filllll! IlliiïC Amerika betoont eer aan zijn doden Eneco aast op aandelen Delta Antiek Dé Beurs voor Surinaamse minister dood op Trinidad Justitie besliste zelf over schikken fraude Schipholspoortunnel Filmmaker en bisschop over kerk en holocaust 15 HR-Dubbelglas l 13,14 en 15 september nneer ze je vragen om hulp bij hun huiswerk Rusland dreigt Georgië met militaire actie 'M? Dode crash vliegtuigje Provincie Zeeland tegen verkoop aan Rotterdams energiebedrijf RIVM best tevreden over milieu Palestijns kabinet stapt op Trentin wint eerste bergrit mum O CM CM 1 |14° 04 Zon op komst Mogelijk eerst bewolkt, later flinke zonni ge perioden. Matige oostenwind bij maxi maal 22 graden. 245e jaargang no. 216 donderdag 12 september 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl I 9 BKHESgBfigffgglFg Advertentie /y\ Glashandel W MELIESTE Bezoek onze showroom! Advertentie Zeelandhallen - Goes vrijdag 17.00 tot 21.00 uur zaterdag eu zondag 11.00 tot 18.00 uur Rouwenden op Ground Zero in New York houden elkaar stevig vast, terwijl een sterke wind stof opwaait op de plaats waar tot vorig jaar 11 september het World Trade Center stond. foto Vincent Laforet/AP door Ans Bouwmans NEW YORK - Rudolph Giulia ni, oud-burgemeester van New York, begon met Gordon Aa- moth, een 32-jarige medewer ker van een investeringsbank op C Advertentie de 104de verdieping van de Zuidtoren. Hij werd gevolgd door 96 bekende en minder be kende Newyorkers en Amerika nen, die telkens samen met een nabestaande naam na naam voorlazen van de lange lijst met 2801 slachtoffers van het World Trade Center. Terwijl de harde wind het stof van Ground Zero opblies, betra den vele duizenden nabestaan den de 'ring van eer' om bloe men te leggen. Öm twintig over elf, ruim tweeëneenhalf uur la ter, klonk de laatste naam in de bouwput die is overgebleven na de verwoesting van de Twin To wers. Het was een ingehouden en in drukwekkende herdenkings plechtigheid in New York, die al voor het ochtendgloren begon met het geluid van doedelzak ken en trommels op weg naar de plek waar eens de 411 meter ho ge kantoorkolossen van het World Trade Center stonden, symbolen van het economisch succes van Amerika. Om 8.46 uur werd een minuut stilte ge houden, het moment precies een jaar geleden waarop het eerste gekaapte vliegtuig in de noord toren van het WTC vloog. Niet alleen in New York werden de slachtoffers herdacht, ook in de rest van de Verenigde Staten en de wereld waren plechtigheden ter herinnering aan de terreur daad van 11 september. Het was gisteren een 'dag van tranen, een dag van gebed en van standvastigheid', zei de Amerikaanse president Bush. Hij bezocht alle plekken die op 11 september door de gekaapte ie nat ie écht deel uitmaakt san de gemeenschap i we de gemeenschap Transport Living. Improved daily. PORT OF SPAIN - De Suri naamse minister van Handel en Industrie, Jack TjongTjin Joe, is gisteren dood aangetroffen op zijn hotelkamer op Trinidad. Dat heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken van de ei- landstaat bekendgemaakt. On duidelijk is vooralsnog waar aan de bewindsman is overle den. De politie heeft een onder zoek ingesteld. De bewindsman bezocht het ei land voor een tweedaagse bij eenkomst van de Raad voor Handel en Economische Ont wikkeling, bijgewoond door verscheidene ministers van handel uit het Caribisch gebied. Volgens een Surinaams delega tielid werd Joe voor het laatst in leven gezien bij de lunch op dinsdag, de eerste dag van de bijeenkomst. Hij was de hele nacht niet te be reiken op zijn kamer en toen hij woensdag in de loop van de och tend niet verscheen, heeft het hotelmanagement de deur naar zijn kamer opengemaakt. Joe trad in augustus 2000 toe tot de regering Venetiaan. Hij behoort tot de Javaanse partij Pertjajah Luhur, een onderdeel van het Nieuw Front. RTR vliegtuigen werden geraakt. Hij begon in het Pentagon, waar hij zei dat de meer dan drieduizend mensen die gedood werden in New York, Washington en in een veld bij Shanksville in Pennsyl vania 'tragisch gestorven zijn, maarniet voor niets'. ,,Hun ver- MOSKOU - De Russische presi dent heeft het buurland Georgië gisteren gedreigd met militaire aanvallen in