht van de Belgische overheid wordt een studie uitgevoerd bijvoorbeeld met grondsane- ring, bij ons leggen. Dan doe ik het liever zonder ontwikke laars. Dat kunnen we zelf net zo goed. Als er dan een voordeel is, gebruik je dat voor het project. Anders gaat dat geld naar de projectontwikkelaars." Schild: „De tegenvallers zouden toch voor ons zijn geweest." Heeft dit gevolgen voor de ont wikkeling van de tweede fase van het Stationsgebied, het ge deelte van het stadskantoor richting Amestein? Schild: „Er zijn zoveel pro bleempunten, we moeten goed nadenken of we het masterplan naar de impact van windmolen parken in zee op de Scheldera- darketen. Als de radarketen in de problemen komt, dan moet de exploitant van het windmo lenpark voor een oplossing zor gen. Aelvoet verwacht overigens niet dat de effecten op de vogels en vissen schrikbarend zijn. Mocht dat wel het geval zijn, dan kan de minister de aanleg tijdelijk stilleggen of in het uiterste geval de vergunning intrekken. stationsgebied op die manier kunnen uitvoeren. Dat proberen we iets beter in beeld te krijgen. Dat is volgend jaar duidelijk." Bruinooge: „Het is mogelijk dat het niet doorgaat. De gemeente raad moet nog ja of nee zeggen. Dan ontstaat er wel een ander probleem. Waar kun je nog wo ningen bouwen? De Mortiere is de laatste grootschalige nieuw bouwwijk in Middelburg. We hebben afgesproken dat er in de groene gebieden (bij de Noord- weg en sportpark Voorborch, red.) niet gebouwd wordt. En er komen steeds meer mensen bij." Schild: We moeten herijken wat we willen met die plek. Vervol gens moeten we calculeren." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland houdt zaterdag 28 september de provinciale ploeg- en trekwed- strijden. Het evenement vindt plaats op kaasboerderij Schel lach aan de Prooyenseweg 26 in Middelburg. Met de wedstrijden wil de stich ting laten zien hoe het boeren land vroeger werd geploegd. Naar verwachting doen onge veer vijftien spannen paarden mee uit de hele provincie, maar ook uit België, Brabant en Noord-Holland. Er zal worden gewerkt met twee-, drie-, en zelfs vierspannen paarden. Een deskundige jury bekijkt het ploegwerk. Ook het publiek kan meedoen aan de beoordeling. Bezoekers kunnen aangeven welk perceel naar hun mening het beste is geploegd. Na de wedstrijd zullen alle spannen van onze regioredactie MIDDELBURG - Uit een tas van een 31-jarige vrouw uit Benschop zijn gisteren om streeks 11.30 uur tijdens de weekmarkt op de Markt in Mid delburg een portemonnee en een rijbewijsmapje weggenomen. Toen de vrouw aangifte deed van diefstal, bleken de wegge nomen spullen al gevonden te zijn. Ze waren afgegeven bij het politiebureau. De vrouw miste alleen een geldbedrag van enke le tientallen euro's. Gisteren tussen 13.00 uur en achter elkaar in een parade een stukje ploegen. Na afloop van het ploegen wordt een trekwedstrijd gehou den. Hierbij gaat het om het sterkste paard. De paarden trekken over een afstand van dertig meter een met mensen be laste landslede. Door die elke vijf meter te belasten met steeds meer mensen kan de winnaar worden aangewezen. Dat is het paard dat de zwaarste last over de langste afstand trekt. Het evenement begint om 10.00 uur met de aankomst van de paarden, het inspannen en het proef ploegen. Het echte ploegen start om 12.00 uur. Om 14.30 uur eindigt de wedstrijd, om 15.15 uur gevolgd door de trekwed strijd. De prijsuitreiking is om 16.15 uur gepland. Alleen bij extreme weersom standigheden gaat het evene ment niet door. De locatie van het terrein is aangegeven met borden. 1400 uur is tijdens het winkelen in de Langeviele de portemon nee van een 63-jarige vrouw uit Wezep gerold. De vrouw wilde in een winkel iets afrekenen en bemerkte toen dat haar porte monnee met daarin enkele (bank)passen, een identiteits kaart en een geldbedrag van ruim 100 euro miste. Ook een 52-jarige vrouw uit Ar- nemuiden is gisteren beroofd in Middelburg. Rond 13.30 uur werden in een winkel aan de Lange Delft uit haar tas enkele tientallen euro's en een paar (bank)passen weggenomen. Advertentie Film by the Sea Entree slechts 5,00 per film! Kijk voor meer info op www.filmbythesea.wanadoo.nl Paarsblauwe wezens mengden zich donderdag onder het publiek in de binnenstad van Zierikzee. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vier ferme buitenaardse wezens paradeerden gisteren met plof fende passen door Zierikzee. Af en toe hielden de aliens halt voor een knuffel met enkele verbijsterde bezoekers van de weekmarkt op het Havenplein. De wezens behoren tot straattheater groep Close Act en openden gisteren het Festival Muziek Monumentaal in Zie rikzee. Rond het middaguur steekt de eerste alien zijn kop buiten de deur van het monumentale stadhuis aan de Meelstraat. Weldra volgen zijn drie makkers. Passanten blijven verbaasd stilstaan bij het zien van deze opmerke lijk paarsblauwe wezens met hun hoe pelachtige lijven, spiraalachtige lange nekken en grote bolle ogen. De lange flappers aan hun voeten produceren een staccato plofgeluid dat