het kader van de strijd tegen het terrorisme. Volgens Poetin kan Rusland tot de aanval overgaan 'uit zelfver dediging' en met inachtneming van het handvest van de Ver enigde Naties. De voormalige sovjetrepubliek in de Kaukasus heeft echter 'niets te vrezen indien ze het ei gen territorium onder controle houdt' en als de regering in Tbi lisi 'haar internationale ver plichtingen in de strijd tegen het terrorisme nakomt'. Volgens Poetin voeren terroris ten vanuit kampementen in Ge orgië aanvallen uit op Russisch grondgebied, met name in Tsje tsjenië. In Georgië houden zich volgens Poetin ook terroristen op die de aanslagen in de VS van 11 september vorig jaar mede voorbereidden. Moskou heeft het gemunt op vluchtelingenkampen in Geor gië waar Tsjetsjenen een heen komen zochten en waar islami tische separatisten zich schuil kunnen houden. DP A lies heeft de natie ertoe gebracht in actie te komen om onschuldi- gen in de hele wereld te bescher men." In Shanksville werden de klokken veertig keer geluid, voor elk slachtoffer een keer. Na zijn bezoek aan Pennsylvania ging Bush op weg naar New York. Er waren in de VS strenge veiligheidsmaatregelen geno men vanwege mogelijk nieuwe bedreigingen. GPD pagina 4: stop met demoniseren VS pagina 5: Nederland rouwt sober Breskens herdenkt twee rampen Zeeuwse bloemist getuige terugblik op e-mailactie saamhorigheid echt gemeend van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de Nederlandse Spoorwegen heb ben geen druk uitgeoefend het Openbaar Ministerie om de fraude bij de aanleg van de Schipholspoortunnel met een schikking af te doen. Het team van justitie dat de fraude onder zocht, nam deze beslissing zelf. De top van het OM had daar la ter grote moeite mee. Dat bleek gisteren tijdens de openbare verhoren van de par lementaire enquêtecommissie Bouwnijverheid uit de verkla ring van W. Groos, die als offi cier van justitie het team leidde. De commissie wil vooral weten waarom justitie het niet op een rechtszaak liet aankomen, maar een schikking trof met de bou wers van de Schipholtunnel. De Tweede Kamer ontstak eind vo rig jaar in woede toen de schik king bekend werd. De aannemers HBW en Struk- ton hebben tussen 1990 en 1996 de winst bij de bouw van de nieuwe Schipholspoortunnel via valse facturen weggesluisd. Justitie vond 28 facturen waar geen prestatie tegenover stond en besloot de bedrijven en hun Advertentie www.perrysport.nl Winmau Union Jack Officieel dartboard Dartboard inclusief Harrows dartset van 67.98 voor 39.00 combinatie KSS te vervolgen. Op verzoek van de bedrijven stemde onderzoeksleider Groos echter in met een 'transactie' met daarin een boete van drie keer een miljoen gulden. Groos verklaarde gisteren dat valsheid in geschrifte makkelij k te bewijzen zou zijn en de be drijven dan een boete zouden krijgen. Voor jusititie was het echter een probleem om te be wijzen dat de overheid bena deeld was door de valsheid in geschrifte. ANP MAASTRICHT - Vlak over de grens bij Maas tricht is gisteravond op Belgisch grondgebied een ultralight-vliegtuigje neergestort. Daarbij is de enige inzittende om het le ven gekomen. Het gaat om een 53-jarige man uit het Belgische St. Truiden, deelde de politie in Lanaken mee. Het ongeluk gebeurde rond half acht bij het plaatsje Veldwezelt ter hoogte van de grensover gang Dousbei-g bij Maas tricht. Het ultralight-toe- stel trok een zweefvlieg tuig de lucht in, toen het op 600 meter hoogte pro blemen kreeg met de lin kervleugel. De vleugel brak af toen de twee toe stellen loskoppelden. Het ultralight-vliegtuigje stortte vervolgens neer. Het slachtoffer was lid van zweefvliegclub NRJ uit Antwerpen. De twee inzittenden van het zweefvliegtuig bleven on gedeerd. ANP (Advertentie) 713214 000002 maandag t/m vrijdag Over de hele linie gaat het niet slecht met het milieu, zegt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in de Milieubalans 2002. Toch zijn deze kabinetsperiode extra maatregelen nodig om de uitstoot van broei kasgassen terug te dringen. door Jeffrey Kutterink j MIDDELBURG - Het Rotterdamse energiebe drijf Eneco wil Delta over nemen. De Zeeuwse bran chegenoot wijst overname van de hand en zegt zelf- standig te willen blijven. De aandeelhouders (pro- vincie en gemeenten) wil len de aandelen niet verkopen om werkgele genheid te behouden. Maar vakbond Ab vakabo/ FNV denkt dat een over name een kwestie van tijd is. Directeur R. Kimman van Ene co meldde gisteren dat Eneco interesse heeft om Delta te ko- pen. Het Rotterdamse bedrijf is 1 op overnamepad en kondigde aan branchegenoot REMU te willen overnemen. Gaat dat door, dan is de nieuwe combina tie de derde in omvang (omzet 2,7 miljard euro), na de markt leiders Essent (6,6 miljard euro) en Nuon met (4,5 miljard euro). De directie van Delta laat des gevraagd weten dat het bedrijf zelfstandig wil blijven. ,,De di recties van Delta en Eneco voe ren geen overnamegesprek- ken", zegt woordvoerder M. van Zuilen. „En we hebben geen aanwijzingen dat de aandeel- houders van ons af willen." i Woordvoerder C. de Ruyter van i Eneco laat zich niet uit over de I gesprekken die beide bedrijven voeren en waarom Delta met name wordt genoemd. „Als di recteuren elkaar tegenkomen eten en praten ze wat. Dan komt aan de orde hoe de verschillende vlaggen erbij hangen." Dat Delta in de belangstelling staat van andere energiebedrij ven is niet nieuw, zegt voorzitter P. Louwerse van Delta. „De on dernemingsraad onderschrij f t dat Delta zelfstandig moet blij ven. Bij een overname door Ene co verdwijnen honderden banen naar Rotterdam." Ook vakbond Abvakabo/FNV kijkt niet op van de belangstel ling voor Delta. „Iedereen praat met iedereen", weet P. Marijnis- sen. „Een overname van Delta is een kwestie van tijd. Ook al zeg gen Delta en Eneco dat de ge sprekken niets voorstellen, er wordt gesproken. Dan hebben ze elkaar iets te vertellen. Of En eco heeft een proefballon opge laten om te zien hoe er in Zee land op wordt gereageerd. Maar de directeur van Eneco weet heel goed wanneer hij een be drijf met naam en toenaam noemt." Hij roept aandeelhouders op geen aandelen te verkopen om snel geld te verdienen. „Delta is heel belangrijk voor de werkge legenheid en de Zeeuwse econo mie." Werkgelegenheid Gedeputeerde T. Poppelaars (energie) zegt dat de aandeel houders niet van plan zijn aan delen Delta van de hand te doen. De provincie bezit 50 procent van de aandelen. De overige helft is in handen van de 17 Zeeuwse gemeenten. „De provincie wil zeker de aan delen niet verkopen", stelt Pop pelaars. „Redenen zijn behoud van werkgelegenheid en het feit dat Delta zich op meer richt dan verkoop van energie alleen." Volgens hem is vijandige over name van Delta door Eneco niet mogelijk. „Als een aandeelhou der, bijvoorbeeld een gemeente, het aandelenpakket wil verko pen, moet dat altijd eerst wor den aangeboden aan de overige aandeelhouders." Volgens Poppelaars heeft het re cente vertrek van directeur J. de Back niets te maken met de be langstelling van Eneco voor Delta. „De toekomstvisie van Delta waarin staat dat Delta een zelfstandig bedrijf moet blijven is door de directeur voorbereid, door de raad van commissaris sen uitgewerkt en door de aan deelhouders vastgesteld." Pikant detail is dat Delta en En eco ruziën over de aankoop van de grootste windmolen van Ne derland. Die molen staat op de Maasvlakte. Windmolenfabri kant Lagerwey wil de molen verkopen aan Delta. Verkoop is voor het bedrijf van levensbe lang. Maar de Rotterdammers dulden geen Zeeuwse concur rentie hun thuismarkt. pagina 17: turbine inzet machtsstrijd Jasser Arafat heeft gisteren geprobeerd een crisis te bezweren door te beloven dat op 20 januari parlements- en presidents verkiezingen zullen worden gehouden. Maar de Palestijnse ministers, onder wie Saeb Erakat (foto), gaven collectief de pijp aan Maarten De Wetgevende Raad, het tijdelij ke Palestijnse parlement, zou hoe dan ook een motie -y van wantrouwen tegen hen aannemen. De Italiaan GuidoTrentin won gisteren de vijfde etappe in de Vuelta, die eindigde met een klim naar het 2500 meter hoog gelegen Sierra Nevada. Mikel Zarrabeitia is de nieuwe leider in het klas sement. Roberto Laiseka kwam voor de laatste be klimming zwaar ten val en moest de strijd staken. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 20; economie: 21 en 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1