tevens hun tempo aangeeft. De groep gaat in op tocht naar de Schuithaven voor een presentatie in hun opmerkelijke kos tuums. Een Duitse toerist maant zijn vrouw snel zijn fotoapparat te pakken. Hij wil dit fraaie tafereel graag even vastleggen. Een chauffeur van Van Gend en Loos blijkt aanzienlijk minder enthousiast. Hij zet zijn vrachtwagen midden op de Schuithaven stil. Als or ganisator Harry van der Wekken van Muziek Monumentaal informeert of dat werkelijk moet, laat de man kortaf weten hier nou eenmaal een doos moet bezorgen. Meer ruimte voor hun optre den hebben de leden van Close Act op het Havenplein. Vanaf het terras bij res taurant Concordia stijgt applaus op als de buitenaardse wezens zich vriende lijk buigend presenteren. De ene alien krijgt een koekje, de ander kriebelt met zij n snavel een blonde man uitbundig in de haardos. Een klein keffend hondje laat vanuit een f ietsmandj e overtuigend zij n afkeer tegen deze rare figuren horen. Veel klei ne kinderen sluiten meteen vriend schap met deze paars-blauwe marktbe- zoekers. Vol vertrouwen legt een meisje haar hand in de grote de klauw van één van de wezens en wandelt spontaan met foto Marijke Folkertsma hem mee rondom de markt. Later op de middag maken de leden van Close Acts opnieuw een ronde door Zierikzee. Het Festival Muziek Monumentaal wordt vandaag voortgezet met een concert van Duitse chansons door Patricia Beij - sens en haar ensemble in de Vierschaar van het stadhuis. Zaterdag zijn er op di verse locaties in de binnenstad van Zie rikzee optredens van onder meer Kin dertheater Rijn en Trijn, Blaasorkest Waarschuwing voor de Scheepvaart en het Tango-ensemble El Conjuncto. Het Vocaal Ensemble St. Laurens geeft kor te concerten in de Lutherse kerk in Zie rikzee, in de ridderzaal van Slot Haam stede en in de kerken in Renesse en Brouwershaven. Wethouder meldt tegenvallers pas als de cijfers bekend zijn VLISSINGEN - Uit een geparkeerde auto die niet afgesloten was is gisteren omstreeks 18.45 uur een kassa weggenomen. De bestuurder, een 39-jarige man uit Roosendaal, had net de kassa in de auto gezet, die aan de Scheldestraat te Vlissingen stond. Hij ging even terug de winkel in waaruit hij de kassa had ge haald. Toen hij enkele minuten later bij zijn auto terugkeerde was de kassa weggenomen. De waarde van de kassa bedraagt enkele honderden euro's. VROUWENPOLDER - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag het rijbewijs ingenomen van een 39- jarige automobilist uit Emmen. De man reed 's nachts slinge rend over de Vrouwenpoldersweg. Uit een blaastest bleek dat hij ruim 3,5 maal te veel had gedronken. De politie nam daar op zijn rijbewijs in. Met een dagvaarding op zak, werd de Em- menaar weer in vrijheid gesteld. KOUDEKERKE - Bij een verkeerscontrole op de Middel burgsestraat in Koudekerke heeft de politie gisterochtend vijf bekeuringen uitgedeeld. Vier automobilisten kregen een boete voor het niet dragen van de autogordel. De politie slin gerde een fietser op de bon, omdat hij door rood licht reed. Op de Meindersweg/Zwagermansweg in Biggekerke/Grijpsker- ke werd ook gecontroleerd. Daar schreeft de politie één pro ces-verbaal uit aan een automobilist, die een inrijverbod ne geerde. SAS VAN GENT - Sas van Gent moet de drie mobiele wegver smallingen op de Westkade direct weghalen. De politieke groepering Gemeentebelangen Kanaalzone doet dat 'drin gende verzoek' aan burgemeester en wethouders. Volgens ge meenteraadslid M. Hemelsoet 'maken vele inwoners van Sas van Gent zich grote zorgen' over de verkeerssituatie op de Westkade. „Zij ondervinden negatieve effecten van de drie mobiele wegversmallingen. Het verkeer uit een van beide richtingen is meestal gedwongen te stoppen om tegenliggers de vernauwing te laten passeren. Dit gaat gepaard met veel herrie en stank, en vaak levensgevaarlijke situaties." Ge meentebelangen pleit voor een flitspaal om de snelheid in toom te houden. Wethouder R. Noët voelt hier niets voor. „Bij de evaluatie van de verkeersmaatregelen op de Westkade, zijn de meningen van belanghebbenden gepeild. En daaruit bleek dat de weg versmallingen niet weg moesten. Ze halen de snelheid er be hoorlijk uit en daardoor is de overlast verminderd." TERNEUZEN - De nieuwe gemeente Terneuzen moet de openluchtzwembaden in de regio in stand houden. Het CDA Midden-Zeeuws-Vlaanderen zegt dat in het verkiezingspro gramma. De partij is voorstander van het samenbrengen van een heleboel sportvoorzieningen in de kern Terneuzen, in Ou de Vaart. Daardoor onstaat er een hoogwaardige accommo datie met veel sportmogelijkheden. Aan de sportlaan in Axel moet volgens het CDA onderzocht worden of de voorzienin gen beter op elkaar afgestemd kunnen worden. „Zodat wel licht plaats is voor uitbreiding met bijvoorbeeld skeeler- of wielersportactiviteiten. Op het stationsgebied valt niet veel meer te bezuiniging, maar wethouder Bruinooge verwacht dat de tegenvaller voor Middelburg nog wel ergens anders terug te verdienen valt. